DONDERDAG 4 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 GEMEENTERAAD VAN STOMPWIJK Onder voorzitterschap van Burgemeester W. Keijzer kwam de Raad der gemeente Stompwijk in openbare vergadering bij een. Aanwezig alle leden. Opening met ge bed. Na enkele opmerkingen van den heer Vink worden de notulen goedgekeurd. In behandeling komt allereerst een vraag van den heer Vink betreffende een pam flet, dat in verband met de samenvoe gingskwestie in de gemeeente Veur is ver spreid en waarin o.m. gewezen wordt, dat genoemde gemeente reeds jarelang de fi ll ancieele nadeelen ondervindt als gevolg van het samengaan met. de gemeente Stompwijk in het exploiteeren van de licht- bedrijven. Dc voorzitter bestrijdt een in Veur verspreide circulaire. De voorzitter antwoordde op deze vraag het volgende: In een in de gemeente Veur verspreide circulaire wordt gesteld, dat genoemde gemeente reeds jarenlang de fi- nancieele nadeelen ondervindt als gevolg van het samengaan met de gemeente Stompwijk in het exploiteeren van de Lichtbedrijven. Meer speciaal omtrent deze passage vraagt het lid Vink eenige inlich tingen. Gaarne zou ik in mijn antwoord kort willen zijn, doch men zal na kennis name van hetgeen ik naar voren breng, moeten toegeven, dat de materie er zich niet toe leent om in enkele zinnen te worden samengevat. De formuleering van de vraag sluit in zich, dat de heer Vink geen uit gewerkte beschouwingen verlangt, waar in als het waren mathematisch is becijferd, hoe de stand van zaken zou zijn, wanneer beide gemeenten geen gemeenschappelijk geëxploiteerde bedrijven zouden hebben en dit is ook om de navolgende redenen geen noodzakelijkheid. De gemeenschappe lijke exploitatie van de bedrijven is een uitvloeisel van de geheel vrijwillig aange gane gemeenschappelijke regeling. Noch Stompwijk, noch Veur zijn gedwongen om aan het tot stand komen van deze rege ling mede te werken. Beide gemeenten hebben destijds zeer wel overwogen, dat een samengaan in dezen meer kans van slagen zou hebben, dan wanneer elke ge meente een afzonderlijk bedrijf zou heb ben gesticht. Zonder diep op de zaak in te gaan is het voor een ieder duidelijk, dat een economische exploitatie van bedrijven van de onderhavige soort geheel wordt be- heerscht door den omvang van het "bedrijf. Met andere woorden, de winstcapaciteit van een Lichtbedrijf ontstaat eerst bij een zekere afzetgrootte. Blijft men beneden of nabij deze grootheid, dan is er geen winst capaciteit; komt men boven deze groot heid dan stijgt de winstcapaciteit sterk. Men zal mij ten goede houden, dat ik dit punt niet verder op bedrijfseconomische gronden uiteenzet, omdat dit het betoog ten zeerste zou rekken, waardoor het ge heel niet aanduidelijkheid zou winnen. Voor dengene, die zich in dit vraagstuk verder wil verdiepen, behoef F alleen te wijzen op de in de bedrijfseconomie onomstre den stelling, dat voor een kapitaalinten sief, waaronder het Lichtbedrijf is te rang schikken, de factoren kapitaal en produc tie-afzet in economischen zin in des te giunstigar verhouding 'komen, naarmarte het bedrijf in omvang toeneemt. Hieraan zou ik nog willen toevoegen, dat gemeenschappelijk exploiteeren der bedrij ven de mogelijkheid heeft geopend van een keuze van leidend personeel, dat ten volle voor zijn taak berekend is. Zou iedere ge meente een afzonderlijk bedrijf hebben gesticht, dan zouden zij zich in dit opzicht zekere beperkingen, voortvloeiende uit fi- nancieele overwegingen hebben moeten opleggen. Een