KORTING 20 ERA Reclame-Pakket ERA Reclame-Pakket flinke Verkoopsters L° VRIJDAG 9 APRIL 1937 Wij leveren lijdelijks A (groot) Reclameprijs 62 ct. B (klein) Reclameprijs 39 ct. Bij alle ERA artikelen ERA bons voor geschenken Gebruik voor de SCHOONMAAK deze PAKKETTEN SIMON DE WIT MelknroodII cent per 400 Gram Waterbrood10 cent per 400 Gram Bruinbrood9 cent per 400 Gram Adverteert in De Leidsche Courant DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 VOORHOUT. Landstorm. De afd. Voorhout van den B.V.L. heetf haar oefeningsseizoen, onder leiding van den commandant der afd., den heer J. Verdegaal, gesloten met een avond waarop om prijzen werd gesloten. De Bur gemeester leidde met een kort openings woord dezen avond in en evenals vorig jaar loofde spr. een geldprijs uit, t.w. één geld prijs voor een hoogste serie en twee prijzen voor het hoogste aantal punten. Dezen avond werd over drie series geschoten, waarbij een punten-aantal kon worden be haald van 150. De prijzen werden als volgt gewonnen. Groep scherpschutters: 1ste pr. J. Boere met 137 pnt.; 2e pr. Th Berbee met 136 pnt.; 3e pr. M. Mosseveld met 134 pnt.; 4de pr. J. Nijssen met 132 pnt. Groep A: 1ste pr. N. v. Wieringen met 138 p.; 2e pr. L. O. K.vrtekaas met 134 pnt.; 3e pr. L. A. v. d. Lans met 132 pnt.; 4e pr. J. Floor met 130 pnt. Groep B.: Ie pr. N. Th. v. Schie met 134 pnt.; 2e pr. M. C. Zonneveld met 127 pnt.; 3de pr. A. v. d. Geer Lzn met 123 pnt. Een geldprijs van den burgemeester voor de hoogste serie werd gewonnen door J. Floor met 49 pnt. (max. 50 pnt). Door N. v. Wieringen en J. Boere werd het hoogst aantal punien geschoten respec tievelijk met 138 en i37 pnt. De uitreiking der prijzen had plaats door den afdeelingscommar.dant J. Verdegaal. In het afgeloopen seizoen heeft de heer P. L. Langeveld het brevet gehaald voor scherpschutter. „Jong Holland snakt naar werk". Door het plaatselijk comité van „Jong Holland snakt naar werk" werd evenals op meer dere plaatsen een collecte gehouden, welke het mooie bedrag van 57.80 opbracht. (V.j. 25.70). WARMOND. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te komt Woensdag 14 April as. in open bare vergaderring bijeen ter behandeling van de navolgende agenda: I. Ingekomen stukken. 2. Bemerkingen begrooting 1937. 3. Benoemingen. 4. Verlaging huishuis der voormalige onderwijzers woning. 5. Wijzi ging instructie voor den havenmeester. 6. Comptabiliteit. 7. Vaststelling kohier hon denbelasting 1937. 8. Wijziging der veror dening ter voorkoming van brand. 9..Re clames schoolgeld en havengeld. 10. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. 11. Rondvraag. G e b o re n: Alida Hermina, d. van Th. J. Naarstig en A. M. Steenvoroden Chris- tiaan Cornelis, z. van Chr. Komen en M. de Koning Imke, d. van A. C. Haarsma en M. W. Swart Antonia Anna Maria, d. van A. van Tongeren en A. Nederhof Maria Anna, d. van J. N. v. d. Geest en S. W. v. d. Poel Aantje, d. van N. Verhoef en H. H. de Ruyter Petronella Alida Ma ria, d. van J. van Egmond en C. J. van Rrijn Andries Arie Gustav, z. van G. R. Flasch en H. v. d. Berg Hermanus Arnoldus Joseph, z. van P. H. Sikking en J. G. Koppers. Getrouwd: P. H. Omzigt jm. 31 j. en Th. C. Kerkvliet jd. 26 j. Overleden: Alida Zwetsloot gehuwd met J. van Moorsel 77 j. Ida J. Ouwe hand 3 weken J. F. Samwel, echtgenoote van G. van Leeuwen 59 j. E. M. H. van Dijk, wedeuwe van C. H. Krantz 76 j. - Agatha M. de Vroomen 6 j. —Th. M. Roo- zenburg, echtgenoote van M. C. S. Spits- hoven 77 j. M. Scholten, echtgenoote van C. van Egmond 79 j. RECHTZAKEN BAKFIETSBESTUURDER DOODGEREDEN. In den avond van den 2den December is op den Rijksweg bij Santpoort een on geluk met doodelijken afloop gebeurd. Een veertigjarige handelsreiziger uit S assen- li e i m reed met zijn auto een bakfiets aan, waardoor de bestuurder H. uit Santpoort zoo ernstig werd gewond, dat hij aan de gevolgen overleed. De reiziger, die heden voor de Haarlem- sche Rechtbank terecht stond, verklaarde, dat hij de bakfiets niet gezien had. Volgens getuigen had de bakfiets wel een rood achterlichtje, dat echtei flauw brandde. Proeven met verdachte's auto hadden uit gewezen, dat zelfs