De gemeenten en de ziekenfondsen Overstroomings- ramp in Mozambique. 28ste Jaargang WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937 No. 8651 S)e £eidóehc(2oii/fc<Mtt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: oor Leiden li» cent pej week i 2u>0 per Kwartaal Bij onze Agenten 20 cent pei week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Als wij over ziekenfondsen gaan spre ken, is het wellicht dienstig een korte de finitie te geven van hetgeen onder zieken- fonas wordt verstaan. Onder ziekenfonds begrijpen wij een fonds, waaraan een we- keiijksche premie wordt betaald, aan wel ke betaling men het recht ontleent van gratis behandeling met bijlevering van medicamenten door een huisarts. Vandaar dat men ook veelvuldig spreekt van dok tersfonds als men ziekenfonds bedoelt. Men kan twee soorten van ziekenfond sen onderscheiden. Ten plattelande komt het nog veelvuldig voor, dat een bepaalde dokter dikwijls de eenige in het dorp een eigen fonds heeft, waarbij uiter aard de dokter zelf de contributie vast stelt en bepaalt wie lid van het fonds kan worden en ook uitmaakt wat wel en wat niet onder het fonds valt. Men zou zoo'n fonds kunnen noemen een persoonlijk fonds, daar het aan den persoon van een bepaalden arts is gebonden. In de stad en meer en meer ook ten plat telande bestaan ziekenfondsen, waarbij men tegen betaling van de premie recht heeft op vrije artsenkeuze, m.a.w! men is niet aan een bepaalden dokter gebonden, doch neemt bij elke ziekte den dokter, die men wenscht, daar vrijwel alle plaatselijke doktoren bij het ziekenfonds zijn aangeslo ten. In zoo'n geval spreekt men van een centraal ziekenfonds. De centrale' zieken fondsen geven in den regel niet alleen recht op vrije geneeskundige behandeling met geneesmiddelen, maar geven ook nog andere voordeelen. Zoo geeft het Centraal Ziekenfonds voor Haarlemmermeer, Rijn land en aangrenzende gebieden van de Maatschappij tot bevordering der Genees kunst naast de gewone geneeskundige hulp geheel of gedeeltelijke vergoeding voor gemaakte kosten van specialistenhulp, gra tis consult met specialist, indien de huis arts dit noodig oordeelt, gratis behande ling door hoogtezon, indien de huisartsdit voorschrijft, tegemoetkoming in de kosten van tandheelkundige hulp en in de aan schaffing van breukbanden en soortgelijke artikelen, gratis brillen en een uitkeering bij geboorte van 15. Bovendien geeft het Centraal Ziekenfonds onder bepaalde voor waarden aan crisisgesteunden 15 pet. re ductie op de premie. Het behoeft geen verwondering te wek ken, dat ook de ziekenfondsen den weer slag voelen van de ongunst der tijden. Ge zien de algemeene verarming valt het velen thans moeilijk te betalen, wat vroe ger gemakkelijk werd opgebracht. En de premie bij de ziekenfondsen is vaak alles behalve gering. Er zijn fondsen, waarbij de premie nog hetzelfde is als in de tij den van hoogconjunctuur, alsof er sinds dien niets in de wereld is veranderd. De vraag mag worden gesteld of ook hier niet iets valt aan te passen. Het dreigend verloop bij de ziekenfond sen heeft ook vele gemeentebesturen met zorg vervuld. Immers de geneeskundige armenverzorging wordt, indien daarin niet voldoende op andere andere wijze wordt voorzien door de Armenwet speciaal aan de gemeentebesturen opgedragen. Een da lend cijfer bij de verzekerden bij zieken fondsen brengt daarom als regel mede verhooging van de kosten, die de gemeen ten voor geneeskundige armenverzorging besteden. Het is dan ook niet te verwonderen, dat in verschillende gemeenten maatregelen zijn genomen, om het verloop bij de zie- kenfondscen tegen te gaan. In verschil lende gemeenten in de bloembollenstreek o.a. in Lisse, Hillegom en Sassenheim wordt een bepaald bedrag op den steun gekort of liever krijgt men een verlaagd bedrag aan steun qitgekeerd, indien men verzuimt lid te zijn van een ziekenfonds. Daarbij wordt dan uitgegaan van