DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE BOUW VAN EEN TUNNEL ONDER DE MAAS TE ROTTERDAM Problemen ven beton 28ste Jaargang DONDERDAG 25 FEBRUARI 1937 No. 8658 Gcld6cfvc(Sou^cmt OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruirt-eto'ing; v^oor Leidvin U- cent pei week J 2.aU per «.wartaal Bij onze Agenten 20 cent pet veek 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0J>0 Dit nummer bestaat uit vier bladen. VAN HET VATICAAN DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN H. VADER. (Van onzen Romeinschen Correspondent). ROME, 24 Februari 1937. Gewoonlijk wordt ieder jaar in de maand Maart, in den H. Vastentijd, een Consisto rie gehouden. Tot nog toe heeft het Vati-, caan geen enkele officieele mededeeling ge daan, of ook dit jaar een Consistorie zal plaats hebben, maar onwaarschijnlijk is het niet. Alleen de H. Vader beslist er over, of er al of niet een Consistorie wordt bijeenge roepen, en het is niet de gewoonte, om een dergelijke gebeurtenis heel lang tevoren aan te kondigen; vaak geschiedt het slechts op het allerlaatste oogenblik. Op het oogenblik zijn er in het H. College van Kardinalen slechts vier vacante zetels, doch nog zelden heeft het bezetten van deze belangrijke posten meer de belangstelling opgewekt van de kringen, die er bij be trokken zijn, dan thans het geval is. De gezondheidstoestand van den H. Va der is op het oogenblik vrijwel stationair en zelfs zeer bevredigend doch er moet toch in de naaste toekomst ernstig rekening m «e gehouden worden, gezien de hooge leeftijd van den Paus en de aderverkalking waar aan Z.H. lijdende is, dat hierin plotseling wijziging zou kunnen komen. Deze langzame beterschap is te wijten aan de omstandigheid dat de H. Vader meer dan twee maanden bedlegerig was en de verstijving dér spieren op diens hoogen leeftijd slechts langzaam ophoudt. Niette min, is de Vader persoonlijk vol optimis me ten opzichte van zijn gezondheidstoe stand en, zooals hij dezer dagen nog aan den voorzitter van de R. K. Persten toon stelling Cbnte dalla Torre mededeelde, hoopt Z.H. persoonlijk de tentoonstelling in Mei van dit jaar te sluiten. De datum is thans definitief vastgesteld op 13 Mei, de dag waarop een jaar geleden de tentoon stelling geopend werd. Het H. College bestaat op het oogenblik uit 66 Kardinalen, terwijl het, wanneer het voltallig is, 70 leden telt. Van de 66 Kardi nalen zijn er 37 van Italiaansche nationa liteit en 29 buitenlanders. Een voornaam vraagstuk is thans wel: wie de vacante zetels zullen 'bezetten. Het is niet onwaar schijnlijk, dat er twee Kardinalen van Fran- sche nationaliteit zullen worden gekozen, want op het oogenblik zijn er slechts 5 Fransche Kardinalen, terwijl dit aantal voor korten tijd 8 bedroeg. In Engeland verwacht men dat de Aartsbisschop van Westminster den Kardinaalshoed zai ont vangen, daar 'na het. overlijden van Kar- d.inaal Francis Bourne geen Engelsche Kar dinaal meer werd benoemd. Er zijn echter ook nog andere mogelijkheden, want Mgr Pizzardo, die reeds aan hét hoofd staat van een zeer voornaam Pauselijk Departement n.J. de Congregatie voor Buitengewone Ker kelijke Aangelegenheden, wordt ook ge noemd. Ernstige ontploffing in België IN HET LEGERKAMP VAN BRASSCHAET. Vele dooden en gewonden te betreuren. Woensdagmiddag te omstreeks drie uur heeft zich in het legerkamp te Brasschaet- Polygoon een ontzettende ontploffing voor gedaan, waarbij vijf adspirant-officieren op slag werden gedood en veertien andere militairen zoo ernstig werden gekwetst, dat twee tijdens het transport naar het zièkenhuis reeds zijn overleden. Men vreest voor het leven van verschil lende zwaargetroffenen. Een groep adspi rant-officieren van de cavalerie volgde onder leiding van instructeurs der genie een cursus over ontploffingsmiddelen. Tijdens de instructie stonden 35 adspi- rant-cfficieren met eenige onderofficieren rond een hoeveelheid