DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Prins Bernhard in den Raad van State 28ste Jaargang DONDERDAG 8 APRIL 1937 No. 8693 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij TooraitbetaBng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Het Kerkelijk Gezag Wij zijn het er over eens: het geval van den katholieken ex-burgemeester Pont van Hillegom is niet zóó gewichtig; niet ge wichtiger, dan andere dergelijke gevallen, waarin katholieken rechtstreeks handelen tegen wat het Kerkelijk Gezag voorschrijft, verlangt en eischt. Wij zouden over dit geval dan ook verder kunnen zwijgen, ware het niet, dat de heer Pont publiekelijk rare dingen zegt, die mis schien, als ze onweersproken zouden blij ven, hier of daar eenige verwarring zouden kunnen brengen. Zoo heeft de heer Pont gisteravond in een vergadering van de N.S.B. te Amster dam, volgens een verslag in de „Telegraaf', verklaard, „dat hij trouw zal blijven aan de Katholieke Kerk, aan de uitspraken van den Paus over de katholieke geloofs- en zedeleer, maar de mandementen der bisschoppen, welke de N.S.B. in strijd ach ten daarmede, niet zou erkennen". Iedere Katholiek weet echter en aanvaardt, wat canon 329 van het Kerkelijk Wetboek bepaalt! Canon 329 van het Kerkelijk Wet boek bepaalt: „De Bisschoppen zijn de op volgers van de Apostelen en besturen de af zonderlijke kerken krachtens goddelijk recht met de gewone rechtsmacht onder het gezag van den Opperherder van Rome". Als bestuurder van het Bisdom heeft iedere Bisschop wetgevende, rechtsprekende en dwingende macht over de geloovigen (ca non 335). En nu is 't toch zonneklaar, nu moet 't toch oj. voor iedereen vanzelf sprekend zijn, dat niet iedere katholiek, dat niet b.v. de heer Pont de macht kan bezitten, om uit te maken, of uitdrukkelijke voorschriften van de Bisschoppen tot hun bevoegdheden behooren; maar dat deze macht alléén de Paus bezit. Dat dit, voor wie eenig gezond begrip be zit van gezag, niet vanzelfsprekend is, is oife onverklaarbaar. Wij moeten het be treuren. Pater Beaufort tóch lijst aanvoerder VERBETERDE STEMMcN- OPGAVE. Wat bij het opmaken van den voorloopi- gen uitslag eigenlijk al werd verwacht, blijkt een feit. Niet de heer Loerakker, doch pater Beaufort wordt nummer één op de candidatenlijst voor de Tweede-Kamerver kiezingen in de gecombineerde kieskringen HaarlemDen HelderLeidenDordrecht. Blijkens de verbeterde stemmen-opgave en toevoeging daaraan van de cijfers der plaatselijke afdeelingen, welke by het op maken van den voorloopigen uitslag nog ontbraken hebben de candidaten van het politiek advies, die allen verre de meerder heid behaalden, in werkelijkheid de vol gende aantallen stemmen verkregen. Aanwijzing als lid: Pater Beaufort 41008; A. Loerakker 40712; E. Stumpel 38908; M. v. d. Weyden 39274; J. Groen 39279. Aanwijzing als plaatsvervanger: F. Roh- ling 40310; Th. Eisen 40014; G. Blonk 39795; prof. dr. C. Berg 40110; J. de Kok 38979. Derhalve zal de candidatenlijst in combi natie met den kieskring Middelburg er ten slotte als volgt komen uit te zien: 1. Dr. L. J. C. Beaufort O.F.M., Utrecht. 2. A. J. Loerakker, Haarlem. 3. J. Groen Azn., Zuid Scharwoude. 4. M. v. d. Weyden, Zevenhoven. 5. E. Stumpel, Hoorn. 6. Mr. dr. A. J. J. M. Mes, Heinkens- zand. 7. F. P. Th. Rohling, Bloemendaal. 8. Prof. dr. C. C. Berg, Leiden. 9. Th. P. J. Elsen, Naaldwyk. 10. G. C. W. Blonk, Nieuwer-Amstel. 11. J. D. de Kok, Loosduinen. 