WOENSDAG 3 MAART 1937 Wo. 8663 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS 28ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruit*-et"Ing: Voor Leiden 19 cent per week t 2.5U per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per post t 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is vooi de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 V „Terug naar het Evangelie" Onder bovenstaanden naam is te 's-Gra- venhage opgericht een comité, hetwelk zich ten doel stelt, kerkdiensten te organi- seeren voor de velen, die, van de kerk ver vreemd of niet tot eenige kerk behoorend, de behoefte aan positieve geestelijke voor lichting in zich voelen ontwaken. Het ligt in de bedoeling van het comité, wekelijksche diensten te houden, waar pre dikanten van verschillende kerken het Evangelie van Christus zullen brengen. Ruime medewerking is van deze zijde reeds toegezegd. Aldus een persbericht. 't Is veel-zeggend voor het verlangen van dezen tijd, om naar het Evangelie terug te keeren. Dat verlangen is, ongetwijfeld, bij velen een heimwee. En velen zien ook in, dat zij niet beter kunnen werken aan de verbetering van de samenlevin^ dan door te trachten, aan heel de menschheid het Evangelie te schenken.... Tegenover _die velen staat in dezen tijd een groote macht, om het Svangelie te uit heel de maatschappij te bannen! Christus' woord, dat wie niet met Hem is tegen Hem is is, natuurlijk, a 11 ij d waar Maar wij zouden haast zeggen: óp heel bijzondere wijze in dezen tijd- In dezen tijd moet in ieder geval de waarheid van dat woord stralend-duidelijk zijn voor iedereen Voor iedereen moet 't in dezen tijd klaar zijn als de volle dag, dat men voor óf te gen Christus moet zijn; dat onbestaanbaar of, in voorzoover nog bestaanbaar, onver- dragelijk is: neutraliteit en halfheid Vóór of tegen Christus. Vóór of tegen het Evangelie. Ieder van ons staat voo** deze keuze. En ieder van ons zal deze vraag moeten beantwoorden door daden, door daden allereerst in het intieme persoonlijke leven.... Dat is de groote levensstrijd: vóór of te gen Christus, vóór of tegen het Evangelie in ons dagelijksch, ons gewone leven. Als wij, Katholieken die door de leer der Kerk het Evangelie kennen! dat in tieme persoonlijke leven baseeren op het Evangelie dan brengen wij in eigen kring, op beperkt terrein, de menschheid „terug naar het Evangelie"! De betrekking van dienstbode Vanmorgen is te Arnhem een internaat geopend voor de opleiding van dienstbode. Dit is het derde in het. land. De heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, heeft bij de ope ning van dit internaat zijn vreugde er over uitgesproken, „dat na het krachtig optre den van de nationale R.-K. Commissie voor de jeugdwerkloozenzorg, die op zoo voortreffelijke wijze een internaat op Bou- vigne heeft georganiseerd een internaat, wat de ligging en inrichting betreft tot het mooiste behoorende van *vat er op dit gebied in ons land bestaat en het eveneens uit stekend opgezette internaat van de centrale voor werkloozenzorg te Haarlem, ook dit internaat te Arnhem is opgericht kunnen worden. Het Arnhemsche internaat is een instelling van ,het algemeen comité tot het organiseeren van internaten voor spoedopleiding van dienstboden". De heer Meyer de Vries wees er verder op, dat „nog duizenden, neen tienduizen den meisjes en vrouwen een plaats als dienstbode kunnen krijgen, mits zij maar een redelijke opleiding hebben genoten". „Wil het vak dienstbode" zoo vervolg de spr. „even goed als welk