STADS NIEUWS VOOR ONZE ZIEKEN. DINSDAG 2 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE b JU) - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER OM HET VRIESPUNT. DE BILT SEINT: Meest matige Zuidelijke tot Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt. Hoogste barometerst.: 768.6 te Helsingfors Laagste barometerst.: 743.3 te Shields. Over Scandinavië ontwikkelt zich hooge drukking, in Finland reeds boven 770 m.m. De depressie trekt naar de Britsche eilanden terug, in de Golf van Biscaye ontwikkelde zich een secundaire, die naar Frankrijk trekt. Dit alles wijst op Ooste lijke winden in Midden- en Noord-Euro pa en terugkeer van vorst. In Scandinavië nam de vorst tot matig af. In Duitschland en Frankrijk ligt een gebied van lichte vorst. In Scandinavië valt plaatselijk nog sneeuw, maar in het Oosten begint de lucht op te klaren. Op de Britsche eilan den is het guur met regen en sneeuw buien in Engeland, in het Noorden waait het krachtig uit Noord tot Oost. In Frank rijk en Zwitserland is de wind meest zwak, de lucht zwaar bewolkt met weinig neerslag. Hier te lande zal de wind naar Zuidoost of Oost loopen, aanvankelijk kan nog eenige sneeuw vallen, later is opkla ring met temperatuur om het vriespunt te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 3.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Dinsdagnamiddag 6.10 uur tot Woensdagmorgen 6.14 uur. HOOG WATER. Te katwijk aan Zee op Woensdag 3 Maart v.m. 6.15 uur en n.m. 6.39 uur. UIT DE OMGEVING HOOGMADE L.T.B. Voor een goed bezette verga dering opende de voorzitter gisteravond de bijeenkomst met den chr. groet, In zijn openingswoord uitte hij zijn vreugde over de groote opkomst en hoopte dat de be sprekingen weder op dezelfde aangename wijze zouden verloopen als wij dit steeds van de L.T.B.-vergaderingen gewend zijn. Hierna verzocht hij den secretaris de no tulen der vorige vergadering voor te le zen, welke zonder op- of aanmerkingen onder dank werden goedgekeurd. Bij de hierna gehouden rekening en verantwoor ding van den penningmeester bleek, dat er een klein batig saldo is. Tot leden der commissie tot het nazien der bescheiden werden benoemd de heeren v. d. Laan en v. Zaal, welke konden mededeelen, dat een en ander in de beste orde was. De re kening werd hierna goedgekeurd en dank gebracht aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Bij het punt ingekomen stukken en me- dedeelingen werden verschillende stukken na voorlezing voor kennisgeving aange nomen, terwijl enkele een uitgebreide be spreking vroegen. Bij de hierop volgende bestuursverkiezing werd de heer J. van Leeuwen bij acclamatie herbenoemd, ter wijl in de plaats van den aftredend secre taris, den heer Hoogeveen, welke zich niet meer beschikbaar had gesteld, werd benoemd de heer H. E. M. Schaminee. De eerste vrije stemming hiervoor had geen resultaat opgeleverd, terwijl bij de tweede stemming de heer Schaminee 16 en de heer van Zaal 11 stemmen behaalde, terwijl bo vendien nog enkele stemmen op andere candidaten waren uitgebracht. Na dooi den voorz. met deze benoeming gefelici teerd te zijn dankte de nieuwe secretaris het bestuur en de vergadering voor het vertrouwen in hem gesteld. Bij de verkie zing van afgevaardigden naar de algemee- nc vergadering werden benoemd de hee ren P. v. Zaal