De geschiedenis van het paleis aan den Kneuterdijk STOOMVAARTBERICHTEN UIT DE OMGEVING DONDERDAG 25 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT CERDE BLAD - PAG. 10 Het paleis werd in de achttiende eeuw gebouwd door den bouwmeester Daniël Marot in een cmgeving, waar zich het belangrijkste deel aer geschiedenis van Den Haag heeft afgespeeld. Naar gisteren gemeld, is dezer dagen de verkoop tot stand gekomen van het Ko ninklijk paleis aan den Kneuterdijk te 's-Gravenhage, met bijbehoorende gebou wen, terreinen en tuinen aan de Algemee- ne Friesche Levensverzekering Maatschap pij, gevestigd te Leeuwarden. Naar aanleiding van dit bericht schrijft de Haagsche correspondent van het „Hbld.": Het Paleis aan den Kneuterdijk heeft een geschiedenis, welke van betrekkelijk jon gen datum is. Het Koninklijk Paleis in het Noordeinde, dat eerder is gebouwd, heeft bovendien in den loop der eeuwen een veel grooter vexmaardheid verkregen. Het is in de 18e eeuw gebouwd door den bekenden bouwmeester Daniel Marot, wiens naam o.m. verbonden is aan de restauratie van de beroemde Tréves-zaa! thans in het gebouw van het departe ment van Waterstaat deel uitmakende van het Binnenhof-complex. Marot bouwde het Huis op den Kneuterdijk in een om geving, waar zich een belangrijk gedeelte van de geschiedenis van Den Haag, ja zelfs van Nederland heeft afgespeeld in de 18e eeuw, in opdracht van een der baron nen Van Wassenaar Obdam, eigenaar ook van het kasteel Duivenvoorde onder Voor schoten. Sterker dan in een der andere hui zen in deze omgeving in Lodewyk XIV- stijl, dient men in dit paleis een poging te zien, een Fransch „hotel" te bouwen. Verandering omgeving. Na den dood van koning Willem II is er aan de omgeving van het gebouw veel ver-, anderd. De uitbreiding van de stad, die in het midden der vorige eeuw reeds haar eischen begon te stellen, heeft het grondge bied van het paleis belangrijk ingekrom pen. Het lustoord, dat zich achter het pa leis uitstrekte, en waarvan we zooeven de grenzen in ruwen schets aangaven, maakte plaats voor Parkstraat (vroeger Nachte- gaalspad), Oranjestraat, Amaliastraat, Pa leisstraat en Willemspark met bebouwing, waarvan thans nog zeer veel bewaard is Het grootste gedeelte van den onder ko ning Willem H ontworpen nieuwen bouw werd gesloopt hetgeen door velen niet als een groot architectonisch verlies is be schouwd en alleen het gebouw aan den Kneuterdijk en de genoemde Gothische Zaal zijn gebleven. Wie eenige jaren gele den in het Haagsche gemeente-archief de tentoonstelling van deze omgevingheeft bezichtigd, zal zich herinneren hoe het stadsbeeld zich daar ter plaatse in den loop van de vorige en van deze eeuw heeft ge wijzigd. Sinds de laatste vorstelijke bewo ner, Prins Willem van Oranje, zoon en troonopvolger van koning Willem III, te Parijs overleed, is het paleis verlaten ge bleven, met enkele onderbrekingen echter. Van 1913 tot 1918 heeft het paleis gediend tot ambtswoning van den toenmaligen mi nister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. En nog versch in het geheugen ligt ongetwijfeld de bestem ming van he paleis tot centralen zetel van het Nationaal Crisis Comité en korten tijd ook nog diende het tot huisvesting van het Nationaal Comité voor bijzondere nooden, beide stichtingen, waaraan de naam van Prinses Juliana onverbrekelijk verbonden is. Ten slotte diende het paleis aan den Kneuterdijk nog maar enkele maanden ge leden tot expositie-ruimte voor de vele hu welijksgeschenken, dat het Prinselijk Paar ter gelegenheid van zijn huwelijk heeft mo gen ontvangen. Kort tevoren had het prinselijk bruids paar in dit paleis ook vele huwelijksge schenken