I BEZOEKT onze HUISVLIJT-, VAK- en BLOEMENTENTOONSTELLING VRIJDAG 19 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 «OE WORDT HET WEER REGEN EN WIND. DE BILT SEINT: Krachtige tot matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen, weinig ver andering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 770.5 te Biarritz. Laagste barometerst.: 730.6 te Seydisfjord. De depressie, die gisteren over de Bot- nische Golf was gelegen, is naar het Oos ten afgetrokken. De sterke dalingen van de barometeT, die gistermorgen reeds over Schotland werden gemeld, zijn naar de Oostzee vertrokken. Zij vormden een se cundaire, die in dé loop van den nacht met krachtige wind en regen ook ons land pas seerde en die thans over Zuid-Scandinavië en Noord-Duitschland regen en sneeuw brengt eveneens met krachtige Westelijke tot Zuidelijke wind. Over Ierland en Schot land nadert weer een nieuwe daling, die reeds regen ten Westen van de Britsche Eilanden brengt. De depressiekern op IJs land vult een weinig op. Het hoogedrukge- bied in het Zuiden trok zich een weinig Zuidwaarts terug. De vorst bleef over Scandinavië nog matig tot streng, over Zwitserland vroor het hedennacht licht bij geringe sneeuwval. De temperatuur steeg vooral in onze omgeving, midden- Frankrijk en Zuid-Oost-Engeland. Het zachte regenachtige weer zal in onze omge ving nog aanhouden. Bij het doortrekken van de bovengenoemde daling van Ierland naar het Oosten is aanvankelijk krimpen de wind te wachten, welke vooral aan de kust vrij krachtig zal zijn, LUCHTTEMPERATUUR. 5.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 5.48 uur tot Zaterdagmorgen 6.38 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 20 Febr. voorm. 9.50 en nam. 10.14 uur. GENOOTSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG. Laatste ledenvergadering voor den Omgang. In het gebouw van de St. Joseph Gez. Vereeniging werd gisteravond de laatste vergadering voor den Stillen Omgang ge- houder., welke in hoofdzaak was uitge schreven ter regeling van de a.s. bede vaart. Na opening met gebed sprak de voor zitter, de heer L. C. Schrijvers, een wel komstwoord en wees op de bijzondere in tentie van dit jaar nJ. deze, „dat God ons vaderland beware voor communisme en elk ander nieuw heidendom". Spr. ging daar even dieper op in en wees op de groote gevaren, welke ons bedreigen. Wij ouderen, aldus spr., zullen ons niet laten overhalen, maar het is de jeugd, welke het doelwit is van deze vijanden van God. Op allerlei manieren probeeren het com munisme en andere partijen, die God uit gebannen hebben, de jeugd tot zich te trekken. Immers, wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Laten wij. oudere Ka- j tholieken, daarom de jeugd tot ons trek- ken. Zeker, dat zal offers van ons vragen. Onze kleine persoonlijke belangen zullen i wij dan achter moeten stellen voor de 1 groote belangen van Christus. Maar wij moeten volhouden en blijven strijden en als Katholieken trouw blijven aan ons beginsel. Gaan wij met dit voornemen den I StilLen Omgang tegemoet, dan zal deze -nacht zeer zeker vruchten afwerpen. Na dit kernachtige openingswoord werd de agenda verder afgehandeld. De notulen werden onder woorden van dank goedgekeurd. Bij de mededeelingen, welke daarna volgden, deed de voorzitter aan de verga dering weten, dat het bestuur de gelegen- heid heeft opengesteld om door hetzij een j wekelijksche betaling van 10 cent. hetzij 1 door een maandelijksche van 40 cent, de contributie en het spoorkaartje bijeen te sparen. Een en ander werd nader toege licht, terwijl ook de geestel. dir., de wel- eerw. pater P. C. Frigge O.F.M., dit spaar systeem met eenige woorden ondersteun de. Tot half Maart heeft men gelegenheid dit te doen. Dat velen van deze pracht- gelegenheid gebruik mogen maken om door kleine bedragen