DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Mexico, het land der eeuwige revolutie 28ste Jaargang VRIJDAG 2 APRIL 1937 No. 8688 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekJ 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, t>jj vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 door Prof. Dr. FRIEDRICH MUCKERMANN S.J., Rome. De jongste Encycliek van den H. Vader over Mexico heeft weer de volle aandacht van heel de wereld doen vestigen op dat land der Eeuwige Revolutie, waar de Ka tholieken reeds jarenlang aan een heftige vervolging zijn blootge steld. In onderstaand artikel wordt uit eengezet, hoe de Vrijscharen der „Christeros" tot zelfverdediging van hun heiligste rechten naar de wapens hebben gegrepen en thans blijkbaar dusdanige suc cessen behalen, dat him optreden Cardenas tot heengaan zal dwin gen, waarmee voor Mexico een nieuwe phase zal w cttden ingeluid. De Katholieken in de heele wereld staan steeds aan allerlei aanvallen en verdacht makingen bloot. Nu eens wordt hun geloof verachtelijk genoemd, als een godsdienst van lafaards, die nooit tot een kloekmoe dige daad durven overgaan. Doch, zoodra de Katholieken gedwongen worden om naar de wapens te grijpen, verwijt men hun met een schijnheilig gebaar, dat ze verraad plegen aan de wet der liefde. Doch de waarheid is, dat het Katholi cisme zoowel het een als het ander in toe passing weet te brengen, zoowel het ge duldig verdragen als het strijden voor haar recht. Slechts het recht zal beslissen tot welk middel het zijn toevlucht neemt. Eerst dan mag men geduldig verduren lafheid noemen, wanneer het over de gren zen van het redelijke heen tot onderwer ping leidt onder een tyrannie van wille keur. Zoo hebben de Katholieken thans op nieuw de wapens ter hand genomen. In 1929 waren ze gehoorzamend aan de Bis schoppen uit hun schuilplaatsen in de ber gen te voorschijn gekomen en hadden ze hun stellingen prijsgegeven en jachtge weren ingeleverd; in verbeten woede wa ren ze met op elkaar geklemde tanden naar hun Ranchos (boerderijen) terugge keerd. „De vervolging is beëindigd" had de regeering tegen de Bisschoppen gezegd, toen ze geen andere uitweg meer wist om het volk te kalmeeren. Nog maar al te weinig is men er in Europa van op de hoogte, wat er van deze beloften is te recht gekomen en hoe de vrijwillig terug gekeerde katholieken weer worden ver volgd, hoe de priesters weer werden ver jaagd, de kerken gesloten, en hoe God op nieuw aan de verachting werd prijsgege ven. President Calles moest het veld ruimen, doch in zijn plaats kwam Cardenas, die een Stootbrigade der Communistische volksbedervers meebracht, die in de ver schillende departementen hun intrek na men. Toen de maat vol was, toen zelfs de school een haard van moreele verwording en zedelijk bederf was geworden, namen de vaders en de jonge mannen hun messen en pistolen weer van den muur en trok ken zij weer de bergen in. Ditmaal zouden zij niet terugkeeren voor dat de zegepraal volkomen zou zijn. Waar 25 jaar geleden Pancho Villa de vlag neerplantte der sociale vrijheid, die thans in een geestelijke slavernij veran derd is, zullen thans de Christeros de ba nier van een grootere godsdienstige vrij heid heffen. En inplaats van de Cucaracha zingen ze hun onbeholpen, eenvoudige maar van vurigheid trillende hymnen ter eere van Christus Koning: Que Viva mi Christo Que Viva mi rey Que impere doquera Triumfante su ley. Dat Christus Koning leve! Dat hij voortaan moge heerschen, En dat zijn wetten mogen triumfeeren! Jammer genoeg kunnen wij U