ander vak ook, in de wereld waardevol zijn, dan moe ten zij, die zich in dat vak geven, zich daaraan wijden met hun volle persoonlijk heid". In denzelfden geest sprak mr. Draayer, directeur-generaal van de werkverschaf fing en steunverleening, namens den mi nister van Sociale Zaken. Deze spreker wilde getuigen van zijn groote waardeering \oor al het p.gen, dat wordt aangewend, om tot. een flinke oplei ding tot dienstbode te komen. Veel te lang, aldus de heer Draayer, heeft men gewacht met het nemen van maatregelen. Er is, gelijk bekend, een groote vraag naar vrou wen en meisjes, die hulp in de huishou ding willen worden; dagelijks worden hon derden meisjes en vrouwen gevraagd en het aantal, dat bereid gevonden wordt, om een dienstbetrekking te aanvaarden, is ge ring in verhouding tot het aantal aanvra gen. Moge óók de opleiding tot dienstbode buiten genoemde internaten practisch gewaardeerd worden! Een goede betrekking als dienstbode is voor zeer veel meisjes verre te verkiezen boven veel anderen loonenden arbeid. En ook maatschappelijk, sociaal is 't zoo veel beter dat meisjes als dienstbode in betrek king gaan, dan dat zij plaatsen gaan inne men, waarin mannelijke krachten n voor hen passende en teonende positie zouden kunnen bereiken. Natuurlijk spreken wij hier van een goede betrekking als dienstbode. Wij we ten heel goed, dat er vele gevallen zijn, waarin door de lastigheid van mevrouw, de verwaandheid van oudere dochters, enz. enz. het vervullen van de betrekking van dienstbode een flink, een wei-opgevoed, een Chrstelijk meisje onaangenaam en on- verdragelijk moet zijn. Maar er zijn toch nog, gelukkig, heel veel andere gevallen, waarin de dienstbode a 1 s z ij b e- kwaam is voor haar taak met vreugde haar arbeid kan verrichten, terwijl zij ook door ondervinding veel leert voor haar toe komstig leven. De betrekking van dienstbode móet in eere staan! SOCIALE ZAKEN. IN VOORBEREIDING ZIJNDE REGELINGEN. In de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer inzake de begrooting van sociale zaken deelt de minister o.m. mede, dat een wettelijke regeling betreffende kinder arbeid in den landbouw in loondienst in voorbereiding is. Een werktijdenbesluit voor kantoren verkeert in zeer vergevorderden staat van voorbereiding. De invoering is binnen eeni ge maanden tegemoet te zien. DE NIEUWE KAMER. Indien de verkiezingen van de nieuwe Tweede Kamer der Staten-Generaal op 26 Mei a.s. plaats hebben, ligt het zoo ver nemen wij in de bedoeling, de zitting der tegenwoordige Kamer op 5 Juni te sluiten. De zitting der nieuwe Kamer zal dan op 3 Juni geopend worden. VOOR DE IN NOOD VER- KEERENDE MISSIE VAN MGR. P. VERRIET OP CURACAO LANDGENOOTEN. Dank, dank, dank aan allen die reeds hebben gegeven voor den bouw van nieuwe Godshuizen in de missie van mgr. Verriet, waai- zeer veel armen wonen, die onmoge lijk kunnen bijdragen in de kosten. Daarom doe ik een beroep op u allen in ons moederland en smeek met mgr. Ver riet: Ach, helpt ons toch. Wie had kunnen denken, dat er in en kele weken circa ƒ7000.— bijeen zouden zijn? Ik blijf vertrouwen dat het benoodigde geld bijeen komt. Nog één maand en ik aanvaard mijn reis naar Curasao. Mag ik mgr. Verriet en de arme geloovigen vóór mijn vertrek geluk kig maken? Zegt u nu ja en geeft! Wie helpt de eerste 10.000.