Instantine WOENSDAG 3 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 „DOCOS". Hedenavond is er in verband met werk zaamheden in de zaal geen indoortraining. Zondag a.s. buiten-training op het Sport park „Haagweg", aanvang 12 uur. De laatste weken hebben zich een flink aantal nieuwe leden aangemeld. Personen, die belangstellen in athletiek en deze sport in R.K. Verband willen beoefenen, kun nen ten allen tijde inlichtingen ontvangen aan het secretariaat van de R.K.S.V. „Do- cos" afd. Athletiek en Wandelsport, Oude Singel 148, Leiden. R.K. SCHAAKCLUB „DE 2 KONINGEN". Gisteravond speelde de heer G. Bosscha alhier simultaan tegen 19 leden van boven genoemde schaakclub. Nadat de voorzitter, de heer W. J. C. van Beusekom, den simul- taanspeler met een korte toespraak had verwelkomd, nam om kwart over acht het spel een aanvang. Om kwart voor 12 was het afgeloopen. Toen had de heer Bosscha 13 spellen gewonnen, 6 verloren tegen de heeren A. Geyer. P. H. Keesom, D. v. Gel der, C. v. d. Krogt, J. v. d. Drift en H. Staats en 1 remise tegen den heer G. Gus- senhoven. De simultaanspeler had het dus niet gemakkelijk, wat ook wel te voorzien was in een club, waarvan het eerste tien tal ongeslagen het kampioenschap der 2e kL A heeft behaald. DE MATCH KELLER—SPRINGER. De zesde partij :remise. Te Emmen werd gisteren de zesde partij gespeeld van de match tusschen Keiler en Springer en weer wogen beide spelers vol komen tegen elkaar op. Toen de eerste helft ten einde was, kwam Springer iets in het voordeel, doch Keiler kon in het eindspel dam halen, zoodat tenslotte in de 69e zet remise werd gegeven. RECHTZAKEN DE MAN, DIE ZIJN HUWELIJK VERGAT. De officier vraagt vrijspraak, op grond van geheugenstoornis. Een 36-jarige monteur uit Utrecht had zich gistermiddag voor de Utrechtsche Rechtbank te verantwoorden wegens biga mie. Op 18 November 1931 was hij in het huwelijk getreden te Utrecht met een mej. O., terwijl hij nog wettig gehuwd was met een Duitsche. Verd. beweerde, dat hij eigenlijk niet meer wist, dat hij getrouwd was. Zelfs, dat hij vader van eenige kinderen was, wist hij niet meer. Waarop de president hem verklaarde, dat 'er wel eens een tijd zal geweest zijn, dat hij het wel degelijk wist. Verklaring voor het vergeten van zoo een feit, zou gelegen zijn geweest volgens verdachte, in 't feit, dat hij eens uit een mast gevallen was. Maar daar staat tegen over, dat verdachte nog na dat vallen uit den mast, geld aan zijn vrouw heeft gezon den en dus heel goed zou hebben moeten weten, dat hij getrouwd was. Een verklaring van een zenuwspecialist, dr. Stenvers uit Utrecht, pleitte echter voor de mogelijkheid, zelfs voor de waarschijn lijkheid, dat het zenuwstelsel van dezen man zóó gestoord is, dat hij de belangrijk ste feiten van zijn leven kan vergeten. Het resultaat van deze verklaring was dan ook, dat de Officier van Justitie niet anders kon doen, dan vrijspraak vragen. Mr. de Boer verdedigde verd. En al kon hij zich natuurlijk geheel aansluiten bij het vrijsprekend requisitoir van "'en officier, toch wilde pleiter even betwijfelen of deze man werkelijk wel gehuwd was. Er zijn te veel stukken in het geding gebracht, aan welker waarheid men kan twijfelen. Mr. de Boer zou dan ook liever zien, dat de Recht bank verd. vrijsprak, omdat het niet bewe zen was, dat verd. wettelijk gehuwd was, dan wijl hij zich dit niet herinnerde. Hier mede was de Rechtbank het echter niet ge heel eens, en als mr. de Boer op dit ver zoek zou blijven staan, zou de officier de wettige vrouw uit Duitschland laten over