VRIJDAG 26 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 BINNENLAND De onderzeeboot-reis van prof Vening Meinesz. PROF. VENING MEINESZ OVER DE RESULTATEN ZIJNER WETENSCHAP PELIJKE WAARNEMINGEN AAN BOORD VON DE O. 16. Te ruim kwart over één legde gisteren het klein vrachtschip „Nereus' naast loods 4 aan de kade der K.N.S.M. te Amsterdam vast. Op de brug naast den gezagvoerder, kapitein Molenaar, staat een groote forschè figuur in colbert, ondanks den guren wind de regenjas over den arm. Het is prof. dr. F. A. Vening Meinesz, die van zijn reis aan boord van H.Ms. O. 16, waarmede hy op 11 Januari j.l. den Helder verliet, terugkeert en die onmiddellijk, nog voordat de douane aan boord is verschenen, bereid is den aanwezigen persvertegen woordigers het een en anaer mede te deelen over de resultaten van zijn reis, die ruim twee en een halve maand geduurd heeft. Over het verloop van de reis zelf hebben wij gisteren reeds het verhaal van den hoog leeraar medegedeeld. Thans 'ns iets over het wetenschappelijk gedeelte. „Over de resultaven kan ik eigenlijk wei nig zeggen verklaart de Utrechtsche hoogleeraar aangezien de hevige stor men waaraan de O. 16 onderhevig was het uitwerken van berekeningen vrijwel on mogelijk maakte. Ik kon slechts die waar nemingen uitwerken, die voor het voort zetten van het werk nooüig waren en ver der heb ik nog kans gezien de waarnemin gen op vijf punten bij de Bermuda-eilanden uit te werken, waardoor mijn opvattingen voorloopig zyn bevestigd". Het doel der waarnemingen. „De waarnemingen hebben ten doel de systematische verschillen op te sporen in den opbouw van de aarde in de continen tale en de oceanische gedeelten. De syste matische verschillen in de zwaartekracht wijzen er alle op, dat de aarde nog niet m een volkomen evenwichtstoestand ver keert en dat binnen de vaste korst, die een nikte heeft van eenige tientallen kilomeiers, in de plastische gedeelten nog stroomingen gaande zijn, die men zich natuurlijk uiterst langzaam moet voorstellen, b.v., om eenigen indruk van de snelheid dezer stroomingen te geven, bewegingen, van eenige centi meters per jaar. Het vaststellen daarvan is belangrijk, omdat dit er op wijst, dat in de aarde nog groote krachten aanwezig zijn, die een be langrijken invloed uitoefenen op krachten, die aan de oppervlakte van de aarde tot uiting komen, zooals aardbevingen en ge- bergievorming, terwijl in deze krachten tevens de oorzaak moet worden gezocht van de vorming van oceanen en vaste landen. Deze reis heeft zeer mooi materiaal op geleverd om het gebied van den Atlanti- schen Oceaan verder te beoordeelen. De zwaartekrachtmetingen zijn noodig, omdat de aantrekkingskracht van de aarde bij een normale aantrekking normaal en bij ab normale aantrekking abnormaal is, waar door men een overzicht krijgt van de onge lijkmatige verdeeling van massa's in de aarde". In totaal heeft men tijdens deze reis 93 maal gedoken om waarnemingen te doen. De geheele Noordelijke Atlantische Oceaan is thans met waarnemingen overdekt, ter wijl prof. Vening Meinesz op zijn reis met de K. 18 tijdens de oversteek van Argen tinië naar Kaapstad tal van waarnemingen in het Zuidelijk deel heeft kunnen doen. Ook andere landen zijn thans met het doen van soortgelijke waarnemingen be gonnen en van uitwisseling der gegevens kunnen groote resultaten worden verwacht. Frankrijk en Italië hebben twee expedities in de Middellandsche Zee gehouden, waar voor Frankrijk een toestel van prof. Vening Meinesz in bruikleen had. Ook in Amerika, Rusland, Denemarken en Japan doet men thans soortgelijke waarnemingen, evenals in Italië met copieën van het toestel van prof. Vening Meinesz. Deze copieën worden te Hilversum bij de Ned. Seintoestellenfa- briek vervaardigd. Lof voor onze marine. Vol lof was prof. Venig Meinesz ook na deze reis weer voor ons marine en voor de prestaties zoowel van commandant, offi cieren en bemanning, als van de O. 16 zelf. Op de heenreis had men geen stormen, doch ware orkanen te trotseeren. Desondanks heeft de commandant kans gezien bijna overal