Paasch-tochten door eigen land. DONDERDAG 25 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 Wedstrijden om de Zilveren Bal en Beker der Leidsche Courant. DEELNAME VAN 41 ELFTALLEN De loting. Zooals wij enkele weken geleden reeds ihebben bericht heeft de Leidsche Courant in de plaats van den vorig jaar definitief door D. O. S. gewonnen grooten Leidsche Courant-beker een nieuw kostbaar object te verspelen gegeven, nl. een zilveren bal. Deze zal voortaan dus naast den nog uit geloofden zilveren beker onder de veree- ni gin gen uit het rayon, 'dat de Leidsche Courant beslaat, worden verspeeld. Dat deze daad door de vereenigingen op prijs is gesteld, blijkt wel uit het groot aantal inschrijvingen, dat èn voor den Zil veren Bal ên voor den Zilveren Beker heeft ingeschreven. Veertien gegadigden, op één na het hoogst aantal inschrijvingen, zullen in eerlijken kamp om den Zilveren Bal strij den, terwijl niet minder dan 27 elftallen den strijd met elkaar zullen aanbinden om den Zilveren Beker. Gisteravond heeft op het bureau van de Leidsche Courant de loting plaats gehad voor de te spelen wedstrijden. Hieronder vindt men het resultaat daar van en wij raden ieder, die belang stelt in deze wedstrijden, aan, deze loting uit te knippen. Het zal het overzicht over de ge speelde en nog te spelen wedstrijden zeer vergemakkelijken. Tenslotte kunnen wij nog mededeelen, dat zoo spoedig mogelijk met de afwerking dezer wedstrijden zal worden begonnen. OM DEN ZILVEREN BAL. Eerste ronde. A S. J. C. IN. V. C. I B Van Nispen IV. E. P. I C V. V. L. I—Lissé II D Blauw Zwart ILisse I E Teylingen ID. O. S. I F Alphensche Boys ID. O. S. II G S. J. C. H—Docos I Tweede ronde. Winnaar FWinnaar G Winnaar CWinnaar D Winnaar EWinnaar B Winnaar A vrijgeloot. Halve finale. L Winnaar JV—Winnaar I M Winnaar KWinnaar H N Winnaar Jlr-^Winnaar M OM DEN ZILVEREN BEKER. Eerste ronde, A D. S. V. ITrekvogels I B Steeds Hooger IForeholte II C v. Nispen IIO. D, I. I D Nic. Boys IDocos IH E S. M. C. IDocos H F S. N. A. I—St. Bernardus I G D. O. S. Ill—K. R. V. I H Teylingen IITrekvogels H I Foreholte ILisse Hl J S. J. C. Ill—Alph. Boys II K N. V. C. II—Lisse IV L Meerburg nMeerburg I M V. E. P. II—D. O. S. IV N Steeds Hooger II vrij. Tweede ronde. O Winnaar DWinnaar J. P Winnaar NWinnaar G Q Winnaar H —Winnaar I R Winnaar KWinnaar C S Winnaar BWinnaar M T Winnaar AWinnaar F. U Winnaar LWinnaar E Derde ronde. V Winnaar TWinnaar P W Winnaar QWinnaar R X Winnaar OWinnaar S IJ Winnaar U vrijgeloot. Halve Finale. Aa Winnaar VWinnaar IJ Bb Winnaar WWinnaar X Cc Winnaar AaWinnaar Bb. KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Nadat de voorronden, zeven in getal, waren afgespeeld, bleven nog 61 afgebro ken partijen over, waarvan in de 1ste klas 29, in de 2e 31 en in de 3e 1. Een aantal hiervan zijn thans reeds in verschillende clubs uitgespeeld of remise gegeven. In 1 A heeft Westra van Zitman gewon nen, v. Beuzekom van Geijer, Geijer van Staats, terwijl de partij Westrav. Beuse- kom remise is geworden. Van Veen met 2xxxx, Westra met 4 j^xx en Zitman met 2xxx uit 7 staan het beste. In 1 B won Sjardijn van Lips (n.o.), Lips stond echter ook verloren. Remise gegeven zijn de partijen Sjardijn—Van der Nat, SjardijnCorts, SjardijnBrunt, Lips Muusze, LipsVan den Broek en Bos schav. d. Nat. In de eindgroep zijn geplaatst: V?n der Nat eó Bosscha, elk met 5 uit 7. In I C heeft'Schüss van 'Koet gewonnen, Van Doorén van Schüss en De Bruin van RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSOF De malversaties bij Crisis-Comité en M. H. te Vlissingen Voor het Gerechtshof te 'sGravenhage werden gisteren de malversaties bij het plaatselijk Crisis-Comité en Maatschap pelijk Hulpbetoon te Vlissingen in hooger beroep behandeld. Zooals bekend is, werden in de maand Juli van het vorig jaar door de Vlissing- sche politie onregelmatigheden bij genoem de instellingen ontdekt, welke zich aan vankelijk niet ernstig lieten aanzien. Er werden eenige collectanten