28ste Jaargang No. 8664 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DONDERDAG 4 MAART 1937 S)zQeid&Qhc(3oufuM\t DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling; Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkooo: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. ii" 1 1 1 De uitersten vermijden! Er kan onder ons, Katholieken, ontstaan een verwarring van waarden betreffende de bovennatuurlijke en de natuurlijke mid delen, die ons gegeven zijn, om het Ko ninkrijk Gods te verkrijgen en uit te brei den in ons zelf en in de maatschappij. Beide soort van middelen moet worden gebruikt, om tot het ééne doel te leiden. De een kan meer geroepen zijn tot de eene dan tot de andere soort, maar hij mag daarom niet de middelen van de andere soort met een zekere geringschatting be schouwen! De voorzitter van de R.-K. Staatspartij, mr. Goseling, schrijft in het jongste num mer van de R.-K. Staatspartij over den aanstaanden politieken strijd eenige behar- tenswaardige woorden: „Men moet de uitersten vermijden van eenzijdig supra-naturalisme en van alléén-zaligmakende staatkundige machtsformatie. Ook onder ons zit men blijkbaar wei eens met die moeilijkheden. Die komen vooral tot uiting, wanneer degenen, die meer him levensroeping zien op het gebied van het cultureele leven, ook him belangstelling gaan wijden aan het staatkundige werk. Ook de politie ke leiders weten, dat het staatkundige werk niet het hoogste, niet het laatste doel is; dat men zich bij alle werkda- digheid moet laten leiden door de lief de van Christus; dat het in laatste in stantie gaat om Z ij n eer. Maar zij heb ben hun levenstaak gevonden in het staatkundige werk. Dit kan mits het met goede intentie geschiedt ook een roeping zijn. Want hoe goed men de harmonie der waarden ook in het oog houdt, het staatkundige werk kan een machtig middel zijn tot het hoogere doel, en het is anno 1937 voor de Katholieke Nederlanders zeker een onontbeerlijk middel. Daarmede is tevens aangegeven onze positie in den strijd van de komende" maanden Wij maken de woorden van de christelijk-historische „Nederlan der" tot de onze: „de strijd gaat voor ons niet om de regeermacht, maar om de goede beginselen, die onder welk be wind ook, in het parlement moeten verkondigd en beleden worden". De gedachten, in deze woorden neerge legd, stemmen overeen met wat wij hierbo ven opmerken. Degenen, wier actie gericht is op b.v. meer liturgisch leven, uitbreiding van con gregaties, enz. zij doen een werk, dat, natuurlijk, voortreffelijk is. Maar zij mo gen niet vallen in het uiterste, dat n.l. al léén een dergelijke actie voor ons kan ver werven, wat verworven móet worden. Degenen, wier activiteit ligt op politiek óf sociaal terrein, kunnen aldus 'n Chris telijke roeping vervullen in liet openbare leven en zij zullen, als zij hun taak goed begrijpen en goed volvoeren, inderdaad apostolisch werk verrichten. Maar zij ver vallen in over-schatting van hun arbeid, als zij zouden beweren, dat de politieke of sociale actie alles is. Dat zou een dwaze kortzichtigheid zijn. Naast en boven! de politieke actie staat de hier boven-ge- noemde zoo voorname direct-godsdienstige actie. Naast de politieke actie staat, in meer algemeenen zin, de actie op charitatief ter rein, de cultureele actie, welke verschei dene vormen kan aannemen. Wij moeten de waarden van verschillen den arbeid, van de verschilende acties la ten harmonieeren. Harmonieeren in het to taal van onzen gemeenschappelijken arbeid, onze gemeenschappelijke actie; harmoniee ren in onze persoonlijke waardeering. Dan zullen wij als vanzelf de uitersten vermijden. De wereld in vogelvlucht Wij hebben er reeds op gewezen, dat Mussolini in de kwestie der restauratie van de Habsburgers éen afwijzende hou ding heeft aangenomen. Dat is een wijziging van zijn vroeger ingenomen standpunt en deze ommezwaai