uitwerking van de vbordee- len voortvloeiende uit een gunstiger duur van het maximum bij het Electriciteitsbe- drijf en zooveele andere factoren laat ik achterwege. De gemeenschappelijke exploi tatie van de Lichtbedrijven berust op gezonde principes. Aldus meen ik in het kort voldoende te hebben samengevat, dat het voorheen ge nomen besluit om tot gemeenschappelijke exploitatie over te gaan, zeer wel op ge zonde principes berust. Eenmaal de idee van de samenwerking aanvaardend, treedt als eerste vraagpunt naar voren, welke basis aan de gemeenschappelijke exploitaitie ten grondslag moet worden gelegd. Aan de meening, dat Veur, populair uitgedrukt, aan het kortste einde trekt, zal de gedach te niet vreemd zijn, dat deze gemeente, als de kleinste in oppervlakte, voor de helft in het kapitaal heeft deelgenomen. Meermalen is mijnerzijds beluisterd, dat dit van de zijde van Veur gezien, niet bil lijk zou zijn. Van de zijde van Stompwijk is deze kwestie van de kapitaalverdeeling nooit aangeroerd. Oogenschijnlijk zou dit voor het argu ment van de Veursche zijde pleiten, doch men zij voorzichtig. Het is toch lang geen axioma, dat alles wat niet dadelijk wordt weerlegd, daarom ook een vaststaande waarheid is. Een onderzoek naar de juist heid van het argument is tot dusverre nooit ingesteld, waarschijnlijk uitsluitend om deze reden, dat de zaak zooals deze een maal is gevestigd en gegroeid, in feite zeer moeilijk zou zijn te veranderen. Dit neemt niet weg, dat ik daartoe, door de gestelde vraag genoopt, niet op deze kwestie zou willen ingaan. Op voorhand dien ik echter op te merken, dat hetgeen ik naai- voren zal brengen, niet moet worden beschouwd als rechtsnoer om tot een herziening van de kapitalisatie te komen. Daartoe moet een tijdstip worden gekozen, waarop de omstandigheden zich beter tot een over leg regelen. De wederzijdschs kapitaal verdeeling. Ik ben thans dus gekomen tot eenige op merkingen omtrent de wederzijdsche kapi taalverdeeling. Welke maatstaf voor de verdeeling van het kapitaal is de juiste? Moeten wij hiervoor nemen de oppervlakte der gemeente, het aantal inwoners, de lengte der hoofdleidingen of het aantal aansluitingen? Geen enkele maatstaf is zonder meer juist Zoo houden b.v. de kosten van een gas houder, de betaalde kosten van aanleg van de hoogspanningskabel vanaf Delft, geen enkel verband met een dezer maatstaven. We moeten dus elk object afzonderlijk be zien en naar zijn geaardheid een maat staf voor de kostenverdeeling kiezen. Voor een groot gedeelte der kosten, met name voor de productie middelen van het gas bedrijf, de kosten van de hoogspanningska bel e.d. zal men logisch tot een verdee ling van gelijke porties komen. Voor de hoofdnetten van gas- en electriciteit willen we voorlopig de lengte dan als maatstaf aannemen, zonder nauwkeurig na te gaan of de lengte en de kosten evenredig zijn. Zoo was er b.v. jarenlang langs den Mid denweg in Stompwijk een bovengrondsch net, waarop twee draden waren gespan nen. Ook een niet-deskundige begrijpt, dat de kosten van een dergelijk net per K.M. gerekend goedkooper uitvallen dan b.v. het kabelnet in de Damlaan. Met deze voor beelden wil ik alleen illustreeren, dat aan elke kostenverdeeling bezwaren kleven. Ik heb me afgevraagd, hoe de samenstellers van het door den heer Vink bedoelde pam flet aan hun meening zijn gekomen, dat Veur financieel in het nadeel is. Ik meen het niet ver mis te hebben, wanneer ik ver onderstel, dat de cijfers genoemd in het