niet een blik laten slaan in de kranten van deze vrijheidsbeweging. Zijn dat wel kranten? Men zou meenen dat men bontgekleurde reclamebiljetten voor zeep of schoensmeer in handen had. Armzalig slecht gedrukte blaadjes, waarboven heel laconiek prijkt: „Prijs naar verkiezing, vanaf 1 centime tot in het oneindige".... „Reconquista", „Pro Patria", „La Trin- chera" heeten ze. Niemand weet waar ze feitelijk verschijnen, maar ze fladderen over het heele land en ze worden zelfs tot in de hoofdstad verspreid. Zij zaaien het zaad van vertrouwen, vastberadenheid en hoop op de eindoverwinning. De berichten in deze blaadjes herinneren ons aan de romantiek, die we in onze jongensboeken vonden, maar hier is alles droeve ernst en bloedige werkelijkheid. Er wordt haast geen gewag gemaakt van de ontberingen welke deze bevrijders „Libertadores" moe ten verduren: honger en dorst, koude nachten op de hoogvlakten, gloeiende hitte bij de kraters en in de vlakten. Maar uit de pijnlijke nauwkeurigheid waarmee deze „Christeros" de voorwerpen, die wer den buitgemaakt, opsommen, doet ons be grijpen, hoe waardevol zelfs de geringste voorwerpen zijn voor deze Vrijscharen. „Libertadores" bezetten de terpetijnfa- briek „Michoavana" waarbij zij twee ge weren, een hoeveelheid munitie, eenig mondvoorraad en een partij kleeren wis ten buit te maken". „De zoogenaamde Gouverneur van Que- retaro werd door de Nationale Vrijscharen beschoten. Hij vluchtte naar Tolimom, doch moest drie gezadelde paarden ach terlaten". Deze vrijscharen duiken nu hier dan weer daar op, doch ze trekken door heel het land. Hun aantal wordt voortdurend grooter; dat is boven allen twijfel verhe ven. In niet minder dan 10 staten beheer- schen deze „Libertadores" reeds bepaalde streken, waar de regeeringsambtenaren zich niet meer durven wagen. Toen enkele maanden geleden een vliegtuig der regee ring door deze Vrijscharen naar beneden werd geschoten, en in de officieele mede deelingen der regeering werd gemeld, dat er een vliegtuig werd „vermist", schreef de Commandant der Vrijscharen in be doeld gebied, waar het vliegtuig was neer gehaald, een brief aan Generaal Lopez, waarin hij de regeeringstroepen uitdaag de, om hpt vliegtuig, dat op een bepaalde plaats in de Sierra de Zacatecas lag, te laten afhalen, als hij dat durfde. Maar het vliegtuig staat nog steeds als „vermist" vermeld. Zelfs de regeeringsbladen kunnen de successen der Christeros niet langer ont kennen. Ze moeten toegeven, dat er in Guanajuato, Michoacan, Queretaro, Oax- aca, Zacatecas, Durango, Puebla, Jalisco, Chiuhuahua, ja zelfs in het regeerings- district, in de onmiddellijke nabijheid der hoofdstad verwoede gevechten worden ge leverd. In het begin van dit jaar bezetten de „Libertadores" de steden Teocoltiche en Ocotlan en meer dan eens moest de centrale regeering de treinen uit Amerika langs een omweg naar de hoofdstad lei den, opdat de „Yankis" toch maar zeker naar Mexico zouden blijven komen, om zich te overtuigen, dat er daar van kerk vervolging toch geen sprake is. Onder de Katholieke bevolking is over al een opbloei van het godsdienstig leven waar te nemen, zelfs onder de lauwe Ka tholieken der Zuidelijke Staten. De vonk van het krachtdadig verzet schijnt op de heele bevolking te zijn overgeslagen. Het feit, dat de bevolking met geweld de ker ken in Vera Cruz en Orizaba heeft ge opend, is daarvoor het beste bewijs. De regeering heeft weliswaar reeds amnestie in het vooruitzicht gesteld, om deze storm te doen bedaren, maar hun beulen hebben de kaarten te snel open en