DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN PAASCHMIS IN ST. PIETER DE ZENDBRIEF AAN MEXICO 28ste Jaargang DINSDAG 30 MAART 1937 No. 8685 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weet 3.50 per kwartaal Btl onze Agenten 30 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per post 3.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bil vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 u GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Het communisme vermomd Het Communisme is in dezen tijd gevaar lijker dan ooit. Omdat het zich vermomt. Onder den s c h ij n van gematigd heid tracht het sympathie te trekken on der de arbeiders, die van het eigenlijke, consequente Communisme niets willen weten. Onder den schijn van democra tisch optreden poogt het aanhangers te vinden onder hen, die uit principe af- keerig zijn van de dictatuur, welke in wer kelijkheid door het Communisme wordt be oogd. Daarom is het zoo gevaarlijk. De schijn, die het aanneemt, is een vermomming, welke argeloozen op een noodlottig dwaal spoor kan voeren. Het officieele orgaan van de Komintern bevatte onlangs een artikel, getiteld: „Voor de verkiezingen in Nederland" en in dit officieele Russische orgaan wordt aan de lieeren Lou de Visser en Wijnkoop een pertinente opdracht gegeven, in Nederland een geheele andere koers in te slaan, mede met het oog op de a.s. verkiezingen in Ne derland. De Communistische Partij Hol land, zoo lezen we daar, moet meer gema tigd worden, zelfs min of meer anti-revolu- tionnair. Er wordt dan ook opdracht gege ven, te streven naar een samenwerking met •de kerkelijke arbeiderspartijen. Men is gewaarschuwd. Men zij op z'n hoede! Begrijpelijk is 't, dat het orgaan van de Communisten in Nederland, de „Tribune", erg boos is op den Paus, die in een zijner jongste encyclieken opnieuw vóór heel de wereld een zoo krachtig veroordeeld von nis over het Communisme heeft uitgespro ken. Het blad noemt den Paus.een fas cist. Het schreef: Het is niet te verwachten, dat deze Encycliek aan den gang van de ge schiedenis iets zal veranderen. De fas cisten in de geheele wereld zullen er hoop uit putten, de anti-clericale nei gingen en stroomingen in de Latijn- sche wereld zullen er door' toenemen. Maar de vorming van een gemeen schappelijk front van alle democratische en socialistische krachten tegen den aanval van het mensch-onteerend fas cism e zal ook de Paus niet tegenhou den. Het Vaticaan, als politieke macht, heeft zich thans ver-gaand en openlijk aan de zijde van de fascistische reactie gesteld. Doch deze politiek gaat tegen de belangen van de groote meerderheid der katholieken zelf in. Is het geen openlijke steun deze En cycliek aan de „Fascistische Interna tionale", aan het bondgenootschap ItaliëDuitschlandJapan? Dit werd geschreven op het oogenbiik, dat 't blad nog niet kennis had genomen van de encycliek over de toestanden in Duitsch land onder het nationaal-socialistisch re giem! Maar ook zelfs zonder de kennis daar van was het een belachelijke dwaasheid en een bedroevende en ergerlijke brutaliteit, aldus te schrijven. In dit opzicht stemt echter het blad over een met wat ook de nationaal-socialisten hier te lande beweren of propageeren: Wie tegen het nationaal-socialisme is moet com munist zijn of speelt in de kaart van het Communisme. Wij ontkennen ten stelligste zoowel de algeheele, de principieele tegenstelling tus- schen Communisme en Nationaal-Socialis- me als het practische alternatief: óf Com munisme óf Nationaal-Socialisme. Intusschen wij herhalen het: het Com munisme is in de vermomming, waarin het nu wil optreden, onder ons een grooter-ge vaar dan het is, wanneer het zich laat zien in zijn afschrikwekkende werkelijkheid. Doodelijlce ongelukken op onbewaakte overwegen Motorrijder en duopassagier door trein meegesleurd en gedood. Op den onbewaakten overweg te Kethel (Z.