Uitbreiding van den Dienstplicht. ABDIJSIROOP W OENSC AG 10 MAART 1937 r TWEEDE BLAD - PAG. 7 GOUDVOORRAAD NED. BANK. Blijkens den jongsten weekstaat steeg de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank in de afgeloopen berichtperiode met bijna een en veertig millioen. ijAND PACHTEN DOOR JAPAN IN NEDERL. NIEUW-GUINEA Verklaring van minster Sato De Japansche zaakgelastidde te 'sGra- venhage, de heer Yamagucki, deelt het volgende mede: Op 28 Februari heeft in de eerste be- grootingscommissie van het Japansche La gerhuis de heer Fakoerai eenige vragen gericht tot den eerste minister Hajasji be treffende de mogelijkheid van het pach ten van land in Nieuw-Guinea en het slui ten van een non-agressiepact tusschen Ja pan en Nederland. Hierop heeft de Japan sche regeerirïg geantwoord, dat zij de on derwerpen, waarop de beide vragen be trekking hebben, nog niet had bestu deerd. Zij voegde hieraan toe, dat z(j slechts de mogelijkheid van een vreed zame en economische ontwikkeling in Ned. Oost-Indië overweegt. Daarbij zal de Japansche regeering ten volle rekening houden met de houding, die Nederland ten opzichte hiervan inneemt. Op 2 Maart bracht de Nederlandsche ge zant in Tokio, de heer Pabst, een bezoek aan den onderminister van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tokio, den heer Horinouchi, naar aanlei ding van de op 28 Februari in het Lager huis gehouden interpellatie en de artike len, in de dagbladen hierover verschenen. De heer Horinouchi gaf hierop den heer Pabst de hierboven genoemde uiteenzet ting. Op 2 Maart werden in de parlementaire commissie voor cultureelen arbeid voor China door den afgevaardigde in het La gerhuis den heer Nakamoera eenige vra gen gesteld aan den Japanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Sato, be treffende pacht in Nieuw-Guinea. Minister Sato gaf hierop het volgende antwoord: „Het pachten van land in Nieuw-Guinea maakt op het oogenblik in het geheel geen punt van overweging uit. Japan streeft onvermoeid naar een vreed zame en economische ontwikkeling in het Zuiden en zal hierbij den toestand en de verhoudingen van de betreffende staten nauwkeurig in acht nemen en --trachten, zoo tot wederzijdschen voorspoed te gera ken". MELKVEEHOUDERS. Dé'Zuid-Hollandsche Bond Van Melk veehouders heeft gisteren in het Algemeen Verkooplokaan te Rotterdam zijn jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden on der voorzitterschap-van-den heer A. N. Vaandrager. De voorzitter deelde mede, dat op 1 April as. opnieuw een jaar expireert van de be staande consumptie-melkregeling. Wil men niet opnieuw achter de feiten aanloopen, dan zal binnen enkele weken moeten vaststaan, wat er voor het ko mende jaar gebeuren moet. De Vereëniging voor Zuivelindustrie en melkhygiëne heeft het initiatief genomen tot het organiseeren van alles, wat er op het gebied van den melkhandel te orga niseeren was. Zij heeft in verband daar mede een omvangrijk rapport samenge steld, waarin een nieuwe regeling werd voorgesteld. De voorzitter zeide, dat het uitgesloten moet worden geacht, dat die regeling reeds op 1 April as. in werking kon treden. Hij deelde daarna mede, dat het hoofdbestuur er geen genoegen mee kon nemen, wanneer er een regeling tot stand komt, zonder dat de melkveehouders daarin zelf gekend worden. Daarom werd er een motie voorgesteld, waarin de bond zijn leedwezen uitdrukt over het feit, dat de uitwerking dezer regeling mede in han den is gelegd van de drie centrale land bouworganisaties, waarin geconstateerd wordt, dat deze. organisaties zich nimmer met den verkoop van melk hebben bemoeid en daardoor de minst aangewezen licha men zijn en waarin voorgesteld wordt deze bezwaren ter kennis te brengen van de regeering en krachtig op die uitvoerings maatregelen aan te dringen, welke in het belang van den bond kunnen worden ge acht Deze motie werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd dat de afdeelingen via het orgaan over den verderen gang van za ken betreffende de regeling na 1 April op de hoogte