UIT DE OMGEVING DOKCERDAG 25 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 KATWIJK. Vreemdelingenverkeer. Gisteravond hield de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer de jaarvergadering in hotel „De Zwaan" onder voorzitterschap van den heer Collette. De secretaris, de heer J. Huisman, las de notulen en het jaarver slag. In het jaarverslag werd o.m. mel ding gemaakt van de actie die gevoerd was ten opzichte van de reisbelasting. He laas, is deze wet ingetrokken. Het aantal in geschreven badgasten bedroeg over 1936 het getal van 13543, waaronder 242 buiten landers. Bij het bureau /an V.V.V. waren 1660 schriftelijke en 600 personlyke vragen ingekomen om inlichtingen. Er waren 2350 Gidsen verzonden. Het ledental bedraagt 485. Vervolgens gaf de voorzitter een op somming van hetgeen het bestuur in het afgeloopen jaar alzoo verricht had waar uit groote activiteit van het bestuur bleek. Van B. en W. was de toezegging ontvan gen, dat aleer maatregelen op het strand worden getroffen, voortaan het advies van V. V. V. zal worden gevraagd. Een verzoek aan de directie der N. Z. H. H M. om een wachthuisje te plaatsen bij de halte der R.-K. kerk te Katwijk aan den Rijn, voornamelijk ten behoeve der badgas ten is door genoemde directie niet ingewil ligd kunnen worden. Het aftredende besturslid de heer Col- lette, voorzitter, werd met bijna algemee- ne stemmen herkozen. De rekening van den penningmeester, den heer W. Mooyekind, vermeldde een bedrag aan inkomstei van 2491.17, aan uitgaven 2479.58. Batig sal do 11.59. De heeren Boekhoven en Wa terreus hadden de boekhouding in orde be vonden. De voorzitter deed dan nog mededeeling van het heengaan van den bode. Dit we gens hoogen leeftijd Deze functionaris heeft 20 jaar deze functie waargenomen. Het bestuur deed het voorstel hem gedu rende zijn leven en zoolang de kas het re delijkerwijze toelaat, als gratificatie 1 25. per jaar te geven. Aldus werd besloten. Als opvolger van de afgetreden bode had het bestuur benoemd de heer Dijkdrenth. Ter spr^Jce kwamen ook nog de bekende adressen aan den raad over schaamtelooze kleeding. De voorzitter zeide, dat art. 9 der desbetreffende verordening voldoende ze kerheid geeft voor het bewaren der eer baarheid, dcoh op straat mocht men zich in het algemeen toch wel behoorlijker klee- den. (Daar gaat het ook om. Corr.). Het bestuur van V. V. V. meent, dat beter toe zicht hierop wel noodig is, want op straat laat het nog al te wenschen over. Het ge meentebestuur heeft intusschen de toezeg ging gedaan dat er beter oy gelet zal wor den dan tot dusverre. Vervolgens ontspon zich een eindelooze discussie over het ge deelte strand ten zuiden der Uitwatering welk gedeelte sommigen als vrij, anderen als niet vrij voor het baden wenschen te zien aangemerkt. Ten slotte bleek de groo te meerderheid voo de bestaande toestand. Ook lange gesprekken over het uitge ven van z.g. pension lijstjes doch ook hier in zal geen wijziging in de bestaande toe stand gebracht worden. Dan kwam het 40-jarig bestaan van V. V. V. op 12 Juni a.s. ter sprake. Daarvoor werden plannen ontvouwd die het bestuur volgens opdracht van de vergadering, ver der zal trachten uit te werken. Ook werd in het midden gebracht de slechte gewoonte om papier en ander vuil op het strand ach ter te laten, Getracht zal worden van ge meentewege papierbakken op 't strand ge plaatst te krijgen. Vervolgens een lange discusie over de reclame en de wijze daarvan. De aandacht werd ook gevestigd op de Jamboree. Want met de verkenners komen groote getalen andere personen mee. Bij de rondvraag nog eenige huishoudelijke aangelegenheden die allen tot genoegen der sprekers door den voorziter beantwoord werden. Het was in tusschen middernacht toen de voorzitter