DONDERDAG 4 MAART 1937 DE LE1DSCHE COURANT 0ERDE BLAD - PAG. 10 WATERPOLO H.Z. EN P.O. KAMPIOEN DER WINTERCOMPETITIE De Haagsche Zwem- en Poloclub be haalde gisteravond het eerste-klasse-kam- pioenschap van de wintercompetitie van den K.N.Z.B.. dank zij een gelijk spel te gen haar stadgenoote Zian. SCHAKEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN O. De competitie Gisteravond is alhier in het Gebouw der Mij voor Toonkunst nog een wedstrijd ge speeld voor de 3e kl. B. De uitslag luidt als volgt: Caïssa II V.T.L. I (Leiderdorp) 1. Ir. J. D. HouthoffJ. Nievaart 1—0 2. Hooft v. HuysduynenH. Dingjan 10 3. H. J. M. Sieverding—P. Kuiper x—x 4. P. Vlugt—tL. Gijsman x—x 5. A. J. v. Driesten—H Stoute x—x 6. F. van Mastrigt—v. d. Wijngaard 1—0 7. A. H. .HunnenB. Kuilenberg 01 8 J. G. Kardol—F. v. Zonneveld x—x 9. D. Vrij—H Kok 1—0 10. G. KuifpersH. Kuilenberg 1—0 Totaal 51 en 4 afgebroken partijen. Caïssa II zal de zen wedstrijd met 6 A3 A of 73 win nen en behoudt daardoor een kans op de eerste plaats en is vrijwel verzekerd van de tweede plaats. BILJARTEN HET WERELDKAMPIOENSCHAP TE GRONINGEN. Het staat reeds vast, dat aan de partijen om het wereldtkampioenschap, die in Maart te Groningen zullen worden gespeeld zal worden deelgenomen door onzen na- tionalen kampioen Jan Dommering en de beide Belgen Gabrils en Moons. Momenteel is de Belg Gebriëls wereld kampioen en bovendien heeft deze alle we reld-records op zijn naam, zoowel ten aan zien van het individueele cis wat betreft het doorsnee gemiddelde, terwijl hij in 1933 met 269 de wereldrecord serie heeft gevestigd, dat nog niet is verbeterd. Moons is vijfvoudig wereldkampioen, ter wijl Dommering den titel eenmaal in zijn bezit heeft gehad. In totaal is de titel ne gen keer in bezit van Frankrijk, vijtien keer in bezit van België, tweemaal in Neder- landsch bezit Arie Bos in 1921 twee keer in het bezit van Duitschland en een maal in bezit van Egypte geweest. Het lijstje ziet er als volgt uit: 1903 Re- rolle, Frankrijk, 1904 Naves, Frankrijk, 1905 van Duppen, België, 1906 dezelfde, 1907 di\ Colette, Belgi, 1908 Macquet, Frankrijk, 1909 P. Seis, België, 1910 de zelfde, 1911 Faroux, Frankrijk, 1913 in 1912 werd niet gespeeld en in 1914 Seis, België, 1919—1915—1918 werd er niet ge speeld Faroux, Frankrijk, 1920 RoudiL Frankrijk, 1921 Arie Bos, Nederland, 1922 Darantière( Frankrijk, 1923 Moons, Bel gië, 1924 Corty, Frankrijk, 1925 Jan Dom mering, Nederland. 1926, 1927, 1928 en 1929 Moons, België, 1930 Luypaerts, Bel gië, 1931 en 1932 dr. Poensgen, Duitschland, 1933 Soussa, Egypte, 1934 van Belle, Bel gië, 1935 Davin, Frankrijk, 1936 Gebriëls, België. Competitie Leidsche Biljartbond- De uitslag der wedstrijd T. O. G.—T. O. P. b luidt: M. Hendrik (TOP) 55 36 7 1.47 J. v. K. (TOG) 70 36 8 1.94 J. Brussel 60 29 10 2.06 H. Regeer 58 29 10 2.00 N. N. (res.) 20 26 3 0.76 W. Korswagen 60 26 10 2.30 T. O. G. 2 partijen gewonnen, 1 partij ver- Persoonlijke kampioenschappen Leidsche Biljart Bond- By voldoende deelname zullen er weder om persoonlijke kampioenschappen ver speeld worden. Deze zullen worden ge speeld in 5 afd. en wel, 5e aid. gemidd. tot 2. 4e kL gemidd. 2 tot 3. 3e kl. gemidd. 3 tot 4 25, 2e kl. gemidd. 4.25 tot 5.50 en le kl. daarboven (cadre). Door loting is be paald waar deze wedstrijden event, ge speeld worden n.l.: le kl. clublokaal T. O. G. 2e kl. clublokaal T. O. P. 3e kl. clublokaal P. v. CL 4e kl. clublokaal D. O. S. 5e kL wordt over de bovengenoemde clublokalen verdeeld. De inschrijving kan geschieden bij de clubsecretarissen tot uiterlijk 15 Maart e.k. Vriendschappelrke wedstrijd P. v. Cleef Wilhelmina, Voor bovengenoemde wedstrijd werd te Leiden het 2e gedeelte gespeelcL r. Wassum ilh.) 75 38 6 1.98 B. de Ro (P. v. CL) 240 38 34 6.31 In 't Veld W. F. Karstens Uiterlinden L. Verhoeven 29 43 4 0.67 130 43 20 3.02 55 35 8 1.57 75 35 8 2.14 Pieters 47 40 8 1.17 W. Dool 65 40 13 1.62 Poort v. Cleef 3 partijen gewonnen, 1 par tij gelijk gespeeld. De stand op heden luidt: P. v. Cleef 7 partijen gewonnen, Wilhelmina 4 partijen gewonnen. Vrijdagavond worden de laatste partyen in Den Haag gespeeld. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR Gistermorgen hield de Raad dezer ge meente een openbare vergadering. Na de opening merkte de voorzitter op, dat hij de conversatie, welke de leden over de fraaie foto van H.M. de Koningin reeds waren begonnen, een oogenblik wilde voortzetten. Hij deelde mede, dat deze foto in lijst een geschenk was van wethouder D. Th. Ruys. Ofschoon binnenkort nog een voorstel tot aanvaarding van dit ge schenk zal worden ingediend, wilde spre ker thans reeds zijn dank uitspreken, waarmede de Raad door applaus instemde Medegedeeld werd, dat mr. Kiewiet de Jonge wegens verblijf in het buitenland verhinderd was de vergadering bij te wo nen. Een ongewenschte vraag Nadat mededeling was gedaan van een aantal ingekomen stukken, was aan de orde een vraag van den heer mr. H. B. Wildt Meijboom, inzake conversie van geld- leeningen. De voorz. deelde mede, dat de heer Wildt Meijboom intusscljen had be richt geen prijs te stellen op behandeling. De heer Breedvelt merkte op, dat het hem genoegen deed, dat de heer Wildt Meijboom zijn schrijven introk. Intusschen wil spreker toch opmerken, dat hij hoopt, dat men in de toekomst voorzichtig ge bruik zal maken van het vraaginstituut. Spreker vond het niet aangenaam deze vraag onder oogen te krijgen, eerstens om dat het stellen overbodig mag geacht en twedens omdat men door het stellen on bewust de gemeente kan benadeelen. Over bodig vond hij het, omdat een eenvoudige vraag aan B. en W. bevrediging zou heb ben gegeven en de raad toch wel mocht verwachten, dat B. en W. ten deze dili gent zouden zijn. Daar komt nog bij, dat er een financieele commissieis, die uit bekwame menschen bestaat en waarvan de heer Wildt Meijboom zelf lid is. De heer van der Stoel sluit zich hierbij aan. De heer Hendriks eveneens. Hij vond het evenwel npg bedenkelijker, dat de vragen in de pers waren opgenomen, waar mede bewezen is, of wel, dat er een lek is in de administratie of wel dat de vra gensteller een persconferentie heeft ge houden. De heer Wildt Meijboom wees erop, dat hij zijn vraag had ingetrokken omdat hij het beter vond deze in de Commissie te houden. Dit was aanvankelijk niet tot hem doorgedrongen. Evenwel moest hij opmer ken, dat er nog 16 dagen zijn voorbijge gaan, na de indiening, vooraleer de Com missie bijeenkwam. Spr. is ervan over tuigd dat er begin Februari voordeeliger voorwaarden dan nu zijn bereikt, hadden kunnen worden bedongen. Hierna werd de discussie gesloten. De bezoldiging der politie agenten Aan de orde is daarna de vaststelling van een verodening overeenkomstig art. 223 der gemeentewet. Zooals bekend is bij K. Besluit van 15 December 1936 de raad aangemaand om binnen drie maanden de bezoldiging van de politieambtenaren te regelen. B. en W. stellen nu voor aan de wenschen van den minister te voldoen en aan de regeling toe te voegen, dat de kin dertoeslag zal ingaan bij het derde kind. Na eenige discussie wordt aldus besloten. Mede werd besloten de vergoeding voor rijwielen in te trekken en daarvoor in de plaats dienstrijwielen te verstrekken. Bij het voorstel tot benoeming van twee leerkrachten aan de openbare lagere school no. 1, waarvan één boventallige, wees de heer Idenburg erop, dat de vroegere bo ventallige leerkracht met ingang van 1 Januari verplicht is geworden. Hij had nu wel gaarne gemotiveerd willen zien de