de veronderstel ling, dat iemand, die aangesloten is bij een ziekenfonds aan een hoogeren steun behoefte heeft dan iemand, bij wien dit niet het geval is. Verschillende speciaal stedelijke ge meenten nemen een bepaald gedeelte van de wekelijks te betalen ziekenfondspremie voor rekening der gemeente, of wat het zelfde is ten laste van het burgerlijk arm bestuur. Zoo is in Dordrecht de volgende regeling tusschen den Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon en de Ziekenfond sen getroffen: a. Voor de vastbedeelden betaalt Maat schappelijk Hulpbetoon de helft der pre mie; b. voor de ongeorganiseerde noodbedeel- den betaalt Maatschappelijk Hulpbetoon 37Yt pet. der premie en wordt 12^ pet. door de Ziekenfondsen zelf gedragen; c. voor de georganiseerde noodbedeel- den en de krachtens de steunregeling ge- steunden betaalt Maatschappelijk Hulp betoon 25 pet. der premie en wordt 25 pet. voor rekening van de Ziekenfondsen ge nomen. In alle deze gevallen komt dus slechts 50 pet. of de helft der premie ten laste van de verzekerden, terwijl hier wordt uitgegaan van de gedachte, dat ten aan zien van de crisis-slachtoffers dat zjjn de onder b en c vermelde categoriën ook de Ziekenfondsen een offer hebben te brengen, door een gedeelte der premie te laten vervallen. In Oisterwijk (N.B.) is de volgende re geling mgevoerd: De gemeente neemt van de premie, door een werklooze aan een Ziekenfonds ver schuldigd. voor haar rekening: a. drievierde deel voor zoover betreft een gezin met zes of meer inwonende kin deren, welke zelf geen inkomsten hebben; b. de helft voor zoover betreft een ge zin met drie of meer doch minder dan zes inwonende kinderen, welke zelf geen in komsten hebben. c. éénvierde deel voor zoover betreft de overige werkloozen. Op de steunuitkeeringen van een werk looze wordt wekelijks ingehouden ten aanzien van categorie a nihil, ten aanzien van categorie b éénvierde en ten aanzien van categorie c de helft der verschuldigde premie. Het aandeel, dat ten laste der gemeente komt, wordt tegelijk met hetgeen de ge meente van den steun heeft afgehouden aan de Ziekenfondsen afgedragen. Hieruit blijkt, dat ook in Oisterwijk de Zieken fondsen een offer hebben te brengen; im mers van alle bovenvermelde categorieën van werkloozen komt slechts 75 pet. van de premie binnen. Uit de gegeven voorbeelden blijkt, dat er in Dordrecht een regeling is, die van toepassing is op steuntrekkenden en arm lastigen, terwijl in Oisterwijk de rege ling zich beperkt tot de steuntrekkenden. Niet alleen in Dordrecht en Oisterwijk, maar ook in vele andere gemeenten zijn soortgelijke regelingen ingevoerd. Ook in gesaneerde gemeenten dat zijn nood lijdende gemeenten, wier financiën onder toezicht van het Rijk staan komen re gelingen voor. Van Rijkswege wordt daar mede accoord gegaan, mits een redelijk deel der te betalen premie ten laste van de gesteunden blijft en ook de ziekenfond sen een offer weten te brengen. (De geachte schrijver had ook de te Lei den bestaande regeling als model kunnen aanvoeren. (Red. L. Crt.). Naast de zieken- of doktersfondsen be staan ook ziekenhuisverplegingsfondsen. Zij, die daarvan lid zijn, hebben recht op vrije ziekenhuisverpleging gedurende een bepaald aantal weken. Uiteraard is het ook hier van belang voor de gemeenten, dat regelmatig de premie wordt voldaan. Het gemeentebestuur van Voorst in Gel derland heeft daarom als voorwaarde ge steld, dat men lid moet zijn van een zie kenhuisfonds om werkloozensteun te kun nen trekken, terwijl, indien gedurende vier of meer weken geen contributie is be taald, de achterstallige contributie door de gemeente aan het ziekenhuisfonds wordt betaald met inhouding daarvan in termij nen op de steunuitkeering. De minister van Sociale Zaken, deswege in de Tweede Kamer geinterpelleerd, ver klaarde, dat het gemeentebestuur van Voorst van meenirig is, dat de genomen maatregel in het welbegrepen