Ons offensief DE POLITIEKE TOESTAND IN HONGARIJE. Heeren Zak- of Armband Horloge of Dames Armband Horloge WOENSDAG 10 MAART 193/ DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 De kansen van het Nationaal- SociaJisme. (Van onzen Hongaarschen Correspondent). BUDAPEST, 6 Maart 1937. Al£ een donderslag bij helderen hemel zijn daar eensklaps in de internationale persberichten opgedoken, die niets meer of minder willen suggereeren, dan dat wij hier op het laatste moment aan een poli- tieken putsch ontsnapt zijn. Voor de ingewijden en voor hen, die eenigszins bekend zijn met den geest van het semi-officieele bureau, dat met deze sensationeele berichtgeving Hongarije in opspraak bracht, en ook voor het geheeie courantenlezend publiek van Hongarije, ontsluieren deze berichten geen angstig be waarde geheimen en zijn zij niet zoo sen sationeel, als men ze gelieft voor te stellen. Reeds tijdens het Gömbös-bewind, heeft de oppositie tal van malen op het dreigen de gevaar gewezen. Tal van Hongaarsche bladen hebben daaraan vele uitvoerige ar tikelen gewijd. Nog op 18 Februari j.l. werd de verderfelijke invloed van de M.O.V.E. in een hoofdartikel van de Pesti Hirlap openlijk gebrandmerkt. Het is intusschen een openbaar geheim, dat de politieke erfenis van Gömbös wei nig vreugde bracht. Minister-president Da ranyi, aan wien de teugels van het bewind werden toevertrouwd, stond onmiddellijk voor zeer groote moeilijkheden vanwege de tegen elkaar botsende stroomingen in de Eenheidspartij en het door de oppositie op gezegde vertrouwen. Bij zijn pogingen om aan het land, be halve Italië, nog een machtigen vriend te bezorgen, heeft Gömbös te veel geluisterd naar het zoet gefluit van den nationaal- socialistischen vogelaar. De figuur van Hit- Ier imponeerde Gömbös waarschijnlijk nog meer dan die van Mussolini. Aan de goede bedoelingen van Gömbös twijfelde men niet, maar zijn eerzucht dreef hem in een gevaarlijke richting, waaruit een terugkeer niet meer mogelijk was. Als leider van de Eenheidspartij voelde hij zich oppermach tig. Steeds vaster kwam hij in de greep van een aantal paladijnen, de uiterste rechtervleugel, die hem tot Führer wilden verheffen, doch er reeds op rekenden, zelf met de vette en invloedrijke posten te wor den beloond. Met zijn vurige sympathieën voor het Nationaal-Socialistische Duitschland dacht Gömbös zich tevens een machtigen bond genoot te hebben verworven in zijn strijd voor de herziening van het rampzalige Ver drag van Trianon, waaronder Hongarije zoo zwaar gebukt gaat. Diep was dan ook de teleurstelling, drie maanden geleden ge wekt door een artikel van Rosenberg in de „Völkische Beobachter", waarin het Duit- sche standpunt in deze kwestie werd uit eengezet. Voor velen in Hongarije zijn toen de oogen opengegaan. Hoe heeft men ook zoo dwaas kunnen zijn, te hopen, dat Duitschland zou mede werken aan het herstel van Hongarije. Met de beraamde inpalming van Oostenrijk door den „Anschluss" en de daarna gemak kelijk volgende penetratie van Hongarije, zou, gezien de vriendschappelijke verhou ding met Joego-Slaviëj de Duitsche macht zich meteen tot diep over den Balkan uit strekken. Het blijft voor Berlijn derhalve zaak, de landen Oostenrijk en Hongarije, klein, arm en machteloos te houden. Daarom ook vooral geen terugkeer der Habsburgers. Dat Praag, waar nog kort geleden de restauratie als „casus belli" werd be schouwd, zich thans daartegen niet meer schijnt te verzetten, is puur eigenbelang. Met een Duitschland, dat over Oostenrijk en Hongarije de controle heeft, was een ge- legenheidsstaat als Tsjecho-Slowakije met een ten doode opgeschreven. Het paard van Troje. Steeds duidelijker begint men zich hier te realiseeren, dat de vriendschap met Ber lijn