mm RADIO-PROGRAMMA'S M DINSDAG 23 MAART 1937 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 WOENSDAG 24 MAART. Suppletoire agenda. Alsnog werd behandeld: Voorstel: a. tot het, met intrekking van het raads besluit van 21 December 1936 beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing en de montage van twee stoomketels c.a., met bijkomende werken, ten behoeve van de gestichten ..Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest"; b. om de levering en de montage van de sub a bedoelde stoomketels c.a. ondershands op te dragen aan de Koninklijke Nederland- sche Grofsmederij, alnier. Goedgekeurd. Voorstel tot het verkoopen van een per ceel bouwterrein aan de Thorbeckestraat, hoek van den Brandelerkade, kad. bekend gemeente Leiden Sectie M, No. 5191 (ged.) aan Gebrs. A. en N. Mol, te Leiderdorp. Goedgekeurd. Voorstel tot het verkoopen van een per ceel bouwterrein aan de Burggravenlaan, kad. bekend gemeente Leiden Sectie M, No 5888 (ged.) aan D. L. Landman q.q. te Leiden. Goedgekeurd. Reductie Ziekenfondspremie. Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) deelt mede, dat inzake de reductie op de zieken fondspremie der werkloozen na onderhan delingen met de medici en apothekers een voorloopige regeling voor drie maanden na 31 Maart is bereikt. De medici en de apothekers zullen hun bijdrage verhoogen tot 7 K procent van hun bruto-salaris. De besprekingen worden nog voortgezet. De Eltax-concessie. Voorts komt weer aan de orde de wijze van behandeling van het adres van de N.Z. .H.T.M. tegen de Eltax-concessie. De heer Hessin g (S.D.A.P.) vraagt behandeling van deze aangelegenheid door den raad, daar art. 13 van het Autoregle ment beroep mogelijk maakt op den raad. De v o o r z. meent, dat een beroep op dit artikel niet opgaat. Slechts de belangheb bende, wiens verzoek op concessie is afge wezen, heeft beroep op den raad en dat is hier niet het geval. De heer Hessing (S.D.AJ3.) is het met deze zienswijze niet eens. Nergens staat, dat alleen de aanvrager het recht van beroep heeft. De voorz. meent, dat de tekst duide lijk genoeg is. Spr. stelt voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 17 tegen 15 stemmen. Tegen: de S.D.A.P. (behalve de 2 wet houders) en de heeren-Eikerbout, v. Wei zen, en Keij. Interpellatie-v. Weizen, De heer v. W e 1 z e n (C.P.) stelt nu de volgende vragen: 1. Is het aan het College van B. en W. bekend, dat de prijzen van levensmiddelen en tal van verbruiksartikelen aanmerkelijk zyn gestegen? 2. Acht het College van B. en W. geen termen aanwezig om in verband hiermee zich tot den Minister van Sociale Zaken te wenden met het verzoek, het bedrag, dat wekelijks aJs kolentoeslag wordt verstrekt aan werkloozen, die daarvoor in aanmer king komen, en waarvan de termijn met 1 April as. afloopt, te blijven verstrekken als duurtetoeslag op de steunuitkeering? Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) ant woordt ja op de eerste vraag. Wat de tweede vraag betreft achten B. en W. geen termen aanwezig om zich tot den minister te wenden, in verband met de verkleuring van dezen minister in de Eerste Kamer, dat hij niet bereid is een duurtetoeslag te ver strekken. De heer v. Weizen (C.P.) vindt dit geen beletsel om alsnog bij den minister erop aan te dringen, vooral met het oog op den verhoogden levensstandaard. Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.): De minister heeft nog zoo pas getoond, dat hij niettegenstaande dat niet tot een duurte toeslag wil overgaan. Rondvraag. De heer Coster (R.K.) vraagt, of er voor de Lakenhal geen voorwerpen te ha len zijn uit de Stedel. Werkinrichting. De voorz. antwoordt, dat dit reeds eer der gebeurd is. Daarna sluiting te 5 min. over elf. GEMENGDE BERICHTEN HET VERGAAN VAN DE „JONGE JACOBUS". Waarom de „Achilles" geen hulp heeft kunnen bieden. Van de omstandigheden, waaronder op 27 Januari 1.1. bij de Portugeesche kust het vrachtschip „Jonge Jacobus" met de ge- heele bemanning is vergaan, kunnen wij thans daar Zaterdagnacht j.l. het vracht- stoomschip „Achilles" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. hetwelk voortdurend met de „Jonge Jacobus" in draadlooze verbin ding is geweest, te Amsterdam is aangeko men. nadere bijzonderheden mededeelen, welke een schril licht werpen op den strijd dien de opvarenden van de „Achilles" zelf met de elementen heblon moeten voeren om in veilige haven binnen te komen. Wij vernamen in dit verband dat, toen de „Achilles" op 27 Januari op weg was van Vigo naar Lissabon, het weer na 12 uur 's nachts dermate slecht was, dat te on geveer half vier halve kracht moest wor den gevaren. Uit de bewolkte lucht sloegen voortdurend felle regenbuien neer, ter wijl het schip zoo heyig stampte en slin gerde, dat het vrijwel geen vaart liep. Tus- schen 4 uur 's ochtends en 12 uur 's mid dags slcegen telkens zware stortzeeën over deklast en luiken en zóó hevig was de kracht der golven, dat in deze periode op last van kapitein C. A. A. J. Putman gere geld olie werd gestort. De moeilijkheden, waarmede de beman ning tot dusver te kampen had gehad, ble ken slechts het voorspel te zijn van den strijd, welke haar nadien te wachten stond. De storm nam de kracht aan van zwaren storm. De zee was één kokende massa, waartegen vrijwel niet viel op te tornen, met het gevolg, dat er geen koers meer kon worden gestuurd. Terwijl voortgegaan werd met het storten van olie, ontving de ka pitein van den marconist de mededeeling, dat op 20 minuten ten Westen van de Bur- lings door het stoomschip „Jonge Jacobus" S.O.S.-seinen werden uitgezonden. Er werd scheepsraad gehouden, waarbij men tot de conclusie kwam dat, mede in verband met den deklast, het een te ge vaarlijke onderneming zou zijn om de „Achilles" volle kracht te doen loopen, waarbij tevens de overweging gold, dat ge bleken was, dat er grootere schepen wa ren, welke gemeld hadden, dat zij, zoo mo gelijk, de „Jonge Jacobus" assistentie zou- *den verleenen. Na den middag werd het weer nog slech ter. Voortdurend sloegen stortzeeën over de „Achilles", welke het zwaar te verant woorden had, dermate zwaar zelfs, dat eem gedeelte van de brug door een breker werd weggeslagen. De equipage was op het voor schip niet meer veilig en moest zich mid scheeps terugtrekken om het veege lijf té bergen. Na acht uur 's avonds werd opnieuw scheepsraad gehouden, waarin besloten werd, pogingen in het werk te stellen de uit vaten benzine en vaten koolteer be staande deklading overboord te zetten. Drie matrozen ondernamen het waagstuk, naar voren te gaan. Matroos van de „Achilles" verdronken. Kort nadat zij daar bezig waren, kwam een zware breker over, waardoor een der matrozen verwond werd, terwijl een der beide anderen, Comelis Kuyt uit Katwijk aan Zee, die zich vermoedelijk op de dek lading bevonden had, verdwenen bleek te zijn. Ofschoon de kokende zee met een spe ciaal zoeklicht werd afgezocht, werd van den