WOENSDAG 3 MAART 1937 DE WERELD-JAMBOREE HOEVEEL DEELNEMERS ER KOMEN „U komt naar de wereld-jamboree" is de leuze, waaronder thans over het geheele land de actie wordt ingezet om allerwege belangstelling te trekken voor dit grootsche gebeuren. Er begint nu schot te komen in de voor bereiding van het a.s. padvindersfestijn, zooals ons gebleken is op een persconferen tie, welke op het padvindershoofdkwartier is gehouden, en waarin generaal Behrens en baron Krayenhoff verschillende mede- deelirigen hebben gedaan. Dat de jeugd uit de geheele wereld hun kert naar het komende internationale kamp, blijkt wel uit het feit, dat op de buitenland- schè aanvragen in verschillende gevallen zelfs moest worden „gecontingenteerd". Zoo was b.v. Engeland er heelemaal niet over te spreken, dat het „maar" met 8000 jon gens mocht komen. De organisatie en inrichting van een der gelijk groot kamp stelt echter zekere gren zen, waarmee men nu eenmaal rekening moet houden. Toch is de leiding er nog in geslaagd, aan den aanvankelijken opzet eenige uitbreiding te geven, en is door het opnemen van een reserve-subkamp het aantal deelnemers van 20.000 tot 25.000 op gevoerd, waarvan er ongeveer 15.000 uit het buitenland komen. Dat er voor de legering en voeding enz. van zooveel jongens heel wat komt kijken, spreekt wel vanzelf. Verschillende leverin gen zijn reeds aanbesteed en andere zijn nog in voorbereiding. Samengesteld is een Nederlandsch en een Engelsch menu. Het Nederlandsche menu wordt verstrekt aan de Nederlandsche pad vinders, het Engelsche menu aan die van Engelsche nationaliteit. De padvinders van andere landaarden mogen landsgewijze kie zen tusschen deze beide menu's. Met de wenschen, gesteld aan de voeding van de Israëlieten, Mohammedanen, Hin does, enz., zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Mede zal aandacht wor den geschonken aan de voeding van de ve getariërs. De bereiding van het eten ge schiedt door de padvinders zelf. Hiervan zijn uitgezonderd ongeveer 700 voortrek kers, die eenigen tijd vóór, gedurende en eenigen tijd na de wereld-jamboree een af zonderlijk kamp op het jamboree terrein zullen betrekken om daar verschillende diensten te verrichten. Voor hen wordt een keuken ingericht, waai' het eten door koks wordt bereid. Dezer dagen verschijnt bij het hoofdkwar tier van de wereld-jamboree een boekje met voorloopige mededeelingen, dat in een oplage van 32.000 exemplaren in viertalen over de geheele wereld zal worden ver spreid, onder de padvinders, die voorloopig hebben ingeschreven. De voorbereidingen voor den bouw van het kamp vorderen gestadig. Met de eigen lijke werkzaamheden op het terrein zal in Mei een aanvang worden gemaakt. Voor deze werkzaamheden zal gebruik worden gemaakt van werklieden uit Haar lem en Bloemendaal. Slechts de kleine werkzaamheden, het z.g. pionierswerk, zal door de jongens zelf worden uitgevoerd. Ter meerdere propaganda voor de jambo ree zullen door de posterijen speciale jam boree-postzegels worden uitgegeven in waarden van 11/2, 6 en 12 1/2 cent. Deze zullen niet tegen een verhoogden prijs wor den verkocht, zoodat de uitgifte uitsluitend is bedoeld als reclame over de geheele we reld voor ons land. Voorts heeft de firma Begeer een fraaien bronzen jamboree-penning laten vervaar digen, welke voor een gedurende de jam boree zal worden verkocht. Het eerste exemplaar van dezen penning is aan lord Baden Powell, den chief scout, op zijn 30sten verjaardag