de vergadering sloot. KATWIJK AAN DEN RIJN. Dat viel niet mee. Iets te goed heb ben is soms niet onaardig. Doch de heer Mol alhier had nog wat hechtenis tegoed, en zooals ieder ander, wilde de heer M. zulk een tegoed liever niet accepteeren. De politie had opdracht van de Officier van Justitie de heer M. duidelijk te maken dat hij zijn tegoed had te aanvaarden en de politieagent J kreeg de gelegenheid het de heer M. te zeggen. Doch toen ging M. er van door, nagezet door de politie die hem spoedig geknipt had. Toen is M. geboeid op transport gesteld naar Den Haag. Hij is nog niet weergekeerd! NOORDWIJKERHOUT. Mille Omgang. Het Genootschap van den Stillen Omgang, afdeeling Noordwij- kerhout vergaderde in het patronaat der St. Victor Parochie. De voorzitter, de heer E Oostdam Jaczn. opende de bijeenkomst met den Chr. groet heette alle aanwezige leden hartelijk welkom, in het bijzonder den hoogeerw. heer pastoor Westerwoudt, kapelaan Hofstede, de leden van het Leid- sche Hoofdstuur en de aanwezige zangers. De voorzitter sprak er zijn vreugde over uit dat de leden in 2ulk een groote getale ter vergadering zijn gekomen en sprak de hoop uh dat de deelname aan den Omgang ook zoo moge wezen. De voorzitter zeide vervolgens dat de intentie van den Omgang deze keer is: dat God ons vaderland bewa re voor het communisme. Gelukkig hebben wij nog onze vrijheid, aldus de voorzitter, en worden wij niet vervolgd als ni onze naburige landen, maar laten wij er dan toch dringend voor bidden dat God ons daarvoor mag bewaren. Hierna deelde de voorzitter mede dat in het afgeloopen jaar twee trouwe leden zijn overleden nl. Leen Bader en P. van den Berg, laten we hopen dat zij hun loon reeds hierboven hebben ontvangen. Hierna las de secretaris de notulen van de vorige vergadering voor, welke onge wijzigd werden vastgesteld. De voorzitter deelde mede dat het in termijnen innen der contributie door omstandigheden is fout geloopen. Het bestuur heeft echter maatregelen getroffen, dat dit in het ver volg correct zal geschieden. Daarna liet het zangkoor eenige nummers hooren waarop de hoogeerw. heer pastoor Wester woudt een rede hield. Deze ving aan met mede te deelen dat hij Amsterdammer van geboorte is en dat hij gedoopt is in de kerk waar de Noordwijkerhouters jaarlijksch heen trekken om Jezus hulde te brengen. Zijn hoogeerw. zeide vervolgens drie vra gen te zullen behandelen en wel. Ie. Waarom opgeroepen naar Amster dam? 2e. Wat zult gij in Amsterdam vin den? 3e. Wat zult gij in Amsterdam ach terlaten? Spr. leidt ons bij de le vraag met den Zaligmaker en de Apostelen Johannes, Pe trus en Jacobus naar den berg Thabor en liet daar zien hoe Jezus de eenvoudige tim mermanszoon zich op dien berg schittert in volle glorie en heerlijkheid. Met u, al dus spreker zal het gaan als met de apos telen. Na afloop van een werkweek in- plaats van een dutje te gaan doen trekt u op, uw nachtrust op te offeren om Jezus in Zijn H. Sacrament te gaan vereeren. De 2e vraag: „Wat zult gij in Amsterdam vinden?" Christus uw Meester en trouwe broeders in Christus, want hier zijn wij allen gelijk, mede broeders in he* Geloof, zonder ondersheid van rang of stand. Als gij in Amsterdam ter H. Tafel gaat geen verschil van persoon, de priester geeft al len zonder onderscheid den zelfden Chris tus. 3e Vraag: „Wat laten wy in Amsterdam achter?" Gij moet achterlaten uw vurig ge bed, en vooral gij jonge mannen moet bid den dat uw leven niet moeilijker zal wor den. Na de rede van pastoor Westerwoudt bracht de voorzitter dank aan dezen voor zijn prachtige uiteenzetting en beloofde dat de leden bij den Omgang zijn hoogeerw. in hunne gebeden zouden gedenken. Na de pauze zette de voorzitter de rege ling van de bedevaart uiteen, welke zal plaats