PAUSELIJK PROTEST WEKT CONSTERNATIE Duitsche regeering heeft haar houding nog niet bepaald 28ste Jaargang DINSDAG 23 MAART 1937 No. 8680 S)e £cld6cfve(Soii^atit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekJ 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bjj vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT TEL. INT. ADMINISTRATIE GIRONUMMER 1030Ö3, 32, LEIDEN 935, REDACTIE 15 II POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Bekommernis om de Katholieken I Ook andere bladen hebben gisteren aan dacht geschonken aan een circulaire van de N.S.B., waarin Katholieken worden op geroepen voor besloten vergaderingen. Zeer juist geeft de „Volkskrant" aan, wat het thema op die bijeenkomsten zal zijn: Het thema zal zijn: dat de N.S.B. zóó innig bekommerd is om de vrijheid der Katholieken en zóó zielsbedroefd om het „verraad" der Staatspartij, dat de Katholieken niet op de lijst der Staats partij, maar op die der N.S.B. moeten stemmen. En dan vervolgt de „Volkskrant": Maar we hebben vertrouwen, dat ook de eenvoudigen en de flauwen onder ons niet in dezen val zullen loopen en den „katholieken" nationaal-socialist voor leege lokalen zullen laten praten. Inderdaad wie de bescherming der katholieke rechten en belangen liever aan de N.S.B. toevertrouwt dan aan de R.K. Staatspartij is ziende blind. Wie den katholieken nationaal-socialist liever volgt, dan zijn Bisschop die bij herhaling waarschuwt voor het gevaar van het naticnaal-socialisme hij beschikt toch niet meer over zijn gezond verstand. Dat zal worden beaamd door iedereen, ook zelfs door dien katholieken nationaal-socia list..,. als hij 'ns heel eerlijk kon zijn. Nóch wetenschap nóch zending geven zoo iemand het recht of de vrijheid, om zich op te werpen als voorlichter en leider van de Katholieken tegen den wensch en het verlangen van de den katholieken gegeven Leiders, de Bisschoppen. De wereld in vogelvlucht De Pauselijke zendbrief, welke Zondag van de karfsels van alle Katholieke kerken in Duitschland is voorgelezen, heeft die pen indruk gemaakt. Groot was de ont roering der Katholieken, die thans van de hoogste kerkelijke autoriteit, van den Paus zelf, de bevestiging kregen van hetgeen hun bisschoppen hun reeds zoo vaak had den voorgehouden, nl. dat de rijksregee- ring op alle mogelijke manieren het con cordaat naar letter en geest schendt. In nat. socialistische kringen was de reactie natuurlijk heel anders, er was wrevel te constateeren maar men mag ook gerust spreken van consternatie. De Gestapo heeft zich meester gemaakt, na de voor lezing van de kansels, van een exemplaar van den volledigen tekst en thans tracht Berlijn een bepaalde houding aan te ne men. In de Duitsche pers wordt met geen woord gewag gemaakt van het Pauselijk protest behalve in de „Völkischer Beo- bachter", dat natuurlijk vrij grof van leer trekt en spreekt van „misbruik" van den kansel en van weinig waardeering voor de samenwerking met de Duitsche regee ring. Het blad meent, dat Duitschland on der zulke omstandigheden het recht heeft zich niet aan het verdrag te houden. Een fraaie redeneering; als de Kerk niet alles voor zoete koek wenscht op te eten en het waagt tegen „schending" te protesteeren, dan is de tegenpartij vrij om het verdrag maar heelemaal te schenden. Het D. N. B. herhaalt het afgezaagde praatje, dat de Kerk blij mag zijn, dat zij door het nazi regiem gered is uit de klauwen van het communisme en dat zij erg ondankbaar is, wanneer zij haar vrijheid niet waardeert. In deze beschouwing, die alleen bestemd is voor het buitenland, want zij is zorg vuldig uit de Duitsche pers gehouden, doet hét D. N. B. erg onnoozel. Het weet van den prins geen kwaad en zegt: „Er is geen sprake van Kerkvervolging; maar als de Kerk