per viiegpost toegezon den. Ten einde een overzicht te krijgen van de verscheidenheid van nationaliteiten, welke op de jamboree vertegenwoordigd zullen zijn, laten we hieronder een opgave volgen van de deelnemende landen met daarachter vermeld de sterkte van het con tingent: Nederland 10.000, Groot-Brittannië (do minions inbegrepen) 8000, Frankrijk 2400, Ver. Staten 1050, België 800, Polen 050, Zwitserland 600, Deneraarken 500, Noorwe gen 500, Hongarije 500, Tsjecho-Slowakijc 400, Zweden 400, Luxemburg 375, Roeme nië 200, Oostenrijk 100, Indië 100, Finland 50—100, Armenië 50, Letland 50, Grieken land 40, Egypte 40, Yoegoslavië 40, Iran 3G, Portugal 25, IJsland 25, Lithauen 25, Liechtenstein 25, Rusland 16, Estland 15, en Japan 7. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat het tot dusver met de financiën naar wensch gaat. Op de begrooting die thans 5% ton beloopt, zijn de uitgaven eenigs- zins aan den hoogen kant geraamd, terwijl de te verwachten ontvangsten niet te hoog zijn getaxeerd. Toch is bij dezen opzet der begrooting de verwachting gewettigd, dat het gevormde garantiefonds van 87.000 in zijn geheel zal kunnen worden terugbe taald. Zooals men ziet, vorderen devoorberei dingen voor het wereldgebeuren thans snel: de padvinders bereiden zich voor, de belangstelling van het publiek wordt ge wekt, de organisatie is gereed en zoo zal dan over eenige maanden, de jamboree in Vogelenzang weder bijdragen tot verstevi ging van de internationale banden van broederschap tusschen de jeugd van de geheele wereld. BINNENLAND MINISTER SLINGENBERG OVER HET BESLUIT INZAKE DE HOOGE CANONS Zoolang algemeen belang niet wordt geschaad, geen ingrijpen Op de vragen van den heer Vliegen in verband met het advies van de Vereeni- ging van directeuren van hypotheekban ken aan bij die vereeniging aangesloten hypotheekbanken inzake het verleenen van hypotheken op erfpacht, heeft de minister van Sociale Zaken geantwoord, dat het hem bekend is, dat de Vereeniging van directeuren van hypotheekbanken het be sluit heeft genomen, om zoolang de te hooge canons der erfpachtscontracten niet behoorlijk verlaagd zijn, door de bij de vereeniging aangesloten hypotheekbanken geen nieuwe hypotheken op erfpacht te doen verstrekken. De minister is van oordeel, dat het ad vies, voor zoover het strekt om krachtig tegen te gaan den bouw van nieuwe wo ningen op erfpacht, „omdat daardoor een onbillijke en fnuikende concurrentie wordt aangedaan aan de eigenaren van reeds be staande woningen", belemmerend kan wer ken met betrekking tot de productie van woningen met lage huren, ten behoeve van personen met kleine inkomens. Hij meent echter, dat niet mag worden voor bijgezien, dat het advies overigens, waar het strekt om geen nieuwe hypotheek te verleenen op erfpacht „zoolang de te hoo ge canons der bestaande erfpacht niet be hoorlijk verlaagd zijn", omgekeerd er toe kan leiden, dat de huren van bestaande woningen verlaagd worden en meer onder het bereik kunnen komen van gegadigden met lagere inkomens. De minister ziet in het geïncrimineerde advies een verschijnsel, dat zich ook op ander gebied voordoet, n.l. het behartigen van speciale belangen, wat, hoewel zulks niet als onwettig is aan te merken, licht kan leiden tot tot het innemen van een ietwat eenzijdig standpunt. -Het komt den minister eenigszins pre matuur voor, tegenmaatregelen te baseeren uitsluitend op de publicatie van een ad vies, gelijk hier gedoeld. Naar