— vol ma ken1 God zegene onze weldoeners. H. Jozef wees onze voorspreker! Uw dankbare in Christus: Pater A. DE BRUIJN OP. Pastorie Berg en Dalsche weg 40, Nijmegen. Giro 288575. Giften worden gaarne aangenomen door ons blad. Licht in de Haagsche moordzaak De eerste arrestant vanmiddag voorgeleid. De arrestant L., die ervan verdacht wordit schuldig of medeplichtig aan den moord op den garagehouder Hess te zijn, is heden middag voor den officier van Justitie ge leid. Commissaris Hol heeft verdachte heden ochtend, in het bijzijn van den substituut officier van Justitie, mr. P. J. Blok, een langdurig verhoor op het politiebureau af genomen. Besloten is toen hem heden middag voor te leiden. Wat betreft den tweeden te Amsterdam gearresteerde verdachte (men zie Gem. Ber. 3de blad) konden geen nadere inlich tingen gegeven worden. Men deelde ons mede, dat dit spoor nog niet voldoende onderzocht is en of het tot eenig resultaat zal leiden, staat nog te be zien. Bij velen is de vraag gerezen, of L. nu geschoten heeft óf dat Siechts van mede plichtigheid aan den moord gesproken kan worden. De politie wenscht deze vraag op dit oogenblik nog onbeantwoord te laten. De commissaris van politie van den justi tieel en dienst, afdeeling „A", verzoekt den onbekenden jongeman, volgens getuigen 16 a 18 jaar oud, die op Vrijdagavond 26 Februari op het Spui heeft gestaan bij de door eenige personen gevoerde ondernan- delingen aver den verkoop van de Citroën- auto, waarin dien avond de moord is. ge pleegd, zich ten spoedigste te wü-len ver voegen aan zijn bureau, Laan Copes van Ca.tenbur-ch no. 13. De jongeman zou zijn rijwiel, met een pakje op den bagagedrager, uit een rijwiel stalling in de omgeving gehaald hebben. Bijzonderheden over den aange houden Nijmegenaar. Inzake den Nijmegenaar, die Maandag avond j.l. door de recherche werd gear resteerd, vernemen Wij nader, dat het hier betreft zekeren M. van B. Zijn opsporing was verzocht door den commissaris van polit/ie in de zesde sectie te Amsterdam aLs verdacht van die'stai van een costuum. M. van B. werd aangenouden in een café- tje in de oude stad. De Nijmeegsche re cherche heeft den man niet aan een bij zonder verhoor onderworpen daar hij in Nijmegen alleen op het vermoeden van diefstal werd aangehouden. De gearresteer de, die in de Derde Walstraat te Nijmegen woont en handel drijft in allerlei artike len, waarin op het moment iets te verdie nen valt, is reeds herhaalde malen wegens kleine diefstallen mat de politie in aan raking geweest; echter nog nimmer wegens een ernstig vergrijp. Begrafenis van het slachtoffer Op de algemeene begraafplaats te Haar lem is heden het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer P. Hes, die Vrijdagavond-j.l. in een auto te Den Haag is vermoord. De belangstelling van het publiek was buitengewoon groot. Aan de groeve heeft :ds. C. H. Moll van Charante, voorganger van de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormdën te Haarlem, woorden van troost tot de nabestaanden gesproken. Hij wilde den moord, waar van de heer Hes het slachtoffer is gewor den, beschouwen in diet licht van dezen tijd van. verwording, en menschenhaat en hij hoopte, dat spoedig een betere samen leving zou ontstaan, waarin zoo iets niet meer een alledaagsche gebeurtenis maar een uitzondering zou: zijn. Met betrekking tot de daders herinner de ds. Moll aan de: woorden van Jezus: „Vader, vergeeft het hun, want zij weten niet wat zij doen". .Tenslotte bad hij het „Onze Vader". Een broer, de heer E. Hes, dankte voor de belangstelling. HUISVESTING SPAANSCHE KINDEREN De centrale huisvesttegscommissie deelt ons mede, dat nog steeds onderhandelin gen gaande zijn met heLMteisterie van Jus titie, aangaande