De Italiaansche interventie in Spanje Rusland beschuldigt Italië in de non-interventie-cominissie Encycliek over den toestand van de Katholieke Kerk in het Duitsche Rijk. DONDERDAG 25 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURAN1 TWEEDE BLAD - PAG. a Frankrijk wijst op den ernst van den toestand DE BESCHULDIGINGEN VAN MAISKY. Subcommissie zal de zaak onderzoeken. In de commissie voor de niet-inmenging heeft de Russische gedelegeerde, Maisky, in opdracht van zijn regeering gisteren de aandacht gevestigd op de volgens hem toe nemende Italiaansche interventie in Spanje. Hij zeide, dat er half Februari niet min der dan 60.000 Italianen in Spanje waren en hij gelooft, dat het aantal nog is toege nomen. Dit lijkt op een Italiaansche mili taire invasie. Maisky stelde voor, dat een speciale commissie benoemd en naar Spanje gezon den zal worden om een onderzoek in te stellen: lo. naar de beweringen betreffende de ontscheping van Italianen in Spanje na 20 Februari en de lossing van oorlogstuig en munitie voor Franco; 2o. naar alle mededeelingen over deel neming van geregelde Italiaansche leger- afdeelingen aan de militaire verrichtingen. De Duitsche en Italiaansche vertegen woordigers, von Ribbentrop en Grandi, be hielden het uitspreken van hun oordeel voor en verklaarden, hun regeeringen op de hoogte te zullen stellen. Besloten werd het vraagstuk in zijn geheel aan de onder commissie voor te leggen. Nogmaals Italiaansche dementis over vrijwilligcrs-zendingen. Van gezaghebbende zijde spreekt men te Rome op de meest categorische wijze het bericht tegen over een z.g. ontscheping, begin Maart, van eén contingent Italiaan sche vrijwilligers. Men verduidelijkt, dat het integendeel gaat om de aankomst op 5 Maart in Cadiz van het Italiaansche mail schip „Sardegna", dat uitsluitend sanitair materiaal, dokters en verplegers aan boord had. Het betreft hier dus een niet alleen veroorloofde, maar ook humanitair initia tief. Een nog duidelijker dementi wordt ge steld tegenover de ook in het buitenland verspreide berichten, volgens welke Abes- ZUIVER CHRISTUSGELOOF. Geen Godsgeloof zal op den duur zuiver en onvervalscht standhouden, wanneer het niet gesteund wordt door het geloof aan Christus. „Niemand kent den Zoon buiten den Vader en niemand kent den Vader buiten den Zoon en aan wien het de Zoon wil openbaren" (Matth. XI, 27). „Dat is het eeuwige leven, dat zij U erkennen, den alleen waren God en Hem, Dien Gij gezon den hebt, Jesus Christus" (Joh. XVII; 3). Niemand mag dus zeggen: ik ben godge- loovig, dat is voor mij godsdienst genoeg. Het woord'van den Heiland laat voor uit vluchten van deze soort geen plaats. „Wie den Zoon loochent, bezit ook niet den Va der; wie den Zoon bekent, bezit ook den Vader" (I Joh., n, 23). In Jesus Christus, den mensch geworden Zoon Gods, is de volheid der goddelijke openbaring verschenen. ,.Op velerlei wijzen en in verschillende vormen heeft God eens tot de vaderen door de profeten gesproken. In de volheid der tijden heeft Hij tot ons door den Zoon gesproken" (Hebr. I, 1). De heilige boeken van het Oude Verbond zijn geheel en al Gods Woord, een organisch deel Zijner openbaring. In overeenstem ming met de geleidelijke ontwikkeling der openbaring ligt op hen nog de schemering van den voorbereidingstijd tot den vollen zonnedag der Verlossing. Zooals het bij de geschiedenis- en wet boeken niet anders zijn kan, zijn zij in vele details een spiegelbeeld van menschelijke onvolkomenheid, zwakheid en zonde. Naast ontzaglijk veel hoogs en edels verhalen zij ook van de vervlakking, van de verwereld lijking, die bij het in dt openbaring en de belofte Gods deelhebbende Oud-Testamen- tische verbondsvolk steeds weder aan den dag traden. Voor elk niet door vooroordeel en hartstocht verblind oog schijnt echter uit de menschelijke tekortkoming, waarvan de