WYBERT WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937 i DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 GUNSTIGER ONTWIKKELING DER RIJKSMIDDELEN. Indirecte belastingen brachten in Januari 2.6 millioen meer op dan in Januari 1936. Omzetbelasting gestegen. De gunstiger ontwikkeling, die voor de opbrengst der Rijksmiddelen m het laatste kwartaal van 1936 viel waar te nemen, zet te in Januari van het nieuwe jaar verder door. Tot en met September 1936 vertoonde de opbrengst van de indirecte belastingen die als kasontvangsten worden vermeld en hierdoor het beste vergelijkbaar zijn een actherstand van meer dan 6 millioen. in vergelijking met de overeenkomstige pe riode van het voorgaande jaar. Dit nadee- lige saldo was aan het einde van 1936 ver anderd in een voordeeiig verschil van 4.5 millioen. De z.g. „overige middelen" brachten in de eerste maand van 1937 30.3 millioen in de schatkist, of 2.6 millioen meer dan in dezelfde maand van 1936 Dit gunstige ver schijnsel wordt echter eenigermate verduis terd door een achterstand bij de raming van 0.8 millioen. Van de 17 posten, die samen de „overige middelen" uitmaken, brachten slechts 4 posten minder op. Het zijn de accijnzen op wijn, gedistilleerd, bier en tabak De opbrengst der beursbelasting was, evenals in het laatste kwartaal van 1937, belangrijk hooger. De invoerrechten lieten m overeenstemming met de toegenomen import een stijging zien van 6.4 tot f 6.6 millioen. De invloed v^an de belangrijke uitbreiding van de buitenlandsohë handel kwam duidelijk tot uitdrukking in de ver meerdering van de opbrengst van het sta- tistiekrecht van 12o.58b tot 188.031. De toegenomen binneniandsche goederen beweging kan men af lezen1 uit de omzet belasting, waarvan het voordeeiig verschil over Januari bijna 2 1/2 ton bedroeg. Wat de directe belastingen betreft, blijkt, dat per ultimo Januari van het dienstjaar 1937 een zuiver bedrag van 32.4 millioen in kohier was gebracht, tegen 33.1 mil lioen aan het einde van dezelfde maand van het vorige jaar. DE TUINDERS KUNNEN NIET STOKEN. Gebrek aan steenkolen gevaar voor de bedrijven. De Kring van Veilingverenigingen Rot terdam, Berkel, Pijnacker, V e u r, L e i d- schendam, Loosduinen enz., heeft in verband met de moeilijkheden, die momen teel zijn ontstaan bij de aflevering van steenkolen voor de tuinbouwbedrijven, be sloten een bespreking te houden met de groothandelaren en het Centraal Bureau der Veilingen, benevens een audiëntie aan te vragen bij den Minister van Handel. Het feit doet zich n.l. voor, dat de ko- lenleveranciers tengevolge van de munt- correctie meer kolen naar het buitenland kunnen verzenden, waardoor niet de con tracten met de tuinders worden nagekomen. Het betreft hier vooral de z.g.n. Nootjes 4 en de Bechcokes. De tuinders contracteerden iedei jaar op z.g.n. 12/12 contracten, en dus bij gedeelte lijke aflevering. Nimmer werd hierop aan merking gemaakt. Nu vertraging in de aflevering van ko len is ontstaan, komen vele kweekers in moeilijkheden, omdat zij niet volop kun nen stoken, hetgeen juist in het voorjaar zeer noodig is. Waar in Maart de contingenteeringen afloopen, meende genoemde Kring, dat deze zaak thans ernstig moet worden be zien. Velen hebben thans groote tomaten planten staan, en kunnen die niet uitplan- ten, omdat de kassen niet voldoende ge stookt kunnen worden! Men hoopt alsnog, een spoedige oplossing in deze toestand te kunnen verkrijgen. WATER