heeft in Oostenrijk heel wat teleurstelling gewekt. Het is een be wijs te meer, dat Mussolini's politiek volko men opportunistisch is en dat men geen staat kan maken op zijn vriendschap. Mus solini omhelst vandaag iedereen, wiens vriendschap hij gébruiken kan, om hem morgen een trap te geven, wanneer dat in zijn kraam te pas komt. Toen het hem in zijn politiek gelegen kwam om koel te doen tegenover Duitschland liet Mussolini doorschemeren, dat hij zich niet verzetten zou tegen een terugkeer van keizer Otto en was hij de beste maatjes met Schusch- nigg, thans wenscht hij blijkbaar Duitsch- lands medewerking en krijgt Schuschnigg weer de kous op z'n kop. Naar de „Daily Herald" meldt, wil Schuschnigg nu met Mussolini breken. Zijn reeds vastgestelde reis naar Rome is afgelast en de Oosten- rijksche bladen toonen hun misnoegen door critiek te leveren op de bewapeningspoli tiek van Italië. Volgens het blad zou Schuschnigg zelfs overwegen om de restau ratie van de Habsburgsche dynastie toch door te zetten ondanks de waarschuwin gen van Berlijn en Rome. Het spreekt van zelf, dat dit een gevaarlijk spel is. Maar gevaarlijke spelletjes zijn wel meer ge speeld in de laatste jaren, terwijl aan den anderen kant Schuschnigg een te voor zichtig politicus is om niet te veel te lis- keer en. Uit Spanje worden weer successen van de regeeringstroepen gemeld, met name te Toledo eii Oviedo. Beide steden zijn in han den der rechtschen, doch worden hevig aangevallen door de roode militie. In de eerstgenoemde stad bevindt zich het beken de Alcazar, dat zoo lang heeft stand ge houden, toen Toledo zich geheel in de macht der rooden bevond. Oviedo is een vooruitgeschoven rechtsche stelling in het Noorden. Volgens de jongste berichten zou deze stad thans afgesneden zijn van elke verbinding. De eerste dagen der doorge voerde niet-inmenging zijn niet bijster gunstig voor de nationalisten. Gruwelijke roofmoord te Vlissingen. Twee oude menschen gister avond beestachtig vermoord. Hedenmorgen werden hun lijken gevonden, Toen vanmorgen te ongeveer 7 uur de melkboer als gewoonlijk zijn waren kwam brengen aan het café van den heer J. Lauwereins, gevestigd aan den Koningsweg 47 nabij de keersluis te Vlissingen, vond hij de deur van het café open. De melkboer, die op andere ochtenden het perceel gesloten vindt, vond dit zeer vreemd en keek naar binnen. Tot zijn grootc ontsteltenis zag hij toen de lichamen van den bejaar den caféhouder en diens echtgenootc op den vloer van het café voor het buf fet liggen. De man begaf zich onmiddellijk naar de politie, welke hij van de ontdekking in kennis stelde. Uit het voorloopig door de politie ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat de beide oudjes, die om streeks 70 jaar waren, gisteren laat in den avond zijn vermoord. Roof moet aanleiding tot den moord zijn ge weest- De café's te Vlissingen kunnen tot mid dernacht geopend blijven, doch het café „De Keersluis" van den heer Lauwereins, dat hoewel aan den grooten weg toch een zaam gelegen is, sluit steeds tusschen 10 uur en half elf. Het is zeer waarschijnlijk, dat omstreeks het sluitingsuur of kort daar na de dader of daders van het misdrijf in het café zijn gekomen. De vrouw, wier lijk in het café werd gevonden, bevond zich namelijk in nachtgewaad en men ver moedt, dat zij, toen zij zich boven in de slaapkamer bevond, beneden in het café iets verdachts heeft gehoord en zich toen naar beneden heeft begeven. De beide slachtoffers zijn met messte ken afgemaakt. Vooral de vrouw was vree- selijk toegetakeld. Onder leiding van commissaris A. O. F. W. C. Gasinjet, werd hedenochtend in het perceel een onderzoek ingesteld. Het is ge bleken, dat het geheele huis is doorzocht en dat alle kasten, enz. zijn opengebroken. Zelfs de bedden zijn uit elkaar gehaald en de kussens opengesneden met het doel om ook daarin nog geld te vinden. Achter het buffet in het café werd op den grond geld gevonden, zoodat men aanneemt, dat de bedrijvers van den roofmoord zich moesten haasten en geld hebben laten vallen. De commissaris van politie h.eeft zich he denochtend onmiddellijk in verbinding ge steld met den politiescheikundige, den heer van Ledden Hulsebosch te. Amsterdam, die zich zoo spoedig mogelijk naar Vlissingen heeft begeven om ter plaatse een onder zoek in te stellen. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. Nader wordt gemeld: Een melkboer uit Souburg telde onder zijn klanten het bejaarde echtpaar Lau wereins, dat aan den Koningsweg 47 te Vlissingen het café „Keersluis" exploi teerde. Hij had de gewoonte daar iederen ochtend melk af te leveren en deed dit ook vanochtend. Toen hij de deur van het café opende, bemerkte hij tot zijn schrik dat er iets vreeselijks moest zijn gebeurd, daar hij de 75-jarige Lauwereins links in het café op den grond zag liggen, terwijl geheel rechts het lichaam van zijn 63-ja rige echtgenoote lag. De man was zoo verstandig niet naar binnen te gaan, maar onmiddellijk hulp te halen, waartoe hij zich tot den brugwachter De Jong wendde, die zich even verder op het land bevond. De mannen zijn samen terug gegaan, maar toen De Jong zag wat er aan de hand was, heeft hij niet geaarzeld de politie te waar schuwen, die korten tijd later ter plaatse was om onder leiding van den comm., den heer A. O. F. W. C. Gasinjet, een onder zoek in te stellen, waaraan ook werd deel genomen door hoofdiiïspectèur Q. van Vugt, inspecteur A. A. van Damme en eenige rechercheurs. Toen wij even nadien bij café „Keer sluis" kwamen, was de commissaris zoo welwillend om toe te staan de plaats van het misdrijf te betreden, waarbij natuur lijk de noodige voorzichtigheid moest wor den betracht om geen sporen te vernieti gen. Geheel links in het café lag de hoog bejaarde Lauwerins. Het was opmerkelijk dat dit slachtoffer geheel gekleed was, het geen er op schijnt te wijzen, dat de moord gisteravond heeft plaats gevonden. De man maakt namelijk ab soluut niet den indruk van iemand die door onraad opge schrikt, haastig een paar klee- dingstukken heeft aangeschoten en toen overvallen werd, maar was geheel gekleed, zooals dit overdag het geval pleegt te zijn. Links in de borst in de hart streek was een diepe snede in de kleeding, welke wel door een messteek zal zijn veroorzaakt. Een feit, dat sterk de aandacht trok, was, dat zich om den rechterenkel een breede grof linnen band bevond, welke niet tot de kleeding schijnt te behooren, ^zoodat men zich af vraagt of getracht, is het slacht offer te binden. Aan de rechterzijde van het café lag het lichaam van de 63-jarige echtgenoote van den vermoorden caféhouder. Natuurlijk staat nog niet definitief vast, maar men neemt aan, dat zij zich reeds ter ruste had begeven, naar beneden kwam omdat zij onraad bemerkte en toen op haar beurt door den dader of de daders werd aange vallen. Hierop wijst het feit, dat de vrouw in nachtgewaad was en slechts enkele, blijkbaar inderhaast aangetrokken, klee- dingstukken droeg. Vooral dit slachtoffer was op vreeselijke wijze toegetakeld. Het gelaat zag er uit op een wijze waarvan wij de beschrij ving den lezers willen bespa ren, terwijl groate bloedplas sen op den vloer van. het café werden aangetroffen. Dat roof de aanleiding tot de daad is .kan niet in twijfel worden ge trokken. De geldlade in het buffet is geopend en de dader of daders is; of zijn blijkbaar zeer overhaast te werk moeten gaan, daar op den grond, achter het buffet, vele geld stukken verspreid liggen. Op de bovenver dieping is alles overhoop gehaald. Alle kasten zijn geopend en de inhoud door snuffeld. Zelfs zijn .matrassen en kussens opengesneden om te zien of daarin iets waardevols verborgem was. Het is niet uit gesloten, dat de daad - door een bezoeker van het café is