„Bloembollencultuur" en de landbouw- ordening van Minister Deckers MAANDAG 5 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER 7 WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Meest zwakke tot matige wind uit Oos telijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, of betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 769.3 te Hernösand. Laagste barometerst.: 750.5 te Valentia. Het luchtdrukverschl is sinds Zaterdag uiterst gering geworden. De depressie, wel ke Zaterdag voor het Kanaal lag, was gis termorgen nog boven Centra al-Europa aan wezig, doch is thans nauwelijks meer te rug te vinden. Op den Oceaan ligt een stationnaire depressie. Secundairen hier van brengen regen langs de kusten van de Golf van Biscaye en het Kanaal en verder in Ierland en op de Noordzee Op het vas teland is het overgroote gebieden wind stil en heerscht veel mist. Ook in Engeland en om het Kanaal wordt mist gemeld. In het Oostzeegebied waait het matig uit Oost en is de lucht betrokken met hier en daar lichte regen. Alle middelgebergten en de Alpen zijn in wolken gehuld, de top- stations melden windstilte of slechts zwak ke winden en betrekkelijk lage tempera turen (Santis op 2500 meter minus 5 gra den C.). In Scandinavië komt nog lichte vorst voor, doch ook hier heerscht wind stilte of zwakke wind. Het is te verwachten dat in onze omgeving de wind tusschen Oost en Zuid zal blijven of Zuid-West zal worden met bewolkt en vochtig weer met kans op nu en dan een weinig lichte regen. LUCHTTEMPERATUUR. 12.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamidda0 7.10 uur tot Dinsdagmorgen 4.54 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 6 April voorm. 10.35 en nam. 10.19 uur. RECHTZAKEN Huishoudster tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vandaag heeft de Maastrichtsche Recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen de 64-jarige M. C. van Helden, huishoudster te Merkelbeek, terzake van doodslag twee maal gepleegd, den dood tengevolge gehad hebbende van den landbouwer Buysers en diens schoonzuster D. Senden. De rechtbank achtte het aan verdachte ten laste gelegde bewezen, wenschte er rekening mede te houden, dat verdachte een hard en wreed mensch is, hetgeen haar verwijdering uit de maatschappij voor zoo lang mogelijken tijd wenschelijk maakt en hield alleen rekening met haar hoogen leeftijd, bij het vermijden van het opleggen der maximum straf. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van vijftien jaar, con form den eisch van hei O.M. De rechtbank baseerde haar oordeel o.m. op een brief, dien verd. aan haar dochter en schoonzoon geschreven heeft en in wel ken brief zij een volledige bekentenis, af legde, welke aangevuld en bevestigd wordt door andere verklaring van haar en van getuigen en door de rapporten der getuigen- deskundigen. BELEEDIGING VAN HET OPENBAAR GEZAG. Wegens beleediging van het openbaar gezag had W. S„ redacteur en uitgever van het revolutionair-socialistische blad „De baanbreker", terecht gestaan. In dit orgaan had hij een artikel ge plaatst, getiteld: „Hoe de Sliedrechtsche werkloozen worden uitgezogen." Voorts had hij op een vergadering van de Rev. Soc. Arbeiderspartij gezegd, dat de Eerste Kamer een vermolmd en af- tansch college was." Voor het eerste feit werd S. door het hof veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zeven dagen met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 25.