DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het nieuwe Altaarkruis der St. Petruskerk te Leiden. 28ste Jaargang ZATERDAG 27 FEBRUARI 1937 No. 8660 DE ABONNFMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitzetting; tfooi Leidcii l> 'cent pej vveek J 2.&0 tjei et wartaal Bij onze Agenten 20 cent pei week f 2.60 pei kwartaal Franco pei post i 2.95 pei kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bjj vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I! GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS EEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: 0.50 De St. Petruskerk te Leiden is een kost baar geschenk rijker geworden: het is een kruis voor het hoogaltaar; Zondagavond zal het orider het Lof plechtig worden ge wijd. Dikwijls lijkt het altaarkruis als iets bijkomstigs, als een klein ornament, wat slechts voorgeschreven schijnt te zijn voor den offerenden priester alleen. De hooge, rijk gebeeldhouwde, kostbaar versierde achterbouw van vele altaren zal wel oorzaak zijn geweest, dat het kruis in verdrukking kwam en dan maar werd neergezet in den troon voor de Uitstel ling, wat nog de eenige plaats was, welke was opengehouden. En daar werd het dan van zulke kleine afmetingen, dat de ge- loovigen in de kerk het niet eens konden zien, wat wel aanleiding zal geweest zijn, om achter in de kerk een groot kruis, brv, een missiekruis, aan te brengen, want de menschen wilden toch in de heilige offer plaats duidelijk aan het heilig-offer van Calvarië worden herinnerd. Waar het altaar slechts een eenvoudige offertafel is, daar is ook de gelegenheid om aan het kruis de plaats en de betee- kenis te geven, die het toekomt, zoodat het aanstonds bij het betreden van de heilige plaats de volle aandacht trekt van alle geloovigen, en duidelijk in herinne ring brengt, dat daar gevierd wordt de onbloedige vernieuwing van het kruisof fer. De grootere afmetingen zullen van zelf meebrengen, dat het kruis niet in het al taar zelf wordt opgenomen, maar vrij daarachter staat of hangt. Architect Kropholler die zoo juist de proporties weet te kiezen, wilde een los staand kruis van 6 M. hoogte met een eikenhout gesneden corpus van ongeveer 2.50 M., en de kunstenaar G. Jansen uit den Haag dacht in het beeld de beteeke- nis te moeten leggen, die voor een altaar- kruis de meest geëigende is, waar Chris tus als de Middelaar wordt voorgesteld, die daar bij het H„ Misoffer bidt tot Zijn. hemelschen Vader, en ons leert mee-offe- ren en mee-bidden. Deze uitdrukking is zeer goed geslaagd; het is alsof wij Chris tus de kruiswoorden zien spreken. O Man van Smarte met de doornenkroon, O bleek bebloed gelaat, dat in den nacht Gloeit als een groote, bleeke vlam, wat macht Van eind'loos lijden maakt uw beeld zoo schoon? Glanzende Liefde in eenen damp van hoon, Wat zijn uw lippen stil, hoe zonder klacht Staart ge af van 't kruis, hoe lacht gij soms zoo zacht God van Mysterie, Gods bemindste Zoon! O Vlam van Passie in dit koud heelal! Schoonheid van Smarten op deez' donkre aard! Wonder van Liefde, dat geen sterfling weet! Ai mij! ik hoor aldoor den droeven va! Der dropp'len bloeds en tot den morgen staart Hij me aan met groote liefde en eind'loos leed. Gedicht van Prof. Albert Verwey, Oud-Hoogleeraar te Leiden. V Waardeering voor anders denkende personen Wij moeten hebben waardeering, eerbied voor menschen, die met de hun door God gegeven gaven hard werken, strevend om voor hun mede-menschen te bereiken, wat naar hun eerlijke, gegronde overtuiging goed is. En 't is een van de afschuwelijkste be krompenheden, waartoe de door ons de- der dagen gesignalejrde verkeerde partij-politiek kan leiden, als men die I waardeering, dien eerbied onthoudt aan I personen, als deze.... tot een andere poli tieke partij behooren. Men kan die bekrompenheid constatee- ten bij heden van verschillende partijen. Maar de waarheid is, dat de hier ge signaleerde uitwas van partij-politiek in héél grooten omvang voorkomt bij de partij der N S.B. Dit is een feit. Gisteren wees de katholieke „Volks krant" op één der vele absoluut onwaar dige uitingen van die partij-politiek in de N.S.B. Wij willen het genoemde blad citee- ren: Een spotprent op minister Colijn kan geestig, ze kan ook 'zouteloos en erger zijn. „Volk erv Vaderland" heeft het laatste gekozen. In antwoord op de gangbare voor stelling in N.S.B.