KOOPJES die niet weer komen Twee Pers. Lakens 1.37V2 97i/o 87'b of ajour zoom 1.2770 11772 95 Bad Handdoeken Linnen Theedoeken Ontbijtlakens, diverse kleuren 42i Coupons Flanel Coupons Graslinnen Heeren Flanellen, 52 Dames Hemden Crêpe voor Overhemden DENK ER OM: Onze kwaliteiten zijn altijd beter ADVERTEEREN DOETVERKOOPEN VRIJDAG 19 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 EERSTE KAMER Algsmeene Beschouwingen Rijksbegrooting Vergadering van gisteren. De heer DE SAVORNIN LOHMAN ver volgt zijn rede. Wat de ordening betreft, daaraan zitten zooveel kanten van recht, van handels- en oeconomisch-politieken aard, dat men zich niet met een voor of tegen ervan kan af maken. Het verschil tusschen voor en legen maatschappelijke oi'dening zit meer in de practische toepassing. Het spreekt vanzelf, dat de Chr. Historische Unie een christe lijk beleid voorstaat. Daarbij is de tijd meer dan ooit rijp voor priiiCipieele politiek. De S.D.A.P. staat nog te weinig vast in haar constitutioneele schoeisel. Haar be keering is te weinig van harte; spreker wijst op haar houding ten opzichte van het Vorstenhuis en van de defensie en hij her innert aan haar reactie op het gebeurde met De Zeven Provinciën. Wij wenschen even wel aan haar revisionistisch streven niet alle beteekenis te ontzeggen. Na hervatting der vergadering is het woord aan prof. ANEMA (A R.), die eenige beschouwingen houdt over de positie van het kabinet en over de politieke constella tie voor de toekomst. Het kabinet is er in geslaagd een gezonde samenwerking tusschen regeering en par lement mogelijk te maken. Alle streven naar dictatoriaal optreden is aan het kabi net vreemd gebleven, terwijl het van groote kracht heeft doen blijken. Er bestaat z. i. gegronde aanleiding voor het uispreken van groote waardeering voor hetgeen dit kabinet heeft verricht. De tegenstelling nationaal-socialisme en fascisme eener- en communisme anderzijds, is valsch. Groen van Prinsterer zag 100 jaren geleden reeds, dat conservatisme en liberalisme, bij alle principieel verschil, tegenover het Christendom één waren. Zoowel het nationaal-socialisme als het communisme voert een valsche vlag. Men zoekt in het eerste zijn kracht in beschul diging van dictatuur aan de regeering, ter wijl het communisme zich hult in een salon gewaad. Van samenwerking op democratisch en grondslag heeft spreker weinig verwach tingen. De sociaal-democraten zouden in een kabinet op dien grondslag den boven toon willen voeren. Aan een kabinet, dat zijn steun voor een goed deel zou moeten vinden bij de S.D.A.P., zou spre ker zijn vertrouwen niet kunnen geven. De A.R.-fractie heeft het kabinet naar beste krachten gesteund. Principieel-poli- tieke geschillen moesten noodzakelijkerwijs eenigen tijd blijven rusten Doch die ge schillen zullen er blijven. Dr. Kuyper zei- de terecht: ik ben partijman, maar alvorens partijman ben ik Nederlander en alvorens Nederlander ben ik mensch. De heer MENDELS (S.D.) heeft met ge noegen uit de rede van minister Colijn te Aalsmeer in welks omgeving het „stam slot" van onzen minister-president staat vernomen, dat hij, ondanks de' door eenigen onverlaat gegeven voorstelling van een grijsaard, zijn witte haren niet zou laten verven. Voor den persoon van dr. Colijn hebben wij, aldus spreker, zoodanig „zwart - op-wit" niet noodig. Dat wil niet zeggen, dat spreker geen ernstige critiek heeft op het kabinet-Colijn. Spreker verwijst naar Zweden, waar de