Begrootingsdebatten in den Leidschen Raad EEN VROEGER EINDE DAN VOORHEEN Ook nog het restant der agenda afgehandeld ZATERDAG 27 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. S Omtrent de Cemsto-kwestie staken de stemmen Nadat in een wat langer dan gewoonlijk uitgerekte avondzitting het einde van de Algemeene Beschouwingen Donderdag avond was geforceerd, was Vrijdagmiddag de artikelsgewijze behandeling van de Be grooting 1937 aan de orde. Jaarwedden wethouders. Bij vlgnr. 226 (Jaarwedden wethouders) heeft de heer v. d. Laan (Vrijh. Bond) een voorstel ingediend om Ged. Staten te adviseeren deze jaarwedden met 10 pet. te verminderen. De vergoeding bedraagt thans ongeveer 3000. Het wethouderschap eischt hier niet den geheelen mensch. De heer v. Eek (S.D.A.P.) acht dit voor stel onjuist van democratisch standpunt en in strijd met het gemeentebelang. De arbeid van een wethouder is belangrijk en dient behoorlijk betaald te worden. De v o o rz. deelt mede, dat de wethou ders buiten debat en buiten stemming wenschen te blijven. De voorz. ontraadt het voorstel, dat daarop door den heer v. d. Laan wordt ingetrokken. Presentie-gelden Raadsleden. Bij vlgnr. 229 verdedigt de heer v. d. Laan (Vrijh. Bond) een voorstel, om de presentiegelden van den Raad met de helft te verminderen. De heer Wilbrink (C.H.) verzet zich daartegen; dat is kleinzielig geknabbel. Schaf het heelemaal af of handhaaf het, maar een paar gulden afknabbelen is «.be neden de waardigheid van den Raad. jje heer v. Eek (S.D.A.P.) verzet zich eveneens tegen het voorstel. Het is onbil lijk en versterkt de fascistische neigingen. De heer v. Rosmalen (C.H.) sluit zich bij de vorige sprekers aan. De heer v. d. Laan (V.B.) trekt ook dit voorstel in. Vergoeding telefoonkosten. Bij vlgnr. 244 (telefoonkosten) verde digt de heer v. d. Laan (Vrijh. Bond) twee voorstellen, n.l. om de telefoonver goeding voor raadsleden (thans 10 per jaar), tot op de helft te verminderen, en ten tweede om de vergoeding voor locale te lefoongesprekken alleen toe te kennen aan B. en W. en aan eenige hoofdambtenaren. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) stelt voor een maximum-vergoeding aan tele foongesprekken vast te stellen: a. Voor de gemeentelijke woning-aan sluiting van de leden van het College van Burgemeester en Wethouders (de gemeen tesecretaris inbegrepen) op ten hoogste ƒ20 per jaar. b. Voor alle overige gemeentelijke wo ningaansluitingen op ten hoogste 10 per jaar. Hij verzet zich legen het voorstel-v. d. Laan om de telefoonvergoeding van de raadsleden te verminderen. De heer Wilbrink (C.H.) zou wel een voorstel willen steunen cfrn de vergoeding af te schaffen voor die raadsleden, die toch een telefoon houden. liet voorstel-Groene- veld vindt spr. aan den kleinen kant. De heer Lombert (R.K.) 'heeft wel aanmerking op de hooge telefoonkosten, maar hoofdzakelijk als gevolg van de z.i. te vele dienstaansluitingen. Met de inge diende voorstellen gaat spr. niet mee, be halve met het voorstel-Groeneveld sub b. De heer Bergers (R.K.) verklaart zich eveneens tegen de voorstellen. De voorz. ontraadt de voorstellen. Ver schillende personen zijn in 't geheel niet gecharmeerd op een woningaansluiting en deze personen zou men nog geen dwingen daar zelf voor te betalen. Het voorstel- Groeneveld zou groote onbillijkheden in het leven roepen. Spr. wil het voorstel- Groeneveld" wel in praeadvies nemen om de zaak nog eens te bekijken, waarbij dan tegelijkertijd het voorstel-van der Laan bezien kan worden. De heer v. d. Laan (V.B.) trekt daarop zijn voorsteller/ in. Bij vlgnr. 248 (kosten stembureaux) merkt de heer Coster (R.K.) op, dat men niet te veel moet willen bezuinigen op dit luttele bedrag. Bij vlgnr. 