z.g. meerderheidsrapport van Veur de kern vormen van hun meening. De door mij gestipuleerde kapitaalverdeeling en de evengenoemde cijfers meen ik in één ver band te kunnen brengen en daarmede het vervolg van mijn betoog te kunnen omlij nen. Waai' schuilen nu eigenlijk de nadeelen voor Veur. In welke mate elke gemeente in het ka pitaal bijdraagt, heeft geen enkele betee- kenis voor de financieele resultaten, welke voor elke gemeente komen. Een andere ver deeling van het kapitaal blijft als resul taat opleveren, dat voor elke gemeente de helft van het exploitatiesaldo komt en wel door het feit, dat de rente van de ver strekte kapitalen niet de gemeentebegro ting bezwaart, doch geheel ten laste van exploitatierekeningen van de bedrijven wordt geboekt. Een andere verdeeling zou alleen te bereiken zijn door de exploitatie resultaten van iedere gemeente afzonder lijk te houden. Eerst dan. zou het verschil van beide gemeenten naar voren treden. Dan zou b.v. de exploitatie van Veur wor den belast met de rente en afschrijving van het zooveel kortere net dan dat van Stompwijk, in plaats van als nu, voor de helft. Welk voordeel dit voor Veur zou be- teekenen, ontleen ik aan de laatst beken de gegevens nl. aan het Verslag van de Bedrijven over 1936, welk verslag deze week in concept gereed gekomen is. Dui delijkheidshalve rond. ik de cijfers zooveel mogelijk af. De waarde van het electriciteitsnet was einde 1936 98.000. Berekend tegen 4 pet. was de rentelast 3.900, de afschrijving bedroeg 8.500. Tezahen 12.400. Voor het Gasbedrijf zijn de cijfers tezamen ƒ8.800, totale rente en afschrijving 21.200. De bedrijfsnetten zijn totaal lang 65 K.M., waarvan 23 K.M. is gelegen in Veur en 42 K.M. in Stompwijk. Nu draagt Veur dus de rente en afschrijving over 32 1/2 K.M., zijnde 10.600. Zou Veur bijdragen over de lengte van het net dan zou het tot haar last hebben 23/66 deel 7.500, zoodat Veur te veel draagt ƒ3.100. Aanvaardt men het principe- van deze ander verdeeling, dan sluit dit in zich dat iedere gemeente de revenuen van haar gebied krijgt toe gewezen. De totale opbrengsten van stroom, gas en meterhuur beliepen 114.500 Hiervan geniet elke gemeente de helft is 57.250. In Veur waren de opbrengsten 50.850, zoodat Veur te veel ontvangt ƒ6.400. Uit deze korten becijferingen zien we dan dat Veur wel aan meerdere rente en afschrijving ƒ3.100 betaalt, doch daar tegenover 6.400 teveel van de inkomsten toucheert. Hieraan moet ik onmiddellijk toevoegen, dat met deze cijfers de zaak lang niet vol ledig is weergegeven. Er zijn immers nog tallooze kosten, die voor eei^ nadere ver deeling in aanmerking komen. Ik wiil hier mede alleen weergeven, dat een becijfe ring van de opbrengst per K.M. netlengte geen maatstaf is om den toestand weer te geven. De meerdere K.M. net in Stomp wijk kosten wei meer aan rente en afschrij ving doch brengen deze rente en afschrij ving roomscihoots op. Zou dus Stompwijk over haar netlengte moeten bijdragen voor sommige exploitatiekosten, dan zou deze gemeente per saldo toch nog voordeeliger uit zijn. Als doorslaggevend moet niet de opbrengst per K.M. gelden, doch de totale opbrengst en deze is in Stompwijk 13.000 grooter dan in Veur. Vervolgens wil ik er op wijzen, dat de in het z.g. meerderheids rapport genoemde cijfers betrekking heb ben op een deel der gemeente Stompwijk. Toen dez ecijfers werden opgesteld, werd de gas- en stroomlevering aan den West- vlietweg verzorgd dóór Voorburg, waar voor de GemeenteStompwijk een uitkee- ring ontving van de gemeente Voorburg, welke uitkeering broederlijk met Veur is gedeeld. Bij de opbrengstcijfers van Stomp wijk had men om juist te zijn deze uitkee ring moeten meetellen. De exploitatie over 1933 omvat ook de levering van evenge noemd gebied en geeft den toestand van zaken dus juister weer. Om alles ineens samen te vatten, geeft ik de volgende cij fers: De gemiddelde opbrengst per aange sloten meter was' in de gemeente Stompwijk 43.en in de gemeente Veur 45.Der- halxe in Veur 2.