UIT HET IJSSELMEER VOOR LEIDINGWATER? Er zal te Enkhuizen een proefinstallatie worden aangelegd. Men meldt uit Enkhuizen aan de „N.R.Crt": Het provinciale waterleidingbedrijf zal in verband met te verrichten onderzoekingen naar de bruikbaarheid van het IJsselmser- water voor leidingwater een proefinstalla tie stichten op de buitendijksche terreinen tusschen den vuurtoren de Ven en den Im- merhornpolder. Indien de proefnemingen gunstig uitval len, overweegt het P. W. B. den aankoop van deze gronden en 25 H.A. water van het IJsselmeer, langs deze gronden gelegen, ten einde met het oog op een eventueele ves tiging, bescherming en c.q. verdere uitbrei ding van de prise d'eau over voldoende op pervlakte aan terrein en water te kunnen beschikken. Daartoe heeft de directie op de genoemde terrein- en wateroppervlakte het recht van koop tot 1 Januari 1940 ver zocht. De reeds genomen proeven hebben, zoo meldt men ons, een zoodanig gunstig re sultaat opgeleverd, dat het vrijwel zeker wordt geacht, dat- de waterwinplaats te Enkhuizen tot stand komt. Men verwacht, dat het bedrijf groote voordeelen voor de gemeente met zich zal brengen, o.a. door de vestiging van het be trokken personeel. Bovendien zullen ver scheidene tientallen grondwerkers arbeid vinden bij de voorbereidende werkzaam heden De 25 H.A. water zullen worden op gespoten met zand, terwijl daaromheen een dijk moet worden aangelegd. Voorts zal van Enkhuizen naar Hoorn een buisleiding moeten worden gelegd, met een diameter van ongeveer 75 c.M., waaraan eveneens talrijke arbeiders te werk kunnen worden gesteld. VERBINDENDVERKLARING COLLECTIEF CONTRACT. Een bespreking door het R.K. Werklieden verbond. Dinsdag vergaderde te Utrecht de vak bondsvergadering van het R.K. Werklieden verbond onder voorzitterschap van den heer A. C. de Bruijn. In zijn openingswoord wees de voorzit ter op de in wording zijnde organisatie van bedrijfsraden. Het heeft de schijn, dat die nieuwe organisatie de grens van het orga nisatorische dreigt te overschrijden, aan gezien men daar zaken poogt te behandelen, die allereerst thuis behooren in de gecen traliseerde vakbeweging van werkgevers en werknemers. De voorzitter doelde hier op de wetsontwerpen tot verbindend en onverbindend verklaren der collectieve ar beidsovereenkomsten, alsook het ontwerp van wet tot reorganisatie der industrieele ongevallenwet. Zaterdag a.s. zullen de be sturen der nationale werknemerscentralen zich over dit geval beraden. De heer W. Andrisssen hield een inlei ding over het ontwerp van wet betreffende het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten. Wordt door de Katholieke arbeidersbe weging de indiening van dit wetsontwerp in het algemeen toegejuicht, zulks sluit niet uit, dat harerzijds positieve critiek op dit wetsontwerp wordt geleverd. Het wetsontwerp verlangt voor de ver bindendverklaring de instemming van de groote meerderheid van werkgevers en werknemers met het collectief contract of althans het gelden er van voor een be langrijke meerderheid van de in een bedrijf werkzame personen, in het geheele land of in een gedeelte des lands. De inleider zou de voorkeur willen ge ven aan een bepaling in de wet waardoor de minister algemeen verbindend kan ver klaren bepalingen van een collectieve ar beidsovereenkomst, die voor de regeling der arbeidsvoorwaarden in het bedrijf of het beroep en binnen het gebied, waar voor zij geldt, overwegende beteekenis heeft, of indien