DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN STADS NIEUWS GOUDEN FEEST DER ST. lOSEPHSGEZELLEN 28ste Jaargang ZATERDAG 20 FEBRUARI 1937 No. 8654 S)e £dd&elic(Boti/tai/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij rooruiOehüng: Vooi Ujids^i u> eem pei week 2.a0 pei «twartaal Bij onze Agenten 20 cent pei veek S 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is vooi de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Volwaardige Nederlanders De heer Vlekke, een der voormannen in de N.S.B., heeft dezer dagen in Leiden gespeecht. Wij vinden in het verslag van de rede, dat wi hebben gelezen, geen aanleiding, om er wat over te schrijven, omdat er geen nieuwe of frappante dingen zijn gezegd. Voor twee opmerkingen van heer Vlekke moeten wij echter een uitzon dering maken: die waren wèl frappant! De heer Vlekke constateerde, dat minis ter Colijn in de afgeloopen vier jaar niet heeft tot stand gebracht, wat van hem verwacht werd, ondanks de meest gunstige omstandigheden, waaronder hijhet bewind aan vaardde. Is dat niet een frappante ont dekking: de omstandigheden, waaronder minister Colijn de regeering aanvaardde (en heeft gevoerd), waren de meest gunstige. Als de vraag niet vreemd was, zouden wij den geachten spreker willen vragen, of hij in die vier jaren bui ten de gemeenschap heeft geleefd. Hoe kan toch iemand zulk een bewering lan- ceeren, welke vierkant in strijd is met de werkelijkheid?! De tweede frappante bewering van den heer Vlekke, waarop wij doelen, is die: als volwaardige Nederlanders is het "onze plicht, van het huidige kabinet rekenschap van zijn daden te vragen. Deze bewering frappeert ons, niet om dat wij het er niet mee eens zijn, maar omdat wij ze volkomen onderschrijven. Volkomen waar: volwaardige Ne derlanders hebben den plicht van een ka binet rekenschap van zijn daden te vra gen. Zoo is het tot nu toe altijd be schouwd; die rekenschap is ook altijd ge vraagd. Wij willen, dat het aldus be schouwd zal blijven ,en aldus zal blij ven geschieden. Maar daarom moeten wij, die aldus volwaardige Nederlanders willen blijventegenstanders zijn van een nationaal-socialistische re giem! De wereld in vogelvlucht Volgens een bericht, uit Madrid zouden de regeeringstroepen er in geslaagd zijn, om de troepen van generaal Franco weg te dringen van de plek, vanwaar deze laat- sten den verbindingsweg van Madrid met Valencia beheerschten. De rechtschen spreken dit echter weer tegen, zoodat de situatie aan het Jarama-front niet bepaald erg duidelijk is. Overigens valt er betrek kelijk weinig te melden. Wat de niet-inmenging betreft, is de sub commissie te Londen er nog niet in ge slaagd om tot overeenstemming te komen met de Portugeesche regeering over de con trole der Portugeesche grenzen. Maandag komt de sub-commissie opnieuw bijeen en dan hoopt men tot overeenstem ming te kunnen geraken. Wel heeft Por tugal in navolging van de andere mogend heden, welke betrokken zijn bij het non- interventie-accoord, maatregelen genomen om zijn grenzen te sluiten voor vrijwilli gers naar Spanje, zoodat met ingang van vandaag alle wegen naar Spanje zijn af gezet. In Palestina zijn weer eenige onlusten uitgebroken tusschen Joden en Arabieren, waaruit blijkt, dat de veete tusschen deze beide uiteenloopende bevolkingsgroepen van Palestina nog steeds niet geheel is bij gelegd. De animositeit blijft innerlijk be staan en zal