w België-Holland 2-1. jpf Een teleurstellende wedstrijd door een gehandicapte Oranjepioeg MAANDAG 5 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De tweede helft speelde Holland met tien spelers en verloor daardoor onfortuinlijk INLEIDING Wanneer we beginnen te constateeren, dat het Oranje-elftal in twaalf achtereen volgende wedstrijden ongeslagen was ge bleven, dan zouden we, nu het cijfer der tien niet gehaald is, bijna bijgeloovig wor den. De wedstrijd van gisteren leverde Oran je een nederlaag op, een nederlaag welke te verklaren is, dochook nu had niet verloren behoeven te worden, indien de Hollanders in de eerste helft van den strijd beter hadden gespeeld. Wanneer zij toen zoo hadden gespeeld, dat zij zich een „vei- ligen" voorsprong hadden kunnen verze keren, dan ware de einduitslag waarschijn lijk toch nog nfet in ons nadeel geweest. Nu Wilders in de eerste helft dermate ""geblesseerd werd, dat hij van verder mede spelen moest afzien, was dit voor onze ploeg een geduchte handicap, waardoor tenslotte de 21-nederlaag nog zè'er eer vol genoemd kan worden. Het is overigens wel een heel eigen aardige wedstrijd geworden, een wedstrijd welke den talrijken Hollanders teleurstel lingen te over heeft geboden. Het moge waar zijn, dat de Belgen door een overrompelenden aanval onmiddellijk na den aanvang moreel gesterkt werden, dit neemt toch niet weg, dat dit voor Hol land de nederlaag moest beteekenen. Er zijn immers wel eens meer overwinningen bevochten na aanvankelijken achterstand. Het spel der Hollanders schoot in de eerste helft veel tekort bij hun kunnen. Er lag een zekere matheid over hun spel, een nonchalance in het opzetten en afwer ken der aanvallen. De Belgische verdedi ging moge over het algemeen zich goed van haar taak gekweten hebben, zij was toch. niet zoo sterk, dat een goede Hol- landsche aanval daar niet enkele malen met succes zou zijn doorgebroken. De groote fout o.i. lag in het falen van Lungen als midvoor. Lungen, die zich in enkele oefenwedstrijden „in" het Neder- landsch elftal had gespeeld, heeft er zich gisteren volkomen „uit"-gespeeld. Lungen als midvoor! Enkele jaren reeds was de aandacht op Lungen gevestigd geweest en misschien niet ten onrechte. Hij heeft inderdaad wel goede wedstrijden gespeeld, maar de keuze-commissie had in hem toch nimmer den idealen midvoor gezien, reden waar om hij ook stelselmatig „gepasseerd" werd. Nu hij evenwel in de laatste oefenwed strijden blijk had gegeven in ieder geval doelpunten te kunnen fabriceeren en naar aanleiding daarvan door een deel der pers als om strijd geroemd werd, ls de Keuze- commmissie als het ware gezwicht voor den op haar uitgeoefenden aandrang en heeft zij Lungen een kans gegeven. Deze kans heeft hij niet benut en we zijn er stellig van overtuigd, dat hij weer afge daan heeft. Wanneer het een taak van den midvoor is een aanval op te bouwen, dan is de A.F. C.-er hierin wel schromelijk tekort ge schoten. Het moge ook al waar zijn, dat de Belgische midhalf Stijnen het hem niet gemakkelijk heeft gemaakt, maar dan was hij er zelf mede schuldig aan, doordat hij in de eerste plaats zich steeds foutief opstel de achter Stijnen, waardoor nagenoeg geen bal uit het middenveld hem bereikte, maar bovendien toonde hij gezien zijn des tructief werk op deze manier niet den minsten aanleg om eenige variatie in zijn spel te brengen. In plaats dat hij zorgde de Belgische defensie uit elkaar te rukken, zag hij werkloos toe hoe deze linie den Hollandschen aanval afbrak. Zoo moest uiteindelijk deze wedstrijd op een mislukking uitloopen. Wellicht was het zoover nog niet gekomen, indien het Oranje-elftal tenslotte in de tweede helft niet den niet on verdienstelijken steun van Welders had moeten missen. Maar afgezien daarvan, Lungen had de balans weer in zijn voordeel kunnen doen overslaan, indien hy in die tweede helft beter gewerkt had en de gebroken Hol landschen aanval door óf goed spelverdee- len óf door eigen initiatief had opgebouwd. Nu kwam ook hiervan niets terecht en Bakhuys was overladen met werk. Nog nimmer hebben we den H.B.S.