Hongarije in een gevaarlijke positie heeft gebracht. Gömbös heeft hiermede in derdaad het paard van Troje binnengehaald. Door een vloedgolf van Nationaal-Socialisti sche propaganda wordt Hongarije over stroomd. Vooral in de vacanties stroopen duizenden Duitsche studenten het land af om de zgn. Zwaben en Saksen te „bewer ken", Duitsch-sprekende Hongaren, wier voorouders eeuwen geleden in Hongarije werden toegelaten. In de ontzettende verarming, door de Vredesverdragen ontstaan, vin den deze propaganda van het Na- tion aal-Social isme onder de lande lijke bevolking een gewillig oor. Gouden bergen worden beloofd, als zij eenmaal met Groot-Duitsch- land vereenigd zullen zijn. Men- achen, die nooit anders dan Hon- gaarsch gedacht en gevoeld heb ben, werden door deze heillooze propaganda tegen hun eigen Va derland opgezet. Het ergste nog is dit, dat men te genover deze propagandisten niet krachtig durft optreden uit vrees voor misbaar en bedreigingen uit de Beriijnsche richting. Zoo moet ook verklaard worden, dat de Hon gaarsche pers de laatste jaren zoo goed als gezwegen heeft over de kerkvervolging in het Derde Rijk. De machtige vriend moest op last van Gömbös ontzien worden. Hier in is echter sinds korten tijd eeni ge kentering te bespeuren. Mei? al deze feiten Voor oogen behoeft de vroegtijdige dood van den vorigen pre mier misschien niet als een ramp voor ons land te worden beschouwd, zooals aanvan kelijk werd gedacht. Zooals reeds werd op gemerkt, staat thans zijn opvolger voor een zware taak. Met bekwamen spoed en met volledige medewerking der oppositie wordt thans aan de nieuwe kieswet gewerkt, die weliswaar door Gömbös reeds lang was beloofd, doch welker behandeling telkens om allerlei schijnredenen verschoven werd. Gömbös en zijn paladijnen begrepen heel goed, dat hun dictatoriale plannen met het komende geheime kiesrecht het kind van de rekening zouden worden. Werd niet on langs de bekende leider der legitimisten mgr. Griger in plaats van een N.E.P.=man in het parlement teruggebracht, omdat er toen voor de candidaten der Eenheidspar tij op last van Daranyi alleen maar met fatsoenlijke middelen gewerkt mocht wor den? De Duitsche penetratie in Z. O. Europa zou Hongarije als zelfstandigen staat naar den volledigen ondergang voeren. Dat ziet men nu volkomen in en daarom nebben de plannen van Martons, die de Gömbös- richting weer wilden hernemen, geen meer derheid achter zich. Het geeft iets te den ken, dat gelijk met het sensationeele nieuws ook een bericht verscheen, dat de Duitsche gezant in de Hongaarsche hoofd stad, von Mackenzen, voor eenige weken naar Griekenland vertrokken was. Zou misschien de kok zijn gaan loopsn, toen de lucht van het aangebrande potje zich naar alle kanten verspreidde? Door deze zgn. putschplannen zal het aan Daranyi gemakkelijker vallen met de hulp van een onafhankelijke parleihent en langs wettige wegen een echt nationale politiek te voeren, die even ver van de dictatuur zal staan, als de eeuwenoude constitutie van ons land. Bestaan van uiterst rechtsche organisatie ontkend. Een officieel communiqué uit Boedapest spreekt formeel de in de buiteniandsche persgepubliceerde berichten tegen, omtrent het bestaan van een uiterst rechtsche orga nisatie, welke zou willen trachten de bin- nenlandsche orde te verstoren. Deze be richten zijn volgens het communiqué van a tot z verzonnen. De regeering is volkomen meester van den binnenlandschen toestand en de rust in het land wordt op geen enkele wijze bedreigd. GENEESHEER, GENEES U ZELF. Een man uit Bocholt, W. D. P. D., die een Winterswijkschen koopman een ge schrift van de N. S. N. A. P. had laten verspreiden, waarin de politie van deze plaats van oneerlijkheid werd beticht, stond nu wegens uitlokking van dit mis drijf voor den politierechter te Zutphen terecht. Ter terechtzittting bleek, dat de verdachte wegens verduistering van de partijkas uit zijn partij was gezet en de rechter maakte dan ook korte metten met hem. De man werd conform den eisch tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. UIT DE OMGEVING STOOMVAARTBERICHTEN HON. PAKETV. MIJ. BONTEKOE vertr. 