De Katholieke verkiezingsactie ingeluid door pastoor Hooyman. DONDERDAG 25 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANr EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER OM HET VRIESPUNT. DE BILT SEINT: Matige tot krachtige wind uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, aanvan kelijk weinig of geen neerslag, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Hoogste barometerst.: 772.9 te Janmayen. Laagste barometerst.: 735.9 te Valentia. De hooge drukking boven Groenland hield haar centrum boven 780 m.m. en breidde zich vrij sterk over IJsland en Scandinavië uit, terwijl de depressie in het Zuid-Westen opvulde, maar nu weer ver sterking krijgt, die waarschijnlijk weer naar Frankrijk zal trekken. In Scandinavië werd de vorst weer zeer streng, in Duitsch- land is matige vorst voorgekomen en de Oostelijke winden zullen de koude ook naar ons land doen doordringen. In Zuid- en Oost-Duitschland valt nog sneeuw. In Frankrijk viel zware regen en regent het nog in het Oosten en aan het Kanaal, de temperatuur is er gestegen. Op de Britsche Eilanden waait het krachtig tot stormach tig uit Zuidelijke richting, in Engeland en Ierland valt regen. Op IJsland waait een orkaan uit het Oosten met sneeuw. De toenemende hooge drukking in het Oosten zal, indien de barometers, zooals verwacht wordt, in Frankrijk gaan dalen, toene mende Oostelijke winden brengen met re gen, in het Noorden wellicht matige vorst des nachts en temperatuur om het vries punt overdag. LUCHTTEMPERATUUR. 3.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Donderdagnamiddag 6 uur tot Vrijdagmorgen 6.27 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 26 Febr. voorin. 3.30 en nam. 3.54 uur. UIT DE OMGEVING ZOETERMEER. Schietwedstrijd. De door de schiet- vereeniging „Diana" alhier georganiseer de schietwedstrijden, verdeeld over ver schillende avonden mogen wel geslaagd heeten. Een drukke opkomst, een gezellige sfeer en een sportieven strijd kenmerkten de wedstrijdavonden in het gymnastiekge- bouw. De uitslagen der verschillende wedstrij den zijn als volgt: Korpswedstrijd, maximum 250 punten. Ie prijs: B. V. L. Berkel met 240 punten, laagste serie 47 punten. 2e pr. B. V. L. Zoe- termeer 240 punten, laagste serie 46 punten 3e pr. Schietvereeniging „Diana", Zoeter - meer, met 238 punten. 4e pr. Burgerwacht, Zoetermeer, met 237 punten. Hoogste korpsschutters: de heeren J. van Doornen en P. A. van der Meer, beide te Zoeter meer: W. Havenaar te Berkel en J. Val kenburg te Pijnacker, ieder 50 punten. Vrije baan. Buks, maximum 36 punten. Ie prijs: P. A. van der Meer; 2e pr. H. B. Groenheijde Jr. Vrije baan. K.S.O., maximum 30 punten. Ie prijs: W. Havenaar, Berkel, 10 x 30 pun ten. 2e pr. P. A. van der Meer, Zoetermeer, 9 x 30 punten; 3e pr. C. A. A. Koot. Ber kel 8 x 30 punten; 4e pr. H. J. van Leci, Berkel, 7 x 30 punten; 5e pr. G. J. van Eijk, Berkel, 6 30 punten; 6e pr. J. Houdijk, Berkel, 5 x 30 punten; 7e pr. W. de Gelder, Berkel, 5 x 30 punten; 8e pr. P. de Bruin, Zoetermeer, 5 x 30 punten; 9e pr. H. B. Groenheijde Jr.. Z'meer 4 x 30 punten; 10e pr. P. van Daalen, Zoetermeer, 4 x 30 punter?. Personeele baan, K. S. O., maximum 50 punten. Ie prijs: J. Houdijk. Berkel, 5050 punten: 2e pr. C. A. A. Koot, Berkel, 50 49 p.; 3e pr. Ph. van der Wees, Zoetermeer. 5018 p.: 4e pr. H. J. van Leci. Berkel, 50 48 p.; 5e pr. P. A. van der Meer, Zoeter meer. 4949 p.; 6e pr. P. de Bruin, Zoeter meer, 4948 p.; 7e pr. B. Uitenbroek, Berg- schenhoek, 4948 p.; 8e pr. J. van Vuuren, Zoetermeer, 4948 p.: 9e pr. H. Metselaar, Bei'gschenhoek, 4946 p.; 10e pr. J. A. Friggen, Zoetermeer 4946 p.; lie pr. G. J. van Eijk, Berkel. 