BuiTEHLAHDSCHE BERisHTEH |\/|ef een smokkelschip naar Spanje VRIJDAG 26 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 JOEGQ-SLAVIE. Verdrag met Italië gesloten DE TEKST GEPUBLICEERD. Een niet-aanvalsverdrag. Gistermiddag is te Belgrado een verdrag onderteekend tusschen Joogo-Slavië en Italië. Na een inleiding, waarin gezegd wordt, dat het verdrag gesloten wordt in het be lang van beide landen evenals van den algemeenen vrede, ten behoeve waarvan de oprechtste en duurzaamste banden van vriendschap versterkt worden, en tevens om aan deze vriendschap een nieuwe basis te geven en een nieuw tijdperk aan te vangen ir. de politieke en economische betrekkin gen tusschen beide landen, volgen de be palingen. Art. 1: De hooge contracteerende partijen verbinden zich de gemeenschappelijke grenzen te eerbiedigen, evenals de zeegren- zen der beide landen aan de Adriatische Zee en zich, in geval een van hen het voor werp mocht zijn van een aanval van den kant van een of meer mogendheden, te onthouden van iederde activiteit, die den aanvaller zou kunnen versterken. Art. 2: In geval van internationale ver wikkelingen en wanneer de hooge contrac teerende partijen het er over eens zijn, dat hun gemeenschappelijke belangen bedreigd worden of bedreigd zouden kunnen worden, verplichten zij zich overleg te plegen met elkander over de maatregelen, die zij zul len nemen ter verdediging dier belangen. Art. 3: De hooge contracteerende partijen bevestigen opnieuw hun wil in hun weder- zijdsche betrekkingen geen toevlucht te nemen tot den oorlog als instrument hun ner politiek en door vreedzame middelen alle geschillen of conflicten op te lossen, welke tusschen hen zouden kunnen rijzen. Art. 4: De hooge contracteerende partijen verbinden zich op hun respectieve gebie den, welke actie ook, die gericht zou zijn tegen de onaantastbaarheid of de gevestig de orde van de andere contracteerende par tij of die schade zou kunnen toebrengen aan de vriendschappelijke betrekkingen tus schen beide ianden, niet te dulden en niet op eenigerlei wijze te steunen. Art. 5: Met het doel aan hun bestaande economische betrekkingen een nieuwen stoot te geven, welke beter in overeenstem ming zou zijn met de tusschen beide landen gevestigde vriendschappelijke betrekkin gen, zijn de hooge contracteerende partijen iiet eens, hun tegenwoordigen ruilhandel te versterken en uit te breiden en tevens een onderzoek in te steLen naar de voor waarden voor een ruimere economische sa menwerking. Te dien einde zullen speciale overeenkomsten binnen het kortste tijdsbe stek worden afgesloten. Art. 6: De hooge cont-acteerende partijen zijn het er over eens, dat niets in hun over eenkomst beschouwd zal worden als in strijd met de bestaande internationale ver plichtingen, verplichtingen, die trouwens openbaar zijn. Art. 7: Deze overeenstemming zal een looptijd van vijf jaar hebben. Met uitzon dering van het geval eener opzegging met zes maanden voor den vervaldatum, zal het verdrag stilzwijgend van jaar tot jaar ver- iengd worden. Art. Deze overeenstemming zal wor den geratificeerd en zal van kracht worden op den dag der uitwisseling der ratificatie oorkonden. Deze uitwisseling zal zoo spoe dig mogelijk te Belgrad*, geschieden. Behalve dit politieke verdrag is gister middag ook een aanvullend economisch ver drag voor Sladinowitsj en graaf Cinano te Belgrado onderteekend. GHIHA GEEN ACCOORD TUSSCHEN NANKING EN MOSKOU. Uit Nanking wordt gemeld, dat gezag hebbende kringen categorisch het in de j'apansche pers te Sjanghai gepubliceerde bericht betreffende het