vinden in den nacht van 6 op 7 Maart a.s. Vóór het vertrek per trein zal in de St. Victor kerk te kwart vóór elf uur een plechtig lof gehouden worden welk lof door alle deelnemers behoort bijgewoond te worden. Op verzoek van den pas toor vóór in de kerk plaats nemen en op tijd aanwezig zijn. De bedevaart begint met het Lof in de kerk; na het Lof wordt er niet meer gerookt en in stilte naar het station gegaan. De trein vertrekt om 12.08 van station Noordwijkerhout. Het bestuur zal zitting houden tot het verkoopen van spoorkaartjes op Zondag 28 Febr. a.s. des voormiddags van 10 tot 12 uur in het pa rochie van St. Victor en op Zondag 28 Fe bruari van des namiddags 2 tot 4 uur in café „De Zwaan" bij de Wed. Brama. Ver volgens zijn nog spoorkaartjes verkrijgbaar tot uiterlijk Donderdag 4 Maart tot 7 uur n.m. bij de heer A. Broekhoff, Kerkstraat en W. J. Warmenhoven N. Duinstraat 18 des avonds na 5 uur. Hierna sluiting met den Chr. groet. OEGSTGEEST. Burgerwacht. In een gisteravond in „Het Witte Huis" gehouden bijeenkomst van den Vrijw. Burgerwacht sprak de heer C. H. R. v. d. Berg, le luit. bij de inf. over: Mogelijke gevaren bij luichtaanval- len en wat wij daar tegen kunnen doen en het werk van de Burgerwacht bij den luchtbeschermingsdienst. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der B. W., den heer J. M. Pos, die allen een hartelijk welkom toeriep in 't bijzonder den loco-burgemeester, den heer J. van Egmond. .De heer Van den Berg gaf uitvoerige inlichtingen, hoe de bescherming tegen luchtaanvallen dient te zijn georganiseerd. In de pauze gaf spreker een nadere uit eenzetting van de werking der „Draeger"- gasmaskers die na jarenlange ervaringen schermingsapparaten zijn te beschouwen in de practijk als absoluut betrouwbare be- De heer A. W. Timersmans in functie als leider bij de B. W. alhier, verklaarde zich bereid tot demonstratie dezer gasmaskers. Na de pauze heeft lt. v. d. Berg eenige gestelde vragen beantwoord en gaf hij aan de hand van een serie lantaarnplaatjes een uiteenzetting van een in schema gezette luchtbeschermingsdienst en nadere toe lichtingen bij het voorgestelde bommenwer- pen, de uitwerking en de gevolgen daar van en de zoo onmisbare vluchtkelders en andere voorstellingen, waarbij hij menige goede raadgeving ten beste gaf. Aan het einde heeft de voorzitter den spreker hartelijk dank gebracht voor zijn gehouden boeiend betoog. Gevestigd: R. Hesselink, Fred. Hen driklaan 6, van Delft. A. v. d. Niet, d.b., Rhijngeesterstraatw. 153, van Den Haag. N Rietveld, d.b., L. de Col.laan 8, van Den Haag. J. G. de Wit, onderwijzeres, Vdl- kenburgerweg 15, van Zeist. Fr. Stolz, Regentesselaan 57, van Den Haag. H. M. Muller, Wijtenbachweg 53, inw., van Lei den. C. A. van Goozen, d.b., Duinzicht straat 4, van Hazerswoude. J. Schoo, huish., de Rijsjes 3, van Hillegom. A. Kerkvliet, d.b., Haarlemmerstratw 2, van Rijnzaterwoude.,D. H. Burger, control. E.B., Mauritslaan 8, van Batavia N.-I. Wahab en gez., arts, Emmalaan 99, van Tandjong Pinang N.-I. J. B. H. Jansen en gez., hoofd eener school. Emmalaan 32, van Poerwokerto N.-I. J. J. Stienstra en gezin, contr. B. B., Prins Hendrikl. 11, van Bandoeng N.-I. Vertrokken: C. J. van der Voort, 1.1. instrm.maker, van Duinzichtstr- 24 naar Noordwijk, Kerkstraat 26. G. C. M. van der Voort, kok, van Duinzichtstraat 44, n. id. J. D. Bouthoorn en vr., chauffeur, van Dorpsstraat 18, naar Leiden, Leeuwe rikstraat 3. G. B. van Leeuwen, d.b., van W. de Zwijgerlaan 5, naar Alphen aan den Rijn, Rijnkade 2. L. J. Hulsman, d.b., van Endegeest naar Meppel, A. M. de Ruyter- straat 18. E. Bareman, verpleegster, van Endegeest naar Wolphaartsdijk, Nazareth A 199. C. Zandbergen en vr., tuinman, van Dorpsstraat 8, naar Noordwijk aan