aanstelling van een nieuwen boventalligen leerkracht. De voorzitter kan hieraan oogenblikke- lijk niet voldoen en stelt daarom voor dit punt tot het eind der agenda aan te hou den. Aldus besloten. Aan de samenwerkende tuinbouwver- cenigingen in deze gemeente wordt een subsidie van 75 toegekend in de kosten van een algemeene tuinbouwcurcus. Tot lid van de Plaatselijke Schoolcom missie wort benoemd de heer M. C. Kors. In de Commissie van Toezicht op het agentschap der Arbeidsbemiddeling wor den benoemd als voorzitter mr. A. J. M. van Moorsel. als leden-werkgevers de hee- ren C. van Tol en M. van der Bent en als leden-werknemers de heeren J. Remmers waal en T. J. van der Veen. In de Commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering worden benoemd als voorzitter mr. A. J. M. van Moorsel, als oud-raadslid de heer G. J. van der Stoel, als lid-werkgever de heer D. Veld huizen en lid-werknemer de heer J. Rem merswaal. Als leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim werden benoemd de hee ren W. F. de Bree, N. H. Heeroma, dr. H. J. Honders, W. J. Hoogeveen, J. E. Hub- beling, J. J. Jonker, M. C. Kors, L. Looijenga en dr. J. Moser. Vastgesteld wordt het voorschot op de vergoeding voor de bijzondere scholen in gevolge art. 101 der L.O.W. over 1937. Mede wordt beschikt op verzoeken van de besturen van bijzondere scholen om vergoeding voor boventallige leerkrachten. Besloten wordt van mevr. wed. J. Over- voorde—Gordon kosteloos over te nemen een gedeelte van de Paauwlaan. Aan mej. F. Heidinga wordt overeen komstig de bouwverordening vergunning verleend tot het oprichten van een was- schery. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten ten behoeve van een beteren afvoer van de rioolstoffen uit de rioleering van de van Bommellaan, de Persijnlaan en het Kerkehout, een riolee ring te leggen in den berm van den Rijks weg en onder den Rijksweg twee stalen verbindingsbuizen voor de aansluiting op de rioleering in de Kerkeboschlaan. De kosten van dit werk worden geraamd op 28.200. Vastgesteld wordt een gewijzigde in structie voor de keurmeesters van vee en vleesch en een capitulantenverordening. Besloten wordt tot wijziging van de jaar- weddenregeling met betrekking tot de sa larissen van de concierges der openbare scholen. Eveneens werd besloten tot verkoop van een perceel bouwterrein aan den Storm van 's Gravesandeweg aan den heer P. Elzerman, groot ongeveer 1428 vierk. me ter a 8.94 en 561 meter ad 6 per vierk. meter aan den heer J. Hoogendoorn en de N.V. Aanneming Mij D. Veldhuizen per- ceelen aan de Cornelis de Wittlaan, groot ongeveer 911 en 963 vierk. meter ad 7. Van de Coop. Vereeniging ,De Volhar ding" te 'sGravenhage wordt kosteloos in eigendom overgenomen een gedeelte van den Oostdorperweg. Overeenkomstig de voorstellen van B. en W. worden hierna besluiten genomen tot vaststelling van een kohier van het retri- butiegeld en van de hondenbelasting en tot wijzigng der begrootingen dienst 1936 en 1937. Aan mr. G. L. A. van Dyck wordt op zijn verzoek onder bepaalde voorwaarden toestemming verleend om het water van den vijver in zijn tuin te doen loozen op het gemeenteriool. De heer Hendriks brengt B. en W. hul de voor deze soepele houding. Hij doet dit met opzet, omdat zoo vaak ten onrechte wordt beweerd, dat de gemeente-autori teiten lastig zijn. Hij hoopt, dat, indien wet of verordening geen beletsel blijken, B. en W. in de toekomst in soortgelijke gevallen even soepel zullen zijn. De voorzitter is het eens met de opmer king van den heer Hendriks. Indien geen wet of verordening een beletsel vormen, willen B. en W. aan gerechtvaardigde wenschen tegemoetkomen. Ingevolge de bouwverordening wordt aan den heer F. Pichmann vergunning verleend tot het oprichten van een tim merfabriek op den Achterweg. Besloten wordt tot omwisseling van 4 1000 dollar-obligaties van de N.V. Kon. Ned. Mij tot Exploitatie van Petroleum- bronnen in Ned.