WOENSDAG 31 MAART 1937 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang No. 8686 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week t 2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post t 2.95 per kwartaal Hel Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het «tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Blij en dankbaar Er is ons, katholieken, in de jongste pau selijke encyclieken een heel bijzondere re den gegeven voor blijde dankbaarheid. Zonder eenige overdrijving is deze be wering, voor wie de dingen naar hun waar de kan beoordeelen, voor wie evenwicht be zit in zijn waardeering. Héél veel overdrijving echter ligt erin voor wie tusschen het geestelijke en het stoffelijke geen redelijke verhouding kan zien, voor wie verblind is door zelfingeno menheid, door hoogmoed, voor hen, die. 't zelf wel weten! De katholiek, die slechts even nadenkt, moet blij en dankbaar zijn, als hem in de verwarring van dezen tijd een klare voor lichting, een wijze leiding wordt geschon ken door het Hoofd van de Katholieke Kerk. En de drie bedoelde encyclieken zijn meesterwerken van overtuigende bewijs voering, glasheldere ontleding van feiten en verschijnsels, die op dit oogenblik plaats grijpen en waarvan wij, katholieken, ons rekenschap moeten geven, waartegenover wij moeten staan met een ware, juiste be oordeeling, waartegenover wij positief onze houding moeten vaststellen. Wij zijn daarom blij en dankbaar in alle oprechtheid voor wat ons .in deze encyclieken is geschonken. Wij ergeren ons over de wijze, waarop de nationaal-socialistische pers de encyclie ken bespreekt dat is de wijze, welke ge volgd wordt door hen, die Pauselijke uit spraken bewierooken, als deze hun te pas komen, en.... Pauselijke uitspraken ne- geeren als nietswaardig, als ze niet met hun denken en streven overeenkomen. Zoo begint een artikel in het „Nationaal Dagblad" van gisteren met deze erkenning van den Paus: De stem van den Paus heeft geroe pen over de wereld. Zijn opwekking tegen het goddelooze communisme heeft weerklank gevonden in de har ten van velen, die niet tot de Kerk van Rome behoorden. De encycliek tegen de dwalingen van het nationaal-socialisme in Duitschland heeft dit is van zelf sprekend! niet dien weerklank gevonden! En toch is het.... dezelfde Paus, die in beide encyclieken spreekt met dezelfde autoriteit. Mussert schijnt tegenover de encycliek van den Paus ook een soort encycliek te hebben willen uitvaardigen. Hij heeft in een plechtig schrijven geconstateerd, dat zijn Beweging uit God is! En hij besluit dan: Is het niet waarschijnlijk, dat deze Beweging is uit God, omdat Hij dit volk nog een laatste kans wil geven om te stijgen uit het moeras van heden naar een toekomst, waarin het gelouterd zal zijn en waarin dus ook een opbloei te wachten is van het Kerkelijk leven? Onze verantwoordelijkheid is, in vol Godsvertrouwen, met alle kracht en al ons doorzettingsvermogen voort te gaan op den weg, dien wij doelbewust betreden hebben, om de overweldiging van ons volk en ons vaderland door de machten der duisternis te beletten. De duizenden onder ons, die daarbij ook nóg te dragen krijgen de moeilijk heden, welke hun van Kerkelijke zijde in den weg worden gelegd, zullen die nen te bedenken, dat in dezen tijd her dacht wordt het lijden van Een, die meer geleden heeft dan menschen lij den kunnen. Neem uw last blijmoedig op en draag! MUSSERT. Alle Katholieken, die dit lezen, zullen toch met vele anderen inzien, dat zulk een aanmatiging de grenzen, die de redelijk heid stelt, inderdaad ver te buiten gaat. Vergaderen Och mochten allen, die de courant vul len met verslagen van vergaderingen, de kunst verstaan, kort en goed kort en i! den zakelijken inhoud te geven van een gehouden vergadering, dat n.l, wat de lezers interesseeren kan, met weg lating van alles, wat zeker geen enke len lezer interesseert, wiens belangstel ling voor de dingen, die er rondom hem gebeuren, normaal is. Wij willen gaarne verslagen van heel veel vergaderingen, mits kort. Van veel vergaderingen is in betrekkelijk heel wei nig regels te vermelden alles wat vermel denswaard is. Vermeldenswaardig is b.v. niet, dat de vergadering is geopend en is gesloten 't zou alleen de vermelding waard zijn, als een vergadering niet geslo ten werd, maar bleef voortduren. Evenmin is 't de vermelding waard, dat notulen werden gelezen en