DONDERDAG 25 FEBRUARI 193 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 R. K. KAMER-CENTRALE, LEIDEN. Aan de Besturen der afdeelingen van de R. K. Staatspartij in den Kring Leiden is de volgende circulaire verzonden: Teneinde, wat vervroegde verkiezingen 'betreft, op elke verrassing voorbereid te zijn, heeft het Partijbestuur besloten tot een verschuiving, d.i. een vervroeging van de aanvankelijk bepaalde termijnen. Het is daardoor geenszins uitgesloten, dat de oproepingen moeten geschieden op korte termijn en bepaalde werkzaamheden in zeer kort tijdsbestek moeten worden uitgevoerd. Zoo zullen bijvoorbeeld de te kiezen 14 afgevaardigden er rekening mee moeten houden, dat zij reeds daags na de vergadering die wij hieronder bijeenroe pen, dus op 14 Maart, 's morgéns om 11 uur, in Leiden moeten bijeenkomen. We weten, dat op de volle medewerking en activiteit van Uwe Besturen kan wor den gerekend en daarom is er onzerzijds geen twijfel, of het verkiezings-apparaat in onze Centrale zal werken, zooals dat ver langd en verwacht kan worden. De algemeene vergadering wordt ge houden op Zaterdag 13 Maart 1937, des middags 2.30 uur in het gebouw „Concor dia" te Gouda. Op de agenda staat: Verkiezing van 14 afgevaardigden voor de gecombin. Kringvergadering. (De lijst met namen van candidaten wordt na 28 Februari toegezonden). Een „praatje" met onze Kamerleden. (Gelegenheid tot een bespreking met hen over diverse onder werpen). DE UITVOER VAN GECONDEN SEERDE MELK Inlichtingen gevraagd door Eerste Kamer-leden Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrootingen van Land bouw en Visscherij en van het Landbouw- Crisisfonds voor 1937 wordt het volgende ontleend: Inlichtingen werden gevraagd betreffen de den uitvoer van gecondenseerde melk naar Engeland. Het was hun opgevallen, dat de minister in de Tweede Kamer me dedeelde, dat de door hem met de bespre kingen in Engeland belaste ambtenaren met „autoriteiten" onderhandelen» Waar in de dagbladen gepubliceerd werd, dat het departement van Handel en Engeland den bekenden eisch inzake het aanwijzen van een zeer beperkt aantal agenten niet heeft gesteld, was bij deze leden de vraag gerezen, of de met de besprekingen *ïn En- land belaste ambtenaren den .eisch, om de producten in handen van een klein aan tal agenten te geven, van vertegenwoor digers van het genoemde departement hadden vernomen, dan wel deze door an dere autoriteiten was gesteld. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 28 Febr. lot en met 6 Maart 1937 consumptiemelk regeeringscontract, taxegedeele 6,25 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met afdracht voor de kwaliteit, over- melk regeeringsminimumprijs 5,10 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andee dan taxemelk 2,50 cent. BEVOORRECHTING AUSTRALISCHE BOTER IN NED OOST-INDIë? In verband met een bericht, volgens het welk de import van Nederlandsche boter in Ned. Oost-Indië van 1 Maart af zou worden gecontingenteerd ten bate van het Austra lische product hebben de centrale land- bouw-organisaties en de F.N.Z. een tele gram tot den Minister van Koloniën ge richt, waarin zij uiting geven aan hun on gerustheid over bedoeld bericht, waaruit zou blijken, dat de invoer van Nederland sche boter in Indië zou worden gecontin genteerd, terwijl aan Australië gelegenheid zou worden gegeven, den import uit te brei den. Zij achten het buitengewoon onbillijk, dat op deze wijze de export uit het moeder land wordt achtergesteld, terwijl de boter op de Engelsche markt zwaar moet concur- reeren en de Australische boter op diezelf de markt ingevolge het verdrag van Otta wa een voorkeur van 15 sh. per cwt. geniet. Vooi-ts