DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN OOK VOOR DE INDUSTRIE EEN VESTIGINGSWET Stadsgehoorzaal, Leiden 28ste Jaargang DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 No. 8656 3)e£etd^eHeGoti/fccwt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: tfoor Leiden U> cent pej week 2-aU per awartaal Bij onze Agenten 20.cent pel week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Nieuwe Instellingen in het gemeentebestuur. In den Leidschen Gemeenteraad is an dermaal gepleit, om advise erend in het gemeentebestuur op te nemen: commis sies van deskundigen op verschillend ter rein. Deskundigen, die veeltijds ook belang hebbenden zullen zijn. Maar op hun des kundigheid moet een beroep worden De instelling van dergelijke com- is in grootere gemeenten oi. zeer gewenscht. Met de uitbreiding der gemeentelijke be moeiingen, zoowel in omvang als in betee- kenis, is het organiseeren van het bestuur der groote gemeenten meer en meer ge worden tot een probleem. Dit probleem dringt te meer om oplos sing, nu de economische omstandigheden het besturen nog moeilijker maken. Vaste inschakeling van het zich steeds meer organiseerend maatschappelijke leven in de behartiging der gemeentelijke huis houding zal aan een kostbaren schat van kunde en energie de gelegenheid bieden, zich met grootere intensiteit aan de ge meenschap, de gemeentenaren, dienstbaar te maken; dat vaste contact zal bovendien een bron zijn van voortdurend nieuwe energie en vermeerdering van kunde. Als voorbeelden willen wij noemen een permanente samenwerking tusschen het stedelijke bestuur en de groepen uit de burgerij, wier maatschappelijke taak meer m het bijzonder ligt op het terrein der werkloosheidsvoorziening; een geordend contact tusschen de gemeentelijke over* heid en de kringen dergenen, die in het maatschappelijke leven de gezondheidsbe langen dienen; een geregelde verbinding vooral tusschen het bestuur der stad en heel de groepeering van hen, die maat schappelijk nauw betrokken zijn bij de voornaamste welvaartsbronnen der ge meente, bij de voornaamste takken van handel en industrie. Er moet een nauwe en geregelde verbin ding tot stand gebracht worden tusschen de stedelijke bestuursorganisatie en de rijk gevarieerde groepen van- het maatschappe lijke leven op de voor ieder ondaerdeel meest geëigende wijze. Met een voorbeeld mogen wij duidelijk maken, hoe wij in de praktijk der Leidsche gemeente-politiek wijziging willen bren gen. Wanneer men thans in Leiden een wijzi ging van Bou.w- en Woon verorden in g noo- dig acht, wordt een wijziging ontworpen, die de verschillende instanties van het ge meentelijke bestuur doorloopt, ten slotte wordt gepubliceerd en een week na de pu blicatie in den Raad wordt behandeld. In deze eene week hebben de organisaties van deskundigen op dit gebied de gelegenheid zich met adressen tot den Raad te wenden. Men zou echter met veel meer vrucht werken, indien men in dit geval begon met het plegen van overleg met de maatschap pelijke organisaties, welker werkzaamheid in het bijzonder op het terrein van den woningbouw ligt en die een ontwerp zou den kunnen samenstellen. Het is daarna de taak van het gemeentebestuur, om te beoor- deelen, of niet een bepaald onderdeel van het algemeen belang te eenzijdig is behar tigd en of geen groepsbelang boven het al gemeen belang heeft gedomineerd. Met dit enkele voorbeeld hebben wij aangetoond, dat, zonder dat daarvoor de wet behoeft te worden veranderd, het be stuur van de gemeente anders zou kunnen zijn, waardoor men met meer vrucht zou werken en de gang van zaken beter en ge makkelijker zou zijn. Als resultaat van de besprekingen over dit onderwerp bij de behandeling der be grooting, zullen B. en W. van Leiden door den Gemeenteraad worden uitgenoodxgd de eerste stappen in bedoelde rich ting te doen, een begin te maken met deze nieuwe instellingen: contact commissies. Wij onderstrepen hier met op zet enkele woorden. Onze bedoeling is, dat geleidelijk wordt opgebouwd; dat de op komst en groei dier instellingen niet door de Overheid wordt geforceerd, maar wèl wordt geleid. Vergunningsstelsel voor oprichting van nieuwe en uitbreiding van bestaande bedrijven. De regeering heeft een wetsont werp bij de Tweede Kamer inge diend, dat de mogelijkheid opent de vestiging van bedrijven, waarin eenige tak van industrie wordt uit geoefend, alsmede de uitbreiding van de capaciteit van zulke bedrij ven, te beperken. tBij de