7 Maart van Beira n. Dar-es-Salaam. TASMAN arr. 7 Maart van Zanzibar te Sjanghai. KON. HOLL. LLOYD. SALLAND (thuisr.) vertr. 6 Maart van Buenos Aires. HOLLAND—AMERIKA LIJN, BILDERDIJK arr. 8 Maart van Rotter- damte New York. BOSCHDIJK vertr. 6 Maart van New- Orleans naar Rotterdam via Londen, 7 Maart 12 uur 's midd. 1127 mijl W. van Scilly. ROTTERDAM vertr. 7 Maart van Aires naar Montevideo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA (thuisr.) lag 9 Maart 3 uur nam. voorgaats den Nieuwen Water weg geankerd. STOOMVAART MIJ OCEAAN. MEDON, van Newcastle naar Amster dam pass. 7 Maart Gibraltar. VEREEN. NEDERLc SCHEEPV. MIJ. Holland—Afrika L»4n.). HEEMSKERK (uitr.) vertr. 7 Maart van L. Marques. (HollandOost-Azië Lijn). SEROOSKERK (uitr.) pass. 7 Maart te Ouessant. LEIMUIDEN. Benoeming gemeente-ontvanger. In de hedenmorgen gehouden raadsvergadering is de heer A. C. Westen benoemd tot ge meente-ontvanger en als zoodanig beëedigd, NOORD WUH Volksbond. Maandagavond vergader de ae R.&. Volksbond in net Juvenaacsge- bouw onaer voorzitterschap van den heer P. Smit, waarbij de opkomst groot was. Op de agenda stond nog vermeld een bespreking over het verplichtend stellen van het weekblad „Herscel". De voorz. gaf een toelichting. Het is noodzakelijk voor het katholiexe organisatie-leven, dat wij een eigen lijfblad krijgen. Spr. hoopt en vertrouwt, aat, al moet het dan een klein offer kosten (want het blad kost 2 cent per week) de vergadering ertoe kan besluiten de verplichcing van dit abonnement ook in onze afdeeiing door te voeren. Een breedvoerige discussie volg de op deze heldere uiteenzetting van den voorz. Allen waren het met hem eens, dat het nut van „Herstel" groot was, doch meeraeren waren zeer gekant tegen het financieele offer, hetwelk gevraagd werd. Na re- en dupliek vroeg de heer v. d. Akker nog het woord. Deze had met ge noegen de discussies aanhoord, en kon zich levendig de bezwaren voorstellen, welke in het midden waren gebracht. Een pracht opmerking had spr. gehoord: wie kan ons dwingen .Herstel" te gaan lezen, wat inhoudt, dat wij niets moeten hebben van dwang en men een dictatuurschap in welken vorm vér van zich af werpt. Spr. zou hierop allen kunnen antwoorden, dat „Herstel" daartoe zelf door zijn inhoud, zal dwingen. Een orgaan voor de belich ting der groote vraagstukken van onzen tijd zullen wij moeten hebben, waardoor onze leden een betere scholing krijgen en wij onze christelijke beschaving beter leeren begrijpen. De heer v. d. Akker is ervan overtuigd, dat al zal het voor allen een klein offer kosten, deze noodzakelijke kwestie ook in Noord wijk tot een goede oplossing zal worden gebracht. De hierna gehouden stemming wees aan, dat er uit gebracht waren 96 stemmen, waarvan 52 voor, 32 tegen. 9 blanco en 3 ongeldig, zoodat met meerderheid van stemmen be sloten werd het verplichtend stellen van „Herstel" te aanvaarden, hetwelk zal in gaan per 1 Mei as. De voorz. bracht dank aan den centraal- voorziter voor diens kernachtige toelich ting in deze zaak en dankte de vergadering voor het in aller belang genomen besluit. Door den voorz. werd nog mededeeling gedaan, dat degenen, die recht hebben op boterbonnen, doch deze niet binnen den gestelden tijd afhalen, automatisch hun recht verliezen; tevens werd medgedeeld, dat nogmaals een actie op touw zal wor den gezet voor de