—, subs. 25 dagen hechtenis. Van het tweede ten laste gelegde feit werd hU vrijgesproken. OP DE STAATSLOTERIJ GETROKKEN. De waarnemende kantonrechter te Am sterdam, mr. G. F. Haase heeft vandaag den Amsterdamsche assurantiebezorger J. R. wegens het gebruik maken van de uit slagen van de trekkingen aan de staatslo terij veroordeeld tot 1500 boete, subs, een maand hechtenis. Verdachte was als beheerend vennoot van de commanditaire vennootschap Uni cum ten laste gelegd, dat hij een verboden loterij had georganiseerd; ook zou hij deze obligaties van Unicum hebben doen uitloten in de Staatsloterij. De kantonrechter achtte alleen het doen trekken op de Staatsloterij bewezen. Dr.VERHAGE OPPERT BEDENKINGEN EN BEZWAREN komsten krijgen uit alle takken van het agrarische bedrijfsleven en daar steunen, waar dit het meest noodig is. Hierin schuilt voor ons vak een gevaar, dat nog wel eens nader bekeken mag worden. De positie van ons vak en trouwens van den luxen tuinbouw in het algemeen is heel anders dan van den akkerbouw en de veeteelt, waarom een oplossing, die vergeleken kan worden met het Gemeentefonds, dat op ander gebied werkt, tot onjuiste gevolgen zou kunnen leiden. Ik ben wat uitvoeriger op deze zaak in gegaan, omdat ik dit alles voor de toe komst van ons vak van groot belang acht. Mijn conclusie kan slechts zijn: laten wij er voor waken, dat we bij veranderingen zelf kunnen uitmaken of en welke maatre gelen wij behoeven, en laten wij er naar streven die eventueele maatregelen zelf te kunnen uitvoeren. Zij het onder toezicht van de Overheid, waarvoor een vernieti gingsrecht van den Minister toch wel vol doende is. Men denke hierbij niet alleen aan wat nu in onzen kring onder „sanee- ringsmaatregelen" verstaan wordt, maar ook aan maatregelen tot kwaliteitsverbe tering, ter bevordering van den afzet e.d. Voor dit alles is noodzakelijk, dat ons vak sterk georganiseerd is. Nu lijkt voor oppervlakkige beoordeelaars de organisa tie in het bloembollenbedrijf zwakker dan deze is; onder de aangeslotenen bij de Ned. Sierteeltcentrale zyn er velen, die niet tot de vakgenooten gerekend kunnen worden, omdat ze bij ons vak te weinig belang heb ben. Dat onze vereeniging naar betrouw bare schatting ongeveer 80 pet. van de in ons land met bloembollen beteelde opper vlakte vertegenwoordigt 'n feit, dat ik hier reeds eerder naar voren bracht, maar waarop niet genoeg den nadruk kan wor den gelegd spreekt ten dezen aanzien sterk. Maar juist weer dit voorontwerp stelt in het licht, dat onze organisatie niet sterk genoeg kan zijn, en daarom doe ik een beroep op al onze leden om in hun eigen belang onze vereeniging nog sterker te maken, óók door er bewust in mee te leven. En vooral doe ik een beroep op U allen om de verkregen eenheid te bewaren, ook wanneer er in ons midden meenings- verschillen heerschen. Meeningsverschil- len moeten wij in onze eigen kring bespre ken en zoo mogelijk oplossen; zouden deze tot verzwakking van het eendrachtig op treden leiden, dan' zou hieruit voor alle partijen groote schade in de toekomst ont staan. Georganiseerde samenwerking heeft trouwens in het verleden aan ons vak reeds veel goeds gebracht. Ik kan in dit bestek niet alle feiten noemen, die ter sta ving dezer bewering aan te voeren zijn. Laat ik blijven bij een voorbeeld uit het jongste verleden, n.l. de moeilijkheden met de Vereen. Staten van Amerika. Samen werking tusschen de dagelijksche bestu ren van den Bond van Bloembollenhande laren, onze groep „De Narcis" en onze vereeniging heeft in overleg met de betrokken ombtelijke instanties ertoe geleid, dat onze belangen door een drietal kundige en ervaren mannen in Amerika zijn behartigd. Het resultaat is helaas niet zóó geweest, als wij dat gehoopt hadden, maar toch heeft deze samenwerking naar mijn meening ten goede gewerkt. Ook al heeft het directe resultaat ons allen teleur gesteld. En hoop op de toekomst zou in dezen zelfs niet mogelijk zijn, wanneer niet door dit georganiseerd optreden het onnoodige van dergelijke maatregelen zoo scherp in het licht kon worden gesteld. En dan nog: de maatregelen zouden waar schijnlijk niet onnoodig zijn geweest, wan neer niet de organisatie tijdig de noodza kelijkheid hadden ingezien van een scher pe keuring, die door onze groepen wor den uitgevoerd. En dat niet wordt terug gedeinsd voor verscherping dezer maatre gelen door de organisatie zelf al is het maar om iedere mogelijkheid van uitvoer van zieke bollen uit te sluiten wordt bewezen door de verzwaring van de eischen die in het keuringsreglement worden ge steld en waartoe onze groep ,,De Narcis" besloten heeft. Het is de vraag, of iets der gelijks bereikt had kunnen worden, wan neer het vak hiervoor niet zelf de han den ineen had geslagen. 