DINSDAG 2 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BINNENLAND RUILVERKAVELING. Beschouwingen der commissie uit de Tweede Kamer over de nieuwe bepalingen. Moet er dwang zijn of niet? In het voorloopig verslag van de Bijzon: dere Commissie der Tweede Kamer, in wier handen het wetsontwerp houdende nieuwe bepalingen omtrent ruilverkaveling is ge steld, lezen wij: De commissie heeft van de meeste der voorgestelde wijzigingen met instemming kennis genomen. De thans geldende ruilver- kavelingswet vertoont inderdaad eenige leemten, waarin voorzien behoort te wor den. Het ontwerp brengt daarin verbete ring. Als oorzaken voor de relatief geringe ma te, waarin ruilverkaveling in ons land tot dusverre is toegepast, moeten naar de mee ning van de meerderheid der commissie, vooral de volgende omstandigheden be schouwd worden: 1. De geldende wet eischt, dat een aan vraag wordt gedaan door ten minste een vierde deel van hen, die als eigenaren staan ingeschreven. 2. Als voorwaarde voor het tot stand ko men eener ruilverkaveling is gesteld, dat de meerderheid der grondeigenaren voor stemt en dat deze meerderheid tevens de meerderheid der gronden bezit een dub bele meerderheid dus. 3. De kosten zijn tamelijk hoog en er be staat tevoren geenerlei zekerheid, dat de raming niet zal worden overschreden. Wat de eerste oorzaak betreft, deze wordt door het wetsontwerp weggenomen. Terwijl eenerzijds de eisch van een vierde wordt behouden voor het geval de aanvraag ge schiedt door de grondeigenaren zelf, wordt daarnaast mogelijk gemaakt, dat de aan vraag geschiedt door landbouworganisaties of door publiekrechtelijke lichamen. Deze wijziging beschouwt de geheele commissie als een verbetering. Met betrekking tot de dubbele meerder heid geeft het wetsontwerp eveneens een zekere verbetering, al is deze van beschei den omvang. Deze verbetering bestaat hier uit, dat op de vergadering waarin over het lot van een aanvraag moet worden beslist, niemand als gemachtigde voor meer dan een persoon kan optreden. De eisch van de dubbele meerderheid zelf is echter in het ontwerp gehandhaafd. Het is op dit punt, dat de meerderheid der com missie zich door het ontwerp niet bevredigd gevoelt. De meerderheid der commissie wenschte hieromtrent voor op te stellen, dat ruilver kaveling bezien moet' worden als een na tionaal belang. Dit dient haars inziens ook in de ruilverkavelingswet tot uitdrukking te komen. De beslissing over de vraag, of 'tot ruilverkaveling al dan niet zal worden overgegaan, mag niet uitsluitend aan de grondeigenaren worden overgelaten. Ook de overheid behoort daarbij invloed te heb ben. Dit wetsontwerp nu houdt met het alge meen belang nauwelijks rekening. Het gaat nog altijd uit van het beginsel, dat uitslui- tennd de direct belanghebbenden zelf moe ten beslissen, of hun gronden al dan niet op nieuw verkayeld zullen worden. Er zijn allerlei manieren denkbaar om deze opvatting in de wet neer te leggen. De radicaalste oplossing is ongetwijfeld de ze, dat de beslissing geheel in handen van een overheidsorgaan gelegd wordt. De andere leden der commissie zouden de totstandkoming eener ruilverkaveling ook wel vergemakkelijkt willen zien. Dat daar mee een algemeen belang gemoeid kan zijn, erkenden zij. Dit moet er echter niet toe lei den, dat de beslissing gelegd wordt in han dden van een overheidsorgaan. Deze leden waarschuwden met klem tegen dwang van boven af. Omtrent de ruilverkaveling uit kracht van een overeenkomst geeft de nieuwe wet geen andere bepaling dan dat zij daarop niet toepasselijk is. De commissie meent, dat het aanbeveling verdient ook voor dezen vorm van ruilverkaveling eenige regelen te stellen. FRINSES EN PRINS TE INNSBRUCK. Uit Weenen wordt d.d. 1 Maart geseind: H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. prins Bernhard hebben vandaag in gezel schap van prins Aschwinn en andere gas ten, het kasteel Mittersill verlaten. De hooge bezoekers vertrokken per auto naar Innsbruck, waar zij tot morgenavond zul len blijven. Zij hebben hun intrek geno men in hotel Tirol. Men meldt uit Inusbrück d.d. 1 Maart. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben vanuit Innsbruck een autotocht gemaakt naar Igls. Zij brachten een bezoek aan verschil lende plekjes, waar zij het vorige jaar vertoefd hebben. H. M. de Koningin in den Schouwburg. H. M. de Koningin heeft Maandagavond in den Koninklijken schouwburg te Den Haag de voorstelling door het Hofstadtoo- neel van Brusse's „Boefje" bijgewoond. R.K. Statenkring „Leiden". In verband met de vele vergaderingen ten behoeve van de voorbereidingen voor de verkiezingen, moet de vergadering van den Statenkring „Leiden" welke was be paald op Zaterdag 0 Maart a.s. worden uitgesteld. Deze vergadering zal nu worden gehou den op Zaterdag 17 April, des namiddags te 3 uur in „Den Burcht te Leiden. HET VERSCHE KADETJE. Vakcentrales van werknemers maken bezwaren. De drie nationale werknemerscentrales N.V.V., R.K.W.V. en C.H.V.V. hebben zich met het volgende telegram tot den Minis ter van Sociale Zaken. „Volgens berichten in de pers zou Uwe Excellentie voornemens zijn een proef te nemen met maatregelen tot het vervroe gen van den vrerkooptijd in den winkel van verseh brood. Gezien de omstandigheden dat daarmee geen enkel algemeen belang gediend wordt gezien de bedrijfsontwrichtende ge volgen, welke de overgroote meerderheid der bedrij fsgenooten in het bakkersbe drijf hiervan vreest, gezien de daaruit vrij wel zeker volgende noodzakelijkheid om het aanvangsuuT in het bakkersbedrijf te vervroegen, doen het N.V.V., het C.N.V. en het R.K W.V. een dringend beroep op uwe Excellentie om van het voornemen af te zien". VERSTREKKING ONVERMENGDE MARGARINE EN BAK- EN BRAADVET. Groote gezinnen gedupeerd. Het R.K. Werkliedenverbond heeft het navolgende telegram gezonden aan den Minister van Sociale Zaken. Bestuur R.K. Werkliedenverbond heeft met groote teleurstelling kennis genomen van voorgenomen nieuwe regeling voor verstrekking onvermengde margarine en bak- en braadvet. Groote gezinnen wor den hierdoor ernstig gedupeerd. Verzoeke Uwe Excellentie dringend, naast verstrek king bak- en braadvet, voor gezinnen met zes en meer gezinsleden voor onvermeng de margarine de bestaande regeling te handhaven. CONSUMPTIEMELKREGELING. Voorstellen der melkveehouders. De commissie uit de landbouworganisa ties en bonden van melkveehouders heeft aan den regeeringscommissaris voor den akkerbouw en veeteelt aangeboden voor stellen tot wijziging der consumptiemelkre- geling in het wettelijk gebied van genoem de commissie. De commissie heeft bij haai voorstellen den gedachtengang gevolgd, dat de leve ranciers van consumptiemelk aan bepaalde verplichtingen zullen hebben te voldoen, inzonderheid inzake: le. de kwaliteit van de te leveren melk; 2e. de stalinrichting en melkwinning: 3e. de t.b.c.-bestrijding onder rundvee. Het rapport, door de commissie uitge bracht, zegt o.m. het volgende: Het gebied, dat thans als wettelijk ge bied geldt, zal ook in de toekomst met of zonder regeling, het winningsgebied voor de consumptiemelk blijven. Aan de producenten van deze consump tiemelk zullen eischen moeten worden ge steld, doch daartegenover is het noodzake lijk, dat deze eischen in een hoogeren prijs worden vergoed. De eenige weg hier iets blijvends te bereiken is gelegen in het ge ven van een hoogeren prys, als prikkel aan de bijzondere vereischten te voldoen. Er zal dus een verschil moeten blijven tusschen industrie- en consumptiemelk prijs. Daarnaast meent de commisie, dat de toe komstige consumptiemelkregeling zich ook bezig zal moeten houden met de distribu tie der consumptiemelk en wel in dezen zin dat hier door medewerking der rechtstreek- sche