5PORT 5PEL DE OPENING VAN HET FEYENOORD- STADION TE ROTTERDAM. DINSUAG 30 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 BlA/OR33EL Een dag van groote beteekenis voor Rotterdam en Feyenoord DE OPENINGSWEDSTRIJD DOOR FEIJENOORD MET 5-2 VAN BEERSCHOT GEWONNEN. De Paasch-Zaterdag 1937 is een groote dag geworden voor Rotterdam en voor de vereeniging Feijenoord niet het minst. Het majestueuze Feijenoord-stadion, het massale bouwwerk van beton en ijzer dat van buiten iets koud en plomp aan doet, is thans geopend, een gebeurtenis, waarnaar Rotterdam, de vereeniging Feijenoord en de groote Feijenoord-aan- hang, maar ook velen daarbuiten reikhal zend hebben uitgezien. De grootste sportarena des lands, welke ruim zestigduizend toeschouwers kan be vatten en naar schatting door een 35000 personen was bevolkt, maakt van binnen een prachtigen indruk. Door de étage-tri bunes wordt de menschenmassa compac ter en tegelijkertijd zitten de toeschouwers niet zoover van het speelveld verwijderd als bijv. in het Amsterdamsche Stadion het geval is. Grootsche opening in felle koude. Degenen, die de opening van het stadion hebben bijgewoond, zullen zich dezen „feestdag" ongetwijfeld lang herinneren, want zelden werd er op een voetbalveld méér kou geleden dan op dezen Paasch Zaterdagmiddag. De hagel viel somwijlen zoo dicht neer, dat men nauwelijks de overzijde van het Stadion kon zien. Het groene grastapijt was omzoomd door een haag van Feijenoord-leden. Zeven en twintig elftallen stonden rond het veld geschaard, in het midden rond de vlaggen stond het 28ste, voor de eeretribune ten slotte het 29ste of beter gezegd het eer ste elftal. De officieele belangstelling was natuur lijk zeer groot. Wie er allemaal wel waren, valt moeilijk te zeggen. In de fraai met groen en bloemen -ver sierde Koninklijke Loge hadden de auto riteiten een plaats gevonden. Daar bevond zich o. m. den vertegen woordiger van H. M. de Koningin jhr. mr. dr. De Beaufort, burgemeester Drooglee- ver Fortuijn en de wethouders van Rot terdam, Baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van het Ned. Olympisch Comité, Dr. van Prooije, voorzitter van den K. N. V. B. en tal van andere voetbal autoriteiten. Onder de aanwezigen uit Leiden merk ten we o. m. op den burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen, mr. E. Bolsius, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en ir. F. Stokhuijzen, voorzitter van de Ge meentelijke Sportstichting. De openingsplechtigheid ving te 3 uur aan. Toen kwam de laatste estafettelooper, die den laatsten schakel vormde uit den keten, welke het oude terrein met het nieuwe Stadion verbond, met de Feijenoord vlag binnengekomen. Intusschen had het muziekkorps van de Steenkolenhandels- vereeniging voor de noodige muzikale af wisseling zorg gedragen. Via luidsprekers werd toen bekend ge maakt, dat de overdracht van het Stadion zou plaats hebben. Er volgde een rij van sprekers, van wier woorden zooals het in den regel gaat bij dergelijke gelegenheden slechts weinig notitie werd genomen. Het eerst werd het woord gevoerd door mr. T. D. Zijlker, plaatsvervangend voor zitter van den Raad van Commissarissen der N.V. „Stadion Feijenoord". Deze bracht dank aan H. M. de Koningin, die zich bij deze plechtigheid had willen doen vertegenwoordigen en om toe te staan, dat het Stadion in Haar naam zou wor den geopend. De Hooge belangstelling, aldus spr.