komen. Waarop men van dit plan toch maar afzag. De Rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. WILT U IETS WETEN? Vraag: Mag iemand, die nog geen 21 jaar is, zooveel vleesch per dag eten als hij wil in de vasten. A n t w o o r d: Ja, behalve op Vrijdag en de Onthoudingsdagen. Vraag: Waar moet ik mij opgeven voor marinier? Antwoord: Schrijft U een sollici tatie aan het Centraal Bureau voor Aan neming van Personeel voor de Weer macht, J. Pz. Coenstraa+ 49, den Haag. Er is steeds gToote aanvraag, zoodat U mis schien eenige maanden geduld zult moe ten hebben. Vraag: Waar moet ik mij aanmelden als koloniaal voor Indië? Antwoord: Wend U zich tot den commandant van de Koloniale Reserve te Nijmegen. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. „Stille Omgang". Gisteravond hield het Genootschap Hillegom en Bennebroek van den Stillen Omgang zijn jaarvergade ring in Hotel Sistermans. De opkomst was best. De voorzitter, de heer W. van Trigt, sprak een openingswoord. Het Genootschap telt 381 leden, waarvan ons slechts 1 door den dood ontviel. De secretaris, de heer Q. Smit, las het jaarverslag. De penningm. sloot zijn boeken met een kassaldo, groot 240.65. De verificateurs hadden bericht gezonden, dat over 1935 en 1936 alles per fect in orde was, derhalve décharge van den penninm. met dank! Als muzikale om lijsting van de rede van Kap. J. Voortwist zong het leden-zangkoor van St. Joseph 3 st. Verbum Supernum van M. Halier en Alma Redemptoris van br. Servandus, evenzeer 3 st. Hierna hield Kapelaan Voor twist een toespraak over: „Twee werelden". Spr. schetst donker-licht Amsterdam en omgekeerd: deugd en zonde; twee werelden zag spr. reeds in den Scheppingsmorgen: Abel en Caïrf! Twee werelden: Christus en de Farizeeërs; het Eucharistisch Congres te Manilla en het Godloozencongres van Moskou; twee werelden: vóór God of te gen Hem; twee werelden: de christelijke naastenliefde en het egoïsme. Dat alles werd in grootsch perspectief uitgewerkt, belicht, geaccentueerd. Dan wijst Kap. Voortwist op de bizondere intentie van deze bedetocht: dat ons Vaderland gespaard moge blijven voor het moderne heidendom. Zal in de naaste toekomst Europa en Ne derland heidensch zijn of christelijk? Op die vraag zal deze generatie en de onmid dellijk volgende haar antwoord moeten ge ven. Laar dan ieder op zijn eigen wijze bij zijn H. Communie in den beevaartnacht bidden: „Uw Hostie, o Heer, staat weer in vlam; geef ons kracht te blijven vechten tegen de wereld der duisternis". Het^ Zang koor voerde nu uit: Ave Verum Corpus, 4 st. van P. Vranken en Adoro te van S. Tychou, evenzeer 4 stemmig. Hierna volg den mededeelingen over de a.s. tocht en werd de secretaris met alg. st. herkozen. De wnd.-Directeur dankte op kernachtige wijze den spreker en geeft een korte na beschouwing. Na zingen van het Mirakel- lied sluiting. ACTIE TEGEN KANAAL-AANLEG. Door Leidsche Duinwater-maatschappij. Een geweldige plaatselijke actie staat op het punt op touw te worden gezet, naar aanleiding van bestaande plannen bij de Leidsche Duinwatermaatschappij om naast het watertoevoerkanaal nog een tweede kanaal te doen graven. Dit kanaal, meei Westwaarts komende dan het bestaande, zou aanvangen ongeveer bij het kampeer terrein en zou dan een uitbreiding van het dorp naar het Zuid-Westen geheel tegen houden. Uitbreiding Noordwaarts is niet meer mogelijk vanwege het Uitwaterings kanaal, Oostwaarts belet Defensie iedere bebouwing. Alleen richting Katwijk a. d. Rijn is er nog expansie mogelijk. Het wordt als noodlottig beschouwd