zullen worden gehouden. Aan het eind van de vergadering werd nog een motie aangenomen, waarin er op aangedrongen wordt, in verband met het feit, dat de melkprijs dezen winter te laag is geweest, na 1 April as. in elk geval niet tot verlaging van den melkprijs over te gaan. MOEILIJKHEDEN BIJ DE KATH. VERKENNERS. Crisis in de leiding. Het bestuur van de Katholieke Verken ners deelt ons het volgende mede: In verband met moeilijkheden, die ge rezen zijn in de leiding van de Katholieke Verkenners, is aan den majoor P. P W. van Leeuwen op zijn verzoek door het Doorluchtig Episcopaat eervol ontslag ver leend als voorzitter-hoofdkwartier-commis saris der Katholieke Verkenners onder dankzegging voor de vele diensten aan de Katholieke Verkenners bewezen, terwijl ook de bestuursleden mr. E. Lamers, mr. A. Fens en dr. L. Berger zijn afgetreden on der dankbetuiging van het Hoogwaardig piscopaat voor de vele diensten bewezen ■■n- de Katholieke- Verkenners. He benoeming van een waarnemend Officieele Crisisberichten TOEWIJZING AARDAPPELTEELT VERGUNNING. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland deelt belanghebbenden me de, dat alle vóór 15 Februari 1937 ingedien de aanvragen om een aardappelteeltver gunning 1937 ten volle zijn toegewezen. Degenen, die na dien datum een aanvra ge voor een aardappelteeltvergunning of een aanvullende teeltvergunning hébben ingediend, zullen zoo spoedig mogelijk be richt ontvangen of ook deze oppervlakten zullen kunnen worden toegewezen. 1496 TWEEDE KAMER Socialisten en Vrijz. Democraten stemmen vóór het wetsontwerp. hoofdkwartier-commissaris Is dezer dagen te verwachten. Zijn wij wel ingelicht, dan betreffen de moeilijkheden, waarop in bovenstaande com muniqué gedoeld wordt, zuiver interne aangelegenheden, die met de Jamboree niets te maken hebben en daarop ook niet van invloed zullen zijn. In het bestuur der vereeniging „De Ka tholieke Verkenners" hebben thans nog zit ting mr. dr. J. J. W. Beuns S.J., hoofd-ver- kenners-geestelijke, en drs. A. J. L. v. d. Poel, secretaris. „Msbd." VERNIEUWING GEMEENTELIJK ELECTRICITEITSBEDRUF TE DORDRECHT. Crediet van bijna drie en een half millioen door B. en W. voorgesteld. B. en W. van Dordrecht stellen voor het verstrekken van een crediet van bijna 3.500.000 voor vernieuwingen aan te bren gen in het gemeentelijk electriciteitsbe- drijf en voor het verbinden van de Dordt- sche centrale met die van Rotterdam, door middel van een hoogspanningskoppellei- ding. Het besluit van den Raad van 1931 tot den bouw van een nieuwe centrale werd in 1933 ten gevolge van de crisis ingetrokken. Thans doet zich weer behoefte aan uit breiding gevoelen en acht men het nood zakelijk tot vergrooting t er veilige capa citeit over te gaan en daartoe moderne stra lingsketels en radiacale stoom-turbines te bouwen, waarmede 2.175.000 gemoeid zal zijn. Voorts willen B. en W. een dubbele zekerheid voor de stroomverbruikers en door een hoogspanningskoppelleiding te verbinden met' het nieuwe electriciteitsbe- drijf te Rotterdam. De kosten hiervoor zul len 1.300.000 bedragen. DE SPOORWEGWERKEN OM DE HOOFDSTAD. Zes bruggen aanbesteed. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft gistermiddag in het openbaar aanbesteed het maken, leveren, stellen en verven van twee bruggen voor enkel spoor over de Muidervaart en den Rijks straatweg AmsterdamAmersfoort, van twee bruggen voor enkelspoor over de Weespervaart en zandpad en van twee bruggen voor enkel spoor over een landweg e.a. in de ringbaan om Amsterdam nabij Diemen. Het bestek was als volgt verdeeld: a. vrije keus smeed- en gietstaal en werklieden; b. met Ned. smeed- en gietstaal, doch vrije keus werklieden: c. vrije keus smeed- en gietstaal, doch met gebruik van hoofdzakelijk Amster- damsche werklieden; d. met Ned. smeed- en gietstaal en met gebruik van hoofdzakelijk Amsterdamsche werklieden. Ingekomen waren veertien biljetten. Laagste inschrijfster was de firma Penn en Bauduin te Dordrecht met de volgende bedragen: a. 158.000 b. ƒ158.000; c. 158.200; d. 