RIJKSPENSIOEN! DE LEIDSCHE COURANT rWEEDE BLAD - PAG. 6 Verzorg Uw toekomst Op de veiligste manier. Verzeker U een RAAD VAN ARBEID EERSTE KAMER Binnenlandsche zaken MINISTE DE WILDE vervolgt zijn rede: Ten aanzien van benoeming van soc. dem. als burgemeesters wil de Regeering haar rigoureus standpunt niet handhaven. Er is een wijziging gekomen in de S. D. A. P. tegenover de Kroon, doch men moet voorzichtig zijn, het is geen bekeering des harten, maar voortvloeiend uit de omstan digheden. Internationale verhoudingen spe len een groote rol, de soc. dem. zijn veel te veel op het buitenland georiënteerd. Vandaar dat soc. dem. candidaten zeer nauwkeurig zullen worden getoetst. De Regeering staat niet op het stand punt dat armoede een misdaad is. Zij is evenals rijkdom een gevaar. Wie arm is loopt gevaar te stelen, wie rijk is loopt ge vaar God te verachten. Om de werkloozen niet aan de verleiding bloot te stellen worden zij van de grens, waar de smokkelhandel tiert, geweerd. Dat is een algemeen verbod dat niet al leen N. S. B.'ers treft. Men mag generaal Duymaer van Twist niet verantwoordelijk stellen voor onregel matigheden bij de burgerwacht. Hij is een buitengewoon verdienstelijk man. Spr. keurt ten strengste af wat omtrent hem is gezegd door den heer De Marchant. Ach ter deze 80.000 vrijwilligers voelt de Regee ring zich veilig, ook tegenover de N.S.B. Van de revolutie merkt spr. niets. Dat komt omdat de Regeering de teugels in handen gehouden heeft. De heer De Mar chant, die soldaat geweest is, zij het niet in ons land, weet dat men aan het com mando niet mag raken. Dank zij het sys teem kan de heer De Marchant zich hier nog vrij bewegen. Wat de vlag betreft, die kwestie behoort eigenlijk niet bij spr. Dat is kabinetspoli- tiek. Spr. acht het juist, dat de regeering een bepaald standpunt ingenomen heeft. De Nederlander" heeft dat ook gedaan. De heer LOHMAN iC.-H.): Ik ben het met de „Nederlander" niet altijd eens. De MINISTER gelooft dat de voorstan ders van oranje wit bL.uw niet zoo groot zijn. Het is een klein kunstje om voor die vlag propaganda te maken en daaruit komen verkeerde verhoudingen voor Willem I heeft in 1813 het rood-wit blauw als de nationale vlag aangewezen. Men kan er ook een oranje-wimpel aan be vestigen (vroolijkheid). Prof. Huizinga kiest ook krachtig partij voor rood-wit- blauw. De kleuren komen op zee ook veel beter uit dan het oranje-blanje-bleu. Er is alles voor te zeggen die kleuren of ficieel te erkennen. Doch de Regeering acht de zaak zoo gewichtig, dat een wetsontwerp wordt voorbereid, zoodat het parlement zich kan uitspreken. Na replieken wordt de begrooting z.hs. aangenomen met aanteekening van tegen stemmen van de N. S. B. Radio Aan de orde is vervolgens de begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Tele grafie en Telefonie. De heer POLAK (S. D.) heeft groote waardeering voor de wijze waarop dit be drijf wordt geleid. Spr. behandelt alleen het verbod van den Vrijdenkersradio-om roep, als zijnde in strijd met het recht. Het is geen oratio pro domo, want sommige voorstanders van De Dageraad zijn felle tegenstanders van de S. D. A. P. Het recht van de minderheid zich te doen hooren, mag niet worden onderdrukt, zoolang zij wet en fatsoen eerbiedigt. Spr. bespreekt wat er in de redevoerin gen van de Dageraad van de 61 werden er slechts 4 afgekeurd werd geschrapt. De oorzaak moet zijn een verkeerde inter pretatie van den minister omtrent doel en strekking van deze vereeniging. Met vul gair atheisme heeft De Dageraad niets te