182ste Algemeene vergadering De Alg. Vereen, van Bloembollencul tuur hield heden haar 183ste algemeene vergadering. De voorzitter, Dr. A. J. Verhage, sprak de openingsrede uit. Na de overledenen te hebben herdacht vervolgde spreker: Nog slechts zeer kort geleden heeft Z. Exc. de Minister van Landbouw en Vis- scherij een voorontwerp landbouw-orde- ningswet publiek gemaakt. Het is niet doenlijk, deze ingewikkelde en moeilijke materie reeds na zoo korten tijd tot in alle finesses te beoordeelen. Dat de organi saties uit het bedrijfsleven voorzoover zij daaraan behoefte gevoelen in de ge legenheid gesteld zijn om hun zienswijze daarover kenbaar te maken, kan slechts toegejuicht worden. Zonder twijfel verdient dit voorontwerp ernstige bestudeering. De meening van den voorzitter over het ordenings-plan van Minister Deckers. In afwachting daarvan wil ik niet nala ten mijn voorloopige persoonlijke indruk ken te geven over deze ook voor ons vak zoo uiterst belangrijke zaak. Het vooront werp is gebaseerd op het rapport der com missie-van Loon en nog sterker dan in dat rapport werd naar voren gebracht, wordt hier de meening geuit, dat de als tijdelijk bedoelde crisismaatregelen een meer duurzaam karakter zullen krijgen. Men zij echter met deze gedachte voorzichtig. Zelfs wanneer men de overtuiging is toegedaan, dat de crisismaatregelen niet konden en kunnen worden gemist, nadat de zeer snel le en diepe val gekomen was, zal men moe ten toegeven, dat er in deze maatregelen ook veel is, dat een economische bedrijfs voering niet ten goede komt, althans niet ten goede zou komen, wanneer de huidige maatregelen een permanent karakter zou den krijgen. Men begrijpe mij goed: ik wil geen verwijten maken en niet on dankbaar zijn jegens de Overheid, die ook ons vak door de moeilijk ste jaren trachtte te leiden. Ik wil slechts waarschuwen tegen het ge ven van een duurzaam karakter ook aan maatregelen, waaruit op den duur nadeelen voor het be drijfsleven moeten voortvloeien. Het vak zelf zal moeten uitmaken, hoe lang het alle maatregelen wil bestendigen; de mogelijkheid van liquidatie ervan moet echter open blijven. Ik wil geenszins beweren, dat het niet meer mogelijk zou zijn. wanneer dit voor ontwerp tot wet zou worden verheven; ook in de memorie van toelichting wordt dit niet uitgesloten. Maar met het oog op den geest dezer toelichting ware meer duide lijkheid op dit punt toch gewenscht. - Het is zonder twijfel toe te juichen dat als maatrekelen moeten worden getrof fen en gehandhaafd de uitvoering ervan en de ervoor te treffen verordeningen in handen van het georganiseerde bedrijfsle ven worde gelegd. Het bedrijfsleven kan en moet zelf de zaak in handen nemen, evenals het zelf moet beoordeelen, of en zoo ja„ welke maatregelen noodza kelijk zijn. Een zeker Overheidstoezicht hierop is, met het oog op het algemeen belang, niet te ontberen en kan naar zijn meening ook niet afgewezen worden. Het is voor mij echter de vraag, of deze gedachte in dit voorontwerp wel voldoen de tot uiting komt. Verondersteld is de oprichting van b.v.