158.200. Het hoogst is ingeschreven door de N.V. Hollandsche constructie Werkplaatsen te Leiden, met voor a: ƒ207.950 en voor b: 208.805 en door Verschure en Co.'s Scheepswerf N.V. te Amsterdam, met voor c: ƒ244.000 en voor d: ƒ244.360. Raadskelder te Utrecht heropend. Gisteren is de raadskelder te Utrecht heropend. Dit feit, dat, naar men mee deelt, reeds als voldongen was geaccep teerd, zou bijna niet zijn verwerkelijkt, daar eenige bonden uit het café- en restau rantbedrijf op het nippertje de tusschen- komst van Ged. Staten verzochten- om niet zonder raadsbesluit tot heropening van den kelder over te gaan. Zoo vergaderde Maan dagavond in allerijl de vroedschap om zich opnieuw in een langdurig debat te bege ven over pachtvoorwaarden enz. enz. De heele exploitatiemisère met alle ups en downs werd opgerakeld, maar uiteindelijk liet zich de raad weer door wethouder Bot- terweg overtuigen, zoodat de voordracht tot vérdere exploitatie werd aangenomen met slechts de stem van den heer Potters (Gemeentebelang) tegen. „Hbld." Bloemententoonstelling te Heemskerk. De bloemententoonstelling in het wan delpark „Marquette" te Heemskerk zal op Woensdag 17 Maart officieel worden ge opend door mr. dr. L. N. Deckers, minister, van Landbouw en Visscherij. Vergadering van gisteren. Aan de orde is het Wetsontwerp tot wij ziging van de Dienstplichtwet De heer K. TER LAAN (S.D.) zet uiteen, wat ertoe geleid heeft, dat de S.P.A.P. in haar jongste congres officieel het standpunt heeft aanvaard van handhaving van een ge wapende weermacht. Er is niets veranderd in het inzicht van de leden der S.D.A.P., maar het zijn de omstandigheden, die ver anderd zijn en een veranderde houding noodzakelijk maken. Een gewapende macht is noodig, en tegen de aan de orde zijnde voorstellen zullen spreker én zijn fractie zich niet verzetten. Spreker heeft weliswaar altijd bezwaar gehad tegen een derde herhalingsoefening, dooh nu de duur der herhalingsoefeningen zoodanig verminderd is dat het totale aantal dagen door een derde oefening niet grooler wordt, is dit bezwaar grootendeels verval len. Het gevaar van het verliezen van een betrekking is voor velen zelfs geringer -als ze drie maal een korteren tijd dan twee maal een langeren tijd moeten opkomen. De heer VAN DER BILT (R.K.) bespreekt de dislocatie van de vloot in de Indische wateren. Tegen verschillende hieromtrent geuite wenschen heeft de regeering aan gevoerd, dat zij daartoe niet over de noo- dige geoefende manschappen beschikt. In dit verband bepleit spreker het doen uit voeren van groote renaratiewerken aan schepen voor de Indische vloot in Neder land en niet in Indië zelf. Om dit te kunnen verwerkelijken zal dan echter een langere diensttijd noodig zijn. De heer SCHAEPMAN (R.K.) kon zich vereenigen met de voorgestelde wijziging van de vrijstelling wegens broederdienst, gezien het voorloopig karakter van het voor gestelde. Spr. wijst op het gebrek aan rechtszekerheid voor werknemers, die door hun werkgever worden- ontslagen als zij aan hun militaire verplichtingen moeten voldoen. Hieraan moét op een of andere wijze een einde komen."Spr. geeft de regee ring daarom in overweging, zoo mogelijk onder art. 1638 Burgerlijk Wetboek een be paling op te nemen, dat het werkgevers verboden is, werknemers te ontslaan, die voor een periode van bijv. minder dan 4 weken in militairen dienst moeten. Komende tot de voorstellen, betrekking hebbend op onze vloot in Indië, wijst spr. op den gespannen toestand in het Verre Oosten. Het is een gebiedende eisch, dat Ons operatief orgaan, onze vloot, geheel in In dië ter beschikking en voortdurend ge reed zij. Spr. komt tot de conclusie, dat overbren ging van materieelreserve naar Nederland de"'operatieve kracht .v.an onze vloot in In dië vermindert. Daarom is spr. ook tegen het uitvoeren van groo'e reparatiewerken in Nederland. Dat kan zeer wel in Soera- baja gebeuren. Voor opleiding van perso neel is overbrenging van materiaal naar Nederland niet noodig." Tenslotte kan spr. zich niet geheel ver