Bijbelsche geschiedenis gewaagt, des te stralender het Godslicht der over alle fouten en zonden tenslotte triomfeerende leiding des heils. Juist tegen zulk een vaak somberen ach tergrond ontwikkelt zich de heilspaedago- giek van het eeuwige tot perspectieven, die wegwijzend, waarschuwend, schokkend, verheffend en gelukkig-makend tegelijk zijn. Slechts blindheid en hoogmoed kun nen het oog voor de heilzame opvoedkun dige schatten sluiten, welke het Oude Tes tament bevat. Wie de Bijbelsche geschiedenis en de wij sijnen naar Spanje zouden zijn vervoerd aan boord van de mailschepen „Cesare Bat- tisti" en „Domine". De onjuistheid van deze berichten, zoo wordt gezegd, wordt bewe zen door de volgende feiten: het mail schip „Cesare Battisti" bevindt zich sedert December jj. in reparatie in Massaoea ten gevolge van bekomen ernstige averij en het mailschip „Domine" is, na door het kanaal van Suez te zijn gevaren met bestemming naar Arabic met 456 pelgrims aan boord naar de Middellandsche Zee teruggekeerd met 511 pelgrims voor Tripoli,, zonder een enkelen Ethiopiër. INTERESSANTE BESPREKINGEN TE PARUS. Op terugtrekking der vrijwilligers aangedrongen. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Delbos, heeft gisteren eenige bespre kingen gevoerd, waarvan die met den Brit- schen ambassadeur en den Duitschen am bassadeur bijzondere aandacht vragen. Deze besprekingen hebben betrekking gehad op den toestand, welke is geschapen door de weigering van Grandi in de Dins dag te Londen gehouden bijeenkomst der niet-inmengingscommissie toe te stemmen in de terugroeping van vrijwilligers, die thans in Spanje strijden, hoewel de regee ring te Rome toch behoord heeft tot de eersten die dat hebben geëischt. Delbos heeft den beiden ambassadeurs gewezen op het ernstige karakter van een dergelijken toestand. In de eerste plaats, indien het officieele bewijs niet kan wor den geleverd, dat Italië niet in gebreke is gebleven zijn verplichtingen na te komen, welke op 20 Februari j.l. van kracht zijn geworden, ni. niet meer toe te staan, dat vrijwilligers naar Spanje worden gezon den, terwijl anderzijds uit verschillende bronnen aanwijzingen zijn ontvangen, wel ke helaas te veel vermoedens laten bestaan. In de tweede plaats werd de aanwezig heid van geregelde Italiaansche troepen op het Iberisch schiereiland gestaafd door een reeks onweerlegbare documenten, zooals foto's en op krijgsgevangenen bevonden n ze leering van het Oude Verbond uit kerk en school wil verbannen zien, onteert het Woord Gods, onteert het plan des heils van den Almachtige, maakt een beperkt den ken van menschen tot rechter over een Goddelijk historieplan. Hij loochent het ge loof aan den werkelijken Vleesch gewor den Christus, Die de menschelijke natuur uit het volk heeft aangenomen, dat Hem aan het kruis zou slaan. Sinds Christus, de Gezalfde, het werk der Verlossing volbracht heeft, de heer schappij der zonde heeft gebroken en ons de genade verdiend heeft, kinderen Gods te worden, sindsdien is geen andere naam onder den hemel aan de menschen gegeven, waardoor zij zalig kunnen worden, dan de naam Jesus (Hand. IV, 12). Geen mensch, al moge ook alle wetenschap, alle kunnen en alle uiterlijke macht der aarde in hem belichaamd zijn, kan een anderen grond slag leggen, dan dien, welke in Christus reeds gelegd is (I Cor. III, 11). Wie met heiligschennend® miskenning der tusschen God en schepsel, tusschen den Godmensch en de menschenkinderen ga pende wezensverschillen het waagt eeniger- lei sterveling, al ware hij de grootste van alle tijden, naast Christus te stellen, of zelfs boven Hem en tegen Hem, die moet het zich laten zeggen, dat hij een waan- profeet is, op wien het Schriftwoord zijn ontstellende toepassing vindt: „Die in den hemel woont spotlacht over u" (Ps. II, 4). ZUIVER GELOOF IN DE KERK. Het geloof in Christus wordt niet