zijn oordeel kan daarvan eerst sprake zijn, indien is gebleken, dat het practisch effect van dat alles het algemeen belang zou aantasten. INVOERRECHT OP TOMATEN IN ENGELAND. Met 160 stemmen tegen 84 stemmen door Lagerhuis aangenomen. Het Lagerhuis heeft gisteren met 160 tegen 84 stemmen het invoerrecht op to maten goedgekeurd. Vele Labourleden vel zetten zich tegen dezen maatregel en ver klaarden, dat de Engelsche consument de belasting zou opbrengen. Naar de heer Alexander (Labour) zeide, is de kwaliteit van de Hollandsche tomaten van dien aard, dat een invoerrecht geen invloed zal hebben op de gebruikte hoe veelheid. „Tel." KWALITEITSKEURING VAN VOOR EXPORT BESTEMDE BOTER. Een werkcommissie van voorbereiding. Naar het Nederlandsche Weekblad voor zuivelbereiding en -handel verneemt, heeft zich onder voorzitterschap van den direc teur-generaal van den landbouw een werk commissie gevormd voor het voorberei den van een kwaliteitskeuring voor uit te voeren boter, waarin zitting hebben twee vertegenwoordigers van F.N.Z., twee van de V.V.Z.M., twee van de Coöpera tieve Exportvereenigingen, één van de Vereeniging van groothandelaren in bo ter, één van de centrale commissie voor de botercontrolestations, terwijl aan die commissie nog ambtelijk zijn toegevoegd de rijksziaivelinspecteur en de directeur van het rïjkszuivelstation te Leiden. TREINEN STOPPEN TE VOGELENZANG Tijdens de Jamboree. Naar wij vernemen, 'zullen de Ned. Spoorwegen in de maand Juli twee groote perrons te Vogelenzang opbouwen. Tijdens den duur van de Jamboree zul len alle electrische tremen tusschen 13 en 22 uur te Vogelenzang stoppen. UITBREIDING LUCHTPOST VERZENDING. De heropening en uitbreiding van enkele iuchtdiensten met ingang van 1 Maart opent ook voor de luchtpostverzending en kele nieuwe mogelijkheden. Zoo wordt met het vliegtuig dat iederen morgen te 10.30 van Schiphol naar Praag (aankomst 14.15) en Weenen (aankomst 15.40) vertrekt, briefpost voor Hongarije, Oostenrijk, Roemenië en Tsjecho Slowakije meegegeven, alsmede pakketpost voor de zelfde landen, zoomede voor Bulgarije, Turkije en Joego Slavië. De dienst op Frankfort wordt doorge trokken naar Milaan (aankomst 16 uur) en met ingang van 15 Maart naar Rome (aan komst 18.15), zoodat ook voor deze bestem mingen luchtpostverzending plaats heeft. Ten slotte wordt, dank zij de instelling van een, op het van Nederland uit vertrek kende vliegtuig, aansluitende luohtdienst KopenhagenStockholm, voortaan de brief post voor Zweden tot deze plaats langs den luchtweg verzonden. De laatste buslichting voor al deze diens ten geschiedt denzelfden morgen te Am sterdam C.S. om 8 uur (te Rotterdam (hoofdpostkantoor) te 7.50 uur en te 's-Gra- ven'hage (hoofd/postkantoor) te 2.35 uur. DE LEIDSCHE COURANT DUURDER MELKBROOD? Een adres van de Nederl. Ver. van werk- gers in het bakkersbedrijf aan den Minister. In verband met verkregen inlichtingen, dat het in het voornemen zou liggen van de Nederlandsche Zuivelcentrale om de industrie-melkregeling voor de Neder- llandsche Bakkerij met ingang van 1 April in te trekken, waardoor voor het produ- ceeren van melkbrood, instede van de tot dusverre goedkoopere industriemelk, de duurdere consumptiemelk voortaan zou moeten worden gebezigd, heeft de Nederl. Vereen, van werkgevers in het bakkers bedrijf zich tot den Minister van Land bouw en Visscherij gewend, met het ver zoek te dezer zake geruststellende inlich tingen te mogen ontvangen. Was