soms reden mocht hebben tot klagen, dan is het toch niet de juiste manier om dat zóó te doen." Neen, hoe het wel moet, hebben de Duitsche bisschoppen en kardinalen onder vonden, die alles deden om door briefwis seling, persoonlijk bezoek enz. hun bezwa ren kenbaar te maken. Zij ontvingen een voudig geen antwoord. Wie voortdurend aan doovemans deur klopt, moet harder kloppen. Wij zijn thans benieuwd naar de houding welke Berlijn zal aannemen. Waarschijn lijk zal ook dit Pauselijk protest genegeerd worden. Voor de wereld zal dat antwoord echter duidelijk genoeg aijn. Het oude praatje, dat de Kerk haar vrijheid aan het nat. socialisme heeft te danken De Pauselijke Encycliek SAMENVATTING VAN HAAR INHOUD Zooals gisteren gemeld, is Zondag in alle katholieke kerken van Duitschland een scherp en duidelijk gestelde encycliek van den Paus voorgelezen, waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen de schendingen door de Duitsche regeering van het con cordaat. De „Ossei*vatore Romano" publiceert den Duitschen tekst van de Encycliek, welke twee pagina's van het blad beslaat. Volgens de „Msbd." stelt de Encycliek uitvoerig het natuurrecht tegenover zeke re opvattingen van den tegenwoordigen tijd. Indien men tracht den ouders net recht om de opvoeding hunner kinderen te bepalen, te ontnemen, plaats men zich in flagrante tegenstelling tot het natuur recht. Het principe: recht is, wat het volk nut tig is, is volkomen onjuist. Het moet lui den: wat zedelijk goed is, is ook nuttig voor het volk. Alle pogingen, om de zedelijkheid en den godsdienst van elkander te scheiden, zullen tot mislukking,gedoemd zijn. Dit is eveneens het geval met alle eventueele maatregelen, om zulke opvattingen ingang te doen vinden. De encycliek beschrijft uitvoerig den lijdensweg der Katholieke Kerk in Duitsch land, sedert in 1933 het corcordaat getee- kend werd en plechtig door Duitschland erkend. Ondanks alles, aldus de H. Vader, bleven Wij hopen op betere tijden. Van die ver wachting was de onderteekening van het concordaat een bewijs. En wanneer Wij thans na vier jaar genoopt zijn, openhar tig te spreken, is dat niet de schuld der Kerk. De ontwikkeling der dingen in Duitsch land sinds het concordaat geteekend werd, heeft geleer, dat er door verantwoordelij ke kringen opzettelijk naar gestreefd wordt een actie tegen de Kerk en het Ge loof te voeren, die tot geen ander doelkan leiden dan tot de vernietiging van geheel het kerkelijk leven. Wij hebben niets nagelaten, om de Duit sche regeering te wijzen op de gevolgen, die het dulden van een anti-christelijke actie voor Duitschland zou hebben. Door eindelooze onderhandelingen tusschen de katholieke geestelijkheid en de nationaal - socialistische regeering is getracht verbe tering in den toestand te brengen. Even wel, terwijl Wij in den geest van het con cordaat trachtten te handelen, werd door de andere partij het concordaat onder mijnd, ontdoken, ten slotte openlijk ge schonden. Dat Wij desondanks tot dusver groote matiging hebben betracht, was geen ge volg van zwakheid, doch van de hoop, welke Wij ondanks alles bleven koesteren, dat tenslotte nog wellicht een verbetering in den toestand zou kunnen intreden. Wij zijn het concordaat naar letter en geest trouw gebleven. Wij hebben afge wacht, to de duidelijke taal der werkelijk heid den mantel had verscheurd, die den opzettelijken aanval op de Kerk omhulde; tot duidelijk bleek, dat de openlijke strijd is aangezegd tegen de door het concordaat wettelijk beschermde confessioneele school. En al rest misschien nog een zwakke hoop ook nu nog, dat het alsnog mogelijk zal zijn, een draaglijke overeenstemming te bereiken, kunnen we voortaan niet lan ger zwijgend toezien, hoe de rechten en vrijheden van het katholieke