sluiten van een politiek accoord tusschen Nanking en Mos kou, tegenspreken. Dezelfde kringen zijn van meening, dat dit gerucht ertoe bestemd is argumenten te leveren aan de Japanners, die aanhangers zijn van een hervatting van een intransigente houding ten opzichte van China. Deze meening wordt gedeeld door Russische kringen te Sjanghai. Aan den anderen kant geven diplomatieke Japan- sche kringen toe, dat zij geen inlichtingen bezitten over dit z.g. accoord. AMERIKA REGELING VAN ALLE KWESTIES BIJ CHRYSLER VOORZIEN. De bespreking tusschen den gouverneur van Michigan, Murphy, en John Lewis over de staking bij Chrysler zal heden worden voortgezet. Murphy verklaarde, dat het onderhoud een bevredigend verloop had en een rege ling doet voorzien van alle hangende kwes- tis. De arbeiders hebben zonder incidenten de fabrieken ontruimd maar de stakings- posten zullen nog gehandhaafd blijven, tot- at de besprekingen zijn afgeloopen. ZEVEN PERSONEN BIJ EEN BRAND OMGEKOMEN. Bij een brand in een woonhuis te New- Jersey zijn zeven personen om het leven gekomen, terwijl nog drie personen wor den vermist. DRIE PERSONEN OMGEKOMEN BIJ EEN TREINBOTSING. Nabij Czestochowa is een motortrein, tegen een goedertrein gebotst. Drie perso nen zijn hierbij om het leven gekomen, twintig anderen werden gewond. MILITAIRE AUTO DOOR TREIN VERPLETTERD. In de nabijheid van Boekarest is een auto der luchtvaarttroepen op een onbe- waakten overweg door een passeerenden trein gegrepen en volkomen vernield. Drie der inzittenden waren op slag dood. Zes wérden zwaar gewond. MILITAIRE AUTO OMGESLAGEN EN VERONGELUKT. In Stiermarken (Oostenrijk) is een autu van het regiment artillerie in een bocht van den weg omgeslagen. Twee soldaten zijn om het leven gekomen een derde is stervende. HOTSBLOK NEERGESTORT OP TROEP GENIESOLDATEN. Eén rotsblok, dat zich had losgemaakt van een berg in franssylvanië, (Roeme- nieë) is terecht gekomen op een troep ge niesoldaten, die werkzaamheden verricht ten aan den spoorlijn IlvavatraDornei. Vier soldaten werden gedood, zeven zwaar en vijftien licht gewond. Oorlogs-contrabande aan boord Onder Nederiandsche vlag ONTPLOFT IN BASIS. LUCHTVLOOT- Volgens een mededeeling van de admi raliteit is in de marineluchtvlootbasis te Tateyama in de prefectuur Tsjiba heden middag een bom ontploft. Veertien perso nen werden gewond, zes der gewonden verkeeren in levensgevaar, van drie zijn de verwondingen ernstig. LAWINE HEEFT VIER SLATCHOFFERS GEëlSCHT. Naar thans gemeld wordt, zijn bij het lawine-ongeluk te Riale, in het Formazza- dal (Noord-Itailë, vier personen om het le ven gekomen. BOSCHBRAND DOOR WOLKBREUK GEBLUSCHT. Een geweldige boschbrand in de Bosni sche wouden, die door duizenden boeren tot dusverre tevergeefs bestreden was, is thans door een wolkbreuk gestuit. De zwa re wind had het vuur een zoodanige uit breiding gegeven, dat ruim 50 vierkante mijlen woud in vlammen stonden. Dank zij den wolkbreuk is de brand thans beperkt en zal het vuur zich niet verder kunnen uitbreiden. KONING DER ZIGEUNERS OVERLEDEN Gistermorgen is in een ziekenhuis te Warschau de koning der zigeuners. Kwik geheeten, overleden aan de verwondingen, die hij had bekomen tijdens een vechtpar tij met bloedverwanten. Voor het zieken huis waren honderden zigeuners samenge stroomd, die hun overleden vorst beween den. De overledene zal op schitterende wijze ter aarde worden besteld, duizenden zi geuners zullen aanwezig zijn en voor deze gelegenheid zullen uit Roemenië, Tsjecho- Slowakije en Hongarije delegaties van de daar levende zigeuners overkomen. De