„ wel ke wij van onze geëerbiedigde Koningin ondervinden moge voor een ieder een aan wijzing zijn, dat in sterke mate belangen worden gediend, welke de sport in het algemeen belangrijk hulpmiddel voor de vorming en opvoeding van de geheele Nederlandsche jeugd betreffen, belan gen dientengevolge, die van meer dan plaatselijke beteekenis zijn en ons geheele Vaderland in zekere mate omvatten. Het Bestuur van Vennootschap en Ver eeniging prijst zich gelukkig dat Hare Ma jesteit de oprichting en opening van dit Stadion in dit licht heeft willen zien. Hare belangstelling verheft de stichting van het Stadion welke ook moet worden be schouwd als een krachtige poging om in donkere jaren te toonen da: onze zwaar ge teisterde stad niet vleugellam ter neer neer ligt, maar bereid en in staat is om zich met wilskracht te weer te stellen te gen moedeloosheid en verval tot een hooger plan, geeft ons de Hoogste erken ning van den ernst van ons streven en versterkt onzen moed bij het gloren van een betere toekomst. Ik moge U, Jhr. de Beaufort, dan ook verzoeken bij Hare Majesteit de Koningin de tolk te willen zijn van onze gevoelens van eerbiedigen dank voor Haar medele ven bij de gebeurtenis, die een groot aan tal Harer onderdanen heden tot één geheel vereenigt. Spr. heette hierna de talrijke autoriteiten welkom en ging in het kort de geschiede nis van dit Stadion-ontstaan na en gaf het Stadion tenslotte aan de vereeniging Feijenoord in gebruik. Deze rede werd beantwoord door den voorzitter van Feijenoord, den heer L. Zandvliet. Deze bracht een bijzonder woord van dank aan den heer D. G. van Beuningen, die zoo enorm veel heeft gedaan om den bouw van dit stadion te verwezenlijken. Spr. gaf tenslotte de verzekering, dat de vereening „Feijenoord" niets onbeproefd zal laten om te toonen, dat zij een inrich ting als deze waardig is. Hetzelfde hoopte spr. van de inwoners van Rotterdam. Daarna sprak de burgemeester van Rot terdam, mr. P. Droogleever Fortuyn, na mens het Gemeentebestuur woorden van dank aan H. M. de Koningin voor Haar belangstelling in deze voor Rotterdam zoo belangrijke gebeurtenis. Vervolgens sprak hij zijn* waardeering uit jegens allen, die in het tot stand ko men van dit bouwwerk hun aandeel heb ben gehad. Nadat de burgemeester den wensch had uitgesproken, dat in dit stadion velen van een eerlijke krachtmeting en goede kame raadschap genieten mogen, verzocht de voorzitter van Feijenoord aan de vertegen woordiger van H. M. de Koningin het ter rein te willen openen. Jhr. mr. dr. de Beaufort begaf zich dan naar den ingang van het veld om het roodwitte lint door te knippen, onder het uitspreken van de woorden: hiermede ver klaar ik in naam van H. M. de Koningin het stadion geopend. Op hetzelfde moment klonk klaroenge schal en daverde de ruimte van het ap plaus, dat plotseling weer verstomde, toen vijf keer achter elkaar een saluutschot werd gelost, dat aan de geheele omgeving kond moest doen van de officieele opening. Door de Kon. Zangvereeniging „Rotte's Mannenkoor" werd het meerstemmig Wil helmus aangeheven, dat door de tiendui zenden in plechtige stilte staande werd aanhoord. De nationale, de stedelijke en de vlag gen van de meeste Europeesche naties re zen plechtig op den buitenomgang van het Stadion omhoog en gaven aan het geheel een echt-feestelijk, maar tevens plechtsta tig karakter. Toen dit geschied was, betrad het eerste elftal van Feijenoord het terrein met luid applaus. Zij stelde zich rond de vlaggen op het midden-terrein op en om hen heen de 28 andere elftallen, senioren met dikke buikjes en de junioren, die nog een voet baltoekomst hebben. Daarna werd onder commando van den heer v. Tongeren eerst gezamenlijk een revèrence uitgebracht door de driehonderd Feijenoorders tegenover de Koninklijke Loge, dan verspreidden zij zich weer over het veld om aan de vier zijden een levend welkom te vormen en hierop volgden nog verschillende oefeningen, een vaandel- groet. Dit alles werd voor een groot deel begunstigd door zonneschijn, die het ge heel een frisch en levendig aanzien gaf. FIJENOORD—BEERSCHOT. Het was inmiddels al ruim 4 uur gewor den en na een korte pauze traden de elf tallen van Feijenoord en Beerschot in het veld voor den openingswedstrijd. Toen de élftallen zich onder leiding van scheidsrechter van Moorsel opstelden viel er een stevige hagelbui, welke nog in he vigheid toenam toen dë burgemeester van