zuiver en onvervalscht behouden, wanneer het niet gesteund en geschraagd wordt door het geloof aan de Kerk, „de zuil en de grond veste der waarheid". (I Tim. III, 15). Christus Zelf, God, hooggeprezen in eeuwig heid, heeft deze zuil des geloofs opgericht. Zijn gebod om de Kerk te hooren (Matth. XVIII, 17), om uit de woorden en geboden der Kerk Zijn eigen woorden en geboden te hooren (Luc. X, 16), geldt voor de men schen van alle tijden en landen. De door den Verlosser gestichte Kerk is ééne Kerk voor alle volken en naties. Onder haren koepelbouw, die als Gods fir mament de gansche aarde overweft, is plaats en tehuis voor alle volken en talen, is ruim te. voor de ontplooiing van alle door God den Schepper en Verlosser in de in dividuen en in de volksgemeenschappen neergelegde bijzondere eigenschappen, voorkeuren, taken en roepingen. Het moe dagorders. Daarenboven heeft het commu niqué van den grooten fascistischen raad van deze feiten een officieele bevestiging gegeven, welker waarde niet aan twijfel onderhevig is. De minister heeft duidelijk uiteengezet, hoe onder deze omstandigheden het stand punt van Frankrijk is. In het hoogste be lang van den vrede is men te Parijs van meening, dat het vergeefsch zou zijn dang en breed over het verleden te redeneeren, indien binnen zeer korten tijd zou worden besloten de buitenlandsche troepen en vrij willigers, die in beide kampen strijden, te rug te roepen. Hoe het zij, de Fransche re geering heeft tegenover de veelvuldige in breuken op de niet-inmengingsovereen- komst, welke werden vastgesteld, het be wijs geleverd van een geest van verzoening en groot geduld. Als gevolg van de laatste militaire ge beurtenissen voor Madrid schijnt het lo gisch, dat de Italiaansche regeering tot twee standpunten zou kunnen komen: óf zijn in Spanje strijdende troepen terug te roepen, ófwel ze te versterken. Toch wil men nog geen conclusie trekken uit de ver klaringen van graaf Grandi in de co-ordi- natie-commissie. l Onder deze omstandigheden blijft de nauwe samenwerking, welke Frankrijk en Groot Brittannië sinds den aanvang van het Spaansche conflict hebben voortgezet, een zeer veilig preventief middel tegen een nieuwe verergering van den toestand. Daarom is men te Parijs van meening, dat de beide regeeringen zich reeds nu moeten bezig houden met het vaststellen van een gemeenschappelijke houding, in dien mogelijk met samenwerking van alle andere mogendheden, welke in de niet-in- mengingscommissie te Londen zijn verte genwoordigd. Alle maatregelen, welke de doeltreffend heid der controle zouden kunnen verzeke ren, zouden onder oogen moeten worden gezien, speciaal om te voorkomen, dat nieu we contingenten vreemdelingen zouden worden ontscheept. Men gelooft te Parijs niet, dat dit een onoverkomelijke moeilijk heid is. De terugroeping van alle vrijwil ligers is mogelijk, zoodra deze gelijktijdig en wederzijdsch zal zijn. Verder zou de vraag kunnen worden ge steld, te weten met welke bestemming eventueel de vrijwilligers zouden worden geëvacueerd, zooals de 9000 Duitschers, die tegen het regiem van Hitier zijn gekant en de bannelingen, die thans in Spanje strij den. Dezen verbleven buiten Duitschland vóór het Spaansche conflict. Onder deze omstandigheden kan hun terugkeer geen hinderpaal vormen voor een algemeen en terugroeping. DE CONTROLE OP NIETINMENGING. Gedelegeerden zijn benoemd. De nietinmengingscommissie heeft de ge delegeerden benoemd, die tot taak zullen hebben het controleplan ten uitvoer te leg gen. derhart der Kerk is ruim en groot genoeg, om in de geordende ontplooiing van zulke eigen karaktertrekken en eigen gaven meer den rijkdom der menigvuldigheid te zien, dan het gevaar voor versplinteringen. Zij verheugt zich over het hooge geestelijke peil van den enkeling en de volken. Zij ziet in hun ware prestaties met moeder vreugde en