SPORT Fraaie zege van het voorl. Ned. elftal op een Engelsche prof. club. DONDERDAG 25 MAART 1937 Ut, LE1U5CHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie de Graal Dioc. gymnastiekwedstrijden op den tweeden Paaschdag te Amsterdam. Het vorig jaar hebben onze lezers reeds eenig idee kunnen krijgen van de totstand koming van den groei van de sportorgani satie als onderdeel van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „de Graal". Het pleit voor de gezondheid van die sportorganisatie, zoo na verloop van weer een jaar te kunnen constateeren, dat zij nog steeds groeiende is. Telde de meisjessport het vorig jaar 2800 sportleden, thans is het aantal gestegen tot 3400, niet meegerekend, de z. g. losse clubs als ten nis, zwemmen en clubs voor alle openlucht spel etc., die in den zomer, zoowel in de steden als in de Graalwr.chten in groote getale ieder jaar weer gevormd worden. De oorzaak van de stijging van dit sport- ledenaantal is te vinden in de uitbreiding van de hockey en turnafdeelingen. De toe getreden hockeyclubs zijn: Thor, Wils kracht, The Unity allen te Amsterdam; de Alkmaarsche hockeyclub L. H. S. en de Haagsche Keep Fit. Hierdoor werden de wedstrijdmogelijkheden voor de reeds eer der bij den Sportraad van de Graal aan gesloten hockeyclubs grooter. Het hockey- seizoen kon dank zij het gunstige weer vrij vlot verloopen. Waarschijnlijk zal het hockeyseizoen besloten worden met een hockeydag te Overveen, een reünie dus, van alle clubs, die dezen winter hebben meegespeeld in de competitie. De aanwinst voor de turnafdeeling be staat uit het toetreden van: S. M. L. I te Gouda, G. V. O. te Krommenie, Sportlust te Amsterdam en K. T. V. te Vlissingen. Alvorens den gang van zaken voor de a.s. Gymnastiekwedstrijden te bespreken, laten wij voor onze lezers het gecompri meerde oordeel van de T. C. betreffende het wedstrijdwezen in. het algemeen en den gymnastiek wedstrijd in het bijzonder vol gen. „De wedstrijdidee zal steeds, mits oor deelkundig toegepast, de algemeene ani mo voor een sport vergrooten. Door een wedstrijd wordt gelegenheid gegeven de verworven vaardigheid '■e toonen, waar door een natuurlijke drang bevredigd wordt. De kampidee, die een wedstrijd steeds meebrengt en die dan gericht is op het behalen van de overwinning, op het veroveren van den prijs, vormt een ge zonden prikkel ter inspanning. Naar de mate van inspanning, die men zich ge troost om vaardigheden te verwerven of toe te passen, naar die mate zal ook groo tend eels het voordeel, de waarde kunnen afgemeten of bepaald worden. En als zoo danig zijn wedstrijden van groot belang, om den goeden invloed van de sport tot het hoogste effect te brengen, Gaat het bovenstaande op voor de sport in het algemeen, voor de gymnastiek wordt die wedstrijdwaarde nog verhoogd, omdat bij de gymnastiekbeoefening wedstrijden betrekkelijk weinig worden toegepast en hierbij een wedstrijd door de welkome af leiding of afwisseling dus dubbel animee- rend zal werken. Vooral een gymnastiek- wedstrijd moet vaardigheden van den meest alzijdigen aard vragen, omdat de waarde van de gymnastiekbeoefening juist ir haar veelzijdige beinvloeding en ont wikkeling gelegen is. Deze veelzijdigheid behoort echter weer rekening te houden met of ingesteld te zyn op den eigen aard van het individu, zoodat er wel degelijk verschil zal moeten zijn In een wedstrijd voor turnsters en die voor turners. Dit ver schil zal uitgedrukt moeten worden in de oefenstof, alsmede ;n de te gebruiken toe stellen en de indeeling der wedstrijden. Bij turners zal bijv. het krachtelement meer overheerschen dan bij turnsters. De turnsters zullen in fijnere beheersching in meer soepelheid gerichte