B RADIO-PROGRAMMA'S HÜ MAANDAG 15 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 DINSDAG 16 FEBRUARI 1937. GEMENGDE BERICHTEN JONGEMAN TE WATER GEREDEN Eerst den volgenden dag gevonden Vrijdagavond te kwart over zeven ver liet de 22-jarige H. Seen uit Vlaardingen c!en tanklichter Olst, liggende aan den steiger van de Nieuwe Matex aldaar. De jongeman reed op een fiets en had een accu bij zich. Toen hij gistermorgen niet aanboord terugkeerde, ging de schipper in- l'ormeeren en toen bleek, dat de jongeman des nachts niet thuis was geweest. Op ver moeden van verdrinking is de politie toen gaan dreggen en heeft Zaterdagmiddag eerst de fiets en daarna het lijk van den jongeman opgehaald. Waarschijnlijk is hij in de duisternis van het smalle pad ge raakt en in de Maas gereden. Het horloge van het slachtoffer was stil blijven staan op 6.20 uur, zoodat men aan neemt, dat op dat tijdstip het ongeluk is gebeurd. S. was ongehuwd. TRAMBOTSING TE AXEL Vier personen liepen verwondingen op Zaterdagmiddag omstreeks half twee is benoorden Axel een trambotsing voorge vallen, waarbij een viertal personen let sel opliep. Uit Sas van Gent kwam een diesel-elec- trische tram van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij op den gewonen tijd Axel binnen en zonder vertraging werd de reis naar Terneuzen voortgezet. Op de wisselplaats benoorden het spoor wegstation Axel moest de bestuurder van de dieseltram stilhouden en wachten op de goederentram van dezelfde maatschap pij, welke uit Zaamslag in aantocht was. De bestuurder reed echter door en honderd meter verder in een bocht van de baan, waar bovendien het uitzicht door een daar staand huis wordt belemmerd, zag hij plotseling tot zijn grooten schrik de goe derentram met een vijftiental wagens aan komen. Krachtig remmen kon een botsing niet meer voorkomen en met een hevigen schok reden beide trams op elkaar in. In de dieseltram zaten drie passagiers, van wie een geheel ongedeerd bleef. De bei de anderen, mevrouw de wed. dr. Gerrit sen uit Axel bezeerde een dijbeen, kreeg een lichte hersenschudding en snijwonden aan gelaat en handen, de heer A. de Feyter, wethouder van Zaamslag, liep een hersen schudding en zware hoofdwonden op. Van het personeel bleef de bestuurder ongedeerd, doch de jeugdige conducteur E. v- d. Berg, brak een sleutelbeen en kreeg snijwonden. Van het personeel van de goe derentram liep de machinist geen letsel op. maar de conducteur-rangeerder P. Riemens kreeg een lichte hersenschudding, snijwon den en kneuzingen. Dr. Bom en dr. van der Zwan, beiden uit Axel, verleenden de eerste hulp, waarna de gekwetsten naar hun woningen zijn ver voerd. De materieele schade was vrij groot. De dieseltram werd aan de voorzijde ingedrukt, terwijl ook de locomotief een fikschen deuk aan den voorkant kreeg. De eerste wagen kwam tegen de locomotief te staan, beide ontspoorden. De overige wagens weerstonden den schok en bleven in de rails. Technisch personeel slaagde er in de baan spoedig vrij te maken, zoodat de volgende tram zonder vertraging kon passeeren. ERNSTIGE AUTOBOTSING Drie gewonden Zaterdagmiddag is op den rijksweg 'S HertogenboschNijmegen, te Hintham onder de gem. Rosmalen, een personen auto door onopgehelderde oorzaak tegen een stilstaande, met steenkolen geladen vrachtauto van den heer J. van Crey uit Rosmalen gereden. De vrachtauto werd een eindweegs voortgestooten en kwam naast den weg in het bouwland terecht. De personenauto werd zwaar beschadigd. Een 6-jarig voogdijkind, dat achter in de auto had gezeten, werd door den schok tegen het dak geslingerd en ernstig gewond. Zijn begeleidster bekwam eveneens ernstige kwetsuren. De chauffeur had slechts lichte verwondingen. Het kind en de dame zijn vervoerd naar het groot ziekengasthuis te 's Hertogenbosch. JONGEN MET HOOFD BEKNELD GERAAKT Tusschen vrachtauto en balk Toen te Vogelswerf bij Gorinchem een chauffeur bezig was zijn vrachtauto te re- pareeren, waren vier jongens op den laad bak geklommen. Nadat de chauffeur met zijn werkzaamheden klaar was gekomen en den wagen achteruit de garage in wil de rijden, waarschuwde hij de jongens om te gaan zitten. Een 8-jarig zoontje van den