belanghebbenden saneerend moet wor den opgetreden. Het rapport werkt verder verschillende denkbeelden en voorstellen uit aangaande de organisatie van producenten, den ver koop, de betaling, het vervoer, voorts om trent de prijzen, de controle enz. - De voorstellen komen hierop neer, dat de te ontwerpen regeling voor het jaar 1937 1938 zal aansluiten bij de bestaande, alleen de melkleveranciers, de bezitters van taxe- contracten, contingenthouders enz. in het wettelijk gebied ,in een organisatie worden vereenigd en deze organisatie voor hen in de plaats treedt als verkoopster van melk. Ofschoon dit niet op het terrein der commissie ligt, zou zy een organisatie van koopers in gelyken geest zeer op prijs stel len. TEXTIELCONFERENTIE TE WASHINGTON. Samenstelling der Nederlandsche delegatie. De afvaardiging van Nederland naar de driedeelige technische conferentie betref fende de textielindustrie, welke 2 April a.s. te Washington zal worden gehouden, is als volgt samengesteld: Benoemd werden: A. tot afgevaardigde der Nederlandsche regeering: dr. J. Wisselink, bijzonder hoog leeraar in de toegepaste economie en be drijfsleer, inzonderheid betreffende het textielbedrijf aan de Nederlandsche Han- dels-Hoogeschool te Rotterdam; B. tot werkgevers-afgevaardigde: G. van der Muelen, directeur der naamlooze ven nootschap Koninklijke Stoomweverij te Njj- verdal; C. tot arbeiders-afgevaardigde: G. Renge- link, voorzitter van den Algemeenen Ne- derlandschen Bond van Textielarbeiders De Eendracht en bestuurslid van de inter nationale organisatie van textielarbeiders; D. tot technische raadsleiden van den af gevaardigde der Nederlandsche regeering: ir. A. P. Drost, hoofdinspecteur van den ar beid; mej. mr. G. J. Stemberg, referendaris bij het departement van Sociale Zaken; G. J. Teppema, administrateur bij het de- parlement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart; E. tot technische raadslieden van den werkgevers-afgevaardigde: mr. A. G. van Eek, secretaris van de Fabrikanten vereen i- ging; mr. B. J. M. van Spaendonck, secre taris van de Nederlandsche R.K. Vereeni- ging van werkgevers in de textiel-nijver heid; F. tot technische raadslieden van den ar beiders-afgevaardigde: A. v. d. Meys, voor zitter van den R.K. Textielarbeidersbond St. Lambertus en secretaris van de Chris telijke Internationale van textielarbeiders; G. Ekkel, lid van het algemeen bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland en voorzitter van den Neder- landschen Christelijken Textielarbeiders- bond Unitas. HOLLANDSCH BLOEMBOLLEN- KWEEKERSGENOOTSCHAP. In de Maandag te Haarlem voortgezette vergadering van het Hollandsch Bloemibol- lenkweekersgenootschap werden de jaar stukken goedgekeurd. De secretaris, de heer A- Raaphorst, bracht zijn jaarverslag uit, waarin medegedeeld werd, dat de fu sie met den Bond van Kleine Kweekers geen resultaten had, die meegevallen zijn waf het ledental betreft. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1936 823 en bedraagt thans 1017 verdeeld over 25 afdeelingen. Spr. memoreerde eveneens de oprichting can de contact-commissie, die een eind zal maken aan de weinige onderlinge samen werking van de organisaties op bollen- k weekers gebied. Van hoog rhand werd wei nig aandacht besteed aan de adviezen uit het vak zelve door de dikwijls onderlinge tegenstrijdigheid der adviezen. De contact commissie (in een vorig verslag werd abu sievelijk van contract-commissie gespro ken) zal thans dit verbeteren en daarom is het zeer jammer dat de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur geen zitting in de com missie heeft willen nemen. Spr. wees dan op de belangrijke wijzigingen in het Han delsreglement, de devaluatie en het op heffen van het embargo in Amerika, hoe wel echter de beteekenis van de ophef fing sterk is verminderd door de verplich ting van de