belang is van de werkloozen en hun gezinnen. Aan gezien aldus de minister het den be trokkenen mogelijk is gemaakt met ge ringe kosten lid te zijn van een zieken- verplegingsfonds, waarvoor de gemeente zich belangrijke offers getroost, kan ik geen aanleiding vinden om terzake tus schen beide te komen. Ook te Noordwijkerhout en Sassenheim wordt een gedeelte op den steun gekort als men niet bij een ziekenhuisverplegings- fonds is aangesloten. Zijn voor zoover wij kunnen nagaan de gemeenten, die op een of andere wijze daadwerkelijken steun verleenen in de betaling der premie aan de zieken- of doktersfondsen vele, van slechts ééne en kele gemeente n.l. Oisterwijk is ons be kend, dat de gemeente een gedeelte van de te betalen premie aan een ziekenhuis- verplegingsfonds te haren laste neemt, al is het lang niet uitgesloten, dat nog an dere gemeenten zich op hetzelfde stand punt als Oisterwijk plaatsen. Oisterwijk betaalt dezelfde bijdrage in de premie aan het ziekenhuisverplegingsfonds, als deze gemeente zooals boven is vermeld aan het ziekenfonds betaalt. Alvorens de gemeenten bijdragen geven in de premiën der ziekenfondsen, mogen zij zich wel eens afvragen of de tarieven dezer fondsen zich voldoende hebben aan gepast aan de tijdsomstandigheden opdat worde voorkomen dat door en met mede werking van de gemeente de noodzake lijke aanpassing dier tarieven achterwege blijft. Noordwijkerhout. VAN IERSEL. Over een bloedraad „De Bloedraad der R. K. Staatspartij!" Die zal worden ingesteld! De heer Mus- sert heeft het geschreven. En hij vindt zijn ontdekking zoo belangrijk, dat vol gens „Volk en Vaderland" het artikel, waarin de leider deze ijzingwekkende me- dedeeling doet, in een millioen exempla ren onder het Nederlandsche volk zal worden verspreid, 't Is toch ook inderdaad noodig, dat de goede burgers weten, wat hun boven het hoofd hangt! Een Bloed raad! Een Bloedraad der R. K. Staatspar tij! Wat bedoelt de heer Mussert daarmee? Wat is die Bloedraad? De Bloedraad is nu komt het! de commissie, die, op voorstel van den Chris telijk Hist, heer De Geer, misschien ooit door de Kroon, op voordracht van de Ka mer, zal worden benoemd voor het we ren van revolutionairen, van beroepsop ruiers, uit de Volksvertegenwoordiging. U begrijpt niet dat die commissie beti teld wordt als de bloedraad der R. K. Staatspartij?.... Wij ook niet! Intusschen begrijpen wij wèl, dat de N.S.B., die letterlijk aan iedereen de grootst mogelijke vrijheid wil toestaan zooals dat in Duitschland plaats vindt tegen een dergelijke, in 't uitzicht gestelde, vrijheidsbeknotting principieele bezwaren heeft. De N.S.B., de partij, die iedere po litiek naast de hare duldt en toelaat en volle bewegingsvrijheid schenkt, wil ook zelfs klaarblijkelijk beroepsopruiers in de Volksvertegenwoordiging beschermen., 't Is bovenmate verdraagzaam! Daartegen over staat de R. K. Staatspartij, die een Bloedraad wil oprichten voor politieke te genstanders! Zal die nieuwe hetze, in de fantasie des heeren Mussert uitgebroeid, eenig succes voor de N.S.B. hebben? Wij gelooven niet, dat ons volk zich zóó ge makkelijk laat meesleepen. HET PRINSELIJK IN TIROL PAAR HARTELIJK ONTMOETING MET DE KONINGIN. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisteravond om zes uur uit Weenen te Zeil am See aangekomen, waar H. M. de Koningin Wilhelmina in Hotel „Excelsior" verblijft. Het weerzien tiisschen het jonge prinselijke echtpaar en de Koningin was zeer hartelijk. In intiemen kring gebruikten de hooge gasten het souper in de kamers van H.M. de Koningin. Om half negen zette het jonge paar hartelijk nagewuifd door de Koningin de reis voort naar Mittersill, dat een uur rijdens ten Westen van Zeil am See ligt. Hier staat een oud kastee', dat tegenwoor dig is ingericht als pension voor voorname buitenlandsche gasten. Seder eenige da gen zijn hier kamers voor de vorstelijke jonggehuwden in gereedheid