Dl O 28ste Jaargang DONDERDAG 25 MAART 193? No. 8682 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.5(1 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post j 2.95 kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 NTLEDIGING Morgen is het Goede Vrijdag, de zwarte dag. Niets is misschien meer geschikt, om iets van de duisternissen, die het Mysterie van dezen dag omgeven, te doen beseffen, dan dat eenvoudige feit, dat de Kerk bij de viering van haar plechtigheden in het zwart verschijnt. Alsof alle kleur werd uit gebannen en we niet in staat zijn, de lichtkant van deze geheimenis te beschou wen. Alsof het een nacht is, waarin men slechts tastend voortschrijdt, omdat geen lichtstraaltje door de wolken breekt. Geen zon, geen maan en geen sterren. We liggen vermorzeld ter aarde, de klokken zwijgen. Er snikt iets in het diepst van onze zie len. De wereld is beangstigend stil gewor den, de stilte rondom een sterfbed. Een sterfbed, dat het einde van alles schijnt: want het is God zelf, Die sterven gaat. Laat ons dan zwijgend en als verplet terd de mateloosheid peilen van deze on doordringbare geheimenis. „Hoewel Hij Gods gestalte bezat", zegt Sint Paulus, „en Zijn gelijkheid met God geen roof hoefde te achten, heeft Hij zich toch ontledigd, door de gestalte van een slaaf aan te nemen en gelijk te worden aan de menschen. En toen Hij uiterlijk als mensch werd bevon den, heeft Hij zich nog meer ontledigd, door gehoorzaam te worden tot den dood, ja tot den dood aan het Kruis". De mensch, een niets, treedt sidderend voor dit Mysterie: God, Die zich ontledigt, Dei zijn luister verbergt binnen de gestalte van een Menschenzoon, Die zóó ver af daalt, dat Hij tot deze verbijsterende be kentenis komt: „Ik ben een worm en geen mensch". God, waar is Uw onsterfelijke Heerlijk heid, waar is Uw stralende Almacht, waar de onoverwinnelijke glans van Uw Licht? Wij zien slechts bloed en wonden, wij zien slechts onmacht en verslagen heid. Vijanden staan aan Zijn voeten en tarten Hem uit, maar Hij hangt hulpeloos in Zijn wonden en zwijgt en bidt, totdat die kreet van Zijn lippen valt, die de nacht van dit Mysterie nog zwarter maakt: „Mijn God, Mijn God, waarom hebt Gij Mij verlaten?" Laat ons dan toch eindelijk heseffen, broeders, welk een afgrond de zonde is en hoezeer God ons heeft liefgehad. Wij spe len met de zonde, wij zijn er bijna aan gewoon geraakt en het dringt niet tot ons door, dat God uit den hemel is afgedaald en als een slaaf aan een kruis hing te sterven, omdat Hij de kloof overspannen wilde, die de zonde tusschen hemel en aar de geslagen had. Waar zijn de grenzen van die gapende scheur? Zij treden niet in 't licht, de menschheid is op dooltocht ver van God. Toen kwam God sterven. O ver schrikkelijk uur! De rotsen moesten wel splijten, de hemel moest als een burcht van beton zich sluiten over dit zieleschok- kend gericht. Mijn God, wat hebt Gij ons dan toch liefgehad. Dat is de lichtstraal van dezen dag, in het diepste donker is het licht ons uiterst nabij: de Liefde alleen brengt ver klaring. Franciscus van Assisi zwierf radeloos door de dalen van het Umbrische land en wie hem naar de reden van zijn deernis vroeg, kreeg het in tranen haast verstikte antwoord: „De Liefde wordt niet be mind". „Larie", zegt de gevierde sport held, „dwaasheid", moppert de welgedane burger, „een opmerkelijk complex" mees muilt de man der Freudiaansche weten schap. In werkelijkheid is er maar een enkele naam voor: Liefde. Waar is onze Liefde? Onze harten zijn versteend, wij vinden het wel goed. Wij hebben onze zaken en onze pretjes, men late ons toch met rust. Arme dwazen, die we zijn. Wij weten niet eens meer wat Rust is, zoozeer hebben we ons aan de onrust gewend. De zonde is de onrust, de Rust is God. Volheid van Rust door vol heid van Liefde. Broeders, wilt ge weten, hoever dat gaat? Het kruis zal alles ver klaren. Daar heeft zich God Zelf ontle digd. Door alles heen bleef Hij de volheid