Zee, Oudezeeweg 74. Verhuizingen binnen de gemeente: T. Tol- sma, d.b., van H. Morschweg 45 E jnw. naar Terweeweg 114. H. de Heer, timmerman, van Duivenvoordestraat 27, naar de Kem- penaerstraat 90. Wed. A. Schrama geb. Meeuwenoord, van Deutzstraat 23, naar Rhijng^tr.w. 40. Geboren: Henricus Gerardus z. van L. J. Hogervorst en A. Vink, Abtspoelweg 15a. Rudolf Arthur z. van M. Tegelaar en W. A. van der Berg, Terweeweg 112. Adrianus Johannes z. van M. Filippo en G. de Wit, Dorpsstraat 26. Anthonie z. van J. Kamsteeg en G. Rhijnsburger, Rhijn- geesterstraatweg 18. Overleden: M. Hoff geb. Ouwersloot i jaren. SASSENHEIM „Huvato". A.s. Zondag, des middags om 12 uur, zal de officieele opening plaats hebben van de huisbroei-, huisvlijt en vak tentoonstelling, kortweg Huvato genoemd. Deze tentoonstelling, welke te 2 uur voor het publiek is geopend, belooft evenals vo rige jaren weer zeer interessant te werden. Wij twijfelen niet of velen zullen dit schoo- ne werk van de jeugdvereenigingen met een bezoek komen vereeren. Auto-botsing Te omstreeks vijf uur in den namiddag van gisteren, reed op de Teilingerlaan een luxe auto in de richting Sassenheim. Ter hoogte van den Prinsenweg lette de be stuurder (volgens eigen verklaring), op eenige kinderen, welke op den weg speel den. Hierdoor werd door hem niet opge merkt, dat vanaf den Prinsenweg een vrachtauto, toebehoorende aan de gemeente Voorhout en bestuurd door den heer C. v. d. Mey, de Teijlingerlaan opreed, ook in de richting Sassenheim. Hierop volgde on vermijdelijk een botsing. De luxe auto be gon te slingeren en reed aan den linkschen kant van den weg in een haag, welke langs den weg stond. Een kleinen wandelaar werd hierdoor tegen den grond geslingerd, maar bekwam hoegenaamd geen letsel. Achter den haag bevonden zich de kinde ren welke zoojuist op den weg hadden ge speeld. Het ongeveer 5-jarig zoontje van den heer P. Westerhoven kwam zoodanig met den auto in aanraking, dat medische hulp ontboden werd. Hoewel de kleine uit zijn mond bloedde, werden door door dr. Bots toch geen inwendige kneuzingen ge constateerd. De gemeenteauto kon, hoewel gehavend, zijn reis weer vervolgen, doch de personenauto, toebehoorende aan de firma Stallinga te Leiden, moest worden weggesleept. Van deze aanrijding is door de gemeente-politie proces-verbaal opge maakt. Brand in een hooiberg. Gistermorgen even na negen uur is brand uitgebroken in een hooiberg van den veehouder N. v. d. Vlugt, aan de Frank van Borselenlaan al hier. Daar de berg dicht tegen de stallen stond, werden haastig een twintigtal koeien losgesneden en in de weide gejaagd. De brandweer dezer gemeente, welke inmid dels was gealarmeerd, begon direct met het blusschingswerk en kon verdere onheilen voorkomen. Een paar fietsen, die tegen de hooiberg stonden en eigendom waren van een tweetal Katwijkers, werden een prooi der vlammen. Van den eigenaar, alwaar de brand was uitgebroken, gingen ook eenige landbouwwerktuigen verloren. Omtrent de oorzaak van den brand tast men tot nu toe in het duister. Nieuw electrisch gemaal. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met de werkzaam heden, voor het geheel nieuw te bouwen watergemaal, bestemd voor den Luizen- markt-polder. In afwijking van het oude gemaal, zal het nieuwe voorzien worden van electrische motoren. Ook is op de iyaatstcmfwyckCaunplaatstcmfwvbgxzeaox laatst gehouden vergadering van ingelan den besloten dit gemaal in het midden van den pclder te plaatsen. Bouwer van dit gemaal is de heer C. J. Meiman te Sassen heim. WARMOND. Geboren: Wilhelmina Maria d. van J. M. J. de Greef en W. C. van Noort. Hu- berta Lucia Catharina d. van P. M. v. d. Vooren en M. J. van Stijn. Joannes Pe trus zoon van J. P. de Winter en Th. Ro denburg. Ida Jacoba