DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang FEBRUARI 1937 MAANDAG 22 No. 8655 OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruit!:etifing: Vuur Leiden cent pej week 2.öU per Kwartaal Bü onze Agenten 20 cent pei veek 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 pei kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzunderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Ernstige waarschuwingen „De klachten over onderwijzers, die In de katholieke school het katholiek geloof bij de kinderen ondermijnen, worden steeds talrijker." „De onderwijsautoriteiten verlangen van de onderwijzers, dat zij een leer do- ceeren, die in strijd is met de katholieke geloofsleer, en zij laten de leeraren, die in de school tegen de Kerk werkzaam zijn, op bijzondere wijze promotie maken." Dit zijn eenige citaten uit een kansel verklaring van den vertegenwoordiger van den Bisschop van Münster in Olden burg. 't Is voor Kerk en Godsdienst een verschrikkelijke tijd in Duitschland! In de Januari-aflevering van den Deut- schen Meisjesbond „Die Madchenschaft" worden de woorden van den Schepper tot het eerste menschenpaar uitgelegd als een voorbeeld van „Joodsche verachting voor den bodem". En ook verschillende andere passages worden in anti-christelijken zin uitgelegd. Op een schandelijke wijze! Geen Katholiek in Nederland kan zich' verontschuldigen, niet tijdig gewaarschuwd te zijn, als hij eenzelfde gevaar voor, een zelfde strijd tegen Kerk en Godsdienst bin nenhaalt in ons land!.... 't Is onze plicht, dit met nadruk te con- stateeren, ons hierbij aansluitend b\j de vermaningen, gegeven door onze geeste lijke Leiders, de Bisschoppen. Maar ook, al hadden de Bisschoppen niet gesproken, zooals zij gesproken hebben, dan oök zou onze plicht ons dringen, om te wijzen op feiten, als de hier genoemde, opdat ieder daaruit de les trekke, die er open in ligt. Och neen, wij kunnen niet b e w ij z e n, dat in ons land, indien het nationaal-socia- lisme zou overwinnen, Kerk en Godsdienst ineenzelfden allerdroevigsten toestand zouden worden geplaatst, als in Duitsch land; evenmin als wij kunnen b e w ij- z e n, dat, indien in ons land de Katholie ken niet vereenigd blijven in één groote politieke partij, zij door het anti-papisme onder den voet geloopen zullen worden. Wij kunnen dat niet bewijzen, zooals wij bewijzen kunnen, dat tweemaal twee vier is. Maar wel staat vast, dat niemand kan ontkennen het groote gevaar, dat er ook in Nederland ligt voor Kerk en Godsdienst in een 'nationaal-socialistische dictatuur; zooals ook niemahd ontkennen kan het groote voordeel voor alles wat anti-papistisch is, dat er ligt in een ver breking van de organisatorische eenheid der Katholieken op politiek terrein. Daarom: mogen wij toch allen alle Katholieken in Nederland de ons zoo tijdig gegeven ernstige waarschuwingen verstaan! BINNENLAND AANRANDER GEARRESTEERD. Reeds geruimen tijd was het de politie in Soest, Zeist, Driebergen en omliggende gemeenten bekend, dat de rijwielpaden ge legen in die boschrijke gemeenten, geregeld onveilig weren gemaakt door een als heer gekleed persoon, die zich bovendien uitgaf voor onbezoldigd rijksveldwachter. Steeds kwamen er dan ook klachten bin nen van vrouwen en meisjes, die door hem waren lastig gevallen. Alhoewel het signalement van den man bekend was, kon men hem maar niet te pakken krijgen. In verband hiermede moes ten strengere maatregelen worden geno men en werden in onderlinge samenwer king der politie bij herhaling vallen uitge zet om den dader in handen te krijgen. Thans is de Soester politie er in geslaagd, den dader, een 42-jarigen gemeente-amb tenaar uit Zeist, aan te houden. Nadat hij met verschillende zijner slachtoffers was geconfronteerd, die hem allen pertinent herkenden, werd hij in verzekerde bewa ring gsteld. Ofschoon hij