— per meter meer. Daar staat tegenover, dat in de gemeente Stomp- BIOSCOPEN. Trianon: Voor volwassenen. Casino: Voor volwassenen. Lido: Voor volwassenen. Luxor: Voor volwassenen. wijk rond 350 aansluitingen méér zijn, die elk 43.opbi*engen.a Ik kan met den besten wil niet ontdekken, waar nu eigen lijk de nadeelen van Veur schuilen. De bedrijfswetten. Bezien wij nog eens een ander punt, n.l. hoe het rendement van de bedrijfswetten zich zal ontwikkelen. In de gemeente Stompwijk, dat naar haar wegenlengte minder intensief is bebouwd, zal nieuw bouw meerendeels geen kosten van hoofd geleidingen vergen, omdat de hoofdgelei ding er al is. In Veur zijn de wegen, waai' langs een net ligt voor een overwegend deel volgebouwd en zal nieuwbouw ge paard gaan met aanleg van nieuwe wegen en daarmede van nieuwe netten. Dit is toch ontegenzeggelijk een factor, welke ten gunste van Stompwijk spreekt. Al met al heb ik trachten te schetsen, dat de be staande samenwerking voor Veur geen nadeel is, zooals wordt beweerd, doch dat beide gemeenten daarvan de voordeelen genieten. Als men dan in een circulaire ter voorlichting van het publiek het sa mengaan van de gemeenten in de exploi tatie van de bedrijven als allesoverheer- schend. arugment naai- voren brengt, dan moet ik deze voorlichting sterk betreuren. Tot slot moet ik opmerken, dat dergelijke voorlichting de bedrijven geen goed doet. Geleidelijk hebben de bedrijven zich zoo danig ontwikkeld, dat zij over de afge- loopen 10 jaar voor de gemènten 75.000 winst hebben opgeleverd, terwijl de gel dende tarieven de vergelijking met die van soortgelijke gemeenten met glans kunnen doorstaan. De heer Vink verklaart over deze vraag met niemand gesproken te hebben en hij wil dit in het openbaar zeggen, opdat men niet meene, dat het een doorgestoken kaart is. Hij vraagt B. en W. het antwoord von den voorzitter in alle bladen in zijn geheel te plaatsen, opdat het publiek dan eens goed ingelicht wordt. De heer Willemse wijst op de zakelijke kwestie en zet zijn standpunt uiteen en protesteert tegen een dergelijke aantas ting van een zakelijke overeenkomst tus- schen de 2 gemeenten. In behandeling komt het voorstel tot uitvoering van de volgende werken: a. verbetering Dr. van Noortstraat (laatste gedeelte); b. verbetering Achterweg; c. verbetering Oostvlietweg en d. demping Smidssioot. Over dit voorstel worden lan ge besprekingen gevoerd, o.m. door de heeren Vink, Willemse en de- Langen, doch na duidelijke uiteenzetting door den voorzitter, dat het noodzakelijk is het voorstel aan te nemen om dezé zaak aan het roien te krijgen en na de toezegging, dat toch elk object na goedkeuring in den Raa<i zal behandeld worden, zoodat dan nog ieder kan voor- of tegenstemmen, wordt in principe besloten tot uitvoering van de genoemde werken. Het voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing van keurloonen wordt, nadat de heer Willemse hulde heeft gebracht aan B. en W. voor de vlug ge behandeling dezer zaak, z. h. s. aange