moedertrots vruchten van op voeding en vorderingen, die zij zegent en aanmoedigt, overal waar zij het in geweten kan. De goddelijke zending der Kerk, die on der menschen werkt en door menschen moet werken, kan op smartelijke wijze verduisterd worden door het menschelijke, ja al te menschelijke, dat bij tijden steeds en steeds weer als onkruid onder de tarwe van het Godsrijk doorwoekert. Wie het woord van den Heiland over de er gen is en de ergernisgevers kent, weet, hoe de Kerk en hoe ieder afzonderlijk te oordeelen heeft over dat, wat zonde was en zonde is. Wie echter tegenover deze veroordee- lenswaardige afwijkingen tusschen geloof en leven, tusschen woord en daad, tusschen uiterlijke houding en innerlijke gezindheid bij enkelingen al zouden er ook vele zijn de geweldige som van echt streven naar de deugd, van offerzin, van broederliefde, van heldhaftigen drang naar heiligheid ver geet, of zelfs bewust verzwijgt, die geeft blijk van een beklagenswaardige blindheid en onrechtvaardigheid. Wanneer dan vol komen evident wordt, dat hij den harden maatstaf, dien hij aan de gehate Kerk aan legt, op hetzelfde oogenblik vergeet, waar op het over gemeenschappen van anderen aard gaat, die hem uit gevoelsoverwegingen of uit belangstelling na aan het hart liggen, dan toont hij zich in zijn beweerd gekwetst gevoel voor ongereptheid als verwant met diegenen, die volgens het scherpe woord van den Heiland met naar den splinter in het oog van den broeder te zien den balk in het eigen oog uit het gezicht verliezen. Hoe min zuiver echter ook het oogmerk is van degenen, die van het zich bezig houden met het menschelijke in de Kerk een beroep, veelal zelfs een onwaardige affaire maken en ofschoon de in God berustende macht van den kerkelijken ambtsbekleeder niet afhankelijk is van het hoogtepeil zijner menschelijke en zedelijke eigenschappen zoo is toch geen tijdperk, geen individu, geen gemeenschap vrij van den plicht van eerlijk gewetensonderzoek, van onverbiddelijke loutering, van ingrij pende vernieuwing van geestesgesteldheid en levenspraktijk. In Onze Encycliek over het priesterschap, in Onze zendbrieven over de Katholieke actie, hebben Wij met bezwerenden aan drang op den heiligen plicht van alle leden der Kerk, en vooral van de leden van den priester- en religieusenstand en het leeken- apostolaat gewezen, geloof en levenswijze in de door Gods wet geëischte, door de Het plan zal 29 Maart in werking treden. Ook de Italiaansche afgevaardigde heeft zijn goedkeuring aan de benoemkigen ge hecht. NEDERLAND LEVERT 30 WAARNEMERS Hoe de controle zal geschieden. In verband met het feit, dat de non-inter ventiecommissie besloten heeft 30 N e d e r- landsche gezagvoerders en andere of ficieren ter koopvaardij aan te stellen als „observing-officer" en „assistant-observing- officer" vernemen wij nog de volgende bij zonderheden. Schout-bij-nacht Olivier wordt bij het toezicht op de zeecontrole geasstisteerd door acht vlag-officieren van verschillende na tionaliteit, die als „administrator" zullen optreden in de controle-havens, welke elk schip, dat naar Spanje gaat, of uit dat land terugkeert, moet aandoen. Een schip, dat zich in een dei* controle havens meldt, krijgt een observing-officer en een assistant-observing-officer aan boord en moet zoolang deze ambtenaren aan boord zijn den wimpel van de non-inter ventiecommissie voeren, welke dit schip doorgang zal verschaffen door de blokkade. De observers zullen aan boord acht geven op de lading, en bij het laden en lossen in de Spaansche havens toezicht houden op de goederen, welke van boord gaan, als mede op de bemanning, opdat niet een ge deelte daarvan in Spanje blyft. In totaal zijn er ongeveer 650 observers noodig, waarvan N e d e r 1 a n d er 30 zal leveren, t.w. tien observing-officers en 20 assistant-observing officers. HET OFFENSIEF DER