28ste Jaargang No. 8683 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Dl P Een officieus antwoord aan den Paus VRIJDAG 26 MAART 1937 S)e £cid&eli£(Soii/7a/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekj 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 AASCHNACHT Wij kennen alleen nog een Kerstnacht, maar wat we. tegenwoordig met Paasch- Zaterdag in de vroegte vieren werd vroe ger in den Paaschnacht. den nacht voor Paaschzondag, voltrokken. Paaschzaterdag was een dag van rust, zonder Liturgie. Christus was gestorven en rustte in het graf. Maar tegen middernacht stroomden de Christenen samen, om het Mysterie der Opstanding opnieuw te beleven. Die eerste Christenen hielden van den nacht, het was hun de meest geëigende tijd om de groote geheimenissen te vieren, omdat het Myste rie altijd een nacht is, waarin het licht naar buiten breekt. Zij bleven den ganschen nacht samen in jubel en gebed en de Vreug de van den Verrezene viel als een lichten de sluier over hen heen. Dit was de nacht, waarin het HeLig Doopsel werd toegediend. Moeder, de Kerk, schonk goddelijk levens licht aan nieuwe kinderen, herboren uit het water, dat door den Heiligen Geest was bevrucht. Zij waren de nieuwe lammetjes, die in het spoor traden van het Lam van God, Dat ook hun zonden had weggeno men; die vreugdig.den goeden Herder volg den, welke voor Zijn kudde Zijn leven gaf. Wat was dat voor die Christenen een overweldigende werkelijkheid! Wat was dat een festijn van zielen! Zielen, die gonsden van hemelmuziek, die verzinken mochten in de onbeschrijfelijke zoetheid eener god delijke omhelzing, die hun oogen b^den konden in licht en herademden in de iris- sche klaarte .van een bovenaardsche lente. Het leven begon opnieuw en, als zij door de stille morgenstraten terugkeerden naar de eigen haard, droegen zij feller en on- verzettelijker het zalig weten met zich mee, dat onze oudste Broeder Jezus heel de schuld heeft betaald en dat wij in den hemel een Vader hebben, wiens goedheid geen grenzen kent. En wat is Paschen voor ons? Voor velen is het hoogstens een vacantietijd, waarin je eindelijk weer eens op reis kunt gaan. Of de tijd, waarop je ongeveer een nieuw pak koopt of waarin de kachel weer terug naar den zolder kan. Maar wat zegt ons het Paaschgeheim zelf? Ervaren we nog iets van de vreugdegloed der oude Chris tengeslachten, weten we nog, wat het zeg gen wil, vol van God te zijn, kennen we de zoete smart van de Liefde nog, die aLes vraagt, maar toch oneindig meer geeft? Moeten we niet de beschamende bekentenis doen, dat het ons eigenlijk niet interesseert? Er zijn er onder ons, die nog enkel interes se hebben voor den olieprijs en de kansen hunner aandeelen en misschien, daarnaast, voor de kansen eener noodlottige flirt. Het is ontzettend. Er zijn er anderen, die vol kommernis het leven aanzien en zich doods- bedroefd afvragen, waar ze in de toekomst het brood zullen vinden, om zooveel grage mondjes te stillen, mondjes, die eens zoo fleurig waren, maar die nü bleek gewor den zijn, met dunne, fletse lippen in een onderkomen gezichtje. Dat is om te schrei en. En de vreugde van God? Wat heb ik daaraan, zoo vragen ze vol bitterheid, kan ik daar de huur van betalen en den bakker, en den groenteboer, krijg ik er eschoentjes voor en kleeren en ook maar het minste, om er een kinderhand mee te vullen? Arme broeders, ook gij zijt verdwaalden, omdat ge de kracht van het vertrouwen niet meer kent en niet weet, dat God de zijnen in werkelijkheid nooit verlaat, zoolang ze het vertrouwen niet hebben opgezegd. Werpt al uw zorgen op God, want Hij heeft zorg over U. Het blijft een onomstootelijke waarheid, dat het