voor Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn ziet even on gaarne de aanleg van zoo'n kanaal, dat wa teronttrekking beteekent aan de landerijen aldaar. Zooals gezegd, een groote actie zai men gaan ontplooien om dit groote gevaar voor de beide Katwijken te keeren. Werkloosheid. Stand der werkloos heid: mannen 788. Jeugd, werkloozen: jon gens 84, meisjes 26, samen 898. LEEVIUIDEN. Groene Kruis. De heeren J. A. Bak huizen en K. Vreeken hebben resp. als voorzitter en bestuurslid van de afd. Lei- muiden van de Z.H. Vereeniging „Het Groene Kruis" bedankt. Kalslagerpolder. Ingelanden van den Kalslagerpolder hielden onder voorzitter schap van den heer H. Schellingerhout hun jaarvergadering. De voorzitter deelde mede, dat de rekening 1936 op 28 Febr. door de commissie van 3 was onderzocht en vastgesteld met de volgende cijfers: In komsten 1956.775, uitgaven 2954.30. Na- deelig slot 997.525. De heer van Andel deelde mede, dat de administratie bij den secretaris -penningmeester in volmaakte orde was aangetroffen. NOOTDORP. „Stille Omgang".*Zij, die wenschen deel te nemen aan den Stillen Omgang in den nacht van 6 en 7 Maart, kunnen v?naf he den op vertoon van kwitantie 1937 hun reis- en toegangsbiljetten verkrijgen bij den heer L. P. van der Zande, Oudeweg, waar zij tevens nadere inlichtingen kunnen be komen. Er bestaat steedsgelegenheid zich als lid van het Genootschap „De Stille Om gang" te doen inschrijven door zich aan genoemden heer op te geven. Biljetten zijn uiterlijk verkrijgbaar tot Vrijdagavond 7 uur. SASSENHEIM. Roodemolenpolder, Dinsdag werd de jaarvergadering van stemgerechtigde In gelanden gehouden in hotel „Het Bruine Paard". Bij de opening door den voorzit ter waren aanwezig Ingelanden, die in to taal kunnen uitbreng' 31 stemmen. Het maximum-aantal stemmen, dat kan worden uitgebracht in dezen polder, bedraagt 55. Vereischt is echter, overeenkomstig de be- Het; moderne pijnstillende middel met de buitengewone werking js stilt en voorkomt palingen in het Algemeen Polderreglement voor de Provincie Zuid-Holland, dat 1/4 van het maximum-aantal stemmen aan wezig moet zijn, alvorens de vergadering kan worden gehouden. De rekening over 1936 werd vastgesteld aen inkomsten op 1755.98 en de uitgaven op 2280.66, zoodat het nadeelig saldo be draagt 524.68. Echter is nog te vorde ren van de Ingelanden wegens polderlas- ten ƒ663.61. Het batig saldo bedraagt derhalve na invordering van deze polderlasten 138.93. In de rekening óver 1936 treffen we o.a. aan: onderhoud bemaling 57.13, kosten van electriciteit 195.08, rente en aflos sing van de 4 1/2 pet. leening ƒ412, stor ting „Bemalingsfonds' 26.25. De commissie voor onderzoek van de re kening over 1936, bestaande uit de heeren J. Verdegaal, B. N. Ruijgrok en J. de Rid der bracht rapport, uit over haar bevin dingen. Deze kon zich met de ontworpen rekening vereenigen. Voor onderzoek van de rekening over 1937 werden gekozen de heeren W. Warnaar, voorzitter, Verde gaal, J. de Ridder en tot plaatsvervangende leden de heeren Nic. Ruijgrok, L. v. Noort en J. P. Ruigrok. De begrooting voor 1937 werd vastge steld, na toelichting van diverse posten: aan inkomsten en uitgaven 2975.68. Het batig saldo, geraamd op de post „onvoor zien", bedraagt 133.20. De omslag werd begroot voor 1937 op 12.per H.A., uit makende over de grootte van den polder zijnde 108.14.51 H.A., ƒ1297.74. De omslag was over 1936 eveneens 12.per H.A. De beer E. J. Speelman was aan de beurt van aftreding, doch kon in verband met den leeftijd niet herkozen worden. De heer W. Warnaar sprak waardeerende woorden tot den scheidenden voorzitter. Spr. bracht har telijk dank voor de buitengewone beharti ging van de belangen van den polder. Tot voorzitter werd na schriftelijk# stem ming gekozen met .