4946 p.; 12e pr. H. B. Groenheijde Jr., Zoetermeer, 4945 p.; 13e pr. C. Wooning, Bleiswijk, 4945 p.; 14e pr. A. J. Koot, Pijnacker, 4945 p. De datum van de prijsuitreiking zal na der worden bekend gemaakt. De organi- seerende vereeniging stelt zich voor dit op feestelijke wijze te doen plaats hebben. STOMPWIJK. Gemeenteraad. Woensdag 3 Maart a.s. des avond te 7.30 uur komt de Raad dezer gemeente in openbare bergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: Voorstel tot uitvoering van de volgende werken: a. verbetering Dr. van Noortstraat (laat ste gedeelte), b. verbetering Acherweg. c. verbetering Oostvlietweg en d. demping Smidssloot. Voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing van keurloonen. Voorstel tot vaststelling van het voor schot ex. art. 103 der L.O.-Wet 1920 voor 1937. Voorstel tot wijziging van de bouw verordening. Benoeming van leden voor de commisie tot wering van schoolverzuim. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning op het zwemmen en baden. Voorstel tot onbewoonverklaring van woningen. Voorstel tot vaststelling eener verordening op de heffing van schoolgelden. Wijziging der begrooting 1936. RIJPWETERING De fokkerij van pluimvee. Talrijke leden van deze vereeniging, alsook vele belangstellenden, hadden zich Dinsdag avond na de veiling verzameld in het café Zoetemelk, alhier, om te luisteren naar een voordracht, te houden door den heer van Asperen Vervenne uit Den Haag, die zou spreken over de fokrichting bij de pluimveeteelt en over de teeltregeling, die in dezen crisistijd bestaat. De voorzitter, de heer J. Verweij, heette alle aanwezigen welkom en vooral den spreker van dezen avond, aan wien hij daarop het woord verleende. Het punt, waarmede spreker zijn leerzaam betoog inleidde, was voor ons aanleiding om den inhoud hiervan eenigs- zins uitvoerig weer te geven, aangezien vele lezers van dit blad er misschien hun voordeel mee kunnen doen. Spreker begon met aan de hand van cijfers aan te toonen, dat de kip viermaal zoo productief is als de koe, wanneer men n.l. het product vergelijkt met 't lichaams gewicht van het dier en wanneer alle omstandigheden voor de productie gun stig zijn, Verder deelde spreker mede, dat de Nederlandsche pluimveestapel op het oogenblik uit plm. 15 millioen stuks be staat, waarvan ruim 2/3, dus meer dan 10 millioen stuks, door boeren en particulie ren worden gehouden, zoodat de gezamen lijke pluimveebedrijven nog geen derde deel van de heele stapel herbergen. Is het dan niet duidelijk, dat ook zij, die niet als pluimveehouder worden aangemerkt, de noodige voorlichting moeten ontvangen, om van hun pluimvee zooveel mogelijk voordeel te kunnen trekken? Immers, daar in Nederland de menschen die buiten het eigenlijke pluim veebedrijf staan, ruim tweederden van het aantal aangevoerde eieren ter markt brengen, moeten dan ook zij niet het een en ander weten van de maatregelen, die de regeering ten opzichte van het pluimveebedrijf heeft genomen en die nog steeds van kracht zijn? Allereerst behandelde spr. nu de vraag: „Welk soort kippen.eigent zich het meest voor de „nuthoendershouderij" en aan welke eischen dienen ze te voldoen?" Op het eerste gedeelte dezer vraag geeft de jarenlange ervaring van experts en proef nemers het antwoord, n.l. als nuthoen komt op de eerste plaats de witte leghorn vervolgens de Red. Island in aanmerking. Alle andere hoenderrassen staan tot op heden bij de genoemde in eierproductie ten achter, hetgeen nog volstrekt niet betee- kent, dat elke witte leghorn en elke Red geschat is en elke kip van eeig ander ras niet. Degene, die profijt wenscht te trek ken van zijn hoenders, neme dus één van de genoemde rassen, en controleere ze nauwkeurig op eierproductie en ei-ge- wicht. Elke hen, die minder dan 175 eieren met een gemiddeld gewicht van 58 gram produceert, dient te worden ogeruimd. De valnesten-controle, zooalsdie op de fok- kersbedrijven wordt uitgeoefend, werd daarna door spr. uitvoerig besproken, en ook de daarmee verkregen resultaten, waaruit spr. de