waar men dit van plan was te dui ken. De terugreis was minder zwaar, doch ook toen heeft men nog eenige stevige stor men te verduren gehad die veel eischen van het uithoudingsvermogen der beman ning. Het was misschien dan ook wel een kleine teleurstelling toen men, na op 12 Maart in Lissabon te zijn aangekomen, op 15 Maart bericht kreeg van den comman dant van den marinestaf om naar de straat van Gibraltar te vertrekken, doch de be manning had zich daar weldra overheen- gezet, in de wetenschap dat dergelijke din gen nu eenmaal met een oorlogsschip kun nen gebeuren. Had de O. 16 zijn reis nor maal voortgezet, dan hadden tusschen Por tugal en den Helder nog eenige waarne mingen plaats gevonden en zou de duik boot heden te den Helder zijn gearriveerd. De bemanning zou dan, zooals prof. Vening Meinesz nu, de Paaschdagen thuis hebben doorgebracht, en met voldoening vernam de hoogleeraar, dat de beide duikbooten, die de „Nereus" op hun reis naar het Zuiden passeerden, de kranige opvarenden van de C 16 gaan aflossen. Op de Fortugeezen en andere buitenlan ders te Lissabon heeft het diepen indruk gemaakt, dat de Nederlandsche duikboot na een zoo zwaren zwerftocht over den Oceaan en na zoovele stormen en orkanen gedurende twee en een halve maand, ter stond na het eerste bevej in staat was, bin nen 24 uur gereed te zijn om te vertrekken vcor een nieuwe opdracht als die, welke de O. 16 te vervullen kreeg. Deze dingen, evenals de geheele reis met dt velerlei bezoeken, die in buitenlandsche havens zijn afgelegd, zijn een vorm van vlagvertoon, welker waaide naar prof. Ve ning Meinesz ons verzekerde herhaaldelijk te hebben ervaren, moeilijk overschat kan worden. Te veel hotel-ruimte in Amsterdam. H.O.R.E.C.A.F. protesteert tegen een Hotel op den Dam te Amsterdam. Gistermiddag heeft de afdeeling Amster dam van den bond van werkgevers in Ho tel-Restaurant en Cafe-Bedrijven H.O.R.E. C.A.F.) een protestvergadering gehouden tegen den bouw van een Hotel op het mid- dendamterrein. Aan de vergadering, die druk bezocht was, werd van bestuurszijde meegedeeld, dat bij het opduiken van plannen betref fende een Hotel op den Dam dadelijk een adres is gericht tot B. en W. van Amster dam, waarin de toestand in het Hotelbe- drijf te Amsterdam is uiteengezet, Thans is men gekomen tot deze vergadering. De heer TH. van Stigt, algemeen voorzitter van H.O.R.E.C.A.F., behandelde vervolgens vra gen, of er behoefte is aan een nieuw hotel en of Horecaf zich daarmee mag bemoeien. Door den heer van Stigt werd uiteengezet, dat Amsterdam thans voldoende voorziet in hotelruimte. In het algemeen is 37 pet. van de bedden bezet. Een nieuw groot hotel be- teekent dus het verplaatsen van hotelgasten ten nadeele van de bestaande hotels. Wan neer men dan weet dat de hotels thans aan belasting 177:000 opbrengen, dan meent spr. dat men van overheidswege ook mag rekenen op bescherming tegen een fnuiken de concurrentie. Voorts zet spr. uiteen, dat men de macht van Horecaf niet onderschatten moet. Een boycot van alle leden van die bedrijven, die meewerken aan 't tot stand komen van dit nieuwe hotel, zou wellicht nog van grooten invloed zijn. Ook deelt spr. mee dat con tact is gezocht met de regeering om te on derzoeken of de vestigingswet hier niet is toe te passen. Nadat enkele stemmen uit de vergadering waren opgegaan tegen een eventueele boy cot werd een motie met algemeene stem men aangenomen, waarin werd uitgespro ken, dat een nieuw hotel niet noodig is en in strijd met de belangen van de gemeente en de hotelhouders. Spanjaarden naar Nederland Zooals bekend is, hebben een aantal Spanjaarden, inwoners van Madrid en om geving, wier politieke sympathieën aan de zijde van generaal Franco zijn, een toe vlucht gezocht in het Nederlandsche Lega tiegebouw in Madrid. Deze asyl-Spanjaardèn zijn met mede werking der Spaansche Regeering geëva cueerd en, blijkens een op het departement van Buitenlandsche Zaken ontvangen be richt, gister in Valencia aangekomen. Het ligt in de bedoeling, dat zij vandaar met het stoomschip „Ajax" naar