van het Crisis-Comité gearresteerd, die zich aan diefstal hadden schuldig gemaakt van goe deren, die aan genoemd comité toebehoo- ren, o.a. geld uit de collectebussen. Bij verder onderzoek kwamen echter feiten aan het licht, die er op wezen, dat men hier met knoeierijen op grooten schaal te doen had. Niet lang daarna volg de de arrestatie van een commies ter ge meentelijk secretarie J. P. L., die verschil lende goederen ten nadeele van het Crisis- Comité had ontvreemd. Doch hiermede was het geenszins afge- loopen. Het bleek, dat de malversaties bij den wethouder van Sociale Zaken en Financiën P. C .L., die ook voorzitter van Maatschap pelijk Hulpbteoon was, en den administra teur van Maatschappelijk Hulpbetoon W. de W. haar bron vonden. Deze hadden tezamen over geld en goe deren van het plaatselijk Crisis-Comité en Maatschappelijk Hulpbetoon beschüct en andere personen daartoe aangezet. Door de Rechtbank te Middelburg waren wethouder P. G. L. en de secretaris-pen ningmeester van Maatschappelijk Hulpbe toon, W. de W. veroordeeld tot gevangenis straffen van resp. 6 en 4 maanden. P. G. L. had n.l. eenige rollen linoleum, toebehoorende aan het Crisis-Comité aan de W. gegeven voor de stoffeering van zijn wo ning, welke hij van Maatschappelijk Hulp betoon had gekregen. L. had daartoe geen recht, omdat het ge meentebestuur een verzoek tot stoffeering van dat huis had afgewezen. Ook waren meubelen gekocht van de fir ma Pervoost voor de inrichting van de wo ning, van de W., doch omdat hiervoor evenmin toestemming was gegeven werden èn meubelen èn linoleum op een rekening gezet voor een bureau, welke uitgave wèl door B. en W. gesanctionneerd was. Bovendien had wethouder P. G. L. eeni ge collectanten aangespoord om geld rnt collectebussen te nemen. De W. had zich al deze geschenken la ten aanleunen, meegeholpen aan verval- sching van de specificatie van de meube len en bovendien bij den secretaris van het plaatselijk Crisis-Comité kleederen en goederen weggehaald ten behoeve Van Zijn broer. Voor het Hof werd allereerst de zaak te gen den secretaris-penningmeester van Maatschappelijk Hulpbetoon W. de W. be handeld. De W. beweerde, dat de goederen, uit het magazijn van het Crisis-Comité wegge haald, aan zijn broer, die armlastig was, en niet aan hem, verdachte, waren gege ven. Het tweede feit noemde de president van het Hof mr. D. Lodder ernstiger. Hij had Pervoost de valsche specificatie gedicteerd, dit was minderwaardig en onsympathiek. Als eerste getuige verscheen de secretaris van het crisis-comité J. P. L-. voor het Hof, die toegaf kleedingstukken aan verdachte tc hebben gegeven. Het blijkt verder, dat getuigen J. P. L. voor de verschillende feiten door de Mid- delburgsche Rechtbank voorwaardelijk is veroordeeld. Daarna verschijnt de meubelhandelaar Pervoost voor het hekje. Deze had, meubelen voor het kantoor van Maatschappelijk Hulpbetoon gele verd. Getuige wist niet meer hoeveel er waren geweest. Op aandrang van de W. had getuige een kwitantie geschreven. Toen de W. er eenige meubelen en eenige rollen linoleum bij wilde zetten, die niet geleverd waren, had getuige geprotesteerd, maar de W. had gezegd: „ja, maar we moeten de post toch sluitend maken." Tenslotte verschijnt dan wethouder P. G. L., die in deze zaak als getuige wordt gehoord. Verdachte de W. had als secretaris-pen ningmeester een gratis ambtswoning van Maatschappelijk Hulpbetoon, de stoffee- Christiaanse. De Bruin en Willems zijn uitgespeeld en staan met 4^ uit 7 ook het beste. In de 2e klasse A won Vlasveld van Zandvliet, Remouchamps van Blonk, Vis ser van Baart. De partij VisserNeuteboom is remise gegeven. C. van Veen en daarna Visser staan het beste. In 2 B speelde van Atten remise met Jager en van den Wijngaard heeft gewon nen van De Graaf. Van Atten komt in de eindgroep met 5% uit 7. Daarna heeft de Jager de beste kansen. In 2 C won Van Schayck van Van Gel der, De Witte van Van Schayck en van Van Ooijen. De Witte komt in de eindgroep met 6 