maken. De Minister heeft geweigerd het bestuur te ontvangen. Ook minister Colijn weiger de een onderhoud. Op 30 Dec. 1936 kreeg het een telegram dat de zendtijd 1 Jan., dus 2 dagen later, zou worden ingetrok ken: la mort'sans pharse. Spreker noemt dit geen behoorlijke wijze van handelen. De correcties van de radio-controle-com missie worden dikwijls te laat aan de be trokkenen gezonden. MINISTER DE WILDE zegt, dat men onder scheid moet maken tusschen hetgeen ge zegd wordt ui de radio en dat wat gezegd wcrdt in vergaderingen en in de pers. Nergens bestaat grootere radiovrijheid dan in Nederland. Maar de radio kan zeer gevaarlijk zijn en daarom zou er veel voor te zeggen zijn, indien de Staat de radio ge heel in handen nam. Wij wilden vrijheid op dit gebied, doch dan moet er een deug delijke controle zijn. De golf verdeeling brengt mee dat wij zuinig moeten zijn. Er zijn 4 groote omroep- vereenigingen, daarnaast de V.P.R.O. en enkele kleine zendvereenigingen. Daarbij is lust tot expansie, doch daartegen dient gewaakt. De ons toebedachte golflengten moeten zoo goed mogelijk worden gebruikt. Spr. stond van begin af afwijzend tegen over de V.R.O., doch wilde het bestaande niet afbreken. In de statuten van De Dageraad staat af wijzing en bestrijding van geloofsdogma's en dat verbiedt art. 2 van het radioregle ment. Spr. waardeert "net werk van de radio controlecommissie en brengt haar hulde. Het is een akelig werk ai die redevoeringen te moeten lezen en te moeten schrappen. Voortdurend zijn er klachten van luis teraars en sprelfcrs. In die commissie heeft ook een soc.-dem. zitting. Een kuchje is soms voldoende iemand in BINNENLAND KONINGIN NAAR JAARBEURS. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin Vrijdagochtend 12 Maart een bezoek te brengen aan de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. HET PALEIS SOESTDIJK. De werkzaamheden vorderen snel. De werkzaamheden in het gedeelte van het paleis Soestdijk, dat tijdelijk door het prinselijk paar in gebruik zal worden ge nomen, vorderen snel en verwacht wordt, dat alle werkzaamheden ook de aanleg van de centrale verwarming in den loop van de volgende week voltooid zullen zijn. Reeds heeft men, voor zoover dit mogelijk is, een begin gemaakt met het weder in richten van de in gebruik te nemen ver trekken. Vooral de laatste week is alles op alles gezet om zoo spoedig mogelijk gereed te zy'n en werd er ook des avonds tot laat gewerkt. Het was voor hen, die het paleis in den avond passeerden, een ongewoon gezicht dit gebouw, dat gewoonlijk geheel in het duister ligt, nu volop verlicht te Men verwacht, dat de groote verbou wing, welke heden (Zaterdag) wordt aan besteed, ongeveer zes maanden in beslag zal nemen. Omtrent de te bouwen bioscoopzaal in het paleis Soestdijk, vernemen wij, dat deze zaal een lengte zal krijgen van on geveer 13 meter en plaats zal bieden aan circa 140 personen. De geluidsinstallatie zal worden gele verd door de Philipsfabrieken, terwijl de geheele inrichting aan de strengste tech nische eischen zal voldoen. Gistermiddag arriveerde van de Sier teeltcentrale uit Boskoop een groote par tij azalea's, en rhododendrons, ter plaat sing op de Koningslaan,recht tegenover het paleis gelegen. De Sierteeltcentrale zal verschillende partijen siergewassen laten volgen voor verfraaiing van verschillende punten in het Baarnsche bosch. Hoewel dit eerst niet het geval zou zijn, zullen thans ook ge wassen van de Sierteeltcentrale geplant worden in het afgesloten park van Soest dijk, o.a. bij het z.g. mooie