283 (openbare veiligheid) dringt mevr. de Cl er (S.D.A.P.) aan op beschikbaarstelling van meer politieperso neel bij brand en meer politietoezicht in de buitenwijken. De voorz: Als ik maar meer agenten had! Overigens meent spr. dat van te wei nig politie-personeel in de gemeente niet gesproken kan worden. De baldadigheid is hier zoodanig, dat het politie-personeel dat niet aan kan. De burgerij zal zelf de helpende hand moeten bieden. De heer Lombert (R.K.) meent, dat er betere controle mogelijk is, speciaal in de avonduren en als de scholen uitgaan. De heer Manders (R.K.) acht in het algemeen het politie-toezicht wel vol doende. Bij vlgnr. 286 maakt de heer T o b (R.K.) een opmerking over de electrische klokken. Men kan beter eigen klokken koopen dan ze zóó duur te huren. Waarte genover de heer G o s 1 i n g a A.R.-) het nut van den klokkendienst belicht. Bij vlgnr. 293 (brandbluschmiddelen) acht de heer Lombert (R.K.) de post, uitgetrokken voor het hakken van bijten, overbodig. De voorz.: Dat is noodig voor een overzichtelijke administratie. Bij vlgnr. 322 (subsidie drankbestrijding) verlangt de heer Coster (R.K.) stem ming. De post wordt aangenomen met alleen de stem van den heer Coster tegen. Bij vlgnr. 323 (subsidie Zuigelingenzorg) spreekt mevr. Braggaa rd e Does (S.D.A.P.) haar teleurstelling uit over de voorgestelde subsidieverlaging. Zij' ver wacht daarvan een verhoogde zuigelingen sterfte. Wethouder V e r w e ij (S.D.A.P.) wijst erop, dat deze vereeniging nog een reser ve van ƒ3000 heeft. Bij vlgnr. 346 (kosten bouwpolitie) wordt door de heeren Lombert (R.K.) en Groeneveld (S.D.A.P.) de aandacht gevestigd op de molens. De voorz. antwoordt dat de molen de „Valk" niet in verval is. Onderhandelin gen zijn aan den gang, om den molen de Valk weer in bedrijf te zetten. Overwogen kan worden om de resten van de molen de „Stier" weg te breken. Op een vraag van den heer Wilmer (R.K.) om ook dezen molen te herstellen, antwoordt de voorzit te r, dat zulks veel te veel zou kosten. Bij vlgnr. 356 dringt de heer Lombert (R.K.) aan op betere bestrating tweede gedeelte Papengracht, wat de voorzit ter in overweging wil nemen. De heer Coster (R.K.) brengt hulde voor ver betering Steenstraat. De heer Lombert (R.K.) vraagt bij post 394, waarom M. Hulpbetoon wel en de Markt- en Havendienst bijv. geen huur be taalt. Is dat hier niet vereischt voor een overzichtelijke administratie? Wethouder Verweij (S.D.A.P.): Maat schappelijk Hulpbetoon is een afzonderlijk lichaam; de andere diensten niet. deelt mede, dat er binnenkort een betere regeling getroffen zal worden. Bij vlgnr. 635 wil de heer v. d. Voort (S.D.A.P.) de inning van de hondenbelas ting en de controle op de vermakelijk heidsbelasting laten geschieden door een apart aan te stellen ambenaar, waartegen wethouder Verweij (S.D.A.P.) en de heer Gosling a (A.R.) zich verzetten. De sinds jaren bestaande regeling is goed en goedkoop. Bij vlgnr. 644 (Gasfabriek) vraagt de heer Manders (R.K.) meer rekening te houden met de groote gezinnen. De voor zitter zegt, deze zaak in de Commissie te willen bespreken. Bij vlgnr. 653 vraagt de heer T o b (R.K.) verslag „Toonkamer" der Lichtfa brieken aan alle Raadsleden toe te zen den, wat de voorzitter overwegen wil. Bij vlgnr. 702 (Gem. Waschbureau) meent de heer Lombert (R.K.) dat het Waschbureau geen reden van bestaan meer heeft. De begrooting van dat bureau acht spr. vrij optimistisch. Daartegenover meent mevr. Brag- gaarde Does (S.D.A.P.) dat het Waschbureau juist in dezen tijd reden van bestaan heeft, terwijl wethouder V e r w e ij (S.D.A.P.) opmerkt, dat de heer Lombert bij zijn critiek is uitgegaan van verkeerd gelezen cijfers. Inkomsten. Bij de Inkomsten geeft de heer Man ders (R.K.) in overweging, om nog een anderen waterweg beschikbaar te stellen voor schippers dan die genoemd wordt in de verordening. De begrooting voor den gewonen dienst wordt tenslotte in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 9.382.628. De kapitaaldienst wordt vastgesteld op f 13.628.068, terwijl de post onvoorzien wordt vastgesteld op 24.228. De begrootingsdebatten zijn hiermede ten einde. Het is ongeveer 5.15 uur. Vervolg agenda. Daarna wordt de agenda vervolgd. 