12. E. Th. Lockefeer, Hulst. Installatie door H.M. de Koningin H. M. de Koningin heeft heden middag om 2 uur in een buitenge wone zitting van den Raad van State Z.K.H. Prins Bernhard, wien, zooals men weet, zitting in dat college is verleend, geinstal- leerd. Om kwart voor twee vertrokken de Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard uit het paleis „Huis ten Bosch" om zich per auto naar het gebouw van den Raad van State aan het Binnenhof te begeven. Prins Bernhard droeg voor deze plech tigheid het uniform van ritmeester bij de blauwe huzaren. Er bestond van de zijde van het publiek groote belangstelling. Vele personen ston den voor het paleis en bij het hek om de vorstelijke personen bij het vertrek toe te juichen. Via den Bezuidenhoutscheweg werd naar het Binnenhof gereden. Hoewel het uur van installatie niet van tevoren bekend was gemaakt, waren er toch een paar honderd belangstellenden hedenmiddag tegen twee uur op het Bin nenhof verzameld. De politie zorgde er voor, dat zij op geruimen afstand van den ingang van het gebouw van den Raad van State verwijderd bleven. Ook had de po litie de ingangen tot het Binnenhof bezet om het rijdend verkeer den doortocht te belemmeren. Precies twee uur reed in snellen vaart een motor met zijspan van de Haagsche politie, die uit de richting Plein naderde, het Binnenhof op. Hierachter volgde de koninklijke auto, die voor den ingang van het gebouw van den Raad van State stil hield. De Koningin stapte het eerste uit. H.M. was in een grijzen mantel gekleed en droeg een groenen hoed. De Prinses was in bruin fluweel ge kleed en de Prins droeg zooals is gezegd, de uniform van ritmeester van de blauwe huzaren. Aan den ingang van den Raad van State werden de vorstelijke personen ontvangen De wereld in vogelvlucht De belangstelling voor den arbeid van den Belgischen premier van Zeeland om te geraken tot een beteren toestand voor den internationalen handel, is algemeen. „Het is voor ieder duidelijk, dat de re geeringen der voornaamste handeldrijven de mogendheden aan het zoeken zijn naar een of andere overeenkomst, welke den internationalen handel zal doen herleven. Zy gaan daarbij zeer voorzichtig te werk, ten einde een fiasco als dat waarop de eco nomische en monetaire wereldconferentie van 1933 uitliep, te vermijden." Met deze woorden vat de „Times" in een hoofdartikel de situatie samen. De „Times" acht de tijd thans rijp voor een dergelijke onderneming en er zijn in derdaad enkele gunstige symptomen, wel ke erop wijzen, dat het fiasco van 1933 niet meer behoeft voor te komen. Hoop gevend is vooral het feit, dat men de fout van 1933 vermijden wil, nl. een wereld conferenties bijeenroepen zonder voldoen de voorbereiding. Met spanning wacht men op het resultaat van de conferentie tusschen Van Zeeland en dr. Schacht, want de autarkische neigingen van Duitsch- land zouden een hinderpaal kunnen zijn voor het succes der thans opgezette onder neming. Men rekent ei echter op, dat Duitschland zich niet zal willen laten isoleeren. In Duitschland is men weer begonnen met de schandelijke processen tegen Ka tholieke geestelijken. Thans zijn er weer enkele Katholieke geestelijken, die beschul digd worden van samenzwering met de communisten. Men moet deze processen niet op zich beschouwen. Ofschoon wij er voorloopig niets van gelooven, zou het toch niet uitgesloten kunnen zijn, dat som mige geestelijken een dergelijke dwaas heid hadden uitgehaald. Maar uit alles blijkt, hoe men in Duitschland van rijks wege zoekt naar alles wat de Katholieke Kerk in een .verkeerd daglicht kan stellen en wanneer men ook maar iets gevonden meent te hebben, dat uitbuit en opblaast, zonder de Kerk in de gelegenheid te stel len zich te verweren. „De Christenen en Christus zelf worden stelselmatig als staatsvijanden beschouwd", zegt ds. Nie- moeller. Zoo is het en dat is juist wat zoo verontrustend is. door den vice-president jhr. Mr. F. Bee- laerts van Blokland, staatsraad C. J. Has- selman en den