voorgestelde regeling wordt aan de Kroon de bevoegd heid verleend, om na ontvangst van een daartoe strekkend ver zoek, bij algemeenen maatregel van bestuur bepaalde takken van nijverheid of onderdeelen daarvan aan te wijzen, waarin voor vesti ging of uitbreiding een vergunning van de overheid voorgeschreven wordt. fa het ontwerp is een bepaling opgenomen, welke met „vestiging" gelijkstelt het opnieuw in werking brengen ven een te voren stilgelegd bedrijf. Het ontwerp heeft niet betrek king op land- en tuinbouw, vee teelt, visscherij, mijnbouw, handel, baaik- en assurantiewezen, scheep vaart en verkeerswezen te land. „SLUITSTUK OP ORDENINGSMAAT REGELEN." Reeds meermalen is gebleken, zoo zegt minister Gelissen in de toelichting, dat het voor de regeering noodzakelijk is, bij haar streven naar bevordering van de in- dustrieele ontwikkeling naar behooren lei ding te kunnen geven. In de practijk deed zich bij herhaling de behoefte gevoelen aan een bevoegheid, om de vestiging van bedrijven, welke uitbreiding geeft' aan het productie-apparaat in bedrijfstakken, waar in de aanwezige productie-capaciteit al groot genoeg moet worden geacht of waar in zelfs een overcapaciteit aanwezig is, te gen te gaan. De minister acht een dergelijke bevoegd heid te meer noodzakelijk, omdat het meer en meer kapitaal-intensieve karakter van de industrie maakt, dat in steeds sterhc"e mate 'het verschijnsel valt waar te nemen, dat, ten einde de aanwezige productieca paciteit zooveel mogelijk te benutten en de hooge algemeene kosten althans ten deele te dekken, de verkoopprijzen worden ver laagd, dikwijls tot ver beneden het niveau 'der productiekosten. Dit streven naar ver grooting van den afzet, desnoods tegen ver liesgevende prijzen, heeft een steeds scher pere concurrentie ten gevolge. Een teveel aan bedrijven bevordert dit en is daarom voor het economisch leven, nu meer dan vroeger, nadeelig. Van niet minder belang kunnen de ge volgen zijn van een nieuwe vestiging in bedrijfstakken, waarin daaraan geen be hoefte bestaat, op sociaal gebied, omdat de positie der in die bedrijfstakken werkza me arbeiders er door' in gevaar gebracht wordt. Bij een bewuste stimuleering van verde re industralisatie heeft men ook in toene- nemende mate rekening te houden met de internationale industrieele verhoudingen, zooals deze in het bijzonder sedert den we reldoorlog zijn 'gegroeid. Daarbij zal het toch in verscheidene gevallen gaan om ob jecten waarbij de Nederlandsche markt wordt' beheerscht door buitenlandsche kartels of concerns, die, op de markt in het eigen land een krachtige bescherming genieten, met alle ten dienste staande mid delen zullen trachten het jonge Nederland sche bedrijf te gronde te richten. Voor de totstandkoming en instandhouding van dergelijke objecten zal steun van de over heid in den vofti van handelspolitieke maatregelen alsdan vaak niet kunnen wor den gemist. Juist die overheidssteun echter zal er toe kunnen leiden, dat een bedrijfstak, waar slechts plaats is voor een beperkt aantal bedrijven, voor anderen dermate aantrekke lijk wordt, dat het aantal nieuwe vestigingen, wanneer men deze on gestoord zou toelaten, het gepro jecteerde aantal verre zou over treffen. Evenzeer laat het zich denken, dat het betrokken buitenlandsche kartel of con cern voor zijn bestrijding van het Neder landsche bedrijf dén weg zou kiezen van de oprichting van een tegenbedrijf hier te lande, met de bedoeling om door afbraak- prijzen het Nederlandsche bedrijf als con current uit te schakelen en zoodoende zijn monopolistischepositie te herwinnen, waarna het desgewenscht zijn hier te lande gevestigd bedrijf kan sluiten, om zijn pro ductie weder in het buitenland te concen- treeren. In beide gevallen zal een bevoegd heid tot beperking van de vestigingsmoge lijkheid niet kunnen worden gemist. Het onderhavige wetsontwerp zou men ook kunnen beschouwen als sluitstuk op het samenstel van maatregelen, welke in den loop der laatste jaren in het belang van het bedrijfsleven zijn getroffen, o.a. op het gebied van het goederen- en betalingsver keer, de credietverstrekking en subsidiee- ring en de ordening. Verschillende van deze maatregelen, in het bijzonder die, welke een verruiming van den afzet op dé binnenlandsehe markt beoogen, sluiten de mogelijkheid in zich van een ongewenschte uitzètting van de capactteit in dien bedrijfstak. Bij meerde re invoerbeperkingen heeft dit euvel zich ook daadwerkelijk Zoo werd bijv^na