WOENSDAG 10 MAART 1937 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 „GELOOF EN WETENSCHAP". Een voordracht van pater Eyckeler. Er zijn tradities, welke zich in record tijd vormen, omdat z\i de warme instem ming hebben van het publiek. „Geloof en Wetenschap" kent reeds enkele van die traditioneele succes-avonden, o.a. de lezin gen door prof. Huïb Luns, en wij voorzien (en in ieder geval hopen wij het), dat ook pater Eyckeler tot de regelmatige win ter gasten van G. en W. gaat behooren. De voorzitter, prof. Carp, constateerde, dat de goede heugenis aan de vorige lezrn-g van pater drs. Eyckeler, Montfortaan, blijk baar nog leefde bij de leden, want de be langstelling was wederom verblijdend groot. Pater Eyckeler heeft dezen keer gespro ken over de beschavingswereld van het Oude Testament en over de ernstige moei lijkheden, die vele Bijbel-plaatsen opleve ren voor degenen, die in deze beschavings wereld niet zijn ingewijd. Van deze moeilijkheden gaf pater Eycke ler vier voorbeelden, waarin hij zoo helder en klaar (en geestig!) Goddelijke openba ring en Israëlitisch beschavingspeil wist te scheiden en te versmelten, dat, dunkt ons, alle toehoorders wel verzoend zullen zijn met vreemde toestanden, in den Bijbel beschreven, toestanden, die naar beden- daagsche mentaliteit, nauwelijks te ver eenigen zijn met de waardigheid van een Goddelijke openbaring. Het eerste voorbeeld, door den spreker behandeld, was het verbond, dat God Zelf sloot met het Joodsche volk. De eerste Is raëlieten, Abraham, Isaac etc. waren eigen lijk geen volk, maar slechts een nomeden- stam, zooals in onzen tijd de rondzwerven de Arabieren. Zij waren herders, worden eerst na de verovering van Kanaan boeren en krijgen pas een vernis van beschaving rond 1000 voor Christus, wanneer Koning David de Philistijnen verslaat en de inter nationale karavaanwegen openmaakt voor Israël. Is het niet wonderlijk, dat God een verbond sluit met een volkje, dat heusch niet het beste was van de toenmalige vol keren? Is het wel goddelijk, dat God zich speciaal bemoeit met één klein volkje en de andere millioenen menschen beschouwt als tweede-handsch? Den protesiantsohen onderzoeker Fr. Delitzsch leidde deze moeilijkheid zelfs tot# geloofsafval („Die grosze Tauschung"), toen hij bij zijn exploraties dezelfde begrippen: een verbond tusschen God en een bepaald volk, vond bij de Babyloniërs en bij de Egyptenaren. In dien tijd had ieder land, ja, iedere stad zijn eigen god. Israël"maakte daarop geen uitzondering. De moeilijkheid, ze'ide spr., zou hier een oplossing kunnen geven. Alle gevestigde volkeren hadden eeii.god, behalve de zwervende Israëlieten. Om het populair te zeggen: God heeft moe- tèri pakken, wat er nog over bleef! Tege lijkertijd wees spr. er echter op, dat het wei-bond van Jehova en het Joodsche volk i n 'denkern iets geheel anders is dan het tot een bepaalde stad. of volk beperkte godsverborid bij. andere volkeren. God im mers beloofde aan Abraham, dat in hem gezegend zouden worden alle geslachten der aarde. De zegen, die God 'aan Israël bij j het totstandkomen van het verbond, beloof- de, was een zegen voor de geheele wereld, j Ondanks het nationalistische begrip van het verbond tusschen God en Israël, had deze belofte een univérseele tendenz. God j gebruikte echter de bestaande toestanden. I Doch toen na de overwinning van Alexan- der de Groote in de Issus (333) de gren- i zen van de Oostersche rijken waren weg- I gevaagd, werd