WyBERT Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken WOENSDAG 10 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BUITENLAND BELSIE Dégrelle tegen v Zeeland EEN KRACHTPROEF VOOR „REX". Van Zeeland neemt de uitdaging aan. Het Rexistische Kamerlid voor Brussel Olivier heeft ontslag genomen ten einde tusschentijdsche verkiezingen te Brussel uit te lokken. Dit is een zet van den Rexistenleider Dégrelle, die een soort volksreferendum wil houden onder het motto: „Vóór Rex, tegen de regeering-Van Zeeland". De regeering heeft de uitdaging aange nomen. Vooreerst heeft bij den aanvang van de vergadering van de Kamer de voorzitter van de Kamer gisteren aangekondigd, dat de afgevaardigden zich in den namiddag zouden moeten uitspreken over een wets ontwerp, waarbij in de toekomst aanvullen de verkiezingen tijdens de zittingsperiode van de Kamer zullen verboden zijn in ge val de vacature niet „toevallig" is. De socialistische fractie heeft verklaard vóór dit voorstel te zullen stemmen. Niettemin zal het wetsontwerp nog niet van toepassing zijn op de door het aftre den van afgevaardigde Olivier te Brussel noodig geworden verkiezing, welke binnen veertien dagen zal moeten worden gehou den. De socialistische fractie zal de candida- tuur van Zeeland tegen die van Dégrelle steunen. Vervolgens heeft minister-president van Zeeland in de Kamer verklaard, bereid te zijn zich candidaat te laten stellen tegen Dégrelle, in het belang van het land ter op heldering van de politieke situatie. Van Zeeland zeide, dat hij door zich can didaat te laen stellen tegenover Dégrelle er slechts naar streeft een nationale oplos sing te zoeken, een oplossing tot nationaal herstel. Op deze wijze zal hij den kiezers vra gen zich achter hem te scharen. Hij zal nie mand aanvallen en is niet van plan aan de verkiezing het constructieve karakter der nationale eenheid te ontnemen. Van Zeeland vroeg de Kamer voort te gaan met de werkzaamheden zonder zich te laten medesleepen door oproerige agitatie. Hij besloot: „Ik ben er zeker van, dat u aldus het vertrouwen zult verzekeren van 9/10 der Belgen". (Aanhoudend applaus). Het wetsvoorstel aangenomen. De Kamer heeft met 110 tegen 26 stem men en één onthouding net wetsontwerp aangenomen, waarbij voortaan gedeelte lijke verkiezingen in geval van een niet toevallige" vacature worden afgeschaft. Het wetsontwerp heeft niet betrekking op de a.s. tusschentijdsche verkiezing. Steun aan v. Zeeland toegezegd. De liberalen besloten de candidatuur van Van Zeeland te steunen, omdat volgens Dé grelle de staatsvorm in het geding is. De Katholieke fractie heeft verklaard, dat ook zij Van Zeeland zal steunen. DUITSCHLAND EEn PASTOOR GEARRESTEERD. De zeereerw. heer Roehring, pastoor van de parochie St. Suitbertus te Dussel- dorp, is door de politieke politie gearres teerd en in preventieve hechtenis gesteld. EEN BISSCHOPPELIJK PROTEST. In het Amtsblatt van 4 Maart publiceert de bisschop van Regensburg Mgr. Dr. Mi chael Buchberger de volgende verklaring: „In de Vastenbrief die op den eersten Zondag van de Vasten werd voorgelezen komt de volgende passage voor: „De lei dinggevende bladen der Hitier Jeugd schrijven: De kloosters waarin wij horden der le vensontkenning zien, en die daardoor een gevaar vormen voor het behoud der zede lijkheid van het Duitsche volk, moeten verdwijnen". Er is beweerd dat deze zin „verzonnen" zou zijn. Ik vestig er echter de aandacht op, dat deze zin te vinden is in het „Lei dersblad der H. J. Uitgave D.J. Juli 1936 blz. 31 bovenaan." Het behoeft geen betoog dat alle citaten in een Herderlijk Schrijven gecontroleerd worden of ze juist zijn. De bewering dat Herderlijke Brieven leugens bevatten, is zelf leugenachtig en tevens een beleediging die ik