-er zoo zien werken als dezen middag. Bergen werk heeft hij verzet, maar het was onbegonnen werk. In de eerste helft reeds kon hij met zijn passes naar de vleugels of naar Lun gen reeds weinig bereiken, maar in de tweede helft was het resultaat nog min der, doordat hij vrijwel alleen stond in het middenveld, wijl de middenliinie na genoeg in haar geheel verdedigde en nage noeg niet aan den aanval deelnam. Waar deze linie tenslotte slechts uit drie aan vallers bestond, terwijl de Belgische de fensie zich nog kon verstevigen, had ook het Hollandsche aanvalsspel niet zooveel te beteekenen en konden de weinig aanval len tijdig onschadelijk worden gemaakt. Alles bij elkaar genomen mag het eind resultaat ons geen overwinning gebracht hebben, uit het feit, dat de Belgen in de tweede helft slechts éénmaal konden doel punten, terwijl ook de Hollanders één doel punt scoorden zij het dan in buitenspel positie, zoodat het moest geannuleerd wor den dit bewijst toch ook overduidelijk, dat de Belgen in de tweede helft weinig meer hadden in te brengen ondanks hun numerieke meerderheid. Nu het zoo geloopen is, valt het gemak kelijk na te praten, maar we vragen ons toch af, of het niet beter geweest ware. Bakhuys in de tweede helft centervoor te laten spelen en Lungen op het midden veld. Het lijkt ons toe, dat Bakhuys veel meer kans had gehad om doelpunten te maken. Uit het publiek werd ook herhaal delijk gevraagd, dat Bakhuys middenvoor zou gaan spelen. Ware dit gebeurd voordat de Belgen opnieuw de leiding hadden ge nomen, we weten niet ,of we dan niet min stens een gelijk spel hadden behouden... Intusschen heeft ook deze wedstrijd weer leering gegeven in tal van opzichten. In de eerste plaats wel, dat een voetbal elftal, hoe fraaie resultaten voorheen ook bereikt mogen zijn, niet onoverwinnelijk is, in de tweede plaats, dat de Belgen altijd gevaarlijke tegenstanders blijven. Daarmee rekening te houden in den a.s. wedstrijd te Rotterdam is een zaak van groot gewicht en dan: vanaf den aanvang spelen en niet den kat uit den boom wil len kijken of denken, dat het toch wel zal gaan. De wedstrijd van Deurne moge aller minst een grootschen indruk gemaakt heb ben, het is toch 'n les geweest voor de Hollanders, welke men zich nog lang zal heugen. Slechte organisatie Onder stralende zon werd de voorwed strijd tusschen de Provinciale elftallen van Antwerpen en Brabant gespeeld, een ju niorenwedstrijd, welke in een 33 gelijk spel eindigde. Daarna marcheerde de uit ruim 80 man bestaande Kon. Antwerpsche Harmonie het veld op, even later gevolgd door de Har monie van de Tweka-fabrieken uit Geldrop. Het groote Antwerp-Stadion, volgens of- ficieele opgave thans 58.000 plaatsen be vattende was een half uur voor den wed strijd vol en nog stonden de poorten, waar door men toegang kreeg tot het veld vol menschen. Van tweeën één: óf het Stadion kan geen 58.000 toeschouwers bevatten, doch een zoo groot aantal kaarten was verkocht, óf het kon er wel 58.000 bevatten, maar dan waren er 65000 plaatsbewijzen verkocht. In ieder geval: een kwartier vóór den wedstrijd werd aan den Oostelijken ingang door de honderden en honderden uitgeslo- tenen de toegang geforceerd en men stroomde het veld op. Nauw was de stroom gestuit of aan den Noordelijken ingang volgde hetzelfde. Allemaal gevolg van slechte organisatie! Boven werden verschillende menschen onder den voet geloopen, zoodat de Roode Kruis-dienst hier en daar moest optreden. En wat was ten slotte het gevolg? Dege nen, die het laatst op het veld gekomen wa ren, hadden de slechtste plaatsen niet, doch zij beletten voor een goed deel het uitzicht van degenen, die een lagere zitplaats had den, waardoor deze op hun beurt weer ge dupeerd werden. Hoe dergelijke toestanden kunnen be staan is ons werkelijk een raadsel en het