wordt erop gewezen, dat de boter - export naar Duitschland tengevolge van de clearingregeling ook een sterken druk on dervindt van het belangrijk aandeel, dat de Indische producten in de clearing hebben. Dringend wordt verzocht, al het moge lijke te doen, om de voorgenomen contin- genteering en de achterstelling van het eigen product te verhinderen. DROOGLEGGING VAN DE ZUIDERZEE Het maken van den Meerdijk met bijkomende werken aanbesteed De waarnemend directeur-generaal der Zuiderzeewerken heeft gisteren aanbesteed het maken van deelen van den Meerdijk van den Noordoostelijken polder, met bij komende werken, in perceelen en combi naties daarvan. Het laagste werd ingeschreven door: S. ten Bokkel Huinink en I. v. d. Velde te Haarlem en Oegstgeest voor perc.: I. ƒ3.000.000, II. 2.900.000, III ƒ2.900.000, IV. ƒ2.400.000. IJ. van Wijngaarden, naamlooze vennoot schap C. J. van der Hoeven en A. J. van Haaften te 's Gravenhage, voor: perceel P. 1.381.000, perceel Q. ƒ877.000. N.V. maatschappij tot uitvoeren van Zu- derzeewerken te Wieringen perceel R 1.130.000. DE ALGEMEEN VERBINDEND- EN ONVERBINDENDVERKLARING VAN COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMSTEN. Een adres van het R.-K. Werklieden verbond aan de Tweede Kamer. Het R.-K. Werkliedenverbond heeft zich heden met een zeer uitvoerig adres ge wend tot de Tweede Kamer terzake het ontwerp van wet betreffende het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereen komsten. Het verbond acht deze mogelijkheid van verbindendverklaring een toe te juichen stap op weg naar de bedrijfsorganisatie met verordenende bevoegdheid. Het ontwerp draagt evenwel de gevol gen van de in ons land nog al lijd toegepas te onnatuurlijke scheiding van het sociale en hét economische; de Regeering wenscht blijkbaar geen verdediging door de geza menlijke bedrijfsgenooten van de basis, waarop elke sociale maatregel steunen moet, terwijl niet te loochenen valt, dat bij die basis de arbeiders evenveel belang heb ben als de werkgevers. Die volgehouden scheiding staat een behoorlijke organisatie van het bedrijf in den weg. Voorts is het volgens het verbond een ernstig gemis, dat van de verbindendver klaring zullen zijn uitgesloten bepalingen eener collectieve rabeidsovereenkomst, die ten doel hebben de beslissing van den rechter omtrent twistgedingen uit te slui ten; alzoo bepalingen, welke arbitrale rechtspraak voorrehrijven en die, welke tot de inroeping van een bindend advies verplichten. De voorgestelde onverbindendverklaring acht het verbond in de huidige verhoudin gen niet juist, omdat een dergelijk over heidsingrijpen in zijn consequenties veel verder gaat en principieel van anderen aard is dan een verbindendverklaring of de weigering daarvan. Een verbindendverklaring heeft geen verdere strekking dan te beschermen dat gene wat in de vrije maatschappij is ge groeid, voor zoover dit door de Overheid met het algemeen belang in overeenstem ming wordt geacht. Een weigering laat de maatschappij en de maatschappelijke groe pen zonder meer aan haar lot over. Met een onverbindendverklaring en de daaruit voortvloeiende gevolgen (artikel 9) gaat de Overheid veel verder. Zij legt aan de maatschappij haa* wil op in een materie, waarvan 2 ij de regeling tot dus ver aan de maatscnappij zelf heeft over gelaten. Dit is niet zonder bedenking. Het Verbond dringt er op aan, van arti kel 2 lid 1 gebruik te maken van de vol gende redactie, in hoofdzaak ontleend aan het voor-ontwerp-Aalberse: „Onze minister kan bepalingen van een collectieve arbeidsovereenkomst, die voor de regeling der arbeidsvoorwaarden in het be drijf of het beroep en binnen het gebied, waai-voor zij geldt, overwegende