bloot op tafel gegooid. Lauro Rocha, de eerste generaal der „Libertadores", die in het volste ver trouwen van de goede bedoelingen der regeering in verband niet de beloofde am nestie onderhandelingen aanknoopte, werd in zijn slaap door de politie vermoord. Daarom zal de strijd blijven voortduren totdat deze guerilla tot een eenheids front wordt, dat de Roode Dictator zal dwingen om af te treden. Alle teekenen wijzen reeds in deze richting: men schijnt alleen nog te wach ten op een wenk van het Kapitool te Washington. HET DRAMA TE ROTTERDAM. Nu vanmorgen de officieele gegevens omtrent het drama in het schoolgebouw aan de Vierambachtsstraat te Rotterdam voor een deel zijn losgekomen, is geble ken, dat in het verslag van het drama te Rotterdam (zie Gem. Ber., 4e blad), de namen van den 40-jarigen opperman A. K. en den 39-jarigen metselaar J. G. ver wisseld zijn. Men gelieve dus de G. te le zen voor K., en omgekeerd. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING. De (A.R.) Standaard bevat de vol gende ernstige waarschuwing tegen het Na- tionaal-Socialisme: „Wat den laatsten tijd elders is gebeurd op het gebied van de bestrijding van het nat.- socialisme moet dan nu toch wel iedereen de oogen hebben geopend voor wat er van die beweging is te wachten voor de Christelijke Kerk. Eerst kwam de open brief van den be kenden protestantsch-Christelijken theoloog Dibelius aan den Duitschen Minister Kerrl, die onverbloemd en met heiligen ernst het tafellaken met het nationaal-socialisme doorsneed. Thans kwam een uitvoerige En cycliek van den Paus, die nog uitvoeriger en met niet minder indrukwekkenden ernst den onverzoenlijken strijd tusschen Chris tendom en nationaal-socialisme onder streept. Het gaat hier niet om dogmatische vraagstukken, waarin Roomsch-Katholiek er Protestantsch Christendom verschillen. De aan alle positieve Christelijke belijde nissen gemeene grondwaarheden van het Christendom zelf worden in den wortel door het nieuwe heidendom aangetast. Hoe warm wij ook met onze bedrukte Christenen over de grens medeleven, wij hebben dan toch het niet genoeg te waar- deeren voorrecht toeschouwers en niet deelhebbers bij dezen bangen strijd te mo gen zjjn. Maar des te onbegrijpelijker is het, dat er nog steeds belijdende Christenen zijn, die van de nat.soc. beweging ten onzent eenig heil kunnen verwachten voor de Kerk en 't Christendom in het algemeen. Men laat zich dan in den zoeten waan wie gen, dat het ten onzent, als de nat.-socia- listen eens werkelijk macht zouden krij gen, wel anders zou gaan dan het thans in Duitschland gaat, en verwijst dan naar de vervanging van de openhartige brochure No. III door de tactische, in nagebootst- Christelijke taal gekleede brochure No. V en vergeet, dat ook in Duitschland de be weging is begonnen met de verklaring, dat men zich op positief-Christelijken grondslag stelde. Na wat er thans geschied is, bestaat er zelfs voor den eenvoudigste geen veront schuldiging meer voor het verleenen van eenigen steun, in welken vorm dan ook, aan een beweging, die daar, waar zij geen re den meer heeft haar waren aard te bedek ken, zoowel door 't reformatorisch als door het Roomsch-Katholieke Christendom in haar werkelijken inhoud en strekking is geteekend en geoordeeld. Elke steun en elke stem, aan deze bewe ging gegeven, ook ten onzent, valt onder datzelfde oordeel". AARTSBISSCHOP VAN WESTMINSTER MAANT TOT EENHEID. De Aartsbisschop van Westminster mgr. Hineley heeft bij gelegenheid van de 60e jaarvergadering van den Bond van Jonge Katholieken in de