het algemeen belang er zich niet tegen verzet. Voorts bepleitte spreker de wenschelijk- heid, dat den minister by de wet de oe- voegdheid wordt gegeven om een eens ge geven verbindendverklaring bij afloop met ten hoogste een jaar te verlengen zonder verdere formaliteiten. De inleider keerde zich tegen de uitslui ting, door verbindendverklaring, van bepa lingen omtrent, kortweg gezegd, prijsaf spraken. Spreker is van oordeel, dat. een absolute onmogelijkheid om bedoelde prijs afspraken algemeen verbindend te verkla ren, onjuist is. Een dergelijke bepaling lijkt hem bovendien onnoodig; wanneer de mi nister de bevoegdheid bezit, om ook de hier bedoelde regelingen algemeen verbindend te verklaren, dan kan hij daarvan al of niet gebruik maken. Het aantal bedrijfsraden (12) en het aan tal aanwezige collectieve contracten (op 1 Juni j.l. 1241) drongen spreker tot het uiten van den wensch, dat óók aan de organisa- tiss van werkgevers en arbeiders de be voegdheid voor de aanvrage moet worden gegeven. Daardoor zal het aantal collectie ve contracten, waarvoor verbindendverkla ring zal worden verkregen, belangrijk grooter kunnen worden, dan wanneer die bevoegdheid alleen aan de bedrijfsraden wordt gelaten. De intrekking der verbindendverklaring zal volgens den inleider, niet mogen ge schieden voordat de minister aan de be trokken partijen advies heeft gevraagd; een zoodanige bepaling wenscht hij dan ook in de wet. Principieel behoeft aldus de inleider de on verbind end verklaring niet te wor den afgewezen, evenwel is van een organi sche constellatie als bedoeld in Quadrage- simo Anno nog geen sprake, ook niet van de daarmee nauw verband houdende rechtsnormen, .daarom is onvarbindendver- klaring niet zonder bezwaar. In aansluiting op deze inleiding werden door verschillende vakbondsbestuurders opmerkingen over het wetsontwerp ge maakt; de conclusie der besprekingen was, dat het vakbondsbestuur uitvoering zal geven aan zijn voornemen tot het zenden van een adres aan de Tweede Kamer. Vervolgens hield de verbondssecretaris, de heer J. A. Schutte, een inleiding over het ontwerp van wet beoogende een betere verdeeling van de beschikbare arbeid. Het ontwerp is nog van zeer jongen datum en wordt heden in de afdeelingen der Twee de Kamer behandeld. Spreker gaf als zyn meening, dat aan drang moet worden uitgeoefend om het wetsontwerp verbeterd aan te nemen. Ar beid van de gehuwde vrouw dient verbo den, tenzij het algemeen belang zulks vor dert. Arbeid van meisjes in fabrieken, werkplaatsen en kantoren, mag in het al gemeen niet opengesteld worden voor het 16e jaar. Arbeid, die evengoed door mannen kan worden verricht, worde voor hen gereser veerd. De duur van de wet dient niet bepaald te blijven tot drie jaar, doch zoolang haar maatregelen nuttig zullen zijn; enkele be palingen zijn ongetwijfeld van blijvenden aard te achten. LOCO-BURGEMEESTER VAN VENLO. In overleg met den minister van Binnen iandsche Zaken is door den Commissaris der Koningin in Limburg, buiten het col lege van wethouders om, het raadslid mr. j E. Janssen tot loco-burgemeester van Venlo benoemd. De burgemeester van Venlo, mr. B. M. Berger, is met buitenlandsch verlof. Het college van wethoudeFS beslaat momenteel door ontslagname van den derden wethou- der, uit twee personen en wel uit de heeren Verbaarschot en Meelkop. DE STEUNREGELING VOOR DEN TUINBOUW. Bittere teleurstelling bij de betrokkenen. TWAALF MILLIOEN VEEL TE WEINIG. De heeren Kampschoër en Groen heb ben de volgende schriftelijke vragen aan den Minister van Landbouw en Visscherij 1. Is het den minister bekend, dat de vierde voorschotuitkesring krachtens de steunregeling voor den tuinbouw tot een bedrag van 2.400.000 voor belanghebben den een bittere teleurstelling is geworden, daar zij hoopten een uitkeering te ontvan gen, welke esnigermate den grooten nood zou kunnen lenigen? 