DE RECHTSCHE OPMARSCH UIT HET NOORD OOSTEN Voor de poorten van Guadalajara ZATERDAG 13 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De niet-inmengings controle onder Nederlandsche leiding RECHTSCHEN THANS VÓÓR GUADALAJARA. Radio Burgos heeft medegedeeld, dat de strijd hevig voortgezet wordt aan het front van Guadalajara, in het bijzonder links van den weg naar Aragon, en in den sector Brihuega. De regeeringstroepen hebben naar dit front hun beste dinamiteros gezon den om de rechtsche tanks aan te vallen. De rechtsche luchtstrijdkrachten hebben gisteren vluchten gemaakt boven Guadala jara en daar nieuwe proclamaties neerge worpen, waarin de bevolking wordt uitge- noodigd zich over te geven teneinde te ver mijden dait de stad hetzelfde lot ondergaat als Malaga. Radio-Verdad deelt mede, dat de recht sche troepen gisteravond bezit hebben ge nomen van het op 6 K.M. van Guadalajara gelegen Taracena. Wat Madrid ervan zegt. In" den sector van Las Rozas wordt nog steeds een hevig kanonvuur gehoord. De activiteit van de rechtschen schijnt hier toe te nemen. Ook de regeeringstroepen laten zich niet onbetuigd en concentraties van de opstandelingen zijn door granaten getrof fen, waardoor aanzienlijke schade werd veroorzaakt. De regeeringstroepen zijn zeer waakzaam, want de nationalisten richten hun aanvallen op de stellingen van de re geeringstroepen bij Pardo en de meer ver wijderde stellingen bij* Fuencarral ten Noorden van Madrid. In het Noorden van Guadalajara hebben de nationalisten gisteren een nieuw hevig offensief ontketend, doch niet zoo hevig, als eei gisteren, de aanvallers zijn minder talrijk en zij beschikken over minder materieel. De regeeringstroepen weten de aanvallen nog in bedwang te houden. In geheel Guadalajara wordt aan weers zijden een druk gebruik gemaakt van de artillerie en de luchtmacht der nationa listen die de stellingen van de regeerings troepen heeft gebombardeerd. Het kanonvuur op de stad Madrid zelf ■houdt aan. Gistermiddag vielen twee gra naten van groot kaliber op het centrum van de stad, waardoor aanzienlijke schade werd veroorzaakt. Ten Zuiden van Madrid was het gisteren rustiger dan de vorige dagen. Alleen aan de Jarama zijn de regeeringstroepen over gegaan tot den aanval tusschen derr spoor weg en den Pingarionheuvel. Ook in de universiteitswijk werd leven dig gestreden, het' geweervuur was niet van de lucht. De nationalisten concentreerden troepen in de universiteitswijk, doch de artillerie van de regeering dreef deze con centraties weer uiteen. Tegen vier uur in den middag eindigde de beschieting van het centrum van de hoofdstad. Het aantal slachtoffers en de schade is nog niet be kend. Tengevolge van de laatste krijgsverrich tingen bij de Jarama zijn. de regeerings troepen er in geslaagd op te rukken en de rechtschen, die moesten terugtrekken, be vinden zich thans op verscheidene kilo meters ten Westen van Morata de Tajuna, zoodat de weg, die deze plaats met Arganda aan den grooten weg naar Valencia ver bindt, geheel vrij blijft. Aan den linker over van de rivier bezetten de rechtschen niet meer dan een klein stuk terrein dat zeer moeilijk kan worden geravitailleerd. Quiepo de Liana ziet den weg reeds effen. Generaal Queipo de Llano heeft gister avond voor de radio' de juistheid ontkend van alle communiqués, die de regeering over de operatie aan het front van Guadala jara heeft gepubliceerd Hij verklaarde dat de rechtschen ondanks den verbitterden tegenstand van den vijand blijven opruk ken. „Naar Madrid, zoo voegde hij eraan toe, is thans nog een rechte weg, en het terrein i is nauwelijks oneffen. «Er bestaat geen en- I kele domineerende positie meer, die als strategisch punt voor de verdediging kan dienen". De generaal deelde voorts mede, dat drie vijandelijke aanvallen op Trijueque, dat gisteren bezet werd, zijn afgeslagen. In den Noordelijken sector hebben de rechtschen