van 20 kg. ontplof bare stoffen. Plotseling deed zich een explosie voor, welke zoo hevig was, dat de militairen in de lucht werden geslingerd, of tegen den grond geslagen, met het bovengemelde ge volg. De minister van oorlog, generaal Denis, wordt ter plaatse verwacht. Voor de beton vereen iging heeft heden middag in de bovenzaal van restaurant „Tivoli" te Rotterdam ir. J. P. van Brug gen, ingenieur bij de gemeentewerken te dezer stede, een voordracht met lichtbeel den gehouden over: „Betontechnische vraagstukken in verband met de Maas tunnelplannen". Tunnelbouw is in zijn probleemstelling zoo veelzijdig, dat spreker zich bij zijn on derwerp heeft moeten beperken tot die onderdeelen, welke betontechnisch belang wekkend zijn, terwijl voorts het- behan delde alleen betrekking had op het door den gemeentelijken technischen dienst vervaardigde ontwerp en derhalve niet zonder meer toepasselijk is op ontwer pen, die uit andere overwegingen ont stonden. Van de voor tunnelbouw in lossen, wa tervoerenden bodem in gebruik zijnde uit voeringsmethoden vinden zoowel de zink- methode als de pneumatische methode en de constructie in open bouwput toepas sing bij den Maastunnel. Bij al deze bouw wijzen speelt het beton als constructief element een belangrijke rol en wel in drie hoofdfuncties: opnemen der uitwendige krachten, bevorderen van de waterdicht heid en ballasting tegen opdrijven.. Nadat voor uitvoering van het riviergedeelte tie zinkmethode (d. i. het zinken van tunnelbuizen in een tevoren gebaggerde sleuf dwars door de rivier) was verko zen, was het eerste werk het -vast stellen van de dwarsdoorsnede. De keuze viel op een profiel, be staande uit .twee ronde buizen, welke in een vast of drijvend droogdok ter plaatse zouden kun nen worden gemaakt en een ge lijkmatige ondersteuning op. den geulbodem mogelijk maakten. Een stalen dichtingsmantel, in het be ton der buizen ingebed, werd daarbij noodzakelijk geacht. Zorgvuldig is overwogen, hoe deze dichtingsmantel met de buiten- en bin- nenbetonlagen constructief zou samen werken. Teneinde de spanningsverdeeling zoo overzichtelijk mogelijk te houden, is getracht zoo weinig mogelijk kunstmatig verband tusschen stalen mantel en binnen- betonlaag het eigenlijke dragende con- strüctiedeel te leggen. Bij de spanningsberekening bleek, dat in het bijzonder spanningen door onge lijkmatige ondersteuning der huizen, in lengterichting gevaarlijk zouden kunnen wore en. In verband daarmede is een uit voeringswijze ontworpen, die deze gelijk matige ondersteuning door middel van ondergespoten zand zoo goed mogelijk verzekert. Ook gedurende den opbouw der buizen moesten de spanningen worden nagegaan. In verband met hun groot gewicht kunnen de buizen niet in hun geheel in een droog dok worden afgebouwd, doch moet eén deel van het beton in drijvenden toestand de buizen daarbij voorzien van hunne einden afsluitende schotten worden aangebracht. Aangezien de gereedgeko men buizen nauwelijks meer drijven, en eenige onzekerheid bestaat ten aanzien van het soortelijk gewicht van het ge storte beton, zijn de buizen voorzien van opboeiingen, welke tevens het voordeel bieden, dat na onderdompeling de buizen al dadelijk een zeker overwicht bezitten. Na het stellen der buizen worden de voegen tusschen de opvolgénde deelen ge dicht met behulp van volgens de contrac- tor-methode gestort onderwaterbeton. Vervolgens kunnen, na het betreden der buizen, de afsluitende schotten worden weggenomen en de voegen verder van binnen worden afgewerkt. Ook de ver dere binnenafwerking der buizen kan dan plaats vinden. De vorenbesproken buizen eindigen op eiken oever in een pneumatisch gefun deerd ventilatiegebouw. Deze fundatiën zijn geheel van gewapend beton en voor zien van een bitumineuze afdichting. Een moeilijkheid bood het ontwerp van deze afdichting, omdat deze bij voorkeur aan den buitenkant aan te brengen