de tijd rijp voor de afschaf- I fing van dit Verbond en voor de uitbrei ding daarvan over de geheele menschheid. Het woord van Paulus, dat alle volkeren voor God gelijk zijn, was in vroeger i eeuwen ondenkbaar. Het Verbond van God j met Israël is de Openbaring geweest voor geheel de wereld; de gekozen vorm is al leen verklaarbaar uit het beschavingspeil v&n de toenmalige menschheid. De tweede moeilijkheid, welke spr. be handelde was de Wet van Mozes. We kun nen moeilijk verondersi ellen, dat deze wet zóó maar uit den hemel' is gekomen. Be studeering van de Babylonische wetgeving, de beroemde codex van Hammurabi doet het vermoeden aan de hand, dat Mozes zeer veel aan deze wetgeving heeft ontleend. De verwantschap tusschen beide wetgevin gen is zeer nauw. Doch daarom is het niet verantwoord te verklaren, dat de Wet van Mozes niet van God afkomstig is. Mozes j was een ontwikkeld man en God heeft dezen i man geïnspireerd, zich van dezen man be- diend om een wet te geven aan Israël. Na besproken te hebben de wetgeving op de steenen tafelen (.volgens de afme tingen van de Ark des Verbonds kon deze juist de hoofdstukken van wat wij noemen de Verbondswet omvatten) wees spr. ook hier weer op het kern-verschil tusschen de Babylonische wet en de Israëlitische: de zeer bizondare Godsgedachte, het geloof aan éénen, universeelen God, die aan de Is raëlitische wet ten grondslag ligt. De derde moeilijkheid, door pater Eycke ler opgeworpen, waren de liturgische hande lingen rond het ééne offer èn de ééne tem pel. De bouw van de Jerusalemsche tem pel Stem. overeen met de bouw van tem pels in ck jende landen. Het ontwerp werd gem.or een architect uit Phoe- nicië. Doen oox nier weer het grondver- schil: in het „Heilige der Heiligen" bij de j Joden, geen afgodsbeeld, doch een kist met j de Wet. Interessante bizonderneden deelde spr. mede over den bouw van den tempel, over de offers en de offermalen, over de zeven- arm ige kandelaar en over de toonbrooden (een gebruik ontleend aan het Assyrische koningshof. Ook bij de tempel wederom het zelfde onderscheid: het gebouw is een trouwe copy van Babyion. De vorm is de zelfde, doch het begrip verschilt. Welk af- godsbee.a in Jeruzalem? Er is geen af godsbeeld. De laatste van de vier moeilijkheden, ke spr. oploste, was: liet geweldige vergierten door het Uitverkoren Volk VAN ONZE ADVERTEERDERS. VOORJAARSMODESHOW BLJ V. EN D. Groote belangstelling bij chique modellen. Gistermiddag om 3 uur werd bij V. en D. de eerste voorjaarsmodeshow gegeven, welke zich in zeer groote belangstelling mocht verheugen. Het was wel een ironische speling van het weer, dat de straten er uitzagen als een Zwitsersch berglandschap en talrijke be zoeksters door bergjes van sneeuw moesten waden om de zomersche beloften van voor jaarsjaponnen te kunnen genieten. Maar. in de keurig versierde en voor deze gele genheid uitgebreide lunchroom waren deze koude wintersche beelden spoedig versmol ten in de aangename, warme sfeer, die hier heerschte. Gemakkelijke stoelen, een pret tig zitje, aangename muziek en een vorste lijk thé complet maakten, dat de dames zich geheel op de voorgedragen komende voor jaarsmode konden concentreeren. Uit deze show bleek allereerst, dat V. en D. haar afdeeling dameskleeding belang rijk heeft uitgebreid en dat hier onder be kwame leiding een verkoopsafdeeling is ge schapen, die de vergelijking met andere modehuizen geheel kan doorstaan. Natuurlijk is hier gezorgd voor