uit 7, vervolgens heeft van Schayck de beste kansen. In de 3e klasse is de nog resteerende partij SchoutenMieloo zonder verder spelen door Mieloo gewonnen gegeven. Schouten behaalde 5 uit 7 en Mieloo 3^. Nu zijn er nog 36 partijen overgebleven. Het meerendeel daarva zal hedenavond in Hotel Centraal aan de Breestraat uitge speeld worden. Aan de spelers, die dezen avond zonder dringende redenen wegblij- I ven, zal een verliespunt gegeven worden. De K. N. A. C. schrijft ons: De lente heeft haar intrede gedaan. Vele stedelingen, die overwinterd hebben in muffe kantoorlokalen en de stadsche lucht nog in de kleeren hebben zitten, zullen van de a.s. Paaschdagen gebruik willen maken om juichend de lente tegemoet te gaan. Zij zullen naar buiten willen trekken om te g- nieten van de ontluikende na tuur. Voor de talloozen, die met de Paschen in hun automobiel een mooien tocht willen maken zendt de K. N. A. C. ons twee rou tes, die zich in verband met de weersom standigheden welke aan de nog prille len te eigen zijn, bijzonder leenen voor een plei- zierig tochtje. de route over de Hooge Veluwe dan volgt men de richting Hoenderlo (13 K.M.) en vandaar uit den weg naar Otterlo. Na on geveer een K.M. of 3 te hebben gereden vindt men aan de linkerzijde den ingang van de Stichting het Nationale Park de Hooge Veluwe. De toegangsprijs voor een auto bedraagt 1.(bestuurder vrij), voor volwassenen 0.25 en kinderen 0.10. Nu rijdt men over dit aan uniek natuurschoon zoo rijke Park langs de op het terrein aan gegeven route. De uitgang vindt men bij Oud Reemst. Hier vandaan volgt men den weg naar Oosterbeek, waar ook de route die van Apeldoorn uit langs de Veluwezoom leidt uitkomt. Laatstgenoemde voert den automobilist over BeekbergenLoenen Tochtje door Zuid- Limburg. Roermond is hier als uitgangspunt geko zen, maar vanzelfsprekend ken ook deze tocht op ieder willekeurig punt langs de route worden aangevangen om van daar uit te worden „rondgereden". Van Roermond uit rijdt men over Echt-* Susteren en Buchten naar Born (22 K.M.). Tusschen Born en Obbicht (de volgende plaats) kruist men het JulianakanaaL Van Obbicht via BergUrmond en Stein naar Elsloo (7 K.M.). Vervolgens naar Beek en. Hussenberg. Bij het verlaten van dit ge hucht heeft men plotseling een prachtig ge zicht op de mooie Maas-vallei. Door het dal loopt het Julianakanaal terwijl rechts daarvan de Maas zich door het vruchtbare land slingert. Aan de horizon ontwaart Boschrijke Paaschroute langs en over de Veluwe. Deze tocht kan- van ieder routepunt uit worden begonnen en „rondgereden". Als uitgangspunt is in de beschrijving Utrecht gekozen. Hier vandaan rijdt men over de Bilt, Bilthoven, Lage Vuursche en Baarn (24.5 K.M.) naar het, op het oogenblik in het brandpunt van de belangstelling staan de Paleis Soestdyk (8.5 K.M.). Naar Amersfoort is het dan nog 12 K.M.. Hier volgt men de richting Nijkerk om over Putten, dwars de Veluwe over te steken naar Apeldoorn langs Garderen, Staverden, Uddelermeer, het Aardhuis en Paleis Het Loo. De hier opgegeven route voert dwars door de bosschen en als het weer een beetje meewerkt, zullen de tochtenmakers volop kunnen genieten van de ontwakende Lente. De afstand van Amersfoortt naar Apeldoorn langs dezen weg bedraagt 63.5 K.M. In Apeldoorn kan men tweêe wegen kiezen. De eene leidt over de Hooge Ve luwe, de andere - voert den automobilist langs de Oostelijke Veluwezoom. Kiest men ZilvenEerbeekDieren en Rhederoord (31 K.M.). In Rhederoord rijdt men niet rechtuit maar slaat men rechtaf den weg in die een onvergetelijken rit door de On zalige Bosschen, aan den tocht toevoegt. Men komt dan weer uit bij Rheden en volgt daarna de weg naar Arnhem (12.5 K.M.) In Arnhem wendt men het stuur weer in Noordelijke richting, naar Schaarsbergen, dan Westwaarts naar Oosterbeek-Hoog om vervolgens via Oosterbeek-Laag een be zoek aan kasteel Doorwerth te brengen (22.5 K.M.). Van Doorwerth rijdt men over RenkumWageningende Grebbeberg RhenenLeersumHuis te