waarachtige geluk slechts in God gevonden wordt. Alleen de mensch, die in Hem verankerd is, vindt blijvende vrede en onverwoestbaar heil Laat ons dan niet langer moedwillig blind en doof zijn. We moeten willen hooren, we moeten w i 1- 1 e n zien. De rijken moeten leeren beseffen, hoe voos de vreugde is, die het bezit hun bereidt, ze moeten zich vooral bewust wor den van de geweldige verantwoordelijkheid, die alle bezit van aardsche goederen met zich mee brengt, de niet te ontkomen Verlegenheidspraatje Berlijn antwoordt met verdachtmakingen DE DÜITSCHE KATHOLIEKEN KRUGEN DE SCHULD. De „Deutsche diplomatisch -politische Korrespondenz" schrijft in verband met de uitvaardiging der pauselijke Encycliek, waarin de Duitsche regeering wegens haar houding inzake het Concordaat wordt be- critiseerd: De in de Encycliek opgezette these ziet allereerst over het hoofd, dat het Concor daat in den vorm, waarin het in den zo mer 1933 werd gesloten, een schematisch verdrag is gebleven en dat uitvoeringsbe palingen, die reeds tusschen de gevolmach tigden van het Duitsche Episcopaat en de onderhandelaars van het rijk in den zomer van 1934 voorbereid waren, tengevolge van de afwijzende houding van het Vaticaan niet in werking konden treden. Het ligt in den aard der zaak, dat er tengevolge van het ontbreken van een dui delijke definitieve regeling tegen wil en dank gapingen zijn ontstaan, die zich steeds verder tot misverstanden bij de interpreta tie en bij de uitwerking der overeengeko men grondbeginselen verbreedden. Het verwijt van een eenzijdige schuld van den staat, ja van een opzettelijke ver dragsbreuk, is dus geenszins op zijn plaats. Wanneer van kerkelijke zijde het ver wijt geuit wordt, dat met name op het ge bied van het schoolwezen aan de kerke lijke instanties niet de voor haar taak noo- dige ruimte meer wordt gelaten, dan is daar allereerst tegen in te brengen, dat juist op dit gebied de naar buiten werkende mach ten der Katholieke Kerk geheel eenzijdig over wezenlijke mogelijkheden ter uitoefe ning van invloed op de bevolking beschik ten. Deze konden in buiten den godsdienst liggende kwesties slechts dan als niet bedenkelijk worden opgevat, wanneer de garantie bestond, dat het onwrikbare doel van den nationaal-socialistischen staat: de volksgemeenschap in alle geledingen van het Duitsche volk te handhaven, zonder te rughouding ook daadwerkelijk van den kant van den clerus zou worden gesteund en bevorderd. Dat zulk een vertrouwen niet onvoor waardelijk gerechtvaardigd kon en kan zijn, maar dat deze strevingen aan Katho lieke zijde en wel in duidelijke samen werking met haar buitenlandsche instanties steeds weer op actieven en passieven te genstand stieten, behoeft geen verder be toog. De ervaringen uit de geschiedenis moes ten juist wanneer het ging om de betrek kingen der Curie tot het Duitsche volk, die Curie voor de hand liggende bewijzen geven, dat strevingen, welke de aaneen geslotenheid van het volk golden, van ston de af aan geenszins door de Kerk direct of indirect belemmerd, of zelfs bestreden werden. Dat de belangstelling der Vaticaansche diplomatie tegenover de nationale strevin gen van het Duitsche volk echter in het historisch verleden vaak op negatieve wijze tot uiting gekomen is, moet de gevoelig heid van breede Duitsche kringen op dit plicht van sociale rechtvaardigheid, waar mee de wereld staat of valt. De armen moeten tot de erkenning komen, dat de rijkdom van deze aarde niet gelukkig maakt, omdat zij hoogstens middel, geen doel is, maar bovendien moeten zij weten, dat Vader in de hemelen zorgen zal, dat ons niets ontbreekt, wanneer wij slechts allereerst bekommerd zijn om de vestiging