realiteit, d.w.z. dat er dus ook geen onbereikbare toiletten werden voorgedragen, maar wel tallooze smaakvolle en modieuze toiletten voor iedere beurs. Een vijftal mannequins had deze taak, welke bijna onafgebroken duurde van drie uur tot half zes. En als wij ons nu, na afloop van deze interessante show op de komende voor jaarsmode bezinnen, dan zien wij eenige kleuren en stoffen overheerschen. In de stoffen zijn de dunne wollen en de linnen stof voor japonnen en mantels, het zijden cloqué, maar van een geheel nieuw genre en het piqué de belangrijke mode- stoffen. In de kleuren voert het maïs-geel den bo ventoon, dat in talrijke variaties gedragen werd, maar vooral met bruin een succes- vollen indruk maakt. Daarbij wordt de komende mode sterk geïnspireeid door de komende kronings feesten in Engeland, d.w.z. dat er vele deux pièces gedragen werden, ieder op zeer aparte wijze, samengesteld uit de „corona tion colours", purperrood en koningsblauw, zooals een rok mei kort overvallend manteltje van blauw, blauwe schoenen, een blauwe hoed met een purperroode garneering, roode shawl om den hals en roode handschoenen. Zoo waren er meerdere kleuren-combinaties wij we zen reeds op maïsgeel en bruin die op dezelfde wijze waren uitgevoerd. De aan de hals dichtgeknoopte shawl- zal in dit voorjaar wel zeer veel gedragen wor den als alleraardigste afsluiting op -kraag- looze manteltjes of op manteltjes met een zeer korté opstaande kraag. De lengte van de rok is over het alge meen iets korter, dan in het vorig seizoen. De rok valt nu ongeveer midden op de kuit, halverwege tusschen knie en enkel. De manteldracht is zeer eenvoudig. Er is een tweevoudige kraaguitvoering, de platte en de wet van het „oog om oog, tand om tand". De wetgeving van Mozes schrijft de bloedwraak vóór. Doch deze wet is niet ge geven om het wraakgevoel aan te moedi gen, doch als straf. Zoolang er geen cen traal gezag bestond was deze strafoefening door middel van de verplichte bloedwraak (men was verplicht den moordenaar van zijn bloedverwant bij de eerste gelegenheid dood te slaan) de eenig mogelijke. De nadere omschrijving van deze ver- schrikxelijke wet: gij zuilt nemen leven voor leven, oog om oog, hand om hand, tand om tand, is niet bedoeld als wraak neming, doch juist als wraak remmend, op dat men in zijn drift niet verder zou gaan dan de geleden schade. Een nadeelig gevolg van deze bloedwraak constateeren we bij de koningen, die zich boven de wet plaats ten en geheele concurreerende families uit moordden om aan de bloedwraak te ont komen. Doch over het algemeen was de uitwerking van deze wet voortreffelijk Deze wet bestaat nog onder de volkeren van de Arabische woestijn en het is sta tistisch bewezen, dat er nergens minder moorden geschieden.- De moordenaar weet, dat hij vast en zeker zijn partner vindt in de familieleden van den vermoorde. Grooter is de moeilijkheid, welke ons het uitroeien van geheele volkeren, óók door Israël, oplevert. De oorlog werd ge voerd om buit, als prijs van de overwin ning. Doch als Israël voor een overmach tige vijand stond, riep het Gods hulp in en bekende: als wij de slag winnen, dan be zorgt Gij ons de zegepraal. Maar als God overwint, dan ook geen hand aan de buit. Doch men kon de buit bestaande uit kostbaarheden, maar ook: menschen toch niet in handen van den vijand laten! En daarom werd, in zulk een geval, de ge heele buit (dus ook de menschen) vernie tigd. De religieuse mativeering van deze