zich nu hier, dan daar uiten in plaatselijke botsingen. In Amerika heeft men den smaak beet gekregen van de in Frankrijk uitgevonden staking met gekruiste armen, waarvan de truc is, dat de stakers in de fabrieksgebou wen blijven en er niet gemakkelijk uit ver dreven kunnen worden. Uit vrees voor bloedvergieten en daaruit voortvloeiende ongeregeldheden durft de politie niet in te grijpen, zoodat de stakers hier een dwang middel hebben gevonden om hun eischen door te zetten. Nu de overheid eenmaal heeft toegegeven, is het gevaar groot, dat deze stakingsmethode in Amerika steeds verder om zich heen zal grijpen. De Koninklijke familie in Tirol Dc Koningin op slot Mittersill Uit slot Mittersill werd aan het Hbld. gemeld: Gisterenmiddag na de lunch om drie uur arriveerde H.M. de Koningin per auto uit Zeli am See op slot Mittersill om Prinses Juliana en Prins Bernhard te bezoeken. H.M. werd aar. den ingang van het slot verwelkomd door de twee leden van het dagelij ksch bestuur van de ..Schloss Mit tersill Sports and Shootingclub", graaf Czernin en baron Pantz. Met het oog op het mooie weer werd be sloten een sledevaart te maken naar den beroemden Thurnpas, 1273 meter hoog, op den weg naar Kitzbühel. Graaf Czernin stelde daartoe een particuliere slede ter be schikking, betrokken door twee Lippiza- ners uit de beroemde staatsfokkerij Piber bij Köflach, vanwaar ook de Lippizaners komen, die prinses Juliana en prins Bern hard te Weenen bewonderden in de Spani- sche Reitschule. De tocht verliep prachtig. Na den terugkeer van den pas op slot Mittersill verklaarden H.M. de Koningin, Prinses Juliana en PrUiS Bernhard zich ver rukt over de heerlijke sledevaart, die ruim een uur geduurd had, daarna werd op Mit tersill de thee gedronken. H.M. de Koningin bezichtigde daarna het verleden jaar eerst tot modern clubhotel ingerichte middeleeuwsche slot en uitte zich vol lof over deze zoo geslaagde poging, een oud historisch kasteel in te richten en te voorzien van alle moderne weelde en ge makken, zonder er het oude karakter aan te ontnemen. Even over zessen keerde H.M. per auto terug naar Zeil am See, vanwaar zy naar verluidt via Innsbruck Maandag a.s. naar Nederland zal terugkeeren. Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben reeds aangekondigd, dat het zoo goed bevalt op Mittersill, dat de oorspronkelijke plannen zijn veranderd teneinde nog tot het eind van de volgende week op het kasteel te blijven. Voor heden stond een skitoer naar den Thurnpas op het program. Aanslag in Abessinië. OP MAARSCHALK GRAZ1ANI Grazianl licht, generaal Aurelio Litta ernstig gewond ROME, 20 Febr. (A.N.P.) Uit Addis Abeba wordl gemeld, dat een aanslag ge pleegd is op maarschalk Graziani, den on derkoning van Ethiopië. Graziani werd licht gewond. Generaal Aurelio Litta, die zich in het gezelschap van Graziani bevond, werd zwaar gewond. ADDIS ABEBA, 20 Febr. (A.N.P.) Gistermiddag na het einde van de uitdee- ling van geschenken aan de kerken en mos keeën en aan de armen van Addis Abeba door den onderkoning van Ethiopië, maar schalk Graziani, ter gelegenheid van de geboorte van den prins van Napels, in aan wezigheid van civiele en militaire autori teiten, benevens hoofden, notabelen en ver tegenwoordigers van Koptische en Moham- medaansche godsdienstige gemeenten, zijn door een aantal individuen die zich onder de armen gemengd hadden, eenige hand granaten geworpen op