STADS NIEUWS VRIJDAG 12 MAART 1937 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN FRANCO'S GREEP OM MADRID De hulp der Italianen 28ste Jaargang No. 8671 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. De Jeugd-werkloosheid Wij plaatsten dezer dagen enkele ons toe gezonden artikelen over katholiek kamp werk voor jongeren in breede kringen moet er inderdaad belangstelling zijn voor dezen vorm en zorg voor de jeugdige werk- loozen. Als wy, katholieken, geen zorg, echte zorg, zouden voelen voor de jeugdige werk- loozen, zou dat een schande zijn! Gelukkig is er óók op dit terrein velerlei activiteit ten onzent. Al zou het meer en beter kunnen, indien die activiteit niet werd overgelaten aan een zoo beperkt aantal priesters en leeken. Wij allen moeten alles doen, wat mogelijk is, om de jeugd aan werk te hel pen. Wij allen moeten ook alles doen, wat mogelijk is, om de jeugd de leege uren en dagen en weken en maanden zóó te doen vullen, dat hun moreel niet naar beneden zakt; dat hun geestelijk, hun godsdienstig leven op peil olijft. Werkloosheid is erg, héél erg. Maar 't is lang niet het ergste; de gevolgen kunnen zeer veel erger zijn. En wij moeten alles doen, om die bedoelde gevolgen te voor komen. Groote waardeering voor wat er onder ons voor de werkloozen in het algemeen en voor de jeugdige werkloozen in 't bijzon der wordt gedaan! Groote waardeering die allen, daartoe in staat, moeten toon en door mede-werking, d a a d w e r ke 1 ij k. Wij willen hier attent maken op het tri duüm voor Leidische jeugdige werkloozen, dat Donderdag 18 Maart aanvangt. Dat niemand dergenen, die er voor in aan merking komen, verzuime, dit triduum mee te maken. Nogmaals: men bedenke, dat er een erger, een droever, een somberder toe stand in het /even kan ontstaan, dan de erge, droeve, de sombere werkloosheid Wie geen werk heeft is beroofd van heel veel, maar er zijn er, die nog van véél meer beroofd zijn.... De wereld in vogelvlucht Het offensief .van Franco's troepen, ge holpen door de Italianen, blijkt nog niet vastgeloopen te zijn. Men trachit uit twee richtingen Madrid te omsingelen. Zooals men weet, is alleen aan de Oostkant de weg nog vry en deze laatste opening wordt nu vanuit het Noorden in de richting Guada lajara en vanuit het Zuiden aan de Jarama bedreigd. Aan het Jarama-front bieden de regee- ringstroepen evenwel weerstand, maar in het Noorden bij Guadalajara worden zij teruggeworpen. Om wat lucht te krijgen in het Oosten wordt er zoo nu en dan ook eenige activi teit ontketend in het Westen, zooals in de universiteitswij k en bij El Escorial. Mis schien, dat zich uit het bombardement op Madrid, hedenmiddag in een telegram ge seind, een krachtige aanval ontwikkelt, ge combineerd met offensieven aan de Jarama en bij Guadalajara. Wie weet? Bij dezen stand van zaken spreekt het van zelf, dat de Spaansche regeering volkom er. bereid is, om de vreemdelingen, die aai haar zijde vechten, te debobiliseeren ai: dat aan de andere zijde ook gebeurt. Daa. zal echter wel niet veel van komen. In den Belgischen Senaat is het gistere heet toegegaan. Daar werd de bekende we welke het onmogelijk zal maken om, doo niet-toevallige vacatures tusschentijdsch verkiezingen uit te lokken, behandeld ei een Rexistische Senator wond zich daarb. zóó op, dat hij een collega een oorvijg ga Op dit sein ontstond een ware vechtparii wat een hartverheffend schouwspel moe zijn geweest. De wet is inmiddels ook dcc ien Senaat aangenomen. Steeds verdere opmarsch naar Guadalajara AAN HET GUADALAJARA FRONT Het officieele communiqué van het recht- sche hoofdkwartier te Salamanca, deelt o.m. mede: Na een schitterende actie aan het front van Guadalajara hebben wij den tegen stand van den vijand gebroken, ondanks de in dezen sector opgestapelde strijdmid delen. Wij zijn doorgedrongen tot Trice- que, waar de regeeringstroepen een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal hadden ach tergelaten. Wij hebben tal van krijgsge vangenen gemaakt, onder wie zich twee communistische Italiaansche officieren be vinden, die deel uitmaakten van het ba- taillon „Garibaldi". In de Noordelijke divisie van Madrid: Wij hebben een aanval op de universiteits- wijk afgeslagen en den vijand zware ver liezen toegebracht. Een sneeuwstorm woedt op het oogenblik in Andalusië en bijgevolg heeft geen enkele krijgsverrich ting plaats gehad aan het front der Zui delijke legers. De Madrileensche verdedigingsraad heeft gistermiddag medegedeeld, dat het offen sief der rechtschen aan het front bij Gua- alajara voortduurde. De vijand richtte zijn aanvallen voornamelijk tegen het front ten Noorden-.yan den grooten weg van Madrid naar de Fransche grens. Tengevolge van den aanhoudenden re gen wassen de Tajuna, Jarama en Manza- nares. Niettegenstaande deze moeilijkhe den verdubbelen de nationalisten hun aanvallen in de richting van Guadalajara in het Noorden en van Alcala de Henares in het Zuiden. De regeeringstroepen bie den tegenstand aan de Jarama, doch wer den bij Guadalajara teruggedreven. Ook bedrijvigheid bij het escoriaal Gistermiddag heeft het zware geschut der rechtschen het vuur geopend op de stellingen der regeeringstroepen op de heuvels bij het Escoriaal. Men heeft kun nen waarnemen, dat het vuur een groote uitwerking had. Van het Noordelijk front Volgens een officieel communiqué van de voorloopige Baskische regeering, dat hedennacht om één uur is uitgegeven, heb ben de regeeringsbatterijen aan het front van Avala het'vijandelijke hoofdkwartier gelegen te Salinas, vernield. DE ITALIAANSCHE INMENGING Communiqué gepubliceerd na afloop van den ministerraad Na afloop van den ministerraad te Va lencia die gistermiddag van vier uur tot ivwart over elf heeft geduurd, werd het volgende communiqué gepubliceerd: De ministerraad heeft beraadslaagd over de ernstige schending van de niet-inmen- ging, die gevormd wordt door de aanwe zigheid van verschillende divisies van het Italiaansche leger aan het front van Gua dalajara. De regeering keurde de door den minis ter van buitenlandsche zaken getroffen oeschikkingen goed om deze feiten ter tennis te brengen van het Volkenbonds- oomité te Londen en van de openbare mee- iing der wereld. Tegenover de journalisten heeft generaal vliaja gistermiddag verklaard: „Het feit, iat wij Italiaansche krijgsgevangenen in mze macht hebben, toont duidelijk aan, lat de Italiaansche troepen in Spanje in- ervenieeren. Wij voeren geen burgeroor- og meer: er woedt een oorlog tusschen talië en Duitschland, geholpen door eeni- e Spaansche elementen, eenerzijds en Ipanje anderzijds". Van de krijgsgevange en zeide Miaja, dat het geharde soldaten ijn, die den veldtocht in Abessynië heb- en medegemaakt. Overeenkomst tusschen Franco en Duitschland? Te New-York zijn agenten van de Spaan- •he regeering gearriveerd. Zij verklaar- en, dat generaal Franco met Duitschland ?n overeenkomst zou hebben ondertee- en, waarbij bepaald wordt, dat aan uitschland 300.000 ton ijzer per jaar ge- verd zal worden gedurende 35 jaar, in ail voor leveringen van oorlogsmateriaal. Het vrijwilligersvraagstuk In officieele kringen te Londen wordt verklaard, dat de Britsche regeering geen bevestiging heeft van berichten, als zou den uit een of anderen staat vrijwilligers naar Spanje zijn vertrokken na 20 Febru ari, den dag waarop de overeenkomst met betrekking tot de vrijwilligers van kracht werd. Spaansche regeering wil buitenlandsche vrijwilligers demobiliseeren Op het congres van het internationaal vakverbond, dat dezer dagen te Lenden bijeen is, zou de Spaansche delegatie gis terochtend hebben medegedeeld, bereid te zijn de buitenlandsche vrijwilligers, die in de rijen der regeeringstroepen strijden, te rug'te trekken op voorwaarde, dat een overeenkomst tot stand Lome, welke we derzijds zou moeten worden ten uitvoer gelegd. De