het, voor sommigen groote bedrag, te bereiken. Hierna kwam de regeling van de bede vaart aan de orde. Uit deze regeling ont- leenen wij het volgende: De bedevaart wordt gehouden in den nacht van 6 op 7 Maart en begint met een korte Godsdienst- i oefening in de kerk van O. L. Vr. Onbe- j vlekte Ontvangenis (Hartebrug) op 6 Maart 's avonds te half 10 uur. Bij het ver laten der kerk begeven allen zich in stilte naar het station. Na aankomst te Amster dam begeven de pelgrims zich in rijen van vier naar de Mozes en Aaronkerk, waar men alleen toegang heeft op vertoon van afgestempelde kerkkaart. De gebeden op den Dam, Nieuwe Brug en Lange Brug 73 fciZei fcj/pi ta/ri t<Vpj t q/oï f37Si r57p| j in de zalen van „Den Burcht", Burchtsteeg De inzet van het Gouden leest van de St. Josep'i-Gezellen Vereeniging te Leiden j Vrijdag openingsavond 8.30—11 uur entree 25 ct. Zaterdag van 10-6 uur 10 cent J Zaterdagavond van 7 11 uur 25 cent Zondag n.m. 12—3 uur 10 cent Zondag n.m, van 4—11 uur 25 cent 's Avonds Muziek v. Franz Schweitzer j De Bloemententoonstelling is als tuin gearrangeerd door den WelEd. heer J. JONKER, Chef afd. Plantsoenen der Gemeente Leideu j Aan de Bloemen-, Vak- en Huisvlijttentoonstelling werken mede: j Leiden, Lisse, Oegstgeest, Roelofarendsveen, Sassenheim, Voorhout, r Warmond, Bennebroek en Zoeterwoude. 1037 zijn de zelfde als andere jaren. Bovendien wordt door iederen deelnemer tijdens den omgang rond de H. Stee vijf maal het Onze Vader en Wees Gegroet gebeden tot intentie „dat God ons vaderland beware voor het communisme en elk ander nieuw heidendom". Ieder wordt verder dringend verzocht zich geheel te houden aan de aanwijzingen van het bestuur en de orde commissarissen. De reisbiljetten zullen worden afgegeven op Zondag 28 Februari na de H.H. Missen van 9 en half 11 uur in de Romanuszaal achter de Hartebrugs- kerk. ingang Mare, en voor het laatst Woensdag 3 Maart tusschen 8 en 9 uur 's avonds. Contributiekaart meebrengen anders wordt er geen kaart afgegeven. Zonder afgestempelde kaart wordt abso luut niemand toegelaten. Zij die buiten Leiden woonachtig zijn vervoegen zich bij het plaatselijk bestuur en de correspon denten. Nadat vervolgens de ordecommissaris sen benoemd waren sprak pater Frigge nog eenige opwekkende woorden, waar bij de eerw. spr. onder meer zeide dat de leden van den Stillen Omgang steeds doordrongen moeten zijn dat zij menschen zijn. Katholieke menschen, waarvan ge zegd kan worden, dat zij iets voor God over hebben, dan zal deze Omgang zeker vruchten dragen. De voorzitter sloot daarna de vergade ring met den wensch, dat de Stille Om gang 1937 een groote aanwinst voor aller zieleleven moge zijn, dat de Katholieken werkelijk apostelen en verdedigers voor de Katholieke zaak zullen zijn zoowel van het kerkelijk als staatkundig leven. Daar om in Amsterdam en ook daarna een eucharistisch leven lijden, dan zal God in deze hedendaagsche verwarring ons den weg wijzen uit den chaos. Daarna volgde het sluitingsgebed. R. K. METAALBEWERKERSBOND. Gisteravond hielden de R.K. Metaalbe werkers hun jaarvergadering in het ge bouw van den R. K. Volksbond. De voorzitter opende de vergadering met den chr. groet en wenschte de leden hoewel wat laat, toch nog een „Zalig Nieuwjaar", wierp een terugblik op het afgeloopen vereenigingsjaar en hoopte, dat de leden in 1937 weder eendrachtig zouden samenwerken tot groei en bloei der afdeeling. Medegedeeld werd. dat met ingang van l Maart, voor de leden van den R. K. Volksbond de contributie 1 cent zal wor den verhoogd, men krijgt daarvoor het weekblad „Herstel" thuisbezorgd. Uit het jaarverslag van den secr. bleek, dat het ledental 170 leden bedraagt, en ongeveer 45 pet. door werkloosheid is ge troffen. Gelukkig kwam er na de devalua tie aan de Kon. Ned. Grofsmederij en Ket- tingfabriek verruiming van werk, zoodat eenige leden daar weder werk konden vinden. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat de inkomsten en uitga ven voor de bondskas hadden bedragen 6714.05. De 2e penningmeester kwam met de sombere mededeeling dat hij in 1936 aan de werklooze leden had uitbetaald 30651.65. Dit cijfer toont den minder gunstigen toestand in de Leidsche metaal nijverheid. De heer F. van Meurs kon na mens de kascontrole verklaren, dat kas en boeken in goede orde waren bevonden en bracht een woord van dank aan beide functionarissen. Tot kascontrole voor 1937 werden benoemd de heeren M. v. d. Weij- den en J. Aniba. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heeren L. P. de Groot, L. P. Hakkaart en H. ter Haar en gekozen de heeren P. Ouwerkerk en J. P. Ouwerkerk. De geestelijk adviseur Pater E. v. d. Snoek, sprak daarna de vergadering toe. In een korte maar pittige rede werd den leden de huidige strijd tusschen Moskou en Rome voor oogen gesteld. Ondanks de groote werkloosheid, vooral onder de jeugd die zonder toekomst is, de oorlog die Euro pa nog steeds blijft bedreigen, is er nog een grooter vraagstuk in onze dagen, de vraag: wie wilt gij, Moskou of Rome? Met Moskou krijgen wij de haat, wanorde, gaan wij naar het heidendom, geen eerbied voor de vrouw, ondermijning van het ge zag enz. Door millioenen wordt er ge werkt aan den ondergang van Rome, het Rome, dat als een vuurtoren de mensch- heid den weg wijst door het leven, de be schermer van het huisgezin, van vrouwen en kinderen. Men moet thans besluiten, men moet zich veilig stellen tegen ideeën met een valschen invloed. Het is beter te sterven met een rozenkrans dan met een vlag in de handen. Spr. eindigde zijn rede, met den uitroep: geeft mij maar Rome! Een dankbaar applaus toonde, dat de leden deze woorden goed hadden begre pen. Onder de leden werd een vrijkaart voor de retraite verloot. Daarna volgde behandeling van den be schrijvingsbrief voor de bondsvergadering. Na de rondvraag volgde sluiting met den chr. groet. „En hadde de liefde niet". Het bezoek der Zuid-Afrikaansche stu denten in ons land, waarbij zij, zooals men weet, ook onze stad hebben aangedaan, heeft niet alleen de banden tusschen het oude moederland en Zuid-Afrika versterkt, doch heeft ook geleid tot een gelegenheid voor het Nederlandsche publiek om kennis te maken met een stukje Zuid Afrikaansche cultuur, daar een groepje studenten van de universiteit van Stellenbosch de uitvoerig op zich genomen heeft van een Zuid-Afri- kaansch tooneelspel. Gisteravond kwamen zij ook in den Leid- schen Schouwburg en het is een geestelijk verbroederingsfeest geworden van twee universiteiten van den ouden Hollandschen stam. De zaal was zeer goed bezet, hoofd zakelijk met studenten van onze Alma Mater, die met belangstelling hebben ken nis genomen van dit zuiver Zuid-Afrikaan sche tooneelstuk, gespeeld door zuiver Zuid-Afrikaansche spelers. Het stuk geeft weer de botsing van twee levensopvattingen, n.l van een door eigen „wilskrag en deursettingsvermoë en self- verloëning" tot welstand gekomen advo caat, die met alle middelen verder omhoog wil klimmen langs den maatschappelijken ladder en daarbij in botsing komt met zijn jong vrouwtje „nog in haar somerse fris heid en ongekuntselde eenvoud", die meer voelt voor liefde, huiselijkheid en stil ge luk en ten slotte het slachtoffer wordt van het streven naar roem en eer van haar echt genoot. Maar wat baat het hem, als hij dat alles verworven heeften hadde de liefde niet? Hij is geworden tot een klinkend metaal en een luidende schel. Een sympathiek spel, waarbij de acteurs echter weinig gelegenheid krijgen tot actie. Aan het programma was een „kort oor- sig" toegevoegd en dat was niet overbodig. Want al heeft de Zuid-Afrikaansche taal zich nog