halsstarrig blijft ontken nen, zal hem zulks niet. baten. De man zal ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie te Utrecht. Terugkeer van de Koningin. DE PRINS VERKOUDEN. H. M. de Koningin heeft den laatsten middag van haar verblijf in Oostenrijk bij het Prinselijk paar op kasteel Mitter-Sill doorgebracht. De waterige sneeuw, die na den middag in dichte massa's begon te val len, kon niet tot sledevaarten of tot rodelen en skiën uitlokken, zoodat de Koninklijke familie huiselijk in een van de kleine sa lons van het kasteel bijeenbleef. Dit strook te bovendien met de aanbevelingen van den dokter, die meende dat Prins Bernhard, met het oog op een lichte verkoudheid, maar beter binnenshuis kon blijven. H. M., die 's ochtends, toen het weer nog wat minder onvriendelijk was, in Zeil am See een wandeling door het dorp gemaakt had, begaf zich tegen t.wee uur per auto naar kasteel Mitter-Sill, waar twee harer hofdames al reeds bij H. K. H. en Prins Bernhard voor de lunch te gast waren. De Prins was op toen de Koningin gister middag van twee tot zes op het bezoek in het kasteel was. Hij zat bij haar in de hall, doch na het vertrek van H. M.-zocht hij on middellijk het bed op. Hedenochtend om 9.40 uur is de Konin gin met haar gevolg met den gewonen trein, waaraan een gereserveerd rijtuig is gehaakt, uit Zeil am See, vertrokken, om via Basel, waar een slaapwagen ge reed staat, de reis naar Nederland te ma ken. Reeds gisteren had H. M. de Koningin afscheid genomen van Prinses Juliana, met wie zij hedenochtend voor haar vertrek nog een telefoongesprek heeft gevoerd. Vóór de lunch, arriveerde Zaterdag het geheele gezelschap uit slot Mittersill te Zeil am See. Prinses Juliana, Prins Bernhard en Graaf Weddighofen, een neef van Prins Bernhard, lunchten in het hotel Excelsior met H. M. de Koningin; de meegekomen Mittersillers onder wie graaf Czernin, ba ron Pantz en Prins Auersberg gingen elders lunchen. Na het noenmaal liet het geheele. uit Mittersill gekomen, gezelschap zich weer per kabelbaan naar de Schmittenhöhe brengen, vanwaar per ski naar het dal werd afgegleden. Daar het sneeuwde, bleef H. M. intusschen in het hotel. Na dezen fraai geslaagden ski-tocht is weer gezamenlijk thee gedronken, waarna men zich dit keer vergezeld van H. M. de Koningin, begaf naar den bioscoop te Zeil, waar slechts voor de Koninklijke familie en haar gasten, de film werd vertoond van de huwelijksreis opgenomen door Prins Bernhard. Na afloop waren thans alle uit Mittersill gekomen gasten van H. M. de Koningin voor het souper, waarna te half negen, dit keer zonder H. M., werd teruggekeerd naar den bioscoop voor de thans publieke voor stelling van een film met Harry Baur. Na afloop werd teruggereden naar het slot Mittersill, waar weer een Salzburger- avond zou worden georganiseerd. H.M. wordt morgen op het Loo verwacht H.M. de Koningin zal heden uit Zeil am See naar Nederland vertrekken. H.M zal Dinsdag op het Loo aankomen en wordt Woensdag in den namiddag in Den Haag verwacht. R.K. STAATSPARTIJ EN TWEEDE KAMERVERKIEZING Stemmingen in de afdeelingen waarschijnlijk op 4 April Naar wij vernemen, zal de stemming in de afdtelingen van de R.K. Staatspartij tot vaststelling van de officieele candidatenlijs- ten. welke was bepaald op 18 April, hoogst waarschijnlijk vervroegd worden en dan geschieden op 4 April. Aanvankelijk werd verwacht, dat de Tweede Kamerverkiezing in de tweede helft van Juni zou plaats hebben, doch in ver band met het vlotte verloop der werk zaamheden in de Eerste en Tweede Kamer rekent men thans in parlementaire krin gen reeds op einde Mei, op zijn laatst be gin Juni. De officieele candidaatstelling zou dan geschieden op 20 April ongeveer. Om met alle mogelijkheden rekening te houden zal de stemming in de R.K. Staats partij nu hoogstwaarschijnlijk op 4 April gesteld