regeering, blijkens de "troonrede van koning Gustaaf, de sociale voorwaaiden belangrijk verbetert en de loonen van ambtenaren en onderwijzers verhoogt, terwijl de werkloosheid sterk is verminderd, in tegenstelling met Nederland. De minister-pi^sident tracht ons te doen gelooven, dat de werkloosheid hier te lan de merkbaar afneemt en dat het bedrijfs leven opleeft. Maar, zoo vraagt spr., hoe zit het dan met de gevolgen, welke devaluatie zou hebben naar de vei wachtingen van den minister-president vóórdat daartoe was be sloten? Spr. wijdt in dit verband eenige be schouwingen aan de werking van het ega lisatiefonds. De toestand is deze, dat enkele menschen beschikken en beslissen over het peil van den gulden en dat men van re- geeringszijde alle moeite moet doen om den gulden naar beneden te krijgen. Con versies slagen tegen 3 en 3 1 /2 pet., en goud is er in overwloed. Wij zwemmen als het ware in het goud. De sombere prognose van den premier in September voordat de de valuatie had plaats gehad, is geenszins be waarheid. Dit stemt lot voorzichtigheid ten aanzien van diens prognoses. Komende tot gezagshandhaving, acht spreker het gescherm met „revolutie-ge vaar" belachelijk. Men kan evengoed met een alarmpistooltje in een oude-mannen- huis manoeuvreeren. Spr. wil niet zeggen, dat de regeering on gewapend dient te zijn. Spr. herinnert aan de rede van pater Regout voor de R. K. Of- ficierenvereeniging over het recht van re volutie. Spr. eindigt met de verklaring, dat de S.D.A.P. bereid is samen te werken met allen, die van goeden wille zijn en hij hei'innerde in dit verband eraan, dat hij zich reeds drie jaren had uitgelaten over haar nationale gezindheid als een vorm, welken de een op deze en de andere op gene wijze wil gieten en dat zy streeft naar een democratie welke waarborgt de vrij heden van Godsdienst, kunst, wetenschap en politieke geschillen. De heer DROOGLEEVER FORTUYN (Lib.) verwijst met instemming naar het antwoord van minister De Graeff on de vra gen van mr. Van Vessem, waaruit blijkt, dat onze regeering tegenover buitenland- sche mogendheden onafhankelijk wenscht te blijven. Een krachtige defensie is daar voor noodig, en het doet spreker genoegen, dat de regeering streeft naar verbetering van dat gezagsapparaat. Het plan van den arbeid is niet vatbaar voor verwezenlijking. De groote voorraad goud in de kelders van de Nederlandsche Bank wettigt dat plan volstrekt niet. In om loop is niet het goud, maar het papier, dat zijn waaide daaraan ontleent. Indien de goudvoorraad zou verdwijnen, dan zou men het bankpapier wel in de gracht kunnen smijten. Het vertrouwen mag niet worden' prijs gegeven. De wei-kloosheid is gelukkig eenigermate aan het afnemen. Er zullen vergaande maatregelen noodig zijn, om deze tot nor male proporties terug te brengen. Spr. juicht de geslaagde conversies toe, al mag men niet over het hoofd zien, dat zij schaduwzijden heeft, wanneer zij te sterk wordt doorgevoerd voor kleine hypotheek houders en rentetrekkers. Wat de ordening aangaat, gestreefd moet worden naar een zoo natuurlijk mogelijk pre ces. Zij dient uit de bedrijven zelve op te komen. Te 4.05 wordt de vergadering verdaagd tot hedenochtend elf uur. Vergadering van heden Voortgezet worden de algemeene be schouwingen over de rijksbegrooting voor 1937. De heer DE MARCHANT ET D'AN- SEMEOURG (N.S.B.) betoogt dat de N.S. B. volkomen oranje-gezind is. Spr. constateert, dat dit kabinet al alle punten van zijn beleid