-Indië tegen 4 pet. obliga ties a 2500 dier Mij en de daarbij be- hoorende warrants te verkoopen. Rente-verlaging. Hierna komt ter tafel een voorstel van B. en W. tot verlaging van de rente van een geldleening, per resto groot 43.750 a 4K pet. tot 3 1/8 pet., van een geldlee ning, per resto groot 337.200, ad 4 3/16 pet. tot 3/4 pet., van een leening per resto groot 225.000 ad 41/8 pet. tot 3 A pet., van een leening per resto groot 91.150 ad 41/8 pet. tot 3 A pet., van een geldlee ning per resto groot 88.000 ad 4 pet. tot 3 A pet. en tot conversie van een tweetal leeningen, per resto groot ƒ455.000 en 336.000 ad 4 pet. en één leening met een looptijd van 35 jaren ad 3 A pet De heer Hendriks brengt B. en W. en de financieele commissie dank voor de be reikte resultaten, in het bijzonder, omdat aan deze transacties geen kosten zyn ver bonden. Hij verbindt hieraan vast de wensch, dat het bedrag, hetwelk bespaard wordt, zal worden aangewend tot het uit voeren van nutitge werken. De voorz. antwoordt, dat B. en W. geen toezegging kunnen doen. De besparing aan rente zal ruim 9000 bedragen. Hierna is aan de orde een voorstel van B. en W. om van de N.V. Exploitatie Mij Kievietsduin in eigendom en onderhoud over te nemen de Meijendelscheweg, Duin- lustweg, Slingerweg, Dwarsweg en Doorn- weg, onder voorwaarde, dat door de Mij in de gemeentekas worden gestort diverse bijdragen voor verbetering en onderhoud van de wegen voor uitbreiding van leidin gen, aanleg van paden, verlichting en rio leering. Het voorstel wordt aangenomen. Tenslotte is weder aan de orde de be noeming van 2 leerkrachten aan de O. L. School no. 1. De voorz. deelt mede, de aantallen leer lingen van de verschillende klassen en zegt, at de bedoeling is de klassen 3 en 4, die resp. 54 en 53 leerlingen tellen, te splitsen. Hij wijst er verder op, dat het aantal leerlingen met 1 September a.s. on getwijfeld nog zal stijgen. De heer Idenburg is door deze mede- deelingen bevredigt. Benoemd worden hierna tot onderwij zers aan die school, de heeren J. Viersen te Leiden en W. van der Worp te Raalte. Hierna wordt de vergadering gesloten. De commandant van het Veldleger, luitenant-generaal jhr. W. Roëll, die 31 Maart a.s. den militairen dienst gaat verlaten, heeft Woensdag afscheid ge- genomen van het garnizoen te Ede waarvan hierboven een foto. LUCHTVAART Extra-vlucht van „Koetilang" de NAAR ADEN. Zieke moest schip verlaten. Vanochtend om 7 uur zou het K.L.M.- toestel Koetilang, D. C. 2-toestel, met Iwan Smirnoff als gezagvoerder, van Schiphol vertrekken, voor het maken van een speciale vlucht naar Aden. Met de Kota-Radja van den Rotterdam- schen Lloyd was n.l. een echtpaar op weg naar het vaderland. Wegens ernstige ziek te van den vader heeft men zich te Aden moeten ontschepen. De moeder en de nog geen jaar oud zijnde baby zijn eveneens in deze Engelsche nederzetting aan land gegaan. De hier te lande verblijf houdende fa milieleden hebben thans een K.L.M.-toe stel gehuurd om binnen vier dagen naar Aden te vliegen. Men hoopt, dat-de zieke reeds in zooverre hersteld zal zijn, dat men gezamelijk met hetzelfde toestel de thuis reis kan aanvaarden. De Koetilang zal, alvorens het Neder- landsch grondgebied te verlaten, nog tus- schenlandingen maken te Rotterdam en Vlissingen, opdat de drie familieleden, die als passagiers deze bijzondere reis mee zullen maken, zich aan boord kunnen be geven. KROONPRINS VAN DENEMARKEN VLIEGT PER K. L. M. Kroonprins Christiaan Frederik van De nemarken zal zich na de Engelsche Kro ningsfeesten per K. L. M. huiswaarts spoeden. Voor den 