worden. I De mededeeling, dat de verkiezing zal plaats hebben op 26 Mei blijkt voorba rig te zijn. Officieel is de datum nog niet vastgesteld. HET PLAN-DETERDING. Duurt nog drie weken. Dr. ir. M. Dijt heeft aan een verslagge ver van „Het Volk" medegedeeld, dat hij nog ongeveer drie weken volgens het plan- Deterding blijft koopen; dan zijn de 10 mil- lioen besteed. Van andere zijde was er bij elkaar nog ongeveer 30.000 bij gekomen. Behalve eieren en uien, worden varkens en aarappelmeel aangekocht. Wat de var kens betreft, zouden er niet meer dan 30.000 worden gekocht, omdat Duitschland op het oogenblik niet meer kan hebben. Deze varkens worden geslacht en in koel huizen opgeslagen, maar aan koelhuisruim te ontbreekt het den Duitschers. Zij moe ten nl. zelf een groot deel van hun var kensstapel afslachten wegens gebrek aan veevoeder. Ook de Duitsche eierproductie lijdt hieronder, daar er alleen slecht kip penvoer te krijgen is en graan niet ge bruikt mag worden. De opbrengst van hetgeen verkocht wordt, komt, gelijk bekend, in de kas van de Duitsche „Winterhilfe". De uien kosten hier te lande bij aankoop op de veiligen 90 ct. per baal en in Duitsch land leveren ze drie en een halve mark op. DE SAMENKOMST VAN VERTEGEN WOORDIGERS DER OSLO-STATEN. De Regeeringspersdienst meldt, dat de Nederlandsche Regeering aan de regeerin gen der z.g. Oslo-Staien heeft voorgesteld de conferentie van experts op 3 Maart a.s. te 's-Gravenhage te doen aanvangen. In verband met het. bovenstaande bericht van den Regeeringspersdienst vernemen wij, dat nog niet vaststaat, waar de bespre kingen zullen worden gehouden. Wellicht zullen de vertegenwoordigers der Oslo- landen samenkomen in het departement van Buitenlandsche Zaken. Het ligt voor'.s in de bedoeling, dat de Minister-President, dr. Colijn de eerste bijeenkomst zal openen. Verwacht wordt, dat de eerste conferen tie vier of vijf dagen zal duren. Onzerzijds zullen vertegenwoordigers van de Departe menten van Buitenlandsche Zaken, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en Visscherij, van Financiën en Koloniën aan de besprekingen deelnemen. FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN VAN HAARLEM Nieuwe annexatie gewenscht geacht In het afdeelingsverslag over de begroo ting voor 1937, aat ditmaal zeer laat ver- scnynt, wordt gewezen op de financieele moeilijkheden aer gemeente Haarlem als gevoig van de hooge uitgaven voor onder steuning van werxloozen, waardoor een extra bijdrage van ƒ400.000 uit het Werk- loosheidssubsidiefonds moest worden ge raamd. Het heeft de aandacht getrokken, dat de laatste jaren verschillende personen in belangrijke ambtelijke functies (rech ters, rijksambtenaren en militairen) door den zwaren belastingdruk niet meer in Haarlem, maar in Heemstede of Bloemsn- daal hun woonplaats hebben. Men vraagt nu, of daartegen geen maatregelen kunnen worden genomen. Ook werd de vraag ge steld of belastigsverhooging, in geval van niet-toekenning der extra bijdrage, ver wacht moet worden. B. en W. antwoorden, dat naar hun mee ning met het huidige belastingpercentage het hoogtepunt bereikt is. B. en W. heb ben zich tot de regeering gewend met het verzoek te voorkomen, dat geen buitenge wone toestemming wordt gegeven aan rijksambtenaren om buiten hun stand plaats te wonen. Samenvoeging van diensten en bedrijven is in studie. Een nieuwe annexatie achten B. en W. gewenscht. Het is h.i. een plaat selijk en een streekbelang. „Hbld." DE JAMBOREE De Jamboree zal worden bijgewoond door den internationalen leider der pad vindersbeweging lord Baden Powell, en door prins Gustaaf van Zweden, in wien wordt gezien de opvolger van lord Baden Powell, bij diens aftreden, dat volgens ver- wachitng eind 1937 of begin 1938 zal plaats hebben. Burgemeester van Standdaardbuiten dient ontslag in. Naar wij vennemen heeft