oefeningsvor- men, met meer geëigende behendigheid haar natuurlijke aanleg di nen, en tot ont wikkeling kunnen brengen. Het gevaar dreigde, dat onze meisjesgymnastiek, voor al aan de toestellen, haar eigen cachet ging verliezen, althans veel van haar eigen aard ging inboeten, eenerzijds door het ver keerde voorbeeld, dat „anderen" in dit opzicht geven, anderzijds door het over drijven van de wedstrijdbeteekenis en het daarmee gepaard gaande steeds maar wil len opvoeren van het technisch peil. Dit laatste ging men dan verstaan in „manne- lyken zin"! Deze wedstrijden trachten juist in de voorgeschreven oefeningen het vrouwelijk element tot zijn recht te doen komen, waar door de zwaarte van de oefenstof niet kan bepaald worden naar de ^eveelheid spier kracht noodig bij de uitvoering, maar waarbij de elementen soepelheid, beheer sching, behendigheid ook in aanmerking 'behooren genomen te worden en op de juiste waarde behooren te worden geschat. De indeeling van het eige.i gekozen werk in gymnastische oefeningen, volks- en rei dansen, en kunstuitingen (ballet en dans) is gebaseerd op de practisch toepasselijke oefeningswijzen waartoe zich de gymnas tiek voor het meisje juist zoo by uitstek leent." Tot zoover de techniek. Voor de derde maal zullen dit jaar de Diocesane Graalwedstrijden gehouden worden. Na Rotterdam en Haarlem heeft thans Amsterdam het genoegen de tweede Paaschdag gastvrouwe te zijn voor de turnsters van het heele Diocees. De wensch van den zeer eerwaarden heer Directeur A. Vollaerts, die vorig jaar in zijn slot- speech tot de turnsters zei: „Amsterdam verwacht jullie volgend jaar met 1000" is werkelijkheid geworden. Op de A-wed strijden na (turnsters in drie graden), waarin evenals vorig jaar 9 groepen uit komen, zijn de inschrijvingen belangrijk toegenomen. Voor de B.-wedstrijden (turn sters in twee graden) hadden in 1936 14 en nu 18 ploegen ingeschreven, terwijl de C.-wedstrijd (turnsters in een graad) het vorig jaar 37 en nu 44 ploegen telt. De D- of adspirantenwedstrijd, omvatte het vo rig jaar 51 groepen en telt nu 59 groepen. Tot slot hebben voor het eigen gekozen werk in totaal 31 groepen ingeschreven tegen vorig jaar 27. Omtrent den uitslag van den wedstrijd kan men zich aan geen voorspelling wa gen. Er valt enkel te memoreeren, dat de Bisschopsbeker, die voor twee jaar geleden door Z. H. Exc. Mgr. J. J. Aengenent z.g. werd beschikbaar gesteld, dit jaar in den A-wedstrijd verdedigd moet worden door Wilskracht Amsterdam. De beker voor de B.-wedstrijden geschonken door den Hoogeerwaarden Heer Deken T van Hees- wijk te Rotterdam is reeds tweemaal door A. L. O. te Rotterdam gewonnen. Zal deze beker dit jaar weer in Rotterdam blijven? Achilles Amsterdam, die in het gelukkig bezit is van den Maasbode-beker verde digt deze in de C.-wedstrijden, terwij] O. D. O. Amsterdam zal moeten kamoen om den Sportraadbeker die destijds voor het „Eigen werk" is beschikbaar gesteld. Hoe veel adsniranten-groenen zullen dit jaar den gelen, groenen of zelfs den rooden wimoel (welke tot nu toe nog nooit kon worden uitgereikt! aan haar clubvlag ver dienen? De algemeene belangstelling gaat niet alleen uit naar de technische prestaties, maar ook naar de organisatie "an den snort dag als zoodanig. Het Söortcentrum Am sterdam is nog bezig ae laatste voorberei dingen te treffen om den dag goed te laten slagen en de turnsters een prettige ont vangst te bereiden. In den loop van deze week zullen nog nadere bijzonderheden worden -ekend ge maakt. BILTARTEN Nederlaagwedstrijden V. I. O. S. Door de Biljartver. V. I. O. S. (Lisse) worden in het clublokaal van den heer v. Diemen te Lisse, n< houden, waaraan eenige eenigingen