heer Tromp bleef echter rechtop staan met het gevolg, dat zijn hoofd bekneld raakte tusschen de cabine en een uitstekende balk, waarbij het ventje op slag werd gedood. DOODELIJKE VAL De kapper Mazijk, die Zaterdagmiddag bij het zeemen van ruiten in een pand aan de Spangenschekade te Rotterdam, ver moedelijk door een duizeling overvallen naar beneden is geslagen en met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis is ver voerd, is aan de gevolgen overleden. VERDRONKEN. Zaterdag is in een -onbewaakt oogen- blik het achtjarig dochtertje Leentje van den landbouwer A. Huybers te Boerdonk (gemeente Erp)) op korten afstand van de ouderlijke woning in een sloot gevallen en verdronken. Bij het zoeken naar het ver miste kind vond men het lijkje drijvende. FELLE BRAND IN ZAANDAM. Een timmermanswerkplaats en een woning in vlammen opgegaan. j In den afgeloopen nacht heeft een felle uitslaande brand gewoed, die, dank zij het feit, dat het windstil was, geen gele genheid kreeg zich in deze omgeving van houten huisjes uit te breiden. Om half drie ontdekte het echtpaar De Boer. wonende aan het Schapenpad, dat het naast hun huis staande timmerbedrijf van den heer M. van der Steen in brand stond. Spoedig bleek, dat de brand reeds eenigen tijd woedde en zich verplaatste naar de woning van De Boer. Met achter lating van al hun hebben en houden moest de familie man, vrouw en twee jonge kinderen de woning verlaten. De intusschen aangekomen brandweer bestreed krachtig het vuur, dat zich fel tegen de lucht afteekende. Zij kon echter niet verhinderen, dat de woning van de familie De Boer geheel uitbrandde. De belendende perceelen, bewoond door de families Van Alphen en Schols, bekwamen brand- en waterschade. Het timmerbedrijf van den heer Van der Steen, waarvan al leen een aantal machines was verzekerd, ging geheel verloren. De woningen, noch de inboedels, van de omwonenden, waren tegen brand verze kerd. Ten tijde, dat het timmerbedrijf in een paar houten woningen werd uitge oefend, heeft de brandverzekering gewei gerd, hen te verzekeren. De oorzaak van den brand is onbekend. GARAGE-BRAND TE ANDELST Voorraad landbouwartikelen ging in vlammen op Zaterdagavond brak te Andelst brand uit in de garage van den handelaar in landbouwartikelen P. C.' Vogelenzang. De brand ontstond bij het inpompen van ben zine en greep zeer snel om zich heen, met het gevolg, dat eenige vaten olie mede werden aangetast. De brandweer, die spoedig aanwezig was, had groote moeite het vuur te stuiten; zij kon niet verhinderen, dat de garage en een opslagplaats met een grooten voorraad landbouwartikelen geheel uitbrandden. Hiervan was niets verzekerd, zoodat de eigenaar een flinke schadepost heeft te boeken. Het mocht de brandweer met veel in spanning gelukken de boerderij van den heer V. te behouden. BANKETBAKKERIJ TE DELFT UITGEBRAND Gisterochtend is te ongeveer kwart over vier een hevige brand uitgebroken in de banketbakkerij van den heer A. G. Zim merman in de Choorstraat te Delft. Toen de politie-brandweer ter plaatse verscheen stond de bakkerij in lichter laaie, terwijl er groot gevaar voor uitbrei ding bestond. Reeds hadden de zolderbal ken van het aangrenzende Oude Dames huis vlam gevat. Dank zij het kranige optreden van de brandweer kon het vuur beperkt blijven tot de bakkerij, welke echter geheel uit brandde. In winkel en woonhuis werd veel waterschade aangericht. Te ruim zes uur kon de brandweer in rukken, waarna nog enkele politiemannen voor de nablussching bleven. Verzekering dekt de zeer aanzienlijke schade. IMBECIELE JONGEN ERGERLIJK VERWAARLOOSD Anderhalf jaar opgesloten in een klein hok Vrijdag heeft de rijksveldwacht te Wehl een inval gedaan ten huize van den land bouwer N., wonende aan de Plantage, al daar. Sinds langen tijd liep er onder de bu ren van den landbouwer een gerucht, dat er iets niet in orde moest zijn met den on- gelukkigen zoon van den boer, een imbe cielen jongen van ongeveer twintig jaar, die stom is. De buren zagen den jongen niet meer. Toen de rijksveldwacht in de boerderij een inval deed, deed zij daar een vreeselijke ontdekking. In een nauw hok, waar het licht slechts door een klein ruitje