-H.) heeft zich gistermorgen, kort na elf uur, een ernstig ongeluk voorgedaan, dat twee jeugdigen Rotterdammers het leven heeft gekost. De bestuurder van een motorrijwiel, de 18-jarige W. H. van Laren, die ter^plaatse onbekend was met den weg, lette niet op den trein, welke om 10.59 uur uit Schie dam naar Hoek van Holland was vertrok ken. Eenige jongens, die zich in de nabij heid van den overweg bevonden,maakten van L. nog attent op den naderenden trein. Hij schijnt de bedoeling van de jongens evenwel niet te hebben begrepen, waardoor de motorfiets door den trein, die op dat moment een snelheid ontwikkelde van 95 K.M., werd gegrepen en dertig meter mee gesleurd. Toen voorbijgangers kwamen toe snellen was zoowel van L. als de op de duo gezeten 19-jarige P. de Waard reeds over leden. Een ontboden geneesheer, de heer G. Sauer uit Kethel, liet de stoffelijke over schotten der beide slachtoffers per vracht auto naar het lijkenhuisje van de alge- meene begraafplaats te Kethel vervoeren. De burgemeester van Kethel, mr. J. J. van der Lip, die zich op de plek van het ongeluk bevond, verklaarde, dat dit onge val, gedurende zijn drie-jarige ambtsperio de het zesde is, dat op den overweg is ge beurd. Het uitzicht ter plaatse is niet slecht te noemen. De trein kon na yijf minuten vertraging zijn reis vervolgen. Nader vernemen wij nog, dat den motor rijders het uitzicht werd belemmerd door een auto, die voor den overweg stopte ten einde den trein te laten passeeren. De mo torrijders, niet wetende, waarom de ber stuurder der auto wachtte, reden door, on danks het feit, dat zij door het groepje jon gens werden gewaarschuwd. De trein, welke een gestroomlijnde was, had na het remmen een halve K.M. noodig om tot stilstand te komen. Een groot aantal nieuwsgierigen bleef nog langen tijd na het ongeluk het gebeur de Kind door trein gegrepen en vermorzeld Zondagmorgen om elf uur is op den on bewaakten overweg bij de vijf eik te Rijen de drie-jarige David Heesbeen, die dicht bij den overweg woont en bij het spel op de rails was geraakt, door een uit de richting Breda komenden trein gegrepen en vermor zeld. Het lijkje is door de marechaussee en de gemeentepolitie naar het lijkenhuisje te Rijen overgebracht. Noodlottige brand te Utrecht Kindje van zes maanden in de rook gestikt. Gisternacht is brand uitgebroken in het perceel Curagaostraat 25 te Utrecht. Het vuur breidde zich snel uit, zoodat de bewo ners in allerijl in nachtgewaad de vlucht moesten nemen. Zij konden vijf kinderen meenemen. Een kindje van zes maanden kon echter niet meer worden bereikt. De brandweer heeft men enkele stralen op de waterleiding het vuur gedeeltelijk gedoofd, en heeft zich toen met rookmas- kers voor, naar binnen begeven. Het kind bleek inmiddels door den rook te zijn ge stikt. Het had geen brandwonden beko men. MERKWAARDIGE ATTRACTIE OP PARIJSCHE WERELDTENTOON STELLING. PARIJS, 30 Maart. (A. N. P.). Een der bezienswaardigheden op de komende wereldtentoonstelling te Parijs zal de to ren zijn, die het „koude paleis" flankeert. Dank zij de voortschrijdende koeltechniek zal deze veertig meter hooge toren tijdens den geheelen duur van de tentoonstelling, zelfs bij de grootste hitte, met een dikke laag sneeuw bedekt zijn. Hiertoe zullen ma chines met een vermogen van 400 p.k. wor den gebruikt. Des avonds zal de toren door schijnwerpers worden belicht. Honderdduizenden juichten den Paus toe DE ZEGEN „URBI ET ORBI" Slechts de Duitsche gezant ontbrak Terwijl de zware klokken van de Sint Pieter haar vreugdelied over het oude Ro me deden galmen, heeft paus Pius XI, naar Havas meldt, onder onbeschrijfelijk enthou siasme van .duizenden katholieken voor het eerst ssedert zijn ziekte de „sedia ges- taria" bestegen en zich openlijk aan het geloovige volk vertoond. Zestig duizend geloovigen, waaronder talrijke vreemdelingen, afkomstig uit alle deelen der wereld, trokken op den Eer sten Paaschdag in groote drommen naar de oude St. Pieterskerk, waar de pontifi cale hoogmis in tegenwoordigheid van den paus door den kardinaal-deken, Pignatelli di Belmonte, werd opgedragen. Al was Pi us XI dan nog niet zoo sterk, dat hij zelf de mis kon celebreeren, het feit, dat hij zich nu weer in het openbaar kon vertoonen en de lange plechtigheid wilde meemaken, bracht de menigte, die de kerk tot in de uiterste hoeken vulde, in een stemming van opgetogenheid. Toen dan ook de? bazuinen van het balkon af door de groote ruim te schalden en de komst van den paus aankondigden, brak een or kaan van geestdrift los, die zoo mogelijk nog onstuimiger werd, toen de witte gestalte van den paus, gezeten in zijn sedia gestato- ria