eenigen met de voorstellen der regeering inzake de dislocatie van de vloot. De heer VER VOORN (Plattel.) adat het instituut van den broederdienst onmisbaar om de onbillijkheden van. de loting weg te nemen en om de lasten Van den militairen dienst eenigszins rechtvaardiger en bil lijker over de verschillende gezinnen van gelijke of verschillende grootte te verdee- len. Daarom moet de vrijstelling wegens broederdienst gehandhaafd blijven. Als de minister meer soldaten noodig heeft, kan hij beter besluiten tot uitbreiding van het contingent. De heer TELANUS CC.H.) sluit zich aan bij het betoog van den heer Van der Bilt. Hij is, gezien de persóneelbezetfing, van meening, dat men- beter -in Nederland be mande schepen kan hebben dan onbemande schepen in Indië. Een "modern schip eischt een geoefende bemanning. Zoo noodig kan een schip met geoefende bemanning spoe dig genoeg in Indië zijn. Volgens de wet acht spr. het geoorloofd, een deel van een lichting vervroegd te laten opkomen, zooals met de lichting 1937 is ge schied." Toch vermoedt hü, dat daarvoor voortaan wel een suppletoire begrootmg noodig zal zijn. Het onderhavige wetsontwerp acht spr. van groote beteekenis, omdat het een voor- looper van de verwachte wetsontwerpen tot uitbreiding van onze defensie als het ware een vooruitgeschoven post van een zeer zware colonne, die het volgende kabi net voor een zeer zware taak zal stellen. Voor het defensiefonds zal 4 millioen op oe begrooting 1938 worden uitgetrokken, terwijl de minister het benoodigde bedrag voor de verdei-e versterking der weermacht op 45 millioen raamt. Spreker juicht de invoering van een derde herhalingsoefening toe, evenals de verlen ging van den eersten oefentijd voor de zee macht Hij constateert, dat men in België met een lager geboorte- en hooger sterfte cijfer een jaarlijksch contingent van 44.000 A 48.000 man heeft, terwijl wij hier een con tingent hebben van 19.500 man. Met af schaffing van de vrijstelling voor broeder dienst, zal men misschien komen tot 24.000 man, terwijl de minister op den duur wil komen tot een contingent van 32.000 man. Hoe is dat mogelijk? - Ook spreker wil een einde zien gemaakt aan het ontslag uit hun dienstbetrekking van dienstplichtigen, die herhalingsoefe ningen moeten doen, al weet hij niet, of dat geregeld kan worden in het Burgerlijk Wet boek, zooals de heer Schaapman in overwe ging heeft gegeven- De heer WENDELAAR (Lib.) kan zich in het algemeen vereenigen met het wetsont werp, maar betreurt, dat de regeer!ng niet reeds thans is gekomen met een voorstel tot contingentsuitbreiding, want een dergelijke maatregel sorteert eerst na jaren het ge- wenschte effect. De heer SCHILTHUIS (Vrijz. Dem.) ge looft dat het aanhouden van een materieel- reserve in Nederland als argument voor versterking van de vloot in Indië gebruikt kan worden, aangezien de minister indertijd reeds de reserve van de vloot in Indië niet al te groot achtte. Met de wijziging van de herhalingsoefeningen kan spr. zioh vereeni gen, al wenschit ook hij maatregelen tegen het grootere risico der dienstplichtigen om ontslagen te worden. De vaijzining-democratische fractie kan zich met het ontwerp vereenigen zonder zich daardoor echter bij voorbaat te binden aan verdere plannen der regeering tot verster king der weermacht. De heer VAN DIJK (A.R.) kan met het ontwerp accoord gaan. Het vraagstuk van het ontkag aan menschen die hun militaire verplichtingen nakomen, is niet gemakke lijk, maar er moet een oplossing voor ge vonden worden. Men spreekt over de dislocatie van de vloot als over een stabiel iets. In Indië kan geen bemande vlootreserve aangehouden worden met het oog op de enorme kosten die daaraan verbonden zijn; in Nederland kan dit wel. Er zijn zelfs groote voordellen aan verbonden. Onbemande reserve kan slechts dienen om schepen te vervangen die in reparatie gaan, niet ter vervanging van schepen, die in den strijd verloren gaan, omdat daarbij meestal ook de bemanningen omkomen. In Inddë moeten ten minste blijven één leader, twee kruisers, 