Rotterdam zich het terrein op begaf om den aftrap voor den wedstrijd te doen. Deze eerste Feijenoord-wedstrijd op het nieuwe terrein is tevens een éclatante zege voor de Rotterdammers geworden. De uit slag was wel iets geflatteerd, waarschijn lijk een gevolg van het feit, dat Feijenoord spoedig een 20 voorsprong wist te berei ken. Waren deze twee doelpunten niet gemaakt, dan zou men met een 11 stand bij rust en een 32 einduitslag eveneens genoegen hebben genomen. Beerschot was in het veld niet zooveel minder als de uitslag zou doen vermoeden. De Belgen, die o.m. de internationals Ray mond Braine, Isenborghs, Stan van den Eynde. Ceuleers en Meuldermans in hun gelederen hadden speelden een prachtig veldspel, beter dan van Feijenoord, doch zij sponnen het teveel in de breedte uit en vergaten maar al te dikwijls te schieten. Dit zeer belangrijke onderdeel was bij Feijenoord veel beter verzored. De wedstrijd België- Nederland De samenstelling van het Ned. elftal. Lungen midvoor. Het Ned. Elftal, dat Zondag a.s. in den wedstrijd tegen België te Antwerpen uit komt, is als volgt samengesteld: Halle (Go-Ahead) Wilders Caldenhove (Blauw Wit) (D. W. S.). Pauwe Anderiessen Van Heel (Feijen.) (Ajax) ((Feijen.) Van Spaendonck Lungen Bakhuys (Neptunus) (A. F. C.) (H. B. S.) Wels Van Nellen (Unitas) (D. H. C.) Als reserven zijn aangewezen: Van Male (Feijenoord), Van den Hoven en Pelli- kaan (Longa), Vrauwdeunt (Feijenoord) en Bergman (Blauw Wit). Zoo is dan eindelijk Lungen opgesteld. Hij heeft zijn kans in het Ned. Elftal ge kregen en we meen en, dat de Oranje-voor hoede daardoor niet weinig versterkt is. Men zou van meening kunnen verschillen over de vraag of het goed is gezien hem op de midvoorplaats en Bakhuys links binnen te plaatsen, doch afgezien van het feit, dat omzetting altijd nog mogelijk is, zijn wij van oordeel, dat Bakhuys op de linksbinnenplaats meer zal precteeren dan Lungen. Bakhuys kan bovendien als links binnen bijna even goed voor do juiste spel- verdeeling zorgen, terwijl Lungen als schut ter al zijn capaciteiten daarop kan richten. Bovendien hebben de tegenstanders nu twee spelers extra te bewaken en daaraan zullen ze wel niet beginnen. Dat Smit nog niet is opgesteld, valt te betreuren, doch daaraan is niets te veran deren. De opstelling van v. Spaendonck zal niet allerwege met instemming worden begroet, doch in den wedstrijd tegen Ips wich Town viel hij toch niet zoo bar tegen, terwijl hij bovendien een fraai doelpunt scoorde. Dat de beide vleugelspelers gehand haafd zijn, valt niet te verwonderen even min als van de middenlinie. Ook de verdediging wekt het noodige vertrouwen. Deze ploeg zien we met een gerust hart naar België vertrekken. VAN DEN EYNDE STELT ZICH NIET BESCHIKBAAR. De Belgische speler van den Eynde, die aanvankelijk als linksbuiten was opgesteld voor den wedstrijd BelgiëNederland, welke Zondag a.s. te Antwerpen wordt ge speeld, heeft den Belgischen voetbalbond medegedeeld, dat hij zich niet beschikbaar stelt voor dezen wedstrijd. Vermoedelijk zal de rechtsbuiten Buyle op de linksbuitenplaats gaan spelen en zal Isenborghs op de plaats van Buyle uitko- Het nieuwe Feyeaoofd-siadioo Rotterdam k Zaterdag officieel door den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, jhr. «r. De Beaufort, geopend. Het doorknippen van Wet lint Reeds na 5 min. had Ven te succes met een fraaien kopbal uit een voorzet van j Linssen (10). Weer vijf minuten later gaat Vente er weer vandoor en onhoudbaar vergroot hij den voorsprong tot 20. Langzamerhand komen de Belgen er dan beter in en uit een der vele aanvallen weet Isenborghs, als v. Male uit zijn doel is geloopen, den achterstand te verklei nen (21)'. Uit een opeenhooping van spelers voor het Antwerpsche doel weet Kantebeen den bal te bemachtigen en onhoudbaar voor keeper Loomans, dien het uitzicht belem merd werd, brengt de Leidenaar den stand op 3—1. Met dezen stand