den draagstoel zichtbaar werd en hij, voorafgegaan door militairen en prelaten en omstuwd door een twintigtal kardinalen, door de dichte rijen van geloovi gen werd gedragen. De belangstelling voor deze plechtig heid in de St. Pieter was zoo groot, dat alle kaarten waren weggegeven en een groot aantal menschen buiten moest blij ven, waar zij door middel van luidsprekers die aan de obelisk op het St. Pietersplein waren bevestigd, nog het een en ander van de ceremoniën konden opvangen. Tegen twaalf uur groeide echter de wachtende menigte steeds meer aan, daar de Romeinen uit alle hoeken van de stad naar het plein trokken, om getuigen te kunnen zijn van den zegen „urbi et orbi", dien de paus elk jaar op het Paaschfeest van de loggia of van de St. Pieter geeft. Toen inmiddels de plechtigheid in de St. Pieter geëindigd was en de paus door de basiliek naar het Vaticaan werd gedragen, steeg de geestdrift van de menigte daar binnen ten top. Halverwege liet de paus zijn draagstoel nog even omdraaien en maakte hij een bewogen gebaar naar het juichende volk. Pius XI was ten zeerste ontroerd en liet zijn tranen den vrijen loop, het geen niet naliet op de geloovigen grooten indruk te maken. OP DE BUITEN-LOGGIA VAN ST. PIETER. Precies om halféén verscheen de paus op de loggia van de St. Pieter. De me nigte op het St. Pietersplein was inmid dels tot zeker 200.000 personen aange groeid. Onder het baldakijn en getooid met de tiaar op het hoofd sprak de paus eenige woorden tot het volk van Rome, dat in ademlooze stilte toeluisterde. Hij verklaar de, dat hij nu den zegen ging geven als een bewijs van zijn vaderlijke dankbaarheid voor de talrijke blijken van medeleven, die hij tijdens zijn ziekte ondervonden had. Het is velen opgevallen, dat, terwijl alle andere gezanten die bij het Vaticaan ge accrediteerd zijn, bij de plechtigheden in de St. Pieter tegenwoordig waren, de plaats van den Duitschen gezant ledig was. Terstond na de plechtigheden heeft pro fessor Milani den paus onderzocht. Het bleek, dat de emotie den paus niet bijzon der vermoeid had. Slechts had de paus iets meer last van asthma dan de vorige dagen. De paus heeft den geheelen mid dag rust gehouden. Maandagmorgen voelde Pius XI zich fteer geheel goed en celebreerde hij als naar gewoonte de H. Mis in zijn huiska pel. Naar verluidt is hij nu meer dan ooit van plan zijn vroegere activiteit geheel te hervatten. Spoedig vertrek naar San Gandolfo. Op aanraden van de behandelende ge- neesheeren zal de paus eerder dan vorige jaren naar zijn zomerverblijf Castel Gan dolfo gaan. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Wegens het bloedbad te Addis Abeba zijn 200 Italiaansche soldaten huiswaarts ge zonden. (3de blad). De Godloozen in Rusland komen tot de ontdekking, dat hun actie weinig „succes" heeft geboekt. (1ste blad). De Paus met enthousiast gejubel door de Romeinsche bevolking begroet. (1ste De Katholieke en Protestantsche kerk in openlijken strijd met de Nazi-regeering. (lste blad). BINNENLAND. Aankomst van Spaansche vluchtelingen in ons land. Er komen geen Spaansche kin deren. (lste en 3de blad). Op den onbewaSkten overweg bij Kethel vonden twee motorrijders gisteren den dood. (lste blad). Jongen te Rijen bij het spelen op onbe waakten overweg gedood, (lste blad). Echtelijk drama in boerderij te Vlijmen. (lste blad). Kindje te Utrecht bij brand om het leven gekomen, (lste blad). OMGEVING. Ernstige verkeersongelukken te Oegst- geest en Voorschoten. (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal: Het Juniorentoumooi van het District Leiden van den D.H.V.B. Het Feyenoord-stadion geopend. P.S.V. verslaat Be Quick in de kampioenscompe titie. (2de blad). Lungen op de midvoorplaats in den wed strijd tegen België. (2de blad). Gymnastiek: De Diocesane wed strijden van de Graal. (2de blad). Korfbal: In de seriewedstrijden van Fluks werd Fluks zelf winnaar. (2de blad). DRAMA IN BOERDERIJ TE VLIJMEN. Boer sluit zijn vrouw op en steekt het huis in brand. Hij komt zelf in de vlammen om. Gisterochtend om tien uur heeft zich in een boerderij te Vlijmen een ontzettend drama afgespeeld. Reeds eenigen tijd bestond tusschen de echtelieden Duzinos een slechte ver houding. Gisterochtend ontstond ver schil van meening over