laag, ge durende het naar beneden brengen van de caissons niet mocht afscheuren en voorts, voor zoover als bodemafslüiting dienende, onder bijna 2H atmosfèren luchtoverdruk zou moeten worden aange bracht. Een bevredigende oplossing is verkregen met behulp van een met alu miniumfolie gewapende bitumineuze laag, by de zijwanden voorzien van bescher- mingsbeton. Ter landzijde sluiten aan de ventilatie gebouwen tunnelgedeelten aan, welke in open bouwput tusschen damwanden wor den vervaardigd. Als profiel werd een rechthoekig gesloten raam verkozen, voor de. hpogste gedeelten overgaand in' een open trogvorm. Het gesloten profiel is te gen grondwater gedicht met behulp van bitumineuze geplakte- lagen van dezelfde constructie als o.a. bij tunnelspoorwegen mët succes zijn toegepast. Bij het open trogprofiel is van een bij zondere dichting afgezien. Slechts de ex- pansievoegen behoeven afdichting. Ge zocht is naar een constructie, die alzijdig beweging toelaat en toch nog tegen een waterdruk van eenige beteekenis bestand is; het ideaal is weliswaar niet bereikt, doch een bevredigende constructie werd ontworpen. Spreker besloot zijn voordracht met eenige mededeelingen over materiaalkeuze en toegelaten spanningen, waaromtrent opgemerkt wordt, dat men zich. in. conser vatieve banen bewogen heeft en voor dit zoo belangrijke waterbouwkundige werk afgezien heeft van experimenten. TWEEDE KAMER Regeling Middelbaar en en Hooger Onderwijs De Geldschieterswet De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van de wetsontwerpen tot wij ziging en aanvulling der Middelbaar On derwijswet en der Hooger Onderwijswet voortgezet. Na de Dinsdag erin aange brachte wijziging betreffende het handels onderwijs, waarvan sommige van min of meer ingrijpenden aard, werden gisteren nog verschillende amendementen behan deld van meer technischen aard en voor een deel voortspruitende uit <je gisteren aanvaarde wijziging. De Minister van Onderwijs nam enkele amendementen over, een aantal werd ondanks zijn afwij zend advies aangenomen, en verschillen de amendementen werden weer ingetrok ken. Beide wetsontwerpen werden z. h. st.. goedgekeurd, dat betreffende het M. O. aan het einde der vergadering in tweede lezing. De Kamer keurde éveneens z. h. st. de voorgestelde grenswijziging tusschen de gemeenten Hengelo (O.) en Enschede in tweede lezing goed. De rest van de vergadering" was gewijd aan de voorgestelde wijziging van de geldschieterswet. Hierbij liep de strijd vraag voornamelijk over de kwestie, of de spaar- en betaalzegelkassen in deze wet thuis hooren en als geldschietbanken behandeld moeten worden. De beide af gevaardigden de heeren DROP (S. D.) en DONKER (S. D.), namen hieromtrent een tegenovergesteld standpunt in. De heer DROP wees op de goede werking der be doelde kassen, die de menschen uit de handen van woekerbankeu houden, ter wijl de heer Donkei' jiet standpunt der re geering deelde, dat ook de spaar- en be taalzegelkassen een vorm van credietver- leening vertegenwoordigden, die door de wet geregeld behoorde te zijn en onder overheidstoezicht moet staan. Het stand punt van den heer Drop werd min of meer gedeeld door dé heeren IJSSELMUI- DEN (R. K.) en VOS (Lib.), terwijl ver schillende anderen en natuurlijk ook Mi nister DE WILDE het bestreden. Ook hier waren tal van amendementen, waarvan vele met de strekking de bepalingen voor de bona fide betaalzegelkassen niet al te streng te maken, ingediend. De Minister nam er enkele van over, en van de overige werden verschillende goedgekeurd, an dere verworpen. Nadat verschillende hamerstukken wa ren afgedaan, werd het- wetsontwerp tot wijziging van art. 28 van het wetboek van strafvordering van; de agenda afgevoerd en geplaatst op de- agenda., van de eerst volgende vergadering,: die pas op Dinsdag 9Maart zal worden ..gehouden, te worden geplaatst. De buitenlandsche reizen van Minister Gelissen