gejiteegd, daar op een ta feltje midden in het .café twee ledige, glaas jes staan, hetgeen;en: op zou kunnen wij zen, dat de caféhoudermet een klant heeft Eerste Kamer Justitie De vergadering werd gisteren te 1.40 her opend. De heer HERMANS (S.D.) constateert, dat er den laatsten tijd gelukkig minder slap wordt opgetreden tegen nat. socialisti sche uitwassen. Spr. vestigt de aandacht op verschillen de daden der N.S.B., waartegen streng moet worden opgetreden. Spr. geeft eenige staaltjes van optreden van de N.S.B. in Arnhem, waar ramen en muren van sociaal-democraten werden be plakt of met koolteer besmeurd, met goed vinden en zelf op bevel van den plaatselij ken leider, zooals later bleek. Ook de liefde voor het Oranjehuis wordt door deze heeren misbruikt, die tijdens den huldigings-optocht ter gelegenheid van de vorstelijke verloving, toen een ieder zich van politieke uitingen onthield den fascis- tengroet brachten en het Duitsche volks lied zongen. Het Hilversumsche raadhuis werd zooda nig besmeurd, dat de tegels vervangen moesten worden, omdat ze niet meer te reinigen waren. Spr. wijst op een geval te Zelhem, waar een N.S.B.-er op ergerlijke wijze den auto van een socialistisch tooneelgezelschap be smeurde. De politierechter te Arnhem noemde dat een smerige streek. Spr. leest het verslag van deze rechtzaak voor. De VOORZITTER onderbreekt den spr. en zegt: Alles wat gedrukt staat is nog niet voor deze Kamer geschikt- De heer HERMANS wijst op het over brengen van gevangenen, voor kleine ver grijpen. Spr. dringt er op aan, dat deze menschen zich vrijwillig kunnen aanmel den en onder leiding van een politieman in burger naar hun bestemming worden ge bracht. De heer VAN SASSE VAN IJSSELT (R.K.) is voldaan door de toezeggingèn in zake de marechaussée, die aangevoerd zal blijven door officieren. Hij bepleit, dat de zen zich niet zullen hebben te mengen in justitieele aangelegenheden. De heer KNOTTENBELT (Lib.) wil nog iets zeggen over de zaak van den ontsla gen thesaurier-generaal. Het komt spr. nog steeds voor, dat de justitie in deze zaak is tekort geschoten en dat de waarborgen tegen willekeurig optreden niet voldoende in acht zijn genomen. De rechter-commis- saris heeft lichtvaardig en niet met de noo dige voorzichtigheid gehandeld. Met groote belangstelling ziet spr. het resultaat tegemoet van het onderzoek naar den gang van zaken in het proces-Ries. De heer WERKER (V.-D.) bepleit invoe ring van het droit de réponse. In het alge meen heerscht in onze pers een goede toon, met uitzondering in den laatsten tijd van een beperkt deel. Beperking van de pers vrijheid acht spr.- ongewenscht. Daarom wil spr., dat iemand, die aangevallen wordt, terzelfden plaatse gelegenheid krijgt om zich te verweren. De heer JANSSEN (R.-K.) brengt den minister hulde voor zijn krachtige gezags- handhaving. Spr. zijn geruchten ter oore gekomen, dat de verboden Deutsche Ge- meinschaft für die Niederlande in de grensstreken npg politieke en propagan distische actie voert. Indien dit zoo is, moeten daartegen krachtige maatregelen genomen worden. Ook spr. behandelt de zaak van de jongens uit Broek op Langen- dijk, die afstand van hooger beroep heb ben gedaan. De heer MOLTMAKER (S.-D.) consta teert, dat de minister krachtig optreedt te gen N.S.B.-terreur, maar toezicht op poli tie en justitie is noodig om te zorgen, dat ook deze ambtenaren in den geest van den minister optreden. Te ruim 4 uur wordt de vergadering verdaagd tot hedenmorgen 11 uur. zitten praten en toen overvallen en ver moord werd. Men stelt een onderzoek in om een in een grijze jas gekleeden man op te sporen, dien men gisteravond het café heeft zien betreden. De politiescheikundige, de heer van Led den Hulsebosch, met wien de commissaris hedenochtend telefonisch gesproken heeft, zal zoo snel mogelijk naar Vlissingen ko men om een onderzoek ter plaatse in te stellen. In de omgeving van café „Keersluis", dat recht tegenover de gelijknamige brug over het kanaal dóór Walcheren is gelegen, stonden hedenochtend zeer veel belang stellenden, die met deernis en verontwaar diging het gebeurde bespraken. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Volgens een Engelsche medeüeeling zou de Oostenrijksche bondskanselier Schusch nigg zich van Mussolini afwenden. (2de blad). Regeeringssuccessen bij Toledo en Oviedo gemeld. (2de blad). Een aardverschuiving bij Malabar. (Ne<L O. Indië 2de blad). BINNENLAND. Een roofmoord te Vlissingen. (1ste blad). De aanbouw van het prinselijk jacht. (2de blad). Een Toorop-herdenking. (2de blad). Loonsverhooging in de miju-industrie. (2de blad). Vergadering van heden. Voorgezet wordt de behandeling van hoofdstuk IV der rijksbegrooting 1937. De heer JANSSEN DE LIMPENS (R.K). bepleit wettelijke regeling van de zaak- waarnemerij, welke in het belang zal zijn van het publiek en van de bona-fide prac- tizijns. De heer VAN VESSEM (N.S.B.), herin nert aan vroegere revolutionaire sociaal democraten, aan de dagen der „dappere ongehoorzaamheid." Thans wordt de N.S. B. als revolutionair voorgesteld, hoewel iéder die den leider Mussert en zijn mede werkers kent, weet, dat daarvan niets waar is. Alle dwaasheden, tegen de N.S.B. aangevoerd, zijn niet te weerleggen. De Minister schijnt te denken, dat er geen leden der rechterlijke macht sympa thie mogen hebben voor een beweging, welke den mmister voor zijn departement en zijn ambtenaren niet welgevallig is Doch de ieden der rechterlijke macht zijn immers onafhankelijk. De opmerking van den heer ."an Rappard, ciat Nat. socalis- tische rechters niet bevorderd mogen wor den, had „pi. van e-n oud-lid cier rëenter- lijke maent niet verwacht. Zij het niet wettelijk, er is toch een al gemeen geldend recht van toejuiching en afkeuring ir. openbare vergadering en uit voeringen. Spr. betoogt dat werkloozen te zeer in hun vrijheid belemmerd worden. Voorts dat de zgn. Pinda-Chineezen naar hun ge boorteland teruggezonden moeten worden. Het verbod van politieke actie voor vreem delingen wordt nog al eenzijdig toegepast. Het Nederlanderschap is een groot goed; De nationalisatie behoort niet te gemak kelijk te worden verleend. De Minister van Justitie, de heer VAN. SCHAIK, is een voorstander van het in stituut der bewaring. Herziening van 't kinderrecht is in voor bereiding en kan de volgende maand bij de Staten-Generaal inkomen. Verplichte verzekering van autohouders tegen de ge volgen van wettelijke aansprakelijkheid is een ingewikkelde materie. Een desbetref fende wet is inderdaad urgent; spr. zal de indiening van een wetsontwerp zooveel mogelijk bevorderen. Het instituut der zaakwaarnemers kan door de kantonrechters reeds u^tgeshakeld. Het „droit de réponse" schijnt mooi, maar zal in de practijk op moeilijkheden stuiten. Wat de handhaving vain het gezag betreft, er moet naar worden gestreefd dat de ver schillende bevolkingsgroepen zoo goedi mogelijk naast elkaar leven. De heer Van Vessem bedenke, dat de N.S.B. zich heeft te onthouden van revo lutionaire actie. Normale betoogingen ook van de N.S.B. genieten de vereischte be scherming. Het aantal Chineezen hier te lande ver mindert steeds. Het getal is minder dan duizend, terwijl er vroeger duizenden waren. Uitbreiding der rechterlijke macht is ge- wenscht, doch men moet ook niet overdrij ven. Spr. zou waren de rechters niet onaf- zetbaar hun zeker verboden hebben, lid te zijn van de N.S.B. Het gaat niet om sympathieën of antipathieën, doch om ge lijke maatregelen jegens de ambtenaren. Spr. zal overwegen, wat er te doen is om deze controverse onzer staatsregeling-weg te nemen. Het vertrouwen in. de justitie moet boven alles staan. De vergadering wordt te 1.05 uur een half uur geschorst.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1