ongelukkige niets meer gezien. Ove rigens was het weer te slecht om nog ver dere reddingspogingen te ondernemen. In dien tusschentijd had de marconist van de „Achilles" nog eenige malen con tact gehad met de „Jonge Jacobus". Te acht uur 's avonds werd van laatstgenoemd schip de mede door andere schepen opge vangen mededeeling geseind, dat de „Jon ge Jacobus" als verloren moest worden be schouwd en dat de gedachten der opvaren den voortdurend bij hun familie waren ge weest. Pogingen om alsnog te trachten het schip te bereiken, mochten niet meer baten. Tot ruim 10 uur 's avonds bleef de „Achilles" met de „Jonge Jacobus" in draadlooze ver binding, de hoop was toen weer wat leven diger omdat de geluidssterkte der seinen krachtiger was en men dus mocht aanne men, dat men zich dichter bij het met on dergang bedreigde schip bevond. Van de „Jonge Jacobus" werd echter niets gezien en ook de draadlooze liet zich van kwart over tien niet meer hooren De „Achilles zelf mocht, gehavend maar behouden, Lissabon bereiken. NA AANRIJDING OVERLEDEN. De 63-jarige gepensionneerde onderwijzer J. W. Oliemans uit de Schèpenstraat te Rot- terdam, is in die straat aangereden door een personenauto, bestuuru door den 36-jarigen A. J. G. Met een schedelbasisfractuur is de man naar het Ziekenhuis aan den Berg weg vervoerd, waar hij tegen den avond is overleden. De auto is in beslag genomen. DOOR BOOM GETROFFEN EN GEDOOD. De landbouwer A. van Lankveld, die eenige dagen geleden bij het rooien van boomen, in het gehucht Berkhoef, onder Boekei, door een vallenden boom werd ge troffen, is in den afgtloopen nacht over leden. Lankveld, die 35 jaar oud was, was ongehuwd. DRAMA TE TILBURG? Vrouw met twee kinderen verdwenen. In de Bierhaven te Tilburg vond men gistermiddag het lijkje drijven van een jongetje van ongeveer drie jaren. Het werd aan den wal gebracht en door de politie in beslag genomen. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. Daar echter nog enkele andere personen ten politiebureele als vermist stonden aan gegeven, is men de Biei haven gaan afdreg- gen, voorloopig evenwel zonder resultaat. Sedert 25 Februari j.l. worden te Tilburg vermist mej. L. met haar twee kinderen van resp. 2 en 5 jaar. Zy had op genoemden dag haar woning verlaten en was sindsdien spoorloos verdwenen. Het lijkje, dat gister middag uit de Bierhaven is opgehaald, is in den loop van den avond door een famil.e- lid geïdentificeerd als te zijn van het jong ste kind der verdwenen vrouw. Het vreese- lijk vermoeden bestaat nu, dat de vrouw met haar kinderen is te water geraakt. Uit het onderzoek van fret gevonden lijkje is gebleken, dat het reads verscheidene dagen in het water had gelegen. BEIDE BEENEN AFGEKNELD. Gistermorgen om elf uur is op een vracht schip, liggende aan de De Ruyterkade, stei ger 16, te Amsterdam, een zeer "ernstig on geluk gebeurd. Bij het nijschen met een her raakte een stuurman in een staaldraad be kneld. Beide beenen werden hem vrijwel afgekneld. In zeer ernstigsn toestand is het slachtoffer naar het Binnengasthuis ver voerd. TRACTOR TEGEN TRAM GEBOTST. Aanhangwagen bleef steken in postwagen. Gistermiddag is een tractor met aanhang wagen van een steeniabriek te Delfzijl, komende uit de richting Ooslerhout op den onbewaakten overweg nabij Vijf Eiken on der Rijen tegen den postwagen van een uit de richting Breda kormnden trein gereden. De tractor werd in een sloot geworpen, ter wijl de aanhangwagen ernstig