persoonlijk in ontvangst genomen en het was ook in he paleis aan den Kneu terdijk, dat de hulde der Amsterdamsche studenten met een estafetteloop, werd aan geboden aan Prinses Juliana en Prins Bernhard. En ook heeft Prinses Juliana nog eens dit paleis, dat algemeen door de Haagsche burgerij werd aangewezen als de toekomstige woning van onze kroonprinses, een avondpartij gegeven aan de leden van het Nationaal Crisis-Comité, toen dat was ontbonden. Uiterlijk paleis weinig veranderd. Aan he uiterlijk van he paleis zelf is weinig veranderd in den loop der jaren. Het grenst nog altijd rechts aan het de partement van Financiën, links aan het bijbehoorende dienstgebouw in de Heul- straat. De tambour op het middenbordes is geruim en tijd verdwenen geweest, maar toen jhr. Van Karnebeek het betrok, is deze weer in eer'e hersteld. Vermoedelijk is dai- uit architectonische overwegingen geschied, want we herinneren ons nog, dat als de mi nister in zijn vorstelijke ambtswoning par tijen gaf, de tambour op haar beurt nog gens overhuifd werd, teneinde bij regen de toiletten en ambtsgewaden van de vele gasten niet te laten bederven. Verder zijn er groote ruiten in de vensters gezet, een keldertoegang naast Financiën verdween en ook de vier schildwachters- huisjes aan de uiteinden van den gevel, aan eiken kant een voor ruiter en een voor een infanterist. Aan de zijde van De Heulstraat stonden eens o.m. de woningen van Prins Hendrik, broeder van Koning Willem III, en van baronesse Van Wassenaar. Later zijn "deze woningen en enkele dienstgebouwen aldaar afgebroken om plaats te maken voor de weinig fraaie Wilhelmina-galerij, die vele Hagenaren zich ongetwijfeld nog zullen herinneren. Deze galerij werd afgebroken om plaats te maken voor het forsche ge bouw van De Nederlandsche Bank, dat dus thans aan het paleis grenst. Wat nu het interieur van het paleis aan den Kneuterdijk betreft, ten tijde van Wil lem II beantwoordde het volkomen aan den prachtlievenden zin van dezen vorst. Rechts van de marmeren vestibule waren de particuliere vertrekken van Zijne Maje steit, op de verdieping die van Anna Pau- lowna. De indeeling van vertrekken en zalen en van de galerij, die naar de Go thische Zaal voert, is thans nog ongeveer dezelfde gebleven. De geschiedenis van de Gothische Zaal is nauw met die van het paleis aan den Kneuterdijk verbonden. In beide echter waxren vele en bovenal kostbax-e schilde rijen en andere kunstvoorwerpen bijeenge bracht. In het paleis hingen of hangen nog, met name in de pax-ticuliere vertrekken van den Koning, in de audiëntiezaal en de eet zaal, onder andere een heilige familie van Murillo, een madonna van Arie Scheffer, een portret van Koningin Sophie door Gal- lait. Enkele van die schilderijen, die het publiek nooit te zien had gekregen, zijn dank zij de gx-oote welwillendheid van H. M. de Koningin geëxposeerd geweest op de tentoonstelling van oude kunst in Haagsch bezit, welke ter gelegenheid van het prin selijk huwelijk in het Haagsche Gemeente museum is gehouden. Ten tijde van koning Willem II vooral, is het paleis aan den Kneuterdijk, dat thans in andere handen is overgegaan, zooals meer huizen, die bewoond zijn geweest door leden van ons vorstenhuis of hunne verwanten, in het Lange Voorhout en op den Kneuterdijk meer naar de Plaats toe, vaak het tooneel geweest van schitterende partijen, recepties en diners. Hoewel het door het onbewoond zijn den laatsten tijd ietwat ongezellig aandeed, kon de aandachtige bezoeker zich in dit kleine paleis niet alleen een zekere verfijnde inti miteit denken, maar ook een kunstzinnige sfeer. Als paleis gaat het bouwwerk van Danie! Marot, bouwmeester ook van de Konink lijke Bibliotheek in het Lange Voorhout, nu verdwijnen, en daarmede een stuk historie van het Or:«ije-Huis, dat juist in de laatste maanden nog zoo in het mid delpunt der belangstelling van het Neder landsche volk heeft gestaan. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. POELAÜ LAUT (thuisr.) vertr. 22 Mrt. van Singapore. KON NED STOOMB. MIJ. HERCULES arr. 24 Maart van Izmir te Istanboul. HERMES, van Al gier naar Amsterdam, 24 Maart 85 mijl Z.W. van Ouessant. ORPHEUS vertr. 24 Maart van Amster dam naar Kopenhagen. VENUS vertr. 24 Maart van Amsterdam naar Hamburg. KON. PAKETV MIJ. RANTAUPANDJANG vertr. 23 Maart van Singapore naar Bandon. ROGGEVEEN van Sjanghai naar Kaap stad vertr. 23 Maart van Algaobaai. TASMAN arr. 23 Maart van Zanzibar te Saigon. KON. BOLL. LLOYD. AMSTELLAND (uitr.) vertr 20 Maart van Santos. SALLAND (thuisr.) vertr. 24 Maart van Dakar. HOLLAND—AMERIKA LIJN. NARENTA vertr. 19 Maart van Vancou ver naar Rotterdam. ROTTERDAM vertx\ 22 Maart van Ba- hia naar New York. LOCHKATRINE van Vancouver naar Rotterdam, arx\ 23 Maart te Livex-pool. SPAARNDAM van Rott rdam naar New York, pass. 22 Maart Lizard. (Verb.). HOLLAND—VVEST-AFRIKA LIJc. AMSTELKERK 24 Maart van West- Afxnka, 1. v. Havre te Rotterdam. JAVA—NEW VORK LIJN.- M.AT^OERA, van Batavia naar New York vertr. 22 Maart van Singapore. ROITERDAMSCHE LLOiD. GAROET vertr. 24 Maart van Rottex-dam naar Hamburg. INDRAPOERA vertr. 24 Maart van Rot terdam naar Batavia. KOTA TJANDI (thuisr.) vertr. 24 Maart van Djeddah. SIBAJAK (thuisr.) vertr. 28 Maart van Marseille. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AGAMEMNON, van Japan naar Rotter dam arr. 24 Maart te Marseille. CLCLOPS arr. 22 Maart van Rotterdam tp Yokohama. MERIONES, Rtterdam-Japan arr. 23 Maart te Honkong. POLYPHEMUS, v. Liverpool naar Bata via vertr. 22 Maai't van Padang. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MU. (HollandAfrika-lijn). HEEMSKERK (thuisr.) vertr. 23 Maart van Mombassa. HDLLEGOM. Meisje onder een auto geraakt. Gistermiddag geraakte het 9-jarig doch tertje van den heer C. Ultee aan de Wil- helminalaan onder een passeerenden auto. Het meisje bekwam daarbij een ernstige heupfractuur. Nadat E.H.B.O. en de genees heer de eerste verbanden hadden gelegd, werd het kind naar het ziekenhuis ver voerd. LISSE Pluimvee-vereeniging. Gisteravond hield de pluimvee- en konijnensportver- eeniging haar 19e jaarvergadering in de „Kleine Vereeniging", onder voorzitter schap van den heer N. Dol. Mede was ter vergadering de beschermheer, de heer J. C. de Haan. De opkomst was beneden het middelmatige. De secretaris bracht zijn jaarvex-slag uit, waaruit bleek, dat het ledental met 11 terugliep en thans 74 bedraagt. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer A. N. Ruigrok, bleek, dat de ontvang sten, inclusief 't saldo 1935, groot f 232.63, bedroegen 379.97, de uitgaven 195.43, zoodat het kassaldo bedraagt 184.56. Be sloten werd punt 8: bespreking 'tentoon stelling, in een daarvoor expresselijk te houden vergadering te bespreken. Blijkens het verslag van de tatoueer- commissie, zijn in het afgeloopen jaar 202 konijnen getatoueerd, hetgeen heeft op gebracht 6.06; de uitgaven hiervoor wa ren ƒ0.66, zoodat dit nog een saldo gaf van 4.50. Besloten werd de bestuursver kiezing aan te houden tot een volgende vergadering. Na de gebruikelijke verloting sluiting. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Voor sommige producten was er dezer dagen een weinig meer vraag. Zoo werd er b.v. wat peen gekocht voor export, waardoor de prijs een kleine stij ging onderging en was de noteering daar door van f0.30 tot f-0.60 per kist van 20 K.G. Er was echter ook nog een gedeelte dat voor f 0.20 gekocht werd, den minimum prijs. Sommige tuindex-s zijn door dit pro duct heen, doch weer andere gaan pas be ginnen. Er is in ieder geval nog meer dan voldoende voorraad. Kroten gingen ook iets beter, alhoewel .de prijs nog slecht is, van f 1.40 tot f 1.80 per 100 K.G. Voor Groene kool werd van f2.40 tot f3.20 per 100 K.G. betaald. De aanvoer van dit product gaat verminderen. Uien bleven stabiel. De kwa liteit was best, vandaar dat van f 2.10 tot f2.30 per 100 kon worden genoteerd. Gele kool komt nog in matig kwantum. Ook daardoor bleef men iets boven den mini mumprijs n.l. van f 1.40 tot f 1.80 per 100 K.G. Roode kool idem, ging voor f 2.30 tot f 2.50 per 100 K.G. Selderieknollen gingen voor f5.50 tot f 8.10 per 100 st. Prei van f3.60 tot f4.10 per 100 K.G. Het is bij gunstig weer alweer te zien in de velden, dat de gewone voorjaarsdrukte nadert. Jammer, dat het land zoo schrikbarend nat is. Bij velen kan wegens de nattigheid zelfs nog niet gewerkt óf niet doorgewerkt wor den. Eerstdaags is het volop tijd voor het aardappelen planten. Met verlangen wordt naar gunstig lenteweer uitgezien. KATWIJK AAN ZEE. Coöp. Boerenleenbank. In „Casa Ca ra" werd de 26e jaarvergadering gehouden der Coöp. Boerenleenbank, alhier, onder voorzitterschap /an den heer L. Kruyt, se cretaris van den Raad van Toezicht. Aan de leden was het gedrukt jaarverslag uitge reikt. Hieraan ontleenen wij het volgende: Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1937 380. Het totaal der dagboekposten was in 1936: 5074. Er wax-en 1448 spaarders, 58 voorschotnemers en 210 rekening-courant- houders. Het saldo der spaarbank was op 1 Jan. 1936 ƒ850.772.63, er werd in 1936 ingelegd 315.812.65 terugbetaald 299.978.69%. Het totaal der spaargelden op 31 December 1936 was "derhalve 866.606.59. Aan voorschotten werd in 1936 terugbetaald 8753.88, het saldo op 31 De cember 1936 was 68.086.94. Aan de leden was in rekening-courant schuldig 86.714 en van hen tegoed ƒ410.990, de omzet be droeg 26.257.70, de winst bedroeg 4119, het reservefonds 54.273.86. Het bestuurs voorstel om de winst over 1936 bij het re servefonds te voegen werd bij acclamatie aangenomen, evenals het voorstel om op het bankgebouw 250 af te schrijven en op het meubilair 150. De rekening en verant woording werden door de vergadering goedgekeurd, nadat de kascommissie bij monde van den heer D. J. Kleen gunstig rapport had uitgebracht. Hierna hadden de pex-iodieke verkiezingen plaats, waarvan de uitslag was als volgt: de heer D. B. Parle- vliet werd herkozen tot lid van het bestuur, de heer P. v. Rijn tot lid van den Raad van Toezicht, de heeren A. Haasnoot Azn. en A. v. d. Oever tot plaatsvervangende be stuursleden. In de commissie tot nazien der rekening over 1936 werden benoemd door den voorzitter de heeren A. Verdoes en A. Haasnoot Gzn., tot plaatsvervangers de heeren M. C. v. d. Berg en W. Vooys. Na rondvraag, sluiting. VOORSCHOTEN. De Ambachtsteekenschool. Gisteravond waren vele ouders van leerlingen, die de ambachtsteekenschool alhier bezoeken, aanwezig om de tentoonstelling te bezich tigen van de teekeningen en werkstukken der leerlingen. Ook waren vele andere be langstellenden aanwezig o.a. de heer A. P. Schram de Jong, secretaris der gemeen te, en W. A. A. J. Baron Schimmelpenninck van der Oye. De leeraren der school, de heeren D. Scheer en N. de Water, leidden de aanwezigen rond en gaven inlichtingen omtrent de tentoongestelde teekeningen en werkstukken. Door drie leerlingen der school waren nog eenige vakwerken ge maakt n.l. een trap door J. Kokshoorn, een kozijn met raam