jhr. A. J. F. X. Verheyen zijn ontslag ingediend als bur gemeester van de, gemeente Standdaard buiten. Zooals men weet was jhr. Ver heyen sinds eenigen tijd geschorst. i De wereld in vogelvlucht De aanslag op den Italiaanschen onder koning van Abessinië, maarschalk Grazia- ni, kwam Zaterdag wel heel onverwacht. Men had gedacht, dat het daar in Addis Abeba alles koek en ei wa^ met de inboor lingen. Rome haast zich nu, om de wereld te verzekeren, dat het hier slechts een los staand geval betreft van een of twee fa natici en dat men er verder geen gewicht aan behoeft te hechten. Nu gelooven wij ook wel niet, dat er sprake zou zijn van een opstand, maar de berichten omtrent gevechten bij Addis Abebi en de massale arrestaties wijzen er toch wel op, dat de Italiaansche voorstelling van zaken al te optimistisch is. Het schijnt, dat de Abes- sijnen nog niet geheel en al te vertrouwen zijn en dat de Italianen rekening zullen hebben te houden met hier en daar opdui kende verzetsacties. Dat is trouwens niets bijzonders, want dat komt overal voor na een veroveringsoorlog. De maarschalk zelf is er vrij goed van af gekomen; erger is het gesteld met generaal Liotta, wien een been moest worden geamputeerd, en die misschien ook een zijner oogen zal moeten missen. De Duitsche rijksminister van buiten landsche zaken von Neurath is op het oogen blik te Weenen om te trachten, de betrek kingen tuscchen Berlijn en Weenen wat te verbeteren. Ondanks het vriendschaps- \erdrag van verleden jaar is de verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk niet al te hartelijk. In Oostenrijk is men nog altijd niet ge heel gerust op de annexatie-bedoelingen van Duitschland, en dat ondanks de uit drukkelijke bepalingen van het besproken verdrag. Bovendien zet de Godsdienststrijd die in Duitschland steeds feller en duide lijker wordt, bij de Oostenrijksche katholie ken kwaad bloed. De Duitschers op hun beurt zijn ont stemd, dat Schuschnich niet resoluut ge noeg de restauratie der monarchie zou af gewezen hebben. In deze sfeer komt von Neurath eens praten en wij zijn benieuwd naar het resultaat. In Spanje schijnen de regeeringstroenen weer aan de winnende hand te zijn. Bij M^ drid melden zij successen en bij Oviedo moet hun aanval zóó vlot verloopen. dat zij reeds doorgedrongen zijn in de straten der stad. Intusschen zijn weer 6000 Mooren aangekomen, die de krijgskans weer moe ten doen keeren naar de zijde van de recht- schen. VOORNAAMSTE NIEUWS KATHOLIEKE SPAANSCHE KINDEREN Vcorloopige overeenstemming tusschen Centraal- en R.K. Huisvestingscomité Zooals wij hebben gemeld, heeft het Ned. R.K. Huisvestingscomité te 's Hertogen bosch aan het Centraal Huisvestingscomité te Amsterdam verzocht, de zorg voor de Katholieke kinderen, welke uit Spanje hierheen zullen komen, aan het R.K. Co mité over te laten. i Men weet, dat standpunt, hetwelk het R.K. Huisvestingscomité innam ten aan zien van het vraagstuk der Spaansche kin deren was: hen niet naar Nederland te la ten komen omdat zulks vele moeilijkhe den, niet het minst voor de kinderen zelf, met zich zou meebrengen. Veel beter was het, hen in het eigen land of in Zuid- Frankrijk onder te brengen en te verzor gen, zoolang dat noodig is. Dit standpunt neemt het R.K. comité ook thans nog in. Toen echter het Centraal Comité werkte voor het onderbrengen van kinderen hier te lande en te verwachten was, dat dit inderdaad zou geschieden, meende het Bossche comité hierbij niet afzijdig te mo gen blijven, wijl 'n zeer belangrijke percen tage van de jongens en meisjes Katholiek is. Daarom dan ook richtte het zich tot het Centraal Comité met het bovenver melde verzoek o.m. op die wijze te berei ken, dat de Katholieke kinderen zooveel mogelijk in katholieke gezinnen zullen ko men. Naar wij thans vernemen, heeft nu te 's Hertogenbosch, onder leiding van