deelnemen. L. U. T. O. Lisse wist V. I. O. S. een ne derlaag van 250 carb. toe te brengen door welk resultaat deze vereeniging een zeer goede kans maakt voor den eersten prijs. De partij C. Th. Duivenvoorden, L. U. T. O. en J. Diedericks V. I. O. S stond op zeer hoog peil. C. Th. Duivenvoorden wist een fraai gemiddelde te behalen van 10.71. Het verloop van den wedstryd is: pnt. brt. h.s. gem. C. Th. Duivenvoorden 150 14 35 10.71 (L. U. T. O.) J. Diedericks (VIOS) 81 14 18 5.78 G. C. Degger A. v. Diemen 150 20 27 7.50 128 20 21 6.40 P. Duivenvoorden Jr. 150 32 41 4.68 J. Bos 96 32 15 3.— C. Faas 150 22 27 6.81 G. Diedericks 45 22 6 2.04 L. U. T. O. I Lisse 600 en V. I. O. S. I Lisse 350 carb. L. U. T. O. wint dus met 250 carb. Nederlaagwedstrijden L. U. T. O. Voor de 2de klasse speelden in het Bonds gebouw L. U. T. O. II (Lisse) en S. D. O. (Den Haag). L. U. T. O. II wist met 70 carb. te winnen. De uitslag luidt: A. Kok (S.D.O.) H. Verdel (L.U.T.O.) C. Stouteman A. van Dijk P. Vucht J. Langeveld D. Krens A96 58 9 1.65 G. van Eik 150 58 13 2.58 L. U. T. O. Lisse 539 en S. D. O. Den Haag 469 carb. L. U. T. O. wint met 70 carb. 95 42 12 2.02 150 42 23 3.57 128 52 20 2.41 150 53 13 2.83 150 29 41 5.17 89 29 18 3.06 ROEIEN CAMBRIDGE DOOR OXFORD GESLAGEN. Eerste overwinning na 1923. Onder overweldigende belangstellin is gisteren voor de 89ste maal de traditioneele roeiwedstrijd tusschen de achten van de universiteiten van Oxford en Cambridge gehouden. Na sedert 1923 geen enkele overwinning meer te hebben behaald, heeft Oxford thans na een schitterende race met drie lengten gewonnen. De baan, welke van Putney naar Mortlake voerde over een afstand van 4 «4 mijl, werd in den tijd van 22 min. 39 sec. afgelegd. LUNGEN NAAST BAKHUYS SCOORT DRIE VAN DE VIJF DOELPUNTEN. Ook de Engelschen konden nog wat leeren. Een oefenwedstrijd van het voorloopig Ned. elftal vóór 'n internationalen wed strijd draagt steeds een bijzonder karak ter, wel voornamelijk hierin bestaande, dat de spelers zich nimmer geheel gtven. In dit opzicht verschilde de wedstrijd, welke gistermiddag op het Sparta-terrein te Rotterdam gespeeld werd, niets van de vorige. Dat desondanks deze ontmoeting een 51 zege op 'n goede Engelsche ploeg op leverde, levert het bewijs, dat het peil van onze spelers zeker vooruitgaande is. Ipswich Town, de tegenstander van gis termiddag speelde lang geen onverdien stelijk spelletje, was in- techniek en bal behandeling de Ned. spelers dikwijls de baas, maar moest tenslotte door gebrek aan schotvaardigheid, oorzaak van een te ver doorgevoerd koit spel toch het onderspit delven. Maar deze oefenwedstrijd was vooral voor de Ned. spelers van beteekenis, om dat het hier het experiment Bakhuys Lungen naast elkaar betrof. Dit experiment nu mogen we uitstekend geslaagd noemen. In den beginne was het misschien wat onwennig, doch later vlotte het spel uitstekend en de Technische en Keuze-Commissie zullen er ongetwij feld geen spijt van gehad hebben, dat zij thans Lungen een kans hebben gegeven naast Bakhuys. De A. F. C.-'er had dit gistermiddag tegen, dat hij den geheelen wedstrijd door sterk geschaduwd werd. De midhalf Cowie week niet van zijn zijde en alleen goed openspel met voorzetten van de vleugels is in staat een dergelijke be schaduwing onschadelijk te doen zijn. Dat Lungen desniettemin drie fraaie doelpun ten heeft weten te maken vooral het eerste was een juweeltje getuigt van zyn kunnen, 't Was echter ook mede een gevolg van het feit, dat Bakhuys zeer onzelfzuchtig speelde en de door hem ge maakte kansen door anderen, vooral ook door Lungen benutten liet. Het spel van dit Nederlandsche ploegje, zooals we er toch wel drie of vier kun