volk geschon den worden Plechtig protesteert de encycliek tegen den aanslag van de nationaal-socialistische autoriteiten op de confessioneele school. De resultaten van de z.g. stemmingen der ouders, die zich naar het heet in over- groote meerderheid voor de gemeenschaps school uitspreken, zijn volkomen waarde- looze argumenten, gezien de wijze, waar op die „stemmingen" tot stand worden ge bracht. Tegenover het optreden der nationaal- socialistische overheid stelt de encycliek de zedeleer van het christendom, waaruit voortvloeit het onaantastbaar recht der ouders, om vrij hun kinderen in christe- lijken geest op te voeden. Met groote waardigheid komt het Pau selijk schrijven op tegen de wijze, waarop zoo vaak de autoriteiten den Naam van God en het woord godsdienst gebruikten en misbruikten. Niet hij, die den naam van God rheto- risch bezigt, is geloovig. Niet hij behoort tot de ware geloovigen, die in pantheïstische vaagheid God met de wereld vereenzelvigt. Wie ras, volk, staat, staatsvorm of de dragers van het staatsgezag tot de hoogste orde verheft en verafgoodt, hij doet de door God geschapen orde geweld aan. „Wij hebben elk woord van dit schrij ven", zoo eindigt de Pauselijke zendbrief, „gewikt en gewogen op de weegschaal der waarheid en der liefde. Wij konden ons niet langer, door te zwijgen, schuldig maken -aan het stichten van verwarirng in de gewetens, en even min wilden wij dé oorzaak zijn, door een onnoodige gestrengheid, van een verbitte ring der gemoederen. God is onze getuige, dat wij vurig ver langen naar het herstel van een waren vrede tusschen Kerken Staat in Duitsch land. Zou echter, buiten onze schuld, geen vrede mogelijk zijn, dan zal de Kerk Gods haar rechten en vrijheden verdedigen in den naam van den Almachtige, wiens arm ook heden te dage niet is verkort". De H. Vader spreekt tenslotte de hoop uit „,dat zijn woord gehoor zal vinden, ook bij hen, die zich door verlokkingen, of door dreigementen, hebben laten verlei den tegen Christus en Zijn H. Evangelie te prediken. Voor de Kerk zal ook deze tijd van ver drukking de voorbode zijn van een nieu wen groei, indien het geloof en trouw aan het christendom groot genoeg zijn, om tegenover het physieke geweld, dat de Kerk bedreigt, de onvoorwaardelijkheid van een rein geloof en de onaantastbaarheid van een eeuwige orde te stellen. De H. Vastentijd en de Goede Week geven gele genheid tot bezinning en verdieping. Dan zullen, daarvan zijn Wij zekar, de vijanden der Kerk, die hun uur gekomen wanen, spoedig inzien, dat zij te vroeg ge jubeld en naar de spade, om voor de Kerk een graf te delven, gegrepen hebben. Dan zal de dag korhen, waarop een Te Deum ten hemel zal stijgen, het Te Deum van de bevrijding en van dank aan den Allerhoogste". De reactie in Duitschland WAT ZAL BERLIJN DOEN? De Pauselijke Encycliek heeft op de Duitsche Katholieken, die den zendbrief hebben hooren voorlezen, een zeer diepen indruk gemaakt. De geloovigen werden vooral getroffen door de energieke wijze, waarop zekere leerstellingen van de doctrine van „Blut und Boden" werden veroordeeld en door de melding, welke de encycliek maakte van degenen, die lijden voor hun geloof in „gevangenissen en concentratiekampen". In regeeringskringen heeft het Pauselij ke protest een zekere consternatie verwekt. De rijksregeering heeft nog niet definitief haar houding bepaald, daar de tekst van den brief niet dadelijk in de Wilhelmstrasse bekend was. Er zijn drie mogelijkheden ten aanzien van de toekomstige betrekkingen tusschen Duitschland en het Vaticaan: 1. Het rijk zou zwichten voor de eischen van den Heiligen Stoel en 'zijn kerkelijke politiek wijzigen. Deze veronderstelling wordt evenwel niet waarschijnlijk geacht. 