'AME5 RUBRIEK KINDERKLEEDING. HET BESTELLEN VAN PATKONEN Patronen van ln Jeze rubriek voorko kende genummerde modellen zijr op aan- raag te verkrijgen bi) ..Het Practisch Mo deblad" Postbus 36. Oen Haag Postreke ning 203203 De prys der patronen bedraagt, indien niet anders staai aangegeven. 0 58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel Wtf-'l X/v i'i( Het is niet te verwonderen, dat rokken en overgooiers zich handhaven, want is er wel een practischer dracht denkbaar voor vrouwen, die op kantoor of waar ook wer ken? Overgooiers hebben tevens het groote voordeel, dat men voor de blouse slechts weinig stof noodig heeft en om naar omhoog gaan te voorkomen werkt men de onder kant met e enelastiek af. Men kan volstaan met een gedeelte 57 c.M. onder de mouwen van hetgeen zichtbaar gedragen wordt en verder katoen of kunstzijde tot de taille. Een ander voordeel is, dat over- Eenvoudige practische wenken voor werkende vrouwen. I gooiers warm kleeden en men er veel verschil- lende blouses onder kan <3raSen- 1° vele gevallen is het mogelijk ze van ff b^toande japonnen te maken met een diepe QOn halsuitsnijding aan voor kant en een nieuwe overgooier volgens bij- gaande afbeelding ma- iögjy ken, dan is b.v. zand- crêpe of wollen bouclé zeer geschikt evenals soortgelijke weefsels. Donkerblauw is een kleur, die het minst pretentieus is. omdat men er nagenoeg alles bij kan dragen, doch wanneer men rekening houdt met de kleuren der blouses doen fles- schen-groen en bruin het ook heel goed even als tweed, dat een prac- tisch, kreukelvrij weef sel is. Ook over een overgooier kan men lange modellen blouses dragen. Knoopen, plissé's en stiksels nemen een -voorname plaats in wat de garneeringen betreft. Veel over trokken stofknoopen ziet men dragen even als houten, galalith en metalen in de meest verschillende vormen. Men ziet passen in vêrschillende vormen toegepast, nu eens rond. dan weer in rech ten of hoekige vorm. De mouwen hebben vrijwel alle ruimte aan de bovenmouw en zijn op enkele uitzonderingen na aanslui tend om den pols. De snit van kinderkleeding moet eenvoudig zijn, terwijl de stoffen, althans in den winter iiefst niet te licht gekozen wor den. Indien wasschen der win- terweefsels bezwaren oplevert, dan is luchten, borstelen en stoo- men een uitstekend hulpmiddel. Meisjeskleeding moet met chépe inslagen (ook eventueel aanzetten rok en bovendeel) en breede zoomen gemaakt worden, tenzij er verschillende zusjes zijn, die in de kleeren vallen. Zoomen worden met onzichtbare steekjes met de hand gewerkt. Het linker meisje heeft een practische schooljurk van effen of fantasiestof, een héél klein ruitje is ook altijd aardig Diepe plooien in het rokje, die gedeel telijk gestikt en verder bijeen gehouden worden door de zakjes; plooien aan bovendeel, alléén ge perst. Het gekleede jurkje ernaast is versierd met eenvoudig hand borduursel in zig-zaglijntjes of eenvoudige bloemenmotieven. Vlot staan de wijde pofmouwtjes. Het kleine meisje links bene den heeft een eenvoudig hanger tje van flanel, vijella of stof, dat langs het pasje vóór en achter enkele malen is ingehaald. Smal omliggend kraagje met kleine moesjes be- werkt en lange blouse mouwtjes. Flanellen kielen met geribd fluweelen broekjes zijn practisch voor kleine jongens, terwijl de groote broer trotsch rond flaneert met de - Het practisch huis. - De nieuwe borstel. Iedere huisvrouw moet zuinig zijn en de dubbeltjes vaak tweemaal omkeeren, alvo rens ze uit te geven, niet waar. Het aan schaffen van goed werkmateriaal kost geld, vooral van een echt haren borstel, die na verloop van tijd echter ook aan slijtage onderhevig is. Meestal is de voorkant ge heel scheef en" is men geneigd het versle ten ding maar te verbranden, omdat het niet voldoende meer opveegt. Hier is nu een goed werk voor den heer des huizes te verrichten, die de lange steel eenvoudig afzaagt en de stoffer omkeert, daarmee met een paar spijkers de steel op den bovenkant bevestigt, zoodat de lange haren aan de voorzijde komen. Heeft men een gewone korte stoffer, dan kan het houten deel even eens afgezaagd en met een schroef in den anderen kant bevestigd worden! GEBREK AAN EETLUST. Wanneer kinderen gebrek aan eetlust heben is het verkeerd hen tot eten te dwin gen. Het is natuurlijk heel begrijpelijk, dat bezorgde moeders alles in het werk stellen om de kinderen tot eten te krij gen, omdat zij vreezen, dat zij zwak wor den en er mager en bleek uit gaan zien. Wanneer de kinderen geen etenslust heb ben omdat zy een ziekte onder de leden hebben wat meestal