het oogenblik toen aan het einde van de plechtigheid bewe ging ontstond onder de menigte. Maarschalk Graziani werd licht gewond, generaal Litta en eenige inboorlingen, on der wie de aboeno van de Koptische kerk, Kirillos, werden vrij zwaar gewond. ZIEKENHUIS DOOR BRAND VERNIELD. JUNEAN, 20 Febr. (-A. N. P.). Het meest Noordelijk gelegen ziekenhuis van het Amerikaansche vasteland te Point Barrow is gisteren door brand vernield. Er gingen geen menschenlevens verloren. Deken Homulle opent de tentoonstelling. Een groot aantal genoodigden, de zaal bleek bijkans te klein, hadden zich giste renavond verzameld aan den voet der kan- teelen van den ouden Burcht om getuigen te zijn van de officieele opening van de bloemen-, vak- en huisvlijttentoonstelling, ter herdenking van het feit, dat de Leid- sche St. Josephs-Gez.-Ver. een halven eeuw een zegen is geweest van een groot deel der mannelijke bevolking van Leiden. Alle officieele personen en afgevaardigden op te noemen zou haast ondoenlijk zijn, alleen zij genoemd de Hoogeerw. Deken van Lei den, mr. E. J. M. H. Bolsius, lid van Ge deputeerde Staten van Zuid-Hclland, tal van heeren geestelijken en afgevaar digden van alle stand- en jeugdorganisaties zoowel uit Leiden als uit de Ommelanden. Het openings- en welkomstwoord, uitge sproken door den vice-praeses der Leidsche gezellen, den weleerw. heer Schrama, ging dan ook in de eerste plaats naar al deze personen. Verder bracht de eerw. spr. dank aan allen, die hadden medegewerkt om deze tentoonstellingen te doen slagen. Ook hier wilde spr. niet veel namen noemen. Eén uitzondering moest er echter gemaakt worden en wel voor den chef der afdeeling plantsoenen te Leiden, c>en heer J. Jonker. Als deze niet zooveel voor het slagen van de bloemententoonstelling had gedaan dan was dit effect niet bereikt geworden. Daar om bracht de eerw. spr. nogmaals den groo- ten dank over voor het prachtige werk, dat de heer Jonker heeft verricht. Ook voor de heeren jury-leden is een dankwoord hier op zijn plaats voor hun niet gemakkelijke taak. Na nog op het groote nut van deze tentoonstelling gewe zen te hebben, die den arbeidszin, den lust tot arbeid wil aankweeken, werd de offi cieele opening met eenige hartelijke woor den verricht door den Hoogeerw. Deken A. Homulle. Het was spr. een groot genoegen van deze gelegenheid gebruik te maken, om Ihier er op te mogen wijzen, dat de St. Josephs-Gez.-Ver., al is zij dan 50 jaar oud en al viert zy nu haar gouden bruiloft, toch een vereeniging is, die steeds jong is gebleven. De St. Josephs-Gez.-Ver. is een vereeniging van onzen tijd en haar plaats ten volle waard. Zijnhoogeerw. sprak ten slotte den wensch uit, dat deze tentoon stelling er toe moge bijdragen om den band te sterken tusschen praeses, bestuur en le den, en leden onderling en de liefde van het Leidsche publiek voor deze zoo sym pathieke vereeniging te verlevendigen. Nadat vervolgens de laatste beletselen doorgeknipt waren, betraden alle aanwezi gen de tentoonstellingszalen voor het ma ken van een rondgang. Reeds bij het eerste binnentreden waren allen opgetogen over de keurige, smaakvolle arrangeering. Na het uitvoerig verslag van gisteravond zij nog vermeld, dat het tentoongestelde bij de schittering van tallooze electrische lam pen een streeling voor het oog is. Ook het oor krijgt zijn aandeel van al het schoons en wel door de voortreffelijke muziek, ge