secretaris, jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort. Nadat de Koningin, de Prinses en de Prins waren binnengeleid en de leden en ambtenaren van den Raad hadden begroet, heeft de Koningin de vergadering geopend en aan den secretaris verzocht voorlezing te willen doen van het Koninklijk besluit van 6 Januari 1937, no. 3 H.M. heeft daarop met een rede Prins Bernhard in het hooge colle ge geinstalleerd. Nadat deze rede door den Prins was beantwoord geworden, heeft de vice-president in een toespraak Hare Majesteit bedankt voor het voorrecht, dat Hoogst dezelve deze buitengewone vergadering heeft willen voorzitten, en Prins Bern hard namens de leden welkom ge- heeten in het college.. Hare Majesteit heeft daarop de verga dering gesloten. UITVAART VAN DEN BELGISCHEN GEZANT Indrukwekkende plechtigheid. De Pauselijke Internuntius Monseigneur Paolo Giobbe heeft hedenochtend in de Kerk van de H. Antonius en Lodewijk (de Boschkantkerk) te 's-Gravenhage een plechtige requiemmis gecelebreerd voor de zielerust van den heer Ch. Maskens, den ontslapen Belgischen gezant. Voor het kerkgebouw was een eere- wacht, bestaande uit honderd manschap pen van het 2e regiment huzaren opgesteld, welke onder leiding van ritmeester De Kruyff stond. De kist met het stoffelijk omhulsel van den overleden diplomaat was voor het priesterkoor op een katafalk geplaatst en werd gedekt door de Belgische vlag. Op het vlaggedoek waren de degen en de steek van den gezant gelegd en op een kussen waren de decoraties van den overledene bevestigd. Voor de kist lag de prachtige krans van de Koningin en achter de kist waren de kransen van het Corps Diplomatique en van het Permanente Hof van Internationa le Justitie neergelegd. Een gedeelte van de overige kransen was tegen de ballustrade van het priesterkoor geplaatst. Zoo groot was het aantal bloemen, dat slechts een gedeelte naar Brus sel kan worden medegenomen. De familie Maskens bestemde de overige bloemen voor het gedenk- teeken voor de Belgische soldaten op de Leusderheide bij Amersfoort. Prachtige zilveren candelabres waren rondom de kist en in het priesterkoor ge plaatst. Het koor was met zwart laken, met zilver bestikt, gedrapeerd en boven de kist was een koepelvormige draperie ont plooid, welke aan het plafond bevestigd was. Ter linkerzijde op het priesterkoor be vonden zich de beide zetels voor de ver tegenwoordigers van H. M. de Koningin en ter rechterzijde, eveneens op het koor, had den de oudste zoon van den overledene, de heer Leon Maskens en de tijdelijk Belgi sche zaakgelastigde, baron Ruzette plaats genomen. De eerste rijen van het rechtermiddenvak waren voor de familieleden van den heer Maskens bestemd. Ook mevrouw Maskens woonde den dienst by. Behalve voor de fa milieleden waren deze rijen ook bestemd voor de leden der Belgische legatie en voor de Belgische consulaire ambtenaren in Ne derland. Onmiddellijk hierachter had het huisper soneel van den overledene plaats genomen. Dan kwamen de plaatsen bestemd voor de leden van het Corps Diplomatique en van het Permanente Hof van Internationa le Justitie. Op de eerste rij van het corps diploma tique namen de Minister van Buitenland- sche Zaken en fraule De Graeff plaats. Het corps diplomatique was in grooten getale aanwezig. Ook de President van het Parmanente Hof, de heer Guerrero en ver schillende rechters uit dat Hof, o.w. prof. mr. van Eysinga, woonden de plechtigheid bij. De rechterzijbeuk van de kerk was ge heel bezet met vertegenwoordigers van de Belgische kolonie en een 20-tal Belgische schoolkinderen, deel uitmakende van de groep, welke op het oogenblik een bezoek aan ons land brengt. Ter linkerzijde in de kerk waren de eer ste rijen van het middenvak voor de Ne- derlandsche