beteekenis heeft, of indien het algemeen belang er zich niet tegen verzet, algemeen verbin dend verklaren". Het zou volgens het Verbond aanbeve ling verdienen den minister bij de wet te vens de bevoegdheid te geven ean eens ge geven verbindendverklaring bij afloop zonder verdere formaliteiten te verlengen met inachtneming van art. 18 van de wet op de collectieve arbeidsovereenkomst. In de collectieve arbeidsovereenkomsten ko men ook bepalingen voor inzake de stich ting van bedrijfsfondsen (kindertoeslag, ezn.). Indien dergelijke bepalingen ook slechts voor ten hoogste èen jaar kunnen worden verbindend verklaard, zullen de fondsen niet uitmunten door overvloed van stabiliteit. Bij artikel 4 dringt het Verbond aan op inschakeling van den Hoogen Raad van Arbeid door een commissie uit dien raad, .voor elk geval aangevuld met vertegen woordigers van partijen, die bij de collec tieve arbeidsovereenkomst zijn betrokken. Advies vragen aan zoodanige commissie dient dan verplichtend gesteld. De betaling der kosten ware facultatief te stellen en toegepast bij niet voldoende gefundeerde verzoeken. Het hooren van partijen en van de zoo even voor artikel 4 geschetste commissie door den Minister wenscht het Verbond ook te zien, als de Minister voornemens koestert de verbindendverklaring in te trekken. Ten slotte is bij het Verbond de vraag gerezen, of het niet wenschelijk is naar analogie van hetgeen bepaald is in de wet tot het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondernemersovereen komsten, in deze wet een bepaling op te ne men krachtens welke een commissie van toezicht op de naleving van verbindend- verklaarde collectieve arbeidsovereenkom sten moet worden benoemd. DE TOESTAND IN HET BAKKERS BEDRIJF. De besturen van de Nederlandsche Ban- ketbakkersvereeniging en der Nederland sche R.K. Banketbakkerspatroonsvereeni- ging hebben den Minister van Landbouw en Visscherij dringend verzocht een rege ling te willen treffen, welke het mogelijk zal maken, dat de banketbakkers door het gebruik van tegen lager prijs ingekochte room en boter hun bedrijven in stand kun nen houden. O.a. wordt er op gewezen, dat de slechte toestand zich de laatste maan den heeft toegespitst, omdat door de deva luatie van den gulden een groot aantal grondstoffen meest van buitenlandschen oorsprong en onmisbaar in het bedrijf, zeer in prijs z;jn gestegen (amandelen zelfs met honderd procent), waartegenover geen prijsverhooging der producten kon worden gesteld, omdat de koopkracht van het pu bliek gedaald is. NEDERLANDSCHE R. K. BOND VAN HOTEL-, CAFE- EN REST. GEËM PLOYEERDEN „ST. ANTONIUS". Gisteren vond te Utrecht een vergade ring plaats van het Hoofdbestuur van bovengenoemden bond. Het bestuur werd samengesteld als volgt: v. d. Willik, voor zitter; van Bijsterveld, secretaris; Mooij- man, penningmeester; v. d. Bol, 2e secre taris; Uij lings, 2e penningmeester en Balk- Kempes en van Esch commissarissen. Vervolgens werd besloten de afdeelingen op te dragen in het geheele land vakcur sussen in het leven te roepen. De indiening van het voorontwerp-rust- tijdenbesluit en de regeling jeugdarbeid door minister Slingenberg bij den Hoogen Raad van Arbeid wordt ten zeerste toege juicht en in verband hiermede wordt.een groote propaganda-actie ingezet. Besprekingen werden gehouden in ver band met de groote groep van werkers boven de 35 jaren, die sinds de laatste wets wijziging niet onder de ouderdomsverzeke- ring vallen. Een nieuwe groep onverzekcr- den is hierdoor ontstaan. Besloten werd te trachten, een collectieve pensioenregeling te verkrijgen. Het dagelijks bestuur kreeg opdracht om wanneer mogelijk het orgaan 2 maal per maand te doen