ïagenoeg algemeene stemmen de heer A. J. Verkleij (polder meester). In dé vacature van den heer Th. Zwet sloot, die had bedankt als poldermeester, werd na schriftelijke stemming, eveneens met nagenoeg 'algemeene stemmen gekozen de heer B. N. Ruijgrok. Door de heeren E. J. Speelman, A. J. Verkleij en Th. Zwet sloot werden woorden van erkentelijkheid en dank voor de jeer prettig samenwer king uitgesproken. Het bedrag van de ze kerheidstelling van den penningmeester werd hierna vastgesteld. Besloten werd toe te treden tot den Zuid-Hollandschen Wa- terschapsbond. VOORSCHOTEN. Geboren: Gerda Huigje, d. van H. Moret en W. J. Bolk Willem Piet, z. van W. Anker en J. M. Schippers Alida Wil- helmina, d. van E. Griffioen en N. Hooger- vorst. Ondertrouwd: J. Kesseler, 37 j., wo nende te Voorschoten en G. H. de Blank 32 j., wonende te 's Gravenhage. Gevestigd: H. M. Beyersbergen en gezin van Zoeterwoude Mej. J. Basse- leur van Edam J. Boxman van De eWr- ken c.a. B. J. W. H. ten Bruggencate van Tubbergen M. Muller en gezin van Rot terdam G. Koopman van Haarlem Mej. M. de Jong van Leiden J. P. van der Ploeg van Woubrugge J. A. Kopp van ~'s Gravenhage B. den Boef met dochter van Alblasserdam. Vertrokken:.:E. S. Rappaport naar Amsterdam A. Visser en gezin naar Lei den J. van den Eijkel en gezin naar Zoe terwoude A. S ie val en gezin naaf Was senaar Mej. J.* A. van Rooyen naar Al phen a. d. Rijn N: Rozendaal naar Streef kerk B. Mooijeh èn echtg. naar Wasse naar J. Schriurr naar Nijmegen H. F. van der Reijden naar Nijmegen Mej. J. C. Kruit naar Nijmegen H. J. Krult naar Nijmegen Mej. J. C. Kruit naar Nijmegen Mej'.'E, M. Westra naar de Bilt Mevr. A. E. de Goederen geb. Pama naar Oegstgeest. W. A. C. H. Planjer naar Leiden. VOORHOUT. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente hoopt een openbare vergadering te houden op Vrijdag 5 Maart a.s. ter behan deling van het navolgende: 1. Opening, 2. notulen der raadsverga dering van 21 Januari 1937. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel van B. en W. tot ver lenging van den ontruimingstermijn van eenige onbewoonbaar verklaarde woningen. 5. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de overname balans per 1 Februari 1937 van de bezittingen en schulden der bouwvereeniging „Hermann Boerhaave". 6. Voorstel van B. en W. tot 9de wijziging der gemeentebegrooting 1936. 7. Voorstel van B. en W. tot 3e wijziging der gemeen tebegrooting 1937 in verband met het door Ged. Staten ingesteld onderzoek. 8. Rond vraag. 9. Bezwaarschriften tegen belastin gen. 10. Sluiting. Woningbouw-ver. „Herman Boerhaave". De overname balans van de woning- bouwver. „Herman Boerhaave" (bezittingen en schulden per 1 Febr. j.l.) is opgemaakt en goedgekeurd door het bureau voor ve rificatie en financieele adviezen der Ver. van Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage. Burgemeester en weth. dezer gemeente stel len den Raad voor deze goed te keuren. Balans: Gebouwen en erven 233413.48; meubilair f 20.kas 434.80; huren 4822.35; debiteuren ƒ0.28; vooruitbetalin gen 52.03; nadeelig saldo 9510.24. Totaal 248253.18. Crediteuren: 150; leeningen 232166.28; gemeente Voorhout, renteloos voorschot 3671.92; waarborgsommen 1295; onder- 'houdsfonds 4057.95; annuiteitsreserve ƒ2262.64; reserve dubieuse huren 2822.35; nog te betalen posten 