REGEERINGS- TROEPEN TOT STAAN GEBRACHT. Niet minder dan 1300 Italianen gevangen genomen. Uit de inlichtingen, die te Siguenza van het front van Guadalajara zijn ontvangen, blijkt, dat de aanvallen der regeerings- troepen tot staan zijn gebracht. Volgens een mededeeling van de regee- ging te Valencia zou het aantal aan het front van Guadalajara krijgsgevangen ge maakte Italianen op het oogenblik 1300 be dragen, van wie 290 naar Valencia zijn overgebracht. De gevangenen dragen nog steeds de kakhi-uniformen van laken, bij hun vertrek uit Italië verstrekt. Madrid gebombardeerd. In den afgeloopen nacht heeft de recht- sche luchtmacht de hoofdstad gebombar deerd. doch het resultaat van het bombar dement is nog niet vastgesteld. Madrid erkent bet vastloopen van het tegen-offensief. In het officieele communiqué van den verdedigingsraad van Madrid wordt mede gedeeld, dat gisteravond de rechtschen en kele dorpen zonder beteekenis bombardeer- LISSE. Gouden jubileum De bloemistarbeider H. van der Reep al hier hoopt 28 Maart den dag te herdenken, dat hij voor 50 jaar geleden in dienst kwam bij de firma H. de Graaf en Zn., bloemisten alhier. Het zal den jubilaris op dien dag voor zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. den onder het voorwendsel, dat dit mili taire objecten waren. De regeeringstroepen hebben thans aan het Guadalajarafront on geveer de helft van het terrein, dat zij ver loren hebben, teruggewonnen. De legers liggen thans weer vrijwel vast. De regee ringstroepen stieten de laatste dagen op sterker tegenstand bij de nationalisten. Aanvallen van de regeeringstroepen afgeslagen. De bijzondere correspondent van Havas bij het leger der nationalisten deelt mede, dat gisteren de regeeringstroepen aanval len hebben gedaan in den sector Robleda Chavela. Zij werden evenwel overal afge slagen. Ook in de universiteitswijk hand haafden de troepen van Franco hun stel lingen. De artillerie van de rechtschen ver strooide concentraties van den vijand in den sector Ciempozuelo en San Martin dela Vega, alsmede bij de Jarama. Nabij de Argandabrug controleeren de regulares krachtig den weg naar Valen cia, waardoor alle verkeer, zelfs des nachts, onmogelijk wordt gemaakt. KOOPT BIJ HEN, DIE IN U W DAGBLAD ADVERTEEREN Kerk met nimmer ophoudende nadruk ver langde, overeenstemming te brengen. En ook thans herhalen Wij met diepen ernst: Het is niet voldoende tot de Kerk van Christus te behooren. Men moet ook een levend lid van die Kerk zijn in geest en in waarheid. En dat zijn slechts diege nen, die in de genade des Heeren leven en voortdurend in Zijn tegenwoordigheid wan delen in onschuld of in oprechte en daad werkelijke boete. Als de Apostel der volken, het „vat van uitverkiezing", zijn lichaam onder de tucht roede der kastijding in bedwang hield, om niet, nadat hij anderen had gepredikt, zelf verworpen te worden (I Cor. IX, 27), kan er dan voor de overigen, in wier handen de handhaving en de uitbreiding van het Rijk Gods gelegd is, een andere weg zijn, dan die der innigste verbinding van apos tolaat en zelfheiliging? Slechts aldus wordt aan de menschheid van heden en op de eerste plaats aan de tegenstrevers der Kerk getoond, dat het zout der aarde, dat het zuurdeesem des Christendoms niet verschaald is, maar ge schikt en in staat, de in twijfel en dwaling, in onverschilligheid en geestelijke rade loosheid verstrikte menschen van dezen tijd de zielsvernieuwing en -verjonging te brengen, waaraan zij of dit wordt toe gegeven of geloochend dringender dan ooit tevoren behoefte hebben. Een zich in al hare leden op zichzelf be zinnende, elke vervlakking en verwereld lijking afleggende, het met de geboden van God en de Kerk ernstig nemende, in Gods liefde en daadwerkelijke naastenliefde uit muntende Christenheid zal aan de in haar diepste innerlijk ziek zijnde, naar houvast en