goedgekeurd. Dat is vanzelfsprekend, 't Is alleen iets bijzon ders, als 't niet gebeurt. Dat een rond vraag wordt gehouden op een vergadering, weten we nu ook wel allemaal. Enz., enz. Hoezeer de heer bedoelde verslagen een groot deel van de lezers vervelen, moge blijken uit onderstaand stukje, dat we vonden in „Fanaal", katholiek tijdschrift voor jonge menschen: DeMeukste bijdragen in een dagblad vind ik altijd de vers'-gen van vergaderin gen of congressen. Nergens verkneukel ik mij zoo diep in, als in de gedachte, dat ik daar weer aan ontkomen ben. Buitenge woon prettig is het verbeeldingsbeeld, dat deze verslagen in mij oproepen. De heer met den voorzittershamer, die den spre ker van den avond niet aan het pubilek behoeft voor te stellen, omdat zijn naam natuurlijk algemeen' bekend is. De heer met den uilenbril en de uitvallende haren, die de notulen der vorige vergadering af- kauwt en weer maar eens eer levendig de bat constateert. Mijn hemel, welke debat ten zijn er in Holland nu eens niet leven dig? Zou er nog een man zijn, die de kunst van het onlevendige, maar gezellige twist gesprek verstaat! Dan de veel te betrouw bare heer, die het kasverslag uitbrengt met den stereotypen halven cent in het saldo. Wat moeten er nog massa's halve centen zijn. En eindelijk de vice-voorzit- ter, die heelemaal niets zegt, doch alleen tweemaal opzichtelijk iets in het oor van den voorzitter fluistert en dan met een vleezig handgebaar van: „dat komt dade lijk wel terecht", wordt afgeweerd. Tegenover deze groene-tafel-corypheeën zit, in beate afwachting van den feestmaal tijd straks, de geachte vergadering zich te vervelen. De voorzitter moet tweemaal kloppen onder de notulen. Er wordt na het kasverslag een applausje (de secretaris schrijft: een dankbaar applaus) uitge bracht. De feestelijke jaarvergadering vlot... De wereld in vogelvlucht Men kan zich verschrikkelijk in de vin gers snijden, wanneer men anderen beoor deeld naar eigen gemoedsstemming. Giste ren kondigden wij als een „verheugend" bericht aan, dat de Italiaansche regeering haar afkeur had te kennen gegeven over het wilde bloedbad, dat te Addis Abeba werd aangericht. Onze vreugde is evenwel omgeslagen in teleurstelling. De Italianen hebben zich dood-geschaamd over dit „ver heugende" bericht en het thans als puur of onpuur verzinsel uitgekreten. In deze dagen van geweldige spanning tusschen Derde Rijk en Christendom heeft Hitier een flinke daad gesteld, waarmede hij, de afvallige Katholiek, de Kerk diep heeft gegriefd. In normale omstandigheden zou men in de verzoening tusschen Hitier en de aarts-vijand van Christus, generaal Ludendorff, slechts een daad van binnen- landsche politiek kunnen zien, doch thans, in het heetst van het conflict tusschen Kerk en Staat, zal deze verzoening worden op gevat als een klap in 't gezicht van de Christelijke kerken in Duitschland. Het is niet de eerste maal, dat Hitier zich als vriend van het Germaansche heidendom ontpopte Her Saargebied, dat eer-verleden jaar stemde vóór hereeniging met Duitschland, heeft thans massaal geprotesteerd tegen de heidensche geest, die uit Berlijn over het land waait. Natuurlijk-heeft men niet met open mond geprotesteerd dat is in Duitschland ondenkbaar doch zwijgend. Op het hoogfeest van Paschen werden geen klokken geluid, als stille aanklacht tegen de methode van inschrijving der kinderen voor de Katholieke scïïolen. In Japan is opnieuw een conflict uitge broken tusschen ministerie en parlement. Er zijn nieuwe verkiezingen uitgeschreven. Het is het telkens weer in een acuut sta dium tredende conflict tusschen de par tijen eenerzijds en tusschen leger en vloot anderzijds. De ontbinding van het parlement is als een verrassing gekomen, daar de samen werking van regeering en partijen kort ge leden nog als een succes van het tegen woordige kabinet werd gekenmerkt. In ieder geval was het ministerie tot groote concessies tegenover de partijen genood zaakt geworden. D-Trein in Frankrijk ontspoord Nu de R.K. Staatspartij heeft besloten gebruik te maken van het thans in de Kieswet neergelegde recht van voorkeur op een lijstnummer, waardoor de Partij kan en zal beslag leggen op lijst no. 1, werd aan den Partijvoorzitter mr. C. Go- seling, door den Centralen Propaganda- dienst het eerste lijstnummerspeldje aan geboden, dat binnenkort in honderd-dui zenden exemplaren over het geheele land zal