9 of 10 jagers en de 18 K-booten. In Nederland kan men dan volstaan met 1 kruiser, 2 jagers, 1 leader- en de O-booten. Voor Indië is daarbij de on bemande reserve inbegrepen. In Nederland kunnen de O-booten dienen voor de oplei ding van de bemanning van de K-booten. De heer WIJNKOOP (Comm.) verklaart, dat zijn partij nooit op het standpunt van de eenzijdige ontwapening heeft gestaan en dat nog niet doet, al heeft ze gehoopt op in ternationale ontwapening De democratie moet zich kunnen verweren en daarvoor is in den huidigen tijd een sterke weermacht noodig. De heer COOPS (Lib.): U moet niet al leen de democratie verdedigen, ook het va derland. De heer WIJNKOOP zegt, dat als het vaderland democratisch is, het kan rekenen op de verdediging door de breede volks massa tegen het groote gevaar, het fas cisme. Spr. is dus voorstander van een zoo sterk-, mogelijke "weermacht, doch slechts wanneer de zekerheid bestaat, dat hét leger zich in dienst stelt van-de democratie. Dat houdt dus in dat zoowel-de regeering als de bevel voering aan zekere eischen voldoen. Daarom zal spr. zijn stem niet aan het onderhavige wetsontwerp geven! De heer DROP (S.D.) zegt, dat het groot ste deel van zijn fractie voor het wetsont werp zal stemmen. De verlenging van den diensttijd is niettemin geen geringe ver zwaring der persoonlijke lasten. Spr. bindt zich niet, door voor dit wets ontwerp te stemmen, tot verdere aanvaar ding van eventueele plannen der regeering. De MINISTER VAN DEFENSIE, dr. CO- LIJN. zegt naar aanleiding van de opmer king van den heer Wendelaar, dat over de uitbreiding van het contingent nog geen beslissing genomen kon worden omdat nog niet bekend is, welke eischen van personeel- bezetting de nieuwe wapens, die in gebruik genomen zullen worden, stellen. Spr. wil zich onthouden van alle bravour- uitspraken en het zijn toekomstige opvol gers voor het scheiden van de markt niet moeilijker maken dan strikt noodig is. Verschillende punten zal spr. niet behan delen omdat ze voorbarig waren. Dit geldt o.a. voor de opmerkingen van den heer Vervoorn. De werkzaamheden van de com missie, die spr. heeft toegezegd, zullen wel eenigen tijd in beslag nemen. De heer Tilanus heeft de huidige voor stellen gekarakteriseerd als de voorhoede van een opmarcheerende hoofdmacht. Dit is slechts ten deele juist, want ook zonder eventueel volgende voorstellen zou het aan hangige wetsontwerp vooral met het oog op onze grensbeveiliging noodzakelijk zijn. Terecht heeft de heer Ter Laan dan ook opgemerkt, dat de Kamer zich niet kan binden voor volgende voorstellen van de re geering. Deze moeten eerst afgewacht wor den. Dat is het eenig juiste standpunt. Met den heer Ter Laan is spa. het eens, dat bij het opkomen voor herhalingsoefeningen zooveel mogelijk rekening moet worden ge houden met de burgerlijke belangen, kwes ties van kostwinnerschap, enz. Er is uit de Kamer een zoo sterke aan drang gekomen tot uitbieiding van het con tingent, dat deze voorbereid moest worden door het verleenen van voorloopige vrij stelling wegens broederdienst. Den heer Sohaepman antwoordt de mi nister, dat de verlenging van den eersten oefentijd bij de marine bezien moet worden in het licht, dat ook als men alle bemande reserve in Indië zou stationeeren, men hier toch voldoende geoefende bemanning moet hebben voor de hier te lande voor de kust verdediging noodige schepen. De vraag is echter: wie moet bepalen waar de schepen van de weermacht het best aanwezig kunnen zijn voor de bescherming van het Rijk. Dit is zeker niet de taak der Staten-Generaal. Deze voteeren de gelden voor de schepen, bepalen welke schepen moeien worden aangekocht, maar dan be- j paalt verder de regeering, waar deze sche- Verkoudheid, hoest, bronchitis en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Sommige menschen, die wat vatbaar zijn op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hfjjgen en benauwd op de borst te zijn, Indien GD tot diegenen behoort, probeert dan eena de nieuwe veratèrkte Akker'a Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-blijheid heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ge dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los. de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen. Uw adem haling wordt weer diep en geruischloos en de slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootste AKKER's verslèrkte Verlaagde prijzenf 0.75, f L25, f 2.