- een bloembollenraad, waarin de organisaties een aantal leden benoemen, terwijl daarnaast de handel, de nijverheid en de landarbeiders erin ver tegenwoordigd moeten zyn. Voorts be noemt de Minister evt. nog andere leden en in elk geval een voorzitter, die met groote bevoegdheden zou worden bekleed en die min of meer als ambtelijke in stantie zelfs tegen de stem van alle an dere leden in, een verordening zou kun nen tegenhouden! Ook bij het aanvaarden van de gedachte van Overheidstoezicht is dit voor mij niet een constructie, waarbij men kan zeg gen, dat het vak zelf de door dat vak noo dig geoordeelde maatregelen uitvoert. Naar mijn meening verandert er dan in wezen niet veel in den nu bestaanden toe stand en rijst de vraag, waarom verande ring noodig is. Zelf doen beteekent voor mij, dat de daarvoor aangewezen organi saties bepaalde maatregelen uitvoeren, en dat de Minister hierop toezicht uitoefent cm het algemeen belang te beschermen. Maar dat wordt niet verkregen bij de nu voorgestelde constructie, waarin het amb telijk element teveel overwicht krijgt bij het beraden hierover. En daarvoor is ook niet noodig, dat bijv. de industrie zich direct met ons vak bezig houdt, evenmin als w\j vragen zeggenschap te krijgen in zaken, die de industrie betreffen. Wan neer de Minister behoefte aan voorlichting heeft ter bescherming van het algemeen belang, dan behoeft die v< orlichting ook van de zijde der industrie toch slechts gegeven te worden aan ien Minis ter zelf, en niet bij het uitvoeren van de te ti effen maatregelen. Een gevaar... Ook de voorgestelde instelling van een Landbouwfonds, dat in de plaats zou tre den van het landbouwcrisisfonds, stelt ons voor vragen. Tot nu toe is de finan ciering van de saneeringsmaatregelen voor het bloembollenvak in beginsel eigenlijk buiten het Landbouwcrisisfonds gebleven. Het voorgestelde Landbouwfonds zou in- Wederom een buitengewone vergadering «ver al dan niet handhaving van crisismaat regelen. Zoo juist wees ik er op, dat ons vak zich moet beraden over de vraag, of de huidige crisismaatregelen nog gehandhaafd moeten blijven. Hiervoor zal tijdig een buitenge wone algemeene vergadering onzer ver eeniging worden gehouden. Ik spreek de hoop uit, dat de argumenten, die er voor en er tegen zullen worden aangevoerd, met een koel hoofd tegen elkaar zullen worden afgewogen. Maar dat men ook begrip en waardeering voor elkaar's standpunt zal toonen, want dat is noodzakelijk, wil een sfeer geschapen worden, waarin dit vraag stuk de zakelijke behandeling verkrijgt, die ervoor noodig is. Hieraan heeft naar mijn meening in het verleden wel een en ander gemankeerd. Ik wil op die beraadslagingen niet voor uit loopen, en zal het vraagstuk zelf heden dus laten rusten. Maar wel wil ik nog een enkel woord wijden aan een wijziging, die in de kringen van ons vak eenige beroering heeft gewekt, terwijl naar mijn meening van een ingrijpende verandering toch geen sprake is. Ik doel hier op de verhooging van den aftrek voor tulpen tot ten hoogste 24 pet. Voordien was deze aftrek 15 pet., maar wanneer dit niet toereikend was om de overschotten te financieren, moest lever baar ingeleverd worden om het overschot zóóveel te verkleinen, dat dit met een af trek van 15 pet. kon worden gefinancierd. Deze inlevering gaf naast onbillijkheden groote moeilijkheden, waarom het kor- tingpercentage verhoogd is. Voorzoover nu het overschot tusschen 15 pet. en 24 pet. zal liggen, zal dus geen inlevering meer noodig zijn. Maar het resultaat blijft het zelfde; vroeger moest elkeen in die om standigheden bewilligen in een aftrek van 15 pet, terwijl daarnaast leverbaar moest worden ingeleverd, terwijl nu voorzoo ver noodig de aftrek grooter zal zijn. Het stelt ons alleen scherper voor oogen, hoe groot het bedrag is, dat noodig is om de overschotten op te koopen. Het nadeel, dat er aan verbonden is, is, dat de binnenlandsche trekkers wellicht een nog wat grooteren voorsprong krijgen op de buitenlandsohe broeiers, dan voor heen het geval was. Ook aan de oude rege ling was echter zij het in geringeren omvang die bezwaar reeds verbonden en onze vereeniging heeft reeds in het begin van het vorige jaar getracht dit te doen ondervangen. Het is te hopen, dat men nu eindelijk zal gaan inzien, dat onze afzetmogelijkheid in gevaar gebracht wordt, wanneer twee categorieën van afnemers ongelijk behan deld worden. Ik wensch geen