niet het het geval is dan is de oorzaak eenvoudig aan een maagstoornis toe te schrijven. Dergelijke kwaaltjes worden het best genezen door vasten, hetgeen de kinderen intuitief aan voelen. De spijsverteringsorganen komen tot rust en restaureeren zich vanzelf weer. Gaan de kinderen er daarentegenover ge dwongen toe over te eten, dan wordt de maag overbelast en duurt het soms we ken lang eer de eetlust terugkeert. Het beste is dan ook om wat lichte kostjes te geven, beschuit of geroosterd brood, slap pe thee, compote e.d. Mocht het weinig trek in eten hebben ook gepaard gaan met andere verschijnselen als lusteloosheid, slecht of onrustig slapen e.d. dan is me disch advies ge wenscht. handen in de zakken van zijn eerste plus four, waarbij hij over zijn blouse hemd en vest tot in- de taille draagt van peau de peche of peau de suède! AVONDMANTELS Reeds eenige jaren ziet men aan avond japonnen slepen dragen en is men deze niet meer als uitzonderlijk blijven beschou wen. Thans worden mantels van normale lengte of driekwart gedragen, even als capes gedragen, doch sporadisch ook man tels met korte sleep. Zij zijn van velours transparant, zware zijde en andere kost- bare materialen. De stijl is soms ietwat apart van de gangbare modellen en men ziet ze ook, die doen denken aan den Brie- dermeiertijd. De tailles aansluitende met rijke plooien vanaf de taillelijn mouwen met gesmokte manchet en kraaglooze hals. Vele avondmantels zijn rijk met zilver of gouddraad bestikt, hebben zeer wijde boven mouwen en lang aangeknipte rug panden, die in bescheiden sleepje overgaan. Zwaar crêpe-satin dient eveneens vaak als materiaal voor dtze avondmantels, wordt echter meermalen als groote cape met capuchon verwerkt, en in de taille door een koord bijeen gehouden, zoodat zij den indruk maken van een monnikspij. De coupe van deze capes wijkt in zooverre af van de gebruikelijke modellen, dat er tamelijk aansluitende, naar de pols toe wijder wordende mouwen ingezet zijn. Mantels in frah model ontbreken even min en worden in overeenstemming van de kleur der japon gekozen en met brocaat gevoerd. Deze modellen passen echter slechts voor zeer slanke, lange vrouwen. AARDEWERK-PANNEN. Wanneer men een aardewerk-pan koopt, moet men deze voor het gebruik een nacht gevuld met koud water wegzetten, daarna in een groote pan met koud water geplaatst, dat men heel langzaam aan de kook brengt en daarna geheel en al koud laat worden. Zulks zal voorkomen, dat gerechten in deze pannen gekookt geen eigenaardige smaak aannemen als de pannen nog nieuw in ge bruik genomen worden en de levensduur aanmerkelijk verlengen. Gelijkheid in het opvoedings systeem van jongens en meisjes. Wij vinden het vanzelfsprekend, dat wij onze dochters, „voor het huwelijk" opvoe den, m.a.w., dat wij hen geestelijk en prac tisch voorbereiden op de groote taak, die hen wacht. Geheel anders is dit echter met de zoons en vaak hoort men een moeder zuchtend tegen haar volwassen zoons zeggen: „Je vrouw zal later heel wat met je te stellen hebbenj" Hierbij blijft het in den regel. Spreekt er soms niet een zeker respect uit tegenover den zoon, die reeds zoo'n goede ,baan" heeft en wordt haar hart niet wat al te zeer met moeder-trotsch vervuld? De moeder-liefde vult alles nog aan en voor komt alle wenschen van den zoon en ruimt alle moeilijkheden uit den weg.... Hierin ligt echter een groot gevaar opge sloten en tegenover onze dochter staan wij gansch anders, niet waar? Wanneer dergelijke jongemannen ge trouwd zijn, doen zich in hun huwelijks leven al spoedig kleine moeilijkheden voor en klinkt het meermalen; „Mijn moeder deed dit of dat Is het te verwonderen, dat dergelijke ge zegden onaangenaam inwerken op de jon ge vrouw, die haar best doet alles zoo goed mogelijk te doen?" Onwillekeurig wordt hierdoor een zekere rivaliteit in het leven geroepen tusschen moeder en vrouw en in de meeste gevallen zal de laatste er zich bij neerlagen, ofschoon het haar vaak moeilijk valt. Het kan echter ook aanleiding geven tot voortdurende scher mutselingen, die tenslotte het huwelijks geluk zullen ondermijnen. Het is een plicht van ons vrouwen, dat wij reeds uit gevoel van solidariteit tegen over onze sexegenooten ook onze zoons opvoeden voor het huwelijk. Inderdaad is deze taak niet gemakkelijk, temeer daar veel moeders in haar zoons iets bijzonders zien en hen niet steeds met gelijken maat staf meten als de dochters. Hoevele moe ders blijven hun zoons niet steeds „bedie nen" en laten we het gerust erkennen, overdeven verzorgen. Waarom worden er niet evenals