nomen, ook het voorstel tot vaststelling vn de vergoeding ex artikel 101 der L. O. Wet 1920 over 1933 met drie jaar lij ksche afrekening 19311933 wordt z. h. s. goed gekeurd. Ter tafel komt het voorstel tot vast stelling van het voorschot ex art. 101 der L. O. wet 1920 over 1937, hetwelk, na eenige bespreking, z. h. st. wordt aange nomen. Het voorstel tot wijziging der bouwver ordening wordt z. h. s. goedgekeurd. Het voorstel tot vaststelling eener ver- ordening op het zwemmen en baden wordt z. h s. goedgekeurd. Aan de ode komt het voorstel tot onbe woonbaarverklaring van woningen. Ook over dit voorstel worden lange bespre kingen gehouden, waarbij bezwaren wor den gemaakt, waar dé bewoners dan zul len moeten blijven, enz. enz. en wordt opgemerkt, dat het rapport van den Ge meente-opzichter vaag is. De voorzitter merkt echter op, dat naar aanleiding van een krantenbericht, de in specteur van de Volksgezondheid zelf een onderzoek heeft ingesteld en heeft ver klaard, dat de woningen niet meer be woonbaar zijn te maken en als de gemeente niet onbewoonbaar verklaart, de inspec teur deze woningen zou onbewoonbaar ver klaren. Het voorstel wordt dan z.h.st. aan genomen. Het voorstel tot vaststelling eener ver ordening op de heffing van schoolgelden, de ambtshalve ontheffingen van school gelden en de wijziging der begrooting dienst 1936 worden z.h.st. goedgekeurd. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat voor de hondenbelasting het tarief van le klas honden niet lager mag zijn dan j 5. Na enkele bespreking wordt dith z.h.s goedgekeurd. Ged. Staten vragen den Raad, of zij het besluit van de verpachting van het visch- water willen terugnemen. B. en W. hand haven hun voorstel om niet aan het ver zoek van Ged. Staten te voldoen, welk voorstel z.hst. wordt aangenomen. WILT U IETS WETEN? Vraag: Hoe wordt de straatbelasting in Zoeterwoude berekend? Antwoord: 5 petvan de belastbare opbrengst van de kadastrale huurwaarde der grondbelasting. De Oslo-Staten en de wereldhandel Gisterenmiddag werden de besprekingen tusschen de deskundigen van de Oslo-Sta ten in het ministerie van Handel, Nijver heid en Scheepvaart voortgezet. In deze bijeenkomst werd de leider van de Nederlandsche delegatie, dr. II. M. Hirschfeld, als voorzitter gekozen. Verder werd besloten tot instelling van een bureau, waarin iedere delegatie een lid zou aanwijzen. Vervolgens gaf de voorzitter een over zicht van de taak, waarvoor de deskundi gen zich geplaatst zagen en stelde een aantal punten aan de orde, welke onder de oogen gezien en bestudeerd moeten worden, voordat tot het formuleeren van bepaalde gedragslijnen kan worden over gegaan. De besprekingen zijn heden voortgezet. LAATSTE BERICHTEN LEIDEN. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Bijeenkomst van de Vereen. Vergade ring van het Hoogheemraadschap „Rijn land", hedenmorgen. Onder de mededeeling komen voor het bedanken van J. Verdegaal te Aalsmeer, als hoofdingel&nd in het 5e district. edegdeeld werd, dat dit jaar weer ver kiezingen zullen plaats :bben in het le district (Bloemendaal), 2e district (Haar- lemmerliede en Spaarnewoude" 5e dis trict (Leimuiden), 12e district (Hazers- woude). Medededeeld. werd van de openbare verhuring van visch- en jachtrechten. Vastgesteld werden de lijstên van bo- vermelde districten. Idem van den pen- sioenneerings grondslag voor den rent meester. Het voorstel tot wijziging der verorde ning tot regeling van de wedden van Rijn- land's ambtenaren en