MAANDAG 15 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD-PAG 10 DE ONVEILIGHEID IN HET NEDERLANDSCH-DUITSCHE GRENSGEBIED. Inbraken in pastorieën. Uit Nijmegen wordt aan de Mndmrg" gemeld: In den laatsten tijd zijn er weder ver schillende inbraken gepleegd in pastorieën in het. grensgebied, zoowel in het Rijnland als in het land van Munster. Sommige in- 1 braken herinnerden in de wijze van optre den door de verdachten aan de brutale aanslagen indertijd gepleegd in Noord- Limburg. De dieven hadden 't meestal ge munt op het geld en volgens officieele op gave van de Duitsche politie moeten de in brekers bij verschillende inbraken groote geldsommen hebben buitgemaakt. De grens politie heeft in verband hiermede uitge breide onderzoekingen ingesteld en heeft wel resultaat bereikt. Zoo is gearresteerd een zekere Schiemann uit Holsterhausen, die bekend heeft vier inbraken in pasto rieën te hebben gepleegd, o.a. ook bij Hal tera, waar eveneens een zekere Max Dir- ma deelgenomen heeft, die reeds vroeger werd gearresteerd en tot nu toe alles ont kende. Verder is aangehouden een zekere Maiiik, die ook aan meerdere diefstallen en inbraken in kerken en pastorieën heeft deelgenomen. De politie vermoedt, dat in verband met deze aanhoudingen nog meer dere inbraken in Munster en Rijnland aan het licht, zullen komen Wie weet of deze gevallen ook niet verband houden met de indertijd opzienbarende en brutale inbra ken in Noord-Limburg. JONGE BOEFJES GEARRESTEERD. Dezer dagen heeft de Haagsche politie aangehouden den 15-jarigen R. A. C. R. en den 16-jarigen J. S., terzake inbraak in het filiaal eener melkinrichting aan de Vlier- boomstraat op 5 Maart. Zij hadden zich aldaar des avonds, na het sluiten der zaak en na vertrek van het personeel door over- klimming van een muur en verbreking van een ruit aan de achterzijde den toegang ver schaft. Ontvreemd werden een portemon- maie met eenig klein geld en eenige reepen chocolade. Na zijn aanhouding bekende R. nog zich in het begin dei maand Februari 1937 te hebben schuldig gemaakt aan inbraak in een kerk aan den Andries Bickerweg. Al daar klom hij in de ochtenduren tegen den gevel op, verbrak een ruit en klom door het ontstande gat naar binnen. Hij ont vreemdde bij die gelegenheid een schrijf machine. Ten slotte bekende hij nog onlangs, even eens in de ochtenduren, een lederen motor- jekker te hebben weggenomen uit een niet afgesloten paknuis aan de Reitzstraat te 's-Gravenhage. Beide jongens zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. INBRAAK TE ZAANDAM. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Zaandam wederom ingebroken, thans in het kantoor van de American Petroleum Company aan net einde van den Zuiddijk. De dieven hebben ditmaal geen geluk gehad, want terwijl het geld als het ware voor het grijpen lag, zijn zij blijkbaar ge stoord en hebben zij de vlucht genomen. Zij hadden reeds een flink gat in de brandkast gebrand, zoodat het verder niet veel arbeid zou hebben gekost om het doel te bereiken en in het bezit te komen van ongeveer f 1000 aan geld. Naar uit het onderzoek is gebleken, werd het zuurstof-apparaat te voren ontvreemd van de scheep>s bouw werf van de firma Kam ming a aan den Zuiddijk, terwijl de verdere benooddigde inbrekerswerktuigen uit de centrale werkplaats aan het Noorder Val deurspad werden gestolen. Vermoedelijk heeft men zich van een schuitje bediend om de werktuigen naar het operatieterrein te vervoeren. Er wordt niets vermist. INBRAAK TE BEEK. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is Zaterdagavond ingebroken in de woning van den gepensioneerden Indischen onder wijzer L. Janssen aan de Maastrichterlaan te Beek. De indringers hebben gouden sieraden tot een waarde van 500 gulden buitgemaakt. De marechaussée heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld, doch tot dusverre ont breekt elk spoor van de daders. TREINDIEFSTAL, Een bewoonster van de Van Hoy tem a- straat te 's-Gravenhage deed aangifte van diefstal van een bontmantel ter waarde van ongeveer 800, gepleegd in den trein op het traject Parijs's-Gravenhage. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. De Zeister politie vond in samenwer king met ambtenaren van de belasting, bij een bewoner aan de Emmastraat aldaar een complete installatie voor het clandestien distilleeren van alcohol, welke installatie was berekend op groote hoeveelheden en in een schuur was verstopt, waar ook on geveer 45 liter alcohol van 40 procent wer den aangetroffen. Alles werd in beslag genomen, terwijl de bereider en zijn helpers werden gear resteerd, die bij het verhoor verklaarden, zes weken met hun verboden bedrijf werk zaam te zijn geweest. Na het verhoor zijn de aangehouden per- s -^en op vrye voeten gesteld. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Geboren: Anthonius Hubertus, z. v. J Wolvers en C. A. van Haestregt. Theo doras Henricus Joseph, z. v. A. van Veen en M. G. Akerboom. Petronella Hendrika Maria, d. v. L. J. Kerkvliet en A. A. de Prie. Theodorus Hendrikus, z. v. Th. C. van der Maat en B G. A van den Berg. O v er 1 e d e n: Willem T. Vleer, oud 68 j., echtgen. van K. Jongsma. Theodorus W. M. van Haastregt, oud 23 dagen. HILLEGOM. Vrouwenbond. Tot Presidente van de afd. Hillegom vanden Ned R. K. Vrou wenbond is gekozen Mej. C. W. M. Hoo- gervorst. Volksbond. De afd Hillegom van den Ned. R. K. Volksbond hield in Hotel Sister mans haar jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer C. Seijsener. Het verslag van den secretaris maakte gewag van een achteruitgang van leden. Daarna brachten de penningmeesters Lem mers en Waterreus hun vei-slag uit. Tot lid der controle-commissie werd benoemd de heer Meskers. Het bestuurslid Walkers wekte krachtig op, volgend jaar in grootere getale deel te nemen aan de Huisbroei-ten- toonstelling. De heeren C. Seijsener en C. Broekhof werden ais bestuursleden her kozen; in plaats van den heer L. van Roo- den koos men Jen heer J. v. d. Aar. Beslo ten werd aan Credo Pugno 25 subsidie te geven. De voorzitter bespreekt de Rome reis in 1941 ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van Reram Novarum. Van eenige leden is hem bekend, dat ze reeds sparen; 50 cent per week; kosten 75.— (logies in begrepen). Er gaan 4 jongere leden naar het werkkamp. Na rondvraag sluiting. NOORDWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is a or het houden van een open bare vergadering bijeengeroepen op Don derdag 18 Maart a.s., des middags te drie uur. De agenda vermeldt de navolgende punten: 1. Mededeelingen2. Ingekomen stukken; 3. Vaststelling notulen; 4. Goedkeuring be grooting weeshuis over 1937 en vaststelling weezengelden voor 1937; 5. Goedkeuring rekening weeshuis over 1936; 6. Opneming van verpleegden in het gasthuis; 7. Goed keuring rekeningen gasthuis over 1934 en 1935; 8. Benoeming leden stembureaux; 9 Benoeming agent der arbeidsbemidde ling; 10. Crediet voor huurverlaging van woningwetwoningen; 11 Vergunning voor het hebben voor voorwerpen boven open bare straten ten behoeve van radiodistri butie; 12. Ingebraikgeving schoollokaal o.l. school; 13. Verpachting watertoren als uitzichttoren; 14. Verhuur strookje grond nabij Westeinderbrag; 15. Huur gedeelte pustkantoor voor „openbare werken"; 16. Verhuur woning Bronckhorststraat 23; 17. Voorstel wijziging rooilijn Oude Werf en ruiling van grond; 18. Verzoek om verlaging pacht van Dobben de Braijn; 19. Wijziging artikel 27 der bouwverordening, 20. Vast stelling bouwregeling voor Prins Hendrik straat; 21. Crediet voor voorbereiding riool waterzuivering; 22. Wijziging algemeene politieverordening; 23. Wijziging winkel tarieven electriciteit. Verhuring watertoren als uitzichttoren. Naar wij vernemen stellen B. en W. den Raad voor om den wa«ertoren tot 31 De cember as. te verhuren als uitzicht-toren aan den heer K. Bolhuis alhier. De bedoe ling is, dat zulks geschiedt tegen een ver goeding van 50% der ontvangen entree gelden, te heffen naar door B. en W. vast te stellen tarieven. Voorts moet het gebruik van den toren door het waterleidingbedrijf gedurende dien tijd onbelemmerd blijven. NOORDWIJKERHOUT. Rijksveldwacht. De Rijksveldwachter E. Willemse, alhier is overgeplaatst naar de brigade Soestdijk. Propagandamiddag KJ.C. Voor een goedgevulde zaal hield de K.J.C. Zondag een propaganda-middag, vele ouders en ge nood igden waren aanwezig, benevens de jongens uit de ^ier bans en vele K.J.M.V.