toegang had, lag de jongen opgesloten. Het eenige meubel was een bed, gevuld met stroo, dat onbeschrijfelijk vervuild was. De boer verklaarde tegenover de politie, dat de jongen reeds anderhalf jaar op deze wijze opgesloten is geweest. De burgemees ter heeft maatregelen getroffen om den jongen aan betere handen toe te vertrou- DE OVERVAL TE BUDEL Dader plotseling overleden De 23-jarige v. d. S., die dezer dagen mej. L. bij een overval zeer zwaar ver wondde, en die naar de strafgevangenis te Roermond was overgebracht, is aldaar plotseling overleden. De toestand van het slachtoffer is nog steeds onveranderd ern stig. INSLUIPING BIJ EEN COURANTEN BEZORGER. ƒ6000 ontvreemd. Zaterdagavond heeft te Rotterdam een bruale diefstal na insluiping plaats gehad. De 74-jarige krantenbezorger C. K., die in de Kortebrantstraat woont, was om streeks zeven uur met zijn echtgenoote naar de bioscoop gegaan. Toen hij tegen halftwaalf weer in zijn woning terugkeer de, bemerkte de man, dat er iemand bin nengedrongen was, die alles overhoop had gehaald. Uit een linnenkast was een geld kistje gestolen, dat bleek opengebroken te zijn. Het totaal bedrag, ruim 6000, geheel uit bankpapier bestaande, was verdwenen. Een spaarbankboekje, waarop f 40 stond, had de inbreker maar achtergelaten JEUGDIGE DIEVENBENDE Zestien jongens te Amsterdam gearresteerd De recherche van het bureau Linnaues- straat te Amsterdam heeft gedurende eeni ge maanden een zaak in handen, bevatten de talrijke kleine diefstallen, die gepleegd worden bij winkeliers in het Oosten der stad voornamelijk in de Javastraat, Suma- traplein enz. Het zijn diefstallen gepleegd door jeugdige jongens, die er in ploegjes op uit trekken om fruit, sigaren, klein speelgoed uit étalages en voornamelijk straat-étalages, zooals in deze buurt veel zijn, weg te nemen. Ook roofde men van handkarren, terwijl tevens de automaten dikwijls werden be schadigd. Dagenlang en ook op avonden zijn verschillende rechercheurs in touw ge weest en hebben gesurveilleerd, doch men kon de daders nooit op heeterdaad betrap pen. Verleden week Woensdag kreeg men echter een spoor, wat ten gevolge had, dat men twee jongens van 17 jaar aanhield en dezen eens danig onder verhoor nam. Een en ander leidde er toe, dat Vrijdagmiddag en -avond niet minder dan zestien jongens tusschen 14 en 17 jaar naar het bureau werden gebracht, behoorende tot een bende jeugdige dieven, die schuldig waren aan de straatdiefstallen. De jongens werden meerdere malen ver hoord; het gevolg was dat twaalf van hen reeds bekenden en allen zeiden zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Een viertal hield echter vol, niets met deze diefstallen té maken te hebben. De politie is echter van een andere meening en men heeft zelfs de overtuiging, dat het bij deze zestien niet zal blijven. Zij behooren tot de arbeiders- en kleine burgerstand. De kinderpolitie zal zich in deze zaak men gen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, zijn ze weer op vrije voeten gesteld. De zaak wordt met kracht door de politie voort gezet. BROOD MET VERGIF IN ZIJN KASSEN GESTROOID. Tuinder te Waddinxveen wilde schadelijke vogels dooden. De politie te Reeuwijk heeft een einde gemaakt aan een wreede handeling van een tuinder, die tot bescherming van zijn producten, brood met vergif uitstrooide, waarvan een vergiftiging op groote schaal met vele slachtoffers onder de vogels het gevolg is geweest, meldt „de Crt." Een tuinder uit Waddinxveen heeft aan den Nieuwdorperweg te dezer plaatse een spinaziekweekerij. Hij ondervond veel schade van musschen en vinken, die op zijn groente afkomen. Om dit te bestrijden, heeft hij op tal van plaatsen in zijn kas, die open is, in vergif gedrenkt brood ge strooid. Zijn opzet slaagde, de vogels aten het brood, hetgeen hun dood beteekende. Maar onder de dieren waren ook bescherm de vogels en zoo kwam de tuinder in aan raking met de politie, die terstond aan de verdelgingsmethode een einde maakte. Een halven dag heeft het vergiftigd brood in de kas gelegen, maar intusschen waren reeds vele slachtoffers gevallen. In den tuinen in de omgeving op weilanden, in de sloot en in boomen zijn in totaal