toekenning van af- loopende wachtgelden wegens reorganisa tie van een deel van den tecnischen dienst, ontmoette ernstige bezwaren zoowel bij de financieele commissie als bij sommige le den, gezien dat hiermede een bedrag was gemoeid van f 20.000. De dijkgraaf verdedigde dit voorstel met de bemerking, dat steeds bij afvloeiing voor het welzijn der in dienst betrekking zijnden -werd gezorgd. Aan het einde der bespreking werd stemming gevraagd en het voorstel met 174 aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Zand bergen verdieping van de Bemmelbroek- sche watering, en drong de heer Duins- veld erop aan tot verkoop van het oude stoomgemaal te Gouda, vooral vanwege de verbazende stijging der oude materia len. De dijkgraaf merkte daarbij op het groote voordeel, dat Rijnland heeft verkre gen bij de stichting intijds van de twee groote gemalen te Gouda en Spaarndam. BINNENLAND. BOERDERIJ AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht is brand uitge broken in de onbewoonde boerderij „De groote Batelaar", toebehoorende aan me juffrouw G. van Ee, te Harskamp. Hoe de brand is ontstaan, is een raadsel, daar het huis sinds de vorige week onbe woond was en men den electrischen stroom had uitgeschakeld. Door het krachtig optreden van de brand weer konden eenige aangrenzende schuren behouden blijven. De groote boerderij, die reeds eenige malen door brand gedeeltelijk vernield werd, is door het vuur met den grond ge lijk gemaakt. DUITSCH OEFENSCHIP IN NOOD IIulp van Nederlandsch motorschip Bij de directie van Phs. van Ommerens Scheepvaartbedrijf te Rotterdam is een radiotelegram ontvangen van den kapi tein van het motortankschip „Sliedrecht", meldende, dat hulp verleend wordt aan het Duitsche oefenschip „Kommodore John- sen", dat in nood verkeert. Het motortank schip „Sliedrecht" is op 19 Februari van Aruba naar Dublin- vertrokken, waar het op 8 Maart a.s. wordt verwacht. DE FRAUDES MET BETREKKING TOT DE „VOETBAL-POOL" De directie van de „G.A.-O.K. Voetbal pool" deelt naar aanleiding van de berich ten over gepleegde fraudes ten aanzien van de „Voetbalpool" mede, dat bij het onder zoek is gebleken, dat een controleur reeds driemaal op dezelfde wijze, dus met mede werking van een ambtenaar van den bur gerlijken stand, die zich telkens van een valsch geboortebewijs voorzag, kans heeft gezien, zich onrechtmatig prijzen toe te eigenen. De directie verklaart, dat ze deze mani pulaties betreurt en dat zij daar geheel buiten staat. Om de gedupeerden recht te doen wedervaren zullen nieuwe toewijzin gen plaats hebben. Onveilig strand Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Crijdag 12 Maart en Zater- ag 13 Maart a.s., telkens van 9.3014.30 uur, wegens schieten met geschut. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, nadat de roode vlaggen, welke de onvei lige strook aanduiden, zijn ingehaald. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Annetje Lydia, d. v. J. Lan- geveld en T. de Heer. Petronella Agatha Maria, d. v. J. A. Vlasveld en J. H. Stol wijk. Willem, z. v. W. Gijsman en J. v. d. Steen. Maria Elisabeth, d. v. N. Jong bloed en H. v. Eek. Ar ie, z. v. M. v. Oud- heusden en S. J. Bokhorst. Hendricus Petrus Simon, z. v. A. de Groot en P. F. M. Winters. Janmgje, d. v. C. Kool en J. C. C. Dekkers. Frederik Gerardus, z. v. J. v. d. Westen en M.Maaskant. Claziena, d. v. Z. v. Gi-nkel en W. Stekelenburg. Albert, z. v. H. S. de VrieS en M. v. Dorp. Ondertrouwd: J. Noppen jm 20 j. en H. A. Tennissen