DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang ZATERDAG 6 MAART 1937 No. 8666 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij' vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bjj onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. 't* Tegen de Katholieke Staatspartij Lieden als ds Kerstens en ds Lingbeek leiders van anti-papistische partijen zien in de politiek niets slechters dan de R. K. Staatspartij, in haar opzet en in haar streven. Bij dit tweetal heeft zich nu aangesloten de héér Mussert. Hij zal zelf no. 1 worden op de candkja- tenlijst der N.S.B., en in eigen persoon zoo staat 't er in het „Nationale Dagblad": in eigen persoon! zitting willen nemen in de Tweede Kamer. Hij, de man van de daad, in dien praat hof; hij, de groote leider, tusschen al die kleine lieden, die zoo ver beneden hem staan, 't Is eigenlijk een te groot offer. Maar hij wil 't brengen, omdat hijzich wil stellen tegenover de R. K. Staatspartij. Niet m et n a m e tegenover de Anti-Rev., de Chr. Hist., de Vrijz. Dem. Party, niet imet name tegenover de S.D.A.P. Neen, spe ciaal, in't bijzonder tegenover de R. K. Staatspartij. De oogen zijn nu geopend. Ieder Katholiek, ook al is hij geen lid van de R. K. Staatspartij, ook zelfs al zou hij zijn tegenstander van de R. K. Staatspartij, ieder Katholiek moet in zich voelen een afkeer tegen dit optreden Van den heer Mussert; tegen dit optreden, Waarbij de heer Mussert zich zoo speciaal keert tegen de partij, waartoe behooren, waarop stemmen de over-en-overgroote meerderheid der Katholieken in Nederland. Is er één Katholiek, die dit kan verdra gen? We kunnen het ons moeilijk voor stellen. Fransch in plaats van Nederlandsch? Op Brusselsch gezantschap Vragen van een Kamerlid aan den Minister. De heer Teulings heeft tot den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vra gen gesteld: 1. Is het juist, dat de uitnoodigingen voor een avondfeest op Donderdag 21 Ja nuari 1937, uitgegaan van het Nederlandsch gezantschap te Brussel, uitsluitend in de Fransche taal gesteld zijn verzonden? 2. Is het juist, dat aanwezige Vlaamsche gasten op dat avondfeest door den Neder- landschen gezant in de Fiansche taal zijn aangesproken, en dat dit zelfs met eenigen uiterlijken nadruk is geschied? 3. Is het juist, dat aan het personeel van het Nederlandsche gezantschap te Brussel opdracht zou zijn gegeven, althans als or de-woord zou zijn uitgegeven, op dat avondfeest geen Nederlandsch te spreken? 4. Indien de feiten, in de drie vooraf gaande vragen omschreven, geheel of ten deele juist mochten zijn, is de minister dan bereid te verklaren, dat zoodanige han delwijze zijn instemming in geenen deele heeft, en maatregelen te nemen, dat voor de toekomst zoodanige handelwijze uitgeslo ten is? 5. Is de minister niet van meening, dat in een land, waar d._ hoogste regeerings- autoriteiten tegenover het deel der bevol king, dat de Nederlandsche taal spreekt, zich van die taal bedienen, ook door het Nederlandsche gezantschap aan de eigen Nederlandsche cultuur den steun behoort te worden verleend, gelegen in het gebruik der eigen Nederlandsche taal? WEDEROM ITALIAANS C HE TROEPEN IN CADIZ AAN LAND. GIBRALTAR, 6 Maart. (A.N.P.) Gister avond zijn hier berichten ontvangen, vol gens welke op 2 Maart j.l. te Cadiz we derom 2500 man Italiaansche troepen aan land gezet zijn. Het troepentransport is vermoedelijk met de „Lombardia" naar Ca diz gebracht. Rechtsche actie in Boedapest EXTREMISTISCHE BEWEGING ZOU OP TOUW ZIJN GEZET. Geruchten, die tegengesproken worden. Sedert eenige dagen doen te Boedapest geruchten de ronde, dat uiterst-rechtsche groepen een politieke actie op touw heb ben gezet om zich meester te maken van het minister-presidentschap. Sedert hij zijn ambt aanvaardde en in het bijzonder na den dood van Goemboes, heeft minister-president Daranyi er naar