der Rust, omdat dit alles slechts diende, om het aan de wereld te toonen: dat Hij de volheid der Liefde is. „Min dan de Lief de", zegt Ruusbroec, „Die U van eeuwig heid heeft liefgehad!" Pater VAN ROOIJEN, Kruisheer. Zoeterwoude, 24 Maart '37. Amerikaansche autobus in brand, Achttien dooden. Uit Salem (Illinois) wordt gemeld, dat een autobus, die in botsing was gekomen met het metselwerk van een brug, is om geslagen en in brand geraakt. Achttien inzittenden zijn daarbij om het leven gekomen; vijf menschen werden ern stig gewond. PATER DIOCLETLUS LANGEVELD O.F.M De weleerw. pater Diocletius Langeveld, van de Orde der Franciscanen, zal op Zondag, Eersten Paasohdag, in de paro chiekerk van O. L. Vr. Onbevl. Ontv. zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. De ker kelijke plechtigheid begint om half elf. Er is van 2.304.00 uur *,eceptie in het St. Antonius-clubhuis aan de Mare. BODEGRAVEN. (De Meye). PATER AMANDUS KORSE O.F.M. De weleerw. pater Amandus Korse, van de Orde der Franciscanen, zal op Zondag, Eersten Paaschdag, in de parochiekerk van de Meye zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Op Paasch-Zaterdag wordt de jong-ge- wijde priester afgehaald van „De Togt", des middags te half 2. Zondagmorgen om 10 uur de eerste plechtige H. Mis, waarna receptie aan de pastorie. Des middags wordt de feestelijkheid be sloten met een plechtig Lof. V Een circulaire van de N.S.B. In Leiderdorp en Zoeterwoude wordt een circulaire verspreid. Zij draagt het cijfer 7 er schijnen er al reeds zes aan te zijn vooraf gegaan. In deze circulaire, die uit gaat van de N.S.B., wordt gezegd: „wij zul len eerst even de Leidsche Courant te recht wijzen" en dan.... wordt geciteerd wat een spreker in de Stadsgehoorzaal te Leiden, pastoor Hooyman, heeft gezegd, worden andere bladen genoemd, enz. Maar niets, niets verder over „De Leidsche Courant", dan alleen een citaat uit een artikel, waarin wij onze afkeuring uitspra ken over de wijze waarop in „Volk en Va derland" een man als Colijn bespot wordt. Anders niets over de „Leidsche Courapt". Waarlijk, een zeer zachtzinnige „te recht wij zin g"ü Men zou trouwens, naar onze beschei den meening, moeielijk ons blad kunnen verwijten, dat wij de N.S.B. hebben bestre den met grofheden of op een manier, die dengene, die wil strijden voor waarheid en recht, niet waardig zou zijn.... Wij hebben het nationaal-socialisme be streden, omdat wij daarin zien een groot, zeer groot gevaar voor de rechten en vrij heden van de Kerk, voor den Godsdienst. Zien wij dat verkeerd? In de volgende circulaire aan de Inwo ners van Leiderdorp en Zoeterwoude moe ten 'ns citaten worden gegeven uit de jong ste encycliek van den Paus, die schetst den toestand, den allerdroevigsten toestand, in Duitschland ontstaan tijdens en tengevolge van het regiem van- .nationaal-socialisti- sche beginselen! „Vecht met ons" tegen een partij, de N S.B., wier overwinning groot .zou maken de kans, dat in Nederland een zelfde soort re giem de heerschappij zou gaan voeren, waartegen men dan vrijwel machteloos en weerloos zou staan.... Aldus zou de vol gende circulaire kunnen besluiten! Zóó zien wij het. En als wij deze onze overtuiging neerschrijven, zal toch wel niemand ons beschuldigen, dat wij leiders of leden van de N.S.B. „belasteren" of „met vuil gooien"! De wereld in vogelvlucht Dat Italië maar niet ongelimiteerd en ongehinderd zou kunnen doorgaan met „vrijwilligers" naar Spanje te sturen, ter wijl het officieel gebonden was door de niet-inmengings overeenkomst, was te voorzien. Het was te verwachten, dat zoo iets op een goeden dag spaak zou moeten loopen. Rusland heeft thans de koe bij de horens gepakt na de publicaties van de Spaansche regeering te Valencia over de groote massa Italianen die zij krijgsgevan gen maakte en de vondst van verschillen de documenten, waaruit kwam vast te staan, dat het hier officieele Italiaansche legerformaties betrof en in de non-inter