8o. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van den aanleg van nieuwe rioolleiding op het terrein van „Rhijngeest". Z. h. st. aangenomen. De Cemsto. VAN ONZE ADVERTEERDERS. De Nieuwe Ford V 8 voor 1937 De reclame-campagne 60 85 ten einde Gisteravond is de ontknooping gekomen van de geheimzinnige reclame-campagne in onze courant, welke sinds weken de nieuwsgierigheid van velen wist op te wek ken en levendig te houden. Via radio- Luxemburg werd gisteravond n.l. bekend gemaakt, dat de getallen 65 en 80 het aan tal rempaardekrachten van de beide moto ren voorstelden, welke Henry Ford in zijn nieuwe modellen 1937 bouwt. a In de showroom van de N.V. „Het Motor huis", aan den Rijnsburgersingel hadden de heeren J. G. en G. K. Boon gisteravond te 9 uur verschillende belangstellenden ver- eenigd om hen getuige te doen zijn van de oplossing van het cijfer-raadsel. Toen dit geschied was werd het omhulsel van een der nieuwe modellen weggetrokken en kon men den prachtig blauwen Tudor Sedan de luxe bewonderen. In den showroom hoek Stationsweg waren nog enkele andere mo dellen van het nieuwe Ford-product, dat zoowel twee- als vierpersoons wagens om vat, tentoongesteld en ieder zal het er over eens zijn, dat dit juweeltjes van koetsbouw werk zjjn. Maar een belangrijk feit is ook, dat men thans de keus heeft uit twee V 8-motoren. De verbeterde 85 rempk motor geeft de groote en snelle acceleratie, waardoor de Ford-automobiel terecht beroemd is ge worden. De nieuwe 60 rempk V8-motor, die in 5 verschillende carosserie-typen leverbaar is, heeft het mogelijk gemaakt een lichtere automobiel te leveren, die lager in prijs is en waarvan de bedrijfskosten eveneens lager zijn door grootere zuinigheid in brandstofverbruik. der betaald. Spr. heeft ernstige bezwaren tegen openbare aanbesteding, nu, uit billijk heidsoverwegingen ten opzichte van de Cemsto. De heer Wilmer (R.K.) meent, dat het nu niet het juiste oogenblik is om tot een loonsverlaging over te gaan, zeker niet voor een categorie als hier bedoeld. Spr. gaat mee met het voorstel-van Weizen, dat hij concreter vindt dan het andere voorstel. De heer Lombert (R.K.) vraagt of de besparing voor de Cemsto niet grooter is dan de 5000, waarvoor de Mij. het min der wil doen. Voorts vindt spr. het wel jammer, dat een firma, die reeds jaren op dat werk is ingesteld thans van verde diging is uitgesloten. Spr. verklaart zich voor aanbesteding. De heer Bergers (R.K.) is over het algemeen voor aanbesteding, maar in dit geval vindt hij het niet fair. De heer Goslinga (A.R.) trekt zijn voorstel in. Mevr. de Cl erde Bruin (S.D.A.P.) erkent bij nader inzien de bezwaren van openbare aanbesteding. Na eenige discussie wordt besloten, eerst het voorstel-de Clerde Bruijn in stem ming te brengen en daarna het voorstel-v. Weizen. Het voorstel van mevr. de Clerde Bruijn (S.D.A.P.) wordt in stemming gebracht en het blijkt dat de stemmen sta ken (1616). Voor: de S.D.A.P., en de heeren v. Weizen en Lombert. De beslissing wordt aangehouden. In- tusschen zal een voorloopige regeling met de Cemsto worden getroffen. lOo. Voorstel tot het wijzigen van den naam van de le Binnenvestgracht, voor- zoover gelegen tusschen de Nieuwe Bees tenmarkt en de Steenstraat, en van dien van de Kort Koppenhinksteeg. Goedgekeurd. llo. Voorstel om, met wijziging van het raadsbesluit van 9 Mei 1932 te bepalen, dat het terrein gelegen op den hoek van de Kernstraat en de Verdamstraat, achter de De Ford V-8, die thans haar intrede in Nederland doet, is nog fraaier dan haar voorgangsters. Het nieuwe stroomlij nont- werp van radiateurscherm, motorkap, spat- schermen en van de