gehouden. Dit pension staat onder leiding van frau Toni Ott, een bekende figuur in de Oosten- rij ksche hotel wereld. In haar jeugd was zij een speelgenoote van den lateren Kei zer Karei I van Oostenrijk. Samen speel den zij in het park van het paleis „Augar- ten" te Weenen, dat aan de moeder van den jongen Aartshertog toebehoorde. In latere jaren is dit paleis bewoond door mr. A. R. Zimmermann, toen hij Volken bondscommissaris voor Oostenrijk was. Bij hun aankomst werd het Prinselijk Paar verwelkomd door graaf Cernin, ver tegenwoordiger van het bestuur der Sport- en Jachtclub, welke het oude kas teel anderhalf jaar geleden tot haar club tehuis maakte. Het bestuur van de club telt dragers van groote namen onder zijn leden, o.a. de her tog van Alva. de Due de Gramont. prins Kinsky, en prins Fürstenberg, die er in geslaagd zijn het kasteel tot een middel punt van aristocratisch jacht- en sportle ven te maken. De Prinses en de Prins, die hier eenigen tijd zullen blijven, vinden in het kasteel een talrijk internationaal gezelschap. Er bevinden zich o.m. prins Leutpold van Beieren, de prinsen Schwarzenberg en Windischgratz, prins en prinses Auers- perg, barón Rothschild en enkele Engel- sche aristocraten en voorname Amerika nen. H. K. H. heeft reeds het voornemen te kennen gegeven, zich hier gedurende haar verblijf weer aan de wintersport te wijden. Mittersill ligt in een paradijs voor ja gers, forellenvisschers en natuurliefheb bers, dicht bij het beroemde „Naturschutz- park" in de Alpen bij Ammertal, dat niet minder dan 14 vierkante km. beslaat. Ja gers vinden overal in de gereserveerde jachtgebieden kleine, comfortabel inge richte hutten, zoodat ze dagen lang in de bergen kunnen jagen, zonder gedwongen te zijn des avonds naar het slot terug te keeren. In den winter, wanneer de jacht op gem zen en reeën is gesloten, en voor paardrij den, tennisspelen en zwemmen niet veel mogelijkheid bestaat, is het vooral als een ski-centrum bedoeld. De weg naar den 1300 m. hoogen Thurmpas wordt den geheelen winter opengehouden, zoodat men vandaar steeds naar Kitzbühel kaj. rijden. De auto weg in het Stubachtal biedt gelegenheid tot 1800 m. te stijgen en vandaar naar be neden te skiën. De naaste kabelbanen zijn Hahnekambahn te Kitzbühel en de Smit- tenhöhe te Zeil am See. Terugkeer van de Koningin uitgesteld. Wat de plannen van Prinses Juliana en Prins Bernhard betreft, is vanmorgen me degedeeld, dat de dag van vandaag ge heel besteed zal worden aan uitrusten van de vermoeienissen der laatste dagen. De broeder van Prins Bernhard, Prins Aschwin, wordt in den loop van deze week op het kasteel verwacht. Omtrent de plannen van H. M. de Ko ningin werd ons medegedeeld, dat zij het voornemen heeft morgen naar Mittersill te komen en een zoodanig wijziging in haar reisplan te brengen, dat zij niet, zoo als oorspronkelijk vastgesteld was, reeds Donderdag naar Nederland zal terugkee- ren, maar nog ongeveer vijf of zes dagen in Oostenrijk zal blijven, in gezelschap van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. Tweeduizend inboor lingen verdronken. De hoofdstad geïsoleerd. Mozambique (Z.O. Afrika) is door een ontzaglijke ramp geteisterd. Tengevolge van den geweldigen regenval zijn de rivie ren Incomati en Umbeluzi in korten tijd zoodanig gezwollen, dat zij met groote kracht buiten haar oevers traden en over stroomingen veroorzaakten, waarbij naar schatting niet minder dan tweeduizend in boorlingen om het leven zijn gekomen. Ononderbroken stroomden gedurende vijf volle dagen de watermassa's in eindelooze hoeveelheden neer. Lourenco Marquez, de hoofdstad van Mozambique, is volkomen geïsoleerd. De spoorwegverbindingen zijn verbroken en de telegi-aafverbindingen zijn onbruikbaar geworden. Alleen langs draad- loozen weg heeft men enkele korte berich ten omtrent de catastrophe naar de buiten wereld kunnen seinen. Vliegtuigen, die het noodweer getrotseerd hebben en over het zwaar getroffen gebied een vlucht hebben ondernomen, zijn te Kaapstad teruggekeerd. De inzittenden vertellen, dat de schade enorm groot is en dat talrijke dooden te betreuren zijn. Volgens de tot dusverre beschikbare ge gevens raamt men de schade op ongeveer een millioen pond sterling. Onvoorzichtigheid VAN RIJDENDE VRACHTAUTO GESPRONGEN. Overreden en gedood. Hedenmorgen half elf is een arbeider, werkzaam bij den aanleg van het rijwielpad tusschen Alkmaar en den Helder langs den rijksweg te 't Zand (N.