- ers. Directeur Kapelaan van Egmond open de met een welkom tot alle aanwezigen, in het bijzonder tot den Baljuw van Kampen hout uit Leiden, die met een ban uit Leiden was gekomen om in Noord wij kerhout te demonstreeren. Na het openingswoord gaf de Directeur het woord aan den secretaris der K.J.C., den heer H. van Denzen die in een lezing uiteenzette waarom hier ter plaatse een Kruisvaart ontstond, wat Kruisvaarder zijn niet is, wat het wel is. In deze lezing werd vooral gewezen op de samenwerking met het gezin. Na de lezing betrad Baljuw van Kam penhout het tooneel, waarop kruis en vlag stonden opgesteld. Hij liet verschillende for- maties na opening van het banuur zien en liet de jongens diverse spelletjes verach ten. Alles werd door de aanwezigen met groote belangstelling gevolgd. Daarna werd een collecte gehouden, weLke de mooie som van 17.59 opbracht. Hierna werd gezon gen met een kampvuur en eenige stukjes werden voorgedragen. Aan het einde van den middag bracht de Directeur een dankwoord tot Baljuw van Kampenhout en zijn 8 jongens. Hij sprak zijn waardeering uit voor al netgeen dezen middag voor de Kruisvaart gedaan was en sloot met het devies „Voor Christus onzen Koning God wiil het. Amen." Het was voorwaar een prettige leerzame propaganoa-middag die naar we hopen de belangstelling voor het Kruisvaartwerk heeft doen groeien. ZILK. Kïppen-drama. Bij den heer B. aan d-: Margarietenlaan alhier werden in den af- geloopen nacht door één hond niet minder dan 19 kippen doodgebeten, terwijl een viertal moest worden afgemaakt. Men doet verstandig de hokken des nachts goed af te sluiten. RIJNZATERWOUDE. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam op Vrij dag 12 Maart des avonds te 7.30 urn- in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bak huizen. Seoretaris de heer J. W. de Ren. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen van de vorige verga dering worden door den secretaris voorge lezen en door den Raad onverandeid vastgesteld. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad om aan den heer C. G. M. Spruiten burg te Amstelveen vergunning te ver- leenen tot het hebben en onderhouden van draden boven openbare straten enz. ten be hoeve van zijn radio-distributiebedrijf. 9 Van B. en W. der gemeente Alphen aan den Rijn is ingekomen een schrijven d.d. 1 Febr. 1937, waarbij wordt opgegeven de kosten inzake de hulp bij brand op 6 Juni 1936. De gemeente Alphen aan den Rijn heeft een bedrag van 67.50 te vorderen voor dezen hulp. De heer Jansen vindt dit bedrag wel wat hoog. De voorzitter zegt, dat de declaratie geheel overeenkomstig de gemeenschappelijke regeling is. Beslo ten wordt om dit bedrag te ramen op de begrooting 1936. 10. Van Ged. Staten is by schrijven van 9/11 Febr. 1937 terugontvan gen de begrooting dienst 1937. De posten onderhoud gemeentehuis en secretarie en onderhoud wegen moeten van resp. 160 en 500 tot 100 en 200 teruggebracht worden. De post onvoorzien moet op ƒ325 worden teruggebracht. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad de begrooting over eenkomstig het verzoek van Ged. Staten te wijzigen. 11. Voor de vacature in de com missie tot Wering van Schoolverzuim ont staan door periodieke aftreding van mej. C. J. Geertsema is de volgende voordracht ingekomen. 1. Mej. C. J. Geertsema, 2. de heer W. Timmers. Mej. C. J. Geertsema wordt met algemeene stemmen benoemd tot lid van de commissie tot wering van Schoolverzuim. Benoeming gemeente-ont vanger. Na gehouden stemming blijkt, dat 4 stemmen zijn uitgebracht op den heer A. C. Westen, 2 op den heer Sün- derman en 1 blanco. De heer A. C. Wes ten is derhalve tot ontvanger benoemd. Be sloten wordt deze benoeming te doen in gaan met ingang van 1 April a.s. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer worden be noemd de heeren P. Jansen, A. v. d. Knijff, en S. J. Visser. De heer A. van der Knijff wordt belast met het plaatsvervangend voorzitterschap. Tot leden plaatsvervangers worden aangewezen de heeren J. A. de Bruyn en G. Bersghoeff. Op voorstel van B. en W. wordt besloten om voor het jaar 1937/'38 weder 75 opcenten te heffen op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting Op voorstel van B. en W. besluit de Raad tot wyziging van de begrootingen dienst 1936 en 1937. De heer A. C. Westen wordt daarna ter vergadering geroepen. Hij legt in handen van den burgemeester de ver- eischte eeden af. De voorzitter feliciteert ae heer Westen met zijn benoeming en hoopt, dat hij de voetsporen van zijn voorganger zal volgen. De heer Westen dankt voor het in hem gesteld vertrouwen. Daarna word: aan den heer J. W. de Ren met ingang van 1 April a». eervol ontslag verleend als ont vanger der gemeente. Hierna sluiting. SASSENHELM. Alg. R. K. Ambtenarenvereeniging. Onder voorzitterschap van den heer H. J. Lycklama hield de A.R.K.A. een leden vergadering in hotel „Het Bruine Paard". De opkomst was ditmaal bevredigend. On geveer de helft van het aantal leden was aanwezig. De voorzitter deelde o.a. mede, dat de „A.R.K.A." afd. „Bloembollen streek" thans 42 leden telt. Dit getal kan nog worden opgevoerd, daar er nog R.K.' ambtenaren zijn, die zich bij de „A.R.K.A." behooren aan te sluiten. Het contributie-vraagstuk had aller be langstelling. Een belangrijk besluit werd dienaangaande genomen. Wegens perio dieke aftreding van den voorzitter, 2e voorzitter en bedanken van den penning meester hadden schriftelijke stemmingen plaats. Deze hadden tot gevolg, dat het bestuur van de afdeeling als volgt werd samengesteld: voorzitter, de heer M. P. A. Meissen (Voorhout), secretaris de heer C. Een aai dig snapshot van den jachtrit, die Zaterdag door de Zuid Hoi andsche Jacht- veieeniging in de omgeving van Nooidwijk gehouden werd J. Hubers (Sassenheim), penningmeester de heer L. v. Rijen (Noordwijk); de heer H. J. Lycklama, 2e voorzitter (Hillegom), en de heer J. A. M. Pinxteren 2e secretaris (Lisse). Het bestuur is derhalve thans sa mengesteld uit leden, nagenoeg allen woonachtig in gemeenten, behoorende tot de afdeeling „Bloembollenstreek". Tot en door verschillende leden werden waardeerende woorden gesproken. De feestelijke herdenking van het eer ste lustram der afdeeling zal plaats heb ben op Zondag 4 April a.s. De geest, ad viseur, de weleerw. heer J. Schmidt, deed eenige mededeelingen aangaande de ker kelijke viering. In het huish. reglement is terzake een en ander bepaald. Eenige -voorstellen van de afdeeling voor de congressen van de A.R.K.A. in groep 6 (gem.-ambt.) werden behandeld. Besloten werd in de eerstvolgende ver gaderingen actueele onderwerpen te be spreken. Hierna sluiting. Geboren: Adrianus, z. v. B. E. van der Stel en G. Batenburg. Agatha Margare- tha Maria, d. v. S. C. Rotteveel en E. M. J. Vintges. Jacoba Maria Petronella, d. v. E. P. Waasdorp en M. A. Kerkvliet. An tonius Hendrikus Jozef, z. v. C. J. de Braijn en M. G. Kortekaas. Jozef Adrianus, z. v. A. B. Oostveen en M. C. Vromesteijn. Gerard us Nicolaas Hendrikus, z. v. P. G. van Nobelen en A. Warmerdam. Vertrokken: A. Kuhn. naar Lisse; A. C. M. va nden Berg, naar Hillegom; J. C. van Tintelen, naar Wageningen; J. van Nieuwkoop, naar Amsterdam; A. M. van-Oosten, naar Noordwijk; A. M. A. Juf fermans, naar Leiden; J. van Ham en ge zin, naar Sneek. Ingekomen: J. G. Langendonk en ge zin, Lindelaan 12, van Amersfoort; J. H. C. Deters, Hoofdstraat 133, van Leiden; M. A. Goddijn, Bijdorpstraat 20, van Oegstgeest. WASSENAAR. Aanrijding. De 9-jarige wielrijder R. alhier slipte op de tramrails nabij de halte den Deijl en kwam daardoor in aanraking met het linkerachterspatbord van een juist passeerende auto, bestuurd door mej. de D. uit Vogelenzang-Bloemendaal, die nog een aanrijding trachtte te voorkomen, hetgeen echter niet gelukte. De jongen bekwam een vrij ernstige scheurwond aan het hoofd. Na eerste hulpverleening door dr. X. is de jongen met de aanrijdende auto naar de ouderlijke woning gebracht. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. „Stille Omgang". Aan de jaarlyksche Bedevaart van den Stillen Omgang te Amsterdam werd door de afd. Alphen van het Genootschap met 137 personen deel genomen. Onder de autobus. In de Julianastraat werd Zaterdagavond de wielrijder J. G., toen hij plotseling den weg overstak, aan gereden door een bus van de M.O.D.A.- dienst. G. werd van het rijwiel geslingerd, waardoor hij aan een ernstig gevaar ont kwam, het rijwiel werd onder de auto van daan gehaald en bleek geheel vernield. BODEGRAVEN. „Stille Omgang". Aan den Stillen Om gang werd door 128 mannen deelgenomen een getal, grooter dan ooit te voren. On der hen waren 12 Meyenaren. Bazar. Op den 2en Paaschdag te 12 uur wordt er een reuze-bazar geopend door Pastoor Lühn, in de bovenzaal van het Pa rochiehuis. De uren van openstelling zijn als volgt: van 3.306 uur en van 7.3010 uur en wel Maandag, Dinsdag en Woensdag na Paschen. De opbrengst dezer bazar komt ten goede aan de verpleging van armen in een R. K. Ziekenhuis, voor groote gezinnen enz. enz. Voor groot en klein, ook voor kinderen, zullen er vele attracties aanwezig zy'n. Wie nog het een en ander heeft voor de bazar melde zich bij het bestuur (rommel liever niet!!) 't Bestuur is vol goeden moed, dat ieder 'n kijkje komt nemen. BOSKOOP. Hanze. De R.K. Middenstandsvereeni- ging „De Hanze" heeft op 12 Maart haar jaarvergadering gehouden onder leiding van den 2en voorz., den heer Boekraad, die m zijn openingswoord memoreerde het overlijden van den voorzitter, wijlen den heer Vermeulen. De heer Vermeulen heeft zeer veel gedaan en werd altijd pkraat ge vonden de belangen van den middenstand te behartigen waar dit noodig was. Laat hij voor ons een voorbeeld zijn en laten wij trachten in zijn spoor verder te gaan. Het jaarverslag van den secretaris alsmede van den penningmeester werd onder dankzeg ging in de beste orde goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren Boekraad en Mens, werden met algemee ne stemmen herkozen en namen, met een woord van dank voor het vertrouwen in hen gesteld, deze benoeming aan. In de twee vacatures werden gekozen de heeren G. v. d. Vliet en J. Houtman. Tot voorzit ter werd door de vergadering gekozen de heer Boekraad. Hierna gaf de heer H. van Leeuwen een jaarverslag van „Santos", waarbij een har telijk woord van dank werd gesproken door den voorzitter tot de bestuursleden van „Santos". Door den geestelijk adviseur werd vervolgens nog een krachtig woord gespro ken tot samenwerking van bestuur en leden in het belang van den Middenstand. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorz. hier na de vergadering. Geboren: Anton Jacobus Adriaan, z. van Jac. Schaap en A. Christ Maria Geertraida, d. van E. Hoogerbrag en D. Boere Arie Rutger, z. van A. Pos en J. M. de Groot Marten, z. van J. Ferweda en J. Wielenga. Ondertrouwd: J. S. Pannebakker en A. S. Straver J. W. Overes en P. Touw. G e trouwd: M. Boerma 28 j. en A. M. Vaandrager 28 j. P. Bouwman 26 j. en A. M. Groenenberg 26 j. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 221. Weldra echter maakte hy met de springbok kennis en niet op een erg prettige manier. Met een stoot duwde de bok den professor in het moeras waar het suikerriet groei- I de. Gelukkig wist des professor nog bijtijds een groote sten gel te grypen. I 222. Professor Slim vertelde Pietje, dat ook dit suikerriet een soort van gras was. En uit dit riet konden de menschen de suiker trekken. Maar Pietje had veel te veel pleizier om naar zijn vader te luisteren.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10