den hoogeerw. heer mgr. F. Hendriks, vicaris- generaal van het Bossche diocees, een be spreking plaats gehad tusschen een twee tal vertegenwoordigsters 'van het Centraal comité en het dagelijksch bestuur van het R.K. Huisvestingscomité. In beginsel is daarbij volledige overeen stemming bereikt. Er is een conceptover- eenkomst opgemaakt, waarin o.a. voor komt, dat de zorg voor de katholieke kin deren in handen wordt gelegd van het Ned. R.K. Huisvestingscomité. Dezer dagen zal het hoofdbestuur van BUITENLAND. De Spaansche regeering meldt successen bij Madrid en Oviedo. (2de blad). De Duitsche minister van buitenlandsche zaken von Neurath naar Weenen. (2de blad). De aanslag op maarschalk Graziani. (2de blad). Het blijft onrustig in Palestina. (2de en 1ste blad). BINNENLAND. Weer een doodelijk auto-ongeluk te Overschie. (Gem. Ber., 3de blad). Moordaanslag en poging tot zelfmoord te Amsterdam. (Gem. Ber., 3de blad). Brand in een glasfabriek te Delft. (Gem. Berichten, 3de blad). Een opmerkelijke zweefvlucht van Noordwijk naar Zandvoort. (Luchtvaart, 2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Fraaie zege van S. J. C. en Blauw Zwart; Tevlingen wint eveneens, doch Lisse, V. V. L. en V. E. P. verliezen. R. C. H. en Friesland degradatiecandi- daten in den K. N. V. B. (2de blad). HOCKEY: Een 31 zege van het Ned. Dameshockey-elftal op Duitschland. (2de blad). KORFBAL: Deetos. Blauw Wit en Over schotje kampioën. (2de blad). het R.K. Comité over de aanvaarding van aeze overeenkomst een beslissing nemen. Intusschen vernamen wij nog, dat het nog wel eenigen tijd kan aanloopen voor het eerste transport kinderen naar ons land komt. Het schijnt namelijk, dat de re geering nog geen beslissing heeft genomen over hun toelating doch dat hierover nog besprekingen gaande zijn, Het ligt in de bedoeling, dat elk trans port tachtig kinderen zal tellen, die met een tusschenruimte van telkens enkele da gen hier zullen aankomen. „Msbd." LOONEN IN HET BOUWVAK. Gemiddelde uurinkomsten sedert Februari 1936 met 3 y2 pCt. gedaald. Wederom publiceert het Centraal Bu reau voor de statistiek vrij recente gegevens over de loonen, verdiend door bouwarbei ders in ons land. Het maandschrift van dit bureau bevat n.l. de resultaten van een in September j.l., in samenwerking met het departement van Sociale Zaken, ingesteld loononderzoek bij een groot aantal georga niseerde of „erkende" aannemers en bouw- patroons. De gepubliceerde gegevens heb ben betrekking op ongeveer 19.000 arbei ders, werkzaam bij den burgerlijken en utiliteitsbouw en bij den wegen-, water- en spoorwegbouw. Afzonderlijk vermeld zijn de gegevens inzake loonen, verdiend door arbeiders bij werkverruimingswerken, ter wijl in hetzelfde maandschrift ook een overzicht voorkomt van loonen volgens be stekken van werken, welke door of met steun van het Werkfonds worden uitge voerd. Vergeleken met de resultaten van het vorige onderzoek in Februari 1936 waren in September bij den burgerlijken en utili teitsbouw in verscheidene gebieden de ge middelde uurverdiensten gedaald, in een aantal andere gelijk gebleven, en in slechts enkele streken met naar verhouding laag loonpeil eenigszins gestegen. Voor alle ar beiders te zamen vermeldt de statistiek een daling van het gemiddeld uurinkomen met 3 y pCt. Te Amsterdam, de eenige gemeente ten aanzien waarvan het bureau beschikt over loongegevens van een reeks vorige jaren, blijkt het gemiddeld uurinkomen van meerjarige bouwarbeiders sedert het top jaar 1930, met niet minder dan 32 pCt. te zijn gedaald. De koopkracht van het uurin komen is sedert 1930 vermindert met 17 pCt. DE HEFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 21 tot en met 27 Februari, behoudens tus- schentijdsche wijziging, wederom vastge steld op 0.80 per kilogram.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1