gestreefd, de overdreven Duitschgezinde en nationaal-socialistisch-gezinde actie der uiterst rechtsche elementen te neutrali seeren. Deze elementen bevatten de eigenlijke nationaal-socialisten, de „pijlkruisere" cn „zeiskruisers", de rasorganisatie „Toroel", de organisatie „Move" en groepen van de uiterste rechterzijde van de partij der na tionale eenheid, met de heeren Marton en Meczer. Zij hadden meermalen uiting gegeven aan hun ontevredenheid en met voldoening kennis genomen van de benoeming van Marton tot medebestuurder der partij der nationale eenheid, een eerefunctie. Marton, die onder Goemboes had ge tracht het land te organiseeren volgens de formules der autoritaire staten, was ook voorzitter van de zeer machtige „Move", die de oud-officieren in het kader van na tionalistische actie in zich vereenigt en over grooten invloed bij leger, politie en bestuur beschikt. Als men geloof mag schenken aan de I geruchten, die te Boedapest de ronde doen, dan is het deze organisatie geweest, die het initiatief tot de beweging heeft genomen. Door haai- toedoen zouden belangrijke sommen uit het buitenland verdeeld zijn. Hoe het zij, het schijnt niet, dat de re geering het tot een schandaal zal laten ko men. Van officieele zijde wordt gezegd, dat de geruchten op geen enkele ernstige basis berusten en slechts voortkomen uit opge wonden geesten. De teugels van het be wind, zoo zegt men, zijn in krachtige han den, en de regeering is sterk genoeg om eveneueele extremistische agitatie in de kiem te De kerkvervolging in het Derde Rijk. In het jongste nummer van het Kerke lijk Weekblad voor het Bisdom Trier (81e jaargang no. 6) publiceert de Bisschop Mgr. Dr. Rudolf Bornewasser een oproep tot zijn Diocesanen om ook het Kinder werk te blijven steunen. De Bisschop ver volgt dan: „Men maakt bezwaar tegen de kindertuinen, die onder leiding van reli gieuzen staan, als zouden zij een belem mering vormen voor de opvoeding tot Volksgemeenschap. Met dergelijke voor wendsels tracht men overal de oudere te beïnvloeden, dat zij hun kinderen niet meer naar de Zusterkens en naar de Kin dertuinen zullen sturen. Dit is wel heel merkwaardig. Hoe kunnen kinderen van 2 tot 6 jaar bij hun argeloos spel en hun kleine kinderlijke genoegens de volksge meenschap verstoren! Wie de arbeid van onze religieuzen bij deze kleintjes kent, weet dat niemand deze kinderkens meer tot blijde gemeenschapszin opleidt en daardoor voor de gemeenschap van gezin en volk, als deze zusters. Wat moet men er wel van zeggen, dat door talrijke bepaalde instanties geen kinderen meer naar onze katholieke sana toria worden gezonden, zoodat de exploi tatie in gevaar gébracht wordt, omdat zij zich van haar plicht bewust zijn en vast houden aan haar karakter van godsdien stige instellingen. Bepaalde instanties die tot nu toe hun kinderen gezonden hebben, stel den zelfs den onbegrijpelijken eisch: De toegang tot de huiskapel af te slui- ten, de offervaardige religieuzen niet meer te belasten met de opvoeding en de verpleging der kinderen; iedere geestelijke den toegang tot het sana torium te verbieden en tevens alle religieuze beelden en godsdienstige voorwerpen, zoover deze de kinderen aan hun geloofsbelijdenis konden her- te verwijderen. De Zustere van deze Katholieke Sana toria kunnen natuurlijk nooit aan derge lijke eischen gevolg geven. Bij het dreigen van dergelijke gevaren moet het offer vaardig katholieke volk krachtdadig sa menwerken, om ook de weinig bemiddel de ouders in de gelegenheid te stellen hun kinderen deelachtig te maken aan de wel daad van een verblijf in onze katholieke sanatoria, waar het kind, behalve door de natuurlijke zon, ook bestraald wordt door het bovennatuurlijk licht der Goddelijke genadezon. Met een beroep op de Katholieke ouders om mede te werken aan de instandhou ding van deze belangrijke katholieke in stellingen