enkele be nadeeling van de binnenlandsche broeierij; ik dring er slechts op aan, dat al onze af nemers gelijk behandeld zullen worden, een wensch, waarvan de redelijkheid naar mijn meening niet op steekhoudende gron den betwist kan worden. Ik hoop, dat deze wensch spoedig vervuld moge worden, wat ons vak zonder twijfel ten goede zou ko men. Met het uitspreken van deze hoop open ik deze vergadering. UIT DE OMGEVING AGENDA EERSTE LUSTRUM A. R. K. A. AFD. BLOEMBOLLENSTREEK. Nadat Zondagmorgen door de leden de H. Mis was bijgewoond welke tot hunne in tentie door den geestelijken adv., kape laan Jacq. Schmidt, van Sassenheim, in de kapel van Huize St. Bernardus daar ter plaatse om kwart voor negen was opgedra gen, vereenigden de leden der jubiïeerende vereeniging zich met hunne dames en een groot aantal introducé's des avonds om streeks half negen in de zaal van het „Bruine Paard" om dit eerste lustrum fees telijk te vieren. Wethouder H. Bader, van Sassenheim, en wethouder P. A. van Reisen, voor Voor hout, toonden door hunne aanwezigheid hunne belangstelling. Burgemeester Bulten had bericht van verhindering gezonden. De afd. Leiden had een schitterende bloemen mand gestuurd. De jonge secretaris van Voorhout, de heer Meissen, die sinds 1 maand het voor zitterschap der afdeeling bekleedt hield de feestrede, waarin hij de oprichting van de vereeniging op 29 Januari 1932 in „De Nag- tegaal" te Lisse memoreerde. Van de op richtersbestuursleden zijn nu de heeren Lycklama (Hilegom) en Hubers (Sassen heim) nog in het bestuur. Spr. spoorde aan tot principieele organisatie op den grondslag van God's Wet. Door alle aanwezigen werd daarna het ARKA-bondslied gezongen, waarna van de „gelegenheid tot het houden van ver schillende toespraken" allereerst gebruik werd gemaakt door wethouder Bader van Sassenheim. Het verheugde spr., dat het mogelijk was zoo'n getal katholieke ambte naren bijeen te brengen. Spr. loopt reeds ruim 30 jaar in het publieke leven mede, en herinnert er aan dat vóór 30 jaar een katholieke ambtenaar onmogelijk was hier in de streek. Hoogstens een politie-agent of vuilnisman. Van de 6 burgemeesters was er 1 (n.l. die van Noordwijkerhout) katho liek! Spr. spoorde aan tot eenheid, tot stem men op de R.-K. Staatspartij, dan kunnen wij ambtenaren blijven en doen benoemen. Zijn collega van Voorhout, de heer v. Reisen, complimenteerde de afdeeling met het jubileé en ook met den sympathieken voorz. den heer Meissen, waarmede 'n goe de keus was gedaan. Hij zal, aldus spr., in staat zijn alle katholieke ambtenaren in de A. R. K. A. te brengen. Ook Voorhout's gemeentebestuur heeft eerst eenige maan den geleden den heer Meissen als secretaris gekozen. Spr. is overtuigd dat de keus ge lukkig is geweest. Namens de afd. Leiden kwam de heer Kriek zien hoe het met het petekind ging. Spr. bracht de gelukwenschen over en on derschreef de woorden van weth. v. Rei sen over den heer Meissen. De geest, adv., kapelaan Schmidt, gaat voor de 3de k or op dezen dag de leden toespreken. Spr. vertrouwde dat dit feest de stimulans zal zijn om allen leden van de A. R. K. A. te worden, opdat allen, vol gens de wensch van den Bisschop katho liek georganiseerd zullen zijn. Spr. sluit met de woorden: „Allen Roomsch-Katholiek alsjeblieft", waarmede de naam ARKA op zijn manier verklaard is. Nadat de heer Droogh uit Noordwijk en de voorzitter nog een woord gesproken had den neemt de heer de Bekker uit Voorhout als Praeses van de Feestcommissie het woord om, na het zingen van de Lisse- enz.