dc: ■toestemming, Spaan- sche kinderen in ons land toe te laten. Zoolang de toestemming nog niet defi nitief verkregen is* zullen alle a.s. pleeg ouders dus nog wat geduld moeten oefenen. DE OVERVAL OP DE POSTAUTO TE DEN HAAG. De tweede verdachte gearresteerd. Naar men zich zal herinneren is den Haag eenige weken geleden in opschudding gebracht door een brutalen overval op een postauto in de Pieter Bothstraat bij de J P. Coenstraat. Enkele dagen na het gebeurde wiet de politie een der beide daders, E. genaamd, te arresteeren, de andere bleef echter voor- loopig onvindbaar. Naar wij vernemen is echter gisteren in Antwerpen een Belg gearresteerd, tegen wien ernstige verdenking is gerezen, dat hij de tweede dader is. Aanvankelijk weigerde E. elke inlichting omtrent zijn medeplichtige. Hij beweerde den man in het geheel niet te kennen en wist ook niet, hoe hij heette. De eenige aanduiding, welke hij kon geven was, dat zijn vriend genoemd werd: Henri, de Ame rikaan. Hieruit concludeerde de politie, dat de vluchteling 'n ouden kennis moest zijn van E., die naar reeds medegedeeld werd eenigen tijd geleden uit Amerika werd gezet. Dit spoor werd verder uitgewerkt en het bleek, dat E. in 1935 in Hamburg aan land werd gezet. Uit de scheepslijsten kon men nagaan, dat tegelijk met E. ook een zekere H. M. uit Amerika was gezet en dat die, na korten tijd in Hamburg te heb ben vertoefd, van E. afscheid had geno men en naar Antwerpen was vertrokken. Eenige dagen geleden is een inspecteur van de Haagsche politie naar Antwerpen gegaan en het mocht hem gisteren geluk ken den gezochte in zijn woning te arres teeren. De man is van Belgische nationali teit en is in het Antwerpsche huis van be waring ingesloten. Zijn portret is aan clen chauffeur van de postauto getoond alsmede aan enkele an dere getuigen en allen verklaarde, dat dit de man was, die dien avond in gezelschap van E. den overval pleegde. Een ander piint van belang is nog, dat onder de postautoeen hoed is gevonden. M. heeft toegegeven, dat deze hoed hem toebehoord heeft. M. is 40 jaar oud en heeft 32 jaar in Amerika vertoefd. Bij zijn deportatie in 1935 is hij in kennis gekomen met E. De wereld in vogelvlucht Naar verluidt, heeft zich in Addis Abeba een bloedig drama afgespeeld, als gevolg van den aanslag op maarschalk Graziani. De censuur heeft onmiddellijk na het voor val de domper gezet op elke berichtgeving uit Abessynië en wat wij ervan te hooren kregen, was precies datgene wat door het nauwe Italiaansche kanaaltje was doorge laten en geen enkele element meer be vatte, dat een minder aangenaam licht zou kunnen werpen op deze toch al onaange name gebeurtenis. Dagen later sijpelde natuurlijk toch het een en ander door. Zoo bleek, dat de aanslag, met de daad van een fanatieken enkeling was geweest, maar een min of meer georganiseerde opstand onder leiding van Ras Desta. Het groote aantal arrestaties, dat gemeld werd, wees reeds de voorstelling dat het slechts een onbe duidend voorval was geweest, van de hand. Nu wordt weer gemeld, dat de Italianen onder de inboorlingen van Addis Abeba een afschuwelijke wraakoefening hebben gehouden. Zij zouden te het wilde weg on geveer 6.000 Abessijnen hebben vermoord. Wat ervan waar is? Wij zullen het waar schijnlijk wel nimmer weten. Het bericht wordit natuurlijk tegengesproken, maar men weet uit ervaring, welke waarde te trekken is aan dementi's van landen, die hun eigen belang meer liefhebben dan de waarheid. Er is al eens meer geglimlacht over het brengen van