besluit de. Bisschop zijn Her derlijke vermaning, waaruit duidelijk blijkt hoe stelselmatig iedere invloed van den Katholieken Godsdienst op de jeug dige kinderzielen wordt geweerd. De wereld in vogelvlucht DE KONINKLIJKE BURCHT TE BUDAPEST, gelegen op de bergen aan den oever van den Donau. Wat de eenige dagen geleden aange kondigde „adempauze" van den Franschen premier Blum te beteekenen had, is gis teren gebleken. Om het vertrouwen in de positie van den Franschen franc te verste vigen is een stel maatregelen genomen, welke wij gisteren gepubliceerd hebben, en neerkomen op een vrijeren goudhan del, meer deskundig toezicht op het Fran sche egalisatiefonds, terugkeer tot de po litiek van begrootingsevenwicht en uit gifte van een groote leening voor de na tionale defensie met garantie tegen franc devaluatie. Voorts de verzekering, dat niet zal worden overgegaan tot deviezen- controle. Blum heeft dus zijn socialistische expe rimenten, welke voor de Fransche finan ciën funest dreigden te worden, tijdelijk op stal gezet en een concessie gedaan aan hen, die voor al te ver doorgedreven ex perimenten in de richting van groote openbare werken bevreesd waren. Aan den eenen kant dus een voor Frankrijk verheugend teeken, dat Blum te rechter tijd het roer weet te wenden, maar aan den anderen kant is de ver wachting, dat na de adempauze de oude politiek van het Volksfront weer zal wor den hervat, geen geruststelling. De uitslag van de leening, was -voor de inschrijving Maandag zal worden opengesteld, na een serie opwekkende woorden van Blum en Lebrun, zal een aanwijzing zijn, of de Franschen zelf in hun regeering vertrou wen hebben.' Uit Boedapest komen geruchten, dat er wat broeit in uiterst rechtsche kringen. B. VAN DER VEEN. De brigadier van politie B. van der Veen, die hedenmiddag wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd afscheid nam van de politie. Men zou hebben willen probeeren, om het minister-presidentschap in handen te krijgen. Dit hangt samen met het feit, dat de tegenwoordige premier Daranyi zich na den dood van Gömbös verzet heeft te gen de pro-Duitsche agitatie der Hongaar- sche nationaal-socialisten. Dit schijnt in rechtsche kringen, oiider aanvoering van de ..,Move"-organisatie, aanleiding geweest te zijn tot het voeren van een tegenactie. De „Move" is een machtige organisatie, waarvan o.a. vele oudofficieren lid zijn en die grooten invloed heeft in het leger, bij de politie en de ambtenaren. De geruchten omtrent deze rechtsche actie worden van regeeringswege tegen gesproken, maar de uitlating, dat de re geering beschikt over de noodige midde len om de orde te handhaven, kan opge vat worden als een waarschuwing, om niet te ver te gaan. Wat er weer op wij zen zou, dat de geruchten toch wel eeni gen ondergrond hebben. De onbewaakte overweg maakt weer slachtoffers AUTO TE BEEK-PRINCENHAGE DOOR TREIN GEGREPEN. Bestuurder gedood. Op den onbewaaakten overweg Beek- Princenhage, ter plaatse Liesbosch, is vanmorgen de zoon van den bierbrou wer Noren uit Princenhage met zijn auto door den sneltrein, die te 10.17 van Breda naar Roosendaal was vertrok ken, gegrepen. De auto werd over een afstand van honderd meter meege sleurd. De heer Noren werd op den berm van den weg geslingerd, waar hij zwaar verminkt bleef liggen. Hij moet op slag dood zijn geweest. Nadat deze aanrijding was geschied, na derde de sneltrein uit Roosendaal naar Breda, terwijl de auto nog op de rails lag. De trein reed over den reeds zwaar geha- venden auto heen, waardoor deze volkomen vernield werd. Aanvankelijk kostte het moeite, de iden titeit van het slachtoffer vast te stellen, eerst eenigen tijd later had men daarom trent zekerheid. Het onderzoek ter plaatse werd geleid door de marechaussee van Princenhage. Ook het parket arriveerde spoedig. VRACHTAUTO OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEGREPEN. Een