wegwijzers zoekende wereld ten voor beeld en tot leidster kunnen en moeten zijn, wil niet onzegbaar leed, wil niet een al onze voorstellingen overtreffende onder gang over haar losbreken. Iedere ware en duurzame hervorming ging tenslotte van het heiligdom uit; van menschen, die door liefde tot God en den naaste ontstoken en gedreven waren. Uit hun edelmoedige bereidvaardigheid, naar iederen oproep van God te luisteren en dezen allereerst in zich zelf te verwezen lijken, zijn zij in deemoed en met de inner lijke zekerheid" van geroepenen tot licht bakens en vernieuwers van hun tijd ge worden. Waar de hervormingsijver, niet. uit den reinen boezem van persoonlijke zuiverheid geboren werd, maar uitdrukking en uitbar sting van hartstochtelijke bevliegingen was, heeft hij verwarrend in plaats van ophelde rend gewerkt; afgebroken in plaats van op gebouwd; was hij niet zelden het uitgangs punt voor dwaalwegen, die noodlottiger wa ren dan de gebreken, die men van plan was of voorgaf te verbeteren. Zeker Gods geest waait, waar Hij wil (Joh. IH, 8). Hij kan uit steenen wegbereiders van zijn plan nen verwekken (Matth. IIL 9; Luc. III, 8). Hij kiest de werktuigen van Zijn wil naar eigen plannen en niet naar die van de men schen. Hij echter, die de Kerk gesticht en Haar in den Pinksterstorm in het leven heeft geroepen, laat de fundeering van de door Hem zelf gewilde stichting des heils niet springen. Wie door den geest Gods ge dreven wordt, heeft van zelf de passende inwendige en uitwendige houding ten op zichte van de Kerk, de edele vrucht aan den boom des Kruises, het Pinkstergeschenk van den Geest Gods aan de aan leiding be hoefte hebbende wereld. In Uwe streken, Eerbiedwaardige Broe ders, gaan in steeds krachtiger koor stem men op, die tot uittreden uit de Kerk op roepen. Onder de woordvoeders zijn er dik werf zulke, die door hun officieele positie den indruk trachten te wekken, alsof dit uittreden uit de Kerk en de daarmede ver bonden trouweloosheid jegens Christus Koning een bijzonder overtuigenden en verdienstelijken vorm van bekentenis van trouw aan den tegenwoordigen staat ver tegenwoordigt. Met bedekte en zichtbare dwangmaatregelen, intimidaties, het in uitzicht stellen van economische, profes- sioneele, burgerlijke en andere nadeelen wordt de geloofstrouw der katholieken en in het bijzonder van bepaalde klassen van katholieke beambten onder een druk ge plaatst, die even onwettig als mensch on waardig is. Ons geheele vaderlijke medege voel en diepste medelijden vergezelt hen, die hun trouw aan Christus en de Kerk tegen zoo hoogen prijs moeten betalen. Ech ter, hier is het punt bereikt, waar het om het laatste en hoogste, om redding of on dergang gaat, en waar dientengevolge den geloovige de weg van heldhaftige ziels kracht de eenige weg des heils is. Als de verleider of onderdrukker op hem toetreedt met den Judas-eisch van uittre den uit de Kerk, dan kan hij hem alleen ook ten koste van zware aardsche offers het woord van den Heiland voorhouden: „Ga weg van mij, Satan, want er staat ge schreven: den Heer uw God zult gij aan bidden en Hem-alleen dienen" (Matth. IV 10; Luc. IV, 8). Tot de Kerk echter zal hij zeggen: Gij, mijn Moeder van de dagen mijner jeugd af aan, mijn troost in het leven, mijn voorspreekster bij het sterven mij zal de tong aan het gehemelte vast kleven, als ik voor aardsche verlokkin gen of dreigingen wijkend mijn Doop- gelofte verraden zou Denzulken echter, die meenen, dat zij met een uiterlijk uittreden uit de Kerk den innerlijken band van trouw aan de Kerk zouden kunnen vereenigen, moge het woord van den Heiland een waar schuwing zijn: „Wie mij voor de menschen verloochent, dien zal ik ook voor mijn Vjtder verloochenen, die in den hemel is". (Luc. Xn, 9). (Vertaling ontleend aan de „Maasbode").

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5