niet zoover van het Nederlandsch ontwikkeld, dat zij onverstaanbaar is ge worden, toch is het, vooral als de dilettan ten-spelers niet zeer duidelijk articuleeren, bezwaarlijk hen te volgen. In dit opzicht alle hulde aan de vertolkster van de vroti- welijke hoofdrol. Een woord van hulde willen wij ook niet onthouden aan den „zwijgenden broeder" in het derde bedrijf, die nimmer het Zuider kruis heeft zien fonkelen aan den nachte lijken hemel van Zuid-Afrika, maar door zijn stil spel zoowel aan het publiek als aan de spelers eenige vroolijke momenten heeft bezorgd. Aan het einde van den avond werd een krans aangedragen en, sprak prof. mr. F D. Holleman, buitengewoon hoogleeraar in het Adat-recht van Ned.-Indië aan de universi teit alhier, de Zuid-Afrikaansche studenten acteurs toe. Prof. Holleman is in Transvaal geboren en beheersebt derhalve de Zuid- Afrikaansche taal volkomen, zoodat hij de studenten kon toespreken in hun eigen landstaal. Hij noemde deze ontmoeting van twee universiteiten, waaraan de tegenwoordig heid van den Leidschen rector magnificus een bijzonder chachet gaf, een historisch oogenblik en sprak den dank van de Leid sche toehoorders uit voor het gebodene. De leider van het studenten-tooneel, de heer Kosie Gericke, dankte wederkeerig. Met het zingen van het Zuid-Afrikaan sche volkslied en het Wilhelmus werd de avond besloten. VOORSTELLEN VOOR DE BEGROOTING. De heer Eikerbout (A. R.) stelt voor: „De Raad besluit tot opheffing van het Gemeentelijk ngevallenfonds en tot aan sluiting bij de Rijksverzekeringsbank. De vrijkomende gelden toe te voegen aan de Algemeene Reserve". De heer Beekenkamp (A. R.) stelt voor: „De Raad, van oordeel, dat het ge- wenscht is, voor de toekomst zooveel mo gelijk waarborgen te verkrijgen om ob scene lectuur uit openbare uitleenboeke rijen en leesbibliotheken te weren, noodigt B. en W. uit, een regeling daarvoor te doen ontwerpen en aan den Raad voor te leggen". De heer Schoneveld (A. R.) stelt voor: „De raad verzoekt Burgemeester en Wethouders te willen bevorderen, dat het voorstel tot verlaging van de huren van een groot aantal met overheidssteun ge bouwde woningen, momenteel in behan deling bij de Commissie van Fabricage, uiterlijk 1 April 1937 worde ingevoerd, met dien verstande, dat aan de huurverla- ging terugwerkende kracht worde ver leend tot 1 Januari 1937". Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. UITVAART EN BEGRAFENIS ZUSTER BORROMEA. In de kapel van het St. Elisabeths Zieken huis werd hedenmorgen een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor de zielerust van de eerw. zuster Maria Bor- romea door den weleerw. heer rector R. J. J. Reijnen. Bij den plechtigen uitvaartdienst waren o.m. aanwezig de hoogeerw heer deken A. H. J. M. Homulle, pastoor Beukers en de paters v. d. Snoek en Zey. Na de H. Mis werd het stoffelijk over schot op het kerkhof aan de Zijlpoort be graven. Daarbij waren o.m. nog tegenwoor dig de doctoren Niemer. Simons en Kort- mann. BINNENLAND. DR. A. LOUDON WORDT GEZANT IN BERN. De regeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van Dr. A. Loudon tot Hr. Ms. gezant te Bern. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE UTRECHT. Bejaarde vrouw overleden. Vannacht heeft zich in de woning van het bejaarde echtpaar V. aan den Antho- niedijk 121 te Utrecht een geval van ko lendampvergiftiging voorgedaan. Toen de schoondochter hedenochtend de woning binnentrad bleek het huis vol kolendamp te staan. Man en vruuw waren bewusteloos. Dank zij het snelle optreden van politie en geneeskundigen dienst, is het gelukt de levensgeesten van den man op te wekken. De vrouw is echter overle den. De m^n is naar het St. Anthonius- Ziekenhuis overgebracht. VEERTIG ARBEIDERS GESCHORST. Bij de Centrale Werkverschaffing, waar, onder toezicht