afwijs." w.g. MICHAEL, Bisschop van Regensburg. In aansluiting op deze bisschoppelijke verklaring is het wel interessant, wat in het zelfde nummer over de geestesrichting van de Hitier Jeugd gezegd wordt. „De vraag betreffende de verhouding van de leiders der Hitier Jeugd ten opzichte van Kerk en Godsdienst, kunnen wij wat ons bisdom betreft, afmeten uit de vol gende voordracht op een leiderscursus. „Telkens wanneer Duitschland eensge zind en sterk is, treedt Rome op om Duitschland te vernietigen. Onze wereld beschouwing staat tegenover die van Rome: Ater, trouw, dapperheid, tegen verdruk king, lafheid en beklagenswaardige angst. Fierheid en verantwoordelijkheidsgevoel tegenover knechting der zielen". Voeg daaraan nog toe, dat alle leiders der H. J. in de Gouw Frankenland het boek van Rosenberg moeten doorwerken, dan kan men zich wel een voorstelling vormen van de mentaliteit waarin de leiders der H. J. worden opgevoed. FRANKRIJK FRANKRIJKS DEFENSIE-LEENING. Aangenomen met groote meerderheid. Gistermiddag vijf minuten over drie is de vergadering van de Kamer hervat. In de regeeringsbank hadden de minister van fmanciën, Vincent Auriol en Viennot plaats genomen. De publieke tribune was meer dan vol. De regeering had onmiddellijke behande ling gevraagd van het wetsontwerp, strek kende tot het uitgeven van een leening en het opheffen van een aantal maatregelen van de monetaire wet van 1 October 1936. De rapporteur-generaal, Jimmy Schmidt, zette het ontwerp uiteen Bij het eerste ar tikel van de wet wordt de regeering ge machtigd een leening uit te geven met wisseloptie. Bij het tweede artikel wordt een aantal monetaire maatregelen opgehe ven, welke de kapitaalcirculatie hinder den. Artikel drie machtigt den minister van financiën om particulieren, die afstand hebben gedaan van hun goud, het verschil uit te betalen tusschen de waarde van het goud, overeenkomstig de gemiddelde koers van de Banque de France van 8, 9 en 10 Maart en het bedrag, dat zij hebben ont vangen. De rapporteur deelde verder mede, dat de financieele commissie enkele wijzigin gen in het ontwerp van de regeering heeft aangebracht o.a. het amendement-Drouot, waarin wordt gezegd, dat de leening wordt uitgegeven, teneinde de uitgaven voor de landsverdediging te dekken. Na een debat, dat den geheelen middag duurde, werd het wetsontwerp inzake de defensieleening aangenomen met 470 tegen 32 stemmen, 92 afgevaardigden hebben niet aan de stemming deelgenomen. ENGELAND GERUCHTEN ROND BALDWIN. Zal hij na de kroning aftreden? Naarmate de datum van de kronings plechtigheid nadert, doen opnieuw tal van geruchten de ronde met betrekking tot mi nisterpresident Baldwin, wiens aftreden direct na de kroning wordt verwacht. Een der laatste geruchten is, dat Baldwin den titel van graaf zou krijgen en zitting zóu nemen in het Hoogerhuis. Evenwel is, naar Reuter meldt, nog niets besloten. ZWITSERLAND HITLERS VERKLARING. Wil Zwitserland een bevestiging? Gemeld wordt, dat de Zwitsersche re geering gaarne een schriftelijke bevestiging zou ontvangen van de verklaring, die Hit- Ier tegenover oud-bondsraad Schulthess heeft afgelegd en waarin hij gezegd heeft, dat Duitschland te allen tijde de onzijdig heid en onschendbaarheid van Zwitserland zal eerbiedigen. Naar verluidt heeft de ge zant te Berlijn in de Wilhelmstrasse stap pen gedaan in de hoop, een dergelijke ver klaring ,die voor langen tijd geldig zou moeten zijn, te verkrijgen. Het schijnt echter, dat de zaak niet zoo eenvoudig is als zij mocht lijken, daar de Duitsche regeering eenige tègenbeloften vraagt. Zij zou een verklaring verlangen, dat Zwitserland niet zal toelaten, dat zijn houding van strikte neutraliteit geweld zou worden aangedaan door verplichtingen, voortvloeiende uit het Volkenbondshand