d. van O. Ouwe hand en A. Kramer. Johanna Elizabeth d. van P. Ouwehand en A. Kramer. Cor nells Jacobus z: van P. J. C. Heemskerk en H J. Nijssen. Maria Johanna dochter van G. M. Linssen en A. C. P. Jeurninck. Jo hannes Maria z: van J. van Leeuwen en J. M. v. d. Geest. Overleden: Cornelis Otto de Vroo- me, weduwnaar van W. M. Overes 75 j. Wilhelmina Maria Overes gehuwd met C O. de Vroohnen oud 68 j. J. A. Piet 81 j Bartholomeus Zwaan 75 j. TER AAR. DE EERSTE SPINAZIE. Vandaag werd aan de Centrale Veiling de eerste spinazie aangevoerd door den tuinier J. van Eyk Lzn. Centrale veiling In het Patronaatsgebouw hield de Coöp. Centr. Tuinbouwveilingsver. „Ter-Aar Omstreken" G.A. haar zesde algemeene leden-jaarvergadering onder praesidium van den- heer C. W. v. d. Hoorn Azn. Aan wezig 119 leden, de Commissie van Advies, en een deputatie van de Boerenleenbank „Ter-Aar". Even over zeven uur opent de voorzitter de bijeenkomst en spreekt een welkomst woord. Wanneer ik dan de eer moge hebben deze vergadering voor U te openen, aldus spr., moet helaas geconstateerd worden dat de bedrijfsuitkomsten weer een teleurstel ling zijn geworden. Met leede oogen heb ben wij weer moeten aanzien, dat er een groot gedeelte van onze producten als waar deloos vernietigt werd. t Is hard, het valt zwaar, te moeten toezien hoe de producten, met zooveel moeite en zorg gekweekt, als een waardelooze massa aan de vernietiging wordt prijs gegeven. De dagen zijn lang, de arbeid is zwaar, hard zijn de handen die 't handwerk gehanteerd hebben, en het re sultaat? 'n Kostbaar product doch geen prijs, 't Is een somber beeld, maar het is de harde werkelijkheid. De gezinnen gaan er gebukt onder. Wat de toekomst brengen zal is nog een groote vraag. Wel meenen wij dat de wol ken minder dreigen; men spreekt van op leving. Laten wij hopen dat onze tuinbouw daarin mee mag deelen. Mogelijk dat ook de deprecieering van den gulden eenige ver ruiming in den handel brengt. 'n Tuinder weet wat volhouden is. Daar om met groot vertrouwen het nieuwe sei zoen tegemoet onder Gods zegen. Wij plan ten, God geeft wasdom. Tot slot vraagt de voorzitter aller medewerking tot een goed en zakelijk afhandelen der agenda. De secretaris, de heer Alb. van Straaten, leest de notulen, welke onveranderd de goedkeuring wegdragen. Vooraleer overge gaan wordt tot bestuursverkiezing wordt de leden een kop koffie en een sigaar ge offreerd. Dankbaar aanvaardde men deze traetatie. De aftredende bestuursleden: C. W. v. d. Hoorn Anz., L. J. Hoogervorst en Alb. Es- veld, en het lid van de controle-commissie, Joh. v. d. Jagt, werden met bijna alge meene stemmen herkozen. De gekozenen namen onder dank hun benoeming aan. De periodiek aftredende voorzitter, de heer C. W. v. d. Hoorn Azn., zag zich wederom met algemeene stemmen herkozen. Het bestuursvoorstel „herbenoeming van de commissie van Advies", verkrijgt zonder op- of aanmerkingen de goedkeuring. De heer Lemkes, als voorzitter van de com missie, aanvaardt deze benoeming met dank, daarbij den wensch uitsprekende, in den zelfden geest te mogen samenwerken met het bestuur als voorgaande jaren. De vereeniging marcheert goed, spr. hoopt dat ook spoedig een betere tijd moge aanbreken voor de tuinders. Ingekomen stukken zijn niet aanwezig en bij mededeelinfen zegt de voorzitter, dat het veilingspercentage voor de persoonlijke afdeeling bedraagt dit jaar vijf procent, voor de augurken, welke weer opgehaald worden, zeven procent. De fusthuur van de kisten is verlaagd met één cent, komt dus thans te staan op één cent. Deze mededee ling wordt met applaus begroet. De vierde Voorschotuitkeering wordt Donderdag 25 Febr. en Zaterdag 27 Febr. uitbetaald. Betreffende de Augurken-sor teering wordt de leden sterk in overweging