Marseille ver voerd zullen worden. Wanneer de boet in Marseille zal zijn aangekomen, zullen de Spaansche onderda nen het zijn er ongeveer 400 gesplitst worden in twee groepen: weerbare man nen en niet-weerbare mannen en vrouwen. De laatsten zullen in Marseille blijven, de weerbare mannen echter gaan per trein naar Nederland. Echter zullen gezinnen niet worden gescheiden. Zij, d e naar Ne derland moeten doorreizen, zullen dus hun vrouwen en kinderen mede kunnen nemen. Ook de Belgische regeering verleent bij het transport haar medewerking. De kanselier van het Nederlandsche ge zantschap in Madrid, de heer Hermans, zal de reis naar Marseille mede maken. Bij de Nederlandsche grens, in Roozendaal, zal mr. Boon, gezantschaps-attache aan het de partement van Buitenlandsche Zaken, aan wezig zijn om de vreemdelingen verder te begeleiden naar Eindhoven. In de omgeving van deze stad is met me dewerking van een ter zake gevormden R. K. organisatie huisvesting gevonden. De leiding hiervan berust bij prof. en mevr. Schmutzer. Het departement van buiten landsche Zaken heeft de noodige voorbe reidende maatregelen voor deze huisvesting getroffen. PRINS BERNHARD RIJDT FORD. Naar wij vernemen heeft Prins Bernhard aan de N.V. Nederlandsche Ford-automo bielfabriek de levering opgedragen van twee Ford V 8 cabriolets automobielen dus van hetzelfde type als waarmee Z. K. H. zijn entree in ons land maakte. De twee cabiolets zijn dezer dagen in Den Haag afgeleverd. GEEN VERLAGING VAN DE CRISIS HEFFING OP OLIëN EN VETTEN. Het comité uit de samenwerkende indus trie, dat sterk geageerd heeft voor verla ging van de crisisheffing op oliën en vetten heeft, naar het Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren mededeelt, thans van den minister bericht ontvangen, dat er voor verlaging van die heffing geen aan leiding bestaat. Oificieele Crisispublicaties STEUN POOTAARDAPPELEN OOGST 1936. In aansluiting op de dienaangaande door den Nederlandschen Algemeenen Keu ringsdienst gedane mededeelingen maakt de Nederlandsche Akkerbouwcentrale be kend, dat de steun voor goedgekeurde pootaardappelen van den oogst 1936, die niet hun bestemming als zoodanig hebben gekregen of zullen krijgen, bij ministeriee- le beschikking is geregeld. De steun voor aardappelen van de klas sen A, B of C zal respectievelijk 1.50, 1.en 0 50 per 100 kg. bedragen. Voor de noodige inventarisatie zal aan alle bij den Nederlandschen Algemeenen Keu ringsdienst geregistreerde en tevens bij de Landbouwcrisisorganisaties aangeslo ten telers een circulaire, waarin de voor waarden nader zijn omschreven, en een aangifteformulier worden toegizonden handelaren kunnen deze formulieren bij de Nederlandsche Akkerbouwcentrale of by de Gewestelijke Keuringsdiensten aan vragen. Slechts de op het tijdstip van inventa risatie aanwezige hoeveelheden, voorzoo- ver deze voldoen aan de voorgeschreven eischen, komen voor steun in aanmerking, met dien verstande, dat partijen, welke na de inventarisatie geplombeerd en afge leverd zijn, of op andere wijze voor poot- doeleinden zijn of zullen worden aange wend, in mindering worden gebracht op de geïnventariseerde voorraden. De ingevulde formulieren moeten voor 1 April aan de Gewestelijke Keurings diensten zijn toegezonden, voorzoover het telers betreft, en aan de Nederlandsche Akkerbouwcentrale, voorzoover het han delaren betreft. 's-Gravenhage, 25 Maart 1937. 1908 DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE NAAR DE SUIKERCONFERENTIE. De regeeringspersdienst meldt: De Nederlandsche delegatie naar de op 5 April a.s. te Londen te openen internatio nale suikerconferentie zal zijn samenge steld als volgt: dr. H. Colijn, Minister van Koloniën, leider der delegatie, mr. dr. L. N. Deckers, Minister van Landbouw en Vis- scherij, lid der delegatie., prof J. van Gel deren, hoofd van de afdeeling crisiszaken van het commissariaat van Indische Zaken bij het departement van Koloniën en ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij als plaats vervangende gedelegeerden. Naar wij vernemen, zullen bij beschik