vest, en dat de Zwitsersche regeering den strijd van Duitschland tegen het commu nisme zooveel mogelijk zal steunen. HONGARIJE DE GEHELMZINNIGE AGITATIE TE BOEDAPEST. De openbare meening wil de waarheid weten. De gisteravond gepubliceerde officieele mededeeling heeft de openbare meening in Hongarije niet tevredengesteld. Alleen de Duitschgezinde pers aanvaardt het stand punt der regeering volkomen. De „Pester Loyd", die onder invloed van het departe ment van buitenlandsche zaken staat, ver langt, dat de geheele aangelegenheid be kend zal worden gemaakt. Het blad schrijft: „Hoewel de autoriteiten een ge ruststellende verklaring hebben afgelegd, weet men nog niet, welk gevaar de regee ring heeft bezworen: Daranyi moet het land daarvan in kennis stellen. Alle par tijen zullen hem steunen, maar hij moet de geheele waarheid zeggen. De bescherming van het land tegen een door het buiten land georganiseerden staatsgreep is een zaa'c, die niet alleen Hongarije, maar ge heel Europa aangaat. Daranyi kan zeker zijn van den steun van het geheele volk en van alle beschaafde Europeesche volken". Bela Marton, onder-voorzitter van de partij der Nationale Eenheid en voorzitter van de „Move" heeft verklaard, dat hij een volkomen vertrouwen in Daranyi heeft. Zoolang Daranyi aan het bewind blijft, zal Marton hem niet bestrijden. Marton ont kende verder deel te hebben aan een on wettige beweging en zeide er van overtuigd te zijn, dat in Hongarije geen enkele orga nisatie van dien aard bestaat. Daranyi heeft Marton, die hem een me morandum betreffende verschillende so ciale aangelegenheden kwam aanbieden, ontvangen. De minister-president verklaar de het met de opstellei-s van het memo randum eens le zijn ten aanzien van de waarborging der vrijheid van arbeid. De regeering zal zich bezig houden met de gedachte van betaalde vacantie en gezins- loonen voor de arbeiders. Eerste Leidsche GEVESTIGD 1882 G.H.KLEINHANS Pieter de la Courtstraat 22 TRANSPORT TELEFOON 1455 Streng optreden tegen ordeverstoorders. De minister van justitie heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij de justitie opdracht krijgt, alle strafbare handelingen, welke de openbare orde en rust in gevaar brengen, zoo gestreng en zoo snel mogelijk te be straffen. Tot deze strafbare handelingen behooren: hoogverraad, ophitsing en opruiing tegen andere volksklassen, nationaliteiten en godsdiensten, zoomede daden van geweld tegen leven en eigendom. AMERIKA DE STRIJD OM HET HOOGGERECHTSHOF. Roosevelt's „praatje bij het haardvuur"'. President Roosevelt heeft gisteren zijn reeds aangekondigde „praatje bij het haardvuur" voor de radio uitgesproken ter verdediging van zijn plannen tot hervor ming van het Federale Hooggerechtshof. Roosevelt zette uiteen, dat hij in het ge heel geen bedoelingen had om de controle over het Hooggerechtshof aan zich te trek ken, maar dat het noodzakelijk was zijn program ten uitvoer te leggen 'en de hooge rechtspraak nieuwe kracht en een libera len geest te geven. De president stelde de Amerikaansche regeering voor als een uit' drie paarden bestaande trekploeg. Het Amerikaansche volk, zoo zeide hij, ver wacht, dat het derde paard eensgezind met de beide andere den wagen voort zal trek ken. Het Federale Hooggerechtshof is ech ter in gebreke gebleven ten aanzien van de eensgezindheid, waarmede het, als ge coördineerd deel van de regeering, de za ken op gang had moeten houden. Behalve dat het Hooggerechtshof zyn juridische functies op de juiste wijze uit oefende, heeft het zich opgeworpen als een derde Huis van het Congres, een soort su- perlegislatuur, zooals een van de rechters het genoemd heeft, welke in de grondwet woorden las, die er niet staan en beteeke- nissen, die niet aanwezig zijn en die het nooit