worden verspreid. Een doode, vele gewonden Gistermiddag omstreeks zes uur is de sneltrein ParijsHendaye, die om 8.45 uur 's ochtends uit de hoofdstad vertrekt en om 16.15 uur Bordeaux met bestemming naar Hendaye verlaat, bij een overweg op vijf kilometer afstand van Dax gederail leerd. De trein reed met de voorgeschreven snelheid van 120 K.M. per uur. De drie laatste rijtuigen liepen uit de rails; de beide laatste rijtuigen vielen in een beek naast de spoorbaan. Het aantal slachtoffers bedraagt één doode, een jongmensch va" twintig jaar, wiens identiteit nog niet kon worden vast gesteld, één ernstig gewond en 44 lichtge wonden. Het verkeer over de versperde spoorlijn, dat moest worden onderbroken, was tegen vijf uur hedenochtend hersteld. De oorzaak. De stationschef van Bordeaux heeft aan de pers medegedeeld, dat het ongeluk van Dax te wijten is aan het breken van een koppeling na het restauratie-rijtuig dat het zesde rijtuig van den trein .vas. Daar de telefonische verbindingen over de dienstlijnen verbroken waren, kwamen de berichten uit Dax slecht* onvolledig binnen. De trein was aichtbezet met reizi gers. Te Bordeaux is een trein aangekomen met reizigers, die aan het ongeluk ontsnapt zijn. Brandweerlieden, mobiele garde, gen- Harmes, de politie van Dax en een honderd tal redders werken samen bij de bevrij ding der gewonden. Het opruimingswerk I geschiedde bij fakkels. EEN NOG NIET GEPUBLICEERDE FOTO VAN HET PRINSELIJK PAAR. DE HEER A. H. J. LOHMAN Notaris te Oude-Wetering. OSLO-STATEN KOMEN WAARSCHIJNLIJK OP 12 APRIL TE BRUSSEL BIJEEN. Op 12 April zal waarschijnlijk te Brus sel een bijeenkomst worden gehouden van gedelegeerden van de regeeringen behoo- rende tot de z.g. Oslo-groep, zulks in aan sluiting op de technische conferentie, die te Den Haag is gehouden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Hitier heeft zich verzoend met Generaal Ludendorff. (2de blad). Spoorwegongeluk in Frankrijk; een doode, vele gewonden. (2de blad). Het parlement te Tokio ontbonden. (2de blad). Steeds nieuwe geruchten over een com plot tegen generaal Franco. (2de blad). ECHTPAAR. VERDACHT VAN BRAND STICHTING, AANGEHOUDEN In den afgeloopen nacht is in een per ceel aan de Koestraat te Maastricht, waar in de familie J. H. een kleine lingeriehan- del drijft, tegen half twee brand ontstaan, Toen de brandweer verscheen vond zij het winkeltje en de daarachter gelegen huiskamer in lichter laaie. Het vuur werd direct krachtig bestre den terwijl de woningen aan de over zijde van de straat gelegen, nat werden gehouden. Binnen tien minuten was men het vuur in het winkeltje meester. Tegen half drie kon de brandweer inrukken. De bewoner van hét perceel verklaarde, dat er ook nog ƒ240 aan papieren geld, dat in de toonbanklade werd bewaard, was verbrand. Inventaris en meubilair bleken pas se dert kort en nogal royaal tegen brand schade te zijn verzekerd. Onder leiding van den commissaris van politie is door de recherche ter plaatse een onderzoek naar de oorzaak van den brand ingesteld. De bewoners van het perceel, de 25-^a rige H. en diens 24-jarige echtgenoote daarna, als verdacht van brandsti' aangehouden. BINNENLAND. De Spaansche vluchtelingen in ons land. (lste blad). Order van den nieuwen commandant van het veldleger, (lste blad). BENOEMING GOUVERNEUR DER RESIDENTIE Bij Kon. Besluit van 30 Maart 1937 is met ingang van 31 Maart 1937 benoemd tot gouverneur der Residentie, de adju dant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin, de luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorts, commandant can het Veldleger, tevens commandant der vesting Holland. DE STRIJD IN SPANJE BABYONNE, 31 Maart. De persdienst can de Baskische regeering deelt mede, dat de regeeringstroepen aan het front van Santander aanvallen hebben gedaan op dorpen, welke een belangrijke strate gische - positie innemen. De voorbereiden de maatregelen waren een succes en een twee kolonnes van de regeeringstroepen zijn drie en vijf kilometer in de provin cie Burgos opgerukt. Verder wordt gemeld, dat de torpedoja ger van de regeering „Jose Luis Diez" slaags is geweest met den opstandelingen kruiser „Espana" welke werd vergezeld door een aantal bewapende trailers. De torpedojager keerde naar Santander terug, zonder averij. Men gelooft dat de Espana" door een granaat werd getrof fen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1