autoriteiten gereserveerd. De Ministère. Hier hadden plaats genomen de Minister-President dr. H. Colijn en de Ministers van Schaik, Slote- maker de Bruïne, Gelissen, van Lidth de Jeude, de Ministers van Staat jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en prof. mr. P. J. M. Aalberse. (De Minister van Buit- tenlandsche Zaken is reeds ge noemd). De voorzitter van de Eerste Kamer mr. W. L. Baron de Vos van Steen wijk en de Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, konden wegens de verga dering van de Eerste Kamer niet aanwe zig zijn. Mevrouw De Wilde woonde ech ter den dienst bij. Vóór deze plaatsen waren ter linkerzijde enkele zijbanken voor leden van de hof houding gereserveerd. Hier zagen wij o.a. Har er Majesteits grootmeesteres gravin van Lynden van Sandenburg, de opperkamerheer M. J. W. baron van Lynden, de d.d. grootmeesteres van het Huis van H. K. H. Prinses Juliana, Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, Harer Majesteits grootof ficier jhr. Van Suchtelen van de Haare; baron de Smeth, de hofmaarschalk; jhr. Verheyen, opperstalmeester; Sixma baron van Heemstra, particulier secretaris van de Koningin; jhr. A. G. Sickinghe, eerste ka merheer-ceremoniemeester en mr. J. C. ba ron Baud, kamerheer van de Prinses. Onder de burgerlijke autoriteiten, die nog aanwezig waren, bevonden zich: de Secre taris-Generaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, de waarnemend com missaris van de Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. von Fisenne en de burgemeester van Den Haag mr. S. J. R. de Monchy, de oud-gezant te Brussel jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer en staatsraad Muller Massis. De gouverneur der Residentie, luitenant- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, die ook aanwezig was, werd bij den ingang van het kerkgebouw opge wacht door den garnizoenscommandant kolonel Van den Bent en diens adjudant kapitein baron van Heckeren van Branden burg. Een commissie van ontvangst geleidde de genoodigden naar hun plaatsen. Deze bestond uit: jhr. mr. G. C. J. van Reenen, chef van het kabinet van den mi nister van Buitenlandsche Zaken, dr. H. Boon, gezantschaps-attaché, jhr. dr. Bee laerts van Blokland en mr. Crommelin, beiden van het Ministerie van Buitenland sche Zaken. Tusschen half elf en elf uur vulde het kerkgebouw zich. Voor half elf waren ech ter reeds vele belangstellenden in het ge bouw aanwezig, die niet tot de officieele genoodigden behoorden. Het voorrijden van de auto's met genoo digden trok als steeds veel belangstelling van het publiek, dat door de politie van den rijweg werd afgehouden. Vele genoo digden waren in ambtscostuum en hun dames in het zwart gekleed. De vertegenwordiger van de Koningin. Precies elf uur reed een galakoets van het Hof voor, waarin Harer Majesteits ver tegenwoordigers hadden plaats genomen. Het waren baron van Hardenbroek van Hardenbroek, grootofficier van de Konin gin en majoor Phaff, adjudant van H. M. In het voorportaal van het gebouw wacht te baron Ruzette, de tijdelijk Belgische zaakgelastigde hen op en geleidde hen, ter wijl de aanwezigen zich allen van hun zit plaatsen verhieven, naar hun zetels. Hierna nam de dienst een aanvang. Het kerkgebouw was toen geheel gevuld. Op de bovenste galerij had het versterkt koor, onder leiding van den heer F. Haring, zich opgesteld. De plechtigheid duurde ruim een uur en maakte grooten indruk. Na de absoute werd de Brabangonne ge speeld, gevolgd door de Marche Furnèbre van Chopin. Harer Majesteits vertegenwoordigers verlieten als eersten het kerkgebouw, waarna de overige aanwezigen volgden. Bij den uitgang was er gelegenheid ba ron Ruzette en den heer Leon Maskens te condoleeren. Na het