ventie-commissie Italië beschuldigd van verdragsschennis. Natuurlijk heeft de Ita liaansche vertegenwoordiger Grandi de gegrondheid van deze bes_huldiging ont kend, maar de zaak is toch verwezen naar een sub-commissie, welke een onderzoek zal instellen. Inmiddels heeft ook de Fran- sche regeering een poging gedaan om Duitschland en Italië er toe te brengen hun vrijwilligers terug te trekken. De Fransche minister van buitenlandsche za ken Delbos heeft de ambassadeurs van deze beide landen gewezen op den ernst van den toestand. Zij worden beschuldigd van voortgezette verdragsschennis, doch Frankrijk is bereid, het verleden te verge ten, als de vrijwilligers nu weer worden teruggetrokken. De Fransche minister stelt Italië voor dit alternatief: ofwel zijn troepen terug trekken, ofwel maar openlijk nieuwe ver sterkingen zenden. Het laatste beteekent een zeer groote bedreiging van den Euro- peeschen vrede. Zouden Italië en Duitsch land tot het eerste bereid zijn? Wij twij felen zeer. De diplomatie is echter vin dingrijk in het vinden van tusschenwegen. In Amerika schijnt het tot een oplossing gekomen te zijn in het conflict bij de Chrysler fabrieken. Een verademing na de dreigende spanning der laatste dagen. Als de spanning op z'n ergst is, is de op lossing echter het dichtst nabij. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HET WOORD VAN DEN PAUS Onder het opschrift „Twee Encyclieken'" schrijft de Maasbode naar aanleiding van de Pauselijke encyclieken over het Communisme en ova: den toestand in Duitschland o.m.: „Zal er na deze Pauselijke woorden veel ir de wereld veranderen? Wij durven onvoorwaardelijk het woord ,.ja" 'neer te schrijven. Wellicht, waarschijnlijk zelfs, zullen de vijanden en bestrijders van God, Kerk en Waarheid den strijd niet staken. Vervol gingen zullen er altijd zijn, heeft Christus zelf geleerd. En waar vervolgingen zijn, zijn er menschen, meest in de hoogste en verantwoordelij kste positie, die het sa tanische werk van kerkvervolger vervul len. In dat opzicht koesteren wij geen enkele illusie. Niemand, die iets van de historie der Katholieke Kerk afweet, kan eenige illusie koesteren. Maar elke katholiek, iedereen, die van goeden wil is, weet, waaraan hij zich te houden heeft. Uitvluchten, of het nu om communisme of nationaal-socialisme gaat, zijn niet meer mogelijk. Het communisme is een kwaad in zich; het nationaal-socia lisme leidt practisch onvermijdelijk tot het kwaad in zich. Het zijn harde waar heden voor hen, die te goedertrouw dwaal den. Maar als eenmaal de Paus gesproken heeft, met een gezag, zooals niemand an ders op de wereld voor zich kan opeischen; met het gezag van een door Christus zelf gestichte Kerk; met. het historisch .gezag van twintig eeuwen ervaring in het komen en weer verzinken in het niet van dwalin gen en ketterijen; dan kan geen enkele ware katholiek meer aarzelen: de zaak is afgedaan". De Avondpost (lib.), schrijvend over de uitvaardiging van 's Pausen jong ste encycliek, meent, dat deze daad „ver dient eerbiedige sympathie van allen, die voor de vrijheid van kerk en godsdienst gevoelen." En het blad vervolgt dan: „Dat het Nationale Dagblad, het orgaan der N. S. B., daaronder niet is, ligt voor de hand. Dit „Nederlandsche" orgaan acht de „ontstemming" in Duitschland gewettigd en meent dat „de waardigheid van den Heiligen Stoel" in gedrang is gekomen. Het is komisch, dit blad bezorgd te zien zijn voor de waardigheid van den Paus, maar wij constateeren overigens het feit, dat ook hier weer de N. S. B. aan de zijde der Duitsche machtspolitiek staat. Wij bepalen ons tot dit korte woord. De geheele wereld zal het conflict in belang stelling en spanning volgen. Dat „de mach tige grijsaard te Rome", zooals Kuyper een vorigen Paus eens noemde, hier de sym pathie van millioenen geniet, die niet tot., zijn eigen geloovigen behooren, staat on twijfelbaar vast." Engelsch verkeersvliegtuig neergestort. VIJF SLACHTOFFERS. Tegen een