heeft gefaald. Dit is te erger, daar er toch zoovele „vakkun dige menschen" zitting te hebben. Men heeft ons volk laten lijden onder de aan passing, en ten laatste meest de gave gulden het toch ontgelden. Handhaving daarvan was toch de grondslag van zijn bewind. Spr. betoogt, dat de toestand onzer defen sie, leger zoowel als vloot, totaal onvol doende is. Spr. komt op tegen het weren van N.S. B.'ers uit leger en vloot, en ambtenaars rangen. Wat den vrijwilligen landstorm betreft, is dat voor hen een geluk, wegens de schandalen die in het leger van gene raal Duymaer van Twist zijn voorgeko men. Veel van de verkeerde toestanden wijt spr. aan het optreden der loges. In den wei-eldoorlog heeft de Duitsche loge zelfs wel inlichtingen gegeven aan de Engel- sche. Weten de regeeringen wel, wat er zich afspeelt in verschillende landen, onder en door de communisten? Dat er overal klei ne commando's met nog gedoofde brand fakkels klaar staan.Tusschen communis me en S.D.A.P. is geen verschil in eind doel aan te wijzen. De Soc.-Democraten wringen zich in de zotste bochten, zingen het Wilhelmus enz. Zelfs de heer Colijn is demo-liberaal ge worden, en de anti-revolutionnairen weten dat heel goed. Eenheid door democratie acht spr. be spottelijk. Niet het Chi-istendom heeft gefaald, de Christenen, leeken en geestelijken, hebben dat de laatste eeuwen gedaan. Spr. keurt de houding der Duitsche re geering tegen de Kerk niet goed, maar ze oogst, wat er gezaaid is, inzonderheid door de Duitsche Bisschoppen. De heer FLESKENS (R.-K.) bepleit ver mindering van den zwaren druk op de groote gezinnen. Te dien aanzien zijn ook Duitschland, Engeland en Oostenrijk, even als andere landen, niet achter gebleven Spr. is voorstander van een vrijgezellen belasting, en wil ook anderszins maatrege- len voor het groote gezin, o.m. wat betreft i de successie-belasting en den dienstplicht. De vergadering wordt te 12.20 uur ver daagd tot Dinsdag een uur. HET VERBLIJF VAN DE KONINKIJKE FAMILIE TE ZELL AM SEE. Het Prinselijk Paar heeft gistermorgen op het kasteel Mittersill te Zeil am See vertoefd en daarna met de kabelbaan een tocht gemaakt naar de Schmittenhoehe. Z. K. H. Prins Bernhard daalde tweemaal op de skies de Schmitterhoehe af, terwijl H. M. de Koningin en H.' K. H. Prinses Ju liana rodelden. Des avonds organiseerden de inwoners van Mittersill ter eere van de hooge gas ten een schitterenden optocht, welke ge volgd werd door een groot bal op het kas teel Mittersill in de origineele Salzburger kleederdracht. DISTRIBUTIE VAN BAK. EN BRAADVET. Levering; aanbesteed van anderhalf millioen K.G. Te 's-Gravenhage heeft de aanbesteding plaats gehad voor de levering van 120 par tijen volksvet, elk wegende 13000 K.G., te leveren in een tijdvak van 3 maanden. Van de 44 inschrijvers komen de 13 laag- sten voor het totale kwantum in aanmer king tot prijzen die varieeren van ƒ29.80 tot ƒ33.50 per 100 K.G. De hoogste prijs waarvoor werd inge schreven bedroeg 43 per 100 K.G. CONSUMPTIEMELK. De Nederlandsche zuivelcentrale meldt: 21 Februari t.m. 27 Febr. 1937 conseumptie- melk regeeringscontract, taxgedeelte 6.