doode zal met zijn laarzen aan worden bij gezet, hetgeen een symbool vormt voor het nomadendom van zijn ras. Intusschen is reeds een constitueerende vergadering bijeengeroepen, die tot taak zal hebben een nieuwen vorst aan te wij zen. Men verwacht, dat de vergadering een zeer stormachtig verloop zal hebben. Reeds thans hebben zich botsingen voor gedaan en is de spanning hoog gestegen tusschen de aanhangers van de beide candi dates den zoon van den overleden koning en een Roemeensch pretendent. De ver gadering zal in Warschau bijeenkomen. Alle stamhoofden uit Midden- en Oost- Europa zullen aanwezig zijn. KOOPT BIJ HEN, DIE IN U W DAGBLAD ADVERTEEREN REISRELAAS VAN EEN DER OPVARENDEN. Zoo nu en dan is in de pers melding ge maakt van het vervoeren van oorlogsmaie- riaai door Nederiandsche schepen voor een der Spaansche oorlogvoerende par .ij en. Bijzonderneden ontbraken echter in den regel. Hoe de lading aan boord kwam en gelost werd was nooit zeer dui delijk. Toevalligerwijze kwam een verslag gever van het A.N.H dezer dagen in aan raking met iemand, die onlangs een „smok- kelreis" naar Spanje aan boord van een on der Nederiandsche vlag varend schip gemaakt heeft en bereid was daarover te vertellen. Onze zegsman is niet alleen zeeman, maar heeft ook een baantje aan den wal. In December kreeg hij lust weer eens het zeegat uit te gaan en hij meldde zich aan bij een Nederiandsche reederij. Daar werd hem de vraag gesteld of hij bereid was deel uit te maken van de bemanning van 't ss. „Sarkani", dat een reis naar Spanje met contrabande aan boord zou maken. Hij antwoordde bevestigend en daarna ontving hij een aanstelling. Eenigen tijd later begaf hij zich te Rot terdam aan boord. De bemanning voor deze reis bestond uit 21 man, inclusief de gezagvoerder. Na nog eenige dagen in de haven gele gen te hebben, verliet het 3000 ton metende schip Rotterdam. Lading was er niet, maar de orders luidden, dat het schip naar Me mel in Lithauen moest, waar het vier da gen is gebleven. Vandaar werd naar Gdy nia in Polen gestoemd. In de Poolsche ha ven werd in zeer snel tempo geladen. De lading. De ruimen werden gevuld met geweren, mitrailleurs, kanonnen, vliegtuigmotoren, ongeveer 500 ton buskruit, eenige honder den tonnen brandbommen, geweerkogels enz. Een gedeelte van de lading werd door een Duitsch schip uit Hamburg aange voerd. Toén de Duitschers er achter kwa men, waarvoor hun lading bestemd was, begonnen zij te schelden op de bolsjewiki. Dat dit materiaal voor de linksche partij in Spanje bestemd was, was allen opvaren den bekend. Trouwens, eigenlijk wist de bemanning j dit al in Rotterdam, alleen wist men niet waar geladen zou worden. De gezagvoerden kreeg papieren, waaruit bleek, dat de lading uit stukgoederen be stond en voor Marseille bestemd was. Het loon voor de bemanning. Voor het vertrek uit de Poolsche haven vroeg het scheepsvolk den vertegenwoordi ger der reederij te spreken, die het „volk" in de kajuit van den gezagvoerder ontving. Het scheepsvolk eischte boven de van te voren vastgestelde gage een premie van 500.de man en bovendien wilde de eischende partij een schriftelijke verkla ring, dat na behouden terugkeer het volk niet zou worden afgedankt, maar voor een volgende reis in aanmerking zou komen. Het resultaat was, dat aan ieder 250 boven zijn gage werd toegezegd en de ge- ëischte verklaring werd verleend en ook prompt is nagekomen. Nadat dit geregeld was werden de ofi'ici- cieren ontboden. Hun werd gevraagd of zij zich te allen tijde bereid verklaarden den kapitein te gehoorzamen. Het