conclusie trok, dat thans iedereen, die prijs stelt op een rendabele toom hoenders, zich jonge dieren of broed- eieren van dergelijke bedrijven afkomstig kan aanschaffen. Als men zich door be voegde instanties laat adviseeren, kan men zelfs materiaal koopen, dat niet slechts op eierproductie en ei-gewicht, doch ook op het percentage en de kwaliteit der nako melingschap is gecontroleerd, zoodat men daarvan zelf kan doorfokken. Vervolgens kwam spreker tot de door de regeering genomen maatregelen t.o.v. de pluimveeteelt; middelen die ten doel heb ben de beperking, doch tegelijkertijd ook de verbetering van de pluimveestapel in Nederland. Onder deze maatregelen val len slechts de pluimveebedrijven, dat zijn: 1. broedbedrijven, 2. de fokbedrijven, 3. de de vermeerderingsbedrijven. De rijkscon trole op de broedbedrijven beoogt vooral de beperking, en op defok- en vermeer- deringsbedrijven de verbetering van de pluimveestapel. Als één der controlemid delen op de fok- en vermeerderingsbedrij ven besprak de heer v. Asperen Vervenne de keuring van jonge en overjarige kippen naar uiterlijke kenmerken, welke keuring hij zóó uitvoerig en op zóó populaire wijze uiteenzette, dat menigeen onder zijn ge hoor voortaan in staat zal zijn, deze keu ring zelve met eenig succes te verrichten. Doch, zoo kwam spreker tot zijn laatste en misschien belangrijkste punt, al heeft men jonge kippen van goede afkomst, dan is men er nog lang niet. Wil men met dit goede materiaal succes hebben, dan moet de huisvesting, de voeding en de verzor ging in orde zijn. De huisvesting: het hok moet zoodanig zijn, dat eike kip over 1/4 M2. oppervlakte en over een halve M3. inhoud beschikt. Verder dient frissche lucht overvloedig te kunnen toetreden, re den waarom in den zomer het glas dient te worden uitgenomen en in den winter, zelfs bij de strengste vorst, ook des nachts steeds een raam of deur dient open te Communisme en Nationaal Socialisme zijn verschrikkelijk Wij eischen handhaving van onze verkregen vrijheid tegenover het Godloozendom! De verkiezingsactie van de afd. Leiden der R.-K. Staatspartij is gisteravond inge luid met een propaganda-vergadering in de Stadsgehoorzaal. Ondanks ons nog drie maanden scheiden van de verkiezingen viel er over het be zoek niet te klagen, want omstreeks acht honderd personen woonden deze eerste bijeenkomst bij. Er heerschte een enthou siaste stemming, waartoe het overtuigen de woord van den redenaar niet weinig bijdroeg. Nadat het muziekgezelschap „Frans Schweitzer" eenige nummertjes muziek ten gehoore had gebracht, opende mr. E. Bol- sius de bijeenkomst met den christelijken groet, om na in het kort gewezen te heb ben op de verschillende propaganda-avon- den, welke zijn belegd, het woord te ge ven aan den spreker, den zeereerw. heer pastoor J. H. Hooyman uit Amersfoort. REDE PASTOOR HOOYMAN. Spr. begon met een stuk historie. Het was in December 1.1. veertig jaar ge leden, dat daar. stichting van den Bond van Kiesvereenigingen in Nederland feitelijk de R.-K. Staatspartij is gesticht. Ons Roomsche volk kent zijn eigen his torie niet anders zou het weten, dat we veertig jaren geleden niet meetelden. Zoo was het altijd geweest en de grootste der protestantsche leiders. Groen v. Prinsterer zeids nog in 1870, dat hij het katholieke volk niet durfde beschouwen als een deel der natie. Nauwlettend werd er voor gezorgd, dat wij geweerd werden uit alle publieke ambten. De taak der Kerk. Wat de politiek betreft, de Kerk doet daaraan niet. Zij heeft te zorgen voor het heil der menschelijke ziel, maar die taak vervullend, moet de Kerk noodwendig in aanraking komen met de politiek. Wijl de Kerk haar bestaan moet nebben, komt zij met de politiek in contact, dus- moeten wij haar een eigen, zelfstandig»- en onafhan kelijk bestaan verzekeren. Het mag de Kerk nie+ onvei-schillig zijn hoe voor