jd 18 j. Gehuwd: J. v. Tol jm en W. Seijn jd. B. M. Bodenstaff jm en J. I. VyZijp jd. P. Dingjan jm en S. Platteel jd. W. F- Filippo jm en M. A. v. Beek jd. B. Hoek wedn. en M. den Otter wed. C. Hoppen brouwer jm en S. v. d. Groep jd. C. P. Marcelis jm en E. Boom jd. A. P. v. Stral ter jm en D. M. Zwart jd. E. A. Voskuil jm en Chr. M. Gorree jd. O v e r 1 e d e n: J. E. Stol zn 26 j. L. Buskens wedn. 78 j. W. v. Staveren-Bol, vr. 63 j. BOTERNOTEERING. De noteering voor Nederlandsche boter is heden vastgespeld op 0.67 per K.G. '-""5 MARKTBERICHTEN LEIDEN, 3 Maart. Groentenveiling. Pieterselie f 1.30—1.40, Radijs 2.90—5.30, Kropsla ƒ2.10—3.50, Selderie ƒ0.70—0.80 per 100 stuks. Kroten 1.10, id. gekookt 25, Witloof 215, Boerenkool ƒ1.50 —3, Spinazie 14—20, Uien ƒ1.10—2.20, Wortelen 1—3.20. Spruiten I 3—9, id. II ƒ25, Andijvie 1218, Roode kool 1.40 2.70, Savoye kool ƒ1.202(, Prei ƒ1.80 —3.10 per 100 K.G. Melkveiling „Le.den", 3 Maait. Week van 7 tot 13 Maart 1937. Cunsumptie 1ste klas 6.50, 2e kl. 6.25, 3de kl. 6.— Prijs voor te leveren boventaxe-melk in georga niseerd overleg vohr et district Leiden voor de week van 7 tot 13 Maart 1937 ge lijk aan de door de regeering vastgestelde prijs. VOORSCHOTEN, 3 Maart. Eierenveiling. Kippeneieren 3.20—4.50, eendeneieren ƒ33.30, ganzeneieren ƒ8.per 100 st. KATWIJK a. d, RIJN, 3 Maart. Groenten veiling. Waspeen ƒ0.25—0.45, kroten 0.150.30 per kist van 20 K.G. Groene kool per 10 stuks ƒ2.20—3.10, Uien per 100 K.G. 1.702.10, Prei per 100 bos 1.501.80, Knolselderie per 100 stuks ƒ45.10, Gele kool per 100 K.G. ƒ1.70 1.90, Roode kool per 100 K.G. 1.902.10, Andijvie per kist van 6 K.G. en en ZOETERMEER, 3 Maart. Eierenveiling. Aangevoerd 7000 stuks. Prijzen: kippen eieren ƒ3.50—4.40, eendeneieren f 2.50— 3.10 per 100 stuks. TER AAR, 3 Maart. Centrale Veiling. Spinazie 66—81 et, Andijvie 23—59 ct., Breekpeen ƒ1—, Uien 1.50—1.80, Spruit- kool 5.10^5.80, Witlof ƒ6—9.20, Kroten 1.301.50, Prey 2.803, Boerenkool 11—20 ct., Seldery ƒ1.10—3.30, Knolsel- dery ƒ2.60, Radijs ƒ4.30. BOSKOOP, 3 Maart. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 32— 56 ct.„ Briarcliff 4356 ct., Azalea 1.20 2.20, Pink Pearl 4050 ct., Cerasus Hisa- kura 24.30, Prunus tribola 1018 ct., Andromedia 816 ct., Momsma 15 ct., Aza lea per st. 52—66 ct., Goudenregen 42 ct. VINKEVEEN, 3 Maart. Groentenveiling. Witlof I 8—9.50, II ƒ4.50—6.50, III ƒ3—3.50 per 100 K.G. DEN HAAG, 4 Maart. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 158 aanvoerders verkocht, om in de week van 8 tot 15 Maart dagelijks te leveren 21500 liter melk. Prijs af boerderij 6.50, Melk voor industrie 5.405.50 per 100 L. GOUDA, 4 Maart. Vee. Aangevoerd in totaal 1522 stuks, waarvan: 85 slacht- varkens, vette van 2223 ct. per pond, levend met 2 pet. korting. 482 magere var kens prijzen van 2022, 463 biggen 10 13„ Geldersche bigen 1416„ 10 run deren 150200, 473 nuchtere kalveren 5 —8, 8 bokken en geiten 26 per stuk. Handel redelijk. Algemeene markt:: 93 par tijen kaas. le kwal. met rijkmerk 2223 ct. id 2e kw. 2021 ct. Handel matig. 320 pon den boter. Goeboter 0.750.80, Weibo- ter ƒ0.700.75 per pond. Handel vlug. 187.500 stuks eieren: kippeneieren ƒ3.50 3.80, eendeneiren 2.703.per 100 stuks WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen S.929/16 Berlijn 73.44'/.-. Parijs 8.491/g Brussel 30 753/j Zwitserland 41.67 Kopenhagen 39 85 Stockholm 46 00 Oslo 44.85 New York 1.825/s Praag 6.37i/_»

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3