1827.04. Totaal 248253.18. WASSENAAR. Volksbond. Onder leiding van den voorzitter, den heer S. van Rijn, vergader de alhier de plaatselijke afdeeling van den R.K. Volksbond in het R.K. Verenigings gebouw. In September zal het 25-jarig bestaan der afdeeling worden gevierd, waarvan de re geling aan het bestuur werd overgelaten. Bij monde van den heer M. Hendriks bracht de verificatie-commissie gunstig rapport uit. De gedachtenwisseling over het voor stel van het bestuur: een reis naar Rome in 1941 en in het verband hiermede de contributie met één cent per week te ver- hoogen, leidde ertoe, dat onder de leden hierover een referendum zal worden gehou den, waarna de definitieve beslissing m een na Paschen te houden bijeenkomst. De Dis trictsbestuurder, de heer v. d. Akker, hield hierna zijn derde sociale les, getiteld „Onze moderne kruistocht". Na een herinnering aan het gesprokene in de twee andere les sen, wees spr. erop, dat als we het com munisme willen bestrijden, we^er rekening mee moeten houden, dat het communisme zoowel de ziel als het lichaam van den mensch raakt, dus den geheelen mensch op vordert. Spr. wijst er dan op hoe geleide lijk het geestelijke is overheerscht gewor den door het stoffelijke, dat dus ontgeeste- lijkt wer-d, welke lijn door het C. is door getrokken, die het geestelijke ontkent. De keuze, die wij moeten doen is er een tus schen twee levensopvattingen. Spr. zet dan uiteen hoe de menschelijke waarde op den achtergrond is geraakt, zoodat de menschen slechts tellen als massa. Wij verachten de stoffelijke dingen niet, maar onze stoffe lijke activiteit moet gericht zijn op orde ning in de verhoudingen zooals die thans bestaan. Onze sociale wetgeving is gericht op uitwassen, maar niet op ordening. God is de groote ordener, satan is de verstoor der ervan. In wezen is er geen verschil tusschen de Godloosheid van het commu nisme en het heidendom van het nationaal- sccialisme. Met aanhaling van een citaat uit Quadragesimo Anno toont spr. aan, dat het christendom een omvormende taak heeft. Daarvoor is het noodig, dat we meer van binnenuit gaan leven, volop mensch worden; we zijn de deugden verleerd. We moeten daden durven stellen en daarom met alle kracht onze sociale actie uitbuiten. De kleine goede daad kan zooveel groote gevolgen hebben. Willen we alles herstel len in Chirstus, dan moet ons persoonlijk leven beginnen met daaruit alle krachten te putten. We moeten eigen dingen goed doen, dan zal de wereld inderdaad her vormd worden en zullen we een toekomst opbouwen, waarin werkelijk vrede zal zijn, dat wil zeggen, de rust en de orde. Nadat nog een vraag was beantwoord, sprak de voorzitter een dankwoord tot den heer v. d. Akker. De heer G. A. van Leijenhorst gaf hierna een overzicht van de werkzaamheden be treffende steun- en werkloozenaangelegen- heden, die in het afgeloopen jaar werden verricht,een overzicht, dat inderdaad pracht-resultaten vermeldden en waarvoor dan ook nevens hartelijk applaus van de aanwezigen, een welverdiend dankwoord van den voorzitter volgde. De Geestelijk Adviseur, Kapelaan Tijssen, hield een warm pleidooi voor de vrijwillige stuiveractie van Herwonnen Levenskracht en voor het Dudu-fonds. Na rondvraag sluiting. ZILK. Oprichting afd. H. B. G. Om ook alhier ter plaatse te geraken tot oprichting van een zelfstandige* afdeeling van de H. B. G., is op Donderdagavond a.s. te 7.30 uur een vergadering uitgeschreven in café van Stra len. De heer Schoneveld, voorzitter van het H. B. G. zal de vergadering leiden en even- tueele vragen enz. beantwoorden. Alle