-marsch, den heer en mevrouw Clinge Doorenboos in te leiden. De heer Clinge Doorenbos was ver heugd ook in de bollenstreek eens te kun nen optreden; in zijn 20-jarigen loopbaan was dit nog niet gebeurd. Hij onderhield het gezelschap op zijn be kende wijze waarbij hij ook hyper-actueele liedjes zong, niet alleen op de burgemees terstragedie te Hillegom, maar zelfs op de speech welke wethouder Bader 10 minuten te voren had gehouden. Daarna gaven de ARKA-artisten nog een en ander ten beste en bleef men zeer ge noeglijk tot laat in den nacht bijeen. LEIDEN. Maandag. Zevende abonnementsvoorstel ling, Schouwburg 8.15 uur. Dinsdag. Lezing over Spanje. Muziek-uit voering door Alma Mater Koor. Groote Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 April a.s. waarge nomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807, E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, telef. 3553 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tele foon 274. tweede of meer jninder verel iUp 'Tl' 'lallii afdalen, zou stellig irecnil ln spelpeil brengen tusschen LEIDSCHENDAM. Uitvoering. Zaterdagavond gaf de Leidschendamsche Tooneelvereeniging haar eerste uitvoering in hotel „De Wijkerbrug". Op zeer verdienstelijke wijze werden door het nog jonge gezelschap achtereenvolgens voor het voetlicht gebracht „Electrisch ge laden en „Haar laatste wensch". Het laatste blijspel „Een edel drietal" had niet zooveel bijval, daar het spel door de spelers te overdreven werd. Na het spel werd een tombola gehouden om fraaie prijzen, ter wijl de avond werd besloten met een geani meerd bal onder leiding van den heer B. Sanders. SASSENHEIM. Arbeidsbeurs. Op 1 A pril j.l. waren bij de Gem. Dienst der Arbeidsbemiddeling ingeschreven 231 mannen, tegen 296 per 1 Maart 1937, en 294 per 1 April 1936. WASSENAAR. Aanrijding. Op den Rijksstraatweg na bij de Lijsterbeslaan had gisteren een aan rijding plaats tusschen den motorrijder K. en den wielrijder dr. G., beiden uit Was senaar. Beiden werden aan hoofd en han den gewond. K. kon op eigen gelegenheid huiswaarts gaan, terwijl dr. G. na eerste hulpverleen in g door dr. X. is overgebracht naar het wijkgebouw te Wassenaar. UIT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE. Missie van Suriname. Gisteren is al hier onder beide H. Missen een liefdadig- heidspredicatie gehouden door den zeer- eerw. pater A. Verheggen. Redemptorist, oud-missionaris te Suriname. Zij neer w. is zelf 22 jaar in Suriname werkzaam ge weest. 's Avonds heeft de Pater een lezing met lichtbeelden gegeven voor een stamp volle zaal over het schitterend liefdewerk der melaatschen-verpleging van de R.K. Stichting „St. Gerardus MajelJa" te Para maribo. Evenals elders maakte deze lezing een diepen indruk op de talrijke aanwezigen. Het was, gelijk spreker terecht zeide, een apologie van de daad voor ons heilig ge loof. Schooner werk van christelijke naasten liefde dan de verpleging der arme onge lukkige melaatschen is niet denkbaar. De zeereerw. Pastoor, die den Pater in leidde, haalde nog deze bijzonderheid aan, dat juist dezen dag 4 April het 31 jaar geleden was, dat hij zijn heerbroer. Pater H. Ruyter, met den spreker uitgeleide deed naar IJmuiden bij zijn eerste vertrek naar de missie van Suriname. Aan het slot dankte Pater Verheggen den zeereerw. Pastoor en de parochianen voor hun bewijs van medeleven in de Missie en de arme melaatschen van Suriname. WOERDEN. DRIE VINGERS AFGESNEDEN. Ernstig ongeluk in kaasfabriek. Hedenmorgen om elf uur heeft een ern stig ongeluk plaats gehad in de Eric-kaas- fabriek van de firma Ruys aan de Haven straat alhier. De 25-jarige I. Moes stond aan een der machines waarin de kaas ge malen wordt. In plaats van een ijzeren staaf te gebruiken om de kaas verder te duwen, deed hij dit met zijn hand. Hij gaf te ver mee en de hand werd door de vlijmscherpe messen gegrepen Het personeel bracht onmiddellijk de electrische machine tot stilstand maar kon den jongenman niet dadelijk bevrijden. Telefonisch werd geneeskundige hulp in geroepen, waarna spoedig twee doktoren ter plaatse waren. De heele machine moest uit elkaar ge nomen worden, voordat het slachtoffer vrij was. Toen bleek, dat hem drie vingers totaal waren afgesneden. Per auto werd hij naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2