geheele carosserie geeft den wagen een forschen en gedistin- geerden aanblik. Het geheel stalen dak loopt in één ononderbroken lijn van voor naar achteren. De koplampen zijn in de fraai gebogen spatschermen ingelaten. De V-vor- mige voorruit kan bij alle gesloten model len worden geopend. Niet één splinter hout is gebruikt bij de constructie van de Ford V-8 carosserieën. Het carosseriegeraamte is geheel van 6taal, en daartegen zijn de stalen paneelen gelascht, het dak, de zijwanden en de vloer. Dit geheel is electrisch tot een stalen bol werk van groote sterkte en veiligheid sa- mengelascht. Nieuwe remmen. De nieuwe Ford V-8 is ontworpen «n vervaardigd om volkomen geruischloosheid te geven. De nieuwe ontworpen veeren zijn voorzien van druksmering, teneinde ze ge- ruischloos te doen werken. Een nieuwe wij ze van carosseriemontage op het chassis, geluidisolatie van de carosserie, een nieu we methode van uitlaat- en knaldemper- montage en verbeteringen in de achterbrug en drijfas, dragen bij die geruischloosheid te verzekeren. Door zijn door en door modern ontwerp is de Ford V-8 voor 1937 een groote, uiterst ruime automobiel, die extra ruimte biedt voor passagiers en bagage. Dit komt, om dat de compacte 8-cyl. motor in V-vorm weinig ruimte inneemt. De inzittenden zijn allen tusschen de assen, zoo dicht mogelijk bij het midden van den wagen geplaatst. Het interieur in den nieuwen Ford V-8 voor 1937 is van geheel nieuw ontwerp. Van de keurige bekleeding gaat juist die voor name rust uit, waaraan men de automo biel van distinctie herkent. Het nieuwe instrumentenbord is vlot en practisch te vens. Alle instrumenten zijn zóó geplaatst, dat men ze gemakkelijk af kan lezen. De startknop is op het instrumentenbord aan gebracht. De handremhefboom bevindt zich links onder het dashboard. De verstelbare bestuurdersplaats rijst tegelijk als zjj meer naar voren wordt gebracht. Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cur sus, wordt gereserveerd voor den eventuee- len bouw van een openbare opleidings school voor Gymnasium en H.B.S. Goedgekeurd. De interpellatie-Schüller wordt uitge steld. Van een avondziting wordt afgezien. De heer Schoneveld (A.R.) dankt naar aanleidng van zijn bedanken als raadslid den voorzitter, den secretaris en alle medeleden voor hun medewerking en samenwerking. Hij kan als gemeente ambtenaar niet langer raadslid zijn. Den voorzitter verheugt het, dat zijn heengaan niet een verbreking van de banden met de gemeente, doch integendeel een nauwer toehalen beteekent. Hij wenscht den heer Schoneveld veel succes in zijn nieuwe betrekking. Daarna sluiting te 6.15 uur. De laatste jaren waren de begrootings debatten geëindigd Vrijdagavond heel laat of zelfs een eind in den nacht. Nu had de Raad den Vrijdagavond niet meer noodig. Dit is een vooruitgang! Daarvoor zijn meerdere oorzaken aan te wijzen. Een dier oorzaken is, ongetwijfeld, gele gen in de stuurmans-wijsheid van den voorzitter. De taak, die de burgemeester onder de huidige politieke omstandig heden heeft èn bij de voorbereiding der begrootings-behandeling èn bij de behan deling zelf in den Raad is een niet ge makkelijke. Hij heeft deze uitstekend ver vuld, in alle opzichten, tegenover iedere partij en ieder lid individueel volkomen objectief. En de zeer bevredigende gang van zaken bij de afgeloopen begrootings debatten, is voor een zeer groot deel te danken aan de leiding van den voorzitter van den Raad en van het College van B. en W. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) dringt aan op verbetering van de Stads gehoorzaal, o.a. door een luidspreker-in stallatie. De vo°rz: De zaak wordt nog onder zocht, met name wegneembare verhooging in de zaal en verhooging podium. Luid spreker-installatie is te kostbaar. 3ij vlgnr. 