laantje. VERBETERING SPOORWEG- MATERIAAL. Derde klasse wagens krijgen Diesel-interieur. Sinds eenigen tijd zijn de spoorwegen be zig met de moderniseering van het derde klasse materiaal dat tot de nieuwere soor ten behoort. Het ligt n.l. in de bedoeling zoowel de oude wagens van het electrisch net AmsterdamRotterdam, alsook de derde klasse rijtuigen met doorloop in het midden en de stalen -upé-rijtuigen van binnen te veranderen en wel zoo, dat het interieur gelijk wordt aan dat van de Die- seltreinen. DE HOLLANDSCHE MOLEN. „Verdekkering" allerwege. Hedenmiddag werd in Krasnapolsky te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van „De Hollandsche Molen", vereeniging tot behoud van molens in Nederland on der leiding van mr. P. G. van Tienhoven. Het jaarverslag vermeldt dat het aantal leden met 9 is achteruitgegaan. Dankbaar werd een legaat van 500.van wijlen mevrouw F. KosterAkkerman te Heiloo aanvaard. Ook mocht van regeerings- wege een subsidie worden ontvangen, die echter kleiner was dan in 1935. Er waren verschillende molens, waaraan deze sub sidie ten goede kwam. Tot deze molens mogen gerekend worden die te Veel er- veen, Zuid-Barge. Sexbierum, Hoedekens- kerke, Heesch, Boekei, Swartbroek, Kes- sel, Rijswijk (Gld.), Herveld. Ook aan de molen „de Kroon" te Arn hem kan tot deze groep worden gerekend. De korenmolen te Schoorl werd her steld en weer in bedrijf genomen. Tot de behouden molens mogen gere kend worden dien te Almelo, welke van eigenaar verwisselde. In Zwolle zal de werkverschaffing dienstbaar worden gemaakt aan het her stel van den molen „De Passiebloem". Een aantal molens ging een zekeren toekomst tegemoet door de toepassing van stroomlijnwieken volgens het systeem Dekker. Deze zijn: de molen van den Room- of Meerburgerpolder bij Zoeter- w o u d e, dien van den Oosterpolder bij Schalsum. zoo ook de molen van den Veen- en Binkhorstpolder bij Voorburg. Bijzonder hebben wij ons er over ver heugd, dat de Coöp. Landbouwvereeniging „Balkbrug" te Balkbrug tot verdekkering overging. Helaas hebben wij in den loop der jaren maar al te dikwijls moeten vast stellen, dat molens, aan coöperaties toe- behoorende, ten doode gedoemd zijn. Balkbrug is dus de eerste uitzondering op den regel en het goede voorbeeld vond reeds navolging te Peize, alwaar de Coöp. Zuivelfabriek en graanmalerij als nieuwe eigenaresse van den stoeren korenmolen optrad. een verkeerd daglicht te stellen. Iemand zegt: meneer X heeft nooit gestolen. Een ander zegt: „hm,hm" en daarmee is sterke twijfel uitgesproken. (Vroolijkheid). Over het algemeen doet de radio-con trolecommissie haar werk goed; dank zij de controle kan de vrije omroep behouden blijven. Over de andere onderwerpen zal spr. overleg plegen met den directeur-generaal. De begrooting wordt z.hs. aangenomen en de vergadering verdaagd tot Dinsdag as. 1 uur. Aan deze reeks behoort nog toegevoegd te worden de drooggemaakten polder aan de westzijde van Aarlanderveen, waar alle vier molens van het Dekker systeem werden voorzien. De inwijding van dit verbeterde viertal op 5 December j.l. zal als een groote Sinterklaasverras sing in onze herinnering voortleven. Volgens de laatste opgave werden in België in totaal 26 molens van het systeem- Dekker voorzien, waaronder drie nieuwe molens. Tot zoover allerlei, wat betreft redding door het systeem-Dekker. Ook de venti- roeden systeem-Bilau vonden nieuwe af nemers. Een derde systeem, dat toepassing vindt, is het z.g. riet-systeem, waarbij op de wieken met stroomlijnvorm zelfzwich- tende kleppen worden aangebracht. Vol gens de gebruikers bevorderen deze in hooge mate de veiligheid van den molen en een gemakkelijke bediening. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken hield de heer Alfred Ronse een voordracht met lichtbeelden over: Naar de redding van den Belgischen windmolen. AANKOOP MUNITIEFABRIEK DOOR HET RIJK? Naar verluidt voert het Rijk onderhande lingen om de munitiefabriek aan den Staart te Dordrecht, die in het bezit is van een particulier Oostenrijksch consortium en die de laatste jaren vrijwel stil heeft gelegen, over te nemen. Verscheidene militaire deskundigen heb ben dezer dagen de onderneming bezocht. Herdenkingspostzegels 1913 en 1923. Met ingang van 1 Januari 1938 worden de herdenkingspostzegels, uitgegeven in de jaren 1913 en 1923, resp. ter herden king van Nederland's herstelde onafhan kelijkheid en van het regeeringsjubileum der Koningin, buiten gebruik gesteld en kunnen derhalve van dien dag af niet meer voor frankeering dienen. Tot dien datum is inruiling van nog voorhanden gave en ongeschonden postzegels tegen postzegels van de tegenwoordige uitgifte mogelijk. RECHTZAKEN MOORD TE ROTTERDAM Tien jaar geëischt tegen los werkman wegens het dooden van een vrouw Gistermiddag heeft een 38-jarige los- werkman, thans gedetineerd, zich voor de arrondissementsrechtbank te Rotterdam te verantwoorden gehad wegens den moord op de 38-jarige gescheiden vrouw Marie Kok, welk misdrijf is geschied op 28 Sep tember 1936 'in de woning van het slacht offer aan de Oranjeboomstraat te Rotter dam. Op dien bewusten Zondagmiddag werd de politie verzocht een onderzoek in te stellen, naar wat er gebeurd kon zijn met juffrouw Kok, welk verzoek afkomstig was van haar verloofde, die verpleegd werd in het ooglijdersgesticht te Rotterdam. Zij had hem n.l. beloofd in den loop van den mid dag hem op te komen zoeken, maar was tot groote verbazing en schrik niet komen op dagen. De politie stelde een onderzoek in de woning van de vrouw in en kwam tot de ontdekking, dat in de achterkamer het lijk van de vermiste vrouw lag te midden van een plas bloed. Ook waren er sporen van een hevige worsteling in de kamer te zien. Het spoor, dat de politie vond, leidde naar den werkman, die vroeger bij haar in den kost was geweest en een verhouding met deze vrouw had gehad. De man had den laatsten tijd meermalen moeite gedaan om deze verhouding weer te doen op bloeien, welke pogingen gestrand waren op de onverzettelijkheid van zijn aangebede ne. Deze zou n.l. met haar verloofde gaan trouwen, zoodra deze uit het ooglijders- gesticht ontslagen zou zijn. Voor de laatste maal had de werkman Zaterdagavond, 19 September, geprobeerd, maar toen was, volgens de verklaring van verd., mej. Kok zoo tegen hem aan het schelden gegaan en had hem zelfs met een beeldje gedreigd, dat hij een koubeitel van een kastje gepakt had en haar daarmede eenige zware' slagen op 't hoofd had toegebracht. Toen de vrouw hevig bloedend in elkaar gezakt was, was hij ijlings op de vlucht geslagen en had den beitel in het water van het Mallegat ge worpen. Na eerst te hebben bekend, trok de man deze bekentenis weer in. Uit de getuigenverklaringen kwam echter vast te staan, dat verdachte op den dag van den moord in de onmiddellijke nabij heid van de woning is geweest. Een man, bij wien verdachte in den kost was, ver klaarde, dat deze zich bij zijn thuiskomst op dien avond zeer zenuwachtig gedragen heeft. Omwonenden hebben verklaard, dat de vrouw vrees koesterde voor den ver dachte. Dr. van Rossum, de