verschijnen. Met vreugde werd kennis genomen van het feit dat mr. P. J. M. Aalberse Jr. zal optreden als rechtskundig adviseur van den bond en ook in het orgaan een rubriek „so ciale wetgeving en rechtkundige aangele genheden" zal verzorgen. Dr. A. Olierook zal de rubriek „moraalphilosophie" verzor gen. Ernstige aandacht werd besteed aan de z.g. loonnormen, welke enkele gemeente besturen voor de steunregeling ontworpen hebben. Dit leidt voor ambulante werkers tot grove onbillijkheid. Hieromtrent zullen stappen bij het mi nisterie van Sociale Zaken gedaan worden. ARBEID IN WASSCHERIJEN EN STRIJKINRICHTINGEN. De Minister van Sociale Zaken heeft aan hoofden of bestuurders van wasscherijen en strijkinrichtingen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat gedurende de tijdvak ken van 30 Maart tot en met 3 April 1937, van 3 tot en met Mei 1937 en van 18 tot en met 22 Mei 1937 in hun onderneming door de aldaar werkzame arbeiders in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919 arbeid wordt verricht als volgt: Op 30 en 31 Maart, 1 en 2 April, 3, 4, 5, 7„ 18, 19, 20 en 21 Mei 1937 gedurende ten hoogste 9 1/2 uur per dag en op Zaterdag 3 April, 8 en 22 Mei 1937 gedurende ten hoog ste 6 1/2 uur per dag, een en ander onder voorwaarde dat: a. in die tijdvakken de arbeidstijd van de betrokken arbeiders op de eerste 5 5 werkdagen der week in zijn geheel is ge legen tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags en op Zaterdag tus schen 7 uur des voormiddags en 2.30 uur des namiddags; b. in de onderneming, waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, geen arbeid wordt verricht op Maandag 29 Maart, Donderdag 6 Mei en Maandag 17 Mei 1937. TEGEN PARKEER-BELASTINGEN. De A. N. W. B. in actie. De A. N. W. B. verzoekt opneming van het volgende: Naar aanleiding van een in den raad ge nomen uitbreiding van de precarioverorde- ning te Voobrurg, waarbij een belasting zou worden geheven voor het innemen van gemeentegrond door motorrijtuigen heeft de Regeering, naar Gedeputeerde Staten aan B. en W. van Voorburg hebben bericht, medegedeeld, dat zij in het algemeen be denking heeft tegen deze heffingen, op grond van de cumulatie van belastingen, welke reeds thans een zware last voor de houders van motorrijtuigen beteekent. De A. N. W. B., die steeds met alle kracht tegen de parkeergeldheffingen ge streden heeft, zoowel op grond van het thans blijkbaar ook door de regeering in genomen standpunt, dat het motorverkeer reeds zeer zwaar belast is, als in verband met het feit, dat deze heffingen in strijd zijn met de strekking van artikel 41 van de motorrijtuigenbelastingwet, heeft uiter aard met groote ingenomenheid van deze regeeringsbeslissing kennis genomen. Naar het zich laat aanzien zal de invoe ring van nieuwe parkeerbelastingen hier door wel definitief van de baan zijn, het welk door geheel automobielrijdend Ne derland met een zucht van verlichting zal worden vernomen. Helaas zijn evenwel in verschillende ge meenten reeds heffingen van kracht, waar bij het laten staan van een auto voor huis of bedrijf belast wordt. Men denke slechts aan een desbetreffende verordening in Heerlen, waarbij de heffing niet minder dan ƒ40.