warmwater-behandeling in het land van herkomst. De secretaris bracht ook de rapporten van de Rechtskundige adviseurs van 'het Genootschap uit, welke rapporten evenzoo werden goedgekeurd. Een voorstel van de directie om over te gaan tot oprichting van een boekhoudbu- reau ten behoeve van de leden van het Genootschap werd aangenomen, evenals een ander voorstel van de directie om met ingang van 1 Maart 1937 een propagan dist aan te stellen, voorloopig voor den tijd van een jaar. De afd. Winkel was te gen. De afd. Noordwijkerhout stelde voor om de directie op te dragen er bij de bevoegde instanties met klem op aan te dringen, dat de betaling van het ingeleverde plant goed zoo spoedig mogelijk zal plaats heb ben. In de memorie van toelichting merkte de afd. op. dat het voor de kweekers van zeer groot belang is, doordat de uitbeta ling van plantgoed, geleverd en gekocht na November, regelmatig geschiedt op 1 Maart d.a.v., en vele kweekers dientenge volge op den datum betalingsverplichtingen hebben, dat ook het ingeleverde plantgoed zoo mogelijk met 1 Maart a.s. betaald wordt en, indien betaling op dezen datum niet mogelijk zal blyken, dan in elk geval vóór 15 Maart ajs. Het hoofdbestuur is het hiermede eens en adviseerde het voorstel óan te nemen. Het is van meening, dat het ingeleverde plant goed zoowel daarom zoo mogelijk op 1 Maart, maar in elk geval vóór 15 Maart a.s. betaald behoort te worden, omdat zeer vele kweekers het door hun ingeleverde plantgoed zelf niet meer voorradig hadden en het dus hebben moeten aanschaffen. Voor het meerendeel is het benoodigde plantgoed gekocht op de veilingen en de betalingstermijn hiervan is 1 Maart, zoodat het voor die kweekers van het grootste be lang is, dat zij met de opbrengst van de ingeleverde bollen de gekochte kunnen be talen. De voorzitter deelde mede, dat het vrij zeker is, dat de betaling nog deze maand zal plaats hebben. Van officieele zijde is dit toegezegd. De voorzitter beloofde, dat vandaag nog een brief naar de autoriteiten gaat, met het verzoek, zooals in het voorstel omschre ven. Mr. J. In 't Veldt burgemeester van Zaandam. Naar de „Tel." verneemt, komt mr. J. in 't Veldt, administrateur bij Gemeente Wer ken te Rotterdam en lid van het partijbe stuur der S.D.A.P„ ernstig is aanmerking te worden benoemd tot burgemeester van Zaandam, als opvolger van den heer K. tex Laan, die onlangs als zoodanig is afgetre den. De benoeming van mr. In 't Veldt, van wien wij reeds meldden, dat hij voor deze functie genoemd werd, zou thans spoedig te wachten zyn. Vcrvoerbelasting op autobussen en huurauto's in Buitschland. De K. N. A. C. deelt mede, dat met in gang van 1 Maart in Duitschland een be lasting wordt geheven voor voertuigen als autobussen, huurauto's, e.d. waarmede be talende passagiers worden vervoerd. Deze belasting bedraagt voor buitenlandsche voertuigen, welke tijdelijk in Duitschland vertoeven 0.3 rijkspfennig per persoon en per in Duitschland af te leggen kilometer en moet worden betaald by het grenskan- toor. De vermoedelyk in Duitschland te rij den afstand wordt als grondslag voor de berekening der belasting genomen, terwijl afwijkingen moeten worden verrekend bij het douanekantoor van uitgang. De afstand wordt vastgesteld volgens de berekening, welke voor de spoorwegen geldt. KAASMARKT TE ALKMAAR. B. en W. van Alkmaar hebben van den Minister van Landbouw en Visscherij be richt ontvangen, dat het Rijk bereid is ge durende twee jaar een bedrag van 3000. 