geven door het muziekgezelschap „Franz Schweitzer", waardoor een zeer aangena me en gezellige sfeer wordt geschapen. De bekroningen- Ten slotte volgen hier de diverse bekro ningen en eervolle vermeldingen, die zijn toegewezen. Afdeeling vakwerk. Juryleden de heeren L. v. d. Laan, arch., ir. Fehmers, en F. Leichner.. Ie prijs wenteltrap J. Zand bergen, 2e pr. toilettafel W. Vorst, 2e prijs kapstok J. Driessen, 2e prijs vergaarbak J. Scheffer, 3e prys schemerlamp P. Schouten. Een eer.voUe vermelding kregen wijlen de heer S. Breedeveld met luxe jacht, J. Faes met cliché (buiten mededinging) en M. Elsgeest met molen (buiten mededinging). Afdeeling slagers e_n bakkers. (Juryleden de heeren A. Bergers en Speel). Ie prijs luxe brood Goddijn, 2e prijs sui kerwerk v. d. Meer, 2e prijs spekschotel T. Post. Eerv. verm. luxe brood C. J. Verver. Afdeeling huisvlijt. (Zelfde jury leden ais bij het vakwerk). Ie prijs kruis J. Klein, le pr. schemerlamp Scheffers, le prijs collectieve inzending van de Graal, le prijs hanglamp J. Pauw, 2e prijs couranten hanger J. Vreeburg, 2e prijs boetseerwerk D. v. Duuren, 2e prijs vogelkooi J. Verhaar, 2e prijs schilderijen P. Heemskerk, 3e prijs hanglamp P. v. d. Meer, 3e prijs theekast J. Bosma. Verder verwierven de teekenin- gen van D. Devilee een eervolle vermel ding. Afdeeling bloemen en plan ten. (Juryleden de heeren Heemskerk (Bennebroek), Jonkheer (Hillegom) en Lommerse (Sassenheim). De beker voor het mooiste geheel werd gewonnen door Voorhout. le afdeelingsprys Sassenheim 27 punten. 2e afdeelingsprys Roelofarendsveen 26 pun ten. 3e afdeelingsprys Voorhout 24 pun ten. 4e afdeelingsprys Warmond 15 pun ten. Beste hyacinthen Sassenheim 29 pun ten. Beste narcissen Roelofarendsveen 30 punten. Idem crocussen Roelofarendsveen 20 punten. Lauwertak beste kasbroei Sassenheim. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Madrid meldt, dat de verbinding met Va lencia hersteld is. Nog geen overeenstem ming met Portugal over de controle-kwes tie. (2de blad). De Russische militaire leiders zijn goede vrienden met Stalin. (2de blad) Ongergeldehden te Tiberias. (2de blad). Amerika krijgt den smaak beet van het staken met gekruiste armen. (2de blad). Te Adis Abeba is een aanslag gepleegd op den onderkoning, maarschalk Graziani (le blad). BINNENLAND. De Koningin bracht gisteren een bezoek aan het kasteel Mittersill. (1ste blad). In de Memorie van Antwoord op het De fensie-beleid kondigt de minister de bouw aan van kazematten met gietstalen koepels; in overweging is de aanbouw van een tweede groep bombardementsvliegtuigen voor Indië. (2de blad). Dinsdag 23 Februari aa en Donderdag 25 Februari a.s. GEEN gelegenheid voor het verkrijgen van mondelinge inlichtin gen over juridische kwesties. Idem beste huisbroei Bennebroek. Voorts kregen in deze afdeeling eervolle vermel dingen: v. d. Lubbe Oegstgeest, groep cac tussen, Loudspaeker, de narcis Olivier Cromwell, de tulp Robino, de crocus Queen of the Blue, het ontwerp Nassan, de hya cinth Hjalmaa Branting en de Yellow Hammer. De tentoonstelling is geopend he- den tot 6 uur en van 7 tot 11 uur en morgen van 12 tot 3 en van 4 tot 11 uur in den Burcht. Toegangsprijs bedraagt vanavond en morgenavond slechts 25 cents; heden- en morgenmiddag nóg minder: 10 cents. EEN KIJKJE OP DE BLOEMENEXPO SITIE IN DE GROOTE BURCHTZAAL

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1