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwali teit; overmelk 'regeeringsminimumprijs 5.10 cent. Afdracht bij levering in con sumptie van andere dan laxemelk 2.50 cent EEN CRISISHEFFING OP ALLE ZWARTE STROOP. Aflevering voortaan slechts toegestaan aan georganiseerden bij Ned. Meelcentrale. Naar het Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren verneemt, is een crisis heffing ingevoerd op alle zwarte stroop. Tot nu toe werd alleen van de in sommi ge soorten stroop verwerkte glucose 2.25 per 100 K.G. verwerkte glucose geheven Thans is deze glucose-heffing vervangen door een heffing op alle stroop ten bedrage van 1.95 per 100 K.G. Bovendien is het afleveren van zwarte stroop en melado voortaan slechts toegestaan aan hen die als georganiseerden zijn toegelaten bij de stich ting Nederlandsche meelcentrale. Iedere fabrikant of grossier die stroop verhandeld zal onverwijld een schriftelijk verzoek tot toelating als georganiseerde hebben in te dienen. HOLLANP-AMERIKA LIJN CHARTERT HET M. S. „KOTA 1NTEN". Overeenkomst met den R'damschen Lloyd. Ten gevolge van het groote ladingaan bod is de Holland-Amerika Lijn reeds eeni ge malen genoodzaakt geweest, een buiten- landsch schip te charteren. Thans heeft zij met den Rotterdamschen Lloyd een over eenkomst aangegaan om het m.s. „Kota Inten" een reis te laten maken van de ha vens aan de Golf van Mexico naar Europa. Het m.s. „Kota Inten", dót in de JavaNew York Lijn heeft dienst gedaan, arriveerde gisteren te Tampico om te laden voor Rot terdam. „Tel." WETHOUDERSVACATUREN TE UTRECHT. Mr. J. H. van Maarsseveen treedt af wegens drukke bezigheden. De Katholieke wethouder van financiën, mr. J. H. van Maarsseveen, té Utrecht, gaat aftreden als wethouder. Dit besluit vindt zijn oorzaak in de drukke bezigheden van mr. van Maarsseveen, die naast een veel tijd eischende practijk ook nog juridische adviezen heeft te geven aan tal van orga nisaties. Wethouder de Haas t De heer de Haas, wethouder van onder wijs te Utrecht is gisteren in den ouderdom van 49 jaar overleden. Wethouder de Haas behoorde tot de S. D. A. P. „De Nieuwe Gemeenschap" gaat verdwijnen. De redactie van „De Nieuwe Gemeen schap" deelt aan de „Maasbode" mede, dat zij wegens onoverkomelijke moeilijkheden besloten heeft de uitgave van haar maand blad te staken. Er zal echter tegen Mei een nieuw maand blad verschijnen, getiteld „De .Bundel". Het zal een „nationaal cultureel tijdschrift" zijn, in welks redactie o.a. eenige redac teuren van de voormalige „Nieuwe Ge meenschap" zitting zullen nemen. RECHTZAKEN VALSCHHEID IN GESCHRIFTEi Voor de Haarlemsche Rechtbank stond terecht de 34-jarige fouragehandelaar D. J M. uit Aalsmeer, wegens valschheid in geschrifte. Verdachte was georganiseei'd bij de Ned. Akkerbouwcentrale en wenschte aangeslo ten te worden bij de Gewestelijke Tarwe Organisatie als erkend pakhuishouder en houder van een schooninrichting. In Mei 1936 diende hij het desbetreffende ver zoekschrift in. Om aan de voorwaarden! tot toelating te kunnen voldoen, vervalsch- te hij echter zijn crediteurenboek, waaruit zijn omzet in on vermalen en onvermengde tarwe en andere granen, over de jaren 1929 tot 1933 zou moeten blijken, door verschil lende bedragen te verhoogen. Aan den controleur de theer C. J. Brandt uit Am sterdam, die een onderzoek bij hem kwam instellen legde hij de gewijzigde boeken over. Verd., die zich terzake van valschheid in geschrifte had te verantwoorden, be weerde dat het niet zijn bedoeling was geweest valsche omzetcijfers op te geven. Hij had de totalen eerst verkeerd geschat en bij herberekening blee1: hem dat zijn eerste waardeering te laag was geweest en dat hij daarom de rijfers in overeenstem ming met de werkelijkheid had gebracht door deze met het te weinig berekende te