's jaars ter beschikking van de gemeente Alkmaar te stellen voor het behoud van de kaasmarkt, mits de wik- en weegioonen verlaagd worden tot 4 cent (thans 6 cent) per 20 K.G. en door particulier initiatief minstens 1000 per jaar wordt beschik baar gesteld. Wat dit laatste betreft, is reeds een be drag van 1676 binnengekomen. KERKNIEUWS HH. WIJDINGEN BIJ DE PATERS MINDERBROEDERS Op Zondag 7 Maart (Dominica: „Laeta- re") zal Z. Hoogw. Excellentie Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond in de kloosterkerk van de Eerwaarde Pa ters Minderbroeders te Weert het H. Sub diaconaat toedienen aan: Fr. Anastasius Appelboom, geb. te Am sterdam; fr. Alexius Bors, geb. te Tegelen; fr. Ulfridus Hendriks, geb. te Nijmegen; fr. Rochus Beving, geb. te Woerden; fr. Leonorus Schoorl, geb. te L i s h e; fr. Cas- sius de Ruyter, geb. te Zeist; fr. Eucherius Bannier, geb. te Maastricht; fr. Rufus Meyer, geb. te Nijmegen; fr. Anno Gala ma, geb. te Wonseradeel; fr. Terentianus Seesink, geb. te Rotterdam; fr. Florentius Spruit, geb. te Lopik; fr. Quirillus Smeele, geb. te Den Haag; fr. Gebhard Voorvelt, geb. te Haarlem; fr. Abel Duindam, geb. te Leiden; fr. Bernerdinus Maarschal- kerweerd, geb. te Rotterdam; fr. Anatolius Hagenaars, geb'. te Rotterdam; fr. Romanus Sutorius; geb. te Rotterdam; fr. Richardus Reynen, geb. te Meerlo; fr. Bertulf van Leeuwen, geb. te Leerdam; fr. Abundan- tius IJsselmuiden, geb. te Amsterdam. Het H. Priesterschap aan de vol gende Eerw. Fraters: Fr. Amandus Korse, geb. te Bodegra ven; fr. Delphinus Fr enken, geb. te Rog gel: fr. Irenaeus Thoen, geb. te Monster; fr. Adelmus Heymerink, geb. te Nijmegen; fr. Eventius Wolfkamp, geb. te Hellen- doorn; fr. Diocletius Langeveld, geb. te Zaandam (Leiden); fr. Frumentius Ke verkamp, geb. te Rotterdam; fr. Adelphus van Leeuwen, geb. te 's Gravenhage; fr. Egfried Stokman, geb. te Amsterdam; fr. Silverius van Swelm, geb. te Nijmegen; fr. Cornelianus Remmen, geb. te Megen; fr. Dominicus Pillen, geb. te Lichtenvoorde; fr. Auxilius Guikei-s, geb. te Amersfoort; fr. Caesarius van Hulst, geb. te Nijmegen; fr. Emericus Geers, geb. te Delft; fr. Al- bertus Linden, geb. te Kerkrade; fr. Leo- nides Bruns, geb. te Amsterdam; fr. Theo- dulus Derks, geb. te Oudewater; fr. Bur- chard van Summeren, geb. te Nijmegen. Allen van de Nederlandsche Provincie der Minderbroeders. VOOR DEN MIDDENSTAND. Honderden malen hebben wij het ge hoord: de materieele depressie, die wy heden door maken is' een gevolg van de moreele depressie. Als de mensch inwendig beter wordt, zal er ook verbetering in treden in de sociale wantoestanden. We vinden het een waarheid waaraan niet te tornen valt. Maar hebben wij ook de conclusie aanvaard? Grijpen wij ook de middelen aan om onze verhouding tot God en den evenmensch juister en mooier te maken, om zelf niet af te zakken tot het peil, van de wereld om ons heen? Wij kunnen onzen goeden wil weer eens toonen. Wij kunnen den goeden geest in onszelf en in onze Middenstandsorganisatie weer eens versterken. Het retraitehuis van Nooi'dwijkerhout schrijft voor Heeren-Middenstand een re traite uit van Dinsdag 912 Maart. Hee- ren, wy rekenen op een talrijke opkomst. Directie St. Clemensretraitehuis. „Kyk eens, Jan, hoe mooi ons hotel daar beneden ligt." „Wat, moet ik heelemaal naar boven klimmen om dat te zien?" RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. De los arbeider J. d. V., uit K a t w ij k- a a n-Z e e, heeft eenigen tijd geleden te diep in het glaasje (de glaasjes) gekeken en moest zich nu voor den politierechter, mr. Van Bemmelen, verantwoorden omdat hij in zijn dronkei-schap een spiegeruit van een buffetkast had vernield. Verdachte had „maar een getuige mee gebracht", die weet waarschijnlijk beter wat ik dien avond gedaan heb. Want ik weet er niets van. Den volgenden morgen hoorde ik pas, dat ik een ruit in het café met m'n bierglas .iad stukgesmeten." De caféhouder P. bleek niet erg verge vensgezind te zijn, want, toen verdachte de schade had willen vergoeden, zei hij het prettiger te vinden, wanneer verdachte voor den rechter zou moeten komen en zou worden veroordeeld (hoewel het een het ander niet uitsluit, vond de caféhou der dit het veiligste). Volgens den caféhouder en