nen samenstellen, heeft den Engelschen ongetwijfeld leering gegeven. Immers voetballen is nog wat meer dan goede techniek en goede balbehandeling. Er wa ren nog niet zooveel Hollandsche doel punten gemaakt, of de Engelschen gingen het Hollandsche aanvalsspel zelfs navol gen. Zij lieten hun systeem van kort sa menspel varen en gaven de vleugelspe gels meer te 'doen.'Dat-dit uiteindelijk geen succes had was naast het goed doel- verdedigen van Halle een gevolg van de eeuwige fout, dat het binnentrio steeds van te korten afstand wilde schieten. Dat ook verre schoten succos kunnen hebben, be wezen de Hollandsche doelpunten. Het eerste van Lungen uit een van 40 meter afstand door Bakhuys naar vo ren geplaatste bal ineens gescoord was daar een prachtig bewijs van. Lungen en Bakhuys hebben de twintig duizend Hollanders, die dezen kamp aan schouwden, doen genieten. Maar ook de andere spelers verdienen ongetwijfeld lof. v. Nellen was uitstekend op dreef en dankte het aan zijn uitstekend doorzetten, dat de score voor het Ned. elftal geopend werd, ook al kwam het doelpunt van een Engelschen voet. v. Spaandonck speelde beter dan in den wedstrijd tegen de Roode Duivels en toonde ondanks hij ook enkele goede kansen miste een beheerscht speler te zijn, die doelpunten kan maken. Wels tenslotte, de lijfde man in de voorhoede, speelde eveneens zeer verdien stelijk, had als steeds zijn kleine gestalte tegen en dat naast een back, die 30 c.m. grooter was, maar hy wist desondanks toch menige gevaarlijke situatie voor het En gelsche doel te scheppen. In de middenlinie was Pellikaan de bes te. Gabriels en v. Gooi kwam er eerste na de rust beter in, hoewel beiden moeite hadden zich aan het spel aan te passen. Caldenhove was zijn plaats weer ten volle waard, Weber viel spoedig uit en schijnt toch de oude niet meer te zijn. Zijn plaatsvervanger v. Asten (Velox) was in den beginne vrij zwak, doch speelde na de rust niet onverdienstelijk. Halle maakte in het begin enkele fout jes, maar herstelde zich daarna voortref felijk. De wedstrijd. Als scheidsrechter v. d. Meer laat be ginnen, staan de volgende ploegen tegen elkaar: Voorl. Ned. Elftal: Halie Weber Caldenhove Pellikaan Gabriels v. Gooi v. Spaandonck Lungen Bakhuys Wels v. Nellen Williams Bruce Carter J. Sowesby Hays Blacwell Cowie Perritt Parry Thompson Houldsworth Ipswich Town De rechtsbinnen Sowerby was de eenige amateur-internationaal in dit elftal. Het begin is voor de Nederlanders. Bak huys miste dra een voorzet van v. Nellen, doch Pellikaan ving den teruggeschoten bal op, drong op en loste een verraderlijk hard schot, dat juist langs het doel ging. v. Lungen roert zich uitstekend, maar kwam herhaaldelijk in botsing met Cowie die hem zwaar dekte. Tot tweemaal toe krijgt v. Spaandonck een kans, doch hij schiet juist naast. Na 10 min. komt het Holl. overwicht tot uitdrukking in een cor ner, maar deze wordt afgeslagen. Het En gelsche doel komt dan opnieuw in gevaar, als een der backs terugspeelt op den kee per; deze mist, doch de bal stuit juist te gen de paal. Na 14 min. valt Weber uit en hij wordt vervangen door v Asten. De Holl. aanvallen blijven voortduren. Lungen en Bakhuys spelen goed samen, maar een der backs kan r grijpen, v. Nel len evenwel, die tot dicht bij het doel door gedrongen is, zet door, een schermutseling ontstaat en als Thompson tenslotte hard wil wegtrappen, schiet hij het leer tegen v. Nellen aan, waarop dit via den D. H. C.