met gedimd licht een onverlichte bakfiets op ongeveer 25 meter goed waarneembaar was. Het O. M. concludeerde, dat verd. onvol doende heeft opgelet en eischte f 75. boete subs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak 22 April. RANGEERDER EEN BEEN AFGEKNELD. Op 5 November is op het terrein van de hoogovens te Velsen een ongeluk gebeurd, doordat tijdens het rangeeren van een trein een manoeuvre mislukte. De 42-jari- ge rangeerder H. G. raakte daarbij be kneld tusschen de buffers met het gevolg, dat zijn rechterbeen tot bov<m de knig werd verbrijzeld. Hij werd naar een zie kenhuis overgebracht, waar het lichaams deel moest worden afgezet. De machinist en de rangeerder zouden met den te rangeeren trein een z.g. „trek je" maken. Bij een dergelijke manoeuvre trekt de locomotief de wagens tot voor een wissel, de rangeerder, die tusschen de ma chine en de eersten wagen staat, maakt dan snel de koppeling los en als de los wegrijdende locomotief den wissel is ge passeerd, wordt de wissel vevzet zoodat dt wagens, welke door hun eigen vaart doorrijden, op een ander spoor komen. Deze manoeuvre was door de directie der hoogovens verboden met het oog op ge vaar voor het personeel en om bij misluk king ontsporingen te voorkomen. Toch werd het verbod wel eens overtreden. Meestal werd de manoeuvre dan uitge voerd door den machinist en den rangeer der, welke laatste na 't losmaken den kop peling snel van de aanrijdende wagens sprong en zelf den wissel verzette. Op 5 November zou echter de 53-jarige voorman L. V. den wissel verzetten. De rangeerder kon echter de koppeling niet loskrijgen, hetgeen de voorman niet be merkte, zoodat hij toch den wissel omtrok. Terwijl de locomotief rechtuit ging, kwamen de wagens op het afbuigende spoor. De rangeerder raakte toen bekneld tusschen de buffers van locomotief en eersten wa gen, die van elkaar afgeschoven waren. De voorman stond hedenmiddag voor de Haarlemsche Rechtbank terecht wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk let sel door schuld. Zoowel hij als de machi nist waren door de directie van de hoog ovens disciplinair gestraft. De machinist, die als getuige gehoord werd, verklaarde op het laatste oogenblik gemerkt te heb ben, dat de wagens niet los warén. Hij had nog geremd, maar slaagde er niet in, nog vóór den wissel te stoppen. Het O. M. wilde rekening houden met het feit, dat verd. de goede bedoeling heeft gehad om te helpen. Hij had zich echter moeten overtuigen, dat de wagens los wa ren, voor hij den wissel omzette. Rekening houdend met het feit, dat hij teruggezet is als arbeider, eischte de officier 25. boete, subs. 15 dagen. Mr. H. O. Drilsma betoogde, dat het on geluk niet aan grove schuld maar aan een noodlottigen samenloop van omstandighe den is te wijten, geweest. De verboden han deling is verd. niet ten laste gelegd en den uitzonderingstoestand tijdens deze hande ling kon verd. onmogelijk voorzien. Plei ter drong aan op vrijspraak, subs, een zeer lage straf. Uitspraak 22 April. STRAF VERZWAARD. Oude vrouw door haar zoon mishandeld en bestolen. Het Gerechtshof te Leeuwarden veroor deelde den 27-jarigen E. 'S. te Stadskanaal, overeenkomstig den eisch, met aftrek van voorarrest, tot zes jaar gevangenisstraf wegens diefstal, voorafgegaan door geweld pleging. De Groninger Rechtbank had S. tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Verd. heeft op 23 December van het vo- lig jaar te Ter Apel zijn oude moeder een beurs met f 4.ontstolen, nadat hij haar eerst met een hamer eenige slagen op het hoofd had toegebracht, waardoor zij ern stig werd gewond. S. beweerde, door den honger gedreven, tot deze laffe daad te zijn gekomen. SPIRITISTISCHE SéANCE MET EEN LUCHTJE. Hand van overleden tante rook naar sigaretten! Een Haagsche spiritist, moest zich gister morgen voor de Haagsche rechtbank ver antwoorden, omdat tijdens een van zijn séances ontdekt werd, dat de fenomenale verschijnselen, die daar plaats vonden, op bedrog berustten. Dr. S. uit Rotterdam, zelf een overtuigd aanhanger van het spiritisme, was een ge trouw bezoeker van de spiritistische bijeen komsten geweest en had steeds aan de bui tengewone gaven