en J. Zwetsloot, terwijl de heeren Schaminee en W. v. d. Laan als plaatsvervangers werden gekozen. Bij de verkiezing van afgevaardigden voor den Kring. Leiden werd besloten dit op dezelf de wijze te doen als voorheen. De bespre king van het collectief contract vorderde niet veel tijd, daar men *er algemeen voor voelde dit te verlengen. Aan enkele ver zoeken van werknemerszijde zou worden voldaan. Bij de hierop volgende rondvraag, wel ke ruime stof tot spreken gaf, werden ver schillende vragen gesteld, en naar genoe gen beantwoord. Aan het slot der byeen- aomst sprak de geestel. adv. nog een pro pagandistisch woord ten opzichte van een retraite, waarbij hij allen die deze nog nimmer hadden medegemaakt, aanspoor de deze te houden. De voorz. sloot hierna de vergadering op de gebruikelijke wijze. 3 MAART 1937 Morgen? Inderdaad! Morgenavond. 8 yk uur precies. In het St. Antoniusclubhuis. Aan de Mare, tegenover de Marekerk. Wat dan? Vergadering! Van Dr. Schaepman. De algemeene Propagandaclub. Waar ieder van harte welkom is. Waarom? Egoïsme! We hebben u noodig. Een keurcorps van propagandisten. Menschen met ijver, bezieling, pit en durf. In dienst der R.K. Staatspartij. Waarom die partij? Daarover spreekt Mr. Dr. van Haren. Een knappe vlotte spreker. U zult het erkennen. Muzikale omlijsting. 't Is tevens jaarvergadering. Bij Dr. Schaepman altijd een feest. Verder: plan de campagne. Wat gaan we doen? Wat is ons program? Komt! Luistert! Doet mee! Propagandaclub: „Dr. Schaepman". J. SLEGTENHORST t Na een langdurige ongesteldheid is hier ter stede in den ouderdom van 52 jaar overleden de heer J. Slegtenhorst. een be kende figuur in de christelijke vakbewe ging hier ter stede. Van 19181931 was hij met onderbre king van een jaar secretaris van den Leid- •^chen Christelijken Besturenbond. Voorts was hij voorzitter van de afd. Leiden van „Patrimonium" en van de afd. Leiden van den Alg. Ned. Chr. Ambtenarenbond. Ten slotte was hij voorzitter van het Chr. Co mité voor Werkloozenzorg. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben morgen, des nam. te half één op de begraafplaats Rhijnhof. >R. W. R. HEERE OVER HET COMMUNISME. Op uitnoodiging van de R.K. Studenten vereniging „Sanctus Augustinus" hield gisteravond de heer dr. W. R. Heere uit Rotterdam, een voordracht over het Com munisme. Na een inleidend woord van praeses F. van Erckelens, verkreeg dr. Heere het woord. Spr. wilde de waarheid over' Rus land doen schijnen door de beide zijden van het Communisme te belichten. Spr. schetste daarna in korte trekken het groote Russische rijk zooals het bekend is van de schoolbanken, gaf zijn geografische ligging aan, deelde cijfers mee over de uit gestrektheid, zooals we deze nog kennen van de schoolbanken en zeide, dat Rusland een ontzaglijken rijkdom aan bodemschat ten bezit. Het land telt op het oogenblik 175 millioen menschen en elk jaar komen er 4 millioen bij. Zoo doorgaande zal Rus land het West-Europa op den duur dood drukken, want in alle andere Europeesche landen is achteruitgang in de bevolkings aanwas te constateeren. De bevolkingskwestie is het eerste ele ment in de economie van een land. Dit vraagstuk nu staat in Rusland nog in een beginstadium. Wanneer het Tsaristische Rusland ver keerd had in omstandigheden als we nu waarnemen, zou een