Volkskrant, terwijl de jaarvergadering zal gehouden worden op 19 Maart a.s. Door het reeds vergevorder de uur werd de lezing van den heer v. d. Akker uitgesteld, die zich gaarne bereid verklaarde op een nader vast te stellen datum terug te willen komen. Met de gebruikelijke rondvraag en een verloting van een aantal Phobi-romans werd deze zeer vruchtbare vergadering gesloten. Geboren: Jan z. van A. R. Overvelde en A. J. Duivenvoorde Cornelis Leonar- dus z. van W. Mooyekind en Z. Kloos Sientje d. van J. C. Marijt en M. Spaan derman Johanna Agnes Cornelia d. v. J. Pont en C. A. de Ridder Gerda Aga tha Josina d. van C. J. de Ridder en J. K. Plug. Ondertrouwd: J. Verheugd en E. j K. Stadler. Overleden: Susanna v. d. Haak 15 j. Jan Overvelde Id. Johannes Cor- J nelis Weterings 20 j. Willem Albertus de Haas 7 m. z. van C. de Haas en H. Steenvoorden. TER-AAR, Groene Kruis. In het café „Het Cen trum" werd de leden jaarvergadering ge houden van bovengenoemde vereeniging, onder leiding van dr. Quartel. De notulen en het jaarverslag werden hierop voorge lezen door den secretaris den heer C. Lok. De penningmeester meldde, dat de ontvang sten 369.60 en de uitgaven 349.39 had den bedragen, zoodat een bedrag van 20.21 aan de reserve kon worden toegevoegd. Bij monde van den heer C. Heemskerk rappor teerde de controle-commissie de volledig in orde bevonden staat der boekhouding enz. Als leden voor het komende boekjaar be noemde de voorzitter de heeren H. An ge nen t, M. Tensen en W. de Vogel. Vervolgens stelde men de begrooting van inkomsten en uitgaven vast op de som van S 340.er- werden de aftredende bestuursleden, de heeren dr. Quartel, H. Hendrikse en E. J. Kerkhoven herkozen. Na rondvraag slui ting. Ziekenhuisvereeniging. Onder voor zitterschap van den heer P. Kroon verga derde de Ziekenhuisvereeniging „Aardam". De heer W. Hoogstraaten las notulen der twee in het vorig jaar gehouden ledenver gaderingen, waaraan de voorzitter eenige opmerkingen vastknoopte met betrekking tot het onlangs opgerichte operatiefonds, waarvoor een groote belangstelling bleek te bestaan. Een reglement voor dit fonds werd zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. De penningmeester, de heer H. Hegeman, bracht verslag uit over de financiën. Bij het afsluiten van het boekjaar waren 297 ge zinshoofden en alleenwonende personen lid der vereeniging. In totaal bedroeg het aan tal verzekerden 1269. Er werden 23 leden in ziekehuizen verpleegd met 502 verpleeg- dagen, 28 leden moesten per auto worden vervoerd of gehaald, waarbij men meer malen gebruik maakte van een speciale ziekenauto. Het totaal der inkomsten, waar bij is inbegrepen het batig saldo van vorige dienstjaren, bedroeg 4212.33 en de uit gaven 1914.33, zoodat een bedrag van 2298.in reserve is, zijnde dit iets meer dan het vorige jaar. De heeren P. Kroon en W. Hoogstraten, die aan de beurt waren voor periodieke aftreding, werden herkozen. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Maandag 15 Maart 1937, des namiddags 8 uur. Agenda: 1. No tulen, 2. Ingekomen stukken. 3. Subsidie afdeeling Voorschoten van de Z.-H. Ver eeniging „Het Groene Kruis", jaar 1936. 4. Lidmaatschap Z.-H. provincialen brand- weerbond. 5. Verlenging looptijd hypo theek dr. J. F. Sirks. 6. Aanvulling alge- meene politieverordening. 7. Tegemoetko ming bestuur vereeniging tot oprichting en instandhouding van Christelijke scholen ten dienst van Morsch en Rijndijk in de kosten pontveer Rijndijk. 8. Uitbreiding secretarie-personeel. 9. Bestemming gron den tot openbaren weg ingevolge de we- genwet. 10 Extra steun aan werkloozen. 11. Comptabiliteitsbesluiten. 