verhoogen. Tegen de inspecteur van politie te Haar lemmermeer de heer H. Jelsma, die in Juni een onderzoek had ingesteld, had verdachte aanvankelijk gezegd, dat de boekhouding in zijn voordeel was gewij zigd, omdat hij zijn zaak wilde verkoopen. De controleur had eerst bij zijn tweede en derde bezoek argwaan gekregen, daar de aanwijzingen nog niet de vereischte totaal omzet bereikten. Getuige deelde nog mede, dat de aan geslotene bij de Gew. Tarwecentrale jaar lijks een bepaald procent afhankelijk van zijn omzet, van de totale oogst krijgt toe gewezen. Indien verdachte dus was toege laten dan was hieruit nadeel ontstaan voor andere handelaren, daar hij meer graan toegeschat zou krijgen dan waarop hij recht had. De officier van Justitie Mr. Paardekoo- per Overmarf, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Verdachte had de boeken overlegd met 't oogmerk om ze echt en onvervalscht te doen lijken. Slechts een klein aantal vervalschingen werd in de dagvaarding genoemd. Boven dien bracht de officier van Justitie in het midden dat de familie M. het niet zoo erg neemt met de crisisbepalingen. Ook deze verdachte is reeds 4 maal met de straf rechter in aanraking geweest. Gezien de ernst van het feit eischte spr. tegen ver dachte 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte verzocht een voorwaardelijke straf. Vonnis 4 Maart. GLAZENWASSCHERSINBRAKEN. Eerste negen vonnissen. Gistermiddag heeft de Rotterdamsche Rechtbank te Rotterdam de eerste negen vonnissen gewezen in de zaken tegen de bende dieven, medeplichtigen en helers, betrokken bij de door glazenwasschers ge leide inbraken, welke in den zomer van het vorige jaar in tijdelijk onbewoonde huizen zijn gepleegd. Veroordeeld zijn: Wegens diefstal in vereeniging: J. V. O., 35 jaar, glazenwasscher tot zes jaar gevan genisstraf. J. H., 30 jaai\ kleermaker-glazenwas- scher, eveneens tot zes jaar gevangenis straf. S. J. N. V. O., 33 jaar, glazenwasscher. tot vier jaar gevangenisstraf. H. H. P., 37 jaar, machinebankwerker-, tot 5 jaar gevangenisstraf, evenals de vo rige verdachten met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. W. S., 45 jaar, bankwerker, tot 3 jaar gevangenisstraf, wegens medeplichtigheid. A J. L., 51 jaar, koetsier, tot twee jaar gevangenisstraf, wegens medeplichtigheid. A. J. L., 51 jaar, koetsier, tot twee jaar gevangenisstraf wegens heling. C. P. G., 49 jaar, horlogemaker, fot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. A. N. R., 49 jaar, isoleerder, tot drie jaar gevangenisstraf. Petronella D. V., 27 jaar, verkoopster, tot twee maanden gevangenisstraf. Behalve laatstgenoemde zijn alle ver dachten gedetineerd te Rotterdam. Het O. M. had tegen de eerste drie ver dachten 8, 8 en 7 jaar gevangenisstraf ge- eischt. TWEED ANGLAIS i voor mantels en mantelcostuums, diverse kleurencombinaties, 140 cM. breed, per Meter in Prima Graslinnen Gefestonneerd Geborduurd Jacquard, 6 diverse kleuren maat 55X110. ^^7 Extra mooie kwaliteit, maat 70x70 24 Damast dessins Onze bekende Prima Kwaliteiten per Coupon 6 el 76 per Coupon 6 el la2£ per Coupon 6 el l,®£ Graslinnen 150 cm. breed Extra zware kwaliteit per Coupon voor 071/2 3 lakens. We per Coupon voor 3 lakens, 160 cm. breed 3 lakens, 0"7l/2 Dubbele Borst. Korte Mouwen Prima Interlock, A AVa wit en gekleurd 40, w in efl'en en streep- iff? dessins 80 cM. br. 11^ HAARL.STRAAT 137 - HOEK D0NKERSTEEG 2-4-6

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7