— per jaar bedraagt, d.w.z. 50 pet. van de motorrijtuigenbelasting, welke voor een wagen net gemiddeld gewicht verschuldigd is. Verder aan de met 1 Januar i j.l. in Den Haag ingevoerde belasting, waarbij men voor het geregeld laten staan van zijn auto op den openbaren wag een bedrag van 12.per jaar moet betalen, enz. Waar de A. N. W. B. meent dr' na de bovengenoemde regeeringsbeslissing de heffing van een dergelijke parkeerbelas ting in de plaatsen wear deze reeds werd ingevoerd moeilijk meer te verantwoorden valt, heeft hij tot de besturen dezer ge- menten het verzoek gericht ie desbetref fende verordeningen zoo spoedig als zulks mogelijk is te willen intrekken. JANKTOON OF GOLyENDE HUIL TOON Alarmeering bij luchtaanvallen. De inspecteur voor de bescherming van de bevolging tegen luchtaanvallen heeft de eischen vastgesteld, waaraan hier te lande sirenes, welke worden opgesteld met het doel de bevolking bij mogelijke luchtaanvallen te alarmeeren, zullen moe ten voldoen. Klokken en de gewone fa- briekssirens komen daarvoor over 't alge meen niet in aanmerking. Zij zijn te wei nig alarmeerend. Bovendien zullen in oor logstijd vele fabrieken stilgelegd zjjn. Aan het alarmeeringssein „luchtalarm" moet de voorwaarde worden gesteld, dat het onder alle omstandigheden wordt ge hoord (in de huizen, op straat bij druk verkeer enz.). In verschillende steden van ons land zijn proevn met sirenes gehouden, daarbij is gebleken dat de geluidsoort, die het best voor een dergelijke alarmeerings-middel voldoet, overeenkomt met een „janktoon" (golvende juichtoon). De minister van Binnenlandsche Zaken heeft zijn instem ming betuigd met deze overweging. In verband hiermede, zijn deze eischen thans vastgesteld. Deze eischen werden op ver zoek van de inspectie luchtbescherming- geredigeerd door den hoogleeraar prof. dr. C. Zwikker te Delft. Het woord is thans aan de industrie die zich voor nadere inlichtingen kan wenden tot genoemde inspectie. INTERNAAT VOOR OPLEIDING VAN DIENSTBODEN. Naar wij vernemen zal Woensdag 3 Maart a.s. des voormiddags te half twaalf te Arnhem het eerste internaat worden ge opend van het algemeen comité tot het organiseeren van internaten voor oplei ding tot dienstbode. Namens den Minister van Sociale Zaken zal de directeur-generaal der werkver schaffing en steunverleening de openings rede uistpreken. Het internaat is gevestigd in de villa „Persikaaf" aan de Esperantolaan te Arn hem. Federatie van kapperspatroons- vereenigingen in Nederland. In de jongste vergadering van afgevaar digden der federatie van Kapperspatroons- vereenigingen in Nederland i; als secreta ris van het hoofdbestuur gekozen de heer J. W. Kronenburg. Platenwalswerk in ons land. Onder leiding van de directie van Van Leer's Vereenigde Fabrieken te Amsterdam zal naar de „Tel." verneemt in ons land een groot platemwalswerk worden ge bouwd. Wij hebben ons in dit verband tot de di rectie van de Van Leer's Fabrieken ge wend, die ons mededeelde, dat haar plan nen tot het stichten van een omvangrijk platen-walswerk in Nederland inderdaad in een dergelijk stadium zijn gekomen, dat spoedig met den bouw een aanvang zal worden gemaakt. RECHTZAKEN MARGARINE MET TE HOOG VOCHTGEHALTE. Grossier te Gouda tot 200 boete veroordeeld. De kantonrechter te Gouda, mr. T. de Jong Tzn., heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen M. J. van D., grossier in koloniale waren te Gouda, die terecht heeft gestaan wegens overtreding bij herhaling gepleegd, van de Crisis-zuivelwet. Verdachte heeft een hoeveelheid marga rine berend, welke 17.1 procent water bevatte, hetgeen hooger is dan bij de wet is voorgeschreven. Hij trach.te zijn zwager, zekere S. Q. A. H. te Gouda, bedrijfsleider in zijn zaak, hiervoor verantwoordelijk te stellen, hetgeen de ambtenaar van het O. M. niet aanvaardde, waarom deze een geldboete van 400 subs. 1 dag hech tenis eischte. De kantonrechter heeft M. J. van D. veroordeeld tot f 200, bij niet betaling te vervangen door 1 maand hechtenis. N.V. A. HILLIN'S SIGAREN- EN TAB AKF ABRIEK. Behandeling van een surséance-aanvrage. Onder voorzitterschap van mr. A. S. Rueb vice-president van de Haagsche