psychiater, verklaar de, dat verdachte's moreele opvat in gen op een zeer laag peil stonden. Psychisch acht te deze deskundige verdachte in staat tot deze daad. Requisitoir De officier van justitie, mr. F. M. Wil- brennink, ging in zijn requisitoir allereerst de situatie in het pand na. Het is best mo gelijk, dat niemand der bewoners het ge stommel heeft gehoord. Spr. is ervan over tuigd, dat deze man het misdrijf heeft be gaan, omdat hij niet duldde dat de vrouw met een ander trouwde. Moord of doodslag achtte spr*. niet bewezen, doch wel zware mishandeling, den dood tengevolge heb bend. Verdachte is een groot gevaar voor i de maatschappij. Hij heeft reeds vele ver- oordeelingen achter den rug. Eenige dagen I geleden heeft de politie een inbraak tot opheldering kunnen brengen, welke in 1935 in de Piekstraat te Rotterdam is ge pleegd en waarbij een bedrag van 1500 gulden werd gestolen. Den buit heeft ver dachte in hetzelfde pand in dé Oranjeboom straat in tegenwoordigheid van de vrouw gedeeld. Spr. wenscht. in dit geval de maxi mumstraf op te leggen, n.l. tien jaar ge vangenisstraf. Mr. G. J. Scholten, de verdediger, ver zocht de rechtbank, indien zij zware mis handeling den dood ten gevolge hebbend bewezen mocht achten, bij het bepalen van het vonnis de uiterste clementie te willen betrachten. FRAUDE BIJ BIJZ. VRIJWILLIGEN LANDSTORM IK jaar geëischt tegen secretaris van het gewest Zeeland In de tweede helft van September 1936 werd bekend, dat de secretaris van het ge west Zeeland van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm fraude had gepleegd. Op 28 September 1936 werd de betrokke ne P. G. L„ gearresteerd en in het huis van bewaring in Middelburg ingesloten, waar hij tot 4 Februari heeft vertoefd. Het onderzoek, dat politie en justitie hebben ingesteld, was zeer omvangrijk en heeft zich tot ver buiten Zeeland uitge strekt, terwijl het sterk werd bemoeilijkt door het feit, dat de in beslag genomen ad ministratie in een chaotischen toestand ver keerde, zoodat het bijna ondoenlijk was. de feiten te achterhalen. Verdachte stond gisteren voor de arron- dissements-rechtbank te Middelburg. Hem was ten laste gelegd, dat hij omstreeks 1933 en 1934 te Vlissingen, althans in het arrondissement Middelburg, eenige kwi tanties, zijnde geschriften, waaruit eenige bevrijding van schuld kan ontstaan, die in ieder geval bestemd waren om te dienen tot bewijs, dat de onderteekenaars daarvan de in die kwitanties vermelde geldsbedra gen hadden ontvangen van de Provinciale Landstorm-Commissie Zeeland, althans tot bewijs van hetgeen in die geschiften was vermeld, valschelijk heeft opgemaakt of vervalscht. Bij het verhoor van den verdachte ver klaarde deze, dat hij kwitanties in blanco liet onderteekenen, om zijn administratie, welke zeer omvangrijk was, in orde te krijgen. Hij erkende verder, valsche handteeke- ningen te hebben gezet. De gevolgen daar van heeft hij echter niet zoo erg ingezien. Ook gaf hij toe, onjuiste" declaraties te hebben opgemaakt. De president noemde het gevoerde be heer buitengewoon incorrect en ontoelaat baar. Hij achtte het onbegrijpelijk, dat zoo iets heeft kunnen gebeuren. Een aantal getuigen werd gehoord. De officier van Justitie merkte op, dat gebleken is, dat de B. V. L. buiten het ge beurde staat. Wat den persoon van verdachte betreft, constateerde spr., dat deze niet voor zijn taak berekend was. Financieel was hij in het geheel niet onderlegd. Daarbij kwam zijn persoonlijke eerzucht, om verschillende functies te bekleeden en groot te doen en de gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven. Spr. vroeg veroordeeling van verd. tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar, met aftrek van preventieve hechtenis. Spr. betreurde, dat inmiddels op verzoek van den verdediger de verd. op vrije voe ten is gesteld. Met het oog op de hooge straf, welke thans tegen verd. is geëischt, en op de straf, welke uit anderen hoofde reeds tegen hem is uitgesproken, vroeg spr.. daar hij hier gevaar voor vlucht aan wezig acht, de gevangenneming van den verdachte. De verdediger wees er op, dat verd. niets meer bezit, en daardoor reeds zwaar ge straft is. Hij hoopte, dat de rechtbank bij haar oordeel met alle omstandigheden re kening zal houden. Na re- en dupliek begaf de rechtbank zich in de raadkamer en na terugkeer deel de de president mede, geen termen aanwe zig te achten, aan het verzoek van den officier tot gevangenneming te voldoen. De uitspraak werd bepaald op 19 Maart POSTWISSELVERVALSCHERS VOOR DE RECHTBANK Een jaar geleden heeft de politie een ben de ontmaskerd, die zich had schuldig ge maakt aan het vervaardigen en innen van geld op valsche postwissels. De leden van het complot waren een 43-jarige man, die in donker Amsterdam als „de consul" be kend stond en die te Parijs werd gearres teerd, een 51-jarige reiziger, die in Brus sel in hechtenis werd genomen en een 45- jarige man. die te Amsterdam in handen van de politie viel. Dit drietal stond gisteren voor de Am- sterdamsche Rechtbank terecht. Tegen den 51-jarigen reiziger werd vier jaar gevangenisstraf geëischt. In de middagzitting stonden de beide andere verdachten terecht. Nadat eenige getuigen waren gehoord, schorste de rechtbank de behandeling tot 2 April daar enkele getuigen niet waren verschenen. Het verzoek van den verdedi ger, mr. dr. A. Sternheim, tot invrijheid stelling werd na raadkamer afgewezen. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Frauduleus slachten van een kalf. De slager B. te Boskoop en V. aldaar die hem had geholpen, hadden zich te ver antwoorden wegens het frauduleus slach ten van een kalf, hetwelk na keuring voor consumptie ongeschikt bleek en werd af gekeurd. Het kalf had B. gekocht bij den landbouwer de J. wiens hoeve wegens var kenspest besmet was. Bedoelde landbouwer had de zaak bij transactie met het O.M. af gemaakt en voor deze schikking een boete van 100.betaald. De verdachte B. ver klaarde het kalf te hebben gekocht voor den handel. Toen het kalf later op den dag leekenen van z.g. flauwheid gaf, heeft hij het maar geslacht met behulp van V., om de huid nog te kennen verkoopen. De amb tenaar vond het meest schuldig verdachte B. en vorderde een geldboete van 100. subs. 50 dg. en tegen V. 60.subs. 30 dg. Veroordeeling B. tot f 60.subs. 40 dg en V. tot 25.subs. 15 <ig. De autobestuurder J. uit L i s s e zou op den Gouwsluischeweg. gaande in de rich ting Utrecht, niet ver genoeg naar rechts hebben uitgeweken, waarom de wielrijder P. zich op het trottoir had laten vallen, daar hij anders door verdachte zou zijn aangereden. Na het hooien van getuigen werd verdachte veroordeeld tot 10. subs. 10 dg. De eisch luidde: f 15.subs. 10 dg. Voor een zelfde feit had zich te verant woorden de autobestuurder A. M. P. die bij het passeeren niet ver genoeg zou heb ben uitgehaald, waardoor een wielrijdster t«gen den agent van politie K., die daar ook reed, was gevallen. De kantonrechter meende het ten laste gelegde niet bewezen en vorderde vrijspraak. De autobestuurder A. die te Koude kerk een aanrijding had veroorzaakt liet verstek gaan en werd na het hooren van getuigen veroordeeld tot 25.subs. 20 dg. Eisch 30.subs. 20 dg. Een onfortuinlijk autorijder. Dr. P. U. uit Te r-A a r had in den nacht van 2829 Dec. omstreeks half één in de .Emmalaan .