pleit allerminst -voor een goede organisa tie! De wedstrijd Te ongeveer 3 uur Belgische tijd ko men de beide elftallen dan in het veld en onder leiding van scheidsrechter Mee stel len zij zich als volgt op: BRA ET PAVERICK JOACHIM DALEM STIJNEN DE WINTER FIEVEZ CEULEERS VOORHOOF BRAINE BUYLE Scheidsrechter O MEE (Engeland) VAN NELLEN BAKHUYS LUNGEN VAN SPAANDONCK WELS VAN HEÈL ANDE RIESSEN B. PAAUWE CALDENHOVE WILDERS HALLE Nederland: v. Heel had den toss gewonnen, hij koos den wind tegen om na de rust geen hin der van de zon te hebben en de Belgen trappen af. Dadelijk zetten de Belgen er een geweldig tempo in; reeds de eerste aanval is gevaarlijk. De Hollanders kij ken wat versuft over zooveel doortas tendheid en zijn nog niet ingesteld op zulk een tempo. Maar, de eerste klap is 'n daalder waard, zeggen de Belgen den Hollanders na en na 'n kort heen en weer getrap voor het Hollandsche doel, waarbij de ver dediging aarzelt met ingrijpen, komt de bal bij Ceuleers, die met een on houdbaar schot de score voor België opent10. Er is dan nog geen minuut gespeeld, doch de Hollanders laten zich hierdoor niet uit het veld slaar en zetten op hun beurt een aanval op, geleid door v. Nellen, doch de Belgische defensie grijpt resoluut in en werkt weg. Een ongelooflijk snel tempo doet het bes te van dezen strijd verwachten. De Belgen zitten er danig op, het leer gaat van voet tot voet en wie van de Belgen het meest actief is, valt moeilijk te zeggen. De ge- heele ploeg voetbaltwat van de Hol landers niet kan gezegd worden. Vooral in de middenlinie hapert het nogal eens. Van Heel is veel te traag en het schijnt wel of zijn voorbeeld aanstekelijk werkt. Als de Hollandsche aanval dan gevaar lijk voor het Belgische doel opereert moet Braine, die het verband tusschen verdedi ging en aanval steeds goed onderhoudt, tot in de verdediging terugkeeren om den bal op te halen. De Belgische defensie, vooral met de hulp van midhalf Stijnen, weet dezen mid dag van resoluut ingrijpen en zij houdt den Hollandschen aanval gedurende het eerste half uur vrijwel geheel in bedwang. Lungen krijgt weliswaar enkele goede kansen, doch zijn schieten is nog niet al te zuiver en menig kee.r behoefde Braet er niet eens aan te pas te komen, wijl ver schillende schoten naast gaan. Na een kwartier volgt de eerste corner op het Holl. doel, Paauwe stopt den bal dooh voor de voeten van Raymond Braine, die hard inschiet, doch het leer vliegt via een der Holl. hoofden de lucht is, waarna Halle weet weg te werken. De Belgische aanvallers ondervinden in Wilders en Caldenhove geduchte tegen spelers. Beiden werken uitstekend en het is opmerkelijk hoe laatstgenoemde soms resoluut weet in te grijpen bij de door Braine opgezette aanvallen. Aan den anderen kant heeft Lungen weer een kans, als hij probeert den bal met den hak van zyn schoen in het net te werken, doch Braet werpt zich op het leer en stopt op de doellijn. Ook van Spaendonck geeft Lungen een mooie kans, doch een hopeloos zacht rol- lertje is het resultaat en Braet weet daar wel raad mee. De eerste helft verstrijkt a lweer zoo langzamerhand en by een botsing tusschen Buyle met Wilders, krijgt laatstgenoemde een elleboog tegen het hoofd, waardoor hij even versuft blijft liggen en uitvalt. Na achter de lijn weer wat bijgewerkt te zijn herneemt de Amsterdammer zyn plaats. De onzen komen weer in den aanval, v. Nellen krijgt den bal in buitenspelpositie, doch de scheidsrechter laat doorspelen en als v. Nellen inschiet, werkt keeper Braet corner. Een schitterende Belgische aanval is het antwoord. Als Fievez voorzet, schiet Buyle in, terwijl Halle op den voorzet is uitgeloopende bal dreigt in het verlaten dael te loopen, doch Caldenhove reageert hier snel op en trapt het leer van de doellijn weg! Eenige nieuwe Belgische aanvallen leve ren geen succes op en dan eindelijk komt het succes aan Hollandsche zijde. Paauwe zet met een verren pass de Holl. voorhoede aan het