antwoord luidde bevestigend, waarop de eerste officier een gratificatie vroeg, nu deze aan het volk beloofd was. Toegezegd werd, dat alle officieren be halve hun gage een extra uitkeering van 100 procent zouden ontvangen met als ba sis 350 voor den derden officier. Bij thuiskomst te Rotterdam is aan scheepsvolk en officieren het toegezegde uitbetaald. Zes voet koplast Volgens onzen zegsman is het ladings- werk op buitengewocn roekelooze wijze ge schied. Voorop dient te worden gesteld, dat het schip in het geheel niet op een derge lijke lading berekend was, zoodat de op zich zelf reeds gevaarlijke last nog gevaar lijker voor de opvarenden werd. Het materiaal werd er „ingesmeten", de brandbommen om een voorbeeld te noe men lagen vlak bij de vuren. Bovendien is het weer buitengewoon on gunstig geweest, zoodat het kolenverbruik zeer groot was en inplaats van 12 mij/ slechts 7 mijl ontwikkeld kon worden. Het schip heeft dan ook het grootste gedeelte van de reis met een koplast van 6 voet ge varen. De bommen verschoven gedurende de reis, de kruitkisten braken door, de wa tertanken sloegen lek: kortom het mag een wonder heeten, dat het schip niet in dê lucht is gevlogen. Van Gdynia naar Alicante. In de tweede helft van Januari vertrok- de „Sarkani" uit de Poolsche haven. Door de Sont koerste het schip naar Gibraltar. Voor de gelijknamige straat kwam het ongeveer 14 dagen later aan. Tusschen de Spaansche kust was steeds 100 mijl af stand bewaard en tot Gibraltar liep alles goed. In het holle van een maanlooze nacht voeren- wij met gedoofde lichten docr de straat. Ons groote geluk was, dat de zoeklichten van de zich in deze zone bevindende schepen van de Franco partij ons niet te pakken konden krij gen, omdat deze patrouilleerende sche pen onder den wal zaten. Vrijwel stuurloos voeren wij voor de wind, on der een krachtige storm, door de straat en kwamen behouden voor Alicante aan. U begrijpt, aldus onze zegsman, dat als de „Sarkani" een pil had ge kregen, wij er geweest zouden zijn met deze lading." Even buiten de straat vlogen een paar regeeringsvliegtuïgen boven ons, die ons or gemoeid verder lieten gaan. Jongleeren met granaten. Even voor de haven draaide een vaartuig van de regeeringspartij bij en spoedig daarop werd met het lossen een aanvang gemaakt. „De Spanjolen bleken onze lading niet erg gevaarlijk te vinden, want zij vermaak ten zich met balletje spelen en jongleeren met granaten en brandbommen. Een Franschman, die als „supercargo" aan boord was en iedereen op zijn vingers keek, nam in een toespraak van de be manning afscheid. Hij dankte ons allen voor de diensten aan de Spaansche repu bliek bewezen." „In Alicante veroorloofde de gezagvoer der ons van boord te gaan. In de stad zag ik niets bijzonders. Het leven ging gewoon zijn gang. Alleen des avonds bemerkten wij, dat er oorlog was, omdat alle lichten gedoofd Het leven aan boord. Het leven aan boord was niet gezellig. Wij leefden onder voortdurende spanning en wisten, dat bij het minste geringste ver zet onzerzijds de kogel wachtte. Ook was verbinding met den wal ten strengste ver boden. De radio werd alleen voor het ont vangen van berichten gebruikt. Onze fami lieleden wisten dus niets van ons af. Het eten was slecht en de onderlinge verstand houding liet te wenschen over". De terugreis. Van Alicante vertrok de „Sarkani" naar Oran aan de Noord-Afrikaansche kust. Daar kreeg de gezagvoerder order naar Dartmouth in Engeland te varen. Eenige dagen later passeerden wij ander maal de straat van Gibraltar enwer den aangehouden d<~or een zwaar