2. Het Rijk zou het concordaat opzeg gen. 3. Het Rijk zou de zaken laten, zooals zij staan en voortgaan' het Concordaat te overtreden naar letter en geest zonder het op te zeggen. De veronderstelling, dat Hitier zou over wegen het Concordaat op te zeggen, is waard ernstig de aandacht te vragen. De uiterst krachtige bewoordingen, waarin de Encycliek is opgesteld en de kracht der veroordeeling hebben in Duitsche officieele kringen een levendige beroering gewekt. Deze kringen zien er een beroep in van den Paus op de twintig millioen Duitsche katholieken tot verzet tegen den staat. Zekere raadgevers van Hitier zouden ge neigd zyn deze daad gelijk te stellen met een poging „tot samenspanning tegen de veiligheid van den staat", hetgeen een van die heftige antwoorden, welke Hitier zoo dikwijls reeds heeft doen hooren, zou recht vaardigen. Meer gematigde diplomatieke kringen ge ven te kennen, dat een eenzijdige opzeg ging van het Concordaat ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de buitenlandsche politiek van Duitschland. De opzegging van het Concordaat zou met name van invloed zijn op dc betrek kingen van het Duitsche Rijk met Oosten rijk en de Spaansche nationalistische Ka tholieken. De derde mogelijkheid schijnt derhalve de meest waarschijnlijke. De rijksregeering zou haar politiek van unificatie van het on derwijs voortzetten, ondanks de uit het Concordaat voortvloeiende verplichtingen, en zou alle acties dulden, welke volgens het episcopaat leiden tot ontkerstening van de jeugd. De Duitsche pers onthoudt zich van ieder commentaar op de Encycliek, waarvan het zelfs het bestaan niet vermeldt, WAT DE „VöLKISCHE BEOBACHTER" SCHRIJFT. De „Völkische Beobachter" is het eenige blad, dat aan deze kwestie een artikel ge wijd heeft. „Toen de „Fuehrer", aldus verklaart het blad o.a., „de met de kerken gesloten, ver dragen en de kerkelijke rechten beloofde te eerbiedigen,, heeft hij daaraan de voor waarde en de verwachting verbonden, dat het werk van de nationale en zedelijke ver nieuwing van het Duitsche volk ook van kerkelijke zijde zou gewaardeerd worden. De verantwoordelijke opperherders der Roomsche Kerk leverden evenwel met hun herderlijke brieven en predikaties den ge loovigen in het binnenland en het anti- Duitsche buitenland materiaal tot het voe ren van „hetze" en een lastercampagne tegen het Derde Rijk. Vele hooge en lage priesters trachten thans van de veilige dekking uit, welke zij door het Concordaat meenden verkregen te hebben, den binnenlandschen vrede_ van de volksgemeenschap te verstoren en de geloovigen tegen staat en partij op te hit sen. Toen het Concordaat gesloten werd, heeft de Concordaatspartner, die het namens den Duitschen staat onderteekende, niet kunnen voorzien, op welke wijze de kerkelijk Con cordaatspartner verscheidene artikelen van het Concordaat zou misbruiken. Terecht kan aldus het rijk in de Con cordaatskwestie zich beroepen op de clausula „rebus sic stantibus", volgens welke het geoorloofd is, zich van bij verdrag aangegane verplichtingen ge heel of gedeeltelijk ontslagen te achten, indien de verhoudingen na de afslui ting van het verdrag dermate veran derd zijn, dat de nakoming van de ver dragsbepalingen een bedreiging van het in- of uitwendig bestaan of van belangrijke levensnoodzakelijke belan gen van de verdragsluitende partij zou beteekenen". HET D.N.B. WEET VAN GEEN KERKVERVOLGING. „Misbruik van den kansel". Volgens het Deutsche Nachrichten Bu reau is men in Duitschland van meening, dat de kansel noch de pers van een niet- Duitschen staat de geschikte plaats is voor het oefenen van critiek door een partij die met de Duitsche regeering een overeen komst heeft gesloten, op de wijze, waarop Duitschland zijn verplichtingen nakomt. Uit het feit, dat de Heilige Stoel dezen