kathedraal van West minister de katholieken aangespoord tot een grootere eenheid. „Ik spreek geheel overeenkomstig de in structies die ik van den H. Vader heb ont vangen", zoo verklaarde de Aartsbisschop. „Wij strijden voor de vrijheid van ons geloof. Aan den eenen kant wil men ons dwingen om de knie te buigen en den af god van het proletariaat te aanbidden en in de Noorsche landen zouden we het Nor- dische ras moeten aanbidden. Gij weet wat er van de vrijheid in Mexico, Rusland en Duitschland is terecht gekomen. Deze Jeugdbetooging heeft ten doel om aan de wereld te toonen, dat wij in dit land niet van plan zijn om gehoor te schenken aan de Communisten, noch dat wij een of an dere extremistische leer op sociaal of eco nomisch gebied zullen aanvaarden. DE ONBEWAAKTE OVERWEG IN AMERIKA. Gemiddeld vijf dooden per dag. WASHINGTON, 2 April. (A. N. P.). Blij kens zoo juist gepubliceerde cijfers zijn verleden jaar in de Vereenigde Staten bij botsingen tusschen treinen en automobie len op onbewaakte overwegen gemiddeld bijna vijf personen per dag gedood. Het totaal aantal dooden bedroeg 1.786. Hier bij komen nog 4.930 personen, die bij der- nP-i_r-e on??lukken werden gewond. Treinbotsing te Londen ER ZOUDEN TWAALF DOODEN ZIJN. Dertig a veertig gewonden. Vanmorgen zijn nabij het Victoria-station te Londen twee treinen op elkaar geloopen. Volgens de eerste berichten zouden zes personen gedood en verscheidene zwaar ge wond zijn. Al spoedig werd evenwel gevreesd, dat er niet minder dan twaalf personen gedood en dertig tot vijftig gewoind zouden zijn. De beide treinen waren bezet met men- schen, die zich naar hun werk begaven. De eene trein reed in op den andere, die stil stond. Een aantal wagens vloog uit de rails, en tot overmaat van ramp kwam een der rijtuigen in aanraking met een electrische rail, waardoor een begin van brand ont stond. Het vuur kan echter spoedig worden gedoofd. DE BRAND TE HAARLEM. Eigenaar en twee zoons gearresteerd. Zooals reeds onder Gem. Ber. gemeld, is gisteravond in een grooten winkel in de Romolenstraat te Haarlem, toen de be woners niet thuis waren, brand ontstaan. Buren ontdekten aan de achterzijde van het huis een hevigen gloed en waarschuw den de brandweer, die met twee stralen op de waterleiding het vuur wist te be dwingen. Een vertrek achter den winkel, dat als opslagplaats gebruikt werd, brand de geheel uit. Daar in het huis een sterke benzine lucht waargenomen werd, stelde de re cherche een nauwkeurig onderzoek in, dat den geheelen nacht werd voortgezet. Op de plaats waar de brand is ontstaan, werden benzine-bussen en petroleum, be nevens een hoeveelheid houtwol gevon den. De politie heeft in verband hiermede den 43-jarigen winkelier. D. en twee zoons van 19 en 21 jaar gearresteerd. Zij worden verdacht van brandstichting en zijn aan de justitie overgeleverd. KERKNIEUWS STUDIEDAG MARIA-CONGREGATIES. Te Noordwijkerhout. Gisteren is een Studiedag van Dames- Raadsleden van Maria-Congregaties ge houden in het „St. Clemens Retraitehuis", te Noordwijkerhout, onder voorzitterschap van den hoogeerw. heer J. H. W. Bors- boom, Deken van Noordwijk. Na een onderlinge kennismaking en een bezoek aan het Allerheiligste had de eerste vergadering plaats. Hierop sprak prof. dr. A. Steger over „Een gewichtige taak voor de M. C. in onze dagen". Spreker behandelde hierin het aandeel der Congr. in de Voor God-ac tie (van wel Comité prof. Steger voorzit ter is). In de tweede vergadering, 's middags, behandelde de weleerv. heer J. A. van Ettinger, Congregatie-directeur te