revolutie niet moge lijk geweest zyn. Het oude rijk telde voor 90 pet. analphabeten, het boerenbedrijf werd op onmogelijke wijze uitgeoefend, de wegen waren erbarmelijk slecht, er heerschte dronkenschap en ruw optreden van den man tegenover zijn vrouw en kin deren, zoodat het niet te verwonderen was, dat het oude regiem gehaat was. En het was ook niet te verwonderen, dat het bolsjewis me kwam. De Tsaar heeft nimmer begre pen, wat er van hem als keizer van zulk een machtig rijk verlangd werd en wan neer hij een kerel ware geweesi, zou er niets bijzonders gebeurd zijn. Na den val van het Tsarenrijk kwam Le nin, een genie in zijn soort, absoluut anders en veel grooter dan iemand als Stalin van het oogenblik. De Bolsjewistische partij telt momen teel niet meer dan drie millioen leden en zij regeert de andere 170 millioen. Het bolsjewisme vond een door oorlog en cor ruptie uitgeput landzeen chaos op het ge bied van het verkeerswezen, een moedeloos volk en een leege schatkist. Er stonden vijanden van binnen en van buiten. Men moet respect hebben voor de ener gie, welke toen ontwikkeld werd. Deze be gon met het eerste vijfjarenplan, dat zorg de voor herstel en opbouw der zware in dustrie. dat voornamelijk op de verdedi ging van het land was ingesteld. Daarna werd aan het tweede vijfjaren plan begonnen, waarbij de voedsel- en kleedingvoorziening alsmede de woning behoefte een beurt kregen. De Rus heeft het nu veel beter gekregen. Op het oogen blik kan men het zonder broodkaarten doen, men kan zelfs wat vet en zeep beko men. De Rus wordt weer meer bourgeois. Althans naar Russischen maatstaf, want in dien men een proef op de som zou nemen en duizend Russen tegen duizend Holland- sche communisten van plaats zou doen rui len, zouden de laatste de volgende week liefst weer terug willen, want zij hebben nog nimmer gehongerd als de Russen. In economisch opzicht heeft Rusland, volgens spreker, een groote toekomst. Nederland was in de eerste tijden niet veel meer dan een hoop modder; en wat is er niet van gemaakt! Nederland nu heeft geen bodemschatten en van Rusland weet men nog niet half wat het in den bodem herbergt aan ertsen, kalistoffen enz. Spr. wees er vervolgens op hoe op het oogenblik alles wordt ingesteld op ver betering van den landbouw, waarmede goe de resultaten worden behaald. Daarna in een filosofische beschouwing over het communisme tredend, betoogt spr., dat het communisme van oorsprong niet anti-religieus is, doch het bolsjewisme kent> geen individu, geen zondeval, geen men- schelijke zwakheid, het wil een koninkrijk op aarde hebben, wat wij hiernamaals ver wachten. Tegenover de groote leugen van het communisme zal de waarheid onver zwakt staan. De schaal van de kwade din gen in dit stelsel is zwaarder dan die der goede dingen. Zoolang God en de mensch verworpen worden, kan men van het com munisme geen heil verwachten. Daarom moeten wij tegen het integrale communis me het integrale christendom stellen, dat niet gediend wordt door woorden alleen, doch ook door daden. Spr. besluit dan met erop te wijzen, dat diep in het Russische volk nog leeft de Messias-geest, waarvan hij hoopt, dat hij ook eerlang Rusland weer op den goeden weg zal terugbrengen. GEM. REINIGING- EN ONTSMETTINGS- DIENST. Afscheid G. Langezaal. In tegenwoordigheid van het