king van den Minister van Koloniën wor den aangewezen als technische adviseurs van de delegatie de heeren: mr. W. G. F. Jongejan, voorzitter van den bond van eigenaren van Nederlandsche-Indische sui kerondernemingen, mr. A. W. Hartman, oud-voorzitter van de vereeniging van Ja- vasuiker-ondernemers ter quoteering der uitvoeren bij internationaal contract, G. J. Schimmel, hoofd-ambtenaar bij het depar tement van economische zaken te Batavia, terwijl het in de bedoeling ligt dr. P. J. H. van Ginneken, secretaris van den bond van coöperatieve suikerfabrieken bij beschik king van den Minster van Landbouw en Visscherij als technisch adviseur aan te wijzen. Als secretaris wordt aan de delegatie toe gevoegd jhr. mr. H. A. Loudon, adjunct commies bij het departement van koloniën. UITVOERING CONSUMPT1EMELK- REGELING. De Nederlandsche Zuivel-Centrale vestigt er de aandacht op van veehouders, aan wie een formulier regeeringscontract voor leve ring van consumptiemelk is toegezonden, dat, indien zij contract voor aflevering van consupmtiemelk aan te gaan, zij bij ver koop der melk aan de industrie of anders zins, het voorbehoud dienen te maken, dat zij tot het leveren van consumptiemelk moeten overgaan, indien aan hun melk voor dit doel behoefte mocht blijken te be staan. Dit voorbehoud is uiteraard niet noodig, wanneer de betrokken veehouders bij voor baat afstand zouden doen van de tegemoet koming ingevolge de bij de nieuwe con- sumptiemelkregeling getroffen garantie regeling. CONSUMPTIEMELK. De Nederlandsche Zuivelsentrale meldt: 28 Maart t.ip. 3 April 1937 consumptiemelk regeeringscontract, taxegedeelte 6.25 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met kwaliteitsafdracht. Overmelk re- geeringsminimumprijs 4.90 cent, afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. DE GROOTE TUNNEL KOMT ER. Besluit van den Rotterdamschen gemeenteraad. Na langdurige discussie, waarbij o.m. het prae-advies van B. en W. op het bekende aders van de Hollandsche Beton Maat schappij ter sprake is gekomen, heeft de Rotterdamsche Gemeenteraad in zijn zit ting van Donderdagavond besloten, het col lege van B. en W. volmacht te verleenen tot wijziging van het tunnelplan van 8 6 (n.l. om het plan van de regeering te wijzi gen in het plan 840, het z.g. groote tunnel plan.) Dit laatste houdt in het bouwen van een tunnel voor tweebanig autoverkeer en voor verkeer van wielrijders en voetgan gers. Het betreffende vocrstel werd z.h.s. goed gekeurd, evenals het prae-advies van B. en W., waarin wordt geconcludeerd, dat aan de Hollandsche Beton Maatschappij geen I enkel onrecht is geschied. DE LASTEN VAN HET MOTORWEG- VERKEER EN DE NIFUWE BENZINE PRIJS VERHOOGING. Verlaging van het bijzonder invoerrecht op benzine verzocht. De besturen van den bond van bedrijfs autohouders in Nederland, de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club, de Konin klijke Nederlandsche Motorwielrijders-Ver eeniging en den Koninklijken Nederland schen Toeristenbond, A.N.W.B. hebben zich gisteren doen vertegenwoordigen op een te Den Haag gehouden spoedvergadering, ter bespreking van de ingegane verhooging van den bezineprijs met een cent per liter. Als resultaat daarvan hebben genoemde bestu ren een telegram toegezonden aan den Mi nisterraad, in welk telegram zij de aan dacht erop vestigen: dat de achtereenvolgende verhoogingen van den benzineprijs sedert October 1936 voor het reeds uitermate zwaar belaste mo- torwegverkeer een extra last van rond 12 Vt millioen gulen per jaar beteekenen, dat de Minister van Waterstaat reeds in de memorie van antwoord op het voorloo pig verslag der eerste kamer betreffende de verkeersfondsbegrooting 1937 zich heeft uitgesproken, dat de vraag „inhoeverre herziening van de door de motorrijtuigen op te brengen belastingen mede in verband met de stijging van den benzineprijs, in aanmerking komt" een punt is, dat de voortdurende aandacht van zijne Exellen- tie heeft en dat nader zal worden overwo gen, dat bij de behandeling van het wetsont werp tot tijdelijke heffing van een bijzon