van de dochters kleine dien sten geëischt? Reeds van de kinderjaren af moeten jongens zoowel als meisjes een taak krijgen, die .uit huishoudelijk werk bestaat zoowel als uit het doen van bood schappen enz. Is er weinig hulp in een gezin, dan kunnen de jongens evengoed om beurten tafeldekken, helpen afdrogen, schoenen poetsen e.d. Bedden afhalen moet een vaste gewoonte worden evenals het opbergen van alles wat door hen gebruikt wordt. Het is volstrekt niet noodig, dat er zoo'n groot verschil in opvoeding valt waar te nemen tusschen jongens en meisjes en nog minder, dat moeders zich de dienen de geest toonen hunner opgroeiende zoons. Indien men de jonge menschen te veel „steenen des aanstoots" uit den weg ruimt, weten ze zich later nimmer over kleine moeilijkheden heen te komen en worden het tenslotte onmogelijke mannen in het huwelijk. De taak der moeders is zéér omvang rijk en zij kan zich geheel en al aan haat- kinderen wyden zonder dat zij echter in e?n enkel opzicht de slavin mag zijn. Verstandige moeders zullen haar zoons zóó op weten te voeden, dat zij als echt genoot niet falen. WENKEN. Slap geworden andijvie, sla e.d. legt men een uur voor het gebruik in een teil met water; de bladeren worden weer frisch en krachtig en hebben niet. aan smaak ver loren. Heeft men eeli muizegat in den kamer, dan kan men eerst probeeren de gasten te verdrijven door een stuk met groene zeep besmeerd courantenpapier in het gat te duwen, zóó dat het aangevuld is. Helpt dit niet, dan strooit men er ammoniakpoeder voor, aangezien muizen niet op sterke luchtjes gesteld zijn. ONS PATRONENHOEKIE. VOOR HANDWERKENDE DAMES. Strijkpatroon STP 208a. Bij het gebruik van strijkpatronen neme men het volgende in acht: Steeds duidelijk nummer van het betref fende patroon vermelden. Vermelden, of men het strijkpatroon in blauw of geel wenscht te ontvangen. Elk vel bestaat uit 4, 6, 8, 10 of meer mo tieven, al naar gelang de grootte van het motief. Knip voor het gebruik alle motieven los van elkaar. Ook het nummer wegknippen. Speld de motieven glad op de stof, met de wasteekening tegen de stof aan. Strijk met een niet te warm strijkijzer, zonder hard te drukken over het patroon, dan hebt U kans, dat U het motief nog eens kunt gebruiken. Gebruik voor donkere stoffen gele strijk patronen, voor lichte stoffen blauwe strijk patronen. Dit strijkpatroon is verkrijgbaar bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. JAPON VOOR HUIS EN KANTOOR. Succespatroon 1949. Prijs 0.25 -f- 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Het jeugdig kleedende model zonder bij zondere eischen is zeker wel geschikt om door huis- en werkende vrouwen gedragen te worden. De eenige garneering bestaat uit enkele decoratieve knoopen en een bor duurwerk in kleuren uitgevoerd onder de pas. Apart is steeds om een monogram te werken of desnoods machinaal te laten bor duren. De plooien van het lijfje zijn niet ge stikt, doch hechts geperst, van de voorbaan rok daarentegen zijn zij wel opgestikt. Ceintuur van wildleer. Onder de kraag kan een aardige imprimé zijden das ge dragen worden, die in een vlotte strik ge legd wordt. Noodig is een passende wollen stof en een mooie kleur te kiezen, aange zien veel van het slagen van een geheel hiervan afhangt. Ben. stof 3 M. van 1.30 M. Patronen in de maten 42 tot en met 48. VOORJAARSJAPON. Succespatroon 1950 PrijA 0.25 -f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Van soepel wollen stof b.v. Glugow ge maakt of in een effen zijdje uitgevoerd is 010'//, ijf STP 2083 de rechte lijn van dit model zéér afklee- dend. De haisafwerking is aardig, heeft geen kraag, doch een driehoekige doek, die aan de voorzijde geknoopt wordt en op den rug in een punt valt, waardoor het split juist niet te zien komt. De platte, goed ingeperste plooien, die men desnoods machinaal kan laten persen, kleeden zeer af. In het midden, tusschen twee plooien worden initialen geborduurd, een garneering, die zeer up to date is. Korte of lange mouwen met bovenruimte; uit- naadjes aan rechter achter baan. Ben. stof voor een bovenwijdte van 80 c.M. 4 el en 65 c.M. voor de doek. Patronen in de maten 40 tot en met 46. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode- olad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: Patroon No. Maat HierbU Ingesloten f aan postzegels. Indiei. u tevens het laatste nummer van ,Het Practisch Modabiad" wenscht te ont vangen. gelieve u 10 cent extra in te slui ten (Postzegels liefst van 112, 3 of 6 cents)

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12