de menschen gezorgd wordt in hun belangen van onderwijs, van stoffelijke verzorging en dus heeft zij haar taak te dien opzichte vervuld. Op het woord en voorbeeld van een Mgr. Broere en een Mgr. Schaepman heeft de Katholieke Staatspartij veertig jaar strijd gevoerd voor de persoonlijkheid en de rech ten der Kerk. Nu zijn er die kippenvel krij gen als zij zien welken invloed de Room- schen hebben. De St. Jacob in Den Haag heeft meer verstomd gestaan van het purper der vier bisschoppen dan van de gala-uniformen van andere hoogwaardigheidsbekleders bij het prinselijk huwelijk in Den Haag, want deze heeft ze zoovele malen reeds ge zien, doch het purper nog nooit. Wij zijn een vrij volk, aldus spr., en wij hebben onze menschen in den tempel der wetenschap en in den lusthof der letteren; in de politiek hebben wij niet alleen ma trozen, maar ook stuurlui en zelfs kunnen we een kapitein aanwijzen, op sociaal ge bied doen we voor niemand onder. Wij zijn door de politiek vrij geworden en deze vrijheid is ons een noodzakelijkheid. Op de vergadering van den Vrijheids bond zijn wij genoemd een ramp en een ge vaar voor de Ned. natie! Men moest zich schamen. Als wij er niet geweest waren. Als wij er in 1918 niet geweest wa ren, waar waren vandaag dan de libe ralen? En waar zouden ze zijn van daag, in dezen rumoerigen tijd? Tegen den muur, de kogel! Wij, geen vaderlandslievend volk? Bij het huwelijk van Prinses Juliana hebben we meegejubeld, eerlijk ge meend! staan. Als algemeen e regel geldt hier: te warm schaadt altijd, te koud bestaat niet. De voeding. Als productievoedsel geve men de kippen droog ochtendvoer, dat in zóó groote hoeveelheid in de voederbak ken aanwezig dient te zijn, dat de dieren er den geheeleri dag door naar believen van kunnen gebruiken. Voor het lichaams- onderhoud moet elke kip per dag 50 gram graan worden verstrekt. Tenslotte dient men te zorgen voor voldoende reinheid der hokken. Na deze leerzame 'verhandeling dankte de voorzitter den spreker namens de aan wezigen voor zijn alleszins begrijpelijk be toog, welk dankwoord door de vergader den met applaus werd onderstreept. Door I verschillende de'r aanwezigenn werden den spreker nog een aantal vragen ge steld, die alle op bevredigendg wijze door dezen werden beantwoord, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot. AGENDA Wij, geen vaderlandslievend volk? De Koningin zal ze nog zoeken, die trouwer en hechter staan rond haar troon! Ondanks drie eeuwen vervolging is onze trouw eerlijk en oprecht. (Ap plaus). Dan durft de oude Fock aan zijn volge lingen de overwinning toewenschen! Waar haalt hij den moed vandaan om zulks te zeggen? Als Mussert van Marchant zegt, dat hij zijn pensioen als minister en Kamerlid kwijt zal raken, als hij Mussert aan de macht komt, dan gaat Fock's pensioen als Gouverneur-Generaal er zeker aan! Jaren her heeft Dr. Schaepman op den Duitschen Katholiekendag te Keulen eens gezegd, dat geen land ter wereld de vrij heid had doorgevoerd als Nederland. Daar na wees hij er op, dat wij in Nederland bis schoppen bezitten, zonder inmenging van den Paus benoemd, geestelijken zonder in menging van buitenaf, seminaries zonder inmenging van den Staat, eigen scholen en zelfs Jezuieten uit Nederland, Frankrijk, Italië en Duitschland. Dat kunnen we nu nog zeggen en meer dan toen. Want we hebben nu ook nog geestelijke orden uit Portu gal en Spanje er bij. (Applaus). Dat hebben we bereikt na veertig jaar van strijd. Onze vrijheid en de Grondwet Maar, laten we toch niet te hard roe pen, want de Grondwet van 1848, die onze vrijheid en rechten waarborgt, leert nog wel anders. Art. 167 van de Grondwet zegt: „leder in Nederland is vrij in de belijdenis van zijn godsdienstige overtuiging". Maar zijn wij tot het uiterste vrij? Nog altijd schrijft de Ned. wet voor, dat de bedienaar van de kerk geen huwelijk