der invoerrecht op 'benzine door de regee ring in uitzicht werd gesteld, dat bij noe menswaardige verhooging van den ben zineprijs het tarief der hefing zou worden herzien, dat de in den aanhef verhoogingen van den benzineprijs een ongunstigen terugslag moeten veroorzaken op het geheele econo mische leven, om deze redenen en onder aanteekening van hun voornemen het bovenstaande spoe dig nader schriftelijk toe te lichten verzoe ken genoemde besturen den Ministerraad, dringend, het daarheen te willen leiden, dat de verhoogingen van den benzineprijs worden gecompenseerd door overeenkom stige verlaging van het bijzonder invoer recht op benzine. het vrouwelijk personeel aan het departement van defensie. In verschillende bladen is een artikel „van ingewijde zijde" overgenomen uit „Ons Noorden", waarin gezegd wordt, dat minis ter Deckers na zyn optreden aan het de partement van defensie een einde heeft ge maakt aan het systeem dat meisjes door haar charme, snel promotie maakten, ten nadeele van mannelijke ambtenaren, die ge passeerd werden en dat hij al die dames, die op afdeelingen werkzaam waren, heeft doen terugkeeren in de schrijf- en type kamer. Nu de minister goed 2 1/2 jaar weer weg is hebben, volgens genoemd artikel, de tieeren hoofdambtenaren onder leiding van den z.g. sterken man, minister Colijn, het sielsel-Deckers weer vo'komen geliquideerd en zitten de dames weer boven bij hem op de afdeelingen en maken ze weer snelle promotie. Naar aanleiding hiervan heeft het A.NP. zich om inlichtingen gewend tot den secre taris-generaal van het departement van defensie, den heer van Ginkel. Deze deel de ons mede, dat de toestand, zooals die was toen ministers Deckers het departement verliet, in geen enkel opzicht gewijzigd is, integendeel, het aantal meisjes dat voor type- en agendawerk ook onder diens mi nisterschap nog op de afdeelingen werk zaam was, is sindsdien met 1 verminderd. Kans op promotie en nog wel snelle voor dergelijke typisten is uitgesloten, omdat deze de vereischten missen om tot adjunct-commies te worden bevorderd. Als typisten worden n.l. thans alleen meisjes aangenomen, die het lagei onderwijs door- loopen hebben en een type-diploma bezit ten. In den regel zijn h^t dochters van on- cer-officieren. Alvorens zij worden aange nomen, moeten zij toonen inderdaad met voldoende snelheid en nauwkéurigheld te kunnen typen. Wel zijn er op het departement nog vrou welijke ambtenaren werkzaam, doch deze genieten bij promotie geen enkelen voor sprong boven mannelijke collega's. Bij een eventueele vacature wordt steeds met de meeste nauwgezetheid nagegaan, hoe deze moet worden bezet in verband met de ranglijst. Over de aanneming van nieuw personeel, dat niet bij koninklijk besluit wordt aan gesteld en over bevorderingskwesties oor deelt de personeelscommissie, die wekelijks bijeenkomt onder voorzitterschap van den secretaris-generaal. Uiteraard laat minister Colijn den secretaris-generaal in aanstel ling en bevordering van lager personeel volkomen de vrije hand. Hoewel wij niet het bedoelde artikel van „Ons Noorden" hebben overgenomen, meenen wij toch goed te doen, met deze tegenspraak te publiceeren. Vreemdelingen in beroep en in bedrijf. Critiek op traag beleid der Regeering. Vrij algemeen werd critiek geoefend op het trage beleid van de regeering ten aan zien van de regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen. Blijkens het voorloopig ver slag der Eerste Kamer over dit ontwerp. Sommige leden verklaarden dat zy, on danks hun bezwaren, hun stem aan eht wetsontwerp zouden geven vanwege zijn tijdelijk karakter. Verscheidene leden erkenden de noodza kelijkheid om thans aan door Nederlanders te verrichten arbeid bijzondere bescher ming te verleenen. LOTEN IN DE STAATSLOTERIJ ALS CADEAU. Directeur van N.V. ontslagen van rechtsvervolging. De directeur van de N.V. Nationale Ad ministratie-bank J. H. M„ die bij de uit gifte van beleggingsinschrijvingen, loten in de staatsloterij cadeau had gegeven en daarvoor kennisgevingen had verstuurd, had terecht gestaan wegens