komt de rust. Opmerking verdient, dat in deze eerste helft geen enkele maal wegens eenige overtreding behoefde te worden afgefloten. In de tweede helft werd driemaal voor freecick gestraft, waarvan eens uit een penalty. Dadelijk na de hervatting verhoogt Lins sen de score uit een voorzet van den links buiten Smits. (41). De gasten reageeren hier uitstekend op en met een prachtig diagonaal schot via den linkschen staander verrast v. d. Eynde den Rotterdamschen keeper (42). Dan is de beurt weer aan Vente, die op een voorzet van Linssen tusschen de beide backs doorsjouwt en nummer 5 scoort (5—2). De Belgen houden moedig vol en als het Rotterdamsche doel eens danig in ge vaar is, wordt een der aanvallers tegen den grond geloopen. Meuldermans komt uit de middenlinie aan geloopen om den bal in het Feijenoord-doel te jagendoch van Male stompt den harden kogel even hard terug. Tenslotte komt onveranderd het einde. De receptie. Na afloop van den wedstrijd Feijenoord Beerschot F., C. heeft het bestuur van Feijenoord in de met bloemen en planten versierde restauratiezaal van het Stadion gerecipieerd. Tijdens deze ontvangst heb ben tal van sprekers het woord gevoerd, o. a. burgemeester Droogleever Fortuyn, mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van het N. O. C., dr. D. J. van Prooye, voorzitter van den K. N. V. B., de heer J. J. Grootmeyer namens de Vereeniging van Westelijke eerste klas- sers, de heer J. H. Scheltema, voorzitter van het Olympisch Stadion te Amsterdam, de rector van den Senaat van het Rotter- damsch Studentencorps, de praeses van het Rotterdamsch Studentengezelschap en nog tal van anderen. Zij allen boden hun gelukwenschen aan en spraken de beste wenschen uit voor den bloei van het nieu we stadion. Verschillende sprekers deden hun gelukwenschen vergezeld gaan van ge schenken. O.a. bood dr. Van Prooye na mens den K. N. V. B. een klok voor de ontvangstzaal aan. Rotterdam heeft met enthousiasme de opening van het Feijenoordstadion gevierd. Het stadhuis was des avonds verlicht en in tal van straten hingen de vlaggen, om de vreugde der ingezetenen te vertolken. KON. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. KAMPIOENS- EN PROMOTIESTRUD. M.V.V. verliest van Eindhoven en moet degradatiewedstrijden spelen. Het Paaschprogramma is niet bijzonder groot geweest, doch daarom niet minder belangrijk. In het toumooi om het kampioenschap won P.S.V. met niet minder dan 40 van Be Quick, zoodat de stand hier nu is: gesp.gew.gel.verl. v.t. pnt. Ajax 2 2 53 4 P. S. V. 2 1—1 6—3 2 Go Ahead 2 1—1 3—2 2 Be Quick 2 1 1 36 2 Feijenoord 2 2 20 In de prom.-comp. van Afd. I hebben Hilversum en 't Gooi de punten gedeeld, zoodat van den einduitslag nog weinig te voorspellen valt. Hilversum 't Gooi R. C. H. 2 11— 3—2 3 1 1 1—1 1 1 1 1—2 0 In Afd. II heeft S.V.V. met 21 van Z.F.C. verloren, zodat de Schiedammers vrijwel zeker uitgeschakeld zijn van pro motie. R. F. C. Z. F. C. S. V. V. 2 2 6—2 4 2 7 0 In Afd. II slaagde Quick erin haar eer ste punt te halen door een gelijk spel te gen Hengelo. De stand is hier: Hengelo 2 1 1 7—6 3 Ensch. Boys 2 1 1 55 2 Quick 2—11 4—5 1 Voor de promotiecompetitie der 3e klasse won Gouda met 42 van Steeds Hoóger, zoodat de Gouwenaars 'n goede kans ma ken om weer in de 2e klasse te komen. De stand: Gouda 2 2 Vios 2 1 St. Hooger 2 6—2 4 1 7—3 2 2 3—11 0 Voor de 4e "klasse promotiecompetitie wist Tonegido met den oneven goal van S.E.P. te winnen. Tonegido L. D. W. S. S. E. P. 2 11 1 1 1 1 0—1 Voor de competitie werden hier en daar nog restjes gespeeld. In de 2e klasse B van Afd. II won U.V.S. met 31 van een zeer onvolledig D.C.L. Men zou niet gezegd hebben, dat hier nummer vier van de ranglijst tegen een der laagstgeplaatste clubs in actie was. The Rising Hope besloot de competitie met een gelijk spel tegen Unitas, zoodat 1 de stand hier nu is:

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5