van den spiritist geloofd. Tot op een zekeren ayond zich een voor val voordeed, die een twijfel bij hem op wekte. Op dien avond was de geest van de tante van dr. S. verschenen en deze had haar neef met haar gemateriali seerde hand. aangeraakt. Dr. S. had evenwel bemerkt, dat de hand naar si garetten rook en dit kwam hem ver dacht voor. Om de proef op de som te nemen, had dr. S. zich bij de volgende séance met een zaklantaarn gewapend. Op dien avond zou een der aanwezigen den geest zien verschij nen van zijn overleden dochtertje. Toen deze geest verschenen was, had de vader gevraagd „of zij pappie een zoentje wou geven". De geest had hier op bevestigend geant woord en prompt was daarop een smak kend geluid gehoord. Direct had dr. S. toen de electrische zak lantaarn aangestoken en wat hij zag, deed zijn vermoedens in waarheid veranderen. Verdachte zat op de tafel en maakte „zoen"-bewegingen door een megafoon in de richting van den vader. Toen het licht aanging had verdachte-zich dadelijk uit de voeten gemaakt en zich in de serre terug getrokken. Hij was door het gebeurde zeer ontdaan. Dr. S. had nu van tévöhen een verklaring opgesteld, welke hij dadelijk na het ont dekken van het bedrog, den spiritist ter onderteekening had voorgelegd. Hierin er kende verdachte het bedrog te hebben ge pleegd en beloofde geen spiritistische séan ces meer te zullen geven. Op die voorwaar de zegde dr. S. toe, de zaak niet te zullen vervolgen. Later had verdachte echter weer zijn oude professie hervat, hetgeen voor de politie aanleiding was geweest om handelend op te treden. Door het uitgebreide getuigenverhoor er werden 10 getuigen k charge en 4 k dé charge gehoord kwam vast te staan, dat verdachte wel een goed medium en spiri tist was, doch door zijn succes zich er toe laten verleiden om door middel 'van be drog wonderbaarlijke dingen te laten zien. Een getuige k décharge, zelf overtuigd spiritiste, verklaarde, dat verdachte een der beste mediums was, die ze kende en dat alles, wat deze op de séance had vertoond, mogelijk was. Voor de sigarettenlucht kon ze geen verklaring geven, maar, zeide ze, er is nog zooveel dat we niet kunnen ver klaren!. Een en ander vermocht den officier van justitie mr. P. R. Blok niet te overtuigen van de onschuld van verdachte, en vor derde een gevangenisstraf van vier maan den. De verdediger mr. P. S. Noyon zeide op grond van de verklaringen van de getuigen A décharge, die allen deskundigen waren, het te betwijfelen of er bedrog in het spel was. Verder was het de vraag of verdachte aansprakelijk kon worden genoemd, voor hetgeen hij in een toestand van een zekere bewusteloosheid deed. Het verzoek tot onmiddellijk in vrij heidstelling van verdachte werd ingewil ligd. Uitspraak 22 April. STUITING VAN EEN HUWELIJK. Pleidooien voor het Hof. Vandaag is voor het gerechts1^ te Am sterdam gepleit in een civiel geding tus schen den officier van justitie en twee per sonen, die een huwelijk willen aangaan, en welk huwelijk door den officier is ge stuit. De huwelijkscandidaten waren van de stuiting in beroep gekomen bij de recht bank. De rechtbank stelde mr. Kokosky, op tredende voor het a.s. echtpaar in het gelijk en gelastte opheffing der stuiting. De officier ging van dit vonnis in beroep. Dit beroep kwam heden in behandeling. Eerst was het woord aan den officier van justitie mr. de Muinck Keizer. Het is er duidelijk om te doen, zeide spr., om een der partijen het Nederlanderschap te ver schaffen. Dit komt herhaaldelijk voor en het is wel merkwaardig, dat men in an dere gevallen nooit bij de rechtbank in beroep is gekomen. Mr. F. A. Kokosky, optredende voor het a.s. echtpaar, zeide in zijn pleidooi, dat geenszins is gebleken, dat partijen uitslui tend willen trouwen om de vrouw de Ne- derlandsche nationaliteit te verschaffen. Het is pl. een raadsel waarom het O. M. het hier op haren en snaren zet om dit huwelijk te stuiten, daar het duidelijk is, dat deze zaak door den officier zal wor den verloren. De wetgever heeft zich niet te bemoeien met doel en motieven van een huwelijk en ook het O. M. dient zich aan de wetgeving te houden Partijen wil len juist een wettig huwelijk