2. Is de minister niet van meening, dat met een steunbedrag van 12.000.000 in totaal, in verband met de zeer slechte be drijfsresultaten onmogelijk kan worden volstaan? Is de minister bereid het bedrag te ver- hoogen? 3. Weet de minister, dat in^menig tuin dersgezin gebrek is aan kleeding, schoeisel, zelfs aan brood en is de minister op de hoogte van het standpunt dat b.v. Maat schappelijk Hulpbetoon van 's-Gravenhage inneemt, welke instelling op principieels gronden weigert aan deze categorie van menschen steun, in weiken vorm ook, te verleenen, omdat de tuinbouwsteun, van re- geeringswege gegeven, bedoeld is als steun, voldoende voor de instandhouding van het bedrijf en ook van het gezin? 4. Is de minister bereid, in overleg te treden met zijn ambtgenoot van Binnen iandsche Zaken, om een betere toepassing van de maatschappelijke hulp voor deze ge zinnen te verkrijgen? DE DISTRIBUTIE AAN WERKLOOZEN EN STEUN IN NATURA. Een adres van de drie Nederlandsche middenstandsbonden aan den minister van sociale zaken. De drie Nederlandsche middenstandsbon den hebben zich gewend tot den minister van sociale zaken in verband met diens aan de gemeentebesturen medegedeelde voornemen om de subsidieering in de kos ten van extra hulp aan werkloozen (kleeding, dekking en schoeisel), de z.g. sleunverleening B, ook voor het dienstjaar 1937 gedeeltelijk in natura te doen geschie den. De hoofdbesturen van de drie bonden verklaren van dit voornemen met groote bevreemding kennis te hebben genomen. Het is hun gebleken, dat het desbetreffen de persbericht in de kringen van den mid denstand in het geheele land een even groote bevreemding heeft te weeg gebracht. Zij hopen, dat alsnog zol kunnen wor den voorkomen, dat de steunverleening door het departement van sociale zaken steeds verder wordt geleid in een richting, /die ook het kleinhandelsbedrijf hoe langer hoe meer „steunrijp" moet maken, en die op den, vooral op het oogenblik in het be drijfsleven zoo gewenschten, geest van ver trouwen in de toekomst een averechtschen invloed uitoefent. Het is hun bekend, dat -in verschillende plaatsen in het verleden de inschakeling van den winkelstand bij de verstrekking van steun in natura is geschied op een wij ze, die den betrokken overheidsinstanties tot volledige voldoening strekte, op een wijze, die niet alleen strekte in het belang van den winkelstand, maar evenzeer in het belang van de steunende organen en van de gesteunde personen. Gaarne stellen de drie Nederlandsche middenstandsbonden hun op dit punt ver kregen ervaring ten dienste van den minis ter teneinde mede te bevorderen, dat in andere plaatsen, waar daaraan behoefte bestaat, de inschakeling van den winkel stand by ondersteuning in natuia op een speciale wijze tot stand wordt gebracht. Zy verzoeken den minister daartoe de wijze van besteding van de voor den steun-B beschikbare gelden ten volle aan de gemeentebesturen te willen overlaten. HET VERSCHE KADETJE. Organisaties in het bakkersbedrijf tot een bespreking uitgenoodigd. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt heeft de minister van sociale zaken tegen 25 Fe- buari de tegenwoordigers van de patroons bonden in het bakkersbedrijf en tegen den daarop volgenden dag de vertegenwoordi gers van de arbeidersorganisaties in dat bedrijf opgeroepen, om hen te hooren over het versch broodvraagstuk, met name over het denkbeeld van het nemen van een proef gedurende 6 maanden met de beschikbaar stelling des morgens vroeg van klein brood. Het congres voor medische en pharma- ceutische studenten te Utrecht. Het congres voor medische en pharma- ceutische studenten dat op 19 en 20 Fe bruari te Utrecnt wordt gehouden, zal Vrij dagmiddag om half twee geopend worden door prof. dr. A. A. Hymans van den Bergh. Hierna zal prof. dr. J. J. L. Zwikker een voordracht houden over „specialite's". Na afloop van den maaltijd in Centraal houdt prof. dr. L. Poiak Daniels een voor dracht over „Het belang van de kennis der geneesmiddelen voor den medicus". Prof. dr. S. E. de Jongh zal dezen congresdag be sluiten met een voordracht over „Orgaan- preparaten". Den volgenden dag zal een excursie naar de Organonfabrieken te Oss worden ge houden. Voor het bovengenoemd congres hebben zich reeds 400 studenten als deelnemers op gegeven. De Nederlandsche Spoorwegen stellen eenige extra dieseltreinen voor de deelne mers ter beschikking, waarop ook een in genieur der N.S. zal meerijden om de wer king der dieselmotoren uit te leggen. DE KOSTEN VAN HET LEVENS ONDERHOUD IN JANUARI 1937. Stijging sinds September met 1.6 procent. Het indexcijfer der kosten van het le vensonderhoud in Januari 1937 is 0.5 pro cent hooger dan in December 1936. Het bedraagt (op de basis van het peil der prijzen voor den oorlog 100) 134.1, tegen 133.4 in de voorafgaande maand en 132.0 in September 1936, in welke maand de Regeering het besluit tot devaluatie van den gulden heeft genomen. Voor de voeding alleen is er sedert De cember 1936 een stijging met 1.2 procent (123,5 tegen 122,1). Deze is vooral veroor zaakt door prijsverhoogingen van brood (ingegaan op 18 Januari), grutterswaren (vermicelli), suiker, vleesch (rundvleesch), vetten (natuurboter, en bak- en braadvet) en visch, waarvan de invloed op het in dexcijfer echter verzwakt werd door prijs verlaging van eieren en door het feit, dat ook de groenten, welke de desbetrefferde periode aan de markt bracht, goedkooper waren dan die der vorige periode. Voor zoover de stijging bij brood betreft, is die het gevolg hiervan, dat zoowel door het vervallen in den loop van deze maand van de circulaire van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart van 2 October 1936, waarbij verhooging van den broodprijs werd tegengegaan, als door de stijging van den bloemprijs op de wereld markt, de bemoeiing van den minister met den broodprijs, krachtens de wet van 30 September 1936 thans geëindigd is. Van de overige budgetonderdeelen, zyn er een drietal te vermelden, waarbij even eens een stijging is te vinden en wel klee ding (mansonder- en -bovenkleeding), brandstof (petroleum en één merk lucifers) alsmede huisraad (vloerkleeden, matten en gordijnen, sponzen en zeemlappen). Een aantal posten vertoont echter geen wijzi ging, hetwelk de stijging van de voeding gedeeltelijk neutraliseert in haar werking op het totaal. De stijging van het indexcijfer sedert September 1936 bedraagt thans 1.6 pro cent. DE SPOORWEGEN IN 1936. Cijfers uit het reizigersverkeer. „Spoor- en