verscheidene dorpen bezet, o.a. Hitaes en Spinoza de Henares. In den sector van las Rozas zijn de regeeringstroepen eveneens teruggeworpen. Aan het front van Biscaye heeft de vijand vergeefs een aanval op Mon- dragon ondernomen. Het vijandelijk offen sief in den sector van Oviedo werd gebro ken. FASCISTISCHE ORGANISATIE TE MADRID ONTDEKT. De Madrileensche avondbladen publicee- ren een communiqué over het ontdekken van een uitgebreide fascistische organisa tie in de hoofdstad, welke zich ten doel stelde een aantal vooraanstaande persoon lijkheden, o.a. generaal Miaja te ontvoeren en verder de C.N.T. en de U.G.T. tegen elkaar op te zetten. De namen van een dertigtal gearresteerde personen worden gepubliceerd. Gisterochtend zijn aan het front in Gua dalajara vijf manschappen van de guardia civil van de regeering- overgeloopen naar de nationalisten. Zij verklaarden, dat de opmarsch van de rechtsche troepen in Gua dalajara den verdedigingsraad van Madrid groote zorgen baart. Sommige leden van den raad willen tegenstand bieden tot het uiterste, andere voelen meer voor een stra- tegischen terugtocht, indien hiervoor nog tijd is. De chef van den generalen staf van het ministerie van oorlog, generaal Martinez Cabrera, heeft ontslag genomen. Aangezien de generaal benoemd was in deze functie door den hoogsten verdedigingsraad, heeft de minister dit ontslag doorgegeven aan den verdedigingsraad, die het aanvaardde. Journalisten ondervragen de Italiaansche krijgsgevangenenen. Buitenlandische journalisten hebben de vier Italiaansche soldaten en den Italiaan- schen luitenant Caetano Burruzo, die door de regeeringstroepen gevangen zijn geno men, ondervraagd. De luitenant verklaarde, dat het totaal aantal Italiaansche troepen in Spanje slechts 40.000 bedraagt en voegde hieraan toe, dat de troepen zich vrijwillig hadden opgegeven voor Abessinië, doch veertien dagen voor het vertrek deelde men hun mede, dat zij naar Spanje zouden gaan, hetgeen werd goedgekeurd. Hier onderbrak een van de soldaten den luitenant en zeide, dat hij dienst had ge nomen om naar Abessinië te gaan, doch toen hij aan boord ging, werd hem mede- gedeeld, dat zij naar Spanje zouden gaan. Zoodat hij niet anders kon doen dan ver trekken. Op de vraag, wat hij in Spanje kwam doen, zeide de luitenant „Het fascisme in stellen". Uit de verdere antwoorden bleek, dat de Italianenen naai Spanje waren gekomen met volledige oorlogsuitrusting. Twee Nederlanders benoemd VOOR DE NON-INTERVENTIE- CONTROLE. Beiden aanvaarden hun benoeming. De niet-inmengingscommissie te Londen heeft in haar bijeenkomst van gistermid dag den Nederlandschen vice-admiraal, M. H. van Duim, benoemd tot algemeen chef van het controle-bureau, den Nederland schen Schout-bij-nacht J. S. C. Olivier tot chef van de controle ter zee en den Deen- schen kolonel Lunn tot chef van de controle aan de Fransch-Spaansohe grens. Vice-Admiraal Van Duim en Schout-t?ij- nacht Olivier hebben beiden hun benoe ming aanvaard. De heeren Van Duim en Olivier zijn voornemens. Maandagavond naar Londen te vertrekken. De gepens. Vice-Admiraal M. H. van Duim werd geboren in 1879. In 1;900 werd hij adelborst eerste klasse, in 1903 luite nant ter zee tweede klasse, in 1914 eerste klasse en in 1924 werd hij tot kapitein-lui tenant ter zee en in 1929 tot kapitein ter zee bevorderd. In het begin van 1933 -werd hij tijdelijk belast met het bevel over H. M.'s Java in Nederlandsch-Indië. In het zelfde jaar nog werd hem de betrekking opgedragen van commandant van de zee macht en hoofd van het departement van marine in Nederlandsch-Indië. In 1935 werd de heer Van Dülm benoemd tot Vice- Admiraal. Op 24 December 1935 werd hij van zijn hooge functie in Indië ontheven. 1 Juni 1936 werd hem op zijn verzoek ter zake van langdurigen dienst eervol ontslag verleend uit den zeedienst. Vice-Admiraal Van Duim is o.m. ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier in de orde van Oranje-Nassau en drager o.a. van het eereteeken voor 35-ja- rigen dienst als officier. Hem is voorts ver leend de verguld zilveren medaille van het Nederlandsch Olympisch comité. Hij is bo vendien Commandeur tweede klasse in de Zwaardorde van Zweden en Commandeur tweede klasse in de Dannebrogsorde van Denemarken. De gepens. Schout-bij-nacht J. S. C .Oli vier werd geboren in 1886. In 1905 werd hij adelborst eerste klasse en in 1907 luitenant ter zee tweede klasse.-In 1917 werd de heer Olivier bevorderd tot luitenant ter zee eer ste klasse, in 1928 tot kapitein-luitenant ter zee en in 1933 tot kapitein ter zee. Hij werd o.m. van 1 November 1933 'tot 1935 geplaatst aan boord van H. M.'s Java en belast met het bevel over het eskader in Nederlandsch- Indië. In 1935 volgde zijn benoeming tot Schout-bij-nacht. Op 1 October 1936 werd hem op zijn ver zoek wegens langdurigen dienst eervol ont slag verleend uit den zeedienst. Schout-bij-nacht Olivier is officier in de orde van Oranje-Nassau en draagt het eere teeken voor 30-jarigen dienst als officier, zoomede de herinneringsmedaille der troonsbestijging van Z. M. Koning Haakon VII van Noorwegen. BUITENLAND VAN HET VATIGAAN DE PAUS ONVERMOEID. Geen nadeelige gevolgen van de inspanning van Donderdag. Aan de „Msb." wordt uit Rome bericht: Iedereen in het Vaticaan is er verwonderd over, hoe uitstekend dé H. Vader Donder dag de inspanning van een 3}4 uur lang geduurd hebbende zitting te boven is ge komen. Ofschoon Zijne Heiligheid vaak moest staan en veel moest spreken, was er van vermoeienis geen spoor te bekennen, even min als van eenigerlei storing in zijn gestel. Gisteren verleende hij weer audiënties volgens gewoonte en ontving drie kardi nalen. V0LKEKB0ND DE TOELATING VAN EGYPTE. Engeland- stelt buitengewone zitting van Assemblée voor. De Britsche regeering heeft het secreta riaat-generaal van den Volkenbond een nota doen toekomen, waarin bij eenroeping wordt voorgesteld van een buitengewone zitting van de Volkenbondsvergadering ten tijde van de eerstvolgende zitting van den Volkenbondsraad, ongeveer 25 Mei a.s. Het doel der zitting zou zijn de toelating van Egypte tot den Volkenbond te behandelen. Wanneer echter een Abessijnsche delegatie naar Genève mocht worden gezonden, zou de kwestie van het blijven van Abessinië in den Volkenbond en de tegenwoordig heid van Italië onder dezelfde omstandig heden als in.September j.l. gesteld worden. In ieder geval zal op de buitengewone zit ting een rechter in het Permanente Hof voor Internationale Justitie gekozen wor- deru HET WESTELIJK PACT. Berlijn en Rome antwoorden Londen. Het Duitsche antwoord op de Britsche nota van November j.l. is gistermiddag aan den Britschen ambassadeur te Berlijn over handigd. Gisteren heeft ook Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, den Britschen ambassadeur te Rome, sir Eric Drummond, het Italiaansche antwoord op de jongste Britsche nota inzake het uit wisselen van gedachten tusschen de vijf mogendheden nopens het sluiten van een nieuw Westelijk verbond, overhandigd. Dit antwoord is opgesteld in overeen stemming met de regeering te Berlijn. BELGIE NERVOSITEIT TE BRUSSEL. Voor de tusschentijdsche verkiezing. De opening" der verkiezingscampagne, waarin minister-president Van Zeeland en de rexistische leider Dégrelle tegenover elkaar staan, wordt gekenmerkt door een zekere zenuwachtigheid in de openbare meening. Voor de Brusselsche krantenkios ken wórden luidruchtige besprekingen en debatten gehouden, terwijl een rexistische bijeenkorfist te Etterbeek aanleiding tot *be- toogingen heeft gegeven. De auto van Dé grelle werd omringd door menschen, die „Naar Berlijn" riepen. Politie en bereden gendarmerie moesten tusschenbeide komen. DUITSCHLAND BERLIJN WIJST WEER EEN JOURNALIST UIT. Bersmolar, een onderdaan der Vereenig- de Staten, die als correspondent