werk, Lungen bemachtigt den bal, maakt zich mooi vrij terzijde van het doel, zet dan voor en den toegeloopen Wels scoort onhoud baar den gelijkmaker (11). Er is nog 5 minuten van de eerste helft te spelen eh Holland is dus nog niet ver loren. Spaendock snelt er alleen vandoor, we wanen hem reeds alleen voor Braet, doch even buiten het strafschopgebied wordt hij leelijk genomen en een vrye trap is het ge volg. Bakhuys lost een vervaarlijken knal, precies over den hoek der doelpalen Dan is de beurt weer aan de Belgen. Als Voorhoof terzijde van het doel dreigt in te schieten werpt Halle zich onvervaard op den bal en redt meesterlijk. De tijd verstrijkt en de rust breekt met gelijken stand aan. DE TWEEDE HELFT. Als de ploegen weer in het veld komen, blijkt Wilders afwezig. Tijdens de pauze werd hij nog eens aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen, hetwelk uitwees, dat hij een lichte hersenschudding had op- geloopen, waardoor hij voor verder mee spelen moest afzien. Ter observatie werd hij naar een der ziekenhuizen vervoerd. Met tien tegen elf. 'n Gebroken Oranje- elftal tegen elf Roode Duivels. v. Heel nam de plaats van Wilders in, v. Spaendonck ging linkshalf spelen. Dadelijk zijn de Belgen weer in den aan val, doch Halle grijpt resoluut in en maakt den aanval onschadelijk. Aan den anderen kant een aanval van v. Nellen, een der drie nog overige voor hoed espeiers van Oranje, want Bakhuys speelt sterk teruggetrokken in de midden- Luie. Het spel wordt er niet mooier op. Het is rommelig, er wordt stevig geduwd, het spel wordt harder. De Hollanders dringen tqch nog ondanks hun numerieke minderheid op. Wels slaagt er in door te breken, maar tegelijkertijd wordt hy weer door drie Belgen op den huid gezeten. Telkens weer stijgt de hoop in het Hol landsche kamp, dat de wenige aanvallen der Oranje-speler succes zullen hebben. Bakhuys zwoegt tusschen middenlinie-ver- dediging en voorhoede, geeft lange cen ters naar de vleugels en naar Lungen, doch vijf of zes Belgen staan tegenover de drie Hollanders in de voorhoede, terwijl Braine ook menigmaal nog naar achteren trekt om een handje te helpen. Er is voor de Hol landers geen doorkomen aan. Ook de Belgische aanvallen blijven ge vaarlijk. In zuiver buitenspel krijgt Buyle dan het leer te paken, doch zijn schot gaat dan nog naast op enkele meters aftsand. Lungen forceert een corner, welke goed door v. Nellen wc-dt genomen, doch Lun gen kopt het leer precies in handen van Braet, die zich goed heeft opgesteld. Bij een schermutseling voor het Hol landsche doel, komt Voorhoof plotse ling vrij te staan en op 2 Meter af stand heeft hij maar voo: het inschie ten doch hij kogelt nog naast. Weer kruipt Holland door het oog van de naald, als Ceuleers een schot tegen de paal lost en de verdediging voor de rest zorgt. Dan, na ongeveer een half uur komt Fievez na een solo-ren vrij voor het Holl. doel en thans maakt hij geen fout: België heeft weer de leiding (21). Op de tribune naast ons, veroorlooven en kele Belgen zich dan het deuntje: Tien, Tien! aan te heffen, dat de Belgen eens in Amsterdam te hooren kregen. Zóó optimistisch waren ze na dat doel punt, na een half uur spelen tegen tien man, gescoord. Bijna had hun de lust ver gaan, toen Lungen even later een kans kreeg. Doch drie spelers stormen op hem af. Toch lost hij een hard schot, maar kee per Braet stopt het leer, hoewel onvol doende. Vóór er echter ernstig gevaar dreigt, heeft hij het leer weer klemvast en zendt den bal het veld in. Braine krijgt dan uit een prachtigen pass den bal aan gegeven, hij stormt op Halle af, die het ge vaar heeft doorzien en zich opnieuw moe dig op het leer werpt. De bal komt bij Buyle, doch deze schiet over. Er is nog 7 minuten te spelen. Zal Hol land er in slagen nog gelijk te maken? Wels weet uit een goeden pass van Bak huys zich vrij te maken, doch als hy weer door drie Belgen in zijn bewegingen be lemmerd wordt, is slechts een corner