Maarsbergen Huis te MaarnQuatre Bras en de Leus- derhei naar Leusden (50 K.M.) In Leusden slaat men de Laan 1914 in en vólgt den weg over SoesterbergHuis ter HeideZeist en de Bilt om in Utrecht den tocht te be sluiten. Indien men de laatstbeschreven route volgt dan bedraagt de totale afstand 232 K.M. Gaat men over de Hooge Veluwe zooals boven is omschreven dan wordt het totaal aantal K.M.'s 209. Een tweede, zeer aanbevelenswaardige tocht is een de beboschte heuvels van Belgisch Limburg, warboven zich de pyramided van het kolenbekken van Genck verheffen. De route gaat nu via GeulleBrommelen— BumieAmbyCadierMargraten*—1Ter lindenKasteel HoogerutsSlenaken en Heyenraat (26.4 K.M.), om vervolgens Epen te bereiken. Vóór Epen geniet men rechts een prachtig ruim uitzicht. Beneden op Belgisch grondgebied ziet men het kasteel Bensdael. Van Epen naar MechelenVijlen en ver volgens naar Vaals, alwaar men in het uiterste hoekje van Limburg is aangeland. Nu wordt den terugweg aangevangen over LemiersNiswijlreWahlwijlreWittem— Wijlre Schin op Geul naar Valkenburg (32 K.M.). Van Valkenburg over Vilt en Berg naar Maastricht. Van Maastricht uit rijdt men in Noordwaartsche richting over Beek Geleen en Sittard naar Roermond, waar men dus weer op het uitgangspunt is aan geland. (Totale afstand 132 K.M.). Deze route voert door een der mooiste ge deelten van Nederland en indien het weer eenigszins medewerkt kan men volop ge nieten van een mooien tocht, die ons een mooie lente belooft. De K. N. A. C. wenschfc u een voorspoe- digén en prettigen tocht. ring kreeg hij er echter niet bij. Wethouder L. had daarom voor de noo- dige stoffeering gezorgd door hem de meu belen en het linoleum te verstrekken. Wat de specificatie van de meubelen betreft, gaf getuige toe, dat hij tot een valsche opsomming had aangedrongen om het wegnemen van het linoleum goed te maken. Mr. Lodder: Dat is corruptie, het ergste, dat er in een laiwL gebeuren kan. Mr. A. Rombach, requisitoir nemend, achtte de heling van de goederen uit het magazijn bewezen. Het vervalschen van de specificatie be schouwde spr. wel als een groote onbehoor lijkheid, doch kon deze niet als een straf baar feit zien. Het derde feit, het gebruiken van de ge schonken meubelen, vond mr. Rombach niet zoo erg. Het was eigenlijk geen toe eigenen, alleen maar in gebruik hebben. Spr. kwam tot de conclusie, dat de feiten in het licht van den algemeen en fraudu- leuzen toestand, welke bij het Crisis-comi té heerschte, moeten worden gezien. De advocaat-generaal vond de straf van de Middelburgsche rechtbank dan ook te zwaar en eischte wegens de bewezen heling een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier ma a n d e n met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van veertig gulden subs. 20 dagen hechtenis. De verdediger mr. P. C. Adriaanse te Middelburg sloot zich grootendeels bij het requisitoir aan, doch achtte ook het eerste feit niet bewezen en concludeerde tot vrij spraak. Pleiter wees er nog op, dat de wethouder L. in Vlissingen een onbeperkt gezag ge noot, zoodat alles wat hij sanctioneerde als voor rechtmatig werd aangezien. Hiervan zijn velen de dupe geworden, zoo ook deze verdachte, die overigens zeer gunstig be kend staat. Indien verdachte schuldig wordt verklaard, drong spr. met klem op een voorwaardelijke straf aan. Nadat gepauzeerd was, werd de zaak te gen oud-wethouder P. G. L. behandeld. Bij de behandeling van de zaak tegen oud-wetheouder L. vormde alleen het uit lokken van verduistering een nieuw punt van bespreking. Verdachte had op verschillende reizen van Vlissingen naar Den Haag voor het crisis-comité vrij groote verteringen ge maakt, doch had slechts de onkosten van den trein vergoed gekregen. Om zich geheel schadeloos te stellen, had hij eenige collectanten van het crisis-comi té aangespoord om geld uit de collectebus sen te nemen. De secretaris van het crisis-comité, J. P. L. die als getuige gehoord werd, ver klaarde van de collectanten het geld te