vertrek van de vertegenwoordi gers der Koningin verlieten de leden van het corps diplomatique en de Nederland- sche ministers het kerkgebouw. Nadat het grootste deel var. het publiek VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Algemeene belangstelling voor de pogin gen tot opheffing der handelsbelemmerin gen. (2de blad). De rechtsche opmarsch in Baskenland vordert gestadig. Gedetailleerde Italiaan- sche beschuldigingen aan het adres van Frankrijk. (2de blad). Op den verjaardag van den Paus zal de hernieuwde pauselijke academie van wetenschappen worden Ingewijd. (2de blad). Nieuw proces tegen Katholieke geeste lijken in Duitschland. (2de blad). BINNENLAND. Prins Bernhard is heden geinstalleerd als lid van den Raad van State. (1ste blad). De Eerste Kamer heeft de grondwetswij ziging goedgekeurd. (1ste blad). Uitvaart van Z.Exc. Charles Maskens, gezant van België bij ons Hof. (1ste blad.). vervolgens le kerk verlaten had, werd de kist uitgedragen en in de lijkwagen ge plaatst. Op het lijkkleed werden gelegd de eereteekenen van den ontslapene, bene vens diens sabel en steek. Behalve eenige takken orchideeën was de krans van H.M. de Koningin het eenige bloemstuk, dat op de kist werd gelegd. Voorts gingen met den lijkwagen de voornaamste bloemstuk ken mede. Als volgrijtuig reed achter den lijkwa gen mede de groote auto van dgn gezant, waarin zich bevonden mevrouw Maskens met haar zoon en een zuster van den over ledene, gravin della Faille de Levercghem, die grootmeesteres is van het Huis van Ko ningin Elisabeth. De overige familieleden gingen niet me de met den kleinen stoet, die vervolgens naar Brussel reed, waar het stoffelijk over schot opgebaard zal worden in de Zavel kerk. OUDE VROUW IN HAAR WINKELTJE OVERVALLEN. Jong zwerver gearresteerd. In den loop van gisteravond heeft een jeugdige zwerver in de Zomerhofstraat te Rotterdam een overval gepleegd op een 77- jarige winkelierster, die daar alleen woont. De vrouw, die met een stuk hout licht werd verwond, heeft buiten alarm geslagen, waarop door eenige burgers een vervolging werd ingezet. Op het Hofplein heeft men den dader aangehouden. Omstreeks kwart voor acht stond de be jaarde vrouw, C. Borstlap, achter de toon bank in het kruideniers winkelt je, dat ge vestigd is in pand 3 aan de Zomerhofstraat, de kas op te maken. Plotseling trad een jongeman binnen, die weinig omslag maak te en direct de vrouw een klap met een stuk hout op het hoofd gaf. De vrouw liep luid om hulp roepend naar buiten. Zij was niet zeer ernstig gewond, zoodat zij in de apotheek, die aan de andere zijde van de straat is gevestigd, en waarheen zij zich op eigen initiatief begaf behandeld kon wor den. Zij is evenwel later toch naar het zie kenhuis aan den Bergweg gebracht. De aanvaller is op het alarm van de win kelierster aan den haal gegaan. Een aantal voorbijgangers, door het hulpgeroep van de vrouw gealarmeerd, heeft evenwel direct de vervolging ingezet. Met assistentie van een juist passeerenden agent van politie heeft men den 22-jarigen zwerver A. P. tenslotte op het Hofplein aangehouden. Hij is naar het bureau, aan de Witte de With- straat overgebracht, waar hij is opgeslo ten. Hij heeft een volledige bekentenis af gelegd. De aanvaller had het op het geld, dat zich in de toonbanklade bevond, voorzien. KERKNIEUWS Pater A. Verschueren O.FJVÏ. Door het Hoogwaardig Definitorium van de Nederlandsche Provincie der Minder broeders is aan den zeereerw. Pater Luci- dius Verschueren O.F.M. om gezondheids redenen ontslag verleend als Magister der fraters in het theologicum te Alverna (Wychen) en in zijn plaats benoemd de zeereerw. Pater Dr. Apollinaris van Leeu wen O.F.M.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1