Rechtbank, werd heden in het Paleis van Justitie een vergadering van crediteuren der N.V. A. Hillen's Sigaren- en Tabakfabriek gehou den om te stemmen over de aanvrage tot surséance van betaling van deze N.V. De bewindvoerder van de vennootschap, mr. van Hellemondt uit Delft, bracht rapport uit. Zijn conclusie is, dat de vennootschap rijp is voor faillissement, maar, aangezien de bestuurders een liquidatie-accoord in het vooruitzicht stellen, meent hij, dat sur séance van betaling de juiste oplossing is. Het liquidatie-accoord zou echter voor 6 maanden en niet voor 1 1/2 jaar, zooals commissarissen voorstellen, moeten gelden. De heer J. Vredenburg (Amsterdam) zou gaarne van den bewindvoerder vernemen, wat deze onder concurrente crediteuren ver staat. Det bewindvoerder verstaat hieronder, blijkens zijn antwoord op deze vraag: de ongedekte 7 pet. obligatiehouders, de zui vere handelscredieteuren en een gedeelte van de 51 pet. hypothecaire obligatiehou ders. De heer Vredenburg merkt nog op, dat de vennootschap geen gelijkmatige verdee ling onder haar crediteuren beoogt, maai de 7 pet. obligatiehouders bij de andere be langhebbenden achterstelt. Spreker is vóór een faillissement. De heer mr. J. W. W. van der Hoeven (Rotterdam) verklaart namens de ven nootschap, dat deze zich volkomen aansluit bij het betoog van mr. van Hellemondt. Nadat nog enkele opmerkingen gemaakt waren werd tot stemming overgegaan. In aanmerking genomen het groot aantal stemmen bij volmacht bleek er een groote meerderheid vóór surséance van betaling te zijn. De Rechtbank zal op 11 Maart over het verzoek beschikken. ZIJN DOCHTER MISHANDELD. De Haarlemsche Rechtbank heeft heden den 55-jarigen machinist C. B., wonende in den Spaarndammerpolder te Velseii, we gens mishandeling van zijn dochter voor waardelijk veroordeeld tot één maand ge vangenisstraf. Het O. M. had veertien da gen geleden drie maanden onvoorwaarde lijk geëischt. B. had zijn 17-jarige dochter, die eenigszins achterlijk i_, in een tochtig schuurtje opgesloten gehouden en het kind eenige malen met een gummistok afgeran seld, toen zij het slot van het schuurtje had vernield. Buren, die herhaaldelijk het ge schrei van het meisje hadden gehoord, waarschuwden ten slotte de politie, die er voor zorgde, dat het kind in een inrich ting werd opgenomen.^ VRIJGESPROKEN VAN MEINEED. Bij vervroeging heeft de Amsterdamsche Rechtbank uitspraak gedaan in de straf zaak tegen de beide inwoners van Huizen D. en J. V.," vader en zoon, die terecht heb ben gestaan verdacht van meineed. De Rechtbank sprak beide verdachten vrij en gelastte hun onmiddellijke invrij heidstelling Het O. M. had tegen beide mannen een jaar geëischt. De verdachten waren eenige weken geleden, gedurende een strafzitting waarbij een jachtopziener terecht stond, wegens het zonder noodzaak doodschieten van een hond, gearresteerd, omdat de Officier van Justitie meende, dat deze beide getuigen a décharge meineed pleegden. ZWARE MISHANDELING. De Rechtbank te Almelo heeft gisteren de gebroeders S. te Vroomshoop, die op een landweg den koopman G. Meijerink aldaar hadden aangevallen en met messen ern stige wonden hadden toegebracht, ieder tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was tegen ieder 2 jaar gevange nisstraf. OOG UITGESTOKEN. B. D., bakker te Enschede, die bij een ruzie met zijn kostbaas J. E. de Voer, de zen een oog uitstak, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 9 maanden. Wielrijders, Houdt zooveel mogelijk rechts Geef iedere richtingverandering duidelijk en vooral tijdig aan Neem een rechterbocht scherp en een iinkerbocht zoo ruim mogelijk

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7