van de Nederlandsche Hei de Maatschappij, thans verschillende werkzaamheden worden uitgevoerd langs de spoorlijn Utrecht—Amersfoort zijn he den veertig arbeiders, afkomstig uit Soest gëschorscht, daar zij zonder vergunning het werk hebben verlaten. Door de betrokken arbeiders wordt aan gevoerd, dat geen voldoende schaftketen voor hen aanwezig zijn om voor het slech te weer, zooals dat de laatste dagen heerscht, een onderdak te vinden. AGENDA LEIDEN. Vrijdas, 8.3U—11 uur: Bloemen-, Vak- Zaterdag, 10—6 uur en Huisvlijttten- 7—11 „1,r toonstelling der St. Joseph Gezel- Zondag, 12-3 uur len in „Den 411 uur Burcht". Maandag, Ned. Reisvereeniging voor Ka tholieken, filmavond in „Den Burcht", 8.30 uur. Donderdag, R. K. Handelsreizigersver. St. Christoffel. Spreker Kap. Dorbeck over „Kerk en Staat"; „De Har monie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 F e br. a. s. waar genomen door de apotheken: G. H. Blan ken,, Hoogewoerd 171, tel. 502, D. J. van Driesum, Mare 40, tel. 406 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. ACADEMIENIEUWS Door de politie alhier is gearresteerd de 18-jarige H. B., die in leesbibliotheken boeken huurde en deze verkocht. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift, getiteld: „Inlandsche gemeen te en Indoneisch dorp", de heer W. P. van Dam, geboren te Amoerang; tot arts, de heer J. v. d. Berg, Zwartsluis. Geslaagd: Economisch Doctoraal examen Indologie de heer J. de Leeuw, Leiden. Artsexamen lstt gedeelte de heeren J. H. j Daleboudt, den Haag, G. C. J. Kiemeney, S den Haag, Mej. H. G. v. d. Berg, Scheve- ningen. UIT DE OMGEVING NIEUW VEEN. Gemeenteraad. Dinsdag te acht uur 's avonds komt de Raad der gemeente in openbare zitting bijeen ter behandeling der navolgende punten: 1. Opening en lezing notulen. 2. Ingeko men stukken. 3. Aanvragen der besturen der bijzondere scholen om voorschot als bedoeld in art. 101 der L. O.-wet 1920. 4. Vaststelling kohier hondenbelasting 1937. 5. Definitieve vaststelling der verorde ning op de heffing van keurloonen voor vee en vleesch. 6. Vergoeding vervoerkos ten van den burgemeester. 7. Voorstel van B. en W. tot den bouw van een nieuwe waterovergang vóór het nieuwe gemeen tehuis en nadere financieele regeling be treffende de bouw van voornoemd raad huis. 8. Rondvraag en sluiting. Tentoonstelling in Huize St. Ursula. A.s. Zondag 21 en Woensdag 24 Februari, wordt alhier in het Internaat van zwak zinnige kinderen, Huize St. Ursula, een tentoonstelling gehouden van verschillen de artikelen welke door de aldaar ver pleegd wordende kinderen zijn vervaar digd. Deze artikelen overzichtelijk en smaakvol gerangschikt, bestaan uit: mat ten, borstels, boenders, vlechtwerk van bandstroo, pitriet en raffia, figuurzaagmo dellen, eenvoudig weefwerk, teekenwerk, verschillende handwerken enz. enz. Als men de Eerw. Zusters door aankoop van de tentoongestelde goederen wil begunsti gen, zal dat zeker op hoogen prijs worden gesteld. Zondag kan men de gewenschte artikelen alléén doen reserveeren, deze kunnen dan in de loop der week thuis be zorgd worden. Wij hopen dat er handen te kort zullen zijn om de koopsters of koo- pers te bedienen. De dag van Woensdag is hoofdzakelijk om uiting te geven van dankbaarheid aan dr. v. Voorthuyzen, Inspecteur van alle Buiten gew. Lager Onderwijsscholen in Nederland. Door alle inrichtingen van het B. L. O. wordt op dien dag iets bijzonders gegeven, hetzij een openbare les, een film, of tentoonstelling, waartoe ieder belang stellende vrije toegang heeft, dit uit er kentelijkheid jegens dr. v. Voorthuyzen, die per 1 Maart ontslag heeft genomen. Tot deze tentoonstelling heeft een ieder vrije toegang; zij is geopend Zondag 21 Fe bruari van 11 tot 1 en van 2 tot 6 uur, en Woensdag 24 Februari van 9 tot 12 en van 2 tot 7 uur. Echter