van Zijn Rijk. Beiden, armen en rijken, moeten door de onwrikbare overtuiging ge dreven worden, dat enkel God de ware rijkdom is. Broeders, zoekt dan de ware rijkdom, broeders, zoekt God alleen! Want Christus, ons Leven en lichtend voorbeeld, is van de dooden verrezen en leeft voor God. Och, mocht ook dat ons Paaschfeest zijn! Zoeterwoude, 26 Maart '37. Pater VAN ROOIJEN, Kruisheer. gebied bijzonder begrijpelijk doen voorko men. Zij wordt zeker hierdoor niet verminderd, wanneer van de zijde van het Vaticaan tegenover andere staten, die zich door in dezelfde richting gaande strevingen laten leiden, als de Duitsche politiek, ook zelfs niet bij benadering in dezelfde mate gerea geerd wordt, als wanneer het om Duitsch- land gaat. Recente gebeurtenissen in een grooten Europeeschen staat, waarbij het ging om de opheffing van het godsdienstig onder wijs in bepaalde deelen des lands, zonder dat een scherpe reactie van leidende ker kelijke kringen te bespeuren was, zijn in dit verband hier niet onopgemerkt geble ven. Overigens moet in dit kader er op gewe zen worden, dat het systeem der gemeen schapsschool waarom het hier op de eerste plaats gaat reeds lang, bijvoor beeld in Hessen en- in Baden, bestond, zon der dat dit in het verleden belet had, dat de het Vaticaan bijzonder na staande partij aan de regeering in deze landen deelnam en daarmede met dezen toestand genoegen nam. De pauselijke Encycliek moet derhalve in het Duitsche rijk een bevreemdenden in» druk maken, daar bij haar tot bedoelingen zou kunnen geconcludeerd worden, een deel van het Duitsche volk wantrouwig, of zelfs vijandig tegen zijn regeering te maken. Tenslotte zal zij niet kunnen nalaten, in binnen- en buitenland den indruk te wek ken, dat zij het doel beoogt, krachten, die het rijk niet welwillend gezind zijn, tegen het vaderland der Duitsche Katholieken in de hand te werken. Juist van den beginne af elke verden king van dezen aard te voorkomen of haar te vernietigen zou echter op de eerste plaats de taak en het belang der Katholieke Kerk geweest zijn, wanneer zij anderen werkelijk ervan wil overtuigen, dat de werkzaamheid harer naar buiten optreden de machten onder geen enkele omstandig heid en nooit met het belang van het Duit sche rijk en volk in tegenspraak kan zijn en louter godsdienstige en moreele doelein den wil dienen. Overigens zou het ook den H. Stoel tot nadenken moeten stemmen, of de bijval, dien Hij van vele zijden voor Zijn optreden ontving, werkelijk uit overwegingen van gemeenschappelijke gezindheid voortvloeit. Dat door een doen binnendringen van buitenlandsch-pilitieke stoornissen het uit den weg ruimen van geschillen en moei lijkheden van dezen aard niet vergemak kelijkt, maar eerst werkelijk gecompliceerd wordt, deze erkentenis juist had ook bij de beslissingen van het Vaticaan meer ge apprecieerd en in aanmerking genomen moeten zijn geworden, PROTEST VAN DEN NUNTIUS TE BERLIJN. Mgr. Orsenigo, de apostolische nuntius te Berlijn, heeft zich gisteren naar de Wil- helmstrasse begeven, waar hij een pro test indiende tegen de van Duitsche zijde opgeworpen beweringen, volgens welke de pauselijke encycliek, die Zondag jJ. voor gelezen is in de kerken, in strijd zou zijn met het Concordaat. De nuntius voegde hieraan toe, dat hij I het Duitsche standpunt niet als welgefun- deerd kon beschouwen, volgens hetwelk de Encycliek een inmenging zou beteekenen in de Duitsche binnenlandsche zaken. De staatssecretaris voor buitenlandsche zaken ad interim, Dieckhoff, handhaafde het Duitsche standpunt. Diplomatieke Duitsche kringen zien voorts in de aankomst te Berlijn van von Bergen, den Duitschen ambassadeur bij den Heiligen