-kringen, dat de heer Colijn een afgeleefde grijsaard is, heeft hijgezegd, dat hij nog het werk van drie man verzet. En dat doet hij ook. Mede- en tegenstander zijn het daar over eens. Voor het kermispubliek verschijnt de „sterke" man met op de borst de medailles, die hij in zwaargewicht- wedstrijden heeft gewonnen. In het tweede tafereel keert hij zich achter het scherm tot „Pieterse" en vraagt dezen, waar hij methet zwaar gewicht blijft. Pieterse overhandigt hem met een' lachend gezicht en met één hand de staaf, aan welker uitehv den een bal, eik volgens het opschrift van 1000 K.G. De gewichten zijn na tuurlijk valsch. In het derde tafereel heft dr. Colijn zonder merkbare inspanning onder da verend applaus het gewicht van 2000 K.G. omhoog. Daar staat de sterke man met het valsche gewicht. De lezers van „Volk en Vaderland" mogen het geestig vinden, wij vinden de plaat beneden de standing van elk blad. Wat men van dr. Cclijn moge zeggen, zijn werkkracht is fenomenaal, en hij is stellig wel de laatste, wien men in figuurlijke zin het werken met valsche gewichten zou kunnen verwij ten. Inderdaad, zóó mag. men iemand als Co lijn niet bespotten. Men kan het niet eens zijn met diens po litiek, men kan afkeerig, vijandig staan te genover diens politiek. Maar men mag zulk een man niet aldus bespottelijk willen maken! Wij moeten zulk een man in ieder géval blijven hoogachten en eer biedigen. Wie dat niet doet, niet doen kan, haalt zichzelf naar beneden, stelt eigen bekrompenheid van geest ten toon! Als wij nu tegenover dien spot voor Co lijn in de N.S.B. stellen de tot over het uiterste gedreven vereering voor een lei der der eigen partij, den heer Mussert, dan worden wij door. die tegenstelling nóg meer gegriefd! De wereld in vogelvlucht HITTEGOLF IN ZUID-AMERIKA. BUENOS AIRES, 27'Febr. (A.N.P.). Bue nos Aires en Montevideo, de aan den over kant van de rivier Li Plata liggende hoofd stad van Uruguay, zijn. .gisteren overval, en door een late hittegolf. Terwijl de tempe ratuur echter in Buenos Aires niet hooger kwam dan 97,1 graden Fahrenheit, bereikt de hitte in Montevideo een pei] van niet minder dan 109,4 graden. In geen van beide steden was de temperatuur van dit seizoen nog zoo hoog geweest.. Dit nummer bestaat uit vier bladen. In het Fransche parlement gaat het ge woonlijk wat levendiger toe dan bij ons. Daar beperkt men zich gemeenlijk niet tot het wijzen op de z.i. verkeerde wer king van wetsontwerpen, maar komt men de regeering direct met het verwijt aan boord, dat zij regelrecht op een catastro phe aanstuurt. Zoo is het er gistermiddag in de Fransche Kamer ook levendig naar toe gegaan. Flandin zeide van het regee- ringsbeleid van Blum: Wij meenen dat gij het' land naar een catastrophe voert en dat het republikeinsche regiem door uw fout ten onder zal gaan, indien gij op den in geslagen weg voortgaat. De schatkist is in ernstige verlegenheid is bijna in al haar betalingen ten achter. Van 1936 af konden de schatkistbehoef ten slechs bevredigd worden door bank- voorschotten. Wanneer Flandin dan zegt, dat de re geering haar toevlucht zal moeten zoeken tot nieuwe bedragen, schudt Vincent Auriol ontkennend het hoofd. Het deficit op de handelsbalans neemt voortdurend zei Flandin, en dat zal neg erger worden, indien de regeering met contingenteeringsn en douanerechten te gen de prijsverhooging zal ga? strijden. Dit deficit beloopt sinds de devaluatie 4.700 millioen. De regeering verwacht veel van het toe ristenbezoek aan de tentoonstelling. Ver ondersteld, dat de vreemdelingen in Frankpijk tot een bedrag van vier milliard zouden inwisselen, dan zou dit bedrag nog niet voldoende zijn om de spcorwegleening in November aan Ehgeland terug te beta len. De regeering zal tegelijkertijd het hoofd moeten bieden aan de schatkistcrisis en de: monetaire crisis. Voor de financiering harer betalingen zal zij slechts tot inflatie kunnen overgaan en .voor de verdediging van den frank slechts tot deviezencontrole. Tot zoover Flandin. Hij had met zijn fel le critic1* op het financieel beleid der re geering veel succes bij de rechterzijde,, maar ondanks het feit, dat de verdediging van Blum zeer zwak was, werd toch 'een meerderheid verkregen voor een motie van vertrouwen. Die storm voor het kabinet-Blum is dus weer voorbij. Maar dat het met de Fran sche financiën niet al te best geschapen staat, mag men veilig aannemen. Uit Spanje komt vandaag weer weinig nieuws over den burgeroorlog. Er schij nen aan de zijde van de regeering echter spanningen te heerschen, want de minis ter-president Largo Caballero heeft ge dreigd met aftreden. Wat er precies aan de hand is, wordt natuurlijk n;ct gezegd, maar men streeft naar meer eenheid in leiding en het ligt voor de hand, dat het gaat om de macht. Intusschen is men in de