Tramwegen" geeft enkele cij fers over het reizigersverkeer by de Ned. Spoorwegen in 1936. Hier volgen ze: In 1930 bedroeg het aantal bootreizigers tusschen Enkhuizen en Stavoren 309.000, in 1935 202.000; deze daling is grcotendeels toe te schrijven aan den Afsluitdijk, die het IJsselmeer deed ontstaan. Op 15 Mei 1936 werd op werkdagen een vierde paar bootvaarten tusschen Enkhuizen en Stavo ren ingelegd; daardoor steeg het aantal rei zigers van 202.000 op 208.000 2ó reizigers per dag inplaats van een met 3 paar overvaarten te verwachten daling met 12.000 reizigers (6 pCt.). Tegelijkertijd steeg het verkeer van A. T. O. over den Afsluitdijk. Van de beide veerdiensten op Harwich steeg in het laatste jaar het aantal reizi gers te Vlissingen van 69.000 op 76.000, en te Hoek van Holland van 128.000 op 152.000; totaal van 195.000 op 228.000, zegge 17 pCt. Op 15 Mei 1935 werd de lijn Schiedam Hoek van Holland electrisch; zulks gaf te Maassluis en Hoek van Holland voorshands geen verkeersstijging, doch wel te Vlaar- dingen; het aantal E. R.-kaarten n./v. Rot terdam bedroeg (retours dubbel geteld) te Vlaardingen in het 3e kwartaal 1934 49.000 en 1936 88.000; en te Vlaardingen Oost 11.000 en 17.000; -het aantal treinen steeg nagenoeg niet. Op 4 October 1935 werd de lyn Haar lemZandvoort electrisch. In hst jaar Oct. 1934/5 en Oct. 1935/6 steeg het aantal E. R.-kaarten n./v. Amsterdam (retours dub bel geteld) van 153.000 op 22S.000, het aan tal treinen steeg circa 50 pCt. Ingaande 15 Mei 1936 werd het vervoer van rywielen belangrijk versneld en het tarief der sneltreinrijwielkaarten verlaagd van 1.25 op 0.90. In Augustus steeg het gebruik van laatstgenoemde kaarten van 8000 op 27.000. Bij een geringe prijsverhoo- ging der overige rijwielkaartsn daalde het aantal vervoerde rijwielen in Augustus van 264.000 op 230.000, en steeg de opbrengst van 134.000 op ƒ140.000. Over het volle jaar daalde de opbrengst echter met circa ƒ20.000 (4 pCt.). De geschatte opbrengst van het reizi- gersvervoer daalde twee millioen gulden, en van het goederenvervoer drie millioen gulden, terwijl de vermindering der exploi tatiekosten circa vier millioen gulden zal bedragen. Hierbij neme van in aanmerking, dat in 1936 de volgende baanvakken voor reizigersvervoer werden gesloten: HoornMedemblik; DenekampGro- nau; HoornVenhuizen; Aalsmeer Hoofddorp Leiden/Haarlem; Alphen— Uithoorn; LeeuwardenStiensDokkum/ Tzu'mmarum; VenloStraelen; Hengelo Boekelo. LUIT.-GEN. JHR. W. RöELL VRAAGT ONTSLAG. Zijn opvolger zou gen.-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst zijn. Naar het „Vad." verneemt staat het thans vast, dat de commandant van het veldleger luitenant-generaal jhr. W. Röell, als zoo danig eervol ontslag heeft gevraagd aan de Koningin. Is het „Vad." wel ingelicht, dan zal jhr. Röell worden opgevolgd als commandant van het veldleger door generaai-majoor der infanterie J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van de vierde divisie te Amersfoort. Deze zal dan als comman dant van de vierde divisie worden opge volgd door den kolonel van den generalen staf P. W. Best, commandant van de lucht vaart afdeeling. Thans ook met menthoi-smaak! KERKNIEUWS DE KERKELIJKE HlëRARCHIE OVER DE GEHEELE WERELD. Het zoo juist verschenen „Annuario Pon- tificio" het kerkelijk jaarboek, geeft de vol gende welspreeknde cijfers over de kerke lijke hiërarchie, over de geheele wereld verspreid. Er zijn op het