-H.), de 31-jarige D. Spaans uit Sint Maartensdijk, van een rijdende vrachtauto gesprongen en door de gladheid van den weg eronder terecht gekomen. Het slachtoffer kreeg den zwaar geladen wagen over het lichaam en is kort daarop aan de gevolgen overleden. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. Den chauffeur van de vrachtauto treft geener lei schuld. Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Z. H. de Paus heeft zich gistereq te voet naar zijn particuliere kapel begeven. (2de blad). Dreigt er een nieuwe crisis in Japan? (2de blad). Groote overstroomingsramp in Mozam bique. (1ste blad). Een kalme dag te Madrid. (2de blad). BINNENLAND. Te Den Haag is bij den bouw van het Bosbad een steiger met zes arbeiders in het zwembassin gevallen, waarbij een hun ner aan de verwondingen overleed. (Gem. Ber. 3de blad). Tal van verkeersslachtoffers op onbe- waakten spcor- en tramoverwegen alsipede op den weg. (Gem. Ber. 3de blad en 1ste blad). Een wervelwind richtte gisteravond in de omgeving van Zeddam schade aan. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De bekende Oostenrijksche voetballeider Hugo Meisl plotseling Overleden. (1ste blad). OP EEN RIJDENDE AUTO GEKLOMMEN Dertien-jarige knaap zeer ernstig gewond. Een dertien-jarige jongen is vanmorgen te Amsterdam het slachtoffer geworden van eigen onvoorzichtigheid. De knaap was achter op een rijdenden personenauto ge klommen, welke op den hoek van de Jan Evertsenstraat en de Witte de Withstraat zoo'n vaart had, dat de jongen zich niet meer kon vasthouden en zich liet vallen. Daarbij kwam hij zoo ernstig terecht, dat hij bewusteloos bleef liggen. De G.G. en G.D. heeft hem naar het Wilhelmina-gast- huis vervoerd, waar hij in zeer ernstigen toestand hij had o.a. een schedelbreuk opgeloopen is opgenomen. De wereld in vogelvlucht Het was gisteren een kalme dag voor Madrid. Aldus wordt uit de Spaansche hoofdstad geseind. En daar er van de ove rige Spaansche punten niets bijzonders gemeld wordt, mogen wij aannemen, dat er ook elders rust geheerscht heeft. Inzake het accoord dat in de vrijwilligerskwestie in de non-interventie commissie te Lon den is verkregen, heeft de Duitsche am bassadeur te Londen von Ribbentrop gis teren beweerd, dat hij eigenlijk de gees telijke vader is geweest van dit accoord, omdat hij namens de Duitsche regeering steeds heeft aangedrongen op een werke lijk doeltreffende niet-inmengings rege ling. Straks hooren wij hem nog beweren, dat Duitschland altijd getracht heeft het vertrek van zijn eigen onderdanen «Is vrij willigers naar Spanje te beletten en dan is het nog maar een kleinigheid om te verzekeren, dat er geen enkele Duilscher in Spanje meevecht. Hoe dit ook zij, het accoord is er, en dat is de hoofdzaak. Als het nu maar bevredigend ten uitvoer wordt gelegd, kan het ons koud laten, wie tenslotte de geestelijke vader van het ac coord is geweest. Uit Mozambique, in het Zuid-Oosten van Afrika, komen ontstellende berichten over geweldige overstroomingen, die onder de inboorlingen tallooze slarhtoffers hebben gemaakt. Men spreekt van niet minder dan 2000 dooden. Het hooge water teistert de wereld thans aan alle kanten, het lijkt wel een moderne zondvloed. Tot nog toe ontbreken nadere gegevens. Hopen wij dat de eerste cijfers overdreven zullen blijken te zijn.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1