-, f S.5Q p. flacon pen het best gebruikt kunnen worden. Als voorbeeld deelt spr. mede, dat hij be richt heeft ontvangen, dat een Nederlandsen schip met sinaasappelen nabij de Straat van Gibraltar is aangehouden en door schepen van Franco is opgebracht naar Ceuta. Spr: heeft in dit verband de Java, die op de thuisreis is, opgedragen, zich met spoed naar de Straat van Gibraltar te begeven om daar te patrouilleeren en zoo noodig Nederlandsche schepen te convoyeeren. Een dergelijke beslissing moet door de regeering genomen kunnen worden, en dit geldt ook voor de verdeel ing van schepen over de Europeesche of de Indische wateren. We kunnen hier niet volstaan met een on bemande reserve, want voor allerlei doeL einden kunnen we schepen noodig hebben, zooals nu plotseling in de Europeesche wa teren. Het gaat over de dislocatie van schepen, die er nog niet zijn, maar die of op stapel staan of nog op stapel gezet moeten worden; Als zij in gebruik komen, kunnen de om standigheden geheel an,ders zijn. Laat ons bij alle moeilijkheden, die we al hebben, niet gaan spreken over wat er gebeuren moet in de jaren 1944 tot. 1948. We hebben thans aan onze eigen zorgen reeds genoeg." De algemeene beschouwingen zijn hier- mee gesloten. Bij de artikelsgewij'ze behandeling ver dedigt de heer. K. TER LAAN (S.D.) een amendement op art. H om daaruit, té schrap pen de voorgestelde nieuwe bepaling in art, 12 der Dienstplichtwet. Het regeerings voorstel komt neer op het ongedaan maken van de vrijstelling, waar van de Dienstplichtwet bepaalt, dat ze „uit sluitend voor goed" wordt verleend. Spreker wil definitief vrijstelling voor hen, die daar voor in aanmerking komen. MINISTER COLIJN begrijpt niet, waartoe dit amendement is ingediend. Het voorstel in het wetsontwerp beslist niets. Een be slissing brengt het wetsontwerp inzake de uitbreiding van het contingent. Het amendement-Ter Laan wordt in stemming gebracht en verworpen met 46 tegen 17 stemmen. Voor stemmen sociaal democraten en communisten. Het wetsontwerp wordt aangenomen z. h. st. met aanteekening, dat mevr. De Vries-Bruins en de heer Van Zadelhof! (beiden soc. dem.) geacht willen worden te hebben tegengestemd, evenals de heer Wijnkoop (comm.). Zonder discussie en z. h. st. wordt goed gekeurd de conclusie van het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van J. Nijeveen te Stadskanaal, hou dende verzoek te willen bevorderen, dat adressant een uitkeering als zg. mobilisatie slachtoffer wordt toegekend. Te ruim kwart over 5 wordt de vergade- irng verdaagd tot Woensdagmiddag 2 uur. LUCHTVAART REIS OM DE WERELD In 28 dagen per vliegtuig Volgens de op 1 Maart van kracht ge worden zijnde dienstregelingen der ver schillende luchtvaartmaatschappijen, kan men thans in 28 dagen een niet al te over haaste reis om de wereld maken. Op genoemden datum is de dienst ge opend tusschen San Francisco en Manilla en tusschen Manilla en Hongkong. De Pan- American Airways Company zal volgens het met de Chineesche regeering gesloten contract deze verbinding over den Stillen Oceaan driemaal onderhouden. Met deze nieuwe lijn is de luchtlijn rondom de aard bol gesloten en kan geheel vólgens de dienstregelingen de tocht binnen een maand volbracht worden. De reis om de wereld per vliegmachine kost met inbegrip van de verschillende overnachten in de aangewezen hotels on geveer 3500 gulden. ÏTALIAANSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT Een vliegtuig, bestuurd door Antonio Zappetta is in de omgeving van Napels neergestort. Het toestel werd vernield, de bestuurder bekwam lichte verwondingen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7