beschadigd in den postwagen bleef iiaken. De bestuurder van den vrachtauto brak een pols en werd door dr. Van Glabbeek uit Rijen verbon den. De trein had geruimen tijd vertraging, aangezien een takelwagen moest worden ontboden om den aanhangwagen van den postwagen los te trekken. ATELIERMEISJE VERMIST. De commissaris van politie in de tweede afdeeling te Rotterdam, bureau Sandelin- genplein, verzoekt namens den vader op sporing, aanhouding en voorgeleiding van Hendrika Elisabeth Vermeulen, geboren te Rotterdam, 14 September 1919, ateliermeis je, wonende Adriaen Niemantstraat 35. te Rotterdam, die Zondag j.l. de ouderlijke woning verliet en niet is teruggekeerd. FRAUDE BIJ ARNHEMSCH ZIEKENHUIS VERPLEGINGSFONDS. Bij het Arnhemsch Ziekenhuisverple- gingsfonds is fraude ontdekt, in verband waarmede de administrateur dier instelling en een kantoorbediende zijn geschorst. De administrateur inde gelden van onder steunden, die langer dan zes weken zie- kenhuisverpleging hadden genoten. Een gedeelte van die gelden heeft hij achter gehouden. Hoe groot het bedrag is, dat de administratieru in een tijdsverloop van drie tot vier jaar heeft verduisterd, is nog niet bekend. DE CONSERVEN-DIEFSTAL TE ALKMAAR. Hoe het net om de daders gespannen werd, In verband met den grooien diefstal van conserven ten nadeele van de N.V. Hoogen- straaten te Alkmaar, kan nog worden me degedeeld, dat de politie aldaar sinds eeni- gen tijd nasporing deed naar de daders van een paar diefstallen van eer; partij lood, waarvan vermoed werd, dat deze vervoerd zouden worden naar Amsterdam, het be hulp van een vrachtauto. In verband hiermede werd, naar de „Msb.'" meldt, door de Zaandamsche politie een verscherpt toezicht uitgeoefend op het rij verkeer op de pont van de Hembrug. Bij dit toezicht werd opgemerkt, dat op een morgen, zeer in de vroegte, een vrachtauto uit Alkmaar met doozen blikgroenten deze pont in de richting Amsterdam passeerde, hetgeen de politie te Alkmaar werd mede gedeeld en haar zeer verdacht voorkwam, daar zoo vroeg des morgens gewoonlijk geen conserven werden geëxpedieerd. De politie combineerde zulks met het vin den van een houten achterschot van een vrachtauto op den Stationsweg op dien zelfden morgen, hetwelk blijkbaar van die auto was afgevallen an waardoor de iden titeit van den vrachtauto-eigenaar, alsmede eenige bijzonderheden omtrent dien rit, kwamen vast te staan Een en ander had- tct gevolg, dat, mede door de medewerking en opmerkzaamheid der Amsterdamsche politie, kon worden vastgesteld, dat deze vrachtauto gezien was In den -vroegen morg-er vóór een groenten- hal in de Jordaan te Amsterdam. Inmiddels had de politie door de firma Hoogenstraaten kunnen doen vaststellen, dat zij een groot ma.icc in haar magazijn- voorraad had, waarvoor geen andere ver klaring dan ontvreemding kon worden ge geven, zoodat hiermede wel vaststond, dat de waargenomen vrac.iiauto met de vermis sing aan de fabriek in verband stond. Een en ander had to" gevolg, dat de aan dacht viel op de gedragingen, van de in middels aangehouden verdachten, wat tot hun aanhouding en den inval in de groen tehal te Amsterdam geleid heeft. H i 1 v e r s u m Tl. 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door de N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing, meditatie en gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Het Haagsche Trio. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 De Gooilanders. 