niet- inmengingscommissie druk bezig om de controle op de Spaansche grenzen te orga- niseeren en in verband daarmee is het interessant te vernemen, wat de „Man chester Guardian" beweert over het groote aantal Italiaansche vrijwilligers, dat in den loop van Januari naar Spanje is gekomen. „Op 7 Januari vertrokken 8000 man uit Napels. Den 14en werden 4500 man en 3 secties aanvalswagens te Napels inge scheept aan boord van het mailschip „Lom- bardia". Den 22ste^ werden 6000 man inge scheept op de „Sannio" en de „Toscana". Op hetzelfde ocgenblik werden de onder zeeërs „Pietro Micca", „Narvalo" en „Del- fino". benevens een vierde, wiens haam niet bekend werd gemaakt, onkenbaar gemaaktl waarna zij naar Spanje vertrokken. Den 26sten vertrokken met de „Lombardia", de „Sardegna" en de „Calabria" uit Na pels honderd ton ^anonnen en honderd ton munitie. Te Gaeta werden nog 2500 vrij willigers aan boord genomen. Op 8 Januari waren 20 000 „vrij Hligers" uit een andere haven verscheept. In dezelfde maand wer den 2500 tot 3000 Duitsche „vrijwilligers" te la Spezia verscheept, tegelijk met lucht- afweermateriaal. Een tweede verscheping van Duitsche „vrijwilligers" geschiedde te la Spezia tegen het einde der maand." Wij kunnen niet controleeren, of deze cijfers juist zijn, maar zij geven wel een goed beeld van de groote hoeveelheden vreemde tróepen in Spanje. De stroom is thans afgesneden. Zal dat leiden tot een langzaam doodbloeden van den burgeroorlog? VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een felle aanklacht van Flandin tegen het regeeringsbeleid van Blum. Een motie van vertrouwen aanvaard. (2de blad). Hitier wil ook de Zwitsersche neutrali teit eerbiedigen. (2de blad). Nog steeds gewelddaden in Palestina. (2de blad). Weinig activiteit aan de Spaansche fron ten. (2de blad). BINNENLAND. Vergadering Partijraad R. K. Staatspartij. (2de blad). De Landsverdediging besproken in de Eerste Kamer. (2de blad). Tegen middernacht is op den Bezuiden- houtschen weg te Den Haag een roofmoord gepleegd op een autobestuurder. (1ste blad) Het hooge water deed te Nijmegen een oud huis instorten; de werking van de Beersche Overlaat richtte reeds voor een millioen schade aan. (Gem. Ber. 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Ook de tweede partij SpringerKeiler remise. (4de blad). Roofmoord in een auto te Den Haag Autobestuurder in den wagen dood gevonden Tegen middernacht, werd de poli tie te 's-Gravenhage gealarmeerd door eenige burgers, die op den Bezuiden- houtscheweg in een stilstaande auto het lijk van een man hadden gevon den. Naar hun indruk wees alles erop, dat men hier met een misdrijf te doen had. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en constateerde, dat er in de auto het lijk van een man lag, die gedood was door een revolver schot in het hoofd, het lijk lag toege dekt met een jas op de achterbank. Omtrent dit misdrijf vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. Op den Bezuidenhoutscheweg, vlak voor de windhondenrenbanen, zag een voorbij ganger gisteravond een auto langs den weg staan met brandende lichten. Uit nieuwsgierigheid keek hij even in den wagen en zag toen op de achterbank het lichaam van een man liggen, in, naar hij aanvankelijk meende, slapende houding. Hij vond het niet gewenscht den man in dien toestand te laten liggen en deed de portieren open om den man wakker te maken. Daarbij bemerkte hij echter tot zijn ont steltenis, dat de man niet sliep, doch dood was. Op dat moment passeerde een auto en deze werd door den voorbijganger aan geroepen. Het bleek, dat in de passeeren- de auto een dokter zat. Samen stelden zij een voorloopig' onderzoek in naar den toe stand van het slachtoffer en waarschuw den vervolgens onmiddellijk de politie. Het onderzoek heeft tot nu toe niet veel nieuwe feiten aan het licht gebracht. Het vermoeden bestaat, dat het slachtoffer, die naar in den loop van den nacht geble ken is, de 45-jarige garagehouder P. H. uit Haarlem is, zich met zijn auto naar Haarlem wilde begeven en onderweg aan gevallen en vermoord is. Volgens voorloopige inlichtingen zou de heer H. ongeveer 100 gulden bij zich gehad moeten hebben, doch deze waren niet meer te vinden. Alles wees er ook op, dat de man be roofd is. Hoe dit misdrijf zich heeft toegedragen staat nog niet vast. Wel schijnt hierbij ge dacht te moeten worden aan de mogelijk heid, dat H. iemand heeft laten meerijden en op deze manier het slachtoffer is ge worden van zijn bereidwilligheid om een ander te helpen. Ook was de politie van

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1