door P. van Wissen en een zinken ornament door A. J. Mens. Aan vier leerlingen werd een diploma uitgereikt voor 'het met vracht volgen van den vijfjarigen cursus en wel voor bouwkundig teekenen aan: H. J. Niersman en A. J. Mens; voor schilderen aan: A. Teunissen en H. Winter kamp. Tevens werden aan de leerlingen: J. Kokshoorn, P. van Wissen en A. J. Mens een prijs toegekend voor de gemaakte werkstukken, texwijl 12 prijzen onder de leerlingen werden verloot. Aan het einde van den avond sprak de heer A. J. Turion een woord van dank tot de leeraren der school, de heeren D. Scheer, N. de Water en G. Verrips, voor het onderwijs, dat zij de zen wintercursus wederom met zulk een groote toewijding hebben gegeven en dankr te de ouders en de belangstellenden voor hunne tegenwoordigheid bij het sluiten van dezen wintercursus. Er is werkelijk mooi werk gemaakt en de tentoonstelling was een bezoek overwaard. Ook Donderdag avond is er nog gelegenheid deze expositie te bezoeken. Volksbond. De Volksbond hield haar jaarvergadering in het R.K. Verenigings gebouw, welke vergadering matig was be zocht. l^a opening en voorlezing der notu len deelde de voorzitter mede, dat aan de besluiten der vorige vergadering uitvoe ring is gegeven o.a. door een schrijven te richten aan het R.K. Werkliedenverbond om de aandacht van dat verbond te vesti gen op den verhoogden levensstandaard. Een verzoek is gericht aan het R.K. Arm bestuur om aan sommige leden pootaard- appelen te verstrekken, doch dit verzoek is afgewezen. Ook de voorstellen aan den Centralen Raad zijn doorgezonden. Hierbij bleek, dat door een misverstand een voor stel van den heer Bancken omtrent de ar- beidersjeugdvereeniging was samengevoegd met een voorstel omtrent naamsverande ring. De Kapelaan protesteerde er tegen, dat in bedoeld voorstel werd beweerd, dat in de St. Josephs-Gezellen-Vereeniging de jongelui niet voorbereid werden tot de ar beidersbeweging. Medegedeeld werd, dat aan het Gemeentebestuur is geschreven over de inning en terugbetaling van den inhoud van muntmeters. Uit een ontvangen schrijven van het Gemeentebestuur bleek, dat hiervoor een zeer bevredigende rege ling zal worden ingevoerd. Hierna bracht de secretaris een uitvoerig jaarverslag uit Vervolgens de penningmeester. Uit diens verslag bleek, dat er over 1936 een batig saldo was van 88.33 y.De inkomsten had den bedragen ƒ506.38 en de uitgaven 418.04. Daar er geen candidaten voor de bestuursverkiezing waren ingezonden en de aftredende bestuursleden zich herkies baar hadden gesteld, werd dit punt zonder meer gepasseerd. Bij het behandelen der Centrale Raadsagenda werd besloten er nogmaals op aan te dringen, dat bewerkt wordt, dat Ixet verbond de contributie voor „Herwonnen Levenskracht" met één cent verhoogt. Ook het voorstel omtrent naams verandering zal worden verdedigd. De voorstellen der afdeeling Anna Paulowna en Dordrecht betreffende kindertoeslag zullen worden verdedigd. Besloten wordt, dat het bestuur een afgevaardigde zal aanwijzen Bij de rondvx-aag werd besloten een schrij ven aan B. en W. te richten over de loonen Krotten in Rijnsburg Huisvesting laat zeer veel te wenschen over Op de vragen van den heer Drees be treffende toepassing van artikel 55 der Wo ningwet in verband met de behoefte aan behoorlijke arbeiderswoningen in de ge meente Rijnsburg heeft de minister van so ciale zaken geantwoord, dat het hem be kend is, dat de huisvesting van tal van ge zinnen in de gemeente Rijnsburg zeer te wenschen laat. Ook met de pogingen van de woning bouwvereniging Spinoza, om in dien toe stand verbetering te brengen, is de minis ter bekend. Hem is gebleken, dat het ge meentebestuur