2 00 Gramofoonplaten. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Alt en piano. 3.454.45 Orgelspel. 5.00 Kinderuur. 6.00 Pianorecital. 7 00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Oratorium-uitzending. (Om 9.00 gra mofoonplaten). 10.15 Berichten A.N.P. 10.2011.30 Gramofoonplaten. Hierna Schriftlezing. Hilversum I. 1875 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 11.00—11.30 v.m. en 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Causerie over de geschiedenis der Ned. Arb. Beweging (Gr.pl.), accordeon en piano. 11.00 De juiste vormen in onze woning. 11.30 Causerie voor de werkloozen. 12.001.45 VARA-Orkest en gram.pl. 2.00 Orgelspel. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 „De Flierefluiters", zang en gr.pl. 6.30 Causerie: „Individu en gemeen schap". 7.00 Zang. 7.00 Humanisme en mystiek. 8.00 Herh. S.O.S.-Berichten. 8.03 Berichten A.N.P., VARA-Varia. 8.15 VAR A-Groot-Orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.30 Vervolg- concert. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Ramblers. 10.40 Orgelspel. 11.00 Huwelijksverhoudingen. 11.3012.00 Gramofoonplaten. D r o i t w ic h, 1500 M 11.05 Orgelspel. 11.35 Sportreportage. 12.20 Het BBC-Schotsch orkest. I.202.20 Het Birmingham Hippodrome- Orkest. 3.10 Het Northern Ireland Blaasorkest. 3.50 Pianorecital; 4.20 Vesper. 5.05 Het John Macarthur Kwintet. 5.35 Het BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.40 „Le tricentenaire du Cid". 7.00 Radiotooneel. 8.20 BBC-Variété-orkest, orgel en solisten 9.20 Berichten. 9.40 Het Orchestre Raymonde. 10.30 Kamermuziek. II.45 Alec Freer en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.). R a d i o-P a r i s. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.20 Lamoureux kamerorkest en zang. 2.50 Symphonieconcert. 4.50 Zang. WILT U IETS WETEN? Vraag omtrent den geboortedatum van Z..H. den Paus. Wij noemden bij vergissing als dezen datum 31 Maart. iDt is echter niet juist. De datum van 's Pausen geboortedag is 31 Mei. 5.05 Gramofoonplaten. 5.50 Zang. 6.05 Pianoconcert. 6.50 Vervolg zang. 7.05 Vervolg piano. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Zang en piano. 8.50 „Wilhelm Teil", opera. Keulen, 456 M. 5.50 Westduitsch Kamerorkest. 7.50 Omroepkwintet en solisten. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Omroepkleinorkest. 3.50 Westmark-orkest. 5.20 Kamermuziek. 6.20 F. Hauck's orkest, Frankforter Be roepsmusici en solisten. 7.35 Uitzending gewijd aan de HJ. 8.05 Voordracht met muziek. 9.50 Cembalo-concert en causerie. 10.3011.20 Omroepkleinorkest en Schrammelensemble. Brussel. 322 e n 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20, 6.20 en 6.50 Gramofoonpl. 7.20 Kleinorkest. 8.20 Omroepsymphonie-orkest. 9.20 Gramofoonplaten. 9.35 Vervolg concert. 10.0510.20 en 10.30 Vioolvoordracht. 10.45 11.20 Gramofoonplaten. 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Omroeporkest. I.502.20 Gramofoonplaten. 5.25 Kleinorkest. 6.35 Gramofoonplaten. 7.05 Omroeporkest, 8.20 Radio-tooneel. 10.3011.20 Omroepdansorkest, Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Solistenconcert. 8.05 Uitzending gewd aan HJ. 8.35 Militair concert. 9.20 Berichten. 9.40 Politiek overzicht. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Rob. Gaden's orkest. Gem. Radio-Distributie-Bedrijf te Leiden 3de Programma. 8.00 Keulen of Hamburg. 9.50 Deutschl.sender of Hamburg. II.05 London R. 11.20 R. Danmark. 