gegeven, hun product zoo goed mogelijk aan te voeren en zich zooveel mogelijk te schikken naar de bepalingen van hooger hand. De keuringseischen worden eenmaal strenger, doch het bestuur zal ten deze geen moeite te groot zijn, om te pleiten voor het belang der tuinders. De kassier-boekhouder, den heer A. Kam- meraat, verschijnt nu voor het voetlicht met z'n uitgebreid jaarverslag (zie courant 24 Febr.) waarmee hij een dankbaar applaus oogstte plus een dankwoord van den voor zitter. Voor het loopende boekjaar wordt een loopende rekening-courant overeenkomst aangegaan ten bedrage van 135.000.bij de Boerenleenbank „Ter-Aar". I Thans volgt verslag over de Balans en Verlies- en Winstrekening door den voor zitter van de controle-commissie, den heer C. de Bruyn. Het rapport luidt als volkt: Alle boeken en bescheiden als bankboek, kasboek, emballagebóeken, zijn aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, doch niets gaf aanleiding tot op- of aanmerkin gen. Aan het personeel dank voor hun trouwe plichtsbetrachting. Bij inspectie op 31 Dec. 1936 was aanwezig: 18604 kisten, 1851 A-bakken, 18778 boonenzakken (nieuw) 8826 balen, 645 witlof zakken, 390 meloen enbakken. Aan de commissie wordt dank gebracht voor haar omvangrijke taak en tevens feli citeerde de voorzitter het controle-lid, den heer de Bruyn, die vijf-en-twintig jaren achtereen een dergelijke functie heeft be kleed. Nu zes jaren van deze vereeniging en voordien bij andere, toen bestaande veilin- i gen. I Bij de behandeling van de Balans en Verlies- en Winstrekening, brengt de heer H. van Emmerik hulde aan het bestuur, dat I m dezen tijd nog kans heeft gezien, niet al leen de rekening sluitend te krijgen, doch daarnaast in «uime mate heeft afgeschreven op gebouwen, terreinen en emballage; ruim tienduizend gulden. In hoofdzaak is dit te danken aan den kassier, aan wien spr. lof toebrengt. Met algemeene stemmen worden de Balans en Exploitatie-rekening hierna goedgekeurd. De totaalbedragen van de Balans zijn 43336.72, Verlies- en Winstrekening 30193.18. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar verandering van veilingsysteem, waarbij werd goedgevonden dit op te geven tot veertien dagen na deze vergadering. Ook zagen enkele leden gaarne de huur van de manden verlaagd en werd gegispt het afwezig zijn van het lid van de Com missie, Burgemeester Hogenboom. Als nog enkele interne aangelegenheden aan de orde zijn geweest wordt overgegaan tot sluiting. Dit geschiedde in een sfeer van echte vriendschappelijke sarpen werking wat voor een vereeniging van groot belang is. De voorzitter dankte allen voor hun pleizierige medewerking en sprak den wensch uit, dat dit komende jaar voor ons allen, onder Gods zegen, een goed jaar moge zijn. Stille Omgang. Ondanks het minder prettige weer, bestond er groote belangstel ling voor de elfde leden-jaarvergadering van dit Genootschap, welke gehouden werd in het Parochiehuis onder praesidium van den heer J. A. Koelman. De notulen verkrijgen ongewijzigd de goedkeuring en dan vergast de secretaris, de heer H. A. Volgering. ons wederom op een keurig uitgebreid jaarverslag, waaruit wij het volgende aantippen: het ledental is geklommen naar de 274 leden, de bedevaart werd meegemaakt door 190 pelgrims; de geheele tocht is in volmaakte orde en devote stemming verloopen. De penningmeester, de heer G. W. v. d. Hoorn Azn.. doet rekening en verantwoor ding over zijn financieel beleid. De ont vangsten zijn 359.58, uitgaven f 254.63. een batig saldo van 104.95 (vorig jaar 107.19). De boeken en bescheiden zijn door den Deken op z'n jaarlijksche visita tie-reis goedgekeurd. De Kapelaan hield nu een lezing over het werk der goddeloozen wat moge gestuit worden door God. Alle Godshaat komt voort uit het