aangaan om dat juist bij een wettig huwelijk de vrouw het Nederlanderschap verkrijgt. Pl. drong met klem op bevestiging van het vonnis der rechtbank aan. Arrest 13 Mei. DE VENNOOTSCHAP ONDER FIRMA EN HAAR PERSONEEL. Het personeel is in dienst van ieder der firmanten. J. K., te Nijmegen heeft in verband met een aanrijding een civiele vordering inge steld tegen zekeren M. te Enschedé, in wiens dienst de chauffeur zou zijn geweest, die de aanfTjding had veroorzaakt. M. ontkende echter, dat de chauffeur in zijn dienst was, omdat deze laatscte in dienst zou zijn van een vennootschap onder firma, waarvan M. deel uitmaakte* De rechtbank te Almelo liet den eischer toe door getuigen te bewijzen, dat de chauf feur in dienst van M. was. Dit getuigenbe- wijs niet geslaagd achtende, heeft de recht bank de vordering ontzegd. Tegen dit vonnis werd cassatie aangete kend. In deze zaak heeft de Hooge Raad giste ren arrest gewezen. Hierin is overwogen, dat een vennootschap onder firma niet is een afzonderlijke rechtspersoon, doch is de benaming van haar gezamenlijke leden in hun vennootschappelijk verband, welke leden de dragers van de rechten en ver plichtingen van de handelsvennootschap zijn. Mitsdien zegt de Hooge Raad is degene, die in dienst heet te zijn van 3en vennootschap onder firma, in werkelijk heid in dienst van ieder der vennooten. Dus stond na de erkentenis van M., dat de chauffeur in dienst was van de vennoot schap onder firma, waarvan M. esfc der leden was, in het geding vast, dat de chauf feur in dienst was van M. Er was dus voor het opleggen van een getuigenbewijs ten aanzien van dit feit geen plaats. De Hooge Raad heeft op dien grond het vonnis van de rechtbank te Almelo vernie tigd en de zaak naar dat college terugver wezen. ZIJN KORPORAAL IN HET GEZICHT GESLAGEN. De 20-jarige soldaat J. van O. was met zijn muts op aan tafel gaan zitten en had het bevel van zijn korporaal de muts af te zetten niet opgevolgd. De korporaal wilde hem toen het hoofd deksel van zijn hoofd trekken, maar van O., die meende een klap in zijn gezicht te krijgen, wilde zich verdedigen en gaf den korporaal een kaakslag, waardoor deze een neusbloeding en een beschadiging van zijn gebit opliep. Wegens opzettelijke ongehoorzaamheid en feitelijke insubordinatie was van O. door den Krijgsraad te 's Hertogenbosch veroordeeld tot een hechtenisstraf van een week. Beklaagde was in hooger beroep geko men, omdat hij door die week hechtenis een betrekking, die hij na afloop van zijn diensttijd kon krijgen, zou verliezen. Bovendien vond hij de straf voor zoo een „kleinigheid" te zwaar. De president E. Jellinghaus onderhield beklaagde ernstig over zijn gedrag. Dat beklaagde een dergelijke handeling een „kleinigheid" noemde, was onbeschaamd. Het was een ernstig feit de bevelen van een meerdere niet op te volgen en dezen dan in het gezicht te slaan. Een hechtenis- straf van een week was hiervoor eerder te licht dan te zwaar. De advocaat-fiscaal Mr. L. B. J. Ver meulen eischte dan ook bevestiging van het vonnis van den krijgsraad. ORANJE BOVEN Aan de hectometer- palen met oranje koppen kunt u zien, dat u op een voor- ra ngsweg rijdt. Inhoud: I dubbelgroote doos No. 4 ERA Schoencrême zwart i 15 ct. I groote bus No. 2 ERA Metaalpoetsextract 22 ct. I pakje No. 3 KEK Reinigingsmiddel6 ct. I groote bus No. I ERA Linoleumwa 35 ct. 20°/o korting Totaal 78 ct 16 ct. Inhoud: I extra groote doos N. 2 ERA Schoencrème zwart a 12 ct. I busje No. 0 ERA Metaalpoetsextract II ct. I pakje No 3 KEK Reinigingsmiddel ,6 ct. I doos No. 0 ERA Wrijfwas kleur naar keuze 20 ct. 20°/o korting Totaal 49 ct. 10 cl. vraagt voor haar filialen te Leiden van goede getuigen voorzien- Schriftelijke sollicitaties worden ingewacht aan het Hoofdkantoor, Postbus 2 te Zaandam 2259 De Prijszettings-Commissie voor bet Brood to Leiden deelt hierbij mede, dat de, ondanks de verminderde heffing op tarwe, steeds verder stijgende bloemprijs het noodzakelijk maakt den prijs van het brood met EEN HALVE CENT PER 400 GRAM TE VERH00GEN. Dientengevolge rullen de prijzen met ingang van MAANDAG 12 APRIL I937 bedragen:

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11