een klei ne honderd doode vogels gevonden. Onge twijfeld zijn nog meerdere vogels, die ver der weg hebben kunnen vliegen, gestorven. Het brood is in beslag genomen en op gezonden om te kunnen vaststellen, welk vergif is gebruikt. Tegen den tuinder is proces-verbaal opgemaakt. EEN VOETBALPOOL IN MOEILIJKHEDEN Systeem faalde, toen er te veel thuisclubs wonnen In navolging van de Engelsche voetbal pools wordt hier te lande den laatsten tijd door velen een druk gebruik gemaakt van z.g. voetbal-prijsvragen, waarbij men door het raden van uitslagen van nog te spelen wedstrijden geldprijzen kan winnen. Deze prijsvragen genoten in voetbalkringen, maai- vooral natuurlijk bij goklustigen, een groote belangstelling. Het kan echter ook wel eens anders uit- Hilversumll, 301 M. K. R. O.-Uitzending, 4.0C—5.10 HIRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten, zang en gram-ml. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.00 Gram.platen. 4.05 „Wat de theosofie <voor ons doet", causerie. 4.30 Gramofoonplaten. 4.35 HIRO-Post. 4.40 Gramofoonplaten. 4.45 „Op de grenzen van twee werelden", causerie. 5.10 K. R. O.-Melodisten en zang. (Om 5.45 Felicitatiebezóek). 6.40 Esperantocurusus. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartkroniek. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten A. N. P. Mededeelingen. 8.10 Gramofoonplaten. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.15 Gramofoonplaten. 9.30 KRO-Kamerorkest en soliste. 10.30 Berichten A: N. P. 10.40 K. Ra O.-Orkest. 11.2012.00 Gramofoonplaten. Hilversum I, 1875 M. AVRO-Uitzending. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Ai'is Swart's ensemble. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Ensemble Aris Swart. 12.30 Omroeporkest. 2.00 Gramofoonplaten. 3.00 Kniples. 4.00 AVRO-Dansorkest. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Psychologische causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zang en piano. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten A. N. P. 8.10 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Onderwijspraatje. 10.30 AVRO-Dansorkest. 11.00 Berichten A. N. P. Vervolg dans muziek. 11.3012.00 K. ter Abrahamof en zijn orkest. Droitwich, 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel. 12.10 BBC-Empire-orkest en soliste. 1.10 Het Schotsche CWS-orkest. I.502.20 Gramofoonplaten. 4.20 „Polar Discovery", causerie. 4.40 Het Hungaria Zigeunerorkest. 5.10 Gramofoonplaten. 5.35 Het Walker Octet. b'.20 Berichten. 6.45 Radiotooneel. 7.30 Piano voordracht. 7.50 „Pi-ices and profite", causerie. 8.10 Declamatie. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Berichten. 9.40 „The church's message tot the world", causerie. 10.00 Zang. 10.30 BBC-Orkest en soliste. II.35 Jack Jackson's dansorkest. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.). RadioParis, 1643 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 11.20 Symphonieconcert. 1.35 Zang. 1.50 Vervolg symphonieconcert. 4.20 Ned. Kamerorkest, hierna zang. 5.50 Gramofoonplaten. komen en het zal de vraag zijn of velen niet van hun goklust genezen zijn, na het geen zich dezer dagen te Utrecht, met een voetbalpool heeft afgespeeld. De uitgevers van een te Utrecht geves tigd „sportblad" hebben hier plotseling hun systeem zien falen door de betrekkelijk zonderlinge uitslagen vorigen Zondag, waardoor zij meer dan 6000 aan prijzen moesten uitkeeren, terwijl er niet meer dan ƒ400 aan inschrijfgeld was binnengekomen De uitgevers van de „Supporter" hebben van hun blaadje tienduizenden exempla ren verspreid, waarvan het grootste deel der lezers overwinningen voor de thuisclubs voorspelden, wat Voor de organisatoren de door hen niet voorziene moeilijkheden bracht. Toen de organisatoren geen ande ren uitweg meer zagen, hebben zij aan hun agenten en degenen, die een prijs hadden gewonnen, een circulaire gericht, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: „Terwijl onze bedoeling was door middel van een nieuw belooningssysteem den deel nemers de zuiverste en eerlijkste kans te geven, waarvan zfj het resultaat onmiddel lijk na de gespeelde wedstrijden konden vaststellen en waardoor de