Communisme, dat predikt de heilstaat en totaal steunt op het materialis me. Hoe geraffineerd dit stelsel werkt, ver namen wij uit geheime correspondentie dier beweging. Juist door de ellende van dezen tijd, worden velen verleid, in een wanho- pigen toestand meegésleurd. Hebben wij niets om ons vast te houden, vraagt spr. zich af. Ja, de leer van het H. Evangelie! Katholieke Actie, dit is het geneesmiddel. Katholiek handelen, doen, zending, gees telijke redding tot de naaste. Hier is de plaats waar het leekenapostolaat moet gaan werken. Bidt voor een vurig geloof, nadert dikwijls tot de H. Tafel, stelt Uw eigen diep geloof tegenover het communisme, zoo be sloot de Kapelaan z'n rede, welke met de grootste aandacht gevolgd werd en waarop een hartelijk applaus volgde, met dank woord van den voorzitter. Vervolgens worden door den voorzitter mededeelingen gedaan betreffende de bede vaart. Wij mogen wel zeggen „de trad:tie getrouw" heeft onze afdeeling de beschik king dit jaar over het Begijnhof; de Kape laan zal de Omgang meemaken. De alge meene intentie luidt: God beware ons voor het communisme en het nieuwe heiden dom". Gezien de groote meerderheid, welke vorig jaar liever de tocht maakte met de boot, zulks per stemming uitgelokt, heeft het bestuur reeds dezelfde boot gecharterd. Inderdaad was de gelegenheid de laatste keer goed te noemen. De kosten bedragen per persoon vijf-en-zeventig cent; mochten sommigen iets meer willen betalen, om zoo doende minder gegoede menschen te laten meegaan, dan zal deze daad op hoogen prijs gesteld worden. De Pastoor gaf terstond het goede voorbeeld en schonk vijf kaarten aan degenen, die de reis onmogelijk kunnen betalen. Deze geste werd door de vergade ring zeer gewaardeerd. De Omgang vindt plaats op 7 l^aart. De avond van te voren is er om zeven uur Lof, daarna gaan we gezamenlijk naar het Pa penveer om per boot, welke ongeveer half negen afvaart, de reis te volbrengen. Gin gen wij vorig jaar eerst den Omgang ma ken, thans moeten wij om een uur in het Begijnhof zijn, en dus daarna den Omme gang. Opnieuw werd de leden op het hart gedrukt zich vooral in Amsterdam stich tend te gedragen en zich geheel te houden aan de leiding van het 'bestuur. De verkoop der kaarten, waarmee de secretaris is belast, geschiedt volgende week Woensdagavond na het Lof. Voor een goed overzicht wordt het wenschelijk ge acht, zich tijdig van een kaart te voorzien. Met de verkiezing van een bestuurslid, wegens periodieke aftreding van H. Volge ring, werd de aftredende bij acclamatie herbenoemd. Bij de rondvraag werd er nog weer eens op gewezen, dat alleen aan hen, die pei boot gaan, een kerkkaart uitgereikt zal worden. De Pastoor, nu het woord verkrijgende, vindt het een groot genoegen om op deze bijeenkomst een woord te spreken, alwaar zoo'n prettige, eendrachtige geest heerst. Hier wordt alleen het vereenigingsbelang voor oogen gehouden, gewerkt om het Ge nootschap tot groei en bloei te brengen. Geen verwarring met personen of zaken, uitsluitend het vereenigingbelang dienende. Spr. zou willen dat alle instellingen op de zelfde wijze hun belangen behartigden. De Pastoor spoorde aan, vurig te bidden tot de intentie en hoopte dat vele mannen de Omgang zullen meemaken. Vermelden wij nog dat een achttal leden van het Zangkoor, onder leiding van den heer C. v. d. Dam, met pianobegeleiding van den heer Mourits, verschillende mooie ge zangen uitvoerden, waarvan wij noemer.: O Jesu Amor Mi, Ecce Panis, Jesu Dulcis en Laudate Dominum. Tegen tienen volgde sluiting met een dankwoord aan allen voor hun getoonde medewerking. ORANJE BOVEN Aan de hectometer- palen met oranje koppen kunt u zien. dat u op een voor- J0L rangsweg rijdt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11