13den Mei, den dag na de plechtige kroning van koning George VI, heeft de kroonprins bij het Londensche kantoor der K. L. M. 8 plaatsen besproken op de luchtlijn LondenAmsterdamKo penhagen. Deze dienst, bekend onder den naam „Scandinavian air Express" wordt dit jaar uitgevoerd met Douglas DC 3 toestellen, door de K. L. M. in samenwer king met de Zweedsche luchtvaartmaat schappij A. B. A. ZWEEFVLIEGEN IN DE SOVJET-UNIE. De centrale raad van de Ossoavachim heeft besloten in Juni as. in de Oekraine de zweefvliegers van de Sovjet-Unie exa men af te nemen. Dit examen zal worden besloten met een zweefvlucht van de Oekraine naar Moskou. Het doel van deze is een nieuwe record te vestigen voor een vlucht in rechte lijn, een afstandvlucht met terugkeer tot het punt van uitgang en een hoogte-vlucht. ITALIAANSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Nabij het Italiaansche vliegveld Gorizia is een militair vliegtuig verongelukt. Het vliegtuig, een verkenner, is in dichten mist tegen den grond gestooten. De beman ning is om het leven gekomen. RECHTZAKEN EEN ONBETROUWBAAR BESTUURSLID De Off.icier van Justitie bij de Alkmaar- sche Rechtbank heeft vier maanden on voorwaardelijk en 6 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar geëischt tegen een 33-ja- rigen'gedetineerden, die in Heiloo bestuurs lid van diverse vereenigingen was en van een tweetal vereenigingen door hem ge- inde contributies tot een bedrag van onge veer ƒ1100 a 1200 niet had afgedragen.' Verdachte was o.a. bestuurslid van de V. V. V. te Heiloo en secretaris van de Alk- maarsche makelaarsvereeniging. De groot ste schade had door zijn optreden de afd. Heiloo van het Witte Kruis geleden. De vol gende week uitspraak. KOEIEN LIEPEN OVER DE GRENS. Maar de grens lag midden door de wei. De officier van justitie te Maastricht eischte op 16 Februari jl. tegen Ch. v. d. H., Sibbenaken (België), die in hooger beroep gekomen was van een vonnis van den kantonrechter, een geldboete van 300 en inbeslagneming van twee koeien en twee runderen, wegens overtreding van het Crisis-grenscontrolebesluit. De Maastrichtsche rechtbank bleek niet de meening van het O. M. toegedaan en sprak den landbouwer vrij van alle rechts vervolging, daarmede tot een belangrijke beslissing komende. De landbouwer had gedeeltelijk op Ne- derlandsch, gedeeltelijk op Belgisch ge bied, een weide voor zijn vee gepacht. Op 5 November hadden eenige rijksambtena ren gezien, dat twee koeien en twee run deren van het Belgische naar het Neder- landsche weidegedeelte geloopen waren. De ambtenaren meenden hierin een over treding van het Crisis-grenscontrolebe sluit te zien. Op grond van het op 8 Aug. 1843 te Maastricht gesloten tractaat tus- schen Nederland en België, -'aarby het wederzijdsch verkeer werd bevorderd en vele faciliteiten aan de grensbewoners werden toegestaan, werd de landbouwer echter niet strafbaar gesteld. Deze beslissing is vooral van zooveel be lang, omdat vele grensbewoners hun wei den of akkerland geheel aaneengesloten, op Nederlandsch en Belgisch grondgebied tegelijk hebben. Zoo ondervonden de grensbewoners vaak overlast van fiscale of andere maatregelen van één der re geeringen. „Tel." PROFESSOR SLIM EN ZOON. 203. Nog diezelfde dag trok professor Slim er op uit om alle grassoorten te bestudeeren. En nu eerst kwam hij tot de ontdekking dat er in gras een veel grooter verscheidenheid was, dan je eigenlijk zou denken. 204. Het meest zag hij overal een grassoort die kweek heet, en dolik. Maar aan de kanten van de wegen vond hij ook veel kruipertjes. Nou, je weet allemaal, dat die krui pertjes leelijk kunnen kriebelen als je die in je mouwen steekt, kruipen ze vanzelf naar boven toe.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10