vorm heeft gekozen blijkt niet bepaald, aldus zegt men te Berlijn, dat een vreed zame gedachtenwisseling verlangd wordt. Bovendien komt deze stap neer op een on middellijke inmenging in binnenlandsche Duitsche aangelegenheden. In toonaange vende kringen heeft men het altijd al moei lijk te verdragen geacht, dat vele Katho- ileke priesters in Duitschland van den kan sel gebruik maken om onder de bescher ming van het Concordaat de Katholieke openbare meening door niet steekhoudende beschuldigingen tegen staat en partij op te zetten. Men hoopte echter steeds, dat de Heilige Stoel zelf de priesters onder het oog zou brengen, dat aan dergelijke metho den, die in strijd zijn met het Concordaat, een eind moest komen. Door zijn thans van Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Consternatie in nat. soc. kringen in Duitschland over het Pauselijk protest te gen de schending van het concordaat. (1ste blad). Het tegenoffensief der Spaansche regee ring aan het Guadalajara-front. (2de blad). Mussolini te Rome teruggekeerd. (2de blad). De politie te Detroit zet de stakers uit de bezette fabrieken. (2de blad). BINNENLAND. Een voor-ontwerp van wet is gereed ge komen tot ordening van land- en tuinbouw. (lste blad). LEIDEN. De Stedelijke Werkinrichting komt on der leiding van het Leger des Heils. (3de blad). den kansel voorgelezen brief schijnt de Paus echter het gedrag van een deel der Roomsehe geestelijkheid, dat den vrede tusschen Staat en Kerk bedreigt, te bevor deren. Het is weer niet waar. De Paus, aldus zegt men hier, komt met beschuldigingen, die geen rechtvaardiging kunnen vinden in den werkelijken toestand der Roomsche Kerk in Duitschland. Slechts met oprechte bezorgdheid en groote ver wondering kan van Duitsche zijde gecon stateerd worden, dat de Paus de zaken zóó tracht voor te stellen, alsof de Katholieke Kerk en haar geloovigen in Duitschland een lijdensweg hebben af te leggen. Er zijn landen, waar men terecht van een vervol ging der Katholieke Kerk kan spreken: men behoeft slechts naar Spanje of Sovjet- Rusland te zien. Dat de Roomsche Kerk in Duitschland voor zulke vervolgingen door het goddelooze communisme ver schoond is gebleven, is juist te danken aan de overwinning der beweging, die door den Heiligen Stoel met miskenning van de fei ten beschuldigd wordt van onderdrukking der Kerk en haar leerstellingen. Hoe vrij en ongebonden de Roomsche Kerk zich in Duitschland voelt, wordt het beste bewe zen door het feit, dat zij meent zich te kun nen veroorloven steeds weer op te ruien tegen de partij, aan welke zij de voortdu ring van haar bestaan in Duitschland dankt. Als thans deze weinig vreedzame en ondankbare houding door de hoogste kerkautoriteiten ook nog wordt bevorderd, rijst de ernstige vraag, of men in het Vati caan van het Concordaat met Duitschland niet reeds lang genoeg heeft en het daarom doelmatig acht, voor een mogelijk falen van de overeenkomst de schuld op Duitsch land te schuiven. DE HONGERSNOOD IN CHINA. Reeds duizenden omgekomen. Volgens berichten uit Tsjengtoe in de provincie Tsjesjoean is de hier heerschen- de hongersnood de ergste, welke men ooit heeft meegemaakt. Reeds zijn eenige dui zenden menschen .van honger omgekomen en worden nog honderdduizenden door den hongersoood bedreigd, tenzij onver wijld hulp wordt verschaft. VREESELIJK AUTO-ONGELUK IN DUITSCHLAND. Vier personen verbrand. KONINGSBERGEN. 23 Maart. (A.N.P.) Bij Allenstein in Oost-Pruisen is gisteren een personenauto tegen een vrachtauto gereden. De personenauto vloog in brand. Aangezien door de botsing de deuren van de auto beklemd geraakt waren, konden de vier inzittenden zich niet bevrijden en kwamen zij jammerlijk in de vlammen om.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1