zwaar- en een lichtgewonde. Op den onbewaakten spoorweg overgang aan den Koenenkade bij den Amstelveenscheweg te Amster dam is vanmorgen te kwart over tien een vrachtauto door een trein gegre pen. De vrachtauto werd over een af stand van honderd meter meegesleurd. Van de inzittenden werd de chauffeur levensgevaarlijk en diens knecht licht gewond. De auto, die van Aalsmeer kwam, een Ford-vrachtwagen, welke niet geladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Hongersnood in China heeft 3000 slacht offers geëischt. (1ste blad). De Fransche financieele koerswijziging. (2de blad). Schuschnigg handhaaft zijn stelling, dat de kwestie der restauratie alleen Oosten rijk aangaat. (2de blad). Een rechtsch-extremistische actie in Hongarije? (1ste blad). Een compromis in China met de com munisten. (2de blad). Samenwerking tusschen Nederland en België inzake vluchtelingen in hun lega tiegebouwen in Spanje. (2de blad). BINNENLAND. Benoemingen Pater? Minderbroeders. (Kerkn., 2de blad). De onbewaakte overweg maakt slacht offers te BeekPrincenhage en Amster dam. (1ste blad). VOOR MGR. VERRIET. Voor de in nood verkeerende Missie van Mgr. P. Verriet op Curagao ontvingen we nog: Mevr. B., Leiden 100. Hongersnood in China 3,000 personen omgekomen EEN ONTSTELLEND RAPPORT. In de maanden Januari en Februari zjjn in de provincie Setsjoean in West-China drieduizend personen den hongerdood ge storven. De nationale commissie voor steun aan hongerlijdende streken heeft dit ont stellende feit in een heden gepubliceerd rapport aan het licht gebracht. De hongers nood in Setsjoean, aldus het rapport, is de ergste geweest van de laatste tien jaar. was, behoort aan de meelfabriek-malerij „Boerenbelang", te Ouder Amstel, Tijdens een vrij hevigen sneeuwbui reed de wa gen, die bestuurd werd door den 31-jari- gen Griffioen, terwijl naast hem de 22- jarige knecht Rietveld was gezeten, over de Koenenkade, een dwars door het land loopenden smallen weg. Ofschoon het uit zicht ter hoogte van den overweg goed is, is het zeer wel mogelijk, dat de voorruit van de cabine met natte sneeuw bedekt is geweest, waardoor een onbelemmerd gezicht op den weg bemoeilijkt zou .zijn geweest. Hoe het zij, de vrachtauto, be reikte den overweg gelijktijdig met het van Aalsmeer in vrij snelle vaart nade rende locaaltreintje. De bumper van de locomotief trof den vrachtauto in de flank, hetgeen een klap veroorzaakte, die tot ver in den omtrek hoorbaar was. De auto raakte met het voorste gedeelte aan den bumper vast, met het gevolg, dat de wa gen, ofschoon de machinist onmiddellijk na de botsing tegenstoom gegeven en krachtig geremd had, over een afstand van honderd meter werd meegesleurd, waarna hij, volkomen vernield, in omge keerde richting terzijde van de spoorbaan liggen bleef. De chauffeur Was op een afstand van ongeveer zestig meter van de plaats der botsing uit de cabine geslingerd, waar hij. badend in zijn bloed, naast de rails bleef liggen. De knecht zat in de cabine tusschen de wrakstukken bekneld. Onmiddellijk was er van omwonenden hulp ter plaatse, ook de G. G. en G. D. verscheen kort na de melding van het ongeluk. Griffioen bleek een hersenschudding en ernstige inwen dige kneuzingen te hebben opgeloopen, hij werd in zorgwekkenden toestand naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De knecht, die tusschen de wrakstukken moest worden uitgezaagd, bleek als door een wonder slechts een wonde aan het been te hebben opgeloopen, hij was echter door het gebeurde zoo overstuur, dat ook hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd moest worden. De wrakstukken van de auto zijn in den loop van den middag verwijderd. Het politie-onderzoek ter plaatse werd geleid door den chef van het bureau Over toom, hoofdinspecteur W. F. H. Glasius.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1