kunnen kinderen be neden 12 jaar niet worden toegelaten. Al len die belangstellen in en kennis willen nemen hoe of in dit. Internaat door de Eerw. Zusters met die kleine ongelukkige kinderen wordt omgegaan, kunnen daar nu de gelegenheid voor vinden. Ook zul len door de kinderen voor zoover de tijd het toelaat, enkele spelletjes worden ge daan, en verschillende liederen gezongen worden. Elke bezoekers zal zeker Huize St. Ursula tevreden verlaten. De poorten van Huize St. Ursula staan voor alle be langstellende bezoekers wijd open en al len kunnen van een hartelijke ontvangst verzekerd zijn. Wij hopen dat het in deze dagen aan belangstelling niet zal ontbreken. Vaccinatie. Zaterdag 20 Februari des morgens van 89 uur is er gelegenheid zich kosteloos te laten inenten, ten huize van dr. B. Nout. WARMOND Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Dinsdag 23 Februari a.s. des voormiddags 10 uur in openbare ver gadering bijeen ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling verordening ingevolge art. 122 der gemeentewet met betrekking tot de inning van haven- en kade- of opslag- geld, zoomede der belasting voor het ge ven van tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden. 3. Verstrekking van voorschot op de gemeentelijke vergoeding overeenkomstig artikel 101 der L.O. wet 1920 ten behoeve der bijzondere scholen over 1937. 4. Vaststelling schoolgeldveror dening voor het bijzonder gewoon lager onderwijs. 5. Verkoop gedeelte Warmon- derdam en houtwal ter grootte van 12.85 c.A. ten behoeve van den aanleg Rijks straatweg Amsterdam's Gravenhage. 6. Beoordeeling en beslissing met betrekking tot een te voeren rechtsgeding. 7. Verzoek om ontheffing van een bepaling der bouw verordening. 8. Aanvulling van artikel 1 sub 5 der bouwverordening. 9. Benoeming di verse commissiën. 10. Comptabiliteit. 11. Reclame hondenbelasting. 12. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. 13. Rond vraag. Rijksveldwacht. Sedert het vertrek van den rijksveldwachter A. Jakobs was in deze vacature nog niet voorzien. Thans is als rijksveldwachter in deze gemeente aangesteld Jan de Bakker, maréchaussee bij de 3e Divisie. WOUBRUGGE. Steun B. en Bijzondere Nooden. In verband met een door het gemeentebe- j stuur ontvangen schrijven van den Mi- nister van Sociale Zaken inzake centrale I inkoop van goederen voor het steuncomi- té B. heeft het bestuur medegedeeld het I <5p hoogen prijs te stellen indien de steun, j evenais in vorige jaren, in geld werd uit- i gekeerd. In een uitvoerig schrijven moti veert het bestuur de grooie moeilijkheden, welke aan een centralen inkoop van goe deren verbonden zijn. Niet op de laatste plaats deelt het ge meentebestuur echter mede, dat het, voor een groot gedeelte door de gemeente be- schikoaar gestelde bedrag, geheel in de ge meente blijft, hetgeen aen piaatselijken middenstand ten goede komt en door de zen op hoogen prijs wordt gesteld en voorts, dat elke voor steun in aanmerking komende werklooze naar eigen inzicht en eigen behoefte kan koopen. Bij centralen inkoop is men te veel aan gewezen op groote partijen, waarmede de comité's, de praktijk heeft het uitgewe zen, blijven zitten. Verplichte verzekering. Het gemeen tebestuur heeft besloten alle werkloozen en hen, die eenige gemeentelijke onder steuning ontvangen, te verplichten zich aan te sluiten bij de plaatselijke zieken huis verpleging en bij het doktersfonds. In dien men zich vóór 1 Maart a.s. niet opge geven heeft als lid bij beide kassen, dan zal de ondersteuning (rijkssteun of armen- ondersteuning) verminderd worden met een bedrag, varieerend tusschen ƒ1. a 1.50. Voordat in den vervolge uitkee- ringen worden gedaan door de gemeente zal gecontroleerd worden of de contributie .voldaan is.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2