barbaarschiheden is dus eerbiedwaardig. Bovendien wees spr. erop, dat de Joden, in vergelijking met de andere volkeren, zacht moedig waren. De religieuse gedachten over God uitten zien echter in vormen, welke gemeengoed waren van de oude bescha ving. Bovendien moeten wij bij de beoor deeling van het Oude Testament nooit ver geten, dat God in de 2000-jarige geschie denis van Israël zich geleidelijk heeft ge openbaard, in tegenstelling tot het Nieuwe Testament, waarin ons een afgesloten Openbaring wordt gegeven. Prof. Carp heeft in hartelijke bewoor dingen den spreker dank gezegd voor zijn lezing, waarin exegese werd gegeven eenig in haar soort liggende kraag met korte, breede revers en de korte opstaande kraag. De hoeden zijn over het algemeen van laag model met wijd uitstaande voiles, ook de kapjes met dezelfde voil« rijn zeer in trek. v Hierin is men ook door Spanje geïnspi reerd, wat aan het bolero-model, dat in talrijke combinaties wordt gebracht, te be merken is. Dit wat betreft de algemeene richtlijnen der komende voorjaarsmode. Wat nu het talrijke op deze show ver toonde betreft, doen wij een greep uit de keurige collectie van mantels en japonnen, die werden voorgedragen. Begonnen werd met eenige peignoirs, blauw, rose, gebloemd, waarbij vooral op viel een lange gebloemde peignoir, waar onder een zwart zijden pantalon. In de mantels, die hierna voorgedragen werden, voerde, zooals reeds gezegd maïs geel den boventoon, toch werden er zeer vele in andere kleuren vertoond als don ker- en lichtblauw, zachtgeel, diepgroen. Behalve in het purperrood en het konings blauw, worden scherpe kleuren vermeden. Voorts was er een enkele Schotsch ge ruite mantel en werd hier en daar een prachtige vos los om de schouders gedra gen. In de complets waren wel zeer geslaag de kleuren-combinaties als zwart met paars, zwart met groen. De laatste was bij zonder aardig met een eenvoudige ciré-gar- neering en een lakceintuur met een groene gesp. Zeer geslaagd was een com plet van zwart taft cloqué, met smalle, witte strepen wijd van elkaar, welke op de korte pof mouwen stervormig naar el kaar toeliepen. Een breede ruche van voren, aan hals en mouwen completeerde dit ge heel voortreffelijk. Onder de mantels viel er een op van citroengele kleur met zwarte lakgarneering. Voorts een driekwart mantel met zeer mooi vallende klok ken. Bij de deux pièces zijn we derom zeer en vogue de smo kingmodellen, waarbij het smokingmanteltje van achte ren in enkele klokplooien valt, iets korter of iets langer dan van voren en van vo ren rond weggesneden. Het smokingmodel heeft zich dus in iets ge wijzigden vorm ge handhaafd. Na de laatste pauze werden er eenige strand en sportcostuums voorgedragen, die ieder op zich een bepaalde tak van sport karakteriseerden. Daarna kwamen smaakvolle japonnen van gebloemde zijden een zeer geslaagde, geheel van-goudkant op bruin fond. Zeer voornaam was ook een gekleede middagjapon van bruine zijde waarover een manteltje van roode-rose kant en daar op om het middel een breede ceintuur van bruine zijde, op zij uitloopend in een groo te strik. Werkelijk zeer apart. Ook viel op een gebloemde met bruin bont rondom de kniehoogte en aan de mouwen. De avondjaponnen, waarmee deze show werd besloten, waren zonder uitzondering lang, tot op den grond en gracieus wijd, Wjj noemen er ee'n vein zwarte zijde, die aan de mouwen en onder de knie werd onderbroken door bree de tulen strooken, met een kleine lig? gende kraagen pof mouwen tot aan de elleboog. Voorts een van ge bloemde zijde met drie kwart overvallen de blouse met blauw fluweelen ceintuur en pofmouwen. En tenslotte een rose tule op taft on derjurk, die onderaan prachtig eenvoudig werd afgesloten door een breede zoom van rose zijde, wat aan de zeer wijde rok een voorname en zwierige dracht verleende. De elegante hoeden en schoenen, hier bij gedragen," waren eveneens van V. en D. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de prijzen van al dit schoons binnen ieders bereik bleven. Een voortreffelijke thé complet comple teerde deze voortreffelijke show, welke he denmiddag om drie uur werd herhaald. MAGAZIJN J. H. M. DE GROOT. Gistermiddag te 3 uur heeft in het ge heel gerestaureerde pand Donkersteeg 3 de opening plaats gehad van de speciaalzaak in kleermakers- en naaisterfournituren van de firma J. H. M. de Groot. Deze firma bezit reeds zaken te Utrecht, Hilversum en Haarlem en opende hier dus haar vierde zaak. Is het te verwonderen, dat men hier een uitgebreide collectie benoodigdheden voor kleermakers en naaisters aantreft, ais kra gen, gespen, ceinturen, knoopen, enz. De keurig verzorgde etalages reeds doen zien, dat een goede en uitgebreide sorteering aanwezig is, zoodat we belanghebbenden een bezoek durven aanbevelen. N. Z. H. T. M. De drïemaandelijksche conferentie. Als gebruikelijk had gistermiddag de driemaandelijksche conferentie met de vakorganisaties in het hoofdkantoor aan de Leidschevaart te Haarlem plaats. Met beperking tot de hoofdzaken werd tot het navolgende besloten. Ingesteld zal worden, voorloopig in de werkplaats te Haarlem, een contactcom missie, waarin andere onderwerpen dan de dienstindeeling besproken kunnen wor den; alsnog zal vooraf vanwege de Direc tie worden vastgesteld, welke onderwer pen men ter sprake kan brengen. Nu er eenige vacatures van „ploegbaas" ten gevolge van de bezuiniging onaange- vuld zijn gebleven, zal worden nagegaan, of er gegronde aanleiding bestaat, om de functie „voorwerker" in eenig opzicht te splitsen. Met betrekking tot de nieuw ingevoerde verlofregeling wordt het aantal toegesta ne z. g. n. „snipperdagen" te gering ge acht; de directie zal nagaan, of het moge lijk is, om zoowel twee verlofdagen als de twee exxtra-verlofdagen als snipper dagen aan te merken, zonder daardoor in extra uitgaven te vervallen. Buitengewone werkzaamheden, als sneeuwruimen e.d., welke worden verricht tusschen 10 uur 's avonds en 6 uur 's mor gens, zullen in de desbetreffende regeling als „nachtarbeid" worden aangemerkt, ter wijl evenens wordt besloten, on. bij nacht arbeid gedurende twee of meer achtereen volgende nachten den duur van den laat- sten nachtarbeid even lang te doen zijn als die van de overige nachtarbeiders. Gehandhaafd zal worden de bepaling, dat voor hen, die den vrijen Zaterdagmid dag genieten, de Zaterdag desondanks als geheele verlofdag geldt. EEN AUTO-ONGELUK VAN DE NEDERLANDSCHE HANDELSMISSIE. Van onzen gezant in Rio de Janeiro is hedenochtend een telegram ontvangen, dat met een auto, waarin eenige leden der Ne- derlandsche Handelsmissie in Brazilië wa ren gezeten, gisteravond in de omgeving van Rio de Janeiro een ongeluk is gebeurd. In deze auto zaten de heer en Lamping, di recteur der handelsaccoorden, Leignes Bak hoven, lid der missie en jhr. v. d. Wijck, secretaris der missie. De beide eerstgenoemde heeren kwamen er zonder kwetsuren af; de heer Van der Wi^ck liep eenige schrammen en builen op. Casino: Volwassenen. Lido: Volwassenen. Luxor: Volwassenen. Trianon: Volwassenen. DIEFSTAL VAN KLEEDINGSTUKKEN. In verband met de inbraak gepleegd in het kleedingmagazijn van Mentink aan de Groote Marktstraat 37 te Den Haag, waarvoor .zich. thans .3 verdachten bij de politie hl-bewaring bevinden, kan thans, worden medegedeeld, dat uit een verder ingesteld .