overtreding van de Loterijwet. De kantonrechter had aangenomen, dat deze kennisgevingen cer tificaten in de zin van art. 2 sub. 3 Loterij - wet waren. De officier had in hooger beroep bevesti ging van het vonnis van den kantonrechter gevraagd. De rechtbank ontsloeg M. heden van rechtsvervolging, overwegende, dat deze kennisgevingen geen certificaten waren in den zin van de Loterijwet. HET MAWAS-ORANG OETAN PAAR IN DE ROTTERDAMSCHE DIERGAARDE. Chimpansees zijn populair door hun be wegelijkheid en emotionaliteit. Gorillas verteederen zoolang ze klein zyn door hun- haast menschelijke gedragingen, imponee- ren in hun volwassenheid door de kracht hunner massale gestalten. Maar de Mawas of orang oetans, onze menschapen van Su matra en Borneo, zijn en blijven myste rieus. Zoo geheimzinnig, dat dit jaar een Amerikaansche expeditie negen maanden in Indië hoopt te vertoeven om een paar tipjes van den sluier, die nog over het le ven dezer dieren hangt op te lichten. Na tuurlijk zijn er telkens wel eens mawas gevangen en ook in de Rotterdamsche dier gaarde hebben zij meermalen langeren tijd geleefd. Was het bezit van deze menschapen vroe ger tot zekere hoogte een voorrecht van de Nederlandsche dierentuinen (een dei- eerste volwassen gevangen mannelijke mawas leefde een kwart eeuw geleden in Artis te Amsterdam), na den wereldoorlog is er korten tijd een zoo groot aantal deze' kolossale knapen naar Europa verscheept, dat het Indische gouvernement er spoedig een stokje voor stak en den uitvoer ver bood. In die periode heeft Artis eens tijdelijk een aantal groote orang-oetans geherbergd, waaronder er waren die in gezinsverband leefden. Maar deze dieren hadden door hun zeldzaamheid een zoo hooge waarde, dat geen der Hollandsche diergaarden er over kon denken ze aan te koopen en ze reis den verder naar Duitschland, Amerika en andere landen. Nu het gouvernement te Buitenzorg met het verleenen van uitvoervergunningen voor orang-oetans zeer moeilijk is gewor den,' is het paar dat de Rotterdamsche dier gaarde verleden zomer van Z. H. den Sul tan van Langkat ten geschenke heeft ge kregen, dus wel een zeer kostbaar bezit, waarvan het wel en wee angstvallig wordt nagegaan. De man behoort tot het type met de geweldige wangplooien en enorme keel zak, dat door de inlanders als mawas koeda (paarden-mawas) wordt aangeduid, in te genstelling met de typen mawas sring en mawas orang, die kleiner, fijner van bouw en van wangplooien verstoken heeten te zyn. Onze orang-man is een geheel volwassen exemplaar. Het vrouwtje als altijd veel kleiner dan de man bleek eveneens de meisjesjaren achter den rug te hebben, ver moedelijk had ze reeds kennis gemaakt met het moederschap. Van het eerste oogenblik heerscht er tusschen deze twee dieren een volkomen harmonie, die door geen voedsel- nyd of dwingelandij van den sterkere in aangelegenheden de liefde betreffende, werd verstoord. Al heel spoedig na het begin van hun samenleving waren er aanwijzingen, dat op gezinsvermeerdering mocht gehoopt worden. Nu is daaromtrent geen redelijke twijfel meer en men rekent, dat de blijde gebeurtenis einde Mei zal plaats vinden. Het echtpaar zelf zal de baby, als die ten minste normaal en gezond ter wereld komt, met alle zorg koesteren. Voor ons land zou dit de eerste geboorte van een orang-oetan en dan nog wel van een in gevangenschap gekweekte zijn. Voor de Rotterdamsche diergaarde, die in Mei a.s. 80 jaar bestaat, ware dit een mooie jubileumsverrassing Jubileum in de maalindustrie. Dezer dagen zal de Nederlandsche ver eeniging van meelfabrikanten, de organisa tie van de groote maalindustrie, op eenvou dige wijze haar 50-jarig bestaan vieren. Het bestuur van de vereeniging zal op Maandag 5 April van des namiddags half vier tot half zes een receptie houden ten huize Lange Voorhout 27 te 's-Gravenhage. Mevrouw: „Mijn man is verkouden, je moet een kruik in zijn bed leggent" Mina: „Ik heb geen kruik meer, maar ik heb een flesch wyn van de nieuwste zending uit den kelder g.ïhaald.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11