In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van Han del, N. en S., verklaart Minister Gelissen het ten zeerste te betreuren, dat hij slechts driemaal gelegenheid heeft kunnen vinden, om aan uitnoodigingen een buitenlandschen collega te bezoeken, gevolg te kunnen geven. De economische en commercieele relaties met het buitenland kunnen op verschillen de manieren verbeterd en versterkt wor den. Door het zenden en ontvangen van handelsmissies en onderhandelingsdelega- ties, maar ook door het opnemen van per soonlijk contact tusschen de ambtgenooten in de verschillende landen, een methode reeds vele jaren met succes door meerdere buitenlandsche ministers gevolgd. Intus- schen is, zoo als bij de meeste nieuwe aan gelegenheden, ook bij het reizen van mi nisters hier te lande een zekere psycholo gische weerstand te overwinnen. Nieuwe verhoudingen eischen echter nieuwe metho den. lIn vroegere functies heeft de minister, zoo zegt hij, de groote waarde van vriend schappelijke besprekingen met buitenland sche collega's bij herhaling leeren kennen. Ten einde „zijn" verantwoordelijkheid naar behooren te kunnen dragen, moge hij, in dien daartegen uit anderen hoofde geen be zwaren bestaan, verzoeken hem in staat te stellen, die methoden toe tepassen, waarvan h'ij in bijna twintigjarige industrieele erva ring de zekerheid heeft gekregen, dat zij juist zijn. Ook nu heeft hij weer dezelfde ervaring opgedaan. 'Zijn reizen naar Polen en Fin land hebben zeker bijgedragen tot verbete ring der economische verhoudingen, resp. vergrooting van het handelsvolume tus schen Nederland en. deze landen. Over de resultaten van zijn reis naar de. Scandinar vische landen Zweden en Noorwegen kan de minister thans nóg géén definitief oordeél uitspreken; hij- heeft eenter aanleiding om ook van deze reis concrete resultaten te verwachten. Alleen acht de minister het niet juist, dat de, ministers zelf onderhandelen. Contingenteering. Bij de overwegingen ter zake van de ver mindering der invoerbelemmeringen houdt de regeering de belangen van den Nèder- landschen uitvoer gestadig in het oog. Verdere vermindering van den invoer behoeft, indien geen zeer bijzondere om standigheden daarom vragen, door maat regelen van overheidswege onder de hui dige omstandigheden niet te worden ver wacht. Omtrent de in uitzicht gestelde wettelijke maatregelen tot uitbreiding van'de handels politieke bevoegdheden van de regeering, deelt de minister mede, dat een ontwerp van wet tot wijziging van de Crisisinvoer- wet 1931 zijn departement binnenkort zal kunnen verlaten. Of het mogelijk zal zijn, dat dit wetsontwerp nog vóór de aanstaan de verkiezingen het Staatsblad zal bereiken, laat" zich voorshands niet met zekerheid bepalen. Met de maatregelen wordt niet beoogd een principieele afwijking van de tot dus ver door de regeering gevolgde politiek, in zake de wettelijke beperking van den in voer, doch de mogelijkheid zal worden ge opend, in bijzondere gevallen nog méér dan voorheen van deze bevoegdheden gebruik te maken in het belang van den uitvoer van Nederland en Je Overzeesche gewesten. De regeering stelt zicht op het standpunt, dat het niet tot de taak der overheid be hoort het geheele bedrijfsleven onder haar toezicht te stellen. Regeling der concurren tieverhoudingen door de bedrijfsgenooten zelf, acht zij het 'meest aanbevelenswaardig. Van het ter hand nemen van ordehingspo- gingen voor het bedrijfsleven op eigén ini tiatief en de doorvoering daarvan, zoo noo- dig met behulp van dwingende maatrege len, vermag de regeering op dit oogenblik de noodzakelijkheid niet in te zien en bovendien verwacht zij daarvan vooralsnog geen heil. Wat de ordening in de baksteenindustrie betreft, gaarne hoopt de minister, dat hem alsnog een verbeterd ontwerp tot verbin dendverklaring zal bereiken. Beter een goede saneerende overeenkomst, zij het dan ook iets later, dan een