bewapen den trawler van de franco-partij. Het vlag- gesein van dit patrouillevaartuig was: stop pen en opstoomen naar Ceuta. Door de mi- crophoon werd medegedeeld, dat het schip zou worden prijsverklaard. Een officier met 5 man begaf zich aan boord van de „Sarkani" en eischte inzage van onze papieren. Hoewel deze op Mar seille gesteld waren zou onze aanwezigheid op deze plaats natuurlijk argwaan wekken en bovendien lag er in de ruimen nog vrij veel kruilafval. Ook ditmaal was het geluk met ons wanteen Engelsche kruiser draaide bij. De officier en zijn manschap pen gingen vlug van boord, zonder de rui men te hebben onderzocht. De officier voegde mij nog toe: „Goog bye. I will see you again". Het gevaar voor ons was voorbij en wij stoomden verder. Weinige oogenblikken la ter, de duisternis was inmiddels ingeval len, zagen wij, dat dezelfde trawler een Russische boot inpikte. De Engelschman was toen niet meer in de buurt. Onze zegfeman voegde hier nog aan toe, dat hij zich voor het optreden van de Spanjaarden van beide partijen niet had te beklagen. In Alicantr was voortdurend een Spaansche wacht aan boord, die het de Hollandsche schepelingen in geen enkel op- zich lastig maakte. Al traden de aanhan gers van generaal Franco uiteraard wel wat agressiever op dan hun tegenstanders. Toch namen ook zij een beleefde houding aan. De terugreis had voor het overige een normaal verloop. Op weg naar Dartmouth kwamen telegrafische orders binnen, dat de „Sarkani" naar Rotterdam moest koer sen, waar het. schip na eenige dagen ge houden terugkeerde. GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOC* De Raad kwam in vergadering bijeen. Wethouder Breedijk was met kennisgeving afwezig. De besprekingen werden geopend mét een.... koffie- en sigarenpraatje. In 1936 is de toch al reeds zeer berooide post over schreden en voor dezen keer wil men het in den Haag nog over het hoofd zien, maar in het vervolg moeten de raadsleden dit meerdere ze^ betalen. D'r zit nu niets an ders op, dan dat de heeren, willen zij niet voor dit feit geplaatst komen, zich de 'noo- ciige beperking opleggen, waartoe dan ook besloten werd, door o.a. tevi*ee te zijn met één kop kofffie of thee. In de vergadering van 22 October werd besloten voor den tijd van een jaar e"ten controleur aan te stellen voor de steunver- leening was zou geschieden in samenwer king met Zevenhoven en Ter-Aar. De drie gemeenten zouden 500.bijdragen. De Minister van Sociale Zaken zegde even eens 500.toe, de Minister van Defensie zou een capitulant aanwijzen in het genot van wachtgeld, en aldus zou men van wal steken. De werkloosheid mag groot zijn, doch hiervoor was echter geen liefhebber, althans geen capitulant, te vinden. Nu zal men een beroep, doen op de vrije markt tegen een saiai-ls van 1000. Alphen aan den Rijn wil een gemeen schappelijke regeling ingevolge art. 19, 4e lid der Lager Onderwijswet aangaan voor het bezoeken van de openbare school door kinderen uit Aarlanderveen, wat wordt goedgevonden. De leden van de commissie tot wering van schoolverzuim mosten allen periodiek af treden, doch zagen met algemeene stem men hun mandaat weder met de gebruike lijke 3 jaren verlengd. Het zijn de heeren: A. Leenhard, G. D. van Noort, T'n. J. F. Teunisse, A. C. van Koert en I J. Koole. Aan de beurt was nu het benoemen van de leden voor de stembureaux. Conform het voorstel werden benoemd in het Hoofdstem bureau: Burgemeester Van der Weijden, ambtshalve voorzitter, A. J. den Hartog, C. Breedijk, P. Augustinus en S. Splinter, plaatsvervangers: P. Stam, H. Blij leven en J Baas. In het le stembureau (R. K. Jongens school) Burgemeester Van der Weijden, ambtshalve voorzitter, P. Augustinus en J. Baas, plaatsvervangers C. Sloof en Th. J. F. Teunissen. 