met genoemde vereeniging van inzicht verschilt nopens de wijze, waar op maatregelen tot verbetering zouden zijn te treffen Aangezien het hiervoren bedoelde ver schil van inzicht er toe heeft geleid dat, ondanks jarenlange onderhandelingen en ondanks bemiddelingspogingen, vanwege den minister aangewend, per slot geen practisch resultaat voor de volkshuisves ting is verkregen, overweegt hij de wen- schelijkheid van toepassing van artikel 55 van de Woningwet. Gelet op het feit, dat zoodanige toepas sing met het oog op de aan de gemeente toekomende taak met beleid moet geschie den, heeft hij zich 22 Januari j.L gewend tot Ged. Staten van Zuid-Holland, met ver zoek hem ter zake te willen adviseeren. Ged. Staten hebben den minister bericht, dat hij hun advies deze dagen tegemoet kan zien. Na advies van bedoeld advies zal de minister beslissen of en in welke mate ar tikel 55 van de Woningwet behoort te wor den gehanteerd. in de werkverschaffing en werden nog eenige wenschen omtrent schoolouder- avonden en de instellingen „Hulp in Nood" en „Herwonnen Levenskracht" naar voren gebracht. Hierna sluiting. Geboren: Gerardus Michiel. z. van H. J. Lelieveld en C. M. van der Burg Dirk Willem Herman, z. van A. Plan je en P. J. van Leeuwen Bartha Hendrika, d. van A. Nasveld en J. Post. Ondertrouwd: T. Z wijnenburg 55 j., wedr. van Maria Schutte en M. W. van der Wilk, beiden te Voorschoten. Overleden: Helena J. M. Kasbergen 21 j. Th. Groenendijk, weduwe van A. W. van Abswoude 79 j. Gevestigd: Mej. C. Koek van Alke made Mw. C. J. van Rijn geb. de Boer van Delft Mej. H. van Rijswijk van Wassenaar Mej. P. J. Zonderop van Lei den J. H. Borger en gezin van Ede A. R. vari Motman van 's-Gravenhage P. Lagendijk van Leiden F. J. A. Schotte van 's-Gravenhage J. P. J. Achtien en gezin van 's-Gravenhage Mw. P. N. Spie renburg geb. Alblas van Wateringen Wed. H. J. Boersema geb. de Fuijk van Lei den J. Astingtijas van Modjowarno (N. O. I.. Vertrokken: C. A. van Wees naar den Haag Mej. L. M. C. Pieters naar Wassenaar Mej. J. C. Bomgaars naar Rotterdam J. J. Venhuizen naar Hoorn M. A. de Jong en gezin naar Leiden Mej. Chr. A. Duindam naar Loosduinen. ZOETERMEER. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Brievenbesteller ernstig gewond. Op den Bleiswijkscheweg had Woensdag avond 6 uur een ernstige aanrijding plaats. Ter hoogte van zijn woning werd de ge- pensionneerde brievenbesteller v. E. bij het oversteken van den weg, zonder richting aan te geven, door een hem passserende auto, bestuurd door den heer M. uit Bleis wij k, gegrepen en op den weg geworpen. Ernstig verwond werd v. E. is zijn woning binnengedragen, alwaar beide plaatselijke geneesheeren de eerste hulp verleenden. De politie stelde terzake een onderzoek in. Avcnturïertjes. Gisteravond werden in deze gemeente een tweetal minderjarigen van 9'en 13 jaar uit Rotterdam zwervende aangetroffen. Door de zorgen van de poli tie werden de jongens onder het ouder lijk gezag teruggebracht. Geboren. Jantina Egbertdina, d. van H. de Groot en F. Struik. Helena The- resia, d. van A. C. Arkensteijn en M. A. Ra demaker. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 2.39. Opeens bleef de professor stilstaan, bij het zien van een zeldzame plant, die alleen maar in Afrika groeit. Dat was de welwitzia. Deze plant groeit met zijn bloem plat op den grond. 240. Daar de professor bang was, dat hij er voor Afrika veel te opvallend uitzag, kleedde hij zich heel anders, Op zijn hoofd zétte hij een schaal van een kokosnoot en Pietje deed hetzelfde. Zoo konden ze tenminste ongemerkt door de wildernis trekken.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10