Stoel, een aanwijzing voor de spanning, die tusschen de rijksregeering en het Vaticaan bestaat. RUST MET PASCHEN IN JERUSALEM. JERUZALEM, 26 Maart. (A. N. P.). De autoriteiten hebben scherpe maatregelen genomen om tijdens het Paaschfeest de rust en de veiligheid te waarborgen, en daartoe o. a. verscheidene preventieve ar restaties verricht. In het district Jerusa lem en in verscheidene andere plaatsen des lands zijn in totaal 17 communisten opgesloten, waaronder negen Arabieren en acht Joden. Auto tegen een boom gebotst. DE CHAUFFEUR GEDOOD. Drie inzittenden licht gewond. Een uit Schiedam afkomstige auto is gis termiddag op den straatweg te Lewedorp (Zeeland), toen de bestuurder bij het uit wijken voor een jongetje de macht over het stuur verloor, met groote vaart tegen een boom gereden. De wagen werd bestuurd door den heer Hoek, fabrikant te Schiedam. De chauffeur, de 43-jarige T. Soudijn, zat naast den heer Hoek. Achter in den wagen waren gezeten mevrouw Hoek en haar tienjarig zoontje Door de hevige botsing werd de chauf feur zoo ernstig gewond, dat hy in het zie kenhuis te Goes, waarheen hij was" ver voerd, in den loop van den middag is over leden. De verdere inzittenden werden slechts licht gekwetst en konden, na ver bonden te zijn, huiswaarts keeren. De auto werd deerlyk gehavend. De fa milie was op weg naar Walcheren. Vliegramp in Amerika. PASSAGIERSVLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. Dertien inzittenden omgekomen. Dit nummer bestaat uit vier bladen. ii ==a VOORNAAMSTE NIEUWS Een toestel van den transcontinentalen luchfcdienst, dat van New York op weg was naar het Westen, is in de nabijheid van Pittsburgh te pletter gevallen. De dertien inzittenden, t. w. tien passagiers en drie leden der bemanning, zyn omge komen. Volgens een ooggetuige moet deze vree- selijke luchtramp worden toegeschreven aan een motordefect. Het vliegtuig stortte omlaag in een klein dal van het bergge bied rondom Alleghany. De dertien lijken der inzittenden werden opeengehoopt aan getroffen in de kabine van het toestel, dat door een bijzonder toeval niet in brand is gevlogen. Uit nadere ontvangen bijzonderheden blijkt, dat het verongelukte vliegtuig een Douglas-machine, zooals op deze luchtroute gebruikt worden op weg was van New York naar Chicago en te pletter is gevallen, juist toen de bestuurder toe bereidselen trof om een tusschenlanding te verrichten op het vliegveld van Alle ghany, dat even buiten de stad Pittsburgh is gelegen. De oorzaak van het ongeluk kon niet terstond worden vastgesteld. Alle inzittenden van het toestel, t. w. dertien personen, waaronder vier vrouwen, heb ben hierby het leven verloren. BUITENLAND. Een officieus verlegenheidsantwoord van Berlijn aan Z. H. den Paus. (1ste blad). De internationale toestand is delicaat, zegt lord Cranborne in het Lagerhuis. (2de blad). Verdrag gesloten tusschen Italië en Joego-SIavië. (2de blad). De kwestie der buitenlandsche vrijwil ligers in Spanje. (2de blad). Bij Pittsburg in Amerika is een vlieg tuig neergestort, waardoor 13 personen het leven verloren. (1ste blad). BINNENLAND. Bij Lewendorp (Zeeland) botste een auto in volle vaart tegen een boom, tengevolge waarvan een der inzittenden werd gedood en drie personen licht gekwetst werden. (lste blad). Met een smokkelschip onder Nederland- sche vlag naar Spanje. (2de blad). De wereld in vogelvlucht DE STRIJD IN SPANJE. Betrekkelijke kalmte aan het front. SIGUENZA, 26 Maart. (A. N. P.). Niet tegenstaande de verbetering, welke in het weer is ingetreden, zijn geen gevechten gevoerd aan het front van Guadalajara, al leen op den linkervleugel is de artillerie in actie geweest. De rechtsche