volledige ambtenarencorps werd gisterenmiddag op het bureau van den directeur afscheid ge nomen van den heer G. Langezaal, die we gens het bereiken van den 65-jarigen leef tijd den dienst als huisvuilophaler met pen sioen verliet. In een hartelijke toespraak wees de di recteur, de heer J. H. de Jong, er op, dat het bereiken van den 65-jarigen leeftijd op zich zelf reeds een feit van beteekenis mag worden genoemd, doch dat dit voor een gemeente-ambtenaar nog in bijzondere mate spreekt. Immers dan is het oogenblik aangebroken, waarop men den pensioen gerechtigden leeftijd heeft bereikt, wat te vens wil zeggen, dat de dienstbetrekking is beëindigd. Deze mijlpaal, aldus de directeur, heeft u thans in uw leven bereikt en wij hebben gemeend u niet van ons te mogen laten gaan, alvorens enkele woorden tot u te spreken. Spr. herinnerde er vervolgens aan, dat de heer Langezaal reeds op 16-jarigen leef tijd begon zijn krachten te geven aan den dienst van reiniging en ontsmetting. In 1888, dus thans bijna 50 jaren geleden, kwam hij in dienst bij den toenmaligen pachter en wel als vuilophaler. Het waren toen geheel andere tijden met werkmetho den, welke wy ons thans niet meer kun nen voorstellen. Menigmaal had spr. hem hoor en zeggen: „Wat leven wij tegenwoordig toch in een anderen tijd", Vroeger alles even gebrek kig, primitief en gemoedelijk, thans alles berekend op de meest vlugge bediening, de grootst mogelijke bevordering van aesthetica en hygiëne. Namens Burgemeester en Wethouders, speciaal namens den Wethouder van den dienst, alsmede namens alle aanwezige ambtenaren zegde spr. hem hartelijk dank voor de trouwe plichtsbetrachting en de onkreukbare eerlijkheid steeds door hem aan den dag gelegd. Zijn strafregister is nog precies hetzelfde als toen hij de loopbaan bij de gemeente begon, derhalve., blank. Nooit was het noodig hem voor straf voor te dragen, waaruit al weer blijkt zijn juiste dienstop vatting. Bij al zijn superieuren stond de heer Langezaal als een uitstekend werkman aangeschreven en zoo ook gaat hij thans heen. Van harte werd hem thans de welver diende rust gegund. Namens allen wenschte spr. hem toe hiervan nog vele jaren in goede gezond heid onder dezelfde opgewektheid als waarbij hij steeds zijn arbeid Heeft ver richt, te mogen genieten. Nadat nog een der opzichtei's een kort woord ten afscheid had gesproken, werden ververschingen rondgediend, waarna Lan gezaal, oude herinneringen ophalend, har telijk dank betuigde voor dit hem bereide afschied. Een bloeiende azalea in sierpot vertolkte de gevoelens van sympathie voor den schei denden, plichtgetrouwen werkman. specialist op dat gebied, n.l. den heer E. v. Hees, uit den Haag, die zich voor dezen avond had beschikbaar gesteld. Na een inleiding, waarin de spreker er op wees, dat eenig inzicht in de schei kunde noodzakelijk is, om de verf-reactie, welke zich op het hoofd eener cliënte af speelt, werden de aanwezigen als het ware binnengeleid in een scheikundig labora torium, waaruit teerolie, benzol en totuol, den opbouw vormen eener deugdelijke en goede haarverf, om daarna uiteindelijk het verkregen resultaat te toonen. Aan het eind der voordracht wees spre ker erop, dat deze avond hoofdzakelijk theoretisch was, doch dat theorie den grondslag vormt voor een goed uitgevoer de