in de bedoeling heeft gelegen er in te brengen. Wij zijn derhalve aangeland op het punt, waarop wij de grondwet moe ten redden van het Federale Hooggerechts hof en het Gerechtshof moeten beveiligen voor zich zelf. Wij moeten een weg zoe ken om van het Hooggerechtshof in beroep te gaan op de grondwet zelf. In onze ge rechtshoven willen wij een heerschappij van wetten en niet van mannen. Wij willen, gelijk alle Amerikanen dat doen, een on afhankelijke rechtspraak, zooals die in het voornemen heeft gelegen vaii de ontwer pers der grondwet, en geen gerechtshoven, die poEhiek voeren. VOORSTEL TOT BIJEENROEPING VAN CONFERENTIE TE WASHINGTON. De afgevaardigde van New York, Fish, heeft in het Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, waarbij den pre sident wordt gevraagd te Washington de vertegenwoordigers bijeen te roepen van alle staten-onderteekenaars van het ver drag van Briand en Kellogg om de wereld situatie te bespreken. MEXICO DE ROL VAN DE VRIJMETSELARIJ. Aartsbisschoppen als „staatsvijanden". De Löge van het Groot-Oosten van Mexi co heeft aan de regeering een verzoek ge richt om de aartsbisschoppen mgr. Pascual Diaz y Barieto en mgr. Francisco Orozco y Jimenez tot „Staatsvijanden" te verklaren. In welingelichte kringen is men te Mexi co City van oordeel, dat het Mexicaansche Parlement dit verzoek in behandeling zou kunnen nemen. Dit bericht bewijst weer een keer te meer de verderfelijke invloed van de Vrijmetselarij. Ondanks het krachtdadig verzei der ka tholieken, die in verschillende districten ondanks het verbod der regeering de ker ken toch geopend hebben, woedt de ver volging nog steeds voort. Ambtenaren van het Ministerie van Fi nanciën hebben onlangs een Priestersemi narie, dat was ondergebracht in een ge bouw naast de kerk van Tlalpam opgehe ven. Tot de ambtenaren die aan deze overval deelnamen behoorde ook de bekende Com- munistenleider German List Arzubide, die op het Ministerie van Onderwijs werkzaam is. Er is geen motiveering voor deze in beslagname gegeven. BUITENLANDSCHE BERICHTEN CANADEESCU «TOOMSCHIP OP IJSBERG GESTOOTEN. Het Canadeesche stoomschip „Delia" (metende 1267 ton) is na op een ijsberg te zijn gestooten ter hoogte van Kaap Race (New Foundland) gezonken. De beman ning kon de kust bereiken. BINNENLAND MODERN KATHOLIEK JEUGDWERK. De Beginselverklaring van de Kruisvaart. Dezer dagen verscheen een nieuwe uit gave van de Beginselverklaring der Kruis vaart, volgens de nieuwste gegevens be treffende dit jeugdwerk samengesteld. Het in een frisch-blauwen omslag gesto ken boekje noodigt als vanzelf tot lezen. Ook zij, die tot dusverre nog niet in nader contact met dezen modernen vorm van ka tholiek jeugdwerk kwamen, kunnen hier alles vinden, wat hun belangstelling in dit opzicht gaande maakt. Speciaal met het oog op verschillende actie-punten in de naaste toekomst, zooals deze thans door de Kruisvaart worden voor bereid, kan men zich mede door deze nieuwe uitgave naar alle zijdien oriënteeren ten aanzien van haar doel en program. Men vindt in dit uiterst doelmatig inge deelde werkje, essentieele beschouwingen over de christelijke opvoeding, het gezins verband en de vrije jeugdvorming. In aan sluiting daarop volgt een uiteenzetting over ridder-ideaal, meeleven met de Kerk, va derlandsliefde en gemeenschapszin der Kruisvaart. Verder bevat dit handig overzicht van haar wezen en praktijk nog een samenvat ting van de actueele werkmiddelen, de ken merken en gebruiken, de leiderstaak en den godsdienstigen achtergrond van haar actie. Het boekje is verkrijgbaar aan het Centraal Bureau van de Kruisvaart, Laan Copen van Cattenburch 127, te 's-Gravenhage. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. Woningtoestanden in Rijnsburg. De heer Drees (S. D.) heeft gevraagd aan den minister van Sociale Zaken: 1. Is het den Minister bekend, dat in de gemeente Rijnsburg dringend behoefte be staat aan behoorlijke arbeiderswoningen, dat tal van gezinnen er noodgedwongen in krotten verblijven samehvonen en dat de huren er in verhouding tot de kwali teit der woningen zeer hoog zijn? 2. Is het den Minister voorts bekend, dat de woningbouwvereeniging „Spinoza" reeds jarenlang pogingen doet om in de zen toestand verbetering aan te brengen door den bouw van een 41-tal woningen, maar dat deze pogingen voortdurend afstui ten op den onwil van het gemeentebestuur om hiervoor de noodige medewerking te verleenen? (Maandagavond heeft de ge meenteraad van Rijnsburg gedeeltelijk het voorstel van „Spinoza" aangenomen. Red. „L. Crt."). 3 Is de Minister niet van oordeel, dat er alle reden aanwezig is om door toepas sing van art 55 van de Woningwet den gemeenteraad van Rijnsburg- te verplich ten uitvc ing te geven aan art. 52e. V. van deze wet? 4. Zoo ja, is de Minister dan bereid de hiertoe noodige maatregelen te nemen? Benoemingen en godsdienstige gezindheid. De heer Donker (S. D.) heeft aan den mi nister van Landbouw en Visscherij ge vraagd: 1. Heeft de Minister kennis genomen van de in de vorige maand in eenige vak bladen opgenomen advertentie van het uit voer controle-bureau voor groenten, fruit en aardappelen, waarin dit bureau sollici tanten oproept voor de betrekking van controleur, wonende te Rotterdam, zulks onder vermelding, dat de schriftelijke sol licitaties uitvoerige inlichtingen betreffen de levensloop, verkregen vakkennis, leef tijd, godsdienstige gezindheid enz. moeten bevatten? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat de eisch van opgave van godsdienstige ge zindheid in sollicitaties bij een instelling als het onderhavige bureau, aan hetwelk krach tens de wet groote algemeene belangen ter behartiging zijn toevertrouwd, als onge- wenscht moet worden beschouwd? 3. Zoo ja, is de Minister dan bereid maatregelen te treffen, dat in den vervol ge door dit bureau en eventueel door andere soortgelijke instellingen een der gelijke eisch niet meer wordt gesteld en dat ook de beoordeeling van sollicitanten in de toekomst zal geschieden onafhankelijk van hun godsdienstige gezindheid? Verdachte belangstelling- voor de oran-blanje-bleu vlag. De heer Lingbeek (H. G. St.) heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Al moge de oude oranje-blanje-bleu vlag, waaronder, volgens het nog altoos zichtbare onwraakbare getuigenis van onze oude zee- en rivierschilders, als Ludolf Bakhuysen, Jan van Goijen, Abraham Storck, Willem v. d. Velde e.a„ onze va deren bij den zegen des allerhoogsten on- sterfelijken roem voor het vaderland heb ben weggedragen, in Irtere jaren veeltijds zijn vervangen door het rood, wit en blauw, acht de Minister dat laatstgenoemde een afdoende reden om thans de eerstgenoem de vlag, alsof er voor ons ook maar één smet aan kleefde, alsof zij om één of an dere reden verwerpelijk zou zijn, ter zijde te leggen? 2. Gevoelt de Minister niet, dat door zulk een maatregel dat deel -an ons volk, waarvan niet alleen de leus van den mond, maar ook de keus van het hart was, is en, hoe meer zich daartegen verzet, des te meer ook zal blijven: „Oranje boven" in het diepst van zijn gevoelens zou worden gekwetst en, aangezien de officieele ver werping van het oranje, voor hen nu het rood ten eenenmale onaannemelijk zou maken, ook zou worden verhinderd om voortaan aan zijn heiligste gevoelens door vlagvertoon uiting te geven? 