het vorig jaar de maatschappij voor den landbouw die een aanval op de indu strie-melkregeling ondernam, thans schij nen de vertegenwoordigers de. belangen van het consumptiemelkgebied in de boe zem der zuivel centrale een poging te hebben gedaan om die belangen- te laten prevaleeren boven die der geheele vee houderij. De bekende argumenten, n.l. dat de prijzen van het melkbrood door de bakkerij stelselmatig hoog weidden gehou den en dat de gehoopte vermeerderde ver werking van melk door de bakkerij in de praktijk niet had plaats gevonden, wer den wederom naar voren gebracht, on danks het feit, dat deze in 1936 door de bakkerij afdoende zijn weerlegd, met als gevolg een verlening der industrie-melk regeling met een jaar. In een adres aan den Minister van Land bouw en Visscherij heeft de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het bak kersbedrijf haar bezwaren tegen deze han delswijze uiteengezet, zich er daarbij op beroepende, dat de tijdsomstandigheden sinds het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar geenszins zijn gewijzigd, en het nu, zelfs meer dan te voren te vreezen is, dat indien de melk duurder wordt, het prijsverschil tusschen melk- en waterbrood grooter zal worden met het gevolg, dat over het geheel genomen minder melk brood zal worden geconsumeerd en dus vermindering van de melkafname zal plaats vinden. Deze reden klemt thans te meer, daar de broodprijzen stijgende zijn, ondanks de tenminste even sterk gebleven behoefte aan goedkoop brood, waardoor het publiek zich dus te eerder zal gaan afwenden van 'het duurdere melkbrood. Het gaat naar de meening der Nederlandsche Vereeni ging van Werkgevers in het bakkersbe drijf niet aan, dat aan de belangen van het consumptie melkgebied de belangen en van den consument en van de bakkerij industrie zullen worden opgeofferd. ITALIAANSCH INVOER-REGIME EN EN DAARMEDE SAMENHANGDE VERREKENING OVER DE CLEARING. In verband met gerezen moeilijkheden bij den invoer in Italië, resp. met de beta ling van in Italië ingevoerde goederen van Nederlandschen oorsprong, wordt van des kundige zijde er de aandacht van expor teurs op gevestigd, dat zij, die betaling over de clearing zeker willen stellen, goed zul len doen, zich tevoren te overtuigen, dat het crisis-uitvoerbureau voor de zending visa zal afgeven. Bij gebrek van een door genoemd bureau geviseerde copie-factuur zal immers geen uitbetaling door het Ne derlandsch clearinginstituut kunnen vol gen. Derhalve zullen exporteurs, die op grond van verklaringen van hun impor teurs in Italië, dat over invoervergunnin gen, resp. bollette wordt beschikt, tot uit voer wenschen over te gaan, steeds bij het crisisuitvoer bureau dienen na te vragen of de aanwezige invoervergunningen, resp. bollette blijven binnen het contingent, dat voor elk artikel bij verdrag is bepaald, dan wel of deze het contingent overschrijden. In het laatste geval immers zal de expor teur het volle risico dragen, verbonden aan het verkrijgen van betaling in vrije devie zen, daar het crisis-uitvoer bureau slechts visa binnen de verdragscontingenten af geeft, waardoor voor invoer die het con tingent te boven gaat, betaling over de clearing is uitgesloten. Het bover baande geldt eveneens, wan neer in eenig deel van het Italiaansche grondgebied een invoer-regime ontbreekt, met name bij tijdelijken invoer, alsmede bij invoer in Italiaansche vrijhavens. De bij verdrag overeengekomen contingenten gel den namelijk voor eiken Invoer in het ge heele Italiaansche grondgebied, met uit zondering van de Italiaansche koloniën. WONINGBOUW IN NEDELAND. Statistische gegevens. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede omtrent den .woningbouw in Nederland. onbewoonb. verkl., gesloopte en aan haar be- Met den Gereed stemming Netto bouw be- g ekomen ontr. vermeer gonnen won. won. dering Jan. 1937 2.102 1:659 200 1.459 Dec. 1936 2.549 1.884 409 1.475 Nov. 2.074 2.470 419 2.051 Oct. 2.470 2.506 394 2.112 Sept. 1.955 2.382 357 2.025 Aug. 1.910 2.453 373 2.080 Juli 2.460 2.729 267 2.462 Juni 1.961 3.140 334 2.806 Mei 2.529 3.247 364 2.883 April 2.218 2.907 497 2.410 Maart 3.033 2.591 286 2.305 Febr. 2.395 2.509 281 2.228 Jan. ft 2.655 2.727 259 2.468 HET BLOEMENFEEST O? MARQUETTE TE HEEMSKERK. Men schrijft ons: Velen zal de bloemen pracht van de „Flora" in 1935 te Heem stede ge' raden nog versch 'n het geheu gen liggen en men zal zich de uitbundige rijkdom van kleuren en vormen, als 't wa re vlammend en weerkaatsend tegen het omringende geboomte, voor der geest kun nen halen. Welnu die schittering van kleu ren, die ongeëvenaarde veelheid van vor men, zal straks van 18 Maart23 Mei op het aloude kastee Marquette te Heems kerk te bewonderen zijn en, als de voor teekenen nie' edriegen, zal net zoo idyl lisch gelegen park van Marquette van wij len jhr. mr. Hugo Gevers in schoonheid de „Flora" overtreffen. Het kasteel Mar-uette werd reeds ge sticht ten tijde van graaf Willem II in 1250 en droeg eertijds den naam van kasteel Heemskerk. De historische beteekenis van Marquette is zeer oud. Eens werd het elf weken ach tereen belegerd door een groots overmacht. De eeuwenoude linden in de z.g. voorhof zijn getuige geweest van de praal uit vroe gere tijden, maar ook van leed en beproe ving. Door een breede oprijlaan, langs welke straks de bloembollen bij tienduizenden zullen bloeien, komt men in de omgeving van het kasteel en daar zal het oog straks geboeid worden ooor het bloemenschoon, dat op 900 perken te bewonderen zal zijn. Hyacinthen, tulpen, - arcissen en crocussen, maar ook het kle:ne goed, het bijgoed, dat in Heemskerk en omgeving zooveel geteeld wordt, zal er ruimschoots vertegenwoor digd zijn. En bovendien zullen er nog nieu wigheden zijn o.a. de beroemde parkiettulp Orange Favorite. Gedurende den geheelen duur der ten toonstelling zullen in een apart gebouw geforceerde gewassen aanwezig zijn, kort om op Marquette zal een bloemfeest ge houden worden, zooals er nog weinige ge weest zijn in Nederland. Op de stations Amersfoort, Utrecht, Gou da, Rotterdam zijn kaarten verkrijgbaar voor de tentoonstelling, tevens geldig voor de bussen station Beverwijk naar Heems kerk. STUDENTEN-RETRAITES. Zooals telken jare wordt ook nu in de Vasten een retraite voor de katholieke stu denten gehouden en wel van 1114 Maart in Huize Loyola te V u g h t. De deelnemers worden des avonds om 8 uur verwacht, de retraite wordt gesloten Zon dagmiddag omstreeks 2 uur. Onkosten 10. Niet genoeg kunnen wij de studenten aansporen deze retraite mee te maken. Men geve zich dan ook ten spoedigste op bij de Directie .van het Retraitehuis. Voor een beperkt aantal studenten, ten hoogste 13, is er bovendien gelegenheid een 8-daagsche retraite mede te maken, welke zal worden gehouden van 1523 April in Huize Mariëndaal bij Grave. Inlichtin gen zijn te verkrijgen bij den Uniemodera- ter dr. J. v. Heugten S.J., Singel 448, Am sterdam (C.), bij