berghelling in Frankrijk gevlogen. Gistermiddag om half drie is in de ber gen van Beaujolais Villefranche aan de Saone. (Frankrijk) een Engelsche water vliegtuig van de Imperial Airways neerge stort, doordat het in een sneeuwstorm te recht was gekomen. Het toestel de „Capri- cornus" sloeg te pletter. Volgens de eerste berichten zouden van de zes inzittenden van het toestel drie om het leven gekomen zijn en twee zwaar ge wond. De Imperial Airways deelen echter mede, dat de „Capricornus" een bemanning van vijf leden aan boord had. Vier daar van zijn direct om het leven gekomen; de vijfde is ongedeerd. De eenige passagier, rniss Coates, liep zoodanige verwondingen op, dat zij eenigen tijd later is overleden, zoodat hiermede het aantal dooden gestegen is tot vijf. Het vliegtuig schijnt tegen een berghel ling te zijn gevlogen. De „Capricornus" is een vliegtuig van de Imperial Airways, dat de postvluchten naar Indië verzorgde. Het was gistermorgen uit Southampton ver trokken en zou in Marseille en Cairo lan den. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rusland beschuldigt Italië van schen ding der niet-inmengings-overeenkomst. Frankrijk acht den toestand, ernstig. Het regeeringsoffensief tot staan gekomen. (2de blad). Naar een regeling in het conflict met de Chryslerfabrieken? De fabrieken te Detroit zullen ontruimd worden. (2de blad). Engelsche verkeersvliegtuigen in Frank rijk neergestort. Vijf dooden. (Luchtv., 2de blad). BINNENLAND. Prof. P. J. W. Debije Is gisteren op het stadhuis van Maastricht door het gemeen tebestuur van zijn geboortestad ontvangen en gehuldigd. (3de blad). De benzine-prijs is met ingang van he den met één cent per liter verhoogd. (2de blad). Auto met drie personen bij Monniken dam te water gereden; inzittende van een vrachtauto redt de drenkelingen. (Gem. Ber., 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voor de wedstrijden om Zilveren Bal en Beker van de Leidsche Courant schreven resp. 14 en 27 elftallen in; het resultaat van de loting. (4de blad). Het voorloopig Ned. elftal klopte de Engelsche prof. club Ipswich Town met 51. (4de blad.). DE ITALIANEN IN SPANJE. Een nieuw document. PARIJS, 25 Maart. (A. N. P.). De „Po pulaire" publiceert een bericht uit Valen cia, waarin een document, dat gevonden zou zijn op Italiaansche soldaten, die door de regeeringstroepen krijgsgevangen zijn gemaakt, door het Spaansche ministerie van oorlog openbaar wordt gemaakt. Het document is onderteekend door den sous-chef van den generalen staf, inten dant Rossi en den kolonel, chef van den generalen staf en chef van dienst te Her- rero. Het is gedagteekend Rome 13 Januari 1937 en gericht tot de commando's van de legercorpsen van Napels, Gagliah en Flo rence, tot de algemeene directie van de artillerie, tot de inspectie van de motori seering enz. Het doel is „eenheden te vormen over eenkomstig de behoeften van de troepen, welke in Spanje opereeren ter bevesti ging van mondelinge besluiten". Het document behelst een aantal wijzi gingen voor het legerkorps te Napels. Ieder bataillon moet worden uitgerust met 27 lichte mitrailleurs model '30, met drie stukken in reserve, verder negen Fiat-mi trailleurs 1914 met een in reserve. De mu nitie moest voor de 21ste van de loopen- de maand te Napels zijn. E „VLIEGENDE HERTOGIN" VERLOREN BESCHOUWD. LONDEN, 25 Maart. (A. N. P.). Het zoe ken naar de hertogin van Bredford is vruchteloos gebleven en men heeft thans alle hoop opgegeven de hertogin nog le vend terug te vinden. Zooals men weet, is de zeventigjarige hertogin Maandag jl. met haar vliegtuig opgestegen om alleen een tocht te maken boven het overstroomde Fen-district. Niettegenstaande haar hoogen leeftijd bestuurde de hertogin geregeld haar eigen vliegtuig en haar luchtreizen waren zoo menigvuldig, dat zij den bijnaam „vlie gende hertogin" kreeg. Men vreest, dat zij tijdens een sneeuw storm in zee is gestort.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1