veil'gheid van Nederlandsche schepen HULP VAN DE „HERTOG HENDRIK" Vanaf 17 Maart a.s. Reeds ongeveer een week geleden heeft de directie van de Stoomvaart Maatschap pij Nederland aan haar gezagvoerders in structie gegeven, op het traject Algiers Genua en komende van Marseille dertig mijl beoosten de Balearen te varen, ten einde het mijnengebied in de Spaansche wateren op veiligen afstand te ontwijken. De maatregel, welke overeenkomstig de beslissing van de regeering is genomen, dat Nerderlandsche koopvaardijschepen, welke zich in de buurt van de Spaansche wateren bevinden, draadloos of anderszins de hulp van een Nederlandsch oorlogsschip kun nen inroepen, als zij zich in moeilijkheden bevinden, of geconvoyeerd wenschen te worden, zal op 17 Maart van kracht wor den, wanneer de „Hertog Hendrik" zich aldaar bevinden zal. „TRITON" WORDT PRIJSGEGEVEN Maar de lading niet De stappen, die de Nederlandsche gezant te Tanger, de heer F. Gerth van Wijk, in opdracht van de Nederlandsche regeering, bij de autoriteiten te Ceuta in verband met de aanhouding .van de „Triton" er K.N.S.M. heeft gedaan,, hebben ten deele succes gehad, meldt de „Tel.". Het staat thans vast, dat het schip over enkele da gen door de nationalisten zal worden vrijgegeven. Hetzelfde kan niet gezegd worden van de lading, die, zooals men weet, voornamelijk uit sinaasappelen bestaat. Ondanks de krachtige pogingen, die onze gezant daar toe heeft aangewend,is het hem niet ge lukt, de gezaghebbende instanties te Ceuta er toe te brengen, bevel te geven ook het beslag op de lading op te heffen en de kis ten met sinaasappelen, die intusschen ge lost zijn, weer in te laden. Aangenomen moet dan cok worden, dat de lading ver loren is. Wel zijn de pogingen, om in dit opzicht een gunstiger resultaat te verkrijgen, nop niet opgegeven, maar het kan uitgesloten geacht worden, dat hierin nog veranderinp komt. VOORNAAMSTE NIEUWS TUSSCHEN TWEE BUFFERS BEKNELD GERAAKT. Besteller ernstig gewond. Bij de vrachtgoederenloods van het sta tion H. M. S. te 's Gravenhage, geraakt, hedenmorgen om half. elf een bestelle van Van Gend en Loos tusschen de buf fers van twee treinstellen bekneld. Dc man, de 44-jarige K. J. van V., werd ern stig gewond opgenomen. De geneeskundi ge dienst constateerde een gebroke schouderblad en inwendige kneuzinger Het slachtoffer werd naar het gemeente lijk ziekenhuis aan den Zuid wal overgc bracht. BUITENLAND. De H. Vader heeft gisteren een belang rijke bijeenkomst van kardinalen gepresi deerd. (2de blad). In de richting van Guadalajara blijven de rechtschen oprukken. (2de blad). Ernstige vechtpartij in den Belgischen Senaat. (2de blad). De Nederlandsche gezant bij den Führer. (2de blad.). BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht. (1ste blad). Luchtbeschermingsoefeningen in Gel derland. (4de blad). De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp inzake nietigverklaring van goudclausules in bepaalde overeenkom sten behandeld. (2de blad). Minister Slingenberg aan het woord bij de behandeling van de begrooting van sociale zaken; invoering van de 40-urige arbeidsweek acht de minister onmogelijk; een kans voor het versche kadetje? (2de blad). Auto te de Bildt op onbewaakten over weg door trein gegrepen, bestuurder kwam er goed af. (Gem. Ber., 3de blad). Het bestuur van den Ned. Studenten Roeibond overweegt verandering van het Varsity-hoofdnummer. (3de blad). DE WORDING VAN DE GRIEKSCHE KUNST Dr. C. W. Lunsingh Scheurleer, die be noemd is tot bijzonder hoogleeraar aan de rijksuniversiteit ^lhier, heeft vandaag zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een rede: „Een en ander over de wording van de Grieksche Kunst". Dr. Lunsingh Scheurleer zeide, dat men, alle persoonlijke gevoelens van waardee ring voor een bepaald tijdvak der Griek sche kunst op zij zet, slechts de periode tusschen de jaren 480 en 430 vóór Christus kan beschouwen als