12.20 Brussel VL 14.20 Keulen. 14.50 Parijs R. 16.20 London Reg. 17.05 Parijs R. 17.20 Keulen. 18.05 Parijs R. 18.20 Keulen. 19.05 Parijs R. 19.30 Beromunster of div. 19.55 Diversen. 20.20 Rome of div. (Leipzig). 4de Programma. 8.00 Brussel VI. 9.20 Gramofoonmuziek G. R. D. 10.30 Droitwich. 12.05 London Reg. 15.10 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.40 Brussel Fr. 19.20 Brussel VI. 19.50 London Reg. 20.20 Droitwich. (Wijzigingen voorbehouden). A n t w o o r d: De botervlak kunt u ver- I wij deren met een weinig benzine (vuurge- vaarlijk), waarna u den schoen opborstelt I met een suèdeborsteltje. Gele vlekken uit I 'n witte boord zijn te verwijderen door de I boord te bleeken in bleekwater. Vraag: Hoe moet ik 'n zwarte vlek f autosmeer of olie uit 'n rose zijde japon f verwijderen zonder vlek over te houden. Hoe 'n zwarte schoenviek uit dezelfde g japon? Antwoord: Betreft het een ou.de in- I gedroogde smeerolievlek, dan moet u haar eerst week maken met wat boter of «laolie g en dit er eenigen tijd in laten trekken.. Ver- I volgens bet u de vlek met een vetoplossend 1 middel b.v. waschbenzine (een doekje on- I der de vlek leggen). Om te voorkomen, dat de rest, bestaande uit kool en metaaldeel- I tjes achterblijft, strooit u eerst op de vlek wat talkpoeder of magnesia, daarna brengt U enkele druppels van het vetoplosmiddel op de vlek en daarna weer talkpoeder of magnesia, waarna u met een lapje krachtig drukt. Na eenigen tijd is het vetoplosmid del in het poeder getrokken. U verwijdert het poeder en herhaalt zoo noodig de be- werking. Blijft desondanks toch nog iets van de vlek achter, dan kan de rest met terpentijn of zeepsop worden verwijderd. De schoensmeervlek kunt u verwijderen met terpentijn, de overgebleven kleurvlek met zeepsop. Vraag: Hoe moet men een vernikkel de stang, die er vlekkerig en kaal uitziet, weer mooi krijgen? Antwoord: Neem u het nikkel eerst af met zeepsop, daarna met een lapje met een weinig terpentina, waarna u het stevig opwrijft met een droge schoone doek. Moch ten er zich kalkvlekken op het nikkel be vinden, dan verwijdert u deze met azijn. Vraag: Hoe kan men een vuil gewor den pitrietwieg schoonmaken? A n t w o o r d: De wiegbekleeding haalt u er uit en wascht deze uit in een lauw zeepsopjè van een goede zeepsoort. Het mandenwerk eerst droog uitborstelen en daarna afnemen met sterke pekel en na spoelen met schoon water. Zeer vuile plek ken kunt u met zeepsop afnemen (geen groene zeep). V r a a g: Is het noodzakelijk of aan te bevelen, dat een zelfgemaakt handgeknoopt Smyrna-tapijt aan de achterzijde gelijmd wordt? Zoo ja, op welxe manier en met welke lijm? Ant woord: Ds echte Smyrna, die ge knoopt is op een weef toestel, heeft door haar dichtheid en stevigheid geen bestrij ken met lijm noodig. Daarentegen verdient Smyrna, geknocpt op Smyrnagaas, waarbij de ingeknoopte draden veel losser zitten, aanbeveling deze met een dunne oplossing van Arabische gc-m (1 ons per L.) aan den verkeerden kant te bestrijken en daarna goed te laten drogen. Vraag: Hoe kan men een botervlek uit 'n bruin suède schoen krijgen? En vervol gens gele vlekken uit 'n witte boord? Vraag: Tot wie moet ik mij wenden voor het verkrijgen van een ventvergun ning voor melk te Den Haag? A n t w o or d. Tot de Nederl. Zuivel-Cen- trale, Laan van Meerdervoort 84, Den Haag KOOPT BIJ HEN, DIE IN U W DAGBLAD ADVERTEEREN

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10