het resultaat. Ook deze levert niets op. Weer een Hollandsche kans, als Lun gen den bal te paken krijgt en den Oranje-aanhang doet juichen als hij den bal in het Belg. doel werktdoch de scheidsrechter had voor buitenspel gefloten! Nog een corner op het Hollandsche doel, maar Halle redt weer keurig. Enkele seconden nog en het einde is daar. Holland eindelijk weer geslagen, maar op eervolle wijze in een wedstrijd, die spoe dig om revanche vraagt waarvoor gelegen heid is bij den eersten landenwedstrijd in het Feyenoord-stadion. Moge het zoo zijn! - WILDERS CALDENHOVE Over spel en spelers Eigenlijk leent alleen de eerste helft van dezen wedstrijd zich tot een beschouwing. Immers, na de pauze was geen enkele linie van ons elftal meer intact, enkele spelers stonden op voor hen vreemde plaatsen, het verband was er toen uit, het moreel was geknakt. Al gaven de tien overblijvenden tot de laatste minuut alles en alles. De Belgen zijn positief vooruitgegaan, dat hebben wij met veel genoegen kunnen con stateeren. Zij zijn hun depressie volkomen te boven, zij tellen weer volkomen mee in de inter nationale voetbalwereld. Het is ook daar om, dat men onzen tegenstanders gaarne deze overwinning kan gunnen. Het waren in de eerste helft twee volkomen gelijk waardige ploegen, die elkaar in niets toe gaven en het resultaat 11 bij de rust, was volkomen juist. Van den afloop was toen ook moeilijk iets te voorspellen Doch het noodlot, of liever de F.I.F.A.-bepalingen hebben anders gewild. In die eerste helft heeft onze achterhoede uitstekend gespeeld, onze middenlinie te veel verdedigend, hetgeen o n j ui s t was, omdat wij ditmaal een „zwerver" in de voorhoede misten. Had men gemeend, dat Bakhuys dit zou kunnen, dan is dat een misrekening geworden. Spelers als Smit en Vrauwdeunt kunnen zwerven, Bakhuys gaat dat heel slecht af. Het gevolg was weer, dat er groote gaten kwamen tusschen voor hoede en middenlinie, en dat het zoo me nigmaal gebeurde, dat passes van de mid denlinie bij de.... Belgen en niet bij de eigen spelers terecht kwamen. Is het experiment Lungen gelukt? Lun gen heeft ongetwijfeld goede dingen ge daan, gefaald heeft hij zeker niet. Hij was - de grondlegger van het Hollandsche doel punt. Zijn schot heeft ons echter niet kun nen bevredigen, al dient daaraan te wor den toegevoegd, dat hij niet veel gelegen heid voor schieten heeft gekregen, immers hij werd sterk bewaakt. Ook zijn spel ver - deelen is niet zijn sterkste zijde. Voor ons is een voorhoede Wels, Bakhuys, Smit en Van Nellen, met 'n anderen rechtsbinnen veel en veel sterker en wij hopen slechts, dat Smit in den wedstrijd tegen België op 2 Mei kan worden opgesteld. Juist dat ploegverband was bij de Bel gen beter verzorgd. Hier zwierf Braine over het velde was de ziel van den aanval, ter wijl de middenlinie zoowel haar defensieve als voedende taak uitstekend verzorgde. Halle heeft op prachtige wijze zijn doel verdedigd. Aan beide doelpunten heeft hij weinig kunnen doen. Caldenhove was weer de beste spe ler van onze ploeg, hij heeft vooral in de tweede helft een ontzaglijke hoeveelheid werk verricht. Hij hoedde zich echter voor te veel gebruik van zijn lichaamskracht. Wilders speelde tot zijn uitvallen uit stekend. Tegen Zwitserland kon hij door een enkelblessure niet uitkomen, thans heeft de Amsterdammer weer pech gehad. Hopelijk is hij weer gauw fit, met de bezetting van de rechtsbackplaats heeft de keuze-commis sie wel veer moeilijkheden te overwinnen. Paauwe was van het drietal uit de middenlinie de beste. Hij speelde het meest geacheveerd, was de snelste, plaatste het beste. Van Heel was voor de rust niet zoo goed op dreef, af en toe moest hij het toch in snelheid tegen de ijverige en enthousias te Belgen volkomen afleggen. Als linksach ter is van Heel geëindigd. Had het niel beter geweest van Spaandonck op de links backplaats te zetten en daardoor de mid-

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5