-onderzoek-is gebleken, dat de- inbraak, gepleegd op 12 Januari j.l. in het kleedingmagazijn Rembrandt aan het Lo- rentzplein 85 aldaar, eveneens door de zelfde verdachten is gepleegd. Een ge deelte der costuums is verkocht aan den 58-jarigen opkooper J, K., een goede be kende van de justitie, die naar aanleiding hiervan is aangehouden en zich thans eveneens in politiebewaring bevindt. Deze heeft op zijn beurt de costuums van de hand gedaan aan twee opkoopers te Leiden en het is de politie dan ook gelukt een gedeelte van de ontvreemde goederen te achterhalen. j AGENDA LEIDEN. Woensdag, R.K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroons-vereeniging „St. Joseph", café B remmer, 6 uur, Vrijdag. Ledenvergadering St. Raphaël, Bondsgebouw, 8 uur. Spreker Pater ten Brink, over: Retraite en Vak organisatie. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 8 tot en met Zondag 14 Maart a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, tel. 552 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. DE IJSGANG IN POLEN. WARSCHAU, 10 Maart. (A.N.P.) Ten gevolge van den ijsgang in de Brda, een zij rivier van de Weichsel, zijn de buiten wijken van de stad Bydgoszcz in Posen overstroomd. De bevolking heeft haar hui zen verlaten. DE STAKINGEN IN DE VER. STATEN. Om de macht der vakvereeniging. DETROIT, 10 Maart. (A.N.P.) Terwijl alle fabrieken van beteekenis der Chrysler Corporation stilliggen door de staking der arbeider^, waarbij ruim 60.000 man betrok ken zijn, weigert de onderneming hardnek kig toe te geven aan den eisch, de United Automobile Workers te erkennen als de eenige vakvereenigingsorganisatie, die het recht heeft namens de arbeiders met de werkgevers te onderhandelen. AKRON (Ohio), 10 Maart. (A.N.P.) De onderhandelingen, die gevoerd zijn ter re geling van de uitsluiting bij de Firestone Rubber Company alhier, zijn mislukt vol gens een mededeeling van den voorzitter der plaatselijke afdeeling van de United Rubber Workers. Ongeveer 10.000 man zijn buiten werk. De fabrieken zijn de vorige week gesloten door de maatschappij, nadat de leden van de United Rubber Workers den eisch hadden gesteld hun vak vereen i- ging het recht toe te kennen van uitsluiten de bevoegdheid tot het voeren van onder handelingen. LAATSTE BERICHTEN DOOR LICHTRAAM GEVALLEN. Vanmorgen is een student op een afdak van het Anatomisch laboratorium aan de I Mauritskade te Amsterdam bij het stoeien met sneeuw door een lichtraam gevallen. Met verwondingen aan hoofd en knieën is hij naar het O. L. Vrouwegasthuis ver voerd. TELEGRAMMEN DUITSCHLAND EN HET WESTELIJK VERDRAG. LONDEN, 10 Maart. (A.N.P.) De Ber- lijnsche correspondent van de „Daily Te legraph" meldt, dat de Duitsche ambassa deur von Ribbentrop, die vandaag te Lon den aankomt, instructies heeft mede gekre gen voor zijn eerstvolgende onderhoud nïet minister Eden. Hij moet net Duitsche antwoord op de Britsche nota van 18 November, die voor stellen voor het sluiten van- een Westelijk verdrag bevatte, overbrengen. Het schijnt, dat de houding door Duitschland aangenomen tegenover den Belgischen Wensch, dat