2e stembui-eau (dorpsschool): C. Breedijk, voorzitter, P. Stam en A. J. Verhaar, plaats vervangers: J. van der Laan en P. Boer. 3e stembureau (Noorden): A. J. den Har- tog, voorzittei*, S. Splinter en H. Blijleven, plaatsvervangers: H. van der Tol en G. D. van Noort. G. Groen alhier wordt opnieuw vergun ning verleend voor het exploiteeren van zijn radio-centrale. De rijKsmachtiging loopt af en op grond van de nieuwe vergunning is ook deze weder voor verlenging vat- baai*. Aan Mej. E. S. Bochove wordt op haar verzoek met ingang van 1 April eervol ont slag verleend als ondei*wijzeres in de nut tige handwerken. Voor het vervullen van de vacature is nog geen voordracht aan wezig. Onbewoonbaar wordt verklaard het per ceel wijk A No. 331, bewoond door J. C. L. Ahles, waarover een advies van den Inspec teur voor de Volkshuisvesting woi*dt voor gelezen. Behandeld wordt een vei*oi*dening op de xeclame langs en op de wegen Met het oog op de a.s. verkiezingen zal in den komen den tijd weder misbruik gemaakt worden van de openbare wegen en straten door het werken met politieke leuzen. Dies gaf Mi nister De Wilde een wensch aan de ge meentebesturen om dit euvel zooveel mo gelijk tegen tg gaan. Besloten werd een verbodsbepaling vast te stellen tot het aanbrengen van letters, afbeeldingen, cijfers of teekens: a op een weg zonder vergunning van B en W., b op voorwerpen, welke zich op of aan den weg bevinden als muren, deuren, schuttingen, boomen, palen, enz. zonder schriftelijke toestemming van den eigenaar of gebruiker dier voorwerpen. Ook het vervoeren van de daartoe benoodigde materialen zal ge durende de nachtelijke uren verboden zijn. Op hun verzoek zal aan de besturen van ae bijzondere scholen een voorschot ver leend woorden van 80%, zijnde 10.54 per leerling, wat bedraagt voor 87 leerlingen van de Christelijke school afgerond 919. voor 85 leerlingen van de R. K. Meisjes school 903, voor 97 leerlingen van de R. K. Jongensschool 1027, en voor 193 leerlin gen van de R. K. School te Noorden 2034. Tevens wordt vastgesteld de vergoeding aan die scholen over 1934. De Christelijke school moet terugbetalen 48.18, de R. K. Jongensschool 39143, de R. K. Meisjes school 85.85 en de, R. K. School te Noor den 80. Aan de orde komt een verzoek van den onderpemer van de W lerdensche autobus om een subsidie over 1936 van 300. Uit de overgelegde exploitatie-rekening blijkt inderdaad dat met een vrij groot ver lies gewerkt is. Echterook de gemeente werkt met verlies, de belasting kan niet meer worden opgevoerd en hoezeer ook al- ler sympathie naar den dienst en zijn on dernemer uitging, waar niet is. kan ook niet gegeven worden, dies werd het verzoek afgewezen. Een paar aanvragen zijn ingekomen voor het aankoopen van bouwterrein, waarvoor echter de deuren gesloten worden. Daarna volgden eenige complabiliteits- besluiten en was men gekomen aan de rond vraag, waarvan wij alleen memoreeren een voorstel van den heer Blijleven om het ge meentelijk ontginningsbedrijf te doen aan sluiten bij de Bedrijfsvoorlichting bij het Rijk, wat 10 ets per H.A. kost en voor elke 1500 H.A. wordt een assistent toegewezen, die werkt onder den Rijksconsulent. De heer Verhaar steunde dit voorstel, wbarom het eenparig de goedkeuring verwierf. „Nu sta ik hier al twintig minuten en nog steeds heb ik geen aansluiting."

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7