-gaande in de richting Utrecht niet voldoende uitgeweken en daardoor den autobestuurder L. v. D. uit RijnSburg, gaande in richting Leiden, met zijn auto aangereden. De autobestuurder v. D., als getuige gehoord, verklaarde geheel rechts te hebben gereden, zoo zelfs, dat hij na de aanrijding met zijn rechter wielen zelfs op het trottoir stond. Getuige stelde zich ci viele partij voor de schade aan zijn auto, ten bedrage van f 12.40. Verdachte ontkende, beweerde slechte met een snelheid van plm. 30 K.M. te heb ben gereden met parkeerlicht en schijn werper op den berm van den weg gericht, omdat het mistig was en de weg opge broken was, waarvoJr roode lantaarns stonden geplaatst. Hij had zeer voorzichtig gereden en had, toen getuige v. D. naderde, waardoor hij werd verblind, gestopt, zoo dat niet hij doch getuige een aanrijding had veroorzaakt. De gehoorde getuige H. O. verklaarde evenwel conform getuige v. D., zelfs was na de aanrijding nog een andere auto ge passeerd, zoodat verdachte teveel naar links had uitgeweken, waardoor voor ge tuige v. D. geen gelegenheid meer tot pas seeren was geweest. Verdachte beriep er zich op. dat hij nog maar een ruimte had van plm. 1 meter rechts en vérder de weg was opengebroken en er zand lag, zoodat de later gepasseerde auto was gepasseerd met verschillende capriolen. De getuigen a decharge, een schoonzus ter en zwager van verdachte, openden geen nieuwe gezichtspunten. Ge bleken was, dat verdachte en getuige v. D. nog hadden onderhandeld over de schade, ■die getuige v. D. voor f 7.50 had willen afmaken. Verdachte beweerde te hebben gezegd, dat ieder zijn eigen schade moest repareeren en men eikaars nota's dan maar moest uitwisselen. De ambtenaar en kan tonrechter gaven zulks aanleiding op te merken dat verdachte zich dus wel schuldig had gevonden, wat deze bleef ontkennen. Hoewel niet terzake dienende wees de kantonrechter erop, dat het bovendien verboden is te rijden met parkeerlichten. In zijn uitvoerig requisitoir weer de ambte naar erop, dat verdachte ook in de vorige zaak, die 2 of 3 zittingen geleden werd be handeld, in de maand Januari, alles ont kende en toen had gezegd dat geen aan rijding na dien was voorgekomen. Inmid dels bleek nu het tegendeel. Z.i. mist ver dachte de capaciteiten voor het besturen van een motorrijwiel. De ambtenaar vorderde dan ook een geldboete van 100.subs. 40 dg en in trekking van zijn rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Verdachte bleef bij zijn verweer, doch de kantonrechter achtte dit niet steekhou dend; van verblindheid kon geen sprake zijn, daar zelfs getuigen a decharge de auto van D. hadden zien aankomen. Hij veroor deelde verdachte dan ook tot een geld boete van 50.— subs. 25 dg. met intrek king van zijn rijbewijs voor den tijd van een half jaar en toewijzing van de civiele vordering aan getuige v. D. tot een bedrag /an 9.—. Verdachte, die zich net recht van hooger beroep voorhield, informeerde of hij zoo lang nog mocht blijven rijden. De ambte naar beantwoordde zulks bevestigend, doch zeide verdachte: „In gemoede wil ik U nog maals aanraden niet meer te rijden", wat verdachte aanleiding gaf tegen den ambte naar te doen opmerken:„U bent subjectief!" De ambtenaar achtte deze uitdrukking blijkbaar een beleediging.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6