mag sluiten zonder zich overtuigd te hebben, dat het huwelijk voor den burgerlijken stand gesloten is. Dat ds. Weiter zulks ge daan zou hebben bij het vorstelijk huwe lijk, is spr. niet bekend. Derhalve zou hij strafbaar zijn voor de wet. Art. 168 zegt verder: „Alle kerkgenoot schappen in het rijk genieten" van den Staat dezelfde bescherming". Daarop vraagt spr.: wat voor bescher ming hebben wij gehad? Positief niets. We hebben altijd in den druk gezeten. Daarom hebben we ons teweer gesteld en daardoor zijn we gegroeid. Art. 169 verzekert verder aan de belij ders van verschillende godsdiensten be noembaarheid tot alle ambten. In de practijk weten we wel beter. Daar om hebben we nog nimmer een geschikt man gehad voor Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, nimmer nog een hooger amb tenaar bij den Raad van State of in het kabinet der Koningin. Daarom zijn bij de meer dan 300 professoren aan onze univer siteiten er slechts 17 katholiek. Een Brom en v. Ginneken waren voor Amsterdam te dom, voor Nijmegen wisten ze nog net ge noeg! (Applaus). Art. 180 tenslotte zegt, dat uitoefening van den godsdienst geoorloofd is binnen gebouwen en gesloten terreinen, daar waar zulks in 1848 geoorloofd was. Dat noemt spr. het domste artikel dei- Grondwet, want al wat God loochent, al wat ageert tegen God kan vrij op straat komen en demonstreeren. Wanneer zij daarbij gehinderd worden, genieten ze nog bescherming van de politie. Voor de vrienden van Sovjet Rusland of voor de Dageraad houdt de politie de straat vrij, maar als spr. een processie wil houden binnen een besloten terrein, komt er ook politie.... maar om te zien of er door een gaatje van een heg iets te zien valt! Om dan procesverbaal te kunnen opmaken. Maar, aan die grappen kome een eind. En waar ook een eind aan moet komen? Wij hebben gelijkstelling gekregen van het Lager onderwijs, nu nog het Middel baar en het Hooger onderwijs! Communisme en Nat. Socialisme zijn verschrikkelijk Er wordt aan het Ned. volk communist óf socialist! Dus is het uit met ons. Als dat waar zou zijn, is het ver schrikkelijk. Spr. schildert dan den heilstaat van het communisme, waar de kinderen langs de straten zwerven omdat de onverbreek baarheid van het huwelijk met voeten wordt getreden, waar men geen God er kent, van Wien het gezag moet worden afgeleid, waar de burger wordt getiranni seerd, terwijl men hem wil verlossen uit het proletariaat, dat de eenige verlossing voor den communist schijnt te zijn; waai de priesters worden vervolgd en ver moord, de kerken in brand worden gesto ken. Dat is allemaal reeds oud, maar wat wel nieuw is, dat is de methode, dat men een organisatie heeft van godloochenaars, die reeds meer dan vijf millioen leden telt, die middels pers en radio in alle ta len hun verderf over de wereld uitstorten. Stom verbaasd is spr.. dat menschen van christelijken huize als onze regeerders LEIDEN. Donderdag-, R. K. Handelsreizigersvei-. St. Christoffel. Spreker Kap. Dorbeck over „Kerk en Staat"; „De Har monie", 8.30 uur. Vrijdag, Sursum Corda, uitvoering Les Béatitudes, Stadsgehoorzaal, 8 uur De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van M a a n d a g 22 tot en met Zondag 28 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken C. B. Duyster, N. Rijn 18. telef. 523 en Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. toch zijn, de godloozen maar laten wroe ten in ons land. 