de bestaande, voor- loopige Locarno-overeenkomst door een duurzame regeling vervangen zou worden, onveranderd is. Duitschland is bereid tot het sluiten van een nieuw Locarno-ver- drag, doch het wil dat in geen geval onder de auspiciën van den Volkenbond geplaatst zien. Overigens gelooft men, dat het tijd win nen aan Duitsche zijde zal worden geweten aan het Fransch-Russisch verdrag, dat Duitschland het liefst geheel zou zien ver dwijnen. Men begrijpt te Berlijn, dat Frankrijk niet gemakkelijk tot een stap van zoo groote beteekenis kan overgaan, doch men is van meening, dat het aan Frankrijk j staat, met nieuwe voorstellen te komen. De correspondent van de „Daily Telegraph" i vermoedt, dat Duitschland op zijn minst zal 1 verlangen, dat de clausule van het verdrag, i die voorziet in een automatischen weder- zijdschen bijstand, wordt vernietigd. UHTROEIING VAN BANDITISME IN MANDSJOERUE. HSINGKLNG, 10 Maart. (A~NP.) Vol gens mededeelingen der autoriteiten van Mandsjoekwo, is het aantal „bandieten", dat in 1932 nog 300.Q00 bedroeg, verminderd tot ongeveer 24.000 in het vorige jaar De cember, dank zij de krachtige opruimings actie der gezamenlijke Japansch-Mandsjoe- rijsche autoriteiten. DE STAKING DER TAXICHAUFFEURS IN CHIGAGO. CHICAGO. 10 Maart. (A.N.P.) Gister avond laat zijn in verband met de staking der taxichauffeurs te dezer stede ongere geldheden ontstaan, waarbij de politie van de vuurwapens gebruik maakte en ver-; scheidene schoten loste. Ongeveer vijftig stakende chauffeurs waren als stakingspos- ten bijeengekomen voor de garage en het kantoor der Yellow Cab Company. Men be weert nu, dat zij pogingen in het werk wil den stellen om de gebouwen binnen te dringen. In ieder geval zag de politie aan leiding tot ingrijpen, waarop gevechten ont stonden. Het is niet bekend of gewonden gevallen zijn. De stakers werden tenslotte uiteen gedreven. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 10 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 224 kal veren 6470, 5662 en 4654 cent per kg. levend gewicht; 97 nuchtere kalveren 59 per stuk; 171 varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90110 kg. 5556 cent enkele hooger, zware 5455 cent en vette 5354 cent per kg. slachtgewicht. Aange voerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: vette kalveren behoorlijke aanvoer, handel stug, prijzen prijshoudend; nuchtere kalveren gewonen aanvoer, vluggen handel, constante prij zen: varkens weinig aanvoer, handel zeer stil, dezelfde prijzen. WOERDEN, 10 Maart. Kaas. Aanvoer .17 partijen kaas. Met rijksmerk le kwal. 22 23.50. 2e kwal. 2021. Handel matig. VEUR, 9 Maart. Eierenveiling Café Het Wapen van Veur". Aangevoerd: 28455 kip peneieren 3.904.70, 1200 henneneieren, 1332 eendeneieren 3.102.90 per 100 stuks. 24 ganzeneieren 98 cent per stuk; 101 kippen 0.401.00. 32 konijnen f 0.75 2.00, 6 duiven 14 cent per stuk KOUDEKERK, RIJNDIJK, 9 Maart. Eierenveiling. Aanvoer 3427 stuks. Prijzen: kippeneieren 3.504.20 en eendeneieren 2.702.90 per 100 stuks; boter 66—68 ct. en kaas 2324 cent per pond, konijnen 1.002.00 per stuk. VOORSCHOTEN, 9 Maart. Vrije veiling ..Eieren f3.604.40 per 100 stuks, Konij nen f 0.702.Kippen f0.300.70, Dui ven f0.100.18 per stuk. WISSELNOTEERINGEN (AMS^KKDAM Londen 8.933/g Berlijn 73.46' /2 Parijs Brussel 30 841/2 Zwitserland 41.70 Kopenhagen 39 85 Stockholm 46 00 Oslo 44.85 New York 1-8213/iö Praag 6.88

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3