Hille- gom (St. Jozef-parochie), de practische ac tie voor elke M. C. Spreker besprak aller lei practische dingen, bevorderlijk voor geregelden bloei der M. C. Pater J. van Baarle C.SS.R., Directeur van het Retraitenhuis, bepleitte vervolgens het nut der retraites, en toonde aan de verwantschap van het retraitewerk met den, congregatie-geest. Spreker memoreerde de gevoerde actie voor het retraitewerk in de Congregatie, herdacht daarbij zijn voorganger als Directeur, Pater Kuyt, die daaraan den grooten stoot had gegeven. Na een gemeenschapelijke thee was er in de kapel completen en sluitingslof, met medewerking van het congregatiekoor te Hillegom (St. Jozef-parochie). Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Kardinaal Pacelli over de Pauselijke veroordeeling van het Communisme. (2de blad). De nationalisten vallen weer aan In het Baskenland. Eerste succesvol optreden van de „Java". (2de blad). Rudolf Hess over het conflict met het Vaticaan. (2de blad). Weer een complot te Moskon. (2de blad). Treinbotsing bij Londen. Verscheidene dooden. (1ste blad). BINNENLAND. Gemeentewerkman le R'dam pleegt aan slag op eeji collega en pleegt daarna zelf moord. (4e en 1ste blad). Twee broeders uit Wellerlooi over de Duitsche grens gelokt en gearresteerd. (4de blad). Groentenhandelaar en twee zoons te Haarlem gearresteerd, verdacht van brand stichting. (4de blad en le blad). De wereld in vogelvlucht Er komt weer meer leven in Spanje. In het Noorden, in Biscaje, vallen de recht- sche troepen van generaal Franco opnieuw krachtig aan en hebben zij het front van de regeeringsmilitie doorbroken. Of dit succes blijvend zal zijn en vrucht zal ople veren, moet worden afgewacht. Intusschen gaat de regeering van Valencia voort met Italië te beschuldigen van schending der non-interventie-overeenkomst. Zij heeft een aantal documenten verzameld en deze gevoegd bij de nota's aan de non-interven tie-commissie en aan de regeeringen te Londen en Parijs. Wij hebben er al eens meer op gewezen, dat de schijn tegen Italië is en dat het al leen uit angst voor een verstoring van' den Europeeschen vrede is, dat men niet meer werk maakt van het onderzoek naar de gegrondheid der beschuldigingen. Mocht het juist zijn, dat Italië de plech tig gesloten overeenkomst had geschonden, dan begint nien zich toch in alle ernst af te vragen, welke waarde men moet toe kennen aan verdragen welke met fascis tische landen worden gesloten. Want naast Italië staat Duitschland, dat blijkens de evidente schending van het Concordaat op dit punt ook al niet al te betrouwbaar meer schijnt te zijn. Men heeft daar in Engeland ook reeds op gewezen. De Duit sche regeering blijft haar tactiek van zwij gen volhouden en weet blijkbaar niets in te brengen tegen de beschuldigingen van den Paus. Wat Rudolf Hess gisteren in Hamburg beweerde, kan men moeilijk aan merken als een serieus antwoord. Hij wist niet anders te vertellen, dan dat men met „kleingeestig" getwist de beweging niet tegen zou houden en dat „buitenlandsche machten" probeeren om tweedracht te zaaien. Welke erbarmelijke bedenksels. Men kan nog beter heelemaal zwijgen. VOOR IN NOOD VERKEERENDE MISSIE VAN MGR. P. VERRIET OP CURACAO Bij een nagekomen gift ontvingen wij volgend briefje: „Ik kon werkelijk niet eerder offeren voor de in nood verkeerende Missie van Mgr. Verriet, maar hierbij wil ik u doen toekomen 1.plus 5 cent, als u deze gift na moet sturen. Een werklooze". Zulk 'n vrijgevigheid en milddadigheid is voorbeeldig!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1