Pater dr. J. Drost S.J., Mariëndaal Grave en bij den Praeses der Unie v. R. K. S. V. B. Delfgaauw. Ook vo rig jaar is deze retraite gehouden. De deel nemers worden des avonds om 7 uur ver wacht, de sluiting der retraite heeft des namiddags om 1 a 2 uur plaats. Onkosten f 10.In verband niet de opgave, welke ten spoedigste bij den Praeses, B. Delf gaauw, Unie Bureau, Rapenburg 24, moet geschieden, worde er op gewezen, dat bii te groote deelname, zij, die zich het eerst opgeven, vóór een plaats in aan merking komen. Beide retraites zijn ook toegankelijk voor studenten, die geen lid zijn van de bij de Unie aangesloten R.K. Stud. Vereenigingen en Corpora. KEURING VAN MOTORRIJTUIGEN VOOR VEEVEFVOER. De A. N. W. B. schrijft ons: In artikel 38 van het Motor— en Rijwiel reglement, zooals dit met ingang van 1 No vember j.l. in werking is getreden, werd be paald, dat de met de inschrijving van auto mobielen of aanhangwagens voor veever voer belaste ambtenaar bepalingen kon vaststellen, waaraan de inrichting en de afmetingen dier voertuigen moesten vol doen. Het hoofd van het bureau van den rijks waterstaat voor de inschrijving van motor rijtuigen en aanhangwagens heeft thans deze eischen vastgesteld en openbaar ge maakt. Geëischt wordt onder meer dat de motor rijtuigen, gebezigd voor veevervoer van wielen met luchtbanden voorzien- moeten zijn. De vloeren moeten dicht zijn, terwijl tevens voor groot vee bepaald is, dat de opstaande schotten tot op een hoogte van tenminste 1.40 M. boven het laadvlak ge sloten moeten zijn. Verder zijn normen vastgesteld voor ventilatie in de rijtuigen en is bepaald, dat zij inwending geen uit stekende deelen of scherpe kanten mogen hebben. Een overdekking moet aanwezig zijn. Verwacht mag worden, aldus schrijft ons de A. N. W. B., dat de nieuwe keurings- eischen een einde zullen maken aan de soms inderdaad bedroevende omstandig heden, waaronder het veevervoer per vrachtauto plaats vindt. Burgemeesters. Bij K. B. is benoemd tot burgemeester dei- gemeente Maasniel: J. P H. Joosten, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Wessem. Bij K. B. is benoemd tot burgemeester dei- gemeente Grathem: mr H. M. A. J. Spuisers. De nieuwe burgemeester van Grathem is 15 Augustus 1907 te Sittard geboren, waar hij ook thans nog woont. Mr. Spuisers is volontair ter gemeentesecretarie van Beek. TWEEDE BLAD - PAG. 7 REIVHNRICHTINGEN VOOR DRIE-ASSIGE BEDRIJFSAUTO'S. Door het bureau voor de inschrijving van motorrijtuigen en aanhangwagens van den Rijkswaterstaat is een wijziging aange bracht in den tekst van de bijzondere be palingen, welke vastgesteld waren ten aan zien van de remconstructies van drie- en meerassige motorrijtuigen. Deze wijziging betreft in hoofdzaak het geval, waarbij van auto's welke voorzien zijn van twee compenseerend ten opzichte vaal elkander opgehangen vaste achteras sen, door e en der bedieningshefboom en van de remmen slechts van een dier assen de wielen kunnen worden afgeremd. In dat geval, aldus deelt de A.N.W.B. mede, zal bij de inschrijving een maximum wielbelasting van 1200 K.G. worden vast gesteld. WAAROM BURGEMEESTER VAN DORDRECHT HEENGAAT. Na afloop van de raadsvergadering te Dordrecht gistermiddag dealde de voor zitter, mr. P. L. Gaay Fortman, mede, dat hij besloten heeft eervol ontslag aan te vragen en zijn ambt per 1 Mei as. neer te leggen. Wel is waar heeft de burge meester de maximum leeftijdsgrens» die de minister vastgesteld heeft, niet