oogenblik 10 patriarcha ten en 4 titulair patriarchaten, 216 metro- politaanzetels, 38 aartsbisschopszetels, 913 bisschopsresidenties, 277 apostolische vica riaten, 111 apostolische prefecturen; 32 zelf standige missies en districten, die recht streeks onder de Romeinsche congregaties staan. De H. Stoel heeft in 37 staten diploma tieke vertegenwoordigers. Bovendien heeft de H. Kerk in 21 landen een apostolipchen delegaat, wiens zending geen streng diplo matiek karakter draagt; 36 naties en de orde der Malthezer ridders hebben een di ploma tieken vertegenwoordiger bij het Va- ticaan. Het H. College bestaat momenteel uit 66 kardinalen, waarvan 6 kardinaal-bis schoppen, 50 kardinaal-priesters, en 10 kar dinaal-diakens. Eén kardinaal is nog ge creëerd door Paus Leo XIII z.g., 3 door Paus Pius X z.g., 10 door Paus Benedictus XV z.g. en 52 door den H. Vader Paus Pius XL KATHOLICISME IN JAPAN. Het aantal Katholieken in Japan is in het afgeloopen jaar tot 108.934 gestegen. In 1936 ontvingen 3240 Japanneezen het H. Doopsel, terwijl 2947 katechumenen zich op het ontvangen van dit Sacrament voor- bereiden. Het aartsbisdom Tokio neemt hierbij de eerste plaats in; het H. Doopsel werd toegediend aan 555 volwassenen, 418 kinderen en 1472 personen, die in het ster vensuur gedoopt werden. Nog grooter successen werden behaald in Korea, Formosa en de Maandaateilanden in de Stille Oceaan, die eveneens tot het Japansehe Rijk behooren. Hier werd aan 10.137 personen het H. Doopsel toegediend, waardoor het aantal Katholieken thans tot 166.035 is gestegen. In het jaar 1927 bedroeg het aantal Japansehe katholieken nog slechts 87.581. BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht, heeft benoemd tot pastoor te WolvegS den Zeereerw. heer J. Scholtens, tot deken van het Dekenaat Heerenveen den Zeereerw. heer J. Scholtens en tot pastoor te Nieuw- Heeten den Zeereerw. heer W. A. Smul ders. WILTU IETS WETEN? Vraag P. v. K. te R. inzake steun tot 65e jaar of tot 68e jaar. Antwoord: Volgens ministerieele be schikking kan inderdaad tot het 66e jaar steun uitgekeerd worden. Daarna volgt overschrijving naar het Burgerlijk Armbe stuur. Vraag: Heeft een patroon het recht zijn personeel zonder reden te ontslaan? Antwoord: Ja,-tenzij daaromtrent een bepaling mocht zyn opgenomen in het col lectief contract. Vraag: Wat is de opzegtermijn van iemand, die geheel intern werkt en Za terdag zijn loon ontvangt. Antwoord: Waarschijnlijk een week. V r a a g: Is de patroon verplicht schade vergoeding te geven aan zyn knecht voor het berijden van eigen fiets. A n t w o o rd: In uw geval zeer zeker. Hoeveel die vergoeding bedragen moet, is moeilijk uit te maken. Vraag: Welke is de eerste internatio nale voetbalwedstrijd van het Ned. elftal thuis? Zijn hiervoor plaatsbewijzen te be komen? Antwoord: De eerste landenwed- strijd te Amsterdam gaat tegen Zwitser land op 7 Maart. De verkoop van plaatsbe wijzen geschiedt o.m. bij het bureau van den K.N.V.B., van de Spiegelstraat 21, Den Haag. Prijzen: eeretribune 5 en 4, Mara thon tribune f 4, open zijvakken 3, Zuid tribune 2, Noord-tribune 1 (staanplaat sen). Aanvragen om plaatsbewijzen moeten vergezeld gaan van het benoodigde be drag, vermeerderd met 0.30 voor aange- teekende zending. lederen Dinsdag- en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het verkrijgen van mondelinge juridische inlichtingen aan ons bureau.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7