belanghebbenden worden uitgenoo- digd hierbij tegenwoordig te zijn. Schuit gezonken. Li de „Beek" is een schuit, geladen met zand en toebehooren- de aan den heer v. S., gezonken waardoor de scheepvaart ernstig wordt gestremd. Persoonlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor. Door de firma Akerboom zal het gevaarte gelicht worden. Gestoorde maaltijd. Door een zoon van den heer R. was in het land een zwaan gevangen, geslacht en reeds stond het zwaantje gebraken en wel op tafel, toen de politie aan de disch verscheen en zwaan met toebehooren inbeslag nam. Het bleek, cat de zwaan afkomstig was uit Bennebroek van een buitenplaats van mevrouw P. en op eigen houtje de wijde wereld was in gegaan. Voor het terugbezorgen van den wereldreiziger was reeds een prijs uitge loofd van 25. Had R. zulks maar geweten! Het boutje krijgt nu weer een heel ander staartje! Lichtbeeldenavond. Door den beken den Missiepater dr. B. Zuure werd in het parochiehuis een zeer geslaagde lichtbeel denavond met lezing over de Missie ge houden. De opkomst was goed. UIT DE RIJNSTREEK NIEUWKOOP „Stille Omgang". Gisteravond werd een ledenvergadering gehouden van den Stil len Omgang, onder leiding van voorz. C. Van Houten. Met den directeur, pastoor Blom. waren aanwezig ongeveer 50 leden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer E. J. Pouw, bleek, dat de vereeni ging ongeveer 100 leden telt en uit de re kening van den penningmeester, den heer H. van de Loo, bleek, dat liet saldo terug liep van 45 tot 37. De rekening is on derzocht door de heeren R. Hilhorst en S. van de Loo en in orde bevonden. De af tredende bestuursleden E. J. Pouw en A. J. Verhaar werden met zoo goed als al gemeene stemmen herbenoemd. In samen werking met Noorden, Zevenhoven, Nieuw- veen en Langeraar, zal men per autocar ter bedevaart gaan op Zaterdag 13 Maart; bij eenkomst aan het Parochiehuis des avonds half elf. Kaarten zijn verkrijgbaar in het Parochiehuis op Zondag a.s. na de H.H. Mis sen en na het Lof tot 5 uur. Tijdens de kerkdiensten in de St. Agneskerk zal voor het eerst volkszang worden uitgevoerd on der leiding van het Nieuwkoopsche zang koor. In 1945 zal het 600-jarig jubileum herdacht worden van de H. Stede. Reeds thans is begonnen met het vormen van een fonds voor het aanbrengen van een ge brandschilderd raam in de St. Bavo te Haarlem met de voorstelling van het Won der. Goedgevonden wordt een bijdrage uit de kas hieraan te geven. Uit de kas zullen 5 vrij-kaarten be schikbaar gesteld worden en men hoopt, dat weldadige Parochianen hiervoor mede wat willen afzonderen. Tot leden van de financieele commissie worden benoemd de heeren Ant. Kwak- kenbos en C. Twaalfhoven. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: J. A. Nieuwstadt, koopman te Wasse naar^. Zuylen v. Nijeveldstr. 233, en zaak doende te 's Gravenhage, Piet Heinstraat 64 onder den naam Elhaga. Cur,: mr. L. de Blécourt te Wassenaar. M. G. Kornet te Katwijk aan Zee, Jan Tooropstraat 9B. Cur.: mr. P. van der Grijp te Leiden. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 201. Toen Professor Slim eenige weken later in bed erover lag te denken, wat hij nu eens zou beginnen, kwam Pietje vertellen, dat er een brief voor vader was gekomen. Leg maar neer, zei de Professor, ik kom dadelijk. 202. Even later verscheen Professor Slim aan de ontbijt tafel en maakte de brief open. Hij was erg verbaasd over de inhoud, want hem werd gevraagd een boek te schrijven over alle mogelijke grassoorten.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10