beschaving in Ethiopië en men zou, als dit bericht waarheid bevatte, op nieuw een bitter woord kunnen zeggen aan het adres van de brengers dezer bescha ving, doch laten we niet voorbarig zijn en afwachten of er meer licht komt uit don ker Afrika. De Groote Fascistische Raad in Italië heeft gisteren besloten tot militariseering van de bevolking, dus alweer tot verdere uitbreiding der bewapening. Volgens de Italiaansche bladen is dat nu eenmaal nood zakelijk wegens het slechte voorbeeld van de democratische landen. Wie de geschie denis van de laatste jaren ook maar opper vlakkig kent en zich herinnert hoe heel de mocratisch Europa machteloos stond tegen over een Italië, <jlat in Abessynië deed wat het wilde, omdat Italië gewapend en de democratische landen geheel onvoldoende Dit nummer bestaat uit drie bladen. BUITENLAND. Rede van Eden over de Britsche buï- tenlandsche politiek. (2e blad). Een gruwelijke slachting in Addis Abeba (2e blad). Geheime schulden van Duitschland? (2e blad). BINNENLAND. Conferentie van de Oslo-staten in den Haag (1ste blad). De wereld-jamboree. Enkele bijzon derheden. (2de blad). Het aanstaande bloemenfeest te Heem stede. (2de blad). Een werktijdenbesluit voor kantoren in zeer ver gevorderden staat van voorberei ding. (1ste blad). Dë bfegrooting van financiën in de Eerste Kamer. (2de blad). De Haagsche moordzaak houdt de Haag sche politie nog steeds bezig; thans is een Nijmegenaar gearresteerd. (Gem. Ber. 3de blad en 1ste blad). De tweede verdachte inzake den post auto-overval te Den Haag in Antwerpen aangehouden. (1ste blad). De „Poelau Bras" heeft zijn roer verloren. (Gem. Ber. 3de blad en 1ste blad). gewapend waren, staat toch wel een oogen blik verbaasd over de „Unverfrorenheit", waarmee dit door de Italiaansche pers zon der blikken of blozen wordt beweerd. In Engeland heeft minister Eden nog eens de richtlijnen van zijn buitenlandsche politiek uiteengezet. Nieuws heeft hij niet beweerd. Hij heeft o.a. herhaald, dat En geland er niet aan denkt om de voormalige Duitsche koloniën terug te geven. Dat is Edens antwoord op de gisteren gemelde nieuwe Duitsche propaganda-golf voor teruggaaf dezer koloniën. De politieke sfeer in Europa wordt er niet beter op. Wat aan den eenen kant bereikt wordt (bijv. inzake ae niet-inmenging in Spanje) wordt aan den anderen kant weer dubbel en dwars verloren. DE STRIJD IN NOORD-SPANJE. Oviedo geïsoleerd? GIJON, 3 Maart. (A. N. P.). Een offi cieel communiqué van den generalen staf van het Noordelijke regeeringsleger meldt: „Uit het Baskenland en Santander valt niets te berichten. In Asturië wordt in den sector van Oviedo de strijd voort gezet in de huizen der stad. De regeerings- troepen rukken van gebouw tot gebouw op, de artillerie bestookt ie stellingen der nationalisten, de verliezen van de recht- schen zijn groot. In de sector van Escam- piero hebben de regeeringstroepen zich meester gemaakt van de stelling San Clau- dio, waarbij de rechtschen talrijke verlie zen leden. Door deze laatste operatie is Oviedo volledig geisoleerd en zijn al zijn verbindingswegen afgesneden". MILITAIREN IN GEVECHT MET BANDIETEN. TOKIO, 3 Maart. (A. N. P.). Men meldt uit Moekden, dat bij deze stad en bij Fengtien onlangs hevige gevechten zijn ge leverd tusschen Japansch-Mandsjoerij- sche troepen en bandieten, waarbij drie militairen en 20 bandieten werden gedood. Bij Charbin hebben bandieten onlangs 50 boschwachters aangevallen, van wie 19 werden gedood.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1