't Zal wel komen „van die breede basis, waarop Colijn zich heeft gesteld" en waardoor hij het terrein niet meer kan overzien. Met Beëlzebub den duivel uitdrijven. Ook het Nat. Socialisme is verschrikke lijk en moet verschrikkelijk zijn, want door dit stelsel aan te hangen wil men met Beëlzebub den duivel uitdrijven. Spr. vraagt zich af, of God het groot ste gedeelte der menschheid met blind heid geslagen heeft. In onze wereld heerschte de hoogmoed, welke niet kon velen, dat nog zoovelen loopen aan den leiband der Kerk. En met Caïphas hebben ze gezegd: 't is beter, dat er één sterve dan dat het geheele volk verloren gaat. Dus: weg met de Kerk! De menschheid heeft niets begrepen in de school van God. Platgeslagen ligt de wereld en men begrijpt het niet. Inplaats van zich te richten naar God, geven de menschen zich over aan een leider. Ze zit ten midden in den ondergang, hebben niet meer te eten of te drinken en volgen maarmet heilgeroep. Daarom zijn uitgegeeseld uit de ziel der menschheid: godsdienst, politieke organisa tie, pers, alles wat met zooveel strijd en moeiten is opgebouwd. Men zegt: zoo zal het in Nederland niet zijn! Als spr. het gezicht van Mussert ziet, zou hij zeggen, dat het Nat. Socialis me Italiaansch zou zijn, want hij lijkt op Mussolini, maar zijn leer is Duitsch, het is import. Ook bij het Ned. Nat. Soc. is de Staat het doel en alles ïs daaraan onderworpen. In dezen Staat moeten de Tien Geboden worden afgeschaft, goed en kwaad worden gemeten of het goed en kwaad is voor den Staat en niet naar den den wil van God. Daarom roept spr. uit: onze oude Ca techismus afschaffen! Nimmer, nooit! (Applaus). Ook in het Ned. Nat. Soc. zijn afgeschaft de natuurlijke reenten van gezin en Kerk. Wij echter hebben rechten van God als mensch en huisgezin en de Kerk heeft haar rechtenen laat Mussert zich ver zekerd houden: wij geven ze niet af! Nim mer, nooit! (Applaus). De Staat moet de jeugd dus verder ver zorgen. Blijf af van de jeugd, kom daar niet aan! Nu niet en nooit! Ook in het Ned. Nat. Soc. moet de godsdienst worden vervolgd en afgeschaft. Deze heeft slechts waarde in zoover hij dienstig is aan den Staat. Tot nu toe heeft Mussert het onnoozele schaap gespeeld en we hebben hem rus tig buiten laten staan. Maar nu laat hij zijn wolfsklauwen zien. Eindeloos heeft men ons nageschreeuwd: houzee!, ge tracht met hem in zee te gaanom dan overboord te worden gegooid.... Nu begint hij te schelden. Nu gaat hij Neder land bang maken met Rome, met het spook van een Spaanschen burgeroorlog! Over één ding verbaast spr. zich ten sterkste. Wij hebben uit Duitschland la ten importeeren het socialisme, uit Rus land het communisme en nu laten we uit Duitschland nog eens rustig importeeren het nationaal-socialisme. Wij zijn niet al leen, economische, doch ook geestelijke vrijhandelaren! Als de Ned. regeering niet zorgt, dat Mussert opruimt den galg, welke hij voor ons aan het bouwen is, dan zullen wij als Roomschen eischen, dat zulks geschiedt. (Applaus). Na een korte pauze vervolgde pastoor Hooymans zijn rede en wees erop, dat Nederland moet blijven een christelijke Staat. Maar, hebben we dan in de veertig jaar, welke achter ons liggen, niet iets vergeten? 't Is logisch consequent, aldus spr., dat een Staat zijn eigen bestaan beschermt. Daarom is het noodig, dat wij kerk en godsdienst veilig stellen. Dat heeft men hier niet gedaan. Men laat rustig toe, dat de krachten, die staat en godsdienst ondermijnen, rustig haar gang gaan. Wij zijn in Nederland een gevoel van veiligheid kwijt, wij voelen onzen gods dienst niet meer veilig. Wij hebben veer tig jaar gewerkt, maar niet gezorgd om onze positie te consolideeren. Om verder onheil te voorkomen, wijst spr. dan nog eens op het beginselprogram der Staatspartij, waarin gevraagd wordt om veiligstelling van staatsorde en van de kerk. Wij willen hier in Nederland geen Rusland, geen Spanje en ook geen Duitsch land. We zitten op de puinhopen van het ver leden. Uit de duisternis zijn twee geesten opgekomen, het communisme en het Nat. Socialisme, maar die twee willen we niet. Dus zullen we moeten opbouwen een nieu wen tempel der menschheid, maar dan spoedig, want een storipaanval van de hel wordt heden gericht op de kerken, het

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2