-er in de touwen verdwijnt (10). De Engelschen zijn in het veld over het algemeen niet zwakker, maar tal van aan vallen loopen op het korte samenspel dood. De uit de achterhoede of midden linie naar den midvoor geschoten ballen worden bijna steeds door dezen naar de enkele meters naar achter opgestelde binnenspelers geplaatst, maar inplaats dat deze dan schieten, beginnen zij het samen spel opnieuw en de verdediging weet dan wel van opruimen. We denken de Engelschen gelijk te zien maken, als Halle een schot onvoldoende stopt, doch hij weet den bal nog juist voor de doellijn vast te grijpen. Langzamerhand worden de gasten dan sterker en uit een mooien open aanval, ge leid door Hays, die fraai voorzet, waarbij Halle te vroeg naar den bal springt wordt de stand door Sowerby gelijk gemaakt. (1—1). Het lijkt wel of de Hollanders daarop hebben gewacht. Aanval op aanval volgt weer en een daarvan heeft op prachtige wijze succes. Als v. Gooi ien bal aan Bak huys geeft, plaatst deze vanaf de middel lijn met een afgemeten pass naar Lungen, die 30 met deze jaagt het leer ineens met een formi dabel schot langs den keeper, die blijkbaar volkomen verrast was (21). Nog enkele seconden en het is rust. Het begin van de tweede helft is vrij saai. We vreesden, dat de Hollanders zich met den 21 voorsprong alweer veilig waanden. Zelfs kwamen de Engelschen weer meer voor het doel ei kregen zij een opgelegde kans, toen v. Asten het doel on gedekt liet om Caldenhove, die in duel was met Hays, bij te staan. De Engelsch- man bleef echter winnaar. Hij geeft den bal door naar den vrijstaanden Carter, die maar voor het inschieten heeft, doch Halle loopt tegelijkertijd uit en het schot mist ten eenenmale zijn uitwerking door dat de bal tegen Halle aankwam. In deze periode spelen de Engelschen een uitgesproken open spel, maar de ver dediging weet desondanks staande te blij ven. Als er 20 min. gespeeld is, komen de on zen weer meer in den aanval en v. Spaan donck geeft een nummertje solo-spel te aanschouwen, dat velen het ergste doet vreezen, vooral als de back Thompson zijn keeper te hulp komt. Toch weet v. Spaandonck met een fraai schot tusschen beide spelers door den voorsprong te ver grooten. (31). Er komt dan weer meer leven in den Holl. aanval, Bakhuys is zeer actief, Lun gen sjouwt dat het een lust is en in de laatste tien minuten weet de Amsterdam mer nog tweemaal op fraaie wijze te doel punten, zoodat het einde een fraaie 51 zege bracht. FEIJENOORD—BEERSCHOT. Samenstelling der elftallen. Voor den openingswedstrijd van het Feijenoord-Stadion op 27 Maart as. te Rot terdam tuschen Feijenoord en het Belgische Beerschot, zyn de elftallen van deze ver- eenigingen als volgt samengesteld: Feijenoord: Doel: Van Male. Achter: De Groot en Van der Heide. Midden: Bas Paauwe, Kuppen en Van Heel. Voor: Smits, Vrauwdeunt, Vente, Kante been en Linssen. Beer chot Doel: Loomans. Achter: de Pauw en Sijs. Midden: Van Alphen, Meuldermans en. de Winter. Voor: Van den Wouwer, Isenborgs, Brai- ne, Ceuleers en Van den Eijnde. Dit Beerschot-elftal telt verschillende internationals, Raymond Braine, de be roemde oud-Sparta-speler, Isenborghs, de Winter, Van den Eijnde, Ceuleers, Meul dermans, Van den Wouwer, alle namen, welke ook buiten België bekendheid ge nieten. Groote gebeurtenissen werpen haar schaduw vooruit! Op alle A. N. W. B.-wegwijzers in de hoofdtoegangswegen tot het Stadion te Rotterdam, hetwelk Zaterdag a.s. met de voetbalwedstrijd Feij en oordBeerschot in gebruik genomen wordt, zijn aparte bordjes aangebracht, welke in één oogop slag de richting naar het nieuwe sport-el- dorado aangeven. tb Behalve nieuwste verkeer*» voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! Op het Spaita-tenein te Rotterdam speelde het voorloopig Nederlandsch elftal Woensdag een oefenwedstrijd tegen de Engelsche prof-elub Ipswich Town. Een spelmoment

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13