practijk. Een ernstige waarschuwing gaf spr. aan het publiek bij het koopen van haarverf, daar. deze vaak niet alleen teleurstellend is, doch bij onkundige be handeling nadeelige gevolgen kan heb ben. Een dankbaar applaus beloonde den spreker voor diens leerrijk betoog. De voorzitter, de heer F. J. Cornelisse, was de tolk der aanwezigen om een tot weerziens toe te roepen. VERBETERING VAN „DE ZUL". Door den Directeur van Gemeentewer ken werd hedenmorgen namens B. en W. aanbesteed: Bestek no. 5: Het vergrooten van de Bronwaterzweminrichting „De Zijl", het bijmaken van gazons voor zonnebaden met afscheringen en wisselcabines, het wijzigen van rioleeringen, leidingen, enz., een en ander met bijkómende werken. De volgende inschrijvingen waren inge komen: R. Bijker. Haarlem f 18.500; C. Godschalk, Leiden f 17.200; Ph. Meyers en Zn.. Oegstgeest f 17.100; Gebrs. Schouls, Leiderdorp f 16.950; Gebr. A. en J. den Ouden, Alphen a. d. Rijn f16.900; fa. van Riet, Leiden f 16.888; Wed. H. v. Driel, Kou dekerk f 16.880; D. Kaag en Zn., Oegst geest f 16.800; Th. L. J. Zitman, Zoeter- woude f 16.500: L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand f 16.400; A. J. de Later, Oegst geest f 15.850; W. F. Marcelis, Leiden f 15.743; J. en P. v. Wijk en C. M. Deren- berg, Alphen a. d. Rijn f 15.725; A. v. Ha- lem en I. Doornik, Leiden f15.700; G. A. Koning, Voorschoten f 15.300; A. J. Lange- veld, Leiden f 15.000; Vogels en v. d. Hulst, Wassenaar f14.950: P. J. en H. Visser, Was senaar f 14.790. De gunning is aangehouden. Te Leiden gevestigd: R. Albers, vertegenw., P. de la Court- stfaat 70 K. Baur, dienstbode, Hooigr. 76 H. Beenhakker en fam., mach. tee kenaar, Coornherstraat 8 B. P. Blok huizen, winkelbediende, Haarlemmerweg 39 A. C. M. v. d. Bosch, dienstbode, Haarlemmerweg 9 L. J. Dekker, krui deniersbediende, Nw. Rijn 99a S. H. Gouw, H. de Grootstraat 3 H. Heij en fam., Brederostraat 35 F. J. Hilpisch en fam., schoorsteenbouwer. Spiegehelstr. 33a H.a M. Hollebeek, buffetjuffr.. H. Rijn dijk 162a J. Huber, Sumatrastraat 90 E. Jonkman, huishoudster, Botermarkt 17 J. Lagas en fam., gezagv. scheepsvaart- mij., P. J. Blokstraat 34 N. Lamme, Nieuwsteeg 27a Wed. A. C. Bosch v. Loenen-Loenen en fam., J. de Wittstraat 18 G. Markus, buffetbediende, Haven 16a A. J. Meershoek, dienstbode, Hee renstraat 33a L. A. Neels, los arbeider, Gasstraat 3 A. M. Noordermeer, dienst bode, de Sitterlaan 34 J. R. Hofstede Onnekes, de Sitterlaan 66a D. Pander en fam., Kabeljauwsteeg 3 E. Rietber gen, Soembastraat 72 D. de Ru. krui- deniersbed., Noordeinde 15 J. M. Schoon hoven, zilversmid, Ter Haarkade 8a J. F. Stolwijk, timmerman, Haarlemmerstr. 85a i J. P. Torenvlied, 1.1. verpleegster, Meezenstraat 2 W. C. A. Vink, huis- houdk., Groenhovenstraat 20 C. J. v. d. Voort, 1.1. instr.maker, Noordeinde 47 W. J. v. Wijk, timmerman, Coornhertstraat 21 S. Zwart, dienstbode, Hoogl. Kerk- gracht 29. M. C. Zwetsloot, dienstbode, Havenkade 17. AGENDA LEIDEN. Woensdag, Alg. R.-K. Prop.clufb „Dr. Schaepman", jaarvergadering, St. Antoniushuis (Mare), 8.15 uur. Vrijdag'. R.-K. Reclasseeringsvereeniging zitting gebouw St. Vine. Ver. Hoog- landsche Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Maart a.s. waarge nomen door de apotheken P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807, E. B. de Metz, Ka- merlingh Onneslaan 28, tel. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Uit Leiden vertrokken: J. Arkeveld, Amsterdam, Mamixstr. 405 III A. W. J. Beek, Utrecht, Bandoeng- straat 38 bis A. J. H. M. Beekman, Bre da, Veem ark tstr. 32a A. W. Blanken, Rotterdam, Chr. de Wetstr. 50 I. Dom- browski-Bluhm, Enschede, Deurningdw.str. 18 P. B. M. ten Bosch, den Haag, N. Zui- lensteinstr. 5 A. E. van Braam Houck- geest, den Haag, Suieghelstr. 18 J. Brand, Wemeldinge H. Broek en fam., Zwolle, Herfterw. 4 J. H. C. Deters, Sassenheim, Hoofdstr. 133 D. Dorrepaal, ter Neuzen, Burg. Geilstr. 21 J. F. Driesens, Amster dam, Koninginnew. 50 R. H. Evelèin, Oegstgeest, W. de Zwijgerln. 28 E. M. J. van Eijken, Wassenaar, Oranjelaan 9 E. C. Gibbon, Oegstgeest, Endeg.straatw. 5 H. de Heer, Oegstgeest, Pr. Hendrikln. 8 H. den Hertog, Zoeterwoude, H. Rijndijk F 7 F. Heijbroek, den Haag, Zijdelaan 26 C. Moll-Horstman, Amsterdam, Transvaalkade 421 M. S. v. Iterson, den Haag, Regentesseln. 39 A. Ph. Egter v. Wissekerke-Janssen, den Haag, Hazelaar straat 9 Th. P. J. M. Kamp, Tilburg, Ringbaan Oost 149 F. Klaver en fam., den Haag, Volkerakstr. 46 K. W. P. Krom en fam., Zoeterwoude, H. Rijndijk F 54 P. E. S. C. Krom, Amsterdam, N. Maesstr. 32 B. Mastenbroek en fam., En schede, Deurningerdw.str. 18 G. G. Maij, Hilversum, Ericastr. 53 A. C. Meeuwes, Wemeldinge H. Molenaar en fam., den Haag, v. d. Broekstr. 15 S. Mooij, Am sterdam, Topaasstr. 10 hs. A. W. v. Nes, Apeldoorn, Sophiapark 2 W. F. Pennen- burg, N. O. Indië E. E. Pennings, Rot terdam, Henegouwerln. 72 H. v. d. Pom- pe, Rotterdam, Nw. Binnenw. 152 C. De Prie, Alkemade, B 112 J. Ranselaar, Arn hem, Th. a Kempisln 102 C. A. de Reede, Batavia N. O. I.M. J. Riethoven, Die ren, Hoflaan 15 G. G. Roodenburg, Hil versum, Stationsstr. 34 Th. C. Rotteveel, Aerdenhout, Leeuwerikln. 12 M. Schus ter, Katzwang Dl. J. Schuur, Arnhem, Onder de Linden 87 T. Slotboom, Eind hoven, Wilgenroosstr. 44a A. v. d. Vij- Welzen, Noordwijk, Golfweg 7 L. v. ver, Rijnsburg, Oegstgeesterw. 36 C. v. Weizen en fam., Zeist, Pleinesln. 94 M. P. Wesselman, Alkemade, B 198 G. Wiehl, Breslau Dl., Bregittenthal 7, Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn „INSULINDE" Heerenstraat t Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIKTEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SO MER WIL H oogewoerd 11 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32. LEIDSCHE DAMES KAPCLUB Gisteravond gaf bovengenoemde club, onderafdeeling der Leidsche Kappersver- eeniging „Hulp en Vriendschap" in restau rant „De Harmonie", Breestraat, een de monstratie in haarverven, voor haar le den, wetenschappelijk toegelicht door een Wij weten, dat „De Leidsche Contant" in zeer vele gezinnen een gewaatdeetde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen hutsvriend hoe ongaarne ook, moet missen. *Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorlgen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „Do Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden veroleead, iederen daa een e- molaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's. die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van oen patiënt en van het ziekenhuis, nummer oi naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2