525 (Schoolkindervoeding) vraagt de heer Goslinga (A.R.) of het juist is, dat er vaak zoo veel kostelijk eten overschiet, hetgeen de heer Bergers (R.K.) ontkent. Wethouder Tepe (R.K.) zegt een onderzoek toe. Bij vlgnr. 566 (Volksfeesten) vraagt de hear Goslinga (A.R.) stemming. „De heer v. Eek heeft dat zoovele jaren gedaan, nu doe ik het". Alle raadsleden blijken thans vóór dezen post te zijn, behalve dé heer van Weizen (C.P.). Bij vlgnr. 586 (bijdrage ziekenhuisverple- gingsvereenigingen) verwondert «de heer Lombert (R.K.) zich over het uitblijven van het rapport van den deskundige over den financieelen opzet dezer vereenigin- gen. Heeft de gemeente geen dwangmid del? De zaak blijkt evenwel nogal inge wikkeld, hetgeen blijkt uit de uiteenzettin gen van den heer Goslinga (A.R.) en wethouder v. Stralen (S.D.A.P.), waar om heen zich nog een uitgebreide discus sie ontspint. Bij vlgnr. 593 (Maatsch. Hulpbetoon)' er kent mevr. Braggaa rd e Does, dat er na de reorganisatie een ernstig streven naar verbetering geconstateerd kan wor den. Spr. vraagt echter een betere rege ling t.a.v. de kooplieden en venters. Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) zegt, dat dit een zeer moeilijke kwestie is; zij is in onderzoek. Spr. acht het verkeerd, dat de politie krachtens een Raadsbesluit niet minder dan 1196 ventvergunningen in het afgeloopen jaar heeft moeten verstrek ken, waarvan 510 aan niet- stadgenooten. Bij vlgnr. 596 (Ver. tot verzorging van kleine kinderen) verwondert mevr. Brag gaa rd e D o e s zich over het betrekke lijk gering aantal kinderen, dat er gemid deld verzorgd wordt. De heer Wilmer (R.K. wijst erop, dat er nog een crèche is, n.l. de St. Ger. Ma- jella-stichting, die veel meer kinderen ver zorgt. Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) 9o. Voorstel om het in- en uitwending schoonmaken van gemeentegebouwen, met toebehooren, het bedienen van kachels en centrale verwarmingen, het vegen van schoorsteenen en rookkanalen enz., onders hands op te dragen aan de N.V. Chemische en Mechanische Stofbestrijdings-Onderne- ming, te Amsterdam. Hierbij komen 3 voorstellen aan de orde. Mevrouw de Clerde Bruijn (S.D. A.P.) stelt voor de arbeidsvoorwaarden, vastgelegd in het Bestek inzake de over- reenkomst tusschen de Gemeente en de N.V. „Cemsto", te handhaven. Wordt dit voorstel aanvaard, dan zal dit de gemeente ƒ5000 duurder komen, welk bedrag spr. er weer af wil trachten te krijgen door een openbare aanbesteding. Spr. vreest bij aanvaarding van het voor stel van B. en W. uitbuiting van de werk sters. Zij kan aan geen enkele loonsverla ging medewerken. De heer van Weizen (C.P.) heeft een amenement ingediend om bij het verlen gen van de overeenkomst met de N.V. C.E.M.S.T.O. geen verlaging van de uur- loonen te doen plaats vinden. Spr.'s voorstel heeft een iets minder wij de strekking, daar het zich wat betreft de arbeidsvoorwaarden alleen bepaalt tot de loonen. De heer Goslinga (A.R.) heeft heel andere bezwaren tegen het voorstel van B. en W. Hij stelt voor, het voorstel van B. en W. aan te houden en het College te verzoeken: a. Perceel 1 zoodanig te splitsen, dat uit de overeenkomst duidelijk blijkt hoeveel moet worden betaald voor: 1. de openbare scholen voor g. L o.; 2. de openbare scholen voor u. 1. .o., 3. de bewaarscholen, 4. de overige in dit perceel genoemde schoolgebouwen. b. Den Raad in te lichten met welk be drag de aanneemsom moet worden ver hoogd wanneer de schoolschoonmaaksters en de stokers van de centrale verwarming in de lagere scholen gedurende de herfst- en Kerstvacantie worden doorbetaald. De voorz. antwoordt den heer Goslin ga, dat de Cemsto niet bereid is om deze splitsing bekend te maken, Wel na de gun ning. Voor de vacantie is een regeling ge troffen. Aan mevr. de Cler merkt spr. op, dat de belooning der werksters nogal aan den hoogen kant is geweest. Elders wordt min-

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5