bereikt, doch hij vindt in den toestand van tegen woordig met de groote werkloosheid aan leiding drie jaar eerder zijn plaats in te ruimen voor een ander. LETTEREN EN KUNST Het Schild. Apologetisch Maand schrift. Uitg. der A. V. Petrus Ca- nisius. Het antwoord op een vraag kan soms kort zijn, maar dikwijls wordt in een klein vraagje een zaak aangeroerd, die niet in een paar woorden duidelijk is te maken. Zoo treffen wij in de Maart-aflevering van het Schild een artikel aan van prof. dr. N. Greitemano, over de Katholieke Zondags viering en het Oude Testament, dat bedoeld is als een antwoord op een vraag. Het ant woord is inderdaad geworden een breed; opgezette beschouwing over dit vraagstuk, welke beschouwing de verwerking in een artikel alleszins rechtvaardigt. De schrijver begint met te constateeren, dat, Katholie ken en Protestanten, die ten opzichte van de Zondagsrust een afwijkend standpunt innemen, in dit opzicht elkanders argumen ten niet schijnen te kunnen vatten, als ge volg van een zeer uiteenloopend verschil in betoogtrant. De Protestanten klampen zich vast aan den Bijbeltekst, dat op den zevenden dag geen enkel werk verricht mag worden, terwijl de Katholieken dat verbod van Zondagsarbeid slechts laten gelden voor slafelijken arbeid. Ter verde diging van het Katholieke standpunt wijst prof. Greitemann erop, dat de tien ge boden als het ware een Grondwet vormen met korte en krachtige beginselen, welke door de bevoegde overheid nader moeten worden omschreven. Dat deden de Joodsche wetgevers eveneens. Het is duidelijk, dat dit goddelijk verbod geen absoluut verbod kan zijn, omdat dit tot de grootste onge rijmdheden zou leiden. Christus zelf heeft ons geleerd, dat wij dit verbod niet abso luut moesten opvatten, daar het geoorloofd is, zieken te genezen en zijn paard uit het water te halen. De bevoegde overheid moet uitmaken, wat er wel en wat er niet onder dit verbod valt. En dan spreekt het vanzelf dat die nadere uitwerking verschil len kan bij gewijzigde omstandigheden. Prof. Greitemann vestigt er tevens de aan dacht op, dat het bovendien nog twijfel achtig is, of de oorspronkelijke tekst van dit derde gebod niet luiden moet: Denk aan den sabbat, dat gij dien heiligt, terwijl het verbod van arbeid een toegevoegde uitwer king zou zijn. Pater P. v. Rooy O.P. vervolgt zijn actu- eele en interessante studie over het Katho- licisme en den Volkenbond. Spr. komt daar in o.a. tot de conclusie dat het beginsel van de non-interventie als beginsel onjuist is, doch dat onder bepaalde oanstandigheden het staatsbeleid non-interventie kan voor schrijven om grooter onheilen te vermijden. Tengevolge van een vergissing is bij het vorige artikeltje van mej. Sophie Boas ge meld, dat dit de verboden radio-rede was. De „echte" verboden radio-rede is in deze laatste aflevering afgedrukt. Zij heeft tot onderwerp het Apostolaat onder de Joden, waarmede de z.g. Commissie voor Israël zich belast heeft. Ook hierin komt geen en kele passage voor, welke het verbod van de radio-commissie begrijpelijk kan maken. Het slot der artikelen-reeks vormt een uiteenzetting van pater A. W. ter Maat O.P. over „De overlevering in de Christelijke Kerkgenootschappen". In de rubrieken „Op den Uitkijk", Vra- genbus en Correspondentie worden ver schillende belangwekkende gegevens ver strekt, terwijl voorts een uitgebreide be spreking van nieuwe uitgaven is opgo" men.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7