vliegtuigen hebben eenige honderden bommen gewor pen op de concentraties van de regeerings- troepen achter het front, alsmede op ver dedigingswerken en op den weg van Gua dalajara naar Madrid. Belangrijke objec ten werden getroffen in de dorpen Callejas en Terrejon de Ardoz tusschen Alcala de Henaras en Madrid. Een zestigtal vliegtui gen namen aan deze tocht deel en allen keerden naar hun basis terug. Gisteren hebben de regeeringstroepen een aanval gedaan in den sector Ciudad a Real ten Westen van Pozoblanco met het doel deze stad te omsingelen. Te negen uur in den ochtend begonnen zij met een voor bereidend artillerievuur op de stellingen van de troepen van Franco, welke op drie kilometer van Pozoblanco aan weerszijden van een zijriviertje van de Guadamatillas lagen. De generale staf van de rechtsche troepen had evenwel dezen aanval voor zien, trok de troepen terug en ontplooide De kwestie der vrijwilligers in Spanje blijft een brandend vraagstuk. Lord Cran borne heeft in het Britsche Lagerhuis ge zegd, dat de internationale politieke situa tie hoogst delicaat is en dat men geen overijlde stappen moet ondernemen, welke den Europeeschen vrede in gevaar kunnen brengen. De heele niet inmengings-over- eenkomst lijkt een hopeloos paskwil en niets anders dan een scherm, waarachter handelingen verborgen worden, welke den Europeeschen vrede op de vlucht zou heb ben gejaagd, wanneer zij openlijk zicht baar zouden zijn De gedelegeerden van de niet-inmengingscommissie en de diplo maten doen net alsof zij niet hooren wat er achter dat scherm gebeurt en wanneer er zoo nu en dan iemand is die er aanmer king op maakt, dat het lawaai al te erg wordt, dan wordt een commissie benoemd, die eens achter dat scherm moet kijken om te zien of er wat is. Tot nu toe is zulk een commissie altijd teruggekeerd met de boodschap, dat zij niets gezien heeft. De toestand is te „delicaat" om veel te zien. Tusschen Rome en Belgrado is gisteren een verdrag onderteekend, dat op de eer ste plaats een niet-aanvalspact inhoudt en op de tweede plaats economische afspra ken. Dit vriendschapsverdrag beteekent betere betrekkingen tusschen Italië en Joe go-SIavië, welke vroeger niet bepaald van hartelijken aard waren. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax, dat dit pact aan Joego-SIavië de verzeke ring brengt, dat Italië zal ophouden met zijn intriges in Kroatië en Slovenië tegen de eenheid van den staat. Overigens be houden beide regeeringen haar vrijheid van beweging. Het accoord behoeft niet in strijd te komen met de bestaande interna tionale verplichtingen van beide landen. Tusschen Rome en Belgrado schijnen zich dus normale betrekkingen te gaan ontwik kelen. Blijft over te weten, welke prijs Joego-SIavië hiervoor betaald heeft. ze langs beide oevers van de rivier over een lengte van twee kilometer De regee ringstroepen liepen onvoorzichtig in dezen val, zij 'werden met hun trein door de na tionalisten omsingeld en verslagen. De rechtschen maakten een groote hoeveelheid materieel buit. Naar schatting namen meer dan vier internationale brigades aan dezen aanval deel. In den middag deden de regeeringstroe pen een nieuwen aanval ten Oosten van Pozoblanco, gesteund door twaalf vecht- wagens. Het spervuur van de artillerie der rechtsche troepen belette de regeerings- militie evenwel den weg te overschrijden, waarachter de loopgraven van de Franco troepen lagen. De tanks moesten terugkee- ren, de regeeringsinfanterie trachtte toch den aanval door te zetten en zij wist bo- vengenoemden weg te bereiken. Verder kwam zij niet en met zware verliezen werd zij teruggeslagen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1