3. Zou de overweging van de beide voorgaande vragen den Minister niet als nog aanleiding kunnen geven om, ten ein de te vorkomen dat een dreigende steen des aanstoots in het midden van ons volk werd geworpen, het daartoe te leiden, dat of onze aloude en bij zoovelen geliefde Prinsevlag weer als Nederlands vlag in eere wierd hersteld, of dat, op zijn aller minst, het gebruik van oranje of rood fa cultatief werd verklaard? WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS Faciliteiten voor toeristen Van het ministerie van Buitenlandsche Zaken ontving de A.N.W.B. het volgende bericht: Ten einde het bezoek aan de wereld tentoonstelling te Parijs te bevorderen, zullen van Fransche zijde zekere facilitei ten worden verleend, waaromtrent H.M.'s gezant te Parijs de volgende inlichtingen ontving: Binnenkort zullen hier te lande van Fransche zijde tegen den prijs van frs. 20.verkrijgbaar worden gesteld legiti- matiekaarten, die geldig zijn gedurende 6 maanden en waarvan zal kunnen worden gebruik gemaakt van 15 April tot 15 No vember 1937. Aan het bezit van zoodanige legitima- tiekaart zullen voor den houder de navol gende voordeelen verbonden zijn: Hij zal 10 maal de tentoonstelling kun nen bezoeken tegen het halve tarief. Hij zal van het grensstation of de haven van ontscheping af naar Parijs op de Fransche spoorwegen een reductie van 50 pet. van het algemeen tarief genieten, de route kunnen volgen welke hij ver kiest en onderweg kunnen uitstappen zoo vaak hij zulks wenscht. Hij zal na een verblijf te Parijs van ten minste 5 dagen (de dag van aankomst en van vertrek daarbij inbegrepen) voor elke treinreis in Frankrijk een reductie genie ten van 50 pet. en Frankrijk langs elk grensstation of haven naar keuze kunnen verlaten. Het centrale depot van deze „Cartes de legitimation" zal berusten bij den alge meen vertegenwoordiger van de „Reseaux des chemins de fer Fransais", den' heer Sic- co Smit, Parkstraat te 's Gravenhage. Door zijn zorgen zullen de reisbureaux enz. van de kaarten worden voorzien. Het bezit van een „Carte de legitima tion" als hierboven vermeld ontslaat den Nederlandschen houder niet van de ver plichting een geldig Nederlandsch pas poort te bezitten. DELEGATIE VAN ENGELSCHE CONDENS-AGENTEN. Heden in audiëntie bij minister Deckers. Het „Hbld." van gisterenavond meldt: „Naar wij vernemen zal minister Deckers Woensdag in audiëntie ontvangen een de legatie uit de Engelsohe agenten in Neder- landsche melkproducten, niet behoorende tot de zes bevoorrechten. De delegatie is overgekomen, om den mi nister een beeld te geven van de voorge schiedenis. de toedracht en de gevolgen der onderhandelingen, die in September te Londen zijn gehouden tusschen vertegen woordigers der Britsche en Nederlandsche regeeringen en waaruit is geresulteerd een zeer onrechtvaardige Nederlandsche rege ling. Zooals men weet, speelt in de zaak een belangrijke rol de lezing, welke is gege ven van Engeland's voorwaarden. De En- gelsche en de Nedelandsche lezing staan a.1. lijnrecht tegenover elkaar". DISTRIBUTIE VAN VOLKSVET Het hoofdbestuur van den Ned. Kath. Hanzebond van Slagerspatroons heeft zich tot den minister van Sociale Zaken gewend met het verzoek de distributie van het volksvet uitsluitend over te laten aan het slagersbedrijf. Adressant geeft te kennen, ook uit his torisch oogpunt, het volste alleenrecht op de distributie van dit product te kunnen laten gelden. In den inschrijvingsprijs voor levering van dit vet aan het departement van So ciale Zaken welke prijs ƒ32 per 100 K.G. bedraagt en de prijs van 42 per 100 K.G. aan de gemeente in rekening ge bracht, terwijl slechts 2 ct. per K.G. aan distribuanten als „winst" wordt toege kend, ziet adressant een verstoring der goed sociale verhoudingen. Verzocht wordt daarom het vet goedkooper in consump tie te doen brengen en een hoogere winst marge aan de distribuanten te laten. Thans ook met menthol-smaak!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6