12. Rondvraag. Hanze. De R.K. Middenstandsvereeni- ging de Hanze vergaderde onder leiding van den heer G. Schrama, voorzitter der afdeeling, in het R.K. Vereenigingsgebouw. De vergadering was goed bezocht. Na ope ning door den voorzitter met den christe- lijken groet, las de secretaris de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden vastgesteld, waarna het woord werd verleend aan den Zeereerw. Hooggel. heer prof. Beyersbergen van Henegouwen O.S.C. tot het houden van zijne derde le zing in dezen winter met het onderwerp „Moderne geloofsvervolging". Vele dwaai- philosofen vindt men al sedert jaren on der de intellectueelen, die in de praktijk hunne ideeën trachten door te voeren. Systematisch brengt men deze ideeën van boven af naar de lagere groepen. Men heeft gebroken met de openbaring. Boeken en geschriften met verkeerde begrippen wor den allerwegen verspreid en onder het volk gebracht. Men gaat systematisch te werk. Geweldadige invoering van staatsscholen heeft plaats om de jeugd geheel aan den invloed van de christelijke ouders en van de Kerk te onttrekken. Spreker wijst op Frankrijk, waar heerscht een hopelooze verwarring, waar kabinetscrisissen aan de orde van den dag zijn, waardoor een ge regelde orde en rust niet mogelijk is. In Spanje is al in geen 100 jaar een goede orde geweest. Met vooropgezet bedrog wordt de massa verblind en de geestelijke gestelte nis van het volk omlaag gehaald; mede door de ergernis van velen uit de bezittende klasse, de afval van autoriteiten en staats lieden, waardoor het Godsbegrip onder het vol'k wordt verzwakt In Mexico heerschen ontzettende toestanden voor de geloovige katholieken, die vervolgd worden en ge muilband, alsof zij misdadigers zijn. Bij dat alles zwijgt de groote pers, want Europa mag niet weten wat daar geschied. In Ne ro's tijdperk werd de Kerk bloedig ver volgd, thans doet men dit op meer geraffi neerder wijze en doet men alsof er van vervolging geen sprake is. Met een opwek king tot de katholieken van Nederland om één te blijven tot behoud van het Gods dienstig leven, tot behoud van oide en vre de in Nederland, sloot de Eerwaarde rede naar zijn met groote aandacht gevolgde le zing. De voorzitter sprak een hartelijk woord van dank tot prof. Beyersbergen van Henegouwen voor zijne mooie lezing en sprak den wensch uit, dat de vrucht van deze lezing moge zijn een hechte aaneen sluiting van het Katholieke volk, opdat ons land voor verschrikkingen als de ge schetste bewaard blijven. Vervolgens deelde het bestuur mede, dat naar aanleiding van klachten omtrent de telefoondienst en den dienst aan het post kantoor, deze klachten besproken zijn mefc de bevoegde autoriteiten en de aandacht dier autoriteiten hebben. Tot bestuurslid van St. Barbara wordt gekozen de heer J. Zwetsloot. Op gebruikelijke wijze sloot d« voorzitter de vergadering. Geboren: Helena Maria d van A. C. van Winden en H. A. van der Post. Overleden: G. Hartveldt 59 j. (over leden te 's-Gravenhage). Gevestigd: D. de Haan, van Hilver sum. Mej. W. P. Hol, van Voorburg. Mej. A. Friedrich, van Wassenaar. Mej. Th. Verdegem, van Den Haag, J. M. Meijster en gezin, van Harenkarspel. Mej. V. A. C. den Elzen, van Stompwijk. Mej. A. Nab, van Zeist. F. C. van Heus- den, van Veur. Vertrokken: M. G. Emeis en gezin, naar 's-Gravenhage. Mej. J. P. Zwartjes, naar Aalsmeer. Mej. A. Zwijnenburg, naar Loenen. Mevr. wed. J. van Os, geb. de Bruin met dochter, naar 's-Gravenhage. In elk Katholiek gezin een Katholiek dagblad; een parool, hetwelk in den huldigen tijd wel een gebiedende eisch is. Wij stellen vanaf heden ter aanmoediging voor korten tijd, voor dengene, die ons een nieuwen abonné voor minstens drie maanden aanbrengt, een als premie beschikbaar. Houdt Uw katholieke pers gezond. Strijdt allen mee in dit front.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11