werkzaam was aan het Joodsch telegraaf agentschap, heeft zoojuist bevel gekregen Duitsohland binen drie dageri te verlaten. Hij is de ze ventiende buitenlandsche journalist, die openlijk uit het land wordt gezet sinds de nationaal-socialisten aan het bewind zijn gekomen. Tal van andere buitenlandsche corres pondenten hebben het land eigener bewe ging verlaten ten einde 'n bevel tot uit zetting te voorkomen. VRIENDSCHAPSVERDRAG TUSSCHEN DUITSCHLAND EN.... SOVJET-RUSLAND. De „Osservatore Romano" vestigt de aan dacht op een artikel, dat Senator Berenger publiceert in de „Tribune des Nations" over het bestaande Vriendschapsverdrag tus schen Duitschland en Sovjet-Rusland. Dit verdrag werd niet alleen op 26 April 1926 gesloten tusschen Stresemann en de Russi sche gezant Kretinsky, maar op 24 Januari 1931 en op 5 Mei 1933, dus toen Hitier reeds aan de macht was, is dit vriendschapsver drag nog vernieuwd. De „Osservatore" voegt hieraan toe, dat thans wel eens herinnerd mag worden aan enkele bepalingen van dit nog geldend vriendschapsverdrag. In de inleiding wordt o.m. gezegd „dat de beide regeeringen niet alleen bezield zijn van het streven om den vrede te bevorderen, maar dat zij ook over tuigd zijn, dat het belang van het Duitsche volk en van de volken in de Sovjt-Unie een samenwerking eischt die gegrondvest is op een hecht vertrouwen". In art. 1 van het verdrag verplichten beide partijen zich tot Neutraliteit, voor het geval een der beide landen in een con flict betrokken zou worden. In art. 3 verplichten beide verdagsluiten- de partijen zich om nooit deel te nemen aan een economische of finantieele boycot die tegen* een van beiden gericht zou zijn. In art. 4 wordt de duur van het pact be paald op telkens 5 jaar, en zoo is het con tract ook door de machthebbers in het Der de Rijk uitdrukkelijk hernieuwd en beves tigd. Men zou, zoo vervolgt de „Osservatore", de juridische en diplomatieke waarde van het document in actueele gevallen ten zeer ste in twijfel kunnen trekken, vooral se dert het verdrag tusschen Duitschland en Japan. Doch ook in dat geval behoudt het contract zijn historische waarde. FRANKRIJK DE PARIJSCHE WERELDTENTOONSTELLING. Wereldcongres der Sint-Vincentius- vereeniging. Tijdens de groote Wereldtentoonstelling zullen te Parijs acht internationale Katho lieke Congressen gehouden worden. Het voornaamste congres is ongetwijfeld het eerste Wereldcongres van de Sint Vin- centius a Paul-Vereeniging, dat van 21 tot 23 Mei zal plaats vinden. Verder zullen nog de volgende congres sen worden gehouden: Van 813 Mei: „De vrouw in het Huis gezin". Van 1618 Mei: Congres van de Christe lijke Familie. Van 1720 Mei: Congres voor Gewijde Mtiziek. Van 1820 Mei: Congres voor Kerkge schiedenis. Van 810 Juni: Congres der Katholieke Kraamverzorgsters. In Juli zal te Parijs het Congres van de „Pax Romana" plaats vinden, terwijl van 11 tot 14 Augustus een Congres gehouden zal worden voor Kerkelijke Kunst, speciaal wat betreft de constructie van Gebrand schilderd-glas. DE DEFENSIELEENING. De eerste tranche volteekencl. Het Fransche ministerie van financiën deelt mede, dat de eerste tranche van de defensieleening, waarop de aanteekening gisterochtend werd geopend, is volteekend. Te vijf uur in den middag bedroeg het be drag, waarvoor was ingeschreven, reeds meer dan vijf milliard francs. Verschillende instellingen moesten reeds in het begin van den middag inschrijvin gen weigeren. Ten aanzien van het overweldigend suc ces van deze eerste tranche overweegt het ministerie van financiën maatregelen, waardoor ook zij, die niet tijdig konden inschrijven, de voordeelen van deze emis sie zullen genieten. H. M. ,de Koningir bracht Vrijdag een bezoek aan de Jaarbeurs te Utiecht De vorstin In gezelschap van dr. F. H. Fentener van Vlissingen en verdere leden van het Jaarbeurs-bestuur

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5