mogelijkheid cm eenige onregelmatigheid te plegen ab soluut uitgesloten zau zijn, blijkt dit sys teem 1.1. Zondag geleid te hebben tot een financieele catastrophe. In het bijzonder een gevolg van de combinatie, alsmede van het zeldzame feit, dat twaalf van de zestien wedstrijden in een overwinning voor de thuisclub zijn geëindigd en dus alle deel nemers, die enkel éénen hadden ingevuld, tot degenen behooren, die vier fouten had den gemaakt. De financieele catastrophe blijkt wel volkomen uit deze cijfers. Elf deelnemers met twee fouten is 1100 gulden, 132 deelne mers met drie fouten is 2640 gulden, 875 deelnemers met vier fouten is 2625 gulden, letaal 6365 gulden aan uit te keeren beloo ningen. Natuurlijk hadden wij rekening ge- 6.05 Zang. 6.50 Gramofoonplaten. 7.05 Zang.*" 7.20 Gramofoonplaten. 8.50 „Carmen", opera. Keulen, 456 M. 5.50 Militair concert. 7.50 Omroepkleinorkest, 11.20 S A-Orkestconcert. 12.35 Omroeporkest en -dansorkest. 1.35 Omroepschrammelensemble. 3.20 Omroepkleincrkest. 4.40 Kamermuziek. 6.00 Gramofoonplaten. 7.30 Jeugdconcert. 8.20 Gevar. programma 10.1011.20 Omroepdansorkest, S.S.- orkest en solisten. Br u s s e 1, 322 en 484 M. 322 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonplaten. 5.20 Kleinorkest. 6.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Cabaret. 9.20 Klein-orkest en soliste. 10.3011.20 Gramofoonplaten. 484 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. I.502.20 Gramofoonplaten. 5.20 Koning Albert-herdenking. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Omroeporkest. 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 Symphonie-orkest en solist. 10.3011.20 Gramofoonplaten. Deutschlandsend e 1571 M. 7.30 G. Glahe's dansorkest en de Die- trich-Schrammeln. 9.20 Berichten. 9.50 Kamermuziek. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Gramofoonplaten. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. 3de Programma. 8.00 Keulen of diversen. II.20 Droitwich. 11.50 Keulen, 12.20 Brussel VI. 15.05 Deutschlandsender 15.20 Keulen. 16.20 Parijs R. 17.20 Brussel VI. 18.50 Brussel Fr. 10.20 Beromunster. 19.55 Keulen. 20.20 Brussel Fr. 21.20 Droitwich. 21.35 Brussel Fr. 22.20 Brussel VI. 22.35 Boedapest of diversen. 23.25 Toulouse of diversen. 4de Programma. 8.30 Brussel VI. 9.20 Gramofoonmuziek G. R. D. 10.35 London Reg. 13.10 Droitwich. 14.25 London Reg. 16.50 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.40 London Reg. 19.20 Brussel VI. 19.00 Tuinpraatje door den heer J. Jon ker, chef afd. Gem.plantsoenen. 19.30 Brussel VI. 19.50 London Reg. 20.20 Droitwich. 21.20 London Reg. 22.00 Droitwich. R. K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten. Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 2—4 UUR tot bet ver- strekkeu van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telcf. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaave- straat 30. houden met het risico, aldus de circulaire, maar het totaal uit te keeren bedrag over treft alles en was niet beschikbaar. Oogenblikkelijk is alles in het werk ge steld om ten volle tot uitkeering over te gaan. Onze pogingen om dit kapitaal mach tig te worden zijn helaas niet met succes bekroond. Toen moesten wij zien, welke mogelijkheden overbleven. Mede werd hier om een conferentie gehouden met onze hoofdagenten uit Zaanstreek-Kennemer- land, Rotterdam en Eindhoven. Wij konden niet tot een behoorlijke oplossing komen. Wel werd het besluit aangenomen: de deel nemers en agenten van alles behoorlijk op de hoogte te stellen, de uitgave van „Sup porter" onmiddellijk stop te zetten, omdat de moreele verantwoordelijkheid niet meer te aanvaarden is en om de verwijten, als zou het de bedoeling zijn geweest, de men- schen te dupeeren, zooveel mogelijk te voorkomen". De organisatoren, die te goeder trouw zijn geweest, hebben door een systeem, dat blijkbaar zooals nu toch wel gebleken is, veel te veel risico meebracht, al hun spaargeld verloren, terwijl de talrijke prijs winnaars, die zich reeds verheugd had den op de aardige verrassing, niets krij gen en er bovendien hun inschrijfgeld bij ingeschoten zijn.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9