de inwerking treding van de contingenteeringen tricotgoederen, wollen stoffen, con fectie en enkele ander textielgoe- deren, een uitbreiding van het pro ductieapparaat geconstateerd, die, geenszins door de mate van invoer beperking gerechtvaardigd, als eco nomisch ongewenscht moet worden beschouwd en daarenboven, spe ciaal waar het de.vestiging van be drijfjes aan de landgrens betreft, ook tot het sociaal minder ge- wenschte consequenties leidt. Voorzoover zulks mogelijk -was, bijv. door het" niet-verleenen van gevraagde fa ciliteiten, werden dergelijke vestigingen tegengegaan, doch de practijk heeft uitge wezen, dat met de bestaande bevoegdhe den niet afdoende daartegen kan worden opgetreden. Voorts heeft de regeering bij de aanwezigheid van bepaalde inter nationale concurrentieverhoudin gen, waarbij een vestiging hier te lande door de buitenlandsche con currenten een ernstig gevaar zou hebben opgeleverd voor de be staande bedrijven, zelfs moeten af zien van een verscherpte toepas sing der contingenteering hoezeer deze ook overigens in het belang van onze industrie gewenscht was. Het behoeft wel geen betoog, zegt de mi nister, dat het in hooge mate ongewenscht zou zijn, indien om ongewilde en onge wenschte neveneffecten te vermijden, de toepassing van een steunmaatregel achter wege zou moeten blijven. Ten slotte wordt nog gewezen op die ge vallen, dat aan bepaalde, hoewel noodlij dende bedrijven, noch door invoerbeper king noch door tariefsteunmaatregelen hulp kon worden verschaft; men denkt aan producten, welke zich om technische redenen niet voldoende uit te splitsen artikelen of bepaalde handelsgebruiken, mogelijkheid van verschuiving op eenvou dige wijze naar het verbruik van andere producten daartoe niet leenen. Bij de bedrijven waar het hier ona gaat, zal een eventueele saneering in eigen kring, wel ke tot een lichte verbetering der bedrijfs- inkomsten leidt, steeds bloot staan aan de dreiging van het optreden van nieuwe con currenten, waardoor het in verhouding tot de behoefte reeds overmatige productie apparaat de hoofdoorzaak van den slechten gang van zaken nog verdér wordt opgevoerd met alle daaraan ver bonden ernstige consequenties. Geen „gesloten" bedrijfstakken. De regeering beoogt geenszins te komen tot een meer algemeen-stelsel van gesloten bedrijven. De daaraan verbonden gevaren, in het bijzonder die, welke het gevolg kun nen zijn van een monopolistische positie van een bepaalde onderneming of van een complex van nauw verbonden onderemin- gen in eenzelfden bedrijfstak, ziet de re geering geenszins voorbij. De regeering wil geenszins zoover gaan. dat in den aangewezen tak van nijverheid elke nieuwe vestiging of uitbreiding bij voorbaat volledig wordt uitgesloten, doch wil volstaan met deze van een vergunning afhankelijk te stellen. Een volledige af sluiting toch zou tot ongewenschte ver starring van den betrokken bedrijfstak leiden. De wereld in vogelvlucht Uit Spanje melden de. regeer in gstroepen successen. Weliswaar blijken deze succes- sen bij nader inzien niet zoo heel veel om het lijf te hebben, maar dat de regeering op verschillende fronten opnieuw in den aanval is, is geen gunstig teeken voor de kracht van Franco. Overigens is het niet gemakkelijk om een juist overzicht te krijgen van de krijgsoperaties, daar de be richten sterk gekleurd zijn en elkander tegenspreken. Om het bezit van Oviedo wordt thans hevig gestreden; dat de re- geeringstroepen, die deze stad belegeren, erin geslaagd zouden zijn, haar te bezet ten, is evenwel onjuist gebleken. Omtrent het bezoek van den Duitschen rijksminister van buitenlandsche zaken von Neurath aan de Oostenrijksche hoofdstad valt nog niets mede te deelen. Zijn aan komst te Weenen is aanleiding geworden tot demonstraties van Nazi's, die ontaard zijn in een kloppartij. De Oostenrijksche en Duitsche staatslieden hebben zich er echter niets van aangetrokken en zijn met elkander gaan aanzitten aan een gala diner, waar zij nietszeggende maar vrien delijke speeches hebben afgestoken en ge zegd, dat een een nauwere toehaling der vriendschapsbanden mogelijk moet zijn, als er maar goede wil is. Inderdaad, dat is zoo, maar laten wij eerst maar eens afwachten, wat het zakelijk resultaat zal zijn van de besprekingen. In Amerika is de stakingsbeweging nog lang niet afgeloopen. Integendeel, het ziet er naar uit, dat het nu pas goed gaat be ginnen. De inzet van den strijd schijnt behalve loonsverhooging ook te zijn