een kleinigheid, dat in een hevigen twist ontaardde. Duzinos greep zijn vrouw plotseling beet en duwde haar in een vertrek, on der bedreiging, het huis in brand te zullen steken, wanneer zij dit vertrek zou verlaten. Vervolgens liep hij naar de schuur, waarna hij de staldeuren af sloot, om daarna de voordeur af te sluiten, Hierop heeft Duzinos gevolg gegeven aan zijn bedreiging en het huis in brand gestoken. Daarna ging hij naar den hooizolder, waar hij door ophan ging een einde aan zijn leven heeft ge maakt. Het vuur nam weldra een grooten om vang aan De vrouw vluchtte naar de ach terzijde van de boerderij, waar zij de deu ren gesloten vond. Door het verbreken van een raam heeft zij zich nog tijdig in veilig heid kunnen stellen en is naar haar zoon geloopen, die op korten afstand van de boerderij woont. Toen de brandweer ter plaatse kwam, was de geheele boerderij reeds een prooi der vlammen. Van den inboedel kon niets wor den gered. Later vond men het geheel ver kooide lijk van Duzinos. Het schijnt, dat de man al eenigen tijd met het thans door hem uitgevoerde plan heeft rondgeloopen. Een aanwijzing daar voor is, dat hij eenige dagen geleden zijn brandverzekering heeft opgezegd. Een herderlijk schrijven over de vorming van goede Christenen In een Apostolisch schrijven, dat Z. H. de Paus op het Paaschfeest gericht heeft tot het Mexicaansche Episcopaat, spreekt Hij Zjjn vreugde uit, dat het lijden en de droeve toestand van de Katholieke Kerk in Mexico op zulk een bewonderenswaar dige wijze wordt gedragen. Ook de Paus Zelf lijdt onder dezen toestand. Hij wordt echter getroost door de trouw van Bis schoppen en clerus en de standvastigheid van de Mexicaansche katholieken in een tijd, waarin de openbare belijdenis van het geloof soms heldenmoed vereischt. De Paus wijst als voornaamste midde len om in de groote geestelijke behoeften van Mexico te voorzien en de christelijke maatschappij te herstellen, vooral de hei ligheid van het priesterschap aan en wijst op de noodzakelijkheid van een steeds meer verzorgde opleiding der studenten in de seminaries. Daarom spreekt hij zijn voldoening uit over hetgeen het Mexicaan sche Episcopaat op dit gebied verricht en prijst in het bijzonder de Noord-Ameri- kaansche Bisschoppen, wijl zij in de Ver- eenigde Staten een seminarie voor den Mexicaanschen clerus hebben opgericht. In de tweede plaats wijst de H. Vader op de noodzakelijkheid en de schoonheid van de medewerking der leeken met de priesters, die gegrond is op de verheven leer van het mystieke Lichaam van Chris tus. De grondslag van den ganschen her- stelarbeid moet bestaan, zoo vervolgt dit Schrijven, in een grondig christelijke vor ming, die de leeken in staat stelt, de Ker kelijke Hiërarchie bij te staan in haar voornaamste opgave, waaronder de reli gieuze bijstand van werklieden, boeren, Indianen en Mexicanen in het buiten land. Deze bijstand moet ook rekening houden met de stoffelijke behoef ten naar het voorbeeld van Chris tus, Die de lichamen hielp om de zielen te bereiken. Daarom moet ook de toepassing van de begin selen van rechtvaardigheid en liefde bevorderd worden en aan allen een minimum van welstand worden verschaft, dat onmisbaar is voor het behoud van de men- schelijke waardigheid. In het bijzonder beveelt de Paus de geestelijke verzorging van de studenten aan en de behoeften van de Katholieke cultuur. Eveneens de bijzondere verzorging der kinderen tegen de zedelijke gevaren, die het bedreigen. De volledige Christelijke vorming is noodig voor het welslagen van alle andere werkzaamheden en ook voor de medewerking der katholieken tot wel vaart van het vaderland. Deze vorming is tevens het hechtste en veiligste bolwerk van de godsdienstvrijheid. Tenslotte wijst de Paus op de noodzakelijk heid van gehoorzaam heid aan de richtlijnen, die de H. Stoel en het Episcopaat aanwijzen, en doet een beroep op het hoog ste gebod der naastenliefde, op dat allen hun persoonlijke ziens wijze terzijde stellen en de nood zakelijkheid begrijpen om één lichaam en één geest te vormen. De Paus besluit met een gebed voor het Mexicaansche volk tot de H. Moeder Gods van Guadaloupe en zendt aan alle broe ders in Mexico Zijn Apostolischen zegen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1