die, waarin de Griek sche natie voor haar artistiek en geestelijk leven de hoogste uitdrukking vond. Aan geen schepping van dien tijd op het gebied der beeldende kunst zijn de meest karak teristieke eigenschappen zoo gemakkelijk te demonstreeren als aan den Dorischen tempel, in welke gevels het structuurbe grip ligt uitgedrukt. Dit element achtte spr. bij uitstek kenmerkend voor de Grieksche kunst in het alkemeen. Bij een onderzoek naar de monumenten van den Griekschen bodem, waarin het structuurbegrip voor het eerst optreedt, kunnen die van de Kretensisch-Minoische kunst dadelijk terzijde gesteld worden. De overblijfselen uit den tijd van den z.g. Geometrischen stijl, de cultuurperiode, volgende op de Kretensisch-Minoische en de door haar beinvloede Mykeensche, ver- toonen wel het structuurbegrip en moeten dus naar sprekers meening als de eerste voorbeelden van Grieksche kunst be schouwd worden. De Geometische stijl niet door een vreemd volk meegebracht. De door de vondsten bewezen continuiteit in de ont wikkeling geeft steun aan de Attische tra die, dat het land vrij gebleven was van de in de elfde eeuw te dateeren Dorische volksverhuizing. Spreker stipte ook de ontwikkeling op Kreta aan, waar de Geo metrische stijl niet het beeld van een autochthone ontwikkeling vertoont, maar volledig ingevoerd is. Op het Idaeische tijdvak volgt hier volgens de indeeling van Rumpf tegen het midden der zevende eeuw vóór Christus een reactie. Het is als of de kern van het Grieksche wezen, dat naar klaarheid streeft, weer naar boven komt. De Egyptische invloed in de Grieksche kunst blijkt in de eerste plaats uit het plotseling optreden van een monumentale beeldhouwkunst terwijl verder de Griek sche kunstenaar bepaalde vaste typen van houding, dezlfde als de Egyptische, ge bruikt. De Grieksche geest is versterkt uit de aanraking met de Oostersche culturen .e voorschijnt gekomen. Terugkeerende tot de ontwikkeling der kunst op het Grieksche vasteland, zeide spr., dat sedert het laatste kwart der ze- rende eeuw de ceramiek van Karinthe de neest verbreide in de Grieksche wereld vvordt. Hand in hand met de geestelijke vorsteling gaat die om de beheersching an de technische middelen. De Griek der .esde eeuw is de schepper van de Wester- che kunst geworden, die op zijn wijze van ien berust. Sedert het midden der zesde auw verplaatst zich het zwaartepunt der unstontwikkeling meer en meer naar Vthene en sommige steden in den Pelo- onnesus. Spr. stipte den invloed aan, die enige Peloponnesische steden, in het bij- Dnder Sparta, op de ontwikkeling gehad ebben. Naast Sparta waren Argos en ikyon belangrijke productiecentra, die ooral sedert het midden der zesde eeuw riortreffelijk werk leverden. Omstreeks 480 vóór Christus is de Ar- givisch-Sikyonische beeldhouwersschool sterk cp den voorgrond gekomen. Met haar kwam in het Athene van 480 de verheven kunst van den grooten Polygnotos uit Tha- sas samen. Phidias, de echte Athener, leer ling van de Argivisch-Sikyonische school, heeft de leiding gehad bij de kunstwerken, die ten tijde van Perikles te Athene zijn ontstaan. Op hem volgen Praxiteles en Skopas, terwijl in de vierde eeuw Lysip- pos het tijdvak van het Hellenisme opent. „Telkens aldus besloot spr. drin gen Oostersche elementen in de kunst van het Grieksche vclk binnen, maar altijd komt na een periode van bijzonder nauwe aanraking met den machtigen nabuur haar eigen karakter weer te voorschijn en dat treedt opnieuw het element, dat reeds voor de Geometrische ceramiek typeerend was, bijzonder sterk aan den dag: het structuurbegrip". HOOFDAGENT M. VAN SCHAIK. Hedenmiddag heeft in de theoriezaal van het politiebureau de huldiging plaats ge had van den heer M. van Schaik, hoofd agent van politie alhier, die heden voor 25 jaar in dienst der gemeente-politie trad. Op deze huldiging komen we morgen na der terug.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1