hebben gekregen en aan verdachte te heb ben ter hand gesteld. Na dit korte onderzoek nam de advo caat-generaal, mr. Rombach, requisitoir. Wat het geven van de toestemming tot het wegnemen van kleeren en goederen van het crisis-comité betreft, dit was, evenals het wegnemen zelf, een onbehoorlijkheid, maar leverde, volgens spi. geen strafbaar feit op. Het was zeer zeker een uitlokking, maar geen strafbare uitlokking. Wat betreft het in ontvangst nemen van de gelden uit de collectebussen, dit vond mr. Rombach een geval van heling. Ten slotte achtte de advocaat-generaal het uitlokken van het maken van de ver- valschte specificatie, evenmin als het eer ste, een strafbaar feit. Aleen blijft dus de heling als strafbaar feit. Spr. nam in aanmerking, dat verdachte zich met het geld uit de collectebussen niet heeft willen /errijken. Ook wees mr. Rombach op de zaak, welke thans nog te gen verdachte loopt. Hierdoor is verdachte al voldoende gestraft, zoodat spr. thans een voorwaardelijke gevangenisstraf eischte van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. L. G. A. van Geldrop Meddens uit Utrecht kon zich, evenals zijn confrère des ochtends voor een groot deel bij dit requisitoir aansluiten. Bovendien wees pleiter op de diensten, welke ver dachte het crisiscomité heeft bewezen. Spr. vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 7 April. Vervolgens stonden nog in hooger beroep teercht de collectanten H. V„ C. G. en A. B. uit Vlissingen. Wegens diefstal had de rechtbank te Mid delburg hen ieder tot een maand gevange nisstraf veroordeeld. De drie verdachten hielpen vaak met het opruimen van kleeren van het crisis-co mité en de secretaris van het comité gaf hun wel eens wat mee -«aar huis. Later hadden zij ook uit eigen beweging eenige goederen mee naar huis genomen. Uit de getuigenverklaringen van den se cretaris bleek, dat deze nogal gemakkelijk was met het geven van toestemming. De procureur-generaal achtte de feiten bewezen. Zij illustreeren de wijze, waarop het beheer van de goederen in het maga zijn is gevoerd. Spr. vorderde voor alle drie verdachten een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met een proeftijd van 3 jaar. Mr. J. J. Heijze, te Middelburg, raadsman van den verdachte G. vroeg voor zijn cliënt vrijspraak, omdat niet is bewezen, dat de verdachte de goederen met het oog merk van wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen. Mr. P. C. Adriaanse, raadsman van den verdachte V., bepleitte eveneens vrijspraak. Uitspraak in al deze zaken 7 April. ZIJN MEISJE MET MES GESTOKEN. Een nog jongeman, een slagersknecht, stond gisteren voor de Amsterdamsche rechtbank terecht, verdacht van poging tot zware mishandeling. Een geval, zooals de rechtbank de laatste maanden herhaaldelijk te berechten heeft. In dolle drift heeft de jongen, geplaagd door het meisje, een mes getrokken en naar haar gestoken. Zij liep slechts een geringe wonde in de borst op; alles liep goed af en de jongen, die eenige weken in voorarrest heeft doorgebracht en op verzoek van zijn verdediger in vrijheid werd gesteld, heeft berouw. Geen oogenblik had hij de bedoe ling haar ernstig te verwonden, maar ze plaagde me zoo. De verdediger mr. H. la Croix toonde ge tuigschriften; hij was vroeger bij de ma rine in dienst en zijn superieuren zijn vol lof over hem. Het meisje kreeg een ernstige repriman de van den president: „U hebt een gevaar lijk spelletje gespeeld met dezen jongen en ook met anderen.ik waarschuw u voor uw verder leven, u ziet nu wat de gevolgen zijn". De officier van justitie, mr. de Mui nek Keizer, rekening houdende met de houding van het meisje, vorderde vier maanden ge vangenisstraf. De verdediger mr. la Croix bepleitte een straf gelijk aan de voorloopige hechtenis in combinatie met een lichte voorwaarde lijke straf. Vonnis 7 April, ^Bekent u uw misdaad?" „Neen, meneer de rechter, mijn advo caat heeft mij van mijn onschuld over tuigd!'8

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14