ontwerp, dat, indien het verbindend zou wórden verklaard voor een goede ordening een belemmering is. Omtrent de pogingen tot saneering van den handel in huisbrandkolen, is reeds eeni- gen tijd geleden een beslissing genomen. Aan de Kolencónventie in Nederland is be richt, dat thans geèn aanleiding meer be staat om de maatrègelën, welke door mr. Verschuur als steun aan de saneeringspo- gingen waren voorgesteld, alsnog te tref fen. Dit- impliceert echter geenszins dat de VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Z.H. de Paus is nog steeds zeer zwak. (lste blad). Wisselende successen in Spanje. (2de blad). Noodlottige ontploffing in een Belgische artillerie-kazerne, (lste blad). BINNENLAND. De Beersche Overlaat is hedenmorgen gaan werken. (Gem. Berichten, 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het voorloopig Ned. elftal speelde gis termiddag gelijk tegen Crystal Palace; geen onverdienstelijk debuut van den Leidschen midhalf Wallaart. (3de blad). Nog slechts acht koppels orer op de Ro-t terdamsche Zesdaagsche. (3de blad). De wereld in vogelvlucht Wij hebben er gisteren reeds de aan dacht op gevestigd, dat de strijd om Ovie- do in het Noorden van Spanje een bijzon- der bloedig karakter heeft gehad. Van daag wordt bevestigd, dat de aanvallen der regeeringsmilitie op deze stad, welke zichnog altijd in handen der rechtschè* troepen bevindt, meer dan 10.000 dooden heeft gekost. Op het oogenblik heeft zich de belangstelling weer verplaatst naar het centrum. De toestand aan het Japama- front is weliswaar ongewijzigd gebleven, maar ten Westen van Madrid vallen de re- geeringstroepen weer aan. Het bezoek van den Duitschen rijksmi nister van buitenlandsche zaken von Neu- rath aan Weenen blijkt thans tot resultaat te hebben gehad, dat er vandaag reeds een Duitsch-Oostenrijksche commissie wordt geinstalleerd tot bevordering van de cul- tureele betrekkingen. Dat is een -vrij ma ger resultaat bezien in het licht ven de Duitsclje comipentaren in de pers, die over het algemeen slecht te spreken is, over het verloop van de ontvangst te Weenen. Ér was wel veel officieele hartelijkheid, magr deze was duidelijk geforceerd. In Duitscjr- land wórdt de reis van von Neurath dan ook opgevat als een groote desillusie. Overigens valt er van de Europeesche politiek niet veel te melden. Bij Antwerpen, in de artilleriekazerne te Br^sschaet, heeft gisteren een ernstige ontploffing plaats gehad, welke aan 7 Bel gische officieren het leven heeft gekoot. Men was aan het oefenen met springstof fen en er haperde wat aan. Toen eenige officieren gingen kijken, wat daarvan de oorzaak was, volgdeeen ontploffing met het gemelde droevige gevolg. regeering zich met bedoelde saneeringspo- gingen in geenen deele zal bezighouden. In hét bijzonder is de minister niet voorne méns te dulden, da.t van de contingentee- ring van dén invoer van steenkolen mis bruik zou worden gemaakt. Den enkelen leden, die er op aandrongen, dat als onderhandelaren niet zouden mogen worden aangewezen personen, van wie de regeering kan weten, dat de wederpartij hen minder waardeert, antwoordt de" mi nister, dat de regeering zich bij de keuze van de onderhandelaren uitsluitend laat leiden door het Nederlandsche belang. Ove rigens is het der regeering bekend, dat de gemaakte opmerking beslist onjuist is De in den autohandel vrij algemeen ge volgde gewoonte, om door het bieden van een hoogen prijs voor in te ruilen auto's, practisch een deel van den catalogusprijs van nieuwe automobielen te laten vallen, acht de minister geen gelukkig verschijn sel. In de kringen der belangstellenden is reeds geruimen tijd geleden een vorm van overleg tot stand gekomen, dat beoogt, tot gezondere toestanden te geraken. De minis ter wil voorshands afwachten, of ér aanlei ding bestaat maatregelen van overheids wege in overweging te nemen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1