er kenning van het recht der vakbeweging om de stakers bij de onderhandelingen te vertegenwoordigen. Daar deze vakbewe ging een zeer groote macht dreigt te krij gen, verzetten de werkgevers zich daarte gen. Bij de General Motors is de vakbe weging slechts gedeeltelijk geslaagd, doch de strijd wordt voortgezet. Thans komt de Chrysler Corporation aan dé beurt. Men zie onder Telegrammen. Een defensief vier-mogendhedenverdrag VON NEURATH ZOU HET VOORGESTELD HEBBEN. In ruil voor de Habsburgers. WEENEN, 23 Febr. (A.N.P.) De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Neurath, zou bondskanselier Schuschnigg vanmorgen een defensief viermogendhe- denverdrag hebben voorgesteld. Partijen bij dit verdrag zouden Duitschland, Oosten- rij, Italië en Hongarije zijn. Men meet te weten, dat von Neurath dit aanbod gedaan heeft op voorwaarde, dat Oostenrijk be looft de Habsburgers niet weder op den troon te brengen. DE STRIJD OM MADRID. MADRID, 23 Febr. (A.N.P.) Vanmorgen hebben zich gevechten ontsponnen in een sector nabij de hoofdstad, waarschijnlijk in de universiteitswijk of het Casa de Campo. De kanonschoten volgen elkander snel op evenals het geknetter der mitrailleurs en geweren en de ontploffingen van vlieg tuigbommen. De strijd heeft bijna $h"ie uur geduurd. Over het verloop zijn nog geen berichten beschikbaar. DE VUILNISBAK ALS BRANDKAST. Hoe een groenteboer zijn geld kwijt raakte. Een groenteboer te Deventer heeft, toen hij zijn huis voor eenigen tijd verliet, een geldkistje, waarin zich vijf honderd gulden aan contanten, alsmede een spaarbank boekje, waarop 2000.gulden was bijge schreven. bevonden, zoolang in den vuilnisbak opgeborgen en het verzuimd er uit te halen. De gemeente-reiniging le digde den bak en het kistje verdween. Thans is uitgekomen, dat een der werk lieden van de gemeentereiniging het kistje had gevonden. Hij had het met het spaar bankboekje in het water gesmeten. De con tanten had hij grootendeels reeds opge- maak. De man is in arrest gesteld. Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Met Portugal is overeenstemming bereikt over de grenscontrole. (2de blad). Het bezoek van von Neurath aan Wee nen. (2de blad). BINNENLAND, Terugkomst van H. M. de Koningin. (2de blad). Een wetsontwerp is ingediend tot ver hooging van een crediet voor werkver ruiming tot 100 millioen gulden. (1ste blad) Ingediend is thans het wetsontwerp, hou dende regeling betreffende het beperken van de vestiging van bedrijven, waarin eenige tak van nijverheid wordt uitge oefend en van de uitbreiding van de capa citeit van zoodanige bedrijven. (1ste blad). Een eerste indruk van het nieuwe elec- trische materiaal der Spoorwegen. (1ste blad.). Bij een schietpartij te Best werd een vrouw gewond, terwijl de dader ook zich zelf verwondde. (Gem. Ber., 3de blad). Morgen (Woensdag)avond te 8.15 uur precies allen present, Entrée 10 cent Verhooging crediet werkverruiming Tot 100 millioen gulden Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ging van het crediet voor werkverruiming. Bij de wet van 2 Juli 1934 werd voor werkverruiming een crediet toegestaan van 60 millioen, welk bedrag bij de wet van 1 Augustus 1936 werd verhoogd met 6.300.000 en alzoo werd gebracht op 66.300.000. 1 Januari 1937 was dit crediet ten volle geblokkeerd. Wijl nog verschillende plannen in onder zoek zijn, die wellicht voor financiering ten laste van het Werkfonds in aanmerking zullen kómen en de regeering voortzetting van de werkzaamheid van het Werkfonds wenschelijk acht, wordt voorgesteld het toe gestaan crediet andermaal te verboogen en wel met een som van 33.700.000, als ge volg waarvan voor het Werkfonds derhalve in totaal een som van 100 millioen gulden beschikbaar komt. Aan het aangevraagd bedrag ligt niet een bepaald plan van besteding ten grondslag. Het is derhalve niet mogelijk reeds bij voor baat aan te geven voor hoe langen tijd dat nieuwe crediet zal kunnen strekken. Van belang is in tusschen, dat op het Werkfonds nog slechts bij uitzondering beroep zal be hoeven te worden gedaan voor de finan ciering van wegenbouw, nu voor dit doel ten laste van den kapitaaldienst van de begrooting van het Verkeersfonds voor 1937 een extra post van 10 millioen is uitge trokken. Het thans aangevraagde crediet zal dus in hoofdzaak worden bestemd tot bestrijding van de kosten van andere rijks werken en van werken van andere publiek rechtelijke lichamen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1