den kellner was verdachte volstrekt niet dronken, want hij had maar een glas of acht bier op! De politierechter gaf den kellner den raad eens acht glazen bier te drinken en dan te bewijzen dat hij nog nuchter is! Naar la ter bleek, had verdachte wel zestien gla zen bier op. Of iemand hier nuchter bij kan blijven? Verdachte kon het niet, dat bleek. De Officier van Justitie eischte een boete van 20.subs. 15 dagen hechtenis. Uitspraak 15, subs. 15 dagen hechtenis en één week voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar, met de bijzondere voor waarde dat de schade van de ruit aan den caféhouder zou worden betaald. Vervolgens moest '.e caféhouder P. zie hierboven zich verantwoorden wegens mishandeling van d. V. „Het was al c~~ dat ik myn'i spiegelruit zag vernielen, maar het scheelde niet wei nig of m'n vrouw had het glas tegen haar gezicht gekregen en dat was erger geweest. Ik was toen zóó woedend, dat ik d. V. een klap heb gegeven." De politierechter vond dit .iog geen re den, een dronken man te mishandelen en veroordeelde daarom P. tot een boete van 10, subs. 10 dagen hechtenis. „Vad." HAAGSCHE RECHTBANK. Wegens poging tot zware mishandeling veroordeelde de Haagsche Rechtbank he den den 32-jarigen chauffeur W. J. C. V. tot 2 maanden gevangenisstraf. V., die in onmin met zijn vrouw leefde, had op 17 September j.l, i nde Drebbel- straat te 's-Gravenhage, oneenigheid ge kregen met de buren, die partij voor zijn vrouw hadden gekozen. In de vechtpartij, welke toen ontstond had hij een van zijn tegenstanders met een mes een steek in den rug gegeven. Wegens diefstal van een koffier, kle dingstukken, lepeltjes en andere voorwer pen, gepleegd te Wassenaar, werd de 28-jarige Duitsche verpleegster K. A. G., die reeds achtmaal door de politie over de grens was gezet door de rechtbank veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf. De Officier van Justitie had een jaar te gen haar geischt. Ben zoogenaamde Haagsche zedenzaak, waarvan de onthulling heeft aanleiding ge geven tot arrestaties van verschillende per sonen, die later weer op vrye voeten zijn gesteld, diende vanmorgen voor de Recht bank te 's-Gravenhage. De zaak werd met gesloten deuren be handeld. De Officier van Justitie, mr. P. J. Blok, eischte tegen E. D. D. zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf, tegen E. P. vier maanden, tegen W. G. zes maanden en tegen C. van der Z. eveneens zes maan den gevangenisstraf. De Rechtbank zal 16 Maart uitspraak doen. DE INSTRUCTIE IN DE ONNESZAAK GESLOTEN. Begin April behandeling. Naar wij vernemen is de onlangs her opende instructie in de strafzaak tegen On nes van Nijenrode, in welke zaak het ge rechtshof een interlocutoir arrest heeft ge wezen, thans gesloten. De rechter-commissaris mr. Smits heeft op last van het gerechtshof nog een groot aantal getuigen gehoord om van deze in lichtingen te verkrijgen over de briefwis seling tusschen Koning en Onnes. Koning, de hoofdgetuige in deze straf zaak, die Onnes beschudigt met hem het plan op touw te hebben gezet van den z.g. inbraak, beweert dat de briefwisseling tus schen hem en den kasteelheer camouflage was. De brieven zouden geschreven zyn om afspraken te maken. Volgens Onnes gingen zé wel degelijk over beleening en verkoop van schilderijen. Ook zijn getuigen gehoord betreffende de ontmoetingen